HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 17 stu 2019, 18:38. Pogledaj neodgovorene postove
TAJNA ISPOVIJEDI - kako i zaŔto ...
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
heartsong

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 08 sij 2006, 15:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fratre, to si jako dobro rekao! ti ljudi imaju možda slabiju vjeru, ali ipak imaju vjeru stoga i Gospodin djeluje u njihovim životima na naĆØine koji su nevidljivi naÅ”im oĆØima. I On uvijek ide tempom osobe u kojoj djeluje. Nekima treba malo dulje da bi shvatili neke stvari, pa makar one bile bitne kao ovo.

Fratre, najveƦa stvar koju sad možeÅ” uĆØiniti za svoju prijateljicu je upravo ona koju ĆØiniÅ” - MOLITVA!!! Bog Ʀe nju ispraviti na pravi put. Imala sam takvo iskustvo. A moja prijateljica je sad na Frami! to je jedno predivno svjedoĆØanstvo!

jedno pitanjce, jel netko od vas iŔao na životnu ispovjed? kakva su vam iskustva? dali bi to željeli, ako niste? Ŕto je zapravo životna ispovjed?

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trĆØi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, duŔo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
UtoĆØiÅ”te.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Ljuda Baba

PostanoPostano: ned 08 sij 2006, 15:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Draga Klara...cesto je korijen u tome da ljudi nekad ne zele oprostiti sami sebi! To je najteze !!

Pomolit cu se po svim tvojim nakanama...a ti budi strpljiva i vjeruj!! Ionako ni ti ni ja nista ne mozemo same - samo Bog moze!! A Bog treba uvijek slobodni pristanak srca - a to ne mozemo napraviti mi za druge!

Cesto se desi da se cini da je osoba shvatila, da nam se cini da ce se nesto promijeniti, pa se vrati na staro...e da...i u tom valja biti strpljiv i ustrajan.
Neke stvari traju godinama...obicno kad je u pitanju nasa nutrina - proces od slusanja, shvacanja...pa do stila zivota ide polako, vrlo polako. Tu i tamo kod nekih ide brze.

Pusa...uf grozna sam...toliko pishem o strpljivosti a sama sam ful nestrpljiva.

Voli vas Didi
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
klara

PostanoPostano: ned 08 sij 2006, 22:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a svi smo ponekad nestrpljivi, pogotovo kad su nam dragi ljudi u pitanju ...
i ĆØesto onda i sami zaboravljamo da je ovo redoviti put
življenja krÅ”Ć¦anske vjere,
ali i da ima onih koji ne poznaju ili ne prihvaƦaju ovakvu ispovijed.
a onda se ponekad u toj naÅ”oj želji za obraƦenjem onih oko nas
zna dogoditi da poĆØnemo "sužavati" Božju milost.

u toj svojoj brizi i nestrpljivosti izgleda kao da ne ostavljamo
Gospodinu odrijeÅ”ene ruke, jer On zna dan i ĆØas, i naĆØin.
Monika je dugi niz godina molila i izmolila
sveca i nauĆØitelja Crkve (Augustin).
želim ĆØvrsto vjerovati da Ʀe Bog veƦ providjeti priliku i naĆØin.

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
merkat

Spol: muško
PostanoPostano: pon 09 sij 2006, 9:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jako je loŔe kad ljudi ne idu na ispovijed jel misle da nemaju grijeha.
Ili bar teŔkih.
Jel neki sveci su se ispovijedali svaki dan.
A neki misle da ne trebaju godinama.

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
sike

PostanoPostano: pon 06 vel 2006, 14:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

NepresuŔna tema..

Nekako mi se ustalio ritam da osjetim ĆØesto potrebu za ispovijed,koja s eona u mom životu dogaĆ°a cca 1x mjeseĆØno.
No,viÅ”e me muĆØi priprema za ispovjed koja mi je,osjeƦam,nedovoljno dobra.A znam da o njoj ovisi puno,i sam tijek ispovijedi ali i ono (ne)ispunjenje kad ĆØovjek izlazi iz ispovjedaonice

Kakva su vaŔa iskustva u vezi pripreme za ispovjed?

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: pon 06 vel 2006, 22:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ObiĆØno se ispovijedam dva puta mjeseĆØno, nekako imam potrebu. ObiĆØno naveĆØer uz molitvu uzmem si malo vremena za propitati savjest, pa kada je propitam onda se nan neki naĆØin i sama stvara potreba da odem na ispovijed. ObiĆØno si uzmem vremena negdje nakon Å”to je proÅ”lo izvjesno vrijeme od kada sam se posljednji puta ispovijedio. ObiĆØno nasumce otvorim neki teklst iz EvanĆ°elja i prema njemu pokuÅ”am propitati savjest, ĆØesto stvari krenu same od sebe, tako da najĆØeÅ”Ć¦e odem pripremljen na ispovijed.
dodododoprecjednik

PostanoPostano: pon 06 vel 2006, 22:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja odem na ispovijed kad osjetim potrebu za tim...
ponekad to bude u tjedan dana dvaput,a ponekad jednom mjesecno...kako kad...
treba znat koje grijehe treba ispovijedat a koji nam se oprastaju na pocetku Euharistije u cinu kajanja...jer netko moze mislit da mu je i najmanja greska koju ucini grijeh(iako ne mora ni to nuzno bit lose), i tako uzima vrijeme nekomu kome je ispovijed mozda potrebnija...
ponekad se dosta cesto radi o tome da je covjeku potreban razgovor sa svecenikom,a ne ispovijed i onda ode na ispovijed i misli da svecenik ima svo vrijeme ovog svijeta samo za njega,sto opet nije dobro...jer kao sto sam rekao,nekom je mozda ispovijed potrebnija...

Hvaljen budi, Gospodine moj....
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 13:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"....Vjera ostaje u vatri. Borba je velika . Dusa poduzima napore, ustrajana cinom volje kod Boga. Sotona se priblizava jos blize, s Bozjim odobrenjem-ufanje i ljubav su na ispitu. Kusnje su uzasavajuce ali Bog potajice potkrepljuje dusu. Ona toga nije ni svesna, ipak ne bi se drugacije mogla odrzati. Bog zna sto on moze dopustiti. Dusa se vodi u kusnju nevjere prema objavljenim istinama, da bude neiskrena prema ispovjedniku. Sotona joj govori: "Vidi pak, nitko te ne razumije. Cemu o tomu govoriti?" U usima joj odzvanjaju rijeci, koje je plase i ona misli da ih izgovorila prema Bogu. Ona vidi sto ne zeli vidjeti. Cuje, sto ne zeli cuti. Uzasno je u takvim situacijama ne imati iskusnog ispovjednika. Sama nositi cijeli teret, ipak trebala bi ukoliko je u njenoj moci, potraziti prosvjetljenog ispovjednika, inace bi se mogla slomiti pod tim teretom, i tako cesto biti nad ponorom.
Sva ova iskustva su teska i mucna. Bog ih ne dopusta ni jednoj dusi koja prethodno nije iskusila dublji susret s Bogom i osjetila Njegovu Bozansku milinu. Bog time ima za nas neistrazivu nakanu. Cesto pripravlja Bog dusu na slican nacin za buduce kazne i velika djela. Bog zeli dusu procistiti kao cisto zlato, ali to jos nije kraj kusnje. -Postoji jos kusnja nad kusnjama - potpuna odbacenost od Boga."

iz dnevnika sestre Marije Faustine Kowalske

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Dibidus

PostanoPostano: čet 23 vel 2006, 8:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Daniel napisa:
ObiĆØno se ispovijedam dva puta mjeseĆØno, nekako imam potrebu. ObiĆØno naveĆØer uz molitvu uzmem si malo vremena za propitati savjest, pa kada je propitam onda se nan neki naĆØin i sama stvara potreba da odem na ispovijed. ObiĆØno si uzmem vremena negdje nakon Å”to je proÅ”lo izvjesno vrijeme od kada sam se posljednji puta ispovijedio. ObiĆØno nasumce otvorim neki teklst iz EvanĆ°elja i prema njemu pokuÅ”am propitati savjest, ĆØesto stvari krenu same od sebe, tako da najĆØeÅ”Ć¦e odem pripremljen na ispovijed.

Ovo je vrlo zanimljiv trenutak, rijedak poput spontanih mutacija u evoluciji, ali kroz vrijeme donosi velik uĆØinak: Daniel je, naime, sve tri reĆØenice zapoĆØeo sa "obiĆØno".
Å to me podsjeƦa da gotovo svi sveƦenici svoje propovijedi ili duhovne nagovore zapoĆØinju sa "evo".

A Å”to se tiĆØe ispovijedi, ja se ispovjedam jednom mjeseĆØno, osim ako ne napravim neki teži grijeh. Tada se gledam ispovjediti Å”to prije.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceAIMYIMMSNMICQ [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: čet 23 vel 2006, 12:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dibidus napisa:

Å to me podsjeƦa da gotovo svi sveƦenici svoje propovijedi ili duhovne nagovore zapoĆØinju sa "evo".

Ja na primjer ne znam da sam ikada poĆØeo propovijed sa "evo" a ne sjeƦam se da sam to ĆØuo, a dosta propovijedi ĆØujem.

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
merkat

PostanoPostano: čet 23 vel 2006, 12:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam imao profu zemljopisa koja je stalno ponavljala jel, Ŕeta da se nije zvala Jelica !
Nisu loÅ”i nit oni koji priĆØaju viceve i stalno ponavljaju "kaže" i to toliko da mi se sve spetlja.
Danijel je mogao reƦi jednom obiĆØno, drugi put najĆØeÅ”Ć¦e, treƦi put uglavnom al svrha bi bila ista. Kako se ne nalazimo na literarnom natjecanju Daniela sam shvatio vrlo dobro.

PoĆØeo sam se ispovijedat svaka dva tjedna u prosjeku. BaÅ” kao i dibidus kad neÅ”to zabrljam odem odmah. BaÅ” zbog tih ĆØestih ispovijedi sam se rijeÅ”io nekih grijeha za koje sam mislio da neƦu nikako. A i proÅ”li mjesec kad mi se jedan lik neljudski uglavio na parking i bio vrlo bahat odluĆØio sam ga ne preodgajati kako ne bih to morao ispovijedati jel uvijek naletim na istog ispovjednika koji je vrlo kritiĆØan i svi ga zaobilaze. Laughing

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Sion

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pon 27 vel 2006, 9:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bas me pozanimala ova tema. Naprosto zbog toga sto cijeli zivot idem na misu a i sada naravno idem, ali se ne pricescivam vec koliko dugo... 16,17,18 godina.. ne znam ni sam jer se ne sjecam. A i na ispovijed ne idem. A znate sta je najzalosnije? To da kroz sve te propovijedi, prebivanja u crkvi i slusanja postovanih svecenika nikad kroz sve te godine nama u klupi nisu znali objasnit 1.) Kada se covjek treba ispovijedat, 2.) Sto je to zapravo TESKI i LAKI grijeh, i sada ne mislim na ona glupa! objasnjenja tipa a.)teska stvar b.)namjerno c.)slobodan pristanak... jer to se kao izgovori puffff i covjek svejedno ne kuzi nista o icemo, glupo i previse povrsno. Moze covjek uciniti nesto namjerno slobodno i slobodnim pristankom i svejedno neznati da je grijeh ako ga se ne nauci.

Jako je komodno izgovoriti rijeci : "ako zelis biti katolik moras radit kako crkva kaze!" a ne u isti trenutak kazati sto to u praksi znaci, a takve izjave se mogu citati na internetu svakog dana po forumima. To je zaista blesavo. Ok da krenem redom. Jako sam skrupulozan da to kazem prvo. Prije vise od 15 godina kada sam se ispovijedavao cesto sam se ispovijedao. Kada bih ucinio nesto wauuuu lose tako buuu tesko da stvarno bode u oci isao bih normalno nema dileme, no isto tako nisam mogao po svojoj skrupuloznosti i savjesti razlikovati teske od lakih grijeha (zanemarimo povrsnu komediju iz katekizma) pa bih isto tako isao na ispovijed kada bih lupnuo jace vratima, kada bih odlezao u krevetu subotom dulje od 12 sati jer me spopade "joj, lijen sam" ili kada sam suvise traljav pri doruckom i prolijem kavu ili kada maznem u glavu macku susjedovu kamenom kada je ugledam da mi pisa po gumi od auta...

Trebao sam ici na ispovijed skoro svaki 5 dan a nekad nebih odlazio no tada bih to bilo neizdrzivi terorizam za savjest iako danas vidim da nebih trebalo tako biti jer valjda neke stvari nisu bile tako opasne... I uvijek je odzvanjalo u glavi "-ako umres a ne gres kod popa friganje te ceka wauuuuu"...

Normalno da sam zbog toga svega prestao odlazit na ispovijed jer se ne uklapa sa mojom osobom i mojom specificnom savjescu. I normalno da nikoga ne krivim samo kazem to i stavljam prst na cinjenicu da nemogu se razlikovati i identifirati razlike izmedju lakih i teskih grijeha s banalnom i apsurdnom defenicijom iz neke knjige za koju covjek mora diplomirati da bih je mogao uopce citati. Ni uvod ne razumijem. Dolazim do nekakvog zakljucka da je granica izmedju teskog i lakog grijeha cisto SUBJEKTIVNA i odredjuje je pojedinac po svojoj savjesti a dozvoljavam mogucnost da tu grijesim, ali govorim tako jer ne postoji nikakav zadovoljavajuci smjerokaz sto je sto a svima su usta puna poboznosti o ovakvim temama i mlate praznu slamu i zrak a na kraju tih 1000 sati govora o tome ne mogu servirati odgovor.

I tako, i jucer je prosla sveta misa a ja sam u klupi kada je svecenik podizao presveto tijelo kristovo izgovarao svoju molitvu gospodinu:

"Moja niska intelektualnost te nemoze primiti od straha jer si ti toliko svet a ja NIKAD dostojan i znam da ne zelis da ucinim svetogrdje a neznam dali bih ucinio kada bih te sada primio. Razumijemo se Gospodine to je najvaznije, bitno da ti znas da te ja ljubim i da nisam prema samom sebi lazan"

Postoji sa razlogom zabrinutost u crkvi zasto ljudi sve manje idu na ispovijed, no nema razloga zasto ti koji to pitaju ne pomazu u rijesavanju problema kakvih ih vjernici mogu imati. Ovaj moj post sve ali SVE govori.

Hvala za ovaj put!
Sion

PostanoPostano: pon 27 vel 2006, 9:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ps.. samo da kazem jos pa zaokruzujem

Jucer rano ujutro prije mise probudila me budilica pa me iziritirala pa sam je spotakao i pala je na pod i razbilo se staklo. No.... da me ne bih gospodin gadjao sa plamenim kuglama za kaznu ako s grijehom se pricestim (ucinim svetogrdje) najbolje je ostati sjesti u klupi i biti siguran.
Skoro bih mogao reci da se razvila malo strah od takve kazne pa se bojim stati u onaj red a u isti mah niti ne pomisljam ponovo pocet se ispovijedat svaki 5i dan. Hahaah... vama ovo znam izgleda cudno znam, i kako nebih... al vjerujte ja se od ovog karusela vec pomalo pocimam i smijati... jako sretan jako sretan jako sretan jako sretan jako sretan jako sretan jako sretan
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: pon 27 vel 2006, 14:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"Sion" napisa

Citat:
Bas me pozanimala ova tema. Naprosto zbog toga sto cijeli zivot idem na misu a i sada naravno idem, ali se ne pricescivam vec koliko dugo... 16,17,18 godina.. ne znam ni sam jer se ne sjecam. A i na ispovijed ne idem. A znate sta je najzalosnije? To da kroz sve te propovijedi, prebivanja u crkvi i slusanja postovanih svecenika nikad kroz sve te godine nama u klupi nisu znali objasnit

dragi prijatelju ja poznam ĆØovjeka koji je iÅ”ao dugi dugi niz godina i na viÅ”e od jedne mise dnevno a na priĆØest nikada a i na ispovijed joÅ” manje.. razlog je bio banalan kad je otiÅ”ao u Ameriku nije znao jezik (tada nije bilo hrvatske pastve) a onda ga je bilo sram reƦi koliko godina nije bio na ispovjedi i zaĆØarani krug se poĆØeo vrtiti. Svjedok sam koliko je napora i meni i njemu trebalo dok je konaĆØno pristao iƦi na ispovijed...Dakle dobro treba sebi pogledati u duÅ”u i biti sebi iskren zaÅ”to? Mislim da razloga koje navodiÅ” i nisu pravi postoji neÅ”to drugo Å”to te muĆØi i optereƦuje ( ne mora ĆØak biti ni grijeh) pa bi to trebao sebi odgovoriti. možda u prijatelsjhkom razgovoru s nekim sveƦenikom u kojeg imaÅ” povjerenja.

Citat:
1.) Kada se covjek treba ispovijedat, 2

Odgovori:
1. pitanje: Crkva je i druÅ”tvo ljudi koje ima svoje zakone i zapovijedi i prema tim zakonima svaki katolik se dužan ispovijediti najmanje 1 put na godinu i priĆØestiti o Uskrsu, tako se razvila praksa ispovjedenja i priĆØeÅ”Ć¦ivanja za Uskrs - Uskrsna ili Vazmena ispovijed i priĆØest.

Potrebno je ispovjediti se ako je to ikako moguƦe kad god imaÅ” na duÅ”i smrtni ili teÅ”ki grijeh a želiÅ” iƦi na priĆØest.

Dobro je ispovjediti se prije recimo opasne i teÅ”ke operacije ( i primiti Poputbinu (naziv za sv. priĆØest u smrtnoj opasnosti) kao i bolesniĆØko pomazanje.

Oni koji žele živjeti dublji duhovni život onio se ispopvjedaju ĆØesto svake sedmice ili svakog mjeseca 8na ovo nije nitko obavezan nego oni koji žele).

U nekim sluĆØajevima savrÅ”eno pokajanje opraÅ”ta grijehe ali ostaje naknadna obaveza ispovijediti grijehe.

Mislim da sam ti jasno odgovorio na prvo pitanje.

Citat:
Sto je to zapravo TESKI i LAKI grijeh, i sada ne mislim na ona glupa! objasnjenja tipa a.)teska stvar b.)namjerno c.)slobodan pristanak...

jer to se kao izgovori puffff i covjek svejedno ne kuzi nista o icemo, glupo i previse povrsno. Moze covjek uciniti nesto namjerno slobodno i slobodnim pristankom i svejedno neznati da je grijeh ako ga se ne nauci.

Ovdje si naveo odliĆØno definiciju teÅ”kog grijeha. Da bi znali o ĆØemu razgovaramo moramo dati definiciju neĆØega. Tako je i teÅ”ki grijeh: svijesno i hotimiĆØno krÅ”enje Božje zapovijedi u velikoj stvari. Meni djeca u župskom vjeronauku dobro znaju da ako fali jedan od ovih elemenata da nije teÅ”ki grijeh (sanjanje spolnog odnosa pa i da doživiÅ” orgazam u snu ne može biti teÅ”ki grijeh - nije svijesno niti hotimiĆØno).
Ova definicija služi da mi sami možemo po dobroj savjesti ocjeniti jesmo li poĆØinili smrtni grijeh ili ne. Jasno da se propovjednik ne može upuÅ”tati u pojedinaĆØne sluĆØajeve, on daje opƦe smjernice, a ti i ja moramo po tim opƦim smjernica sami sebe ispitivati.
(meni ona najmanja djeca u vjeronauku znaju da ako idem u lov i mislim da je divlja svinja iza žbuna i uvjeren sam da je i opalim a tamo bio ĆØovjek i ubio sam ga - znaju da nisam poĆØinio grijeh ubojstva - jer nisam htio ubiti ĆØovjeka a niti sam znao da je tamo ĆØovjek.)

nitko ne može pripisati drugome Å”to je smrtni grijeh, jer ovisi o mnogim stvarima (strah, odgoj, temperamenat, sablazan, krivi primjer i sl. SjeƦam se jednog deĆØka kojem je cura ostala noseƦa, a zaklinjao se da je nije ni poljubio - mislio je da je poljubac smrtni grijeh!)
I joÅ” neÅ”to ti i ja smo na jednoj veĆØeri ti si popio 3 dl vina i tebi je smrtni grijeh - jer si se opio kao baĆØva - jer ti ne podnosiÅ” viÅ”e od 1 dcl. alkohola, takva ti je tjelesna konstrukcija , a ja popijem litru vina i nisam pijan i nije mi grijeh Å”to sam popio litru vina, jer moja tjelesna konstrukcija može podnijeti viÅ”e od litre. Nadam se da si shvatio!
Prema tome ne smijeÅ” oĆØekivati da Ʀe ti netko reƦi Å”to je tebi smrtni grijeh. Tko zna tvoje okolnosti...
Ovih dana mi se jedna mlada osoba potužila na neke životne promaŔaje u seksualnom životu (objektivno bi to bio grijeh) ali njoj subjektivno uvjeren sam da nije. I kad je to shvatila potpuno se smirila, jasno i prihvatila pouku koju joj je to iskustvo (Ŕkola) dala.

Citat:
Jako je komodno izgovoriti rijeci : "ako zelis biti katolik moras radit kako crkva kaze!" a ne u isti trenutak kazati sto to u praksi znaci, a takve izjave se mogu citati na internetu svakog dana po forumima. To je zaista blesavo. Ok da krenem redom. Jako sam skrupulozan da to kazem prvo. Prije vise od 15 godina kada sam se ispovijedavao cesto sam se ispovijedao. Kada bih ucinio nesto wauuuu lose tako buuu tesko da stvarno bode u oci isao bih normalno nema dileme, no isto tako nisam mogao po svojoj skrupuloznosti i savjesti razlikovati teske od lakih grijeha (zanemarimo povrsnu komediju iz katekizma) pa bih isto tako isao na ispovijed kada bih lupnuo jace vratima, kada bih odlezao u krevetu subotom dulje od 12 sati jer me spopade "joj, lijen sam" ili kada sam suvise traljav pri doruckom i prolijem kavu ili kada maznem u glavu macku susjedovu kamenom kada je ugledam da mi pisa po gumi od auta...

ShvaƦam svu tvoju teÅ”koƦu, Å”teta Å”to nisi naiÅ”ao na ispopvjednika koji Ʀe te strpljivo pouĆØavati, ( ne zamjeri im i oni su samo ljudi!) ali tebi nema drugog lijeka nego slijepo sluÅ”ati ispoovjednika i ravnati se po njegovim rijeĆØima
Citat:
Trebao sam ici na ispovijed skoro svaki 5 dan a nekad nebih odlazio no tada bih to bilo neizdrzivi terorizam za savjest iako danas vidim da nebih trebalo tako biti jer valjda neke stvari nisu bile tako opasne... I uvijek je odzvanjalo u glavi "-ako umres a ne gres kod popa friganje te ceka wauuuuu"...

iz ovoga napisanog niŔta ama baŔ niŔta nije materija smrtnog grijeha. I znam isz iskustva kako je teŔko uvjeriti ljude koji su skrupulozni da ima neŔto nije grijeh.

Citat:
Normalno da sam zbog toga svega prestao odlazit na ispovijed jer se ne uklapa sa mojom osobom i mojom specificnom savjescu. I normalno da nikoga ne krivim samo kazem to i stavljam prst na cinjenicu da nemogu se razlikovati i identifirati razlike izmedju lakih i teskih grijeha s banalnom i apsurdnom defenicijom iz neke knjige za koju covjek mora diplomirati da bih je mogao uopce citati. Ni uvod ne razumijem. Dolazim do nekakvog zakljucka da je granica izmedju teskog i lakog grijeha cisto SUBJEKTIVNA i odredjuje je pojedinac po svojoj savjesti a dozvoljavam mogucnost da tu grijesim, ali govorim tako jer ne postoji nikakav zadovoljavajuci smjerokaz sto je sto a svima su usta puna poboznosti o ovakvim temama i mlate praznu slamu i zrak a na kraju tih 1000 sati govora o tome ne mogu servirati odgovor.

Nastojao sam ti odgovoriti. Tebe Ʀe Bog suditi po tvojoj savjesti (ovo suditi ne uzmi sitniĆØavo) mene po mojoj.- osobno sam uvjeren da vjerojatno nisi poĆØinio teÅ”ki smrtni grijeh, jer prema nekim crkvenim piscima smrtni grijeh je AVERSIO TOTALIS A DEO potpuna okrenutost od Boga - a kod tebe oĆØito toga nema.
Držao sam se upƦenitih primjera jer je ovo ipak javno, pa ako te zanima neki osobni sluĆØaj jeli smrtni grijeh ili ne javi mi se na privatnu poruku i smatraj to tajnom.

Citat:
I tako, i jucer je prosla sveta misa a ja sam u klupi kada je svecenik podizao presveto tijelo kristovo izgovarao svoju molitvu gospodinu:

"Moja niska intelektualnost te nemoze primiti od straha jer si ti toliko svet a ja NIKAD dostojan i znam da ne zelis da ucinim svetogrdje a neznam dali bih ucinio kada bih te sada primio. Razumijemo se Gospodine to je najvaznije, bitno da ti znas da te ja ljubim i da nisam prema samom sebi lazan"

Postoji sa razlogom zabrinutost u crkvi zasto ljudi sve manje idu na ispovijed, no nema razloga zasto ti koji to pitaju ne pomazu u rijesavanju problema kakvih ih vjernici mogu imati. Ovaj moj post sve ali SVE govori.

Hvala za ovaj put
t!

Ne sviĆ°a mi se tvoja molitva koju si naveo, jer nema Isusovu nakanu "DoĆ°ite svi koji ste izmoreni i optereƦeni" Iskreno sebi odgovori na pitanje zaÅ”to ne ideÅ” na priĆØest. Mislim da baÅ” nije razlog tvoja grjeÅ”nost - koje i nema, barem ne ona koja prijeĆØi primanje sv. priĆØesti, a ona druga koju imaÅ” i ti i ja nju nam opraÅ”ta pokajniĆØki ĆØin na poĆØetku sv. mise.
Nadam se da sam bio jasan i konkretan, ako ne stojim ti na raspolaganje.

Sion

PostanoPostano: pon 27 vel 2006, 14:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hvala sneni za tako lijepu poruku koju si mi uputio, bas mi je drago da si si uzeo truda komentirati taj dio moje stvarnosti koju sam ovdje javno iznio u forumu. Nemam nikakvih odluka ni razmisljanja u ovom trenutku glede svega jednostavno zelim pauzirati i pobjeci kao malo djete od duhovnosti jedno vrijeme sada jer kad mislim na to kako imam kompliciranu skrupuloznost od svega me boli glava a korizma neka oprosti. Posjecuje me pomisao da mozda nije ni duhovnost za svakog covjeka, neznam.
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: pon 27 vel 2006, 16:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sion napisa:
Hvala sneni za tako lijepu poruku koju si mi uputio, bas mi je drago da si si uzeo truda komentirati taj dio moje stvarnosti koju sam ovdje javno iznio u forumu. Nemam nikakvih odluka ni razmisljanja u ovom trenutku glede svega jednostavno zelim pauzirati i pobjeci kao malo djete od duhovnosti jedno vrijeme sada jer kad mislim na to kako imam kompliciranu skrupuloznost od svega me boli glava a korizma neka oprosti. Posjecuje me pomisao da mozda nije ni duhovnost za svakog covjeka, neznam.

Možda ideja nije loÅ”a malo se odijeliti i baÅ” zato jer je korizma (post od svojih uobiĆØajenih navika!) Osmisli malo, okreni drugi list, Bog te voli onakvog kakav jesi, vjerujeÅ” li to? MožeÅ” li to prihvatiti? Bog te voli tu i takvog, zato jesi, da te Bog ne bi želio i htio takvog ne bi ni postojao.
sretan ti hod kroz korizmu i nadam se tvom novom uskrsu!

Ne mogu a da ne sakrijem oduÅ”evljenje koje ovog ĆØasa imam dobio sam ĆØetri knjige od K. Leitner (žena koja je u svojoj 35 godini saznala za neizljeĆØivi rak, posvetila se studiju teologije i napisala jednu prekrasnu knjigu Tanzendes Kreuz (Moj križ pleÅ”e) dobio sam nju i joÅ” tri druge. Ola Å”tiva za korizmu!

Amistad

PostanoPostano: čet 02 ožu 2006, 18:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisam ĆØitao Å”to ste prije pisali ali svejedno želim podjelit jednu priĆØu s vama.

Bila jedna djevojĆØica na Filipinima koja je razgovarala sa Isusom. Papa je poslao svoje najbolje kardinale koji su takoĆ°er bili i pedagozi da razgovaraju s njom i vide da li je to istina. Kad su kardinali stigli tamo, razgovarali su nekoliko puta s njom i zakljucili da se radi o jedno sasvim normalnoj djevojcici.
Jednog dana jedan od kardinala se sjeti kako ce saznat dal je istina da ta djevojcica razgovara sa Isusom pa joj kaze: "Slijedeci put kad ces razgovarat sa Isusom pitaj ga sto sam ja zadnji put ispovijedio!"
Par dana kasnije kardinali dodu do djevojcice i taj je kardinal pita:
"I jesi razgovarala sa Isusom?"
-"Jesam!"
"I jesi se sjetila sto sa ti rekao?"
-"Jesam!"
"I jesi ga pitala?"
-"Jesam!"
"I sto ti je odgovorio?"
-"Da se ne sjeƦa!"
fratar

PostanoPostano: pet 03 ožu 2006, 21:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

želim samo reĆØi, danas sam bio na ispovijedi i osjeƦam se odliĆØno! za mene je ispovijed poput osloboĆ°enja, od mene samoga... jer ako ne ispovijedim ono Å”to mi savjest govori da trebam, samo Ʀu se joÅ” i viÅ”e udaljavati od Boga... bez obzira na to radilo se o teÅ”kom ili lakom grijehu, za mene je on uvijek teži, jer mi savjest ne da mira dok ga ne ispovijedim, a tek na samoj ispovijedi postanem svjestan prave težine istoga grijeha te ga tada mogu lakÅ”e predati Bogu na raspolaganje te se truditi da viÅ”e ne grijeÅ”im jako sretan
toliko od mene zasad Wink

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveƦa je meưu njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: pet 14 tra 2006, 11:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

JuĆØer me je naveĆØer mama nazvala i kazala kako se moja bolesna teta želi ispovjedati,baÅ” ona koja je to do sada uĆØinila jednom u životu,valjda odmah nakon sv.PriĆØesti i od onda do danas - niÅ”ta, znaĆØi cca 40 godina. I tako je naÅ” fra Ivek doÅ”ao i ispovjedio je a poslije i priĆØestio a kad je to vidjela moja baka koja nije daleko od ove brojke od 40 godina Å”tos e tiĆØe ispovjedi i priĆØesti,i ona je isto htjela pa je i nju ispovjedao i priĆØestio.

I to sve baŔ dana,na Veliki petak..Koliko je Gospodin velik i kako opraŔta!
Tako me dirnuo taj trenutak dok ih je priĆØeÅ”Ć¦ivao jer je Isusova ljubav pobjedila sve grijehe koje su trpale u sebe svih tih desetljeƦa..Dovoljno Ga je samo potražiti i pitati za oproÅ”tenje..I on pobjeĆ°uje grijeh,mrtvog ĆØovjeka iznutra..

Natty

PostanoPostano: sri 19 tra 2006, 7:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ispovijed je egzorcizam u malom, ĆØiÅ”Ć¦enje naÅ”e duÅ”e. I potreba svakog ĆØovjeka.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
banana

PostanoPostano: čet 10 kol 2006, 14:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa da se i ova tema vrati na prvu stranicu Laughing Wink
Nedavno sam naiÅ”la na ovu priĆØicu Wink ;

''Jedan ĆØovjek dobio je od majke lijep prsten. Kad majka viÅ”e nije bila živa taj prsten je bio znak jedinstva i zahvalnosti. Na žalost prsten je jednom pao na zemlju i na dragom kamenu koji ga je ukraÅ”avao nastala je duboka pukotina. ƈovjek je htio popraviti prsten, ali svaki zlatar koji ga je pogledao, odgovarao je da to nije moguƦe: " Pukotina je preduboka". Ipak, na kraju je naÅ”ao jednog starog zlatara koji je rekao da može popraviti ovaj prsten i pitao ga ima li pouzdanje u njega. "Da", odgovorio je ĆØovjek. Kada se vratio poslije dva tjedna, zlatar mu je pokazao prsten na ĆØijem je kamenu uradio lijepu ružu a pukotina se promijenila u stabiljku ruže. IznenaĆ°en je pogledao. Da, to je isti prsten, ali sada joÅ” ljepÅ”i i vrjedniji, jer je na kamenu umjesto pukotine bio lijepi cvijet. Isti, a ipak ljepÅ”i.''

Tako i na naÅ”oj duÅ”i svaki grijeh ostavlja tragove i ā€žpukotineā€. Grijehom uniÅ”tavamo naÅ”u duÅ”u, ali ako predamo Isusu naÅ”e grijehe i dozvolimo Mu da na njima radi - postajemo joÅ” bolji... Wink

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Fantom

PostanoPostano: sri 06 ruj 2006, 14:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljudovi, meni svaka ispovijed, koliko god se ĆØesto ili rijetko ispovijedao, traje 1-5 minuta...ZaÅ”to ja ne znam konkretno objasniti svoj problem, i porazgovarati sa sveƦenikom...Tako je teÅ”ko naƦi danas nekoga tko u ispovijedaonici ima vremena...kao da mu se žuri, premda nije gužva...a teÅ”ko ih je naƦi i sa strane...osim toga, nekako je lakÅ”e priĆØati u ispovijedaonici...jer imam pitanja uz neke stvari, a poĆØinio sam i grijehe vezane uz te stvari...
Kako se pripremiti na kraju za ispovijed? Kad pomisliÅ” na psovku, jednome je to grijeh, jednome nije...a ja ne želim da oni razmiÅ”ljaju o tome je li to grijeh, nego da me ne prekinu i sasluÅ”aju Å”to želim reƦi o tome, i onda ako imaju Å”to reƦi da kažu, ako ne, da daju oprost i to je to. Tako ne volim kad me prekine u sred ispovijedi, i onda na kraju shvatim da nije ni razumio Å”to sam mu rekao... Bilo bi dobro kad bi netko napravio poÅ”ten ispit savjesti...imao sam one letke koje crkva ili pokreti Å”tampaju, i molitvenike...ali taj ispit savjesti...nije to to... Bilo bi dobro kad bi netko detaljno ispovijed opisao, npr. ĆØovjek koji je poĆØinio grijeh protiv svega...onako po zapovijedima, glavnim grijesima, darovima Duha Svetoga... Možda i netko od vas tko ima mnogo iskustva, pa da objavi ili na forumu, ili da otvori na nekom blogu...

Molitva je radost koja uljepŔava duhovni život!
sike

PostanoPostano: sri 06 ruj 2006, 18:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Doživio sam sve moguƦe vrste ispovjedi:kratke kao od Fantoma,do onih jaaaaako dugih,obiĆØno na franjevaĆØkom hodu,zatim one gdje ispovjednik Å”uti a ja nabrajam ili on ispituje a ja kao na kvizu..Evo,ovaj zadnji tip ispovjedi mi se najmanje sviĆ°a,iako nemam problema priznat ako me i pita neÅ”to Å”to sagrjeÅ”ih jer ipak je to ispovjed..

Puno ljudi ne voli iƦi kod ispovjednika koji te poznaje ali mislim da je to prednost,viÅ”e nego neka sramota jer ovako se možeÅ” fino opustiti poÅ”to znaÅ” na koji naĆØin ispovjeda..

Evo,danas su u novinama izaŔle i neke nebuloze oko ispovjedanja na netu..straŔno!

Mara

PostanoPostano: sri 06 ruj 2006, 19:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da je vrlo korisno imati jednog ispovjednika. Tu onda može postojati, bar u nekoj mjeri, i duhovno vodstvo. Ali u nekim prilikama ispovijed i ispada samo brzinska. Nije ok doƦi na veliku ispovijed a iza tebe rep od 20 ljudi. Zato katkada ili možda i uvijek treba razdvojiti ispovijed od duhovnog razgovora pa za ovo drugo birati vrijeme i prostor kad ĆØovjek može biti neometan.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
banana

PostanoPostano: sri 06 ruj 2006, 19:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:

Puno ljudi ne voli iƦi kod ispovjednika koji te poznaje ...

Tu sam Rolling Eyes !!
Jedan put sam tak na blef uletjela jednome ispovijedniku koji me znao.
Ja ''Hvaljen Isus!!'', a on '' Oooo, Marta, Marta.... i tak cijelu priĆØu kak sam, Å”ta ima, joÅ” me i za ruke uhvatio,a ja ih onak ne baÅ” elegantno izmakla pa je valjda skužio.... Embarassed Laughing Wink
A meni kad je doŔo red da se i ispovijedim postaoo veeeliki bad Embarassed Wink
Nekako, a možda bi me on Å”to pametnoga i savjetovao jer eto ipak mi ime zna Rolling Eyes al' meni je onak bad bilo pitavati i tak jer ipak toga sveƦenika mogu vidjeti svake nedjelje pa bi imala neki feeling da me 'Ʀudno gleda' ... Rolling Eyes

Ovako, kome se dopadnem Ŕaka, dopadnem Rolling Eyes Wink

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.