HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 11:54. Pogledaj neodgovorene postove
Izjava Predsjednika o uklanjanju križeva iz javnih ustanova
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Kruno_sirko

Spol: muško
PostanoPostano: pet 14 kol 2009, 11:46
PostNaslov : Izjava Predsjednika o uklanjanju križeva iz javnih ustanova
Citiraj i odgovori

Kako komentrate izjavu predsjednika Mesica da se izbace križevi iz vojarni, policije i drugih javnih objekata, te da je njihovo mjesto samo u kapeli?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: pet 14 kol 2009, 12:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Razmišljam na sljedeći način: hipotetski, u jednom uredu, recimo u policiji, radi 5 ljudi. Troje katolika, jedan ateist, jedan musliman. Katolici žele svoje obilježje, ali ono smeta ateistu. Musliman želi staviti svoje obilježje, koje opet smeta ateistu, a možda i katoliku. Kome i kako udovoljiti? Ustav daje svima jednaka prava, znači ili svi, ili nitko...na kraju krajeva, i taj ateist ima nekakvo pravo zahtjevati biti slobodan od vjerskih simbola...kako na to gledati?

I na kraju:

Članak 41.

Sve vjerske zajednice jednake su pred zakonom i odvojene od države.

Ustav je jasan, ja samo sumnjam u iskrenost predsjednikovih motiva, budući da je njegov povrijeđeni ego doveo do ove situacije...
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 5rich, Magali
5rich
mod team

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 14 kol 2009, 15:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa,prema Ustavu predsjednik ima pravo,a ugovr Hrvatske i Vatikana ne spominje simbole u javnim ustanovama,barem ja nisam to našla mislioc:
zapravo,ti ugovori se temelje na članku 41. Ustava RH

o motivima te Predsjednikove izjave ne bih govorila,možda je bilo iz želje za jednakosti,možda iz netolerancije,možda zbog povrijeđenog ega..zbilja ne znam,pa o tome neću...

a kak se mi tolko povodimo za tom europom,i europa nam je tooolki uzor,
pogledajmo kak je u ostalim zemljama po tompitanju:
Francuska-Ustavom zabranjeno izlaganje vjerskih simbola,osim u kapelicama,crkvama i sakralnim objektima
U Njemačkoj križ može biti u javnim ustanovama ako se svi korisnici/zaposlenici slažu..ako se samo jedan požali na to,vjerski simbol se skida
U Španjolskoj je sad aktualan prijeflog zakonda da se izbace svi religijski simboli iz javnih škola,a u VB u zatvorima ne smiju biti vjerski simboli jer nisu svi zatvorenici iste vjere...

iskreno,ja nisam primjetila da u našim školama/javnim ustanovama ima križeva..znam da je u osnovnoj školi bio jedan u učionici vjeronauka, a u srednjoim mislim da ni u jednoj učionici...

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vračiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoć moli.
Coje

PostanoPostano: pet 14 kol 2009, 16:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dubravko napisa:
Razmišljam na sljedeći način: hipotetski, u jednom uredu, recimo u policiji, radi 5 ljudi. Troje katolika, jedan ateist, jedan musliman. Katolici žele svoje obilježje, ali ono smeta ateistu. Musliman želi staviti svoje obilježje, koje opet smeta ateistu, a možda i katoliku. Kome i kako udovoljiti? Ustav daje svima jednaka prava, znači ili svi, ili nitko...na kraju krajeva, i taj ateist ima nekakvo pravo zahtjevati biti slobodan od vjerskih simbola...kako na to gledati?

I na kraju:

Članak 41.

Ustav je jasan, ja samo sumnjam u iskrenost predsjednikovih motiva, budući da je njegov povrijeđeni ego doveo do ove situacije...

Predsjednik je na kraju svog mandata i više ne može biti biran za predsjednika. Zato ga više nije briga hoće li izgubiti koji politički bod ili naklonost kojeg vjernika u Hrvatskoj. Sad zapravo govori ono što je cijelo vrijeme mislio, samo se prije nije usudio javno i jasno to reći u strahu da ne bi izgubio mnoge birače. Sad je slobodan kao ptica i govori ono što zapravo misli.
Priča o skidanju križeva iz javnih ustanova je samo priča. Prošao sam mnogo ustanova kod nas u Istri i ne sjećam se kad sam u nekoj od njih vidio križ - osim u vjerskim objektima. Znam da sam križ vidio u nekim kafićima i restoranima - gdje su vlasnici tako htjeli svojedočiti svoju vjersku opredjeljenost.
No, križ nije samo simbol vjere nas kršćana, nego je i sastavni dio naše kulture. Prisutan je u životu nas Hrvata već 1300 godina i mislim da se jednog takvog znaka koji je obilježio našu povjest ne treba sramiti ni jedan ateist, kao ni pripadnik neke druge vjere.

To je otprilike slično kao što je i Turska laička država - u njoj ne vlada šerijatski zakon. No. na njihovoj zastavi nalazi se polumjesec i zvijezda simbol islama i muslimanstva. Taj polumjesec i zvijezda prisutni su u svim državnim institucijama te laičke države. Tko se protiv toga buni??!
A kod nas, naš predjdnik - u maniri od prije dvadeset i koje godine - želi vratiti križeve u sakristije. Ne samo da ne tolerira vjeru, nego mu smetaju i znakovi koji su postali sastavni dio kulture nas Hrvata.

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Mara, lucija
angelous

PostanoPostano: pet 14 kol 2009, 18:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
To je otprilike slično kao što je i Turska laička država - u njoj ne vlada šerijatski zakon. No. na njihovoj zastavi nalazi se polumjesec i zvijezda simbol islama i muslimanstva. Taj polumjesec i zvijezda prisutni su u svim državnim institucijama te laičke države. Tko se protiv toga buni??!

nije to isto... taj polumjesec i zvijezda mogu se gledati kao grb i onda je to druga priča...isto kao što kod nas stoji grb u svakoj javnoj ustanovi Wink

ali slažem se da su ove izjave sad prepucavanje na kraju mandata Confused

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Anny

PostanoPostano: sub 15 kol 2009, 14:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

meni osobno ne smeta ako će musliman na svom radnom stolu imati simbol polumjeseca Smile

bedasta mi ta predsjednikova ideja........... to mi je isto kao da netko traži uklanjanje simbola države......

Dami la mano, voglio restar per sempre insieme a Te
Gladijator

PostanoPostano: ned 16 kol 2009, 9:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad tad pda maska,pogotovo kad mu narod iz Crkve nije više potreban,jer frajer ide u penziju!!!Lijepi naš kiwi-predsjednik!
5rich
mod team

PostanoPostano: ned 16 kol 2009, 10:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Anny napisa:
meni osobno ne smeta ako će musliman na svom radnom stolu imati simbol polumjeseca Smile

bedasta mi ta predsjednikova ideja........... to mi je isto kao da netko traži uklanjanje simbola države......

to nije predsjednikova ideja..
to je provođenje Ustava u teoriji

gladijator,pojasni kiwi predsjednik za plavuše mislioc:

Gladijator

PostanoPostano: ned 16 kol 2009, 11:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dlakav vani,zelen unutra=kiwi!Ja prvi put ćujem da netko želi sklonuti križeve,ili da mu smetaju.Ovo nisam oćekivao da bi on to prvi tražio.Kome križ uopće smeta?????
antea

PostanoPostano: ned 16 kol 2009, 21:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja isto ne viđam često križeve u ustanovama....kako je i 5rich rekla u školi čak i u školama samo u učionici vjeronauka....Neki dan nam je jedan svećenik rekao ovako: zamislite majku koja neizmjerno voli svoje dijete. ima njegove slike po cijeloj kući a i u navčaniku....i dogodi se to, da uvijek kad otvori novčanik i vidi sliku, bilo da je i na kraju svijeta, ona će se sjetit na dijete, te kolika je njezina ljubav prema njemu.Pa tako i sa križem...sjetit ćemo se koliko nas Gospodin neizmjerno voli....i ja se slažem s tim

....A i mene osobno ne bi smetala obilježja npr. muslimana.
Na kraju krajeva...u današnje vrijeme trebali bi se brinuti o drugim temema, koje nam zadaju "glavobolje".

Mi sami moramo postati promjenom koju želimo vidjeti.
Anny

PostanoPostano: ned 16 kol 2009, 21:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sjetite se nedavne afere s umjetnom oplodnjom, dimilo se dimilo a nije se zapalilo.....

5rich, ok nije predsjednikova ideja

Netko reče da baš nije vidio po javnim ustanovama križeve, p a nije. Baš sam ovih dana bila dosta na nekim mjestima i nisam vidjela.

Neka rade ankete pa nek se građani izjasne

Coje

PostanoPostano: pon 17 kol 2009, 14:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Anny napisa:
sjetite se nedavne afere s umjetnom oplodnjom, dimilo se dimilo a nije se zapalilo.....

5rich, ok nije predsjednikova ideja

Netko reče da baš nije vidio po javnim ustanovama križeve, p a nije. Baš sam ovih dana bila dosta na nekim mjestima i nisam vidjela.

Neka rade ankete pa nek se građani izjasne

Onda bi prvo morali staviti križeve, pa onda ponuditi opciju da se skinu. Ovako nije fer - prošao sam puno državnih institucija i nisam vidio u njima križ na zidu. Trebao bih barem neko vrijeme prije skidanja križeva imati priliku vidjeti ih kako vise na zidovima. Pitam se što će skinuti tamo gdje ih uopće nema??!

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
tralalala

PostanoPostano: pon 17 kol 2009, 16:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

...ja isto ne vidim razloga za takve izjave jer su vidim i ovdje neki dobro zamejtili kako se vrlo vrlo vrlo rijetko u državnim ustanovama može vidjeti križ...eventualno u školi u vjeonaučnoj učionici...a ostalo ne...ja zbilja nisam vidjela na zidu stoji grb i to je to....tako da mi zbilja nije jasno oko čega halabuka zabranjivati nešto čega ni do sada nije bilo....što se tiče poslova u državnim ustanovama u uredima....neznam razlog da netko može zabraniti da na radnom stolu imaš sliku svojih klinca, neko vjersko obilježje....

Ps 139
Pink Panther

PostanoPostano: pon 17 kol 2009, 18:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dubravko napisa:
Članak 41.

5rich napisa:
pa,prema Ustavu predsjednik ima pravo

Dubravko, 5rich, možete li malo pojasniti svoje razmišljenje glede Ustava? Ne vidim na koji način iz Ustava slijedi da predsjednik ima pravo. Naime, jedna je stvar kazati da su vjerske zajednice odvojene od države (kao što Ustav i kaže); posve je druga stvar kazati da se vjerski simbol ne smije nalaziti u državnoj instituciji. Ja ne vidim kako iz jednoga slijedi drugo.

Prije bih rekao obratno jer članak 40 istog ustava kaže:

Članak 40.
Jamči se sloboda savjesti i vjeroispovijedi i slobodno javno očitovanje vjere ili drugog uvjerenja.

Onda to valjda vrijedi i za državne službenike, ne?

5rich napisa:
a kak se mi tolko povodimo za tom europom,i europa nam je tooolki uzor,
pogledajmo kak je u ostalim zemljama po tompitanju:...

Imaš li saznanja kako je po tom pitanju u Italiji i Austriji? Znam da je u Italiji križ na zidu donedavno bio normalna stvar (premda je isto sekularna država); tek se nedavno oko toga potegnula halabuka, ne znam samo kako je završila...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Gladijator

PostanoPostano: pon 17 kol 2009, 19:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mene zanima,hoće li sklanjati i križeve i male kapelice sa raskršča,jer to je javna površina i isto može smetati drugima koji nisu katolici.Možda ćemo kasnije i križeve oko vrata na lančiću morati skrivati da se nebi drugi uvrijedili.Jeli ovo poćetak zatiranja krščanstva.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: angelous
5rich
mod team

PostanoPostano: pon 17 kol 2009, 19:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pink Panther napisa:

Dubravko, 5rich, možete li malo pojasniti svoje razmišljenje glede Ustava? Ne vidim na koji način iz Ustava slijedi da predsjednik ima pravo. Naime, jedna je stvar kazati da su vjerske zajednice odvojene od države (kao što Ustav i kaže); posve je druga stvar kazati da se vjerski simbol ne smije nalaziti u državnoj instituciji. Ja ne vidim kako iz jednoga slijedi drugo.

Prije bih rekao obratno jer članak 40 istog ustava kaže:

Članak 40.
Jamči se sloboda savjesti i vjeroispovijedi i slobodno javno očitovanje vjere ili drugog uvjerenja.

Onda to valjda vrijedi i za državne službenike, ne?

Prema članku 41.(kolko su meni pravnici objasnili),pošto su sve vjere ravnopravne, uz "naš" križ bi trebao biti i pravoslavni križ,i polumjesec i zvijezda,tj obilježja sivih religija na području države(tak su barem meni neki pravnici objasnili)

za Italiju i Austriju ne znam
mogu se kod frendice raspitati za italiju,
a za austriju bi bilo najbolje da nam forumaši koji žive tamo kažu

Mara

PostanoPostano: pon 17 kol 2009, 19:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Valja nam se sjetiti da je navedeni gospodin 1968.g izjavio kako učitelji ne čine dovoljno na ateizaciji djece i omladine - očito nije promijenio mišljenje. No, bilo je to jasno kada nam je pokušao ugurati jogu u škole.

Ljubi i čini što hoćeš
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: angelous
davorseljan

PostanoPostano: čet 20 kol 2009, 11:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Naš precjednik je odlikovao gurua Svamiđija redom Danice za neke zasluge ovih dana.
Siguran sam da to ima veze s ovime.

'Predsjednika RH Stipe Mesica, kako dodjeljuje Orden Danice Hrvatske indijskom Guru SWAMIDJI MAHESHWARANANDA. Swamidji djeluje u vrticima, skolama i fakultetima bez oznaka i simbola. Dali se radi o religiji, filozofiji, sportu, kulturi, medicini, humatitarcu ili sekti?
Zasto tako visoke zasluge?
Gradjani RH nisu dobili objasnjenje... niti Krscani, tako ni Muslimani, ni Zidovi, a ni ateisti..."
O ovome se nigdje ne piše.
Pogledajte blog: http://drinica.blog.hr/

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Anny

PostanoPostano: pet 21 kol 2009, 11:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Branitelji zbog križeva traže Mesićev opoziv

http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2009/08/21/0194006.html?pos=n0

5rich
mod team

PostanoPostano: sub 22 kol 2009, 12:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Anny napisa:
Branitelji zbog križeva traže Mesićev opoziv

http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2009/08/21/0194006.html?pos=n0

draga moja, dok oni skupe potpise,
zatraže opoziv,onda procedura; dakle razmatranje opoziva, izglasavanje,
itd, pa stupanje opoziva na snagu...
Predsjedniku će isteći mandat...
nemojmo zaboraviti da nas u studenom čekaju predsjednički izbori,
a Mesić je odbio produženi mandat

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sub 22 kol 2009, 19:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5rich napisa:

ha? razmislja

odakle ti to?

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
5rich
mod team

PostanoPostano: ned 23 kol 2009, 20:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
5rich napisa:

ha? razmislja

odakle ti to?

bilo na dnevniku prije kojih mjesec dana,mjesec i pol...
nakon kaj je sanader otišel,jelte..
pa je ostalo u sjeni toga..
ja tad pozorno pratila vijesti jer mi je trebalo za prijemni Very Happy

davorseljan

PostanoPostano: ned 23 kol 2009, 20:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Samo se nadam da će nakon njega doči netko pametan, mada sumnjam da ih u ovoh državi u opče ima.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: ned 23 kol 2009, 20:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5rich napisa:
sv.Franjo legenda napisa:
5rich napisa:

ha? razmislja

odakle ti to?

bilo na dnevniku prije kojih mjesec dana,mjesec i pol...
nakon kaj je sanader otišel,jelte..
pa je ostalo u sjeni toga..
ja tad pozorno pratila vijesti jer mi je trebalo za prijemni Very Happy

To je bio samo prijdlog koji NIJE prošao, dakle izbori su slijedeće godine, dakle nakon redovnog, a ne produženog mandata.
Kruno_sirko

PostanoPostano: pon 24 kol 2009, 7:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja bih se najbolje složio sa izjavom jednog hrvatskog biskupa koji je rekao da će taj proces uklanjanja teško proći. "Jer teško će se to ostvariti u jednoj državi ciji je narod pretežito kršćanski!" A osobito smo postali vezani uz Boga za vrijeme i nakon rata za domovinu...
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.