HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 21:00. Pogledaj neodgovorene postove
TAJNA ISPOVIJEDI - kako i zašto ...
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Srki

Spol: muško
PostanoPostano: sri 06 ruj 2006, 21:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja nikad nisam imao neke duge ispovijedi,nego uvijek vrlo kratke,a nikad nisam išao onako na razgovor sa svećenikom.
Više se volim ispovijedati prijateljima,a evo dva prijatelja osjetila Božji poziv pa možda ispovijedanje ubuduće bude malo duže. Wink Laughing

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
banana

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 07 ruj 2006, 12:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, i meni su gotovo sve ispovijedi kratke...
Nekako i ne mojom voljom sve se to svede na neku 'predstavicu'... tuzan Rolling Eyes
Ja možda i nesvijesno naucim napamet i nekim redom ono što namjeravam reći ispovijedniku. Od grijeha pa do onih 'formalnosti'.
Onda kao da ja izrecitiram svoj dio 'recitacije', svećenik promrmlja svoj... Rolling Eyes
Normalno da bih možda koji put voljela i koje pitanjce postaviti ili savjetić zatražiti jer ni meni neke stvari, a i one što se pojedinih grijehica ticu nisu jasne... Rolling Eyes
Al' mislim da sam za to sama kriva jer mi je nekako neugodno pitati.

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sike

PostanoPostano: čet 07 ruj 2006, 12:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A što je s pokorom koju ste dobili?Jel dobio netko nešto drugačije od par Očenaša i sl.Mislim da je pokora koja se tiče nekih djela puno djelotvornija,jasno,u kombinaciji s molitvom jer čovjeka doista onda podsjeti na to što je učinio i tako se osjeća nekako da kažem "korisniji" pred Bogom,jer time što je povrijedio Boga, skrušenom molitvom i djelom je pokazao da mu je žao i da će se truditi više ne griješiti a i biti koristan braći ljudima protiv kojih je možda i sagriješio

Zadnja promjena: sike; čet 07 ruj 2006, 13:20; ukupno mijenjano 1 put.

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

PostanoPostano: čet 07 ruj 2006, 13:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

O, da! Imam stalnog ispovjednika i ponekad si sama određujem pokoru.

Ljubi i čini što hoćeš
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
banana

PostanoPostano: čet 07 ruj 2006, 13:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Samo jednom i to baš ove godine naletjeh na takvoga ispovijednika koji umijesto Očenaša i Zdravo Marija daje neki konkretniji 'zadacic' ( ne bum o tome mome zadacicu Rolling Eyes ). Nije iz moga grada, ćak ni iz moje države pa i da hoću ne mogu baš do njega skoknti na ispovijed.
Iako mi se na prvi mah učinilo jaaakoo ćudnim ( Shocked ) poslije se osijećah kao 'na nekom zadatku' tj. bilo je mnogo zanimljivije, a i više trudića je iziskivalo nego izmoliti zadane molitve... Wink
Baš mi je simpa bio taj fratar, a i par pričica mi zanimljivih ispricao... jako sretan
Isto tako ćudno, a i malkice zbunjujuće mi bijaše kada naletjeh kod jednoga ispovijednika koji ne daje niš za pokoru Shocked Rolling Eyes ...
Nekako, lakše mi je kad mi netko drugi odredi pa onda lako ja ako osijetim potrebicu još nešto nadodam... Wink

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Coje

PostanoPostano: čet 07 ruj 2006, 13:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vrlo je mudro razlikovati duhovni razgovor i ispovijed.

Duhovni razgovor može završiti s ispovijedi; ali sama ispovijed nije predviđena kao duhovni razgovor.

Kad je čovjek u dilemi s nekim stvarima, kad je u duhovnoj krizi tad je pametnije zamoliti svećenika za jedan duhovni razgovor. Ne treba se plašiti da ćete time opteretiti svećenika, jer su duhovni razgovori bitni dio svećeničke službe (vrlo malo ljudi to koristi). Na taj način možete - neopterećeni vremenom i onima koji stoje u redu iza vas potražiti duhovnu pomoć i savjet, te uz to i kvalitetno se ispovijediti.

Dodajem - za duhovni razgovor - kao i za ispovijed - svećenik je dužan čuvati ispovijednu tajnu tako da nema straha da će nešto "procuriti"... Cool

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: čet 07 ruj 2006, 19:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara pokoru vjerujem nadodaješ ?

Ja nejčešće idem kod istog ispovjednika jer je uvijek u isto vrijeme "dežuran" a to je ujutro jer ne volim biti u velikom redu.
Čuo sam da ljudi koji rijetko se ispovijedaju, pogotovo oni koji godinama se nisu ispovijedili da idu na životnu ispovijed od pola sata ili više.
To mi se čini ok.
Mara

PostanoPostano: pet 08 ruj 2006, 7:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što nadodajem i zašto bi nadodavala? Uopće ne kužim pitanje.

Ljubi i čini što hoćeš
merkat

PostanoPostano: sub 09 ruj 2006, 21:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Onda pročitaj i svoj prethodni post Wink
Rekla si da si sama nekad daješ pokoru pa je moje pitanjce bilo da li nadodaješ na to što ispovjednik odredi ili umjesto toga ?
Mara

PostanoPostano: ned 10 ruj 2006, 7:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Po odredbi ispovjednika. Na pamet mi ne pda na ono što ispovjednik kaže ja još nešto pametujem. Dakle, ispovjednik mi kaže da si sama odredim pokoru i ja onda to i činim, ništa drugo.

Ljubi i čini što hoćeš
merkat

PostanoPostano: ned 10 ruj 2006, 12:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

e to je super.
makar je meni lakše kad on odredi.
prije mjesec, dva sam ispovijedio jedan stari veliki grijeh za koji nisam siguran da li sam ga ispovijedio pa za svaki slučaj.
tada mi je dao svećenik kao pokoru da učinim dobro djelo pa nikako se odlučiti što bi bilo najbolje i pravo dobro djelo jer mala takva djela ionako svaki kršćanin često čini.
tak da sad i nisam siguran jesam li pravo ispunio to.
andjela

PostanoPostano: ned 10 ruj 2006, 20:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Eh, merkat, pa nije Bog sitničav...ako si napravio neko dobro djelo i namjenio ga na tu nakanu, nemas sto razmisljati. Ucinio si pokoru...
Znam da mi to uobicajeno zovemo pokorom, ali nekad mi se cini cudnim kad mi svecenik za pokoru da da procitam ulomak iz sv. pisma, ili da ucinim nesto dobro...zar bi to trebala za nas vjernike biti pokora?!
Zar nam to ne bi trebalo predstavljati radost, nesto sto nikada ne bismo smatrali pokorom?!

Gospodin je hrid života moga
Natty

PostanoPostano: pon 11 ruj 2006, 9:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa u tom razmišljanju možemo isto reći i za molitvu zar ne? Ona bi nam isto trebala biti radost. Poanta je služenje i izmirenje s Bogom, u bilo kojem obliku koji je Njemu mio. Jer ako je drugačije onda se vraćamo na šibanje kao pokoru, a mislim da to nije baš ono što Bog želi...

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Coje

PostanoPostano: čet 19 lis 2006, 9:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:

prije mjesec, dva sam ispovijedio jedan stari veliki grijeh za koji nisam siguran da li sam ga ispovijedio pa za svaki slučaj.

Kod svake ispovijedi brišu se svi grijesi (rečeni i neizrečeni) - osim kad netko namjerno prešuti neki veliki grijeh. Stoga, nije potrebno ispovijedati grijehe koje smo već ispovijedili i koji su nam već oprošteni. Običnim riječima govoreći: Bog za taj grijeh više i ne zna. On ga je već izbrisao.

Što se prikladnosti pokore tiče: ona bi uvijek trebala biti usmjerena popravku nastale štete prouzročene grijesima i propustima.

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
banana

PostanoPostano: sri 22 stu 2006, 23:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jednom je nama 'klincima u osmom razredu koje su roditelji tjerali u crkvu' za vrijeme mise pred crkvom pala na pamet jedna igra..
Igrali smo tzv. bocu izazova, a onaj naj(ne)sretiniji se morao otići ispovijediti Embarassed Rolling Eyes
I da, da čepić je izabrao jednu curu i mene..
I možete zamisliti tu situaciju, onak svi te guraju u crkvu prema ispovjedavaonici, zezaju se, smišljaju raazne šale...

E da, to je bil najgora ispovijed na kojoj sam ikad bila. Onak sam unutra uletjela sva u strahu, sa vrata još frendovima nešto dobacila i kao izrecitirala neš što mi je palo na pamet. Naravno, skužio svećenik da sam skrozz ne pripremljena pa mi malu bukvicu očitao. Eh, kada bi samo znao da je sve to još bilo radi igre... Embarassed

A eto, naravno da mi je sada žao zbog toga.. da sam mogu reci kak sam bila gluupa... Rolling Eyes
Al bit će da nisam baš ni malo kužila taj sakrament, bio je on ''ono na što te mama i tata 'tjeraju' za Božić i Uskrs''.. Rolling Eyes
Heh, a koje li lijepote moci tak doći pred Isusa, zamoliti za oprost i iskusiti veeeliku ljubav, praštanje.. jako sretan

Bog moj i sve moje!
little_angel

PostanoPostano: čet 23 stu 2006, 21:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, i ja sam kad sam bila manja svetu ispovijed shvaćala puno neozbiljnije nego sad. Zapravo nije da sam ju uopće shvaćala... Rolling Eyes Wink Ali prije sam znala bez problema otići na ispovijed, ispovijedit se, izać nekak boljeg raspoloženja, i to je to. A sad se nekak duže i teže odlučujem za ispovijed. Mislim da je to jer se bojim da ne bi to prešlo u naviku. Stalno činiti iste grijehe, a onda otići u ispovjedaonicu, ionako će sve biti kao prije. Pa i Aki pjeva Samo ne daj, ne daj nikada, da nam ljubav bude navika... Wink Mislim da je to bitno i kod ispovijedi, ne dopustiti da nam pređe u naviku nešto što svaki put moramo gledati kao toliko vrijedan dar od Nekoga koga ljubimo i Tko ljubi nas.

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
banana

PostanoPostano: uto 23 sij 2007, 17:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neki dan sam trebala otići na ispovijed, lijepo došla u crkvu prije mise sa tom nakanom al' tak mi se nije dalo zakoračiti u ''kućicu''. Nisam baš bila raspoložena da neš kažem, priznam pred svećenikom pa na kraju ipak odlučila ne otići se ispovijediti ni pričestiti.. Embarassed
I onda ko za inat svojoj lijenosti i neraspoloženosti srčeka na kraju mise srela frendicu sa prijateljem joj kojeg je baš taj dan puklo da se nakon 5,6 godina ispovijedi..
I tak me bilo sram sebe.. Rolling Eyes

Bog moj i sve moje!
bicikl

PostanoPostano: sri 24 sij 2007, 8:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pitanje vezano uz ispovijed

smije li osoba koja zna da ce u nekom trenutku u skoroj buducnosti uciniti teski grijeh i u taj grijeh ulazi svjesno i bez prisile, ici na ispovijed i na pricest?
Mara

PostanoPostano: sri 24 sij 2007, 13:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Osoba koja zna da će učiniti teški grijeh??? Daj, molim te pojasni.
Naime, teški je grijeh: svjesno, hotimično učiniti veliko zlo i tako odbaciti Božju ljubav. Teški grijeh prekida vezu s Bogom. Ne može se učiniti nehotice.
Zašto bi netko tko odbacuje Boga išao na ispovijed i pričest? Doista, ne uspijevam razumjeti.

Ljubi i čini što hoćeš
Čokolada
isključen

PostanoPostano: sri 24 sij 2007, 15:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nikad se ne može prekinit veza s Bogom jer je Bog uvijek u čovjeku bez obzira što činio.Grijeh samo zamagljuje ogledalo srca (da se pjesnički izrazim) pa čovjek ne može osjetit Božju ljubav.Normalno,što je više prljavštine grijeha čovjek u svojoj nutrini u manjoj mjeri može doživit Boga kao i druge pozitivne osjećaje a što je čovjek "čišći", njegova su iskustva Boga dublja.
Mara

PostanoPostano: sri 24 sij 2007, 17:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nije istina. Čovjek može svjesno i svojevoljno odbaciti Boga i okrenuti mu leđa. Ako u toj odluci ustraje, za vječnost je izabrao pakao tj. vječnu odijeljenost od Boga.
Pa i što se doživljaja Boga tiče nije uvijek baš tako jednostavno. Umirući, sv. Mala Terezija je imala strašan osjećaj napuštenosti, sumnji, ali je ustrajala u vjeri. Vjerovati nije nužno vezano uz osjećati.

Ljubi i čini što hoćeš
Čokolada
isključen

PostanoPostano: sri 24 sij 2007, 18:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OK,prihvaćam! Wink
angelous

PostanoPostano: čet 25 sij 2007, 19:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Nije istina. Čovjek može svjesno i svojevoljno odbaciti Boga i okrenuti mu leđa. Ako u toj odluci ustraje, za vječnost je izabrao pakao tj. vječnu odijeljenost od Boga.

samo da pitam....znači li to da su ateisti na neki način izabrali pakao? Rolling Eyes

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Mara

PostanoPostano: čet 25 sij 2007, 20:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm, dosta dugo sam na svijetu, ali zapravo pravog ateistu nisam upoznala. Kako reče jedan moj prijatelj: "Na ratištu kad je bilo gusto, nitko nije bio ateist."
Ipak, mislim da tako ne možemo zaključiti. Možda da onaj tko je praktični ateist pa u moralnom smislu živi kao da Boga nema (tj. kao da je on sam bog) i u tome ustraje.

Ljubi i čini što hoćeš
bicikl

PostanoPostano: pet 26 sij 2007, 9:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Osoba koja zna da će učiniti teški grijeh??? Daj, molim te pojasni.
Naime, teški je grijeh: svjesno, hotimično učiniti veliko zlo i tako odbaciti Božju ljubav. Teški grijeh prekida vezu s Bogom. Ne može se učiniti nehotice.
Zašto bi netko tko odbacuje Boga išao na ispovijed i pričest? Doista, ne uspijevam razumjeti.

ak se ne varam tezak grijeh podrazumijeva da ga ucinis svjesno, bez prisile i sa zlom nakanom.
svaki grijeh narusava nasu vezu s Bogom, a ispovijed tu vezu izgarđuje. prekid veze s Bogom nije vezan uz grijeh (kojega ispovijedamo u sakramentu ispovijedi) nego uz slobodu da Bogu kazemo NE i izaberemo nesto ili nekoga drugoga. ne svida mi se kad velis da kroz grijeh odbacujes Božju ljubav. slabi smo i koliko god se mi borili u nekom trenutku cemo pasti, al to ne znaci da odbacujemo Boga, Njegovu ljubav ili Njegovu zrtvu. Ili ti mislis da smo svi mi odbacili Bozju ljubav obzirom da smo gresni i da grijesimo. Ne znam za tebe ali mislim da mnoge grijehe cinimo i svjesno i bez prisile.

npr. Bludnost – vjencati ce se ali ipak su sagrijesili bludno i segrijesiti ce ponovo, svjesni da je to grijeh i bez prisile.
to je teski grijeh, grijeh koji moze biti oprosten samo na ispovijedi. No to ipak ne znaci da su manje vjernici, da odbacuju Bozju ljubav.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.