HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 14:40. Pogledaj neodgovorene postove
TAJNA ISPOVIJEDI - kako i zašto ...
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 26 sij 2007, 9:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam rekla nauk Crkve. Naime teški grijeh čovjeka odvaja od Boga jer je ono što dotični čini posve nespojivo s prianjanjem uz Boga. Zato uz ispovijed postoji pravilo - ako se iskreno ne pokaješ i doneseš odluku da ćeš bježati od tog grijeha (a to isključuje unaprijed svijest da ćeš to ponovo napraviti) nema odrješenja. Ako ja nešto ispovijedam, a vjernica sam, želim dakle to više ne činiti, to odbacujem i toga se odričen, onda nemam stav da ću to sutra napraviti, premda ljudska slabost može do svega dovesti - to je često kod psovke.
No, možda bi bilo dobro da potražiš savjet ispovjednika, jer je moje znanje teoretsko, a njihovo iskustveno, a to je prilična razlika.

Ljubi i čini što hoćeš
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
bicikl

Spol: muško
PostanoPostano: pet 26 sij 2007, 10:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i u samom kajanju "čvrsto odlucujemo" da vise necemo grijesiti, ali ...

sve to kaj ti velis je istina, ali...

slazem se ja s tobom da nas grijeh odvaja od Boga, ali ne i sa tim da na taj nacin odbacujemo Njega ili Njegovu ljubav.

jedan svecenik je na propovjedi rekao, a to mi se i jako svidjelo, da je najopasnije sebe uvjeriti kako nesto nije grijeh, da je u tome prava opasnost.
sve dok smo svjesni ucinjenog grijeha dobro je, no nakon pocinjenog grijeha vazno je da se kajemo, ispovijedamo i odlucujemo na borbu.
a kad opet padnemo idemo sve ispocetka i tako do „7 puta 77“.

Bolje je i pasti nego okretati glavu od grijeha kao da ga nema.
Mara

PostanoPostano: pet 26 sij 2007, 10:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Apsolutno se slažem. I jasno da svi griješimo. Samo jedno je sagriješiti zbog slabosti, a drugo je svjestno raditi nešto znajući da je to zlo. Jer svako se zlo protivi Bogu i ako ga radim svjesno i namjerno onda svjesno i namjerno napuštam Boga. Ako činim što nije dobro, ali ne zato što hoću, nego zato što i pravednik pogriješi 7 puta, onda ja ne želim Bogu okretati leđa, ali je slabost u tom trenutku bila jača.

Ljubi i čini što hoćeš
sike

PostanoPostano: pet 02 vel 2007, 13:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jel bio netko na životnoj ispovijedi?
Po čemu se ona razlikovala od "obične" ?
Kako ste se pripremali za to?

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Jole

PostanoPostano: pet 02 vel 2007, 14:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a sto je to zivotna ispovijed? Rolling Eyes

"Gdje ti je blago, ondje će ti biti i srce" (Mt 6,21).
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
klara

PostanoPostano: pet 02 vel 2007, 15:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jole napisa:
a sto je to zivotna ispovijed? Rolling Eyes

ti je ispovjed koju činiš tako da ispovijediš sve svoje grijehe otkad znaš za sebe...

e, sad, meni tu baš i nije sve posve jasno ... Embarassed
voljela bih kad bi mi netko "mjerodavan" razjasnio stvari ...

zar krštenjem, a kasnije na svakoj svetoj ispovijedi čovjek ne dobija
oprost od Boga ukoliko se istinski i iskreno kaje i donosi odluku ne griješiti ili nastojati se čuvati grijeha?

nije li nauk Crkve da se ispovijeđeni grijesi
ne moraju se više ispovijedati?

čemu ispovijedati grijehe koje sam već ispovijedila?
ispada mi onda da ne vjerujem Isusu da mi ih je oprostio ...

možda sad totalno krivo zborim, ne znam ...

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: pet 02 vel 2007, 15:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

na forumu www.tebe-trazim.com piše:
    Mislim da je životna ispovijed preduvijet obraćenja, tj. napuštanje starog čovjeka i kretanja novim putem. U zajedništvu s Bogom. Životna ispovijed obično dolazi do izražaja kad osoba postane svjesna svojih grijeha, svega negativnoga kod sebe i ne želi to više potiskivati. Osoba odlučuje svjesno reći NE grijehu, a DA Bogu. Potrebno je moliti Duha Svetoga da ti otkrije sve grijehe od trenutka rođenja da ih sve možeš reći svećeniku, koji je u tome trenutku samo sredstvo u Božijim rukama. Ne treba ostavljati dobar dojam pred svećenikom, već spoznati svoju bijedu i priznati svoju grešnost.
    Životna ispovijed nije tradicija odlaženja na ispovijed kao na primjer za velike blagdane, već odlučnost da se sve otkirije. Od rođenja pa do danas. Da se slomi grijeh i moć zloga koja dolazi po grijehu te krene putem Božije milosti koja u tome trenutku dolazi do velikog izražaja. Priznavanje grijeha više ne mora biti po formularu i molitveniku, već je to priznavanje svega što smatraš da te spriječava u primanju obilnih Božijih milosti.
    Potrebno je iskreno sve reći i pokajati se ponizno. Prestati činiti stare grijehe i odlučno krenuti novim putem. Neka ti se uvuće u svijesti kad kažeš na kraju ispovijedi NEĆU VIŠE GRIJEŠITI.

ali, ne kažemo li mi na s v a k o j svojoj ispovjedi "ne grijehu, a da Bogu"?!
    "mrzim na sve svoje grijehe"

"čvrsto odlučujem da (...) neću više griješiti"

Svevišnji, dični Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, čvrstu nadu i savršenu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvršim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
klara

PostanoPostano: pet 02 vel 2007, 15:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ako netko redovito ide na ispovijed
i ako je ispovijed valjana
- i dalje ne kužim u čem je finta životne ispovijedi ...

Citat:
Da se slomi grijeh i moć zloga koja dolazi po grijehu te krene putem Božije milosti koja u tome trenutku dolazi do velikog izražaja. Priznavanje grijeha više ne mora biti po formularu i molitveniku, već je to priznavanje svega što smatraš da te spriječava u primanju obilnih Božijih milosti.
Potrebno je iskreno sve reći i pokajati se ponizno.

nije li to potrebno kod svake ispovijedi? razmislja

sneni
isključen

PostanoPostano: pet 02 vel 2007, 18:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što ste navalili na te životne ispovjedi, to je postala neka manija.
Rekao bih psihoterapija bez nekih naročitih plodova.
Ako sam se iskreno i valjano ispovjedio onda su mi grijesi oprošteni i Bog ih je "zaboravi" "jer ako bezbožnik ostavi svoj put i obrati se - živjet će" poručuje prorok.

Nama nisu duhovni vođe preporučali čestu životnu ispovijed, čak su i zabranjivali, ona vodi u neku vrst skrupuloznosti, a ona vodi prema nevjerovanju u Božje praštanje i ljubav jer nikad se ne zna da li sam se ja dovoljno kajao...

Neću reći za osobe ne višem stupnju savršenstva, a tih je malo.

Sjećam se korizmenih propovijedi jednog svećenika; sada je biskup - njegova omiljela tema je bila: jesi li se dobro ispovjedio, posebno grijehe protiv šeste...ma nije on sam sjećam se jednog, danas poznatog svećenika, kad je "natjeravao" jednu djevojku da javno prizna da je imala spolni odnos kojeg nije imala...

No da zaključim. Tko je jednom obavio životnu ispovjed nije mu potrebno više, jer Bog je oprostio i zaboravio (kazna za grijehe je nešto drugo) i ja trebam vjerovati Božjoj ljubavi i riječi, da mi je Bog oprostio.

Reče Isus
vaš govor neka bude da - da, ne - ne, što je više od toga od zloga je.

A potreba današnjih ljudi da čačkaju po svojim duhovnim ranama prošlosti ukazuju na to, da ta psiha i nije zdrava.

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
klara

PostanoPostano: pet 02 vel 2007, 21:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jooooooooooj, sneni ... a tko je navalio? Wink

ja bih ponovno molila konkretan odgovor
na postavljena pitanja,
jer u tvom postu nisam to pronašla ...

nije pitanje samo toga da ne treba svako malo
trčati na životnu ispovijed i time se koristiti za zaliječivanje psihe,
već me zanima slijedeće:

sneni napisa:
Tko je jednom obavio životnu ispovjed nije mu potrebno više

pa ću ponovit ono što sam već pitala:
ako netko redovito ide na ispovijed
i ako su ispovijedi valjane
- i dalje ne kužim u čem je poanta i potreba životne ispovijedi ...

nije li nauk Crkve da se ispovijeđeni grijesi
ne moraju se više ispovijedati?

čemu ispovijedati grijehe koje smo već ispovijedili?

eto, ako nije problem odgovorit mi jasno na ova pitanja ... Wink

Mara

PostanoPostano: sub 03 vel 2007, 7:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo, dok snenog nema, kušat ću ja odgovorit.
Životna ispovijed ima velikog smisla kod nekih osoba. Tu je prije svega obraćenje. Ako je netko 40 godina išao ili ne išao na misu, živio kojekako i onda došao k sebi, to ima smisla. Možda u trenutku stupanja u brak ukoliko je prije toga bio bitno neozbiljniji i neodgovorniji, a sad želi previ kršćanski brak, kod osobe koja ide u samostan pa želi još jednom sav svoj život preispitati.
Takva ispovijed ima puno s duhovnim vodstvom, koliko je tu stvarno priznanje grijeha i traženje oproštenja (jer nema ih ako smo ih ozbiljno prije ispovjedili), a koliko je to zapravo preispitivanje svog života pred Bogom i svećenikom.

Ljubi i čini što hoćeš
sneni
isključen

PostanoPostano: sub 03 vel 2007, 7:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dobro, evo odgovaram. Ali pročitaj pažljivije moj post malo više pa sve sam tu odgovorio ali možda malo uvijeno.

Pa evo mog odgovora.
Crkvena nauka je da grijesi jednom ispravno i valjano ispovijeđeni i ako je za njih izvršena sakramentalna pokora oni su i oprošteni. Jasno ako je i počinjena šteta popravljena.
Jednom ispovjeđene grijehe više nije potrebno ispovijedati.

Životne ispovjedi (ili dužeg vremenskog perioda) se preporučaju osobama koje se dugo vremena nisu ispovijedale, dvadesetak godina i više.

Takve ispovijedi mogu napraviti i ljudi koji su se obratili to jest temeljito izmijenili svoj način života i razmišljanja.

Takvu se ispovijed može shvatiti ako neki mladić i djevojka prije ženidbe naprave "veliku" (tako smo mi nekad nazivali ) ispovijed, ne zato da im nešto nije oprošteno nego da im posluži u jačanju odluke da sada doista započnu novi život.

I velike ispovijedi, će razumni duhovni vođa, odobriti i osobama koje idu višim putem savršenstva - no i tu treba duhovni vođa paziti da takvim načinom ne optereti tu dušu skrupulama. Nije to baš uvijek tako jednostavno.

Ovo što se danas često propagiraju te zajedničke ispovijedi, pa životne ispovijedi te nekakva čišćenja duše, to mi se ne uklapa u naučavanje Crkve, to mi sliči na pomodarstvo, čak i pokušaj imitiranja nekih istočnih religija (sveto pranje na Gangesu!).

Pametan i razuman kršćanin, koji je ispovijedio svoje grijehe i za njih dobio odriješenje više nema što ispovijedati. Djeca smo dobrog oca koji pozna naše slabosti i to je tajna i veličina našeg kršćanstva..

banana

PostanoPostano: sub 11 kol 2007, 19:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hehe, a sada jedno čudnoo pitanjce.
Jel glupo uči u ispovjedavaonicu sa šalabahterom tj. nekim papirčekom na kojem piše sve ono što želimo ispovijediti ( poslije to poparati i baciti )..
Ono, nisam do sada to prakticirala ali..
Iako se prije trudim koliko toliko pripremiti puno puta se ustrtarim pa mi se dogodi da u svemu tome ponekad nešto i zaboravim..

Ma sjetih se toga jer sam se jednom nasmijala kada sam čekala na ispovjed ( ne u "kućici" ) pa je jedan dečko koji je se išao ispovjedati prije mene kada je sjeo do svećenika izvadio mobitel i valjda od tamo čitao, a možda i griješim, može biti da je razmjenjivao broj telefona, ne znam.. Wink

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Bilićeva

PostanoPostano: sub 11 kol 2007, 19:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i meni se to ponekad dogodi!!!
Šalabahter Question ja ga nisam pisala,.... mislim da to nije smješno!!! Wink Nama je naša časna rekla da je to i pametno ponekad napraviti... jer baš zbog treme, kao što si rekla, neki grijesi se zaborave.... Kojih se naravno uvijek sjetim čim počnem moliti pokoru!!!

Uvelike zauzdavaj jezik i misli, te osjećaje redovito upravljaj Bogu, pa će se tvoj duh božanski ražariti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
fratar

PostanoPostano: sub 11 kol 2007, 20:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Viš meni to nikad nije palo napamet ali mislim da bi možda trebao pisati šalabahter za ispovijed jer se baš uvijek ustratarim kad se ispovijedam, ali neam pojma zašto,... Confused

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveća je među njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
sneni
isključen

PostanoPostano: ned 12 kol 2007, 6:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

banana napisa:
Hehe, a sada jedno čudnoo pitanjce.
Jel glupo uči u ispovjedavaonicu sa šalabahterom tj. nekim papirčekom na kojem piše sve ono što želimo ispovijediti ( poslije to poparati i baciti )..
Ono, nisam do sada to prakticirala ali..
Iako se prije trudim koliko toliko pripremiti puno puta se ustrtarim pa mi se dogodi da u svemu tome ponekad nešto i zaboravim..

Ma sjetih se toga jer sam se jednom nasmijala kada sam čekala na ispovjed ( ne u "kućici" ) pa je jedan dečko koji je se išao ispovjedati prije mene kada je sjeo do svećenika izvadio mobitel i valjda od tamo čitao, a možda i griješim, može biti da je razmjenjivao broj telefona, ne znam.. Wink

Šalabahter - nama ga u sjemeništu nisu preporučivali - U ostalom što će ti: Ako se pripremiš za ispovijed pa ti se dogodi da zaboraviš neki grijeh onda je i taj uključen u ono pokajanje i ispovijed - ako ti drugi put padne na pamet možeš ga reći.
No ako svijesno "zaboraviš svoj grijeh" onda je pitanje tvoje volje i nakane. Onda ispovijed nije valjana - mislim da kužiš što mislim - ono neću reći - a sebe ću uvjeravati kako sam zaboravio...

Pisanje šalabahtera grijeha nije dobro ni za duhovno duševno zdravlje - jer znači da nemaš povjerenja u sebe, postoji opasnost da padneš u skrupule.

vjernik

PostanoPostano: uto 06 stu 2007, 18:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da vas pitam o vezi ispovjedi.
Ako se grijeh namjerno zataji tj.od nekog straha, da li je ostatak ispovjedanih grijeha oprošteno.

To mi se i dogodilo i još u Međugorju-osjećao sam se loše poslije ispovjedi!! place place

Želim to što prije popraviti i doslovno se ispovjediti

"Objavljeno ti je, čovječe, što je dobro,
što Jahve traži od tebe:
samo čini pravicu,
milosrđe ljubiti
i smjerno sa svojim Bogom hoditi."

Mihej 6, 8
berno

PostanoPostano: sri 07 stu 2007, 7:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da to nije valjana ispovjed. Ja sam imao sličnih problema sa time, moja ti je preporuka molitva Duhu Svetom i prije ispovjedi i posebno kada se spremaš za tu ispovjed.
Inače ne slažem se baš sa snenijem da "šalabahter" nije dobar. Meni se čini to jako dobrim i dosta svećenika to preporuča, zapravo on je prvi od kojeg sam čuo da nije preporučljiv. Zna se dogoditi da dođemo na ispovjed i zaboravimo nešto reći što smo htjeli napomeniti. Onda kasnije se sjetimo toga i stalno se pitamo jeli valjana ispovjed, zaboravio sam to, mogu li sada na pričest... I kasnije to čak možemo i zaboraviti i uopće ne spomeniti drugi put na ispovjedi. I onda se to polako gomila i potrebna nam je opet Božja milost da to sve izbacimo (možda životna ispovjed).
Dakle molitva Duhu, šalabahter u ruke i piši Smile (još se malo pomoli da ti Bog dadne jakosti da sve rekneš i da blagoslovi tog svećenika kod koga ćeš se ispovjedati).
Marijeta

PostanoPostano: sri 07 stu 2007, 9:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vjernik napisa:
Da vas pitam o vezi ispovjedi.
Ako se grijeh namjerno zataji tj.od nekog straha, da li je ostatak ispovjedanih grijeha oprošteno.

Baš smo prošli put na vjeronauku učili da ako jedan teški grijeh zatajiš ni ostali nnisu oprošteni.

Inače i ja pišem "šalabahter" tako mi je puno lakše i to su mi mnogi svećenici preporučili.

U srcu Crkve, moje majke, ja ću biti ljubav.
sv. Mala Terezija
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 07 stu 2007, 11:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"Šalabahter" je očito stvar oko koje se dijele mišljenja....
Meni nikada nije trebao.
Moje mišljenje je da nije potreban al ako netko misli da mu treba neka ga piše...

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
berno

PostanoPostano: sri 07 stu 2007, 12:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:

Moje mišljenje je da nije potreban al ako netko misli da mu treba neka ga piše...

Jesi li radio životnu ispovjed?
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 07 stu 2007, 12:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nisam

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
cassie-10

PostanoPostano: sri 07 stu 2007, 12:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja kod ispovijedi uvijek na kraju kažem molim Gospodina da mi oprosti i one grijehe koje nisam prepoznala ili sam eventualno nešto zaboravila,tako su nam preporučili na vjeronauku.

Ne zanima me koga poznaješ i kako si dospio ovamo.Želim znati hoćeš li i dalje sa mnom stajati u žaru vatre i ne posustajati.
berno

PostanoPostano: sri 07 stu 2007, 13:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
nisam

Moja ti je preporuka da to napravis Smile Gdje si inace u Hercegovini?
Tko zna mozda sam ja puno veci gresnik pa mi treba salabahter da nesto ne zaboravim Laughing Laughing
cassie to je lijepo trebo bi i ja to raditi Very Happy
Luka7

PostanoPostano: čet 08 stu 2007, 0:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pred sve svete sam bio na ispovijedi i dogodilo mi se 2-3 puta da sam rekao sitnu laž. Konkretno, kaže frend ajmo na cugu, a ja njemu, neda mi se jer moram pisat neki seminar, a u biti ne moram. Šta mislite, jel ovo strašniji propust?
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.