HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 24 ruj 2017, 14:01. Pogledaj neodgovorene postove
Koja opcija najbolje opisuje vjernike Katolike u Hrvatskoj?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Po vašem mišljenju, Koja opcija najbolje opisuje vjernike Katolike u Hrvatskoj?

1. Vjernik odgojen u Katoličkoj obitelji, ide na nedjeljne mise, ispovijeda se i pričešćuje za blagdane, ne prihvaća ili samo neka ili sva učenja crkve o spolnosti, protiv je abortusa ali nije za zabranu, 
25%
 25%  [ 1 ]
2. Vjernik odgojen u Katoličkoj obitelji, ide na nedjeljne mise a povremeno i u druge dane, češće se ispovijeda i pričešćuje (možda i na svakoj misi), prihvaća crkvena učenja o spolnosti, zalaže se za zabranu abortusa, neprestano gradi svoju duhovnost, 
0%
 0%  [ 0 ]
3. Sve kao i u točki 1. uz ovu razliku: vjernik osjeća da su crkvena učenja o spolnosti ispravna, ali ih se dijelom ili u potpunosti te povremeno ili stalno NE pridržava jer su mu preteška, protiv je abortusa ali nije za zabranu, 
25%
 25%  [ 1 ]
4. sve je isto kao i 2. ali vjernik zadržava i dozu kritičnosti prema crkvenim velikodostojnicima 
25%
 25%  [ 1 ]
5. Sve je kao i u 1. ali vjernik makar se ne slaže sa crkvenim učenjem o spolnosti, pridržava tih učenja. 
25%
 25%  [ 1 ]

Ukupno glasova : 4

Autor Poruka
9.81

Spol: neodređen
PostanoPostano: sri 10 ožu 2010, 23:47
PostNaslov : Koja opcija najbolje opisuje vjernike Katolike u Hrvatskoj?
Citiraj i odgovori

Prema nekim podacima, u Hrvatskoj je 85% vjernika Katolika, no prema istraživanju EU podaci za Hrvatsku nisu baš sjajni:

67% ljudi vjeruje u Boga, uočiti da se ne navodi vjerska pripadnost,
25% Hrvata su agnostici (vjeruju u neku višu životnu silu),
7% ateisti.

Pa mi sada nije jasno, kako se došlo do prvog podatka (85%), odnosno drugog (EU)?

Moje je mišljenje da je možda problem u definiciji ''vjernik'', pa vas stoga molim da odaberete jednu od opcija, koja je po vašem mišljenju najtočnija.

Zadnja promjena: 9.81; čet 11 ožu 2010, 12:23; ukupno mijenjano 1 put.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 11 ožu 2010, 12:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

malo su mi u koliziji naslov teme
i pitanje postavljeno u anketi:
Po vašem mišljenju, Koja opcija najbolje opisuje vjernike Katolike u Hrvatskoj?

jer velika je razlika u tome tko bi bio vjernik katolik
i koja opcija najbolje opisuje vjernike katolike u Hrvatskoj...

eto, samo mala digresija...

moj odgovor na pitanje koja opcija najbolje opisuje vjernike katolike u Hrvatskoj
bitno se razlikuje od odgovora na pitanje Tko bi bio vjernik katolik...
iako nije na meni da sudim tko je, u kolikoj mjeri i kakav vjernik ... Embarassed

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 9.81
9.81

PostanoPostano: čet 11 ožu 2010, 12:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
malo su mi u koliziji naslov teme
i pitanje postavljeno u anketi:
Po vašem mišljenju, Koja opcija najbolje opisuje vjernike Katolike u Hrvatskoj?

jer velika je razlika u tome tko bi bio vjernik katolik
i koja opcija najbolje opisuje vjernike katolike u Hrvatskoj...

eto, samo mala digresija...

moj odgovor na pitanje koja opcija najbolje opisuje vjernike katolike u Hrvatskoj
bitno se razlikuje od odgovora na pitanje Tko bi bio vjernik katolik...
iako nije na meni da sudim tko je, u kolikoj mjeri i kakav vjernik ... Embarassed

Zahvaljujem se na primjedbi, posve je na mjestu, pa sam prepravio naslov.

9.80665 m/s2
Živac

Spol: muško
PostanoPostano: čet 11 ožu 2010, 15:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Glede postotaka, 87% je katolika u Hrvatskoj prema popisu stanovništva. To je šta su ljudi rekli na popisu. Isto tako dobivaš i broj Hrvata u Hrvatskoj.

67% je onih koji su rekli da vjeruju u Boga prema nekom istraživanju EU koje navodiš. Rezultat mi se čini realan. Vjerovati u Boga može značiti svašta tim ljudima koji su to rekli.

Agnostici nisu oni koji vjeruju u neku višu silu, agnostici naprosto "ne znaju". Je li 25% agnostika ili je 25% onih koji vjeruju u višu silu?

Ne kužim baš pitanje. Je li pitanje kakvi bi vjernici trebali biti ili kakvi jesu?

Ako je pitanje kakvi jesu, onda je opet nejasno koga sve smatraš vjernicima. Je li onih 87% što su se tako deklarirali, je li onih koji zaista vjeruju, je li onih koji prakticiraju religuju neovisno vjeruju li ili nešto četvrto?

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
9.81

PostanoPostano: čet 11 ožu 2010, 21:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
Glede postotaka, 87% je katolika u Hrvatskoj prema popisu stanovništva. To je šta su ljudi rekli na popisu. Isto tako dobivaš i broj Hrvata u Hrvatskoj.

67% je onih koji su rekli da vjeruju u Boga prema nekom istraživanju EU koje navodiš. Rezultat mi se čini realan. Vjerovati u Boga može značiti svašta tim ljudima koji su to rekli.

Agnostici nisu oni koji vjeruju u neku višu silu, agnostici naprosto "ne znaju". Je li 25% agnostika ili je 25% onih koji vjeruju u višu silu?

Ne kužim baš pitanje. Je li pitanje kakvi bi vjernici trebali biti ili kakvi jesu?

Ako je pitanje kakvi jesu, onda je opet nejasno koga sve smatraš vjernicima. Je li onih 87% što su se tako deklarirali, je li onih koji zaista vjeruju, je li onih koji prakticiraju religuju neovisno vjeruju li ili nešto četvrto?

Na raznim mjestima moguće je naći podatke koji navode da je u Hrvatskoj 90% katolika, pa 87%, 85%, u svakom slučaju to je velik broj.

Što se tiče agnosticizma, pogledaj pod: http://hr.wikipedia.org/wiki/Agnosticizam.

Ako ćemo uzeti ovaj i mnoge druge izvore, neki agnostici ne vjeruju u Boga, već kako kažu u viši entitet, neko inteligentno vrhovno stvorenje, pa stoga ovih 25% slobodno možemo svrstati u skupinu agnostika tog tipa.

Prema tome možemo reći da je to minimalni mogući broj agnostika u Hrvatskoj jer poznato je da postoji i drugi, blaži oblik agnosticizma, dakle u tom je slučaju riječ o ljudima koji vjeruju u Boga ali ne vjeruju (ne priznaju crkvu) u crkvu kao instituciju.
Prema tome u onih 67% su vjerojatno ubrojani i ti blaži agnostici (pitanje EU sitraživanja je ''vjerujete li u Boga?'') pa bi realni broj vjernika u Hrvatskoj vjerojatno bio i niži od 67%, dakle istraživanje EU očigledno nije postavljeno dovoljno precizno, jer pitanje je trebalo biti ''dal' ste vjernik?''.

Moje se pitanje odnosi na to kakvi zaista jesi vjenici u Hrvatskoj a ne kakvi bi trebali biti.

9.80665 m/s2
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 12 ožu 2010, 16:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne kužim poantu ove ankete?
Što je cilj saznati? Prosječno razmišljanje tzv katolika?
Tzv katolika jest 87% al praktičnih je 30-40% i njihovi stavovi su vjerujem uglavnom isti kada se radi o crkvenim stavovima.
Sad je druga stvar to kako razmišlja onih 50% tzv katolika koji ne prakticiraju vjeru.... A koje se kroz razne ankete uzima kao reprezentativan uzorak isto kao i one koji prakticiraju vjeru.

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
9.81

PostanoPostano: pet 12 ožu 2010, 17:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
Tzv katolika jest 87% al praktičnih je 30-40% i njihovi stavovi su vjerujem uglavnom isti kada se radi o crkvenim stavovima.
Sad je druga stvar to kako razmišlja onih 50% tzv katolika koji ne prakticiraju vjeru.... A koje se kroz razne ankete uzima kao reprezentativan uzorak isto kao i one koji prakticiraju vjeru.

Cilj je upravo vidjeti koja je percepcija o tzv. tipičnom Katoliku u Hrvatskoj, dakle svrha nije bila u tome da se sada ovdje definira što bi Katolici trebali biti već da se vidi gdje smo trenutno.

9.80665 m/s2
Živac

PostanoPostano: pet 12 ožu 2010, 17:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

9.81 napisa:
Na raznim mjestima moguće je naći podatke koji navode da je u Hrvatskoj 90% katolika, pa 87%, 85%, u svakom slučaju to je velik broj.

87.87%. Upiši u google popis 2001, tamo bi trebalo pisati. To je službeni podatak.

Citat:
Ako ćemo uzeti ovaj i mnoge druge izvore, neki agnostici ne vjeruju u Boga, već kako kažu u viši entitet, neko inteligentno vrhovno stvorenje, pa stoga ovih 25% slobodno možemo svrstati u skupinu agnostika tog tipa.

Prema tome možemo reći da je to minimalni mogući broj agnostika u Hrvatskoj jer poznato je da postoji i drugi, blaži oblik agnosticizma, dakle u tom je slučaju riječ o ljudima koji vjeruju u Boga ali ne vjeruju (ne priznaju crkvu) u crkvu kao instituciju.

Ne. Agnostici su samo oni koji ne vjeruju u Boga, ali niti ne vjeruju da nema Boga, kao ateisti. Čim vjeruju u nekakvog Boga ili višu silu, to nisu agnostici nego vjernici.

Citat:
Prema tome u onih 67% su vjerojatno ubrojani i ti blaži agnostici (pitanje EU sitraživanja je ''vjerujete li u Boga?'') pa bi realni broj vjernika u Hrvatskoj vjerojatno bio i niži od 67%, dakle istraživanje EU očigledno nije postavljeno dovoljno precizno, jer pitanje je trebalo biti ''dal' ste vjernik?''.

To bi bilo isto pitanje. I ne mislim da je fulano, samo se pitalo to što se pitalo. 67% ih vjeruje u nekakvog Boga. To ni blizu ne mora biti kršćanski poiman Bog.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
9.81

PostanoPostano: pet 12 ožu 2010, 23:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:

87.87%. Upiši u google popis 2001, tamo bi trebalo pisati. To je službeni podatak.

Kako rekoh, nije velika razlika između 85, 87, 90%, ali vjerovat ću ti na podatku, broj je u svakom slučaju velik, no riječ je o ljudima koji se izjašnjavaju kao vjernici, sad je pitanje koliki dio tih ljudi živi po svim standardima crkve, čini mi se da mnogi od vjernika padaju u kategoriju ''formalni vjernici'' upravo po pitanju crkvenog učenja o spolnosti, koje je mnogim vjernicima ili neprihvatljivo ili jako teško za prihvatiti dok treći naprosto ni ne pokušavaju poštovati taj nauk.

Citat:
Ne. Agnostici su samo oni koji ne vjeruju u Boga, ali niti ne vjeruju da nema Boga, kao ateisti. Čim vjeruju u nekakvog Boga ili višu silu, to nisu agnostici nego vjernici.

Ako ćemo vjerovati članku ispod, koji se pak poziva na Katoličku enciklopediju, postoji više vrsta agnosticizma, neki uključuju i vjerovanje u Boga uz istovremeno nevjerovanje u crkvu kao instituciju, inače točno sam tu definiciju dobio od više ljudi koje znam i koji sami sebe nazivaju agnosticima.
http://en.wikipedia.org/wiki/Agnosticism

Kako god bilo, ti ljudi očigledno nisu Katolički vjernici, jer Katolička vjera ne dopušta nepriznavanje autoriteta Katoličke crkve, pa stoga kako god zvali ovih 25%, oni se ne smiju pribrojavati u Katoličke vjernike.

Citat:
To bi bilo isto pitanje. I ne mislim da je fulano, samo se pitalo to što se pitalo. 67% ih vjeruje u nekakvog Boga. To ni blizu ne mora biti kršćanski poiman Bog.

Kako god bilo, pitanje je neprecizno, jer ne možeš u jednoj zemlji koja je dominantno katolička (preko 87%) postavljati tako poopćeno pitanje.

9.80665 m/s2
Dubravko

PostanoPostano: sub 13 ožu 2010, 17:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vidiš, ja sam siguran da i mnogi od tih 30-40% praktičnih (iako je i to jaaaako nategnuta brojka) ne razmišljaju isto. Samo, nije lako izreći mišljenje koje se kosi s crkvenom tradicijom ili uvriježenim načinom života, posebice u manjim sredinama, pa iz tog razloga mnogi se ne izlažu riziku da budu obilježeni i odbačeni. A osobno sam vidio da se to može dogoditi. Što se krije u našim glavama i srcima je tajna, tako da iz iskustva znam da ne treba sa sigurnošću tvrditi da svi razmišljamo isto. Zato mislim da je ova anketa dobra.

Ljubi i čini što hoćeš.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 9.81
ja

PostanoPostano: sub 13 ožu 2010, 17:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:

Mislim da si usporedio dvije stvari koje se ne mogu uspoređivati. Pri tome pretpostavljam da se svaka osoba koja ima hrvatsko državljanstvo izjasnila kao Hrvat. S katolicima tako nije slučaj. Znam neke koji su kršteni, a na popisu su se izjasnili ili kao ateisti ili nekako drugačije.

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Dubravko

PostanoPostano: sub 13 ožu 2010, 17:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja napisa:
Živac napisa:

Mislim da si usporedio dvije stvari koje se ne mogu uspoređivati. Pri tome pretpostavljam da se svaka osoba koja ima hrvatsko državljanstvo izjasnila kao Hrvat. S katolicima tako nije slučaj. Znam neke koji su kršteni, a na popisu su se izjasnili ili kao ateisti ili nekako drugačije.

Uh, kako ti je loša pretpostavka...zašto bi se svatko tko ima HR državljanstvo izjasnio kao Hrvat? Shocked pa i pripadnici nacionalnih manjina su hr državljani...

Ljubi i čini što hoćeš.
9.81

PostanoPostano: sub 13 ožu 2010, 22:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dubravko napisa:

Vidiš, ja sam siguran da i mnogi od tih 30-40% praktičnih (iako je i to jaaaako nategnuta brojka) ne razmišljaju isto. Samo, nije lako izreći mišljenje koje se kosi s crkvenom tradicijom ili uvriježenim načinom života, posebice u manjim sredinama, pa iz tog razloga mnogi se ne izlažu riziku da budu obilježeni i odbačeni. A osobno sam vidio da se to može dogoditi. Što se krije u našim glavama i srcima je tajna, tako da iz iskustva znam da ne treba sa sigurnošću tvrditi da svi razmišljamo isto. Zato mislim da je ova anketa dobra.

Slažem se s tobom, mislim da je realna brojka praktičnih vjernika, koji se zaista pridržavaju svih crkvenih propisa pa i onih po pitanju spolnosti, značajno manja od 30%, dakle mislim da je realni broj 5-15%.

Također se slažem da je sredina onaj bitni faktor koji djeluje na autocenzuru pojedinaca koji imaju ponešto drugačija mišljenja od službenog crkvenog učenja, pa dolazi do privida da se svi apsolutno slažu.

Čim u nekoj zajednici, grupaciji ili skupini ljudi vidm da postoji apsolutno slaganje, odmah sumnjam u postojanje neke vrste represije ili pritiska unutar te grupacije, bilo pritiska iz nekog centra ili pritiska većine.

Oduvijek sam uvjeren, kako je baš raznolikost stavova pojedinaca jedan od boljih dokaza postojanja Boga, jer Bog stvara raznolikost koja je uvijek ljepša i savršenija od jednoličnosti.
Ako pogledamo u prirodu, svugdje možemo primjetiti isti princip uživo, postoje tisuče vrsta različitih, šarenih prelijepih leptira, vrsta cvijeća, voća, boja, eko sustava itd.

Božje je lice raznoliko i lijepo, priroda je Božje lice a u toj prirodi, ne postoji veći spomenik Božje genijalnosti od čovjeka.
U takvoj, u raznolikosti savršenoj i prelijepoj prirodi, ni ljudi ne mogu biti nikakvi drugačiji nego raznoliki, sa raznolikim stavovima i promišljanjima.

9.80665 m/s2
ja

PostanoPostano: ned 14 ožu 2010, 22:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dubravko napisa:
ja napisa:
Živac napisa:

Uh, kako ti je loša pretpostavka...zašto bi se svatko tko ima HR državljanstvo izjasnio kao Hrvat? Shocked pa i pripadnici nacionalnih manjina su hr državljani...

Ja imam hrvatsko državljanstvo i na temelju toga se izjašnjavam kao Hrvatica, a istovremeno mogu biti državljanin Rusije, u slučaju da živim tamo. I sama činjenica da sam državljanin Rusije, to me ne čini odmah Ruskinjom. Ali malo smo zašli s teme.

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
9.81

PostanoPostano: pon 15 ožu 2010, 7:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja napisa:
Dubravko napisa:
ja napisa:
Živac napisa:

Ja imam hrvatsko državljanstvo i na temelju toga se izjašnjavam kao Hrvatica, a istovremeno mogu biti državljanin Rusije, u slučaju da živim tamo. I sama činjenica da sam državljanin Rusije, to me ne čini odmah Ruskinjom. Ali malo smo zašli s teme.

Istina, tebe se može putem hrvatskog državljanstva legitimirati pripadnikom većinskog naroda u Hrvatskoj, dakle Hrvata, no svejedno i manjine koje žive u Hrvatskoj, također imaju hrvatsko državljanstvo, sve u svemu, svako se može izjasniti kako god želi i to nema nikakve veze sa državljanstvom.
Tako netko može reći da je Kinez ili možda Englez a svejedno imati hrvatsko državljanstvo.
Ipak, bolje da se vratimo na temu.

9.80665 m/s2
klara

PostanoPostano: čet 25 ožu 2010, 11:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

lijepo da se forum konačno pokretnuo iz mrtvila,
ali ne kužim poplavu anketa koje su same po sebi vrlo slične
i otvaranje tema od kojih neke (samo pod drugim naslovom)
već postoje na forumu...

na temelju sadržaja rasprave koja se ovdje vodi
mislim da se komotno mogla voditi i na temi
Hrvati vjernici na papiru ili?

isto tako postoji i tema
Crkvu potresaju seksualni skandali
i mislim da se o pedofilskim skandalima u Njemačkoj i Irskoj
moglo nastaviti pisati tamo...

no hard feelings,
samo mala digresija... Wink

pozdravljam svaku novu inicijativu,
ali ne bi možda bilo zgorega provjeriti prije otvaranja teme
postoji li već nešto isto/slično na forumu...
ovakvim nasumičnim otvaranjem nastaje popriličan čušpajz... Wink Laughing
a i nisam sigurna je li baš za sve potrebna i anketa,
pogotovo ako srodna tema već postoji ... Laughing

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 5rich
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.