HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 26 ruj 2017, 21:47. Pogledaj neodgovorene postove
Brüno/Borat/Ali G/Sacha Baron Choen??
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
ofca

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 10 srp 2009, 17:39
PostNaslov : Brüno/Borat/Ali G/Sacha Baron Choen??
Citiraj i odgovori

Dakle, zanima me kaj mi katolici mislimo o tome? Smile
ja osobno nisam sigurna kaj mislim, ili barem nisam još...
Borata sam gledala, i sad se dvoumim bih li gledala Brünu.
s jedne strane čovjek je stvarno umjetnik i ulaže puno truda u to sve i otkriva nepravilnosti kojekakve u društvu i simpatičan mi je u neku ruku, a s druge strane je jako vulgaran, malo mi ide predaleko s tim uživljavanjem u ulogu, i kaj je najzanimljivije uopće ne mogu odrediti kome se točno on smije kaj je zapravo najvažnije u cijeloj priči...
privlači me taj film, ali ne znam bih li ga išla pogledat, kakva su vaša mišljenja?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Gladijator

Spol: muško
PostanoPostano: pet 10 srp 2009, 19:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kako se osiječaš poslije takvih filmova?Ima li što korisno u njima za naućiti!Bi li ga dala dijeci da gledaju(budite kao dijeca,kaže Krist)?Oči su prozori duše,nije dobro da svakakve gluposti ulaze i truju ti dušu i srce.Ja osobno nebih,jer se poslije takvih filmova ne mogu moliti,napune me vulgarnim i prostim glupostima,i jednostavno se ne osjećam dovoljno ćisto niti spremno za molitvu.po tome vidim da nije za mene.
ofca

PostanoPostano: pet 10 srp 2009, 21:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

istina slažem se, filmovi, muzika, umjetnost općenito i sve ostalo utječu na nas bez daljnjeg i slažem se da ne treba probati sve što se nudi ili sve čemu nas znatiželja vuče, tako npr. nikad ne bih gledala ili čitala DaVincijev kod i njegove nastavke jer osjećam da su nadahnuti, niti sam npr gledala film Seks i Grad jer mi je totalno glupa ta koncepcija i vrijednosti koje promoviraju i kao što si rekao ne želim se trovati takvim stvarima, ali baš se pitam o granicama, istina je da su filmovi Sache Barona Choena u nekim dijelovima vulgarni i to mi jako smeta, ali s druge strane koliko se meni čini on tim parodijama zbilja kritizira takav način života, u jednom intervjuu je rekao da je s Boratom hito pokazati koliko su predrasude glupe i štetne, što stoji. s druge strane nije za djecu niti Zločin i Kazna pa svejedno ima svoju poantu (nije da uspoređujem Brunu sa Zločinom i Kaznom po kvaliteti, daleko od toga Smile)
ono što sam već rekla da me muči je to što ne znam koja je njegova stvarna namjera, kritika, ismijavanje, ili obično isprazno 'pushing der limits' Smile
Gladijator

PostanoPostano: pet 10 srp 2009, 22:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da mu je namjera i ismijavanje i kritika i pushing der limits.Kad bi tom liku išao nešto reći o Kristu,o čistoći,o molitvi,o poniznosti...,kako misliš da bi on postupio.Ja mislim da bi te ismijao kao nikoga!!!
ofca

PostanoPostano: pet 10 srp 2009, 22:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

e pa zato mi je baš kontroverzan i zanimljiv i nejasan, kad bi govorio iz pozicije bilokojeg od svojih likova naravno da bi ismijao bilokoga i bilokaj jer ti likovi tako 'razmišljaju' i to razumijem i čak mi je smiješno jer baš tako otkrivaju glupe predrasude, ali mene zanima što bi rekao Sacha Baron Choen, on je koliko znam ortodoksni Židov po rođenju i uvjerenju, navodno je osobno istupao protiv gay brakova i svašta još, sav mi je nekako kontradiktoran i ne mogu ga pročitati, a baš me to zanima, što je u pozadini tj u glavi autora?
Gladijator

PostanoPostano: pet 10 srp 2009, 23:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma ja mislim da je to obični šou iz kojeg svatko može isčitat što želi,meni osobno je to previše vulgarno i čak smiješne stvari sa vulgarnošču viš nisu smješne,jer to je danas sve istina.Bog brate bio s tobom.
ofca

PostanoPostano: pet 10 srp 2009, 23:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne znam, na promatranju mi je još Smile našla sam jedan intervju gdje nije u liku http://howardsterntv.blogspot.com/search?q=borat , na dnu stranice i tu mi se čini poprilično normalnim i razumnim, iako vulgarnost mi je kod njega i dalje najveći problem, sve ostalo bih mogla shvatiti kao dobru zafrkanciju. no kako rekoh, na promatranju je za sad Smile
fat drummer

PostanoPostano: pon 13 srp 2009, 18:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

gledao sam brunu. film je lošiji od borata, ali ima jednako snažnu poruku.
cohen voli prenositi svoju poruku kroz grubost i oprečnost, ovdje traži toleranciju i razumjevanje, a daje vam gay nacista što je kombinacija koju većina ljudi iz ovog ili onog razloga ne podnosi.

završne scena u kavezu je izvrsna - bjesna rulja urliče na cohena i tipa koji glumi njegovog pomoćnika da su bolesnici jer se žvaljakaju, a sami su pijana, agresivna rulja koja uživa gledati kako se odrasli polugoli muškarci mlate do krvi.

završna pjesma je mrak!

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
ja

PostanoPostano: uto 14 srp 2009, 18:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Snažne se poruke mogu prenijeti na suptilniji način i mislim da bi se tako i trebale prenositi. Ovako mi film više izgleda kao neko sprdanje nego poticaj za razmišljanje. Cool

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
fat drummer

PostanoPostano: uto 14 srp 2009, 21:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

najjači i najpoznatiji prokršćanski film zadnje polovice decenija je kao lajt motiv imao šok i bio je barem deset puta brutalniji od cohenovog prepucija, a otprilike dvadeset milijardi puta prehiperboliziran

ne, ne govorim o filmu bogorodica nevena hitreca, već o vrsom uratku mela gibsona

i još je imao totalno predvidljiv završetak Confused

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
ofca

PostanoPostano: uto 14 srp 2009, 23:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma ne znam, ja ipak ne bi SBC-u pripisivala neke visoko moralistične namjere, koliko sam uspjela shvatiti iz njegovih intervjua on to sve prvenstveno radi kao zafrkanciju i da je većina zbilja snažnih poruka i efekata koji proizlaze iz toga jednostavno slučajna, ali stvarna realnost. kao fenomen mi je strašno zanimljiv, ali mislim da je ipak malo previše pushing der limits i da je iste efekte mogao postići i na manje vulgarne načine. e sad ako zanemarimo nimalo nevažnu dilemu bismo li mi kao praktični vjernici sebe trebali izlagati takvim scenama, mislim da mi ako smo osvješteni što se toga tiče i možemo kritički i pogledati taj film, ali ono što je žalosno je da velika većina ljudi koji su njemu izloženi i koji ga gledaju nisu vjerojatno puno zreliji od onih koji su se slučajno našli licem u lice s Brunom ili Boratom i poslužili nam kao materijal za zgražanje dok gledamo te filmove. zapravo ono što želim reći je da jako malo ljudi vjerojatno razumije da Bruno nije stvarni lik, metaforički rečeno ako razumijete Wink i da njima i njihovoj okolini takvi uradci mogu potencijalno 'štetiti' opet ako razumijete Wink (kasno je, mogu pojasniti u neko drugo doba ako je potrebno Smile)
ja

PostanoPostano: sri 15 srp 2009, 6:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljudi kažu da je način mučenja u ono vrijeme stvarno bio brutalan kako ga se opisuje u filmu. Čini mi se da je i sam Gibson rekao odakle mu to. Confused

Da li gledati Cohenov film ili ne, mislim da bi svatko trebao odlučit za sebe.

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
fat drummer

PostanoPostano: sri 15 srp 2009, 7:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

cohen je kao i svi židovi puno pametniji od gojima. njegove sheme jesu namjerna provokacija i rezultat nipošto nije slučajan. onaj dio u talkshowu i scene koje prethode tome su savršen rezultat onoga što cohen radi - stvori suludu situaciju u kojoj misliš da normalna osoba neće sudjelovati, a ne samo da će sudjelovati nego i više - netko bi svoje djete poslao na liposukciju, dao da se igra za zapaljenim fosforom i slično. u talkshowu cohenu zamjeraju sve te iste stvari i zgražaju se i uzimaju mu dijete.

velik broj scena u bruni je namješten jer je bruno dvjestoputa nerealniji od borata. borat je savršeni stereotip - priglupi tip koji dolazi iz nečeg što podsjeća na rusiju i amerikanci u svojoj dobroti prihvaćaju njegove socijalno neprihvatljive izljeve (i shit now!) jer ga i percipiraju kao debila iako ostatak kugle zemaljske amerikance percipira kao debile

bruno je nažalost previše umjetan.

ofca

PostanoPostano: sri 15 srp 2009, 11:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

slažem se za su provokacije namjerne i pomno smišljane, to je i sam rekao i nije efekt koji je dobio nikako slučajan, ali mislim da je moralna poruka više manje slučajna, barem se meni tako čini. a inače ono zbog čega njegove 'fore' uspijevaju su osnove socijalne psihologije i možda mi nećete vjerovati ako ustvrdim da bi se većina ljudi slično ponašala u takvim situacijama. on zapravo samo iskorištava postojeće mehanizme u ljudima.
to je vrlo lijepo sam opisao u intervjuu na ovom linku koji sam stavila kad su ga pitali kako se ti ljudi tako ponašaju kad znaju da su kamere uključene, a on je odgovorio da se oni upravo tako ponašaju zato jer su kamere uključene i to je živa istina. njegova prva poanta je, i to je isto sam rekao, da natjera ljude da povjeruju da je stvaran, dalje je sve samo nizbrdo, jer kad ljudi povjeruju da pričaju sa stvarnom osobom i da su na televiziji isključuje se zdrav razum i razmišljanje i dominira motiv za točnošću odn složiti se s drugim ljudima(i biti kuuul Smile), a televizija je nešto čemu vjerujemo i ne pripitujemo motive tv reportera i još tim više što znamo da će nas većina ljudi gledati, a televizija valjda snima ono što većina ljudi želi gledati i sugerira nam da se ponašamo kako većina ljudi želi pa nam je bolje da se tako i ponašamo i eto ti ga na. u socijalnim situacijama ljudi su jako povodljivi i traže neku referencu kako bi bili sigurni da su u pravu i da ne moraju pretjerano razmišljati, ako povjeruju da je to što SBC snima stvarno sa stvarnim likovima efekt je neizbježan. s tim da naravno postoje ljudi koji ne bi nasjeli, ali oni su dobra debela manjina.
ako mi ne vjerujete pročitajte ovo: http://en.wikipedia.org/wiki/Milgram_experiment princip je isti.
osobno s te strane su mi njegovi skečevi strašno zanimljivi, ono što me muči i što opet ponavljam je ta ogromna doza vulgarnosti :/
fat drummer

PostanoPostano: sri 15 srp 2009, 11:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vulgarnost koristi jer ga zanima koliko su ljudi spremni dugo tolerirati nekoga tko maše falusom dok sjede i recimo čitaju novine ili čekaju bus

sada, možeš tu vulgarnosti promatrati kao nešto što nosi negativan društveni predznak (borat trči gol s ogromnim dildom kroz dvoranu punu ljudi nakon tučnjave s azamatom) ili jednostavno kao sredstvo kojim cohen postiže šok i nevjericu.

no kada se ta njegova vulgarnost stavi u usporedbu sa recimo ambicioznim ponašanjem roditelja koji su spremni svoje dijete poslati na liposukciju da bi dijete dobilo posao u reklami, perspektiva se mijenja. svih 25 seknudi closeupa dok bruno fingira oralno zadovoljavanje duha millia iz millie und vanillie je ništa naspram majke koja sliježe ramenima i kaže naravno da možete moje dijete voziti u vozilu bez sjedalice.

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 15 srp 2009, 17:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

meni je smiješno da raspravljamo o ovakvom filmu i njegovoj snažnoj poruci... jako sretan
Cohen je obični zrikavac koji poseže za skandalima da bi promovirao svoj uradak....
Ja osobno ne smatram komičarima ljude koji vrijeđaju i beštimaju...
to svatko može... samo treba biti malo udaren u glavu...ili neodgojen...

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
fat drummer

PostanoPostano: sri 15 srp 2009, 18:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

komedija? gdje ti tu vidiš komediju kada majka kaže da je u redu da joj dijete od 13 kila smršavi 4 kile do kraja tjedna.

mislim da je sama klasifikacija tog filma još jedan vrstan cohenov potez kojim se ismijava cijelom svijetu dok se oni ismijavaju onima na filmu

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 16 srp 2009, 8:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Napravi običnu anketu pa ćeš vidjeti da 95% ljudi to smatra komedijom.

btw... njegov način ismijavanja svijeta je = njegovom svjetonazoru.

Charlie Chaplin je prije 60 godina radio istu stvar, samo na kulturniji način

fat drummer

PostanoPostano: čet 16 srp 2009, 8:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

95% ljudi se koristi sa 5% funkcija worda.

to nam nešto govori o ogromnom broju stanovnika naše planete.

fratar

PostanoPostano: čet 16 srp 2009, 15:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisam gledao ni Ali G, ni Borata, a vjerojatno neću ni Brunu.... hehe

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveća je među njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 16 srp 2009, 16:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fat drummer napisa:
95% ljudi se koristi sa 5% funkcija worda.

to nam nešto govori o ogromnom broju stanovnika naše planete.

to nam govori da je namjena worda prije svega da zadovolji ovih 95% ljudi... ogromni broj ljudi našega planeta! Wink

fat drummer

PostanoPostano: čet 16 srp 2009, 17:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm, da... Nisam ciljao na to. Ali, kako želiš

CroStorm

PostanoPostano: čet 16 srp 2009, 18:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma to je totalna glupost, kad mi netko pod komediju podvaljuje perverziju i vulgarnost. To onda nije komedija nego tragedija. jadno.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: sri 22 srp 2009, 8:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

CroStorm napisa:
Ma to je totalna glupost, kad mi netko pod komediju podvaljuje perverziju i vulgarnost. To onda nije komedija nego tragedija. jadno.

Slažem se.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
ofca

PostanoPostano: sub 17 lis 2009, 20:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evo, pogledala sam konačno famoznog Brunu nakon dugo premišljanja. i radije bih da nisam. borat i ali g su mi još nekako bili podnošljivi, ali ovo mi je previše. koliko god možda ima snažnih poruka u filmu, mislim da su više posljedica nego uzrok filmu i one na kraju ostaju zamaskirane tolikom vulgarnošću. jednostavno nije vrijedno.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.