HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 12 stu 2019, 19:44. Pogledaj neodgovorene postove
Izjava Predsjednika o uklanjanju križeva iz javnih ustanova
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Felicita

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 10 ruj 2009, 19:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈItam ovu raspravu, s nekima se slažem, sa nekima ne,....
Uglavnom na neÅ”to napisano sam imala dosta toga za reƦi... I sad kad sam krenula pisati sve sam zaboravila i samo sam se sjetila osjeƦaja kad sam ĆØula za dotiĆØnu izjavu Predsjednika - osjeƦala sam se nekako povrijeĆ°eno, kao da se dirnulo u neÅ”to u Å”to se nije smjelo dirati (nemam sad neke objektivne razloge takvog osjeƦanja, nit Ʀu objaÅ”njavati). Za mene je križ u javnoj ustanovi podsjetnik; nije mi bitno tko ga je tamo stavio, nije mi bitno živi li ta osoba svoju vjeru praktiĆØno (npr. službenica u dotiĆØnoj Dubravkovoj priĆØi). Samo kao da mi je bitno da je taj križ tamo; on je za mene kao malo svjetlo, podsjetnik na Isusa u tom trenutku.
Npr, kad ĆØekaÅ” red u opƦini za razgovor i sav si živĆØan iz sto razloga, sluĆØajno digneÅ” pogled gore na zid i vidiÅ” križ - i ako si krÅ”Ć¦anin i vjerujeÅ” taj križ Ʀe ti morati neÅ”to znaĆØiti. Sjetit ƦeÅ” se Isusa i malo smiriti (bar je tako kod mene). A ako nisi krÅ”Ć¦anin spustit ƦeÅ” pogled, neƦeÅ” ni primjetit da si upravo vidio taj križ i niÅ”ta, briga te. Isto kao Å”to ja u takvom trenutku živĆØanosti i ĆØekanja na nekom Å”alteru ne bih obratila pažnju na neki polumjesec na zidu il ne znam ni ja Å”to.

Nek stavljaju Å”to god oƦe na zidove, znakove svih vjera i religija, ja ih ionako neƦu primjeƦivati, a kladim se ni ostali krÅ”Ć¦ani sad neÅ”to posebno. Al isto tako nek onda i križ ostave. Stvarno sve ovo MesiƦu nije tribalo. Moga je živit i bez ove svoje"izjave o križu". Di se sad sjetio rrazmiÅ”ljati o tome dali (O)stavit križeve u javne ustanove ili ne.... Samo je digao praÅ”inu i niÅ”ta od toga. Kao da je htio malo pozornosti sad kad svi piÅ”u samo o Kosorki, Sanaderu i MIlinoviƦu...

Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Pink Panther

Spol: muško
PostanoPostano: sri 04 stu 2009, 11:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vijesti iz susjedne Italije (sa http://www.net.hr/vijesti/svijet/page/2009/11/03/0414006.html) mogu se sažeti ovako: Europa ucjenjuje, ali ono Å”to je ohrabrujuƦe, Italija se, ba za sada, ne da ucijeniti.

"Ministrica obrazovanja protiv odluke suda

Talijanska ministrica obrazovanja Mariastella Gelmini odbacila je u utorak odluku Europskog suda za ljudska prava da bi talijanske Å”kole trebale ukloniti raspela sa zidova u uĆØionicama i nazvala je 'ideoloÅ”kom'.
'Izloženost raspela u uĆØionicama ne predstavlja nametanje katolicizma, nego je simbol naÅ”e tradicije', rekla je ministrica, kako prenosi agencija Ansa.
'Talijanska povijest obilježena je nekim simbolima. UklanjajuƦi ga, uklanja se dio nas. U ovoj zemlji nitko ne želi nametati katoliĆØanstvo', rekla je Mariastella Gelmini.
'Ali nitko, a posebno ne ideoloÅ”ki sud u Strasbourgu, neƦe uspjeti odreƦi nam naÅ” identitet', naglasila je ministrica."
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
5rich
mod team

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 04 stu 2009, 19:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a nije li danas na dnevniku u 10 ili 12 reĆØeno da italija nije dužna provesti odluku suda mislioc:

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
hilarije

PostanoPostano: sri 04 stu 2009, 21:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5rich napisa:
a nije li danas na dnevniku u 10 ili 12 reĆØeno da italija nije dužna provesti odluku suda

Sretna je okolnost da Europski sud za ljudska prava, kao i Vijece Europe cija je ustanova nema neku veliku tezinu (zapravo su prilicno beskorisni) i u svakom slucaju nema mehanizama za provedbu svojih odluka, nego se to svede na pisanje izvjestaja na njihovim sastancima u kojima "spotaju" clanice koje nisu provele neke odluke, a takvih ima i medju zapadnoeuropskim drzavama.

Ovakve odluke mogu biti samo pokrice sekularistickim pokretima, a Europski sud za ljudska prava samo jos vise marginaliziraju. Sud je vec sad itekako pretrpan slucajevima koje treba rijesiti (kako ljudi u manje demokratskim zemljama istocne Europe sve vise shvacaju da on postoji, tako se povecava broj prijavljenih slucajeva). Mjesto da se bave necim pametnim, oni raspravljaju o ovakvim stvarima koje uopce ne bi trebali ni uzimati u obzir za odlucivanje.
angelous

PostanoPostano: sub 21 stu 2009, 12:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

http://www.kriz-zivota.com/u_pozadini/4956/europski_kriz_s_krizevima/

Citat:

Križ koji nevjernik ne smatra znakom ljubavi ā€“ potpuno se slažem s njime! ā€“ podsjeƦa na mraĆØnu stranu života i na neizbježne gorke istine, koje nas pogode bez obzira na naÅ”u uznemirenost i bijeg pred njima.

Neutral Neutral

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i ĆØist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: ned 22 stu 2009, 11:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

to je pisala ona Austrijska tzv teologinja koja je apsolutno nevažna a voli kontrirat papi....
BaŔ se pitam zaŔto joj mediji u Hr daju toliki medijski prostor Smile

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
Dubravko

PostanoPostano: uto 24 stu 2009, 7:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
to je pisala ona Austrijska tzv teologinja koja je apsolutno nevažna a voli kontrirat papi....
BaŔ se pitam zaŔto joj mediji u Hr daju toliki medijski prostor Smile

U ovom trenutku ne želim ulaziti u napisano; nego, tko nama - a u ovom sluĆØaju tebi - daje za pravo odreĆ°ivati neĆØiju važnost? ƈim na bilo koji naĆØin utjeĆØe na javno miÅ”ljenje, nije nevažna. I Å”to znaĆØi "tzv. teologinja?" MisliÅ” li da je negdje krivotvorila diplomu ili na neki drugi naĆØin doÅ”la do zvanja? Ajde malo argumentiraj. Å to se tiĆØe kontriranja papi, ne znam na Å”to toĆØno misliÅ”; no samo po sebi to nužno ne mora biti zlo. I koliko vidim, žena ima jake reference, ĆØlanstva u uglednim katoliĆØkim udrugama i u nas i u svijetu, pa tvoj iskaz o njenoj "nevažnosti" joÅ” viÅ”e ne drži vodu...
angelous

PostanoPostano: uto 24 stu 2009, 8:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

proĆØitaj malo njezinih ostalih ĆØlanaka.... Neutral

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i ĆØist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: uto 24 stu 2009, 9:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dao sam si truda i neke proĆØitao; no i dalje ne vidim razlog da je se naziva "takozvanom" (jer to znaĆØi da je nekakava varalica) ili "nevažnom" jer ĆØim diže toliku buru nije nevažna. U ovom trenutku nisu bitni njeni stavovi, veƦ sam samo htio komentirati prethodni post.

No, u tih nekoliko ĆØlanaka Å”to sam pogledao naÅ”ao sam, osim nekih stvari koje mi se ne sviĆ°aju, i neÅ”to Å”to smatram jako važnim, a Å”to nam nedostaje: poziv na samokritiku unutar Crkve. Pa ĆØak i ovaj ĆØlanak o križevima (da ne budemo totalno izvan teme) propituje na jedan drugaĆØiji, ali za mene ne i loÅ” naĆØin - ovu problematiku.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 24 stu 2009, 16:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja ne smatram teologom svakoga tko ima diplomu. jako sretan Wink
to je poanta. može i netko tko nema ni približno krÅ”Ć¦anste svjetonazore zavrÅ”it teologiju ....
btw ..ne moraŔ se složiti sa ovim mojim dodatkom tzv...

VeƦ sam nekoliko puta proĆØitao u novinama proĆØitao njezina kontriranja.
dovoljno je pljuvat po crkvi i dobit ƦeÅ” prostor u medijima..... to je tako lako!

.. ovaj ĆØlanak Å”to je na križu života je sasvim ok....
NeÅ”to sliĆØno sam proĆØitao nedavno od vlĆØ.KustiƦa.

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
Dubravko

PostanoPostano: sri 25 stu 2009, 10:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
ja ne smatram teologom svakoga tko ima diplomu. jako sretan Wink
to je poanta. može i netko tko nema ni približno krÅ”Ć¦anste svjetonazore zavrÅ”it teologiju ....
btw ..ne moraŔ se složiti sa ovim mojim dodatkom tzv...

VeƦ sam nekoliko puta proĆØitao u novinama proĆØitao njezina kontriranja.
dovoljno je pljuvat po crkvi i dobit ƦeÅ” prostor u medijima..... to je tako lako!

.. ovaj ĆØlanak Å”to je na križu života je sasvim ok....
NeÅ”to sliĆØno sam proĆØitao nedavno od vlĆØ.KustiƦa.

Dao sam si truda i proĆØitao joÅ” pokoji ĆØlanak. Definitivno u tim ĆØlancima ima i pretjeranog naglaÅ”avanja nekih stvari, kontekst je nerjetko loÅ”, ali dosta toga Å”to unutra piÅ”e mi u Crkvi bi trebali shvatiti kao poziv na samokritiku koje nam uveliko nedostaje. Tako da te ĆØlanke ne smatram zlonamjernim pljuvanjem (kako o svjesno rade pojedini novinari i mediji). Å to se "kontriranja" tiĆØe...zaÅ”to ne? Ukoliko su "kontriranja" u granicama crkvenog nauka. Kad izaĆ°u iz tog okvira, to je neÅ”to drugo. Ni ja se ĆØesto ne slažem s pojedinim odlukama, postupcima ili izjavama naÅ”ih biskupa; i sam primjeƦujem mnoge negativnosti i licemjerje unutar Crkve kojoj pripadam. Ne smatram se zbog toga manjim krÅ”Ć¦aninom ili katolikom. NeƦu se smatrati manjim krÅ”Ć¦aninom ni ukoliko u mom uredu ili predavaoni, razredu, ne bude visio križ, jer Ʀu to svjedoĆØiti svojim djelovanjem i životom.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: sv.Franjo legenda
angelous

PostanoPostano: čet 03 pro 2009, 18:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nevezano uz temu Križeva, veƦ vezano uz temu teologa

http://www.kriz-zivota.com/zoom/4995/tko_su_po_papi_pravi_teolozi/

Otk 19, 11,14
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.