HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 24 stu 2017, 2:00. Pogledaj neodgovorene postove
Richard Dawkins
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Lalaith

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 07 lip 2009, 18:59
PostNaslov : Richard Dawkins
Citiraj i odgovori

Dakle, zanima ne je li netko od vas čitao Dawkinsove knjige, posebno Iluziju o bogu, kakvi su vaši stavovi i mišljenja o takvim pojavama. Jeste li ikada bili u situaciji da ste trebali raspravljati i braniti svoju vjeru od takvih argumenata. Mislite li da smo mi(općenito prosječni katolici) dovoljno spremni i jaki (obrazovani na svim područijma, i pogotovo na području svoje vjere) da se znamo jasno i argumentirano braniti od takvih napada?

Voli jer samo hrabri vole, a kukavice čekaju da budu voljene Smile
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Kristijan

Spol: muško
PostanoPostano: sub 13 lip 2009, 17:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Richard Dawkins se u svojoj knjizi "Iluzija o Bogu" aktivno posvetio dokazivanju da Boga nema. Naravno, umjesto da se osvrnuo na božanstva općenito (pri tom mislim na pojam "bog" u svim religijama), usredotočio je svoju paljbu na Katoličku crkvu. Nisam pročitao cijelu knjigu, samo izvatke ni ti mi se da čitati jer me nerviraju takve stvari. On je znanstvenik i smatra da znanost isključuje vjeru tj. religiju. I ja sam znanstvenik pa mislim suprotno. Nažalost, teško se je braniti protiv napada poduprtim znanstvenim činjenicama jer su to.... činjenice! Možemo reći "da, pa nešto mora postojati, Bog mora postojati" ali nitko ti to neće prihvatiti jer ti (ja, Benedikt, Bozanić, časna sestra u Gračacu) to tako osjećaš... Onaj koji te napada ne traži da ga uvjeriš da Bog postoji, cilj mu je samo proglasiti tebe ludim što vjeruješ u nešto što ne možeš 100% potvrditi dokazima (barem su takva moja iskustva s "napadima"). A Richard Dawkins je, po mom mišljenju, duboko nesretan čovjek koji se očito nije snašao u svojoj vjeri, razočarao se i sada nastoji svima aktivno dokazati da Boga nema. Možda jednom i pročitam tu knjigu, ako skupim dovoljno živaca. Ali ima on i jednu drugu knjigu, "Sebični gen". Ta je već malo lakša za čitati jer ne blati KC na svakoj stranici. Zanimljiva je ako voliš molekularnu biologiju i genetiku. Smile

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Lalaith

PostanoPostano: sub 13 lip 2009, 20:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Onaj koji te napada ne traži da ga uvjeriš da Bog postoji, cilj mu je samo proglasiti tebe ludim što vjeruješ u nešto što ne možeš 100% potvrditi dokazima

Ja sam isto imala slična iskustva i drago mi je čuti da nisam sama Smile To su najčešće beskrajne rasprave koje oduzimaju jako puno energije i iz kojih sam najčešće izvukla kraći kraj :S
A za sebični gen hvala Smile pročitat ću ga čim ulovim malo vremena Smile

Specijalac

PostanoPostano: ned 14 lip 2009, 12:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kristijan napisa:
Možemo reći "da, pa nešto mora postojati, Bog mora postojati" ali nitko ti to neće prihvatiti jer ti (ja, Benedikt, Bozanić, časna sestra u Gračacu) to tako osjećaš... Onaj koji te napada ne traži da ga uvjeriš da Bog postoji, cilj mu je samo proglasiti tebe ludim što vjeruješ u nešto što ne možeš 100% potvrditi dokazima (barem su takva moja iskustva s "napadima").

Možeš pokušati drugačiju taktiku. Postoji jako puno znanstvenika koji su također vjernici, i to poznatih i priznatih znanstvenika. (npr. V. Paar, i još neki hrv. akademici, a od stranih je jedan od poznatijih Albert Einstein). Pa ko oče neka i te ljude proglašava ludim (a ima ih puno).

Ko zna (ah, niko, niko ništa ne zna. Krhko je znanje!)

BVB
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
lucija

Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraća u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: ned 14 lip 2009, 15:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kristijan napisa:
Možemo reći "da, pa nešto mora postojati, Bog mora postojati" ali nitko ti to neće prihvatiti jer ti (ja, Benedikt, Bozanić, časna sestra u Gračacu) to tako osjećaš... Onaj koji te napada ne traži da ga uvjeriš da Bog postoji, cilj mu je samo proglasiti tebe ludim što vjeruješ u nešto što ne možeš 100% potvrditi dokazima (barem su takva moja iskustva s "napadima").

Ne znan za ovog tipa, pa ću samo kratko na ovo (nadam se da ne offtopičarim jako Embarassed )... Mislim da je jako različito raspravljat o tome da li postoji Bog (za što možda nema nekih direktnih emprijskih dokaza, al zato ima puno filozofskih Wink ) i o tome da li neko vjeruje u Boga... Do tog sam ja došla na temelju rasprava s drugima i sama sa sobom Wink

Nemojmo zaboraviti: ispunjajući Volju Božju prolazi se iznad poteškoća... ili ispod njih... ili sa strane. Ali se... prolazi! (Escriva)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 17 srp 2009, 0:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Progledah odličan dokumentarni film Bena Steina 'Expelled: No Intelligence Allowed' (trailer) o napadima darwinista na kreacioniste, tj. one koji zastupaju inteligentni dizajn, postojanje inteligentnog (D)dizajnera. U filmu Stein razgovara s mnogim znanstvenicima i jedne i druge strane, a među ostalima tu je i taj Richard Dawkins. Nađoh isječak iz filma s tim razgovorom pa pogledajte Smile

Da bi dobili širu sliku teme, preporučam spomenuti film Smile Mislim da je zanimljiv, poučan, koristan, ali i objektivan (unatoč tome što je autor osobno na strani kreacionista) jer su iznešeni stavovi, ideje i argumenti obje strane Smile Ovaj razgovor s Dawkinsom nalazi se na samom kraju filma kao svojevrsna završna debata tako da je zaključak vrlo zanimljiv, koliko neočekivan, toliko ipak i očekivan...

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Lalaith

PostanoPostano: pet 17 srp 2009, 14:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gdje bi mogla nabaviti taj film da ga pogledam?

Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 18 srp 2009, 12:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Lalaith napisa:
Gdje bi mogla nabaviti taj film da ga pogledam?

Film nažalost nije baš proširen i dostupan, tražio sam bezuspješno po nekim videotekama, ali uvijek postoje alternativni i brži načini, npr. google Wink

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.