HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 22 stu 2017, 20:08. Pogledaj neodgovorene postove
TAJNA ISPOVIJEDI - kako i zašto ...
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
jzekic

Spol: neodređen
PostanoPostano: sub 15 svi 2004, 12:42
PostNaslov : TAJNA ISPOVIJEDI - kako i zašto ...
Citiraj i odgovori

Jeste li znali, da naša ispovjed vrijedi i u slučaju kada se i nismo iskreno pokajali iz bilo kojeg razloga, no pod uvjetom da smo se ispovjedili iz straha od vremenite ili vječne kazne!

Znate li koja su tri glavna uvjeta da bi se grijeh smatrao grijehom?

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskršća života, gozbi da vječnoj dovodim goste, da svijetu kažem što je ljepota.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Mash

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 16 svi 2004, 11:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Super tema jako sretan ! Žao mi je što svećenici ne posvete više pažnje tom Sakramentu, jer mnogi su u neznanju place ! a isto je i sa Sv.Pričesti !
Mislim, da bi nešto bio grijeh da ga moramo učiniti svjesno, sa znanjem o tome da to što činimo je grijeh i što bi bilo treće ?! namjerno?
Ovo što mislim da je točno su : svijest i znanje, jer ako učinimo nešto, a da ne znamo da je to grijeh, onda nam nije grijeh, jel tako?
A ovo namjerno, mislila sam na zlu i dobru volju, jer razlikuje se kada nešto činimo sa dobrom namjerom i u dobroj volji, što je daleko od zle volje... ne znam... Ispravljajte me!!!!!! BVB

P.S.- kad već pričamo o svemu, što je sa skrupulima, što o tome mislite i ima li netko od vas i sa time problema?
i koliko često idete na ispovijed? kako se pripremate za taj trenutak pomirenja sa Bogom?

"Iskustvo nas uči
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
jzekic

PostanoPostano: ned 16 svi 2004, 18:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U pravu si.

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskršća života, gozbi da vječnoj dovodim goste, da svijetu kažem što je ljepota.
nata

PostanoPostano: pon 17 svi 2004, 15:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

je li to stvarno tako - ako ne poznaješ Zakona, da on ne vrijedi za tebe?

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
jzekic

PostanoPostano: pon 17 svi 2004, 19:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa DA, zato Isus i kaže niste braćo više pod zakonom.
No pod tim nemisli isto što i ti, to neznači da zakoni za nas ne vrijede, nego da su zakoni od sada u nama.
Jedini zakoni kojih se mi moramo pridržavati su zakoni naše savjesti, u koju nam je Bog po čudotvornom i nama nedokučivom planu svoje mudrosti podao sva pravila i sve zakone!

A svi su sadržani u onom Ljubi...

igor

Spol: muško
PostanoPostano: pon 17 svi 2004, 22:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ovo je cool... interesantno... nisam sve ovo znao
jzekic

PostanoPostano: uto 18 svi 2004, 10:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Još ćemo mi puno toga napisat...

igor

PostanoPostano: uto 18 svi 2004, 15:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa hajte onda...
jzekic

PostanoPostano: uto 18 svi 2004, 20:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima vremena, jer u Bogu je jedan dan kao tisuću godina i tisuću godina kao jedan dan!

sike

PostanoPostano: sri 19 svi 2004, 13:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sto s eispovijedi tice,otkad sam prvi put bio na franjevackom hodu,gdje smo se ispovjedali u prirodi,oci u oci,odonda ne volim bas one klasicne ispovjedaonice s pregradom.Sto imam skrivati ako znam da se ispovjedam Bogu?
A da li je neki grijeh veci ili manji..ma Gospodin ce nam sve oprostiti ako dodjemo,stanemo pred njega u ovom milosnom sakramentu, priznamo i iskreno se pokajemo za sve ono sto nije bilo dobro kod nas
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
majuska

PostanoPostano: sri 19 svi 2004, 15:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike-trsat napisa:
Sto s eispovijedi tice,otkad sam prvi put bio na franjevackom hodu,gdje smo se ispovjedali u prirodi,oci u oci,odonda ne volim bas one klasicne ispovjedaonice s pregradom.Sto imam skrivati ako znam da se ispovjedam Bogu?

Potpuno ista prica... Otkad sam se ispovijedila oci u oci, nikad nisam bila u onoj kucici. U biti, krivo... Kod nas postoje neke moderne ispovijedaonice koje imaju resetke koje se mogu pomaknuti tak da se opet gledas sa svecenikom oci u oci... Tak da mislim da sam i bila na 2 ili 3 takve ispovijedi, al posto me svecenik pozna odmah je maknuo te resetke... Znam da ljudi imaju strah od "oci u oci", al nije li to zapravo svejedno- pa mi se Bogu ispovijedamo, a svecenik je samo "medij" iliti posrednik.
A kaj mislite o stalnom ispovijedniku- jel ga imate ili se ispovijedate kad na kog naletite? Ja u biti imam stalnog ispovijednika i smatram da je to ok, jer on ipak zna cijelu moju situaciju i smatram da mi najbolje moze pomoci savjetom... U biti, neznam, mozda se to i kosi s onim gore sta sam napisala, jer ispovijedam se Bogu. Confused Mozda bi trebali prakticirat 1 svecenika za razgovor, a bilo kojeg za ispovijed? Confused Neznam, help.. Embarassed
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mash

PostanoPostano: sri 19 svi 2004, 15:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bokić! Ne kosi se ono što si napisala, jer Bogu se ispovijedaš, ali isto tako vjeruj da Bog, Duh Njegov Presveti vodi i tog svećenika sa kojim pričaš i Isus ti po njemu daje savjete, ta vođen je Njegovom rukom, sve je samo stvar vjere!
Ja se prije Ispovijedi pomolim i kažem: Evo , Bože, Ti mi podari po svojoj Svetoj Volji svećenika i kroz Njega me vodi...
Zapravo je super što uvijek ideš istome, ja još uvijek to ne radim, ne znam zašto, da li radi srama ili čega, ne znam, molim se za to da i ja imam istog ispovjednika, jer tako je najbolje...
A imaš li duhovnika?
ja imam duhovnika, pa uvijek sa njim o svemu pričam, a na ispovijed kome dopadnem... Wink
I to duhovno vodstvo je zaista korisno i meni potrebno,naravno to nikako ne znači da te tvoj duhovnik nosi, jer to se često dogodi ljudima koji krivo shvate bit duhovnog vodstva!
BTB

"Iskustvo nas uči

majuska

PostanoPostano: sri 19 svi 2004, 16:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma u biti imam- to ti je 2 u 1. Kupis jedno, dobis dva... SALA! Wink Dakle, imam svecenika kojem mogu uvijek otic kad sam u nekoj bedari i popricat s njime o svemu- ak imam neke nedoumice sta se tice vjere i sl. A u biti je i on taj kojem onda idem na ispovijed. Ak si na to sve mislila? Embarassed Confused
Mash

PostanoPostano: sri 19 svi 2004, 17:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa, da , onda ti je on i duhovnik i ispovjednik, SUPER!
jako sretan

"Iskustvo nas uči

igor

PostanoPostano: sri 19 svi 2004, 18:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja mislim da je dobro imati jednog ispovjednika. ja to nisam ranije radio konstantno, ali mi se sad svidja, jer uvijek znam sto mogu ocekivati od kog svecenika, i nadjes si onog pravog i ondak njemu ides stalno.. to je meni lijepo...

a duhovnik, pa to je uvijek dobrodoslo. iako ja sa svim svecenicima pricam o svemu pa i stvarima koje me tiste.. volim cuti razlicita misljenja, jer onda znam kako cu ja odreagirati na neke stvari Cool
jzekic

PostanoPostano: pon 24 svi 2004, 17:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što se tiče svjećenika kao izvora duhovnih poruka, ja nisam imao baš sreće da upoznam nekog takvog, jer danas je malo onih svećenika koji riču kao lav u pustinji, no i zato uvijek imamo riješenje Biblija je trajno Nadahnuta riječ Božija, no da budem iskren nije uvijek lako prihvatiti ni da je sve što Biblija govori nužno istina, ovdje gotovo isključivo mislim na stari zavjet, a kada bi takve stvari i bile istinite, naprimjer kovčeg koji ubiva mnoge i ruši zidinr Jerihone, nbi mi se sviđale, jer ja nemam iskustvo takvoga Boga kakvim ga ti odlomci prikazuju, nego milosrdnog i milostivog i nadasve snažnog u svojoj Ljubavi!!!

Mir i dobro.

Daniel

PostanoPostano: sub 29 svi 2004, 15:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Uvijek kada se ispovijedim osjećam se nevjerojato lakšim i bezbrižnim, uvijek me nakon ispovijedi prati osjećaj kao da je Gospodin metlom pomeo moje grijehe, osjećam veliko olakšanje. Kao i svi sakramenti tako je i ispovijed velika milost koju je nama katolicima dao naš Gospodin, ispovijed je odlično sredstvo kako se može pobjediti zlo, iskrenom ispovijedi oduzimamo zlu kontrolu nad nama i možemo čista srca i duše pristupiti gospodnjem stolu. Zato se danas ispovijed obezvrijeđuje, što je žalosno to često čine i neki katolici, a upravo nam taj sakramenat omogućuje da primimo Krista i da se očistimo od grijeha.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
i.v.a.n.a.

PostanoPostano: sub 29 svi 2004, 16:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sakrament pomirenja (pravi naziv za taj sakrmanet) upravo u svom naslovu krije ono što za mene znači... upravo to-pomirenje. kada mi je onako, teško doći pred našeg Gospodina jer me je sram (ne zato jer mislim da moram zasluziti vrijednost pred njim!), već čisto jer mi je žao što sam ja sve ne-učinila, a i ono što sam učinila kako zna biti loše-tada lipo odem i pomirim se. prije mi je to bilo puno lakse ciniti. a sada sve teze i teze. kao da mi je sve gnjusnije kada griješim, i sve mi je više žao što nisam bolja. što sam zgriješila... zato volim taj sakramenat! možda je to najljepši sakramenat! tu je Gospodin tako blizu! tako... ma sami znate!

"mala"
dodododoprecjednik

PostanoPostano: sub 29 svi 2004, 21:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kao prvo, zelim rec da mi se ova tema i vise nego svida pljesak
ja imam svog duhovnika i ispovjednika(2u1)... ja osobno smatram da je jako vazno imati stalnog ispovjednika jer on te nakon nekog vremena pocinje razumijevati i poznavati i poznaje nacin kako razmisljas. iako je Bog taj koji oprasta, ali to sve ide preko svecenika tako da... u svakom slucaju, ti ces se nekak lakse i bolje osjecat kad se ispovijedis kod svecenika koji te poznaje
ja se isto vec neko vrijeme ispovijedam van ispovjedaonice. to mi je puno bolje nego u ispovijedaonici. nekak se u toj ispovjedaonici osjecam neugodno. ne znam kak da to opisem. kad udem unutra imam veliki osjecaj krivnje i to je u redu (znaci da se kajem za svoje grijehe), ali ovak van ispovjedaonice to sve ide nekak kroz razgovor i atmosfera je opustenija
mozda ovo zvuci malo glupo, ali jednostavno meni je ovak bolje. a Milost je milost...kaj ne?! i smatram da je dosta vazno da ti ispovjednik bude ujedno i duhovnik tj. da mu ne dolazis samo kad osjecas potrebu za ispovijedi nego uvijek kad te muci nekaj... recimo, ja uvijek kad se idem ispovijedit uvijek malo i proćakulam sa duhovnikom... naravno, ne o glupostima vec o problemima; barem onim sto se meni cini kao problem, a onda ga on uvijek rijesi... i na kraju vidis da to i nije neka stvar...

"Dali ste znali, da naša ispovjed vrijedi i u slučaju kada se i nismo iskreno pokajali iz bilo kojeg razloga, no pod uvjetom da smo se ispovjedili iz straha od vremenite ili vječne kazne!"

Dali znate koja su tri glavna uvjeta da bi se grijeh smatrao grijehom?
jzekicu, smijem pitat kaj ti ovo znaci?! ovo mi stvarno nije jasno... jer koliko ja znam ispovijed vrijedi jedino ako se pokajes s namjerom da ces nastojat vise ne grijesiti(barem za taj odredeni grijeh(svejedno koji)?! mislim da ovo sto si napisao nije istina. di si to cuo? ak si cuo od nekog svecenika, onda vjerojatno je al ne znam bas...
a ovo sta si pitao jel znamo koja su 3 uvjeta da bi se grijeh smatrao grijehom - jel ti to pitas nas(ti ne znas) ili provjeravas kolko smo mi upuceni?!
Laughing

Hvaljen budi, Gospodine moj....
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
jzekic

PostanoPostano: ned 30 svi 2004, 19:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ovo o ispovijedi i grijehu možeš naći u konstitucijama i zaključcima vatikanskih sabora, odnosi se na pravovaljano otpuštanje grijeha i kod osoba koje se možda iskreno ne kaju no strahuju od vremenite ili vječne kazne, priznajući tako i dovodeći u svoju svijest Božiju sveopstojnost.ono drugo sam vas pitao, iz rzloga što ljudi često previše krivnje stavljaju na sebe, a nije toliko bitno shvaćanje krivnje, bitnija je vjera, koja obnavlja i briše svaku krivnju dajući nov i bolji život, život koji ima svoj smisao i svrhu, život koji teže nepropadljivoj vječnosti i vječnom zajedništvu sa milostivim Stvoriteljem svih stvari!

Gogi

PostanoPostano: ned 30 svi 2004, 22:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I ja se poslje ispovijedi osjecam super anđeo , i stvarno ne znam zasto se cesce ne ispovijedam. Ljudi jel vam se kad dogodilo da ste se zeljeli ispovjedit a pa da vas je sotona privremeno od toga odvratio? Evil or Very Mad I još me jedna stvar zanima postoje li veliki i mali grijesi tj dali nam se i kakvi grijesi oprastaju ako se samo pokajemo, ili ako naprimjer samo navecer izmolimo djelo kajanja? Sto je s onim kad na misi govorimo: ...moj grijeh, moj grijeh, moj grijeh... ili nam za sve treba prava ispovijed?
Nadam se da ce moje neznanje biti svima na korist!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
jzekic

PostanoPostano: pon 31 svi 2004, 10:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Naravno da postoji, zapravo za većinu sitnih grijeha koje svakodnevno počinimo, kajanje je dovoljno, ta Bog je pun milosrđa, i čuje naš glas, da nije takav, zar bi svog sina u ruke grešnika predao u smrt, da svi vjekovi budu Spašeni i privedeni životu.Stoga iskreno kajanje briše sve grijehe i moć sotone čini ništavnom, iskreno i duboko unutrašnje kajanje u potpunosti obnavlja, od nas samih grijehom prekinutu vezu sa Svemogućim stvoriteljem svake stvari i svakog života!

dodododoprecjednik

PostanoPostano: pon 31 svi 2004, 15:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

slazem se da je pokajanje dovoljno za sitnice, ali ipak postoje stvari za koje je potreban bas Sakrament, preko kojeg nam Bog oprasta... Ja bih recimo pod to svrstao Dekalog i 7 glavnih grijeha...
iako meni nikad nije bas najjasnije bilo ono neumjerenost u jelu i picu... shvacam da je tijelo Hram Duha Svetoga, ali ipak....
Smile

Hvaljen budi, Gospodine moj....
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
majuska

PostanoPostano: pon 31 svi 2004, 16:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Samo da podijelim s vama da sam prosli vikend bila na ispovijedi i da sam ispovijedila i 1 grijeh koji me jaaako dugo mučio! U biti neko vijrme to ni nisam smatrala grijehom, al kad se zborje 2 i 2 i to postaje grijeh! Ok, nis ne kuzite, nema veze, nije ni bitno... Jednostavno sam sama sebi rekla "sad il nikad!"! I, bilo mi je uzasno tesko i neugodno, al radost koju sam kasnije osjetila ne moze se s nicim usporedit! jako sretan
jelena

PostanoPostano: čet 03 lip 2004, 15:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je ispovjed strašno važna i baš kao što je netko ovdje već rekao, ne znam zašto se i češće ne ispovjedam. Ja se ispovjedam kad mi dođe, nema pravila, nekad je to 2 tjedna, nekad 2 mjeseca. Više volim ispovjed "Face to face" nego u onim kućicama. I da, slažem se da je dobro i potrebno imati "2u1" (super mi je taj naziv).
Nedavno sam se rasplakala na ispovjedi jer mi je bilo toliko žao što sam povrijedila Gopodina da nisam mogla progovoriti ni riječi. Svećenik mi je samo stavio ruku na glavu i molio. Prekrasno. Bila sam kao nova.

A sad imam jedno pitanje: POKORA! Koliko vam je važna, koliko vam pomaže ili ne, kako je shvaćate? Mi na Trsatu imamo svećenika koji nikad ne daje pokoru i to me svaki put razočara. Ja osobno volim one praktične i konkretne pokore: ispričaj mu se, svaki dan radi nešto...
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.