HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: et 19 ruj 2019, 6:54. Pogledaj neodgovorene postove
Pedofilija u Irskoj i Njemaèkoj crkvi te zataškavanje?
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Pitanje : Je li Katolièka crkva prikrivala pedofiliju?

nije bilo prikrivanja 
0%
 0%  [ 0 ]
veæinom nije bilo prikrivanja, rijeè je tek o pojedincima koji su je prikrivali i koji za to moraju biti primjereno sankcionirani, 
16%
 16%  [ 1 ]
u mnogim sluèajevima je bilo prikrivanja, ali nisam posve siguran koliko je to bila dominantna pojava, 
33%
 33%  [ 2 ]
jest i da nije bilo pritiska medija, nikada se nebi ništa otkrilo. 
50%
 50%  [ 3 ]

Ukupno glasova : 6

Autor Poruka
9.81

Spol: neodreen
PostanoPostano: et 11 ou 2010, 12:41
PostNaslov : Pedofilija u Irskoj i Njemaèkoj crkvi te zataškavanje?
Citiraj i odgovori

Citat:
Molim vas da prije odgovaranja na ANKETU, proèitate barem jedan od èlanaka koji se nalaze ispod, preporuèam vam da proèitate dokumente irskog ministarstva pravosuða (crveni tekst ispod)

Koje je vaše mišljenje o ovoj zloj pojavi u Katolièkoj crkvi, što mislite o ovim sluèajevima koji su se javljali te o prošlim sluèajevima u SAD pa i kod nas, te kako je najbolje pristupiti tom velikom problemu?

Sluèajevi sveæenièke pedofilije u Irskoj

Citat:
Originalni dokumenti irskog ministarstva pravosuða o sveæenièkoj pedofiliji: http://www.justice.ie/en/JELR/Pages/PB09000504 (obavezno proèitati)

IrishTimes: Vatican and nuncio ignored letters on abuse
http://www.irishtimes.com/newspaper/frontpage/2009/1127/1224259548033.html

Veèernji list: Papa izrazio žaljenje zbog kršenja prava djece u Crkvi
http://www.vecernji.hr/vijesti/papa-izrazio-zaljenje-zbog-krsenja-prava-djece-crkvi-clanak-93717

Veèernji list: Irski biskup napušta službu zbog prikrivanja pedofilije u Crkvi
http://www.vecernji.hr/vijesti/irski-biskup-napusta-sluzbu-zbog-prikrivanja-pedofilije-crkvi-clanak-68785

Jutarnji list: Sveæenici zlostavljali više od 320 djeèaka i djevojèica
http://www.jutarnji.hr/irska--svecenici-zlostavljali-vise-od-320-djecaka-i-djevojcica/372912/

Sluèajevi sveæenièke pedofilije u Njemaèkoj

Spiegel: Former Regensburg Choirboys Talk of 'Naked Beatings'
http://www.spiegel.de/international/germany/0,1518,682344,00.html

Veèernji List: Djeèaka bi prvo istukao, a onda ga nježno mazio
http://www.vecernji.hr/vijesti/djecaka-bi-prvo-istukao-a-onda-ga-njezno-mazio-clanak-99422

Jutarnji list: Njemaèki biskupi okretali glavu od zlostavljanja djece
http://www.jutarnji.hr/njemacki-biskupi-okretali-glavu-od-zlostavljanja-djece/548542/

I na kraju, molim vas da se ne ljutite (ako je netko povrijeðen, molim ga za oprost) što sam objavio ovakvu anketu i ovdje izložio ove èlanke, jer problem pedofilije u crkvi, jako me brine i kao buduæeg roditelja ali i vjernika kojemu je zaista stalo da se ''naša kuæa oèisti od prljavštine'' kako bi bila ugodno utoèište naše obitelji, ustvari cijele zajednice vjernika.

9.80665 m/s2
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
Zahvalu i podrku autoru ovog posta dali su: Dubravko
Dubravko

Spol: muko
PostanoPostano: pet 19 ou 2010, 12:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne vidim što bi se tko imao ljutiti. Situacija je takva kakva je. Civilne osobe koje poèine takav zloèin idu u zatvor, za nikoga ne bi trebalo biti iznimke, pa tako ni sveæenika poèinitelja, ni biskupa skrivatelja. A pojava se može dijelom pripisati i potiskivanoj seksualnosti (znam da æe ovo izazvati buru negodvanja kod nekih)...što èiniti? Samo ne skrivati, pretvarati se da toga nema, optuživati medije i tražiti bilo kakve olakotne okolnosti, jer to je izravno sudjelovanje u tom zlu.

Ljubi i èini što hoæeš.
CroStorm

PostanoPostano: pet 19 ou 2010, 13:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"Nije celibat uzrok poremeæajima spolne naravi, veæ je to grijeh. Ženidba po sebi ne lijeèi spolne poremeæaje veæ to èini Krist. Ako bi sveæenik ili bilo koji drugi muškarac, ušau brak s duboko ukorijenjenim spolnim poremeæajima, osudio bi svoju suprugu na ulogu spolnog objekta za èitav život. Sablazan spolnih prijestupa (bez obzira na to èine li ih sveæenici ili laici) prestat æe jedino onda ljudi iskuse otkupljenje vlastite spolnosti u Kristu." Christpoher West (Teologija tijela za poèetnike, Verbum, 2010.)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: pet 19 ou 2010, 20:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nije svakom dano, pa tako ni meni da shvatim prethodni post. Doduše, slažem se s prvom reèenicom, celibat nikako nije uzrok (jer postoje ljudi koji ga mogu èisto živjeti) ali èesto može biti okidaè u osoba koje naginju spolnim poremeæajima.

Ljubi i èini što hoæeš.
CroStorm

PostanoPostano: pet 19 ou 2010, 20:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne celibat nikad nije okidaè, jer to bi znaèio da je Isus pogriješio kad je rekao da su se neki sami onesposobili za brak poradi kraljevstva Božjeg! Na kraju krajeva Isus ga je živio.
Dubravko

PostanoPostano: pet 19 ou 2010, 21:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

CroStorm napisa:
Ne celibat nikad nije okidaè, jer to bi znaèio da je Isus pogriješio kad je rekao da su se neki sami onesposobili za brak poradi kraljevstva Božjeg! Na kraju krajeva Isus ga je živio.

Nisu svi sposobni živjeti u celibatu, to je èinjenica, a ipak su ga prihvatili. U tim sluèajevima celibat može biti okidaè za razne oblike spolnih devijacija i to je opæe poznata stvar, to je dokazivo i provjerljivo, stvar biologije i psihologije. A što se samog celibata tièe, znamo jako dobro da ga je Crkva uvela stotinama godina nakon Krista, a da su i apostoli imali svoje žene...

Ljubi i èini što hoæeš.
CroStorm

PostanoPostano: pet 19 ou 2010, 21:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nije ga uvela veæ ga je samo kodificirala, dakle on je bio. Kao što je bila gravitacija prije nego što je dobila definiciju da je gravitacija. Pa ako ja idem u sveæenike ja znam da to sa sobom povlaèi neku èinjenicu koja glasi da ja nemam ženu! Živim u zajedništvu s Bogom i župom.
Dubravko

PostanoPostano: pet 19 ou 2010, 21:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

CroStorm napisa:
Nije ga uvela veæ ga je samo kodificirala, dakle on je bio. Kao što je bila gravitacija prije nego što je dobila definiciju da je gravitacija. Pa ako ja idem u sveæenike ja znam da to sa sobom povlaèi neku èinjenicu koja glasi da ja nemam ženu! Živim u zajedništvu s Bogom i župom.

I dalje ostaje èinjenica da su se sveæenici u poèecima Crkve ženili, sve do 11. stoljeæa...a da je obavezan postao nakon toga. Da rezimiram, poštujem celibat, još više one koji ga iskreno žive, ali ne mislim da je to nešto savršeno, u što se ne smije dirnuti, osporiti ili promišljati o eventualnom ukidanju.

Ljubi i èini što hoæeš.
CroStorm

PostanoPostano: pet 19 ou 2010, 21:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

10Kažu mu uèenici: "Ako je tako izmeðu muža i žene, bolje je ne ženiti se." 11A on im reèe: "Ne shvaæaju toga svi, nego samo oni kojima je dano. 12Doista, ima za ženidbu nesposobnih koji se takvi iz utrobe materine rodiše. Ima nesposobnih koje ljudi onesposobiše. A ima nesposobnih koji sami sebe onesposobiše poradi kraljevstva nebeskoga. Tko može shvatiti, neka shvati." (Mt 19,10).
Dubravko

PostanoPostano: pet 19 ou 2010, 22:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Samo, nisu se sposobni svi onesposobiti...a uzimaju taj teret na sebe. No da je celibat nedodirljiv, savršen, ne proizlazi ni iz ovih reèenica.

Ljubi i èini što hoæeš.
CroStorm

PostanoPostano: pet 19 ou 2010, 22:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tako je, onda je to problem pojedinca a ne zajednice Crkve. Crkva je sveta. Netko dosegne svetost, netko propast.
Dubravko

PostanoPostano: ned 21 ou 2010, 7:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

CroStorm napisa:
Tako je, onda je to problem pojedinca a ne zajednice Crkve. Crkva je sveta. Netko dosegne svetost, netko propast.

Tek ovo nije istina; reæi da ovo nije problem Crkve mi je nekako neumjesno. Pa ne krši se celibat u društvu izviðaèa. Ignoriranje pojava kršenja celibata (a kojih samo u nas ima na svim razinama u Crkvi) i svoðenje tih problema na razinu pojedinca i problema koji s tim dolaze po meni nije u redu...

Ljubi i èini što hoæeš.
CroStorm

PostanoPostano: ned 21 ou 2010, 8:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa nije Crkva nekog prislila da uðe u sveæenike? Kažem svatko ima slobodnu volju, ali i odgovornost. Jest, problem je Crkve i ona ispašta zbog toga, prijatelju nemoj nasjedati. Celibat nije vezan uz pedofiliju. To je nošto puuuuno dublje i gore.
9.81

PostanoPostano: ned 21 ou 2010, 12:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dubravko napisa:
CroStorm napisa:

Tek ovo nije istina; reæi da ovo nije problem Crkve mi je nekako neumjesno. Pa ne krši se celibat u društvu izviðaèa. Ignoriranje pojava kršenja celibata (a kojih samo u nas ima na svim razinama u Crkvi) i svoðenje tih problema na razinu pojedinca i problema koji s tim dolaze po meni nije u redu...

Slažem se da je to problem crkve a ne pojedinca, makar ne vjerujem da je sveæenièka pedofilija posljedica celibata, no osim kršenja celibata, problem crkve jest i kršenje braènih zavjeta, koja su daleko èešæa od kršenja celibata.

Zašto ne vjerujem da je pedofilija posljedica celibata?

Zato što ta teorija logièki ne štima, jer ako bismo prihvatili tezu da je celibat uzrok pedofilije, onda bi zdrava logika nalagala da je pedofilija znatno manje uèestala u svjetovnoj zajednici, u obiteljima, gdje ne postoje nikakva seksualna ogranièenja.

No prema wikipediji, pojavnost pedofilije izvan sveæenièkih redova, dakle u svjetovnom društvu jest oko 8% dok je u sveæenièkim redovima 2-5%.

Drugi pak izvori donose podatak da je pojavnost pedofilije meðu sveæenicima 2-3% i da je posve jednaka pojavnosti meðu svjetovnjacima.

Nijedan pak izvor ne tvrdi da je pedofila više meðu sveæenicima negoli meðu svjetovnjacima.

Dakle, oèigledno ne može biti održana teza o celibatu kao uzroku pedofilije meðu sveæenicima, naravno to ne znaèi da crkva ne treba sve poduzeti da istraži uzroke i sprijeèi nove sluèajeve.

Žalosno je pak to što izgleda da se pedofilija u velikom broju sluèajeva prikrivala, èak je navodno i sam današnji papa sudjelovao u tome, to je stvar koja je daleko veæi razlog za brigu.

No za nas vjernike se ništa ne mijenja, mi vjerujemo u Boga a ne u ljude, u doba renesanse pape su bili krajnje razvratni no vjernici su i dalje nastavili vjerovati u Boga.

A ti pojedinci koji su èinili velike sablazni, ti razvratni pape, papise, pedofili i oni koji su ih štitili, svi æe odgovarati Bogu i neæe im biti lako.

Osveta je Božja a ne ljudska.

9.80665 m/s2
klara

Spol: ensko
PostanoPostano: et 25 ou 2010, 13:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pedofilija u sveæenièkim krugovima zasigurno nije posljedica celibata
te potiskivane seksualnosti...
jer, kao i što je 9.81 napisao, na žalost je prisutna u svim slojevima društva,
dakle kod svih socijalnih struktura i statusa...
u vrlo velikom postotku meðu braèno situiranim osobama,
koje imaju redovite spolne odnose s partnerima...

pedofilija je poremeæaj (ne znam je li po standardima WMO klasificirana kao bolest)...
i ti sveæenici da su i izabrali koje drugo zanimanje
- bolesno nastrana sklonost bi u njima ostala
i svejedno bi poèinili nastranost ...

jer, da je pitanje samo potiskivane seksualnosti
- prekršili bi zavjet celibata sa ženom (ili èak s muškarcem Rolling Eyes)...

naravno da je još strašnije kad ovakvo zlo poèine oni
koji bi trebali biti oaza utjehe za žrtve...
ali je takoðer toèno da uzrok nije u celibatu...

uèiniti dobro, a zatim otiæi bez buke ...
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
lucija

Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraæa u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: et 25 ou 2010, 15:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:

pedofilija je poremeæaj (ne znam je li po standardima WMO klasificirana kao bolest)...

Da, bolest je.
Mi smo imali predmet "Uvod u psihopatologiju" (studiram psihologiju), pa smo pedofiliju svrstali pod perverzije - kvalitativne poremeæaje spolnog nagona; a to je dio službene klasifikacije prema DSM - IV (Dijagnostièki i statistièki priruènik za duševne poremaæaje).

Nemojmo zaboraviti: ispunjajuæi Volju Božju prolazi se iznad poteškoæa... ili ispod njih... ili sa strane. Ali se... prolazi! (Escriva)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: pet 26 ou 2010, 9:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja ne mislim da je UZROK u celibatu, veæ samo da je on OKIDAÈ, a uzrok negdje drugdje. Jer, zašto baš toliki sveæenici (to nije mali broj) zašto se to zo koncentriralo baš meðu njima, a ne meðu nekim drugim skupinama koje rade s djecom?

Ljubi i èini što hoæeš.
klara

PostanoPostano: pet 26 ou 2010, 10:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

lucija napisa:

Da, bolest je.
Mi smo imali predmet "Uvod u psihopatologiju" (studiram psihologiju), pa smo pedofiliju svrstali pod perverzije - kvalitativne poremeæaje spolnog nagona; a to je dio službene klasifikacije prema DSM - IV (Dijagnostièki i statistièki priruènik za duševne poremaæaje).

èini mi se da ipak nije bolest, jer : bolest i poremeæaj su dva razlièita pojma...
i sama si napisala da pedofilija spada pod poremeæaje po DSM-u...
isto kao i homoseksualnost...

Dubravko napisa:
Ja ne mislim da je UZROK u celibatu, veæ samo da je on OKIDAÈ, a uzrok negdje drugdje. Jer, zašto baš toliki sveæenici (to nije mali broj) zašto se to zo koncentriralo baš meðu njima, a ne meðu nekim drugim skupinama koje rade s djecom?

mislim da nije èak niti okidaè...
u Hrvatskoj su zabilježena samo 2 sluèaja (za sada) pedofilije u sveæenièkim redovima
(župnici s Raba i iz Šestina)...
meðu uèiteljima, odgajateljima, èak i lijeènicima je znatno veæi broj zabilježenih sluèajeva...
ponavljam, u ostalim zanimanjima je veliki postotak ljudi koji su u braku
i održavaju redovite spolne odnose, a na žalost su pedofili...

ne znam kako stojiš s njemaèkim, ali proguglaj malo i pogledaj što se dešavalo
u privatnom internatu Odenwaldschule (u Heppenheimu) koji je proglašen UNESCO-vim modelom škole
(a nema ama baš nikave veze s crkvom)...
brojna javna lica su bili uèenici te škole
(meðu njima politièar zelenih Daniel Cohn-Bendt i Klaus Mann)...
poslovni magazin „Capital“ proglasio je 2005. školu kao najbolju školu
s višim razredima gimnazije u pokrajini Hessen...
malo duže traje dok se ne otvori link...
takvih primjera, na žalost, ima još, ali proðu uglavnom manje zapaženo
pa ispada da je koncentrat u sveæenièkim redovima...

ako uzmeš na nekakvoj globalnoj razini,
opet je postotak pedofila u ostalim zanimanjima koja rade s djecom
znatno veæi od postotka sveæenika...

najveæi postotak pedofilije je, na žalost, unutar obitelji...
i mnogi sluèajevi nikada ne budu niti zabilježeni niti kažnjeni...

ne smijemo ni zaboraviti da se ovdje radi o sluèajevima u posljednjih 40 godina
a koji su objelodanjeni u zadnje vrijeme...
da ideš istraživati broj sluèajeva u ostalim strukturama
u istom vremenskom razdoblju - rezultati bi bili poražavajuæi
i broj zabilježenih sluèajeva znatno veæi u odnosu na sluèajeve u Crkvi...

podaci koje su nedavno dale nadležne vlasti u Austriji pokazuju
da je u jednom istom referentnom razdoblju u institucijama povezanima s Crkvom
utvrðeno 17 sluèajeva seksualnog zlostavljanja maloljetnika,
dok ih je u drugim sredinama (institucijama koje nemaju veze s crkvom) zabilježeno èak 510...

u vremenskom razdoblju od pedeset godina
u kojem je oko stotinu amerièkih sveæenika osuðeno zbog seksualnoga zlostavljanja djece,
broj nastavnika i trenera (uglavnom oženjenih) koji su proglašeni
krivim za taj zloèin, od strane amerièkih sudova, je gotovo šest tisuæa...
povrh toga treba istaknuti da prema periodiènim izvješæima amerièke vlade
oko dvije treæine seksualnih zlostavljanja maloljetnika su poèinili èlanovi obitelji žrtve:
oèusi, strièevi, roðaci, braæa i roditelji...
slièni podaci postoje za mnoge druge zemlje...
toliko o koncentraciji pedofilije meðu sveæenicima u odnosu na ostala zanimanja koja rade s djecom...

isto tako, zabilježenih sluèajeva je poprilièno i u okvirima protestantskih crkvi...
prema Jenkinsovim istraživanjima u kojima je usporeðena Katolièka crkva u Sjedinjenim Državama
s glavnim protestantskim denominacijama i židovskim vjerskim zajednicama
pokazuju da je prisutnost pedofila od dva do deset puta veæa
meðu protestantskim pastorima i židovskim rabinima
...
a oni nisu u celibatu... Wink

uèiniti dobro, a zatim otiæi bez buke ...
Zahvalu i podrku autoru ovog posta dali su: little_angel, davorseljan
9.81

PostanoPostano: pet 02 tra 2010, 8:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kako æemo se sada kao vjernici postaviti pred izgleda, sve izvjesnijom èinjenicom da je današnji papa, prikrivao pedofiliju u crkvi?

Juèer slušam na radiju, Papa se ne mora odazvati na sud, jer ima imunitet kao što imaju i svi drugi državnici, i ni sam ne mogu vjerovati dokle je sve došlo, misli mi nakratko prekida još jedna strašna vijest; niz amerièkih žrtava pedofilije, tužilo je Vatikan, jer ovi nisu reagirali na niz njihovih pisama sa upozorenjima o amerièkim sveæenicima pedofilima.

Uglavnom, ostajem razoružan pred takvim stvarima, jer siguran sam da nijedan vjernik nebi tužio Vatikan baš onako iz hira.
Pada mi na pamet i veæ prije spominjana informacija o postojanju internog crkvenog naputka kongregacije za nauk vjere iz negdje 2001.g. prema kojemu je potrebno šutiti o sluèajevima pedofilije, koji je navodno poslan svim nadbiskupijama.

U meni se bore vjera u crkvu i snaga sve sile dokaza koji potkrepljuju optužbe za prikrivanje pedofilije, i polako dolazim u neku vrstu petlje bez izlaska.

Ja samo želim jasno stati na stranu dobra, želim jasno iskazati veliku zgroženost i razoèaranje nad èinjenicom da su u crkvi, vjerojatno i na najvišim pozicijama, prikrivali pedofiliju, ali istovremeno želim ostati vjeran crkvi, ali vjera u crkvu mi nalaže vjeru u istinu, vjeru u pravdu, vjeru u dobro. Bez ikakve sumnje, vjera je ovaj put kompromitirana kao nikada prije.
Ne nalazim rješenje u radikalnom zaokretu svog odnosa prema kleru, prema crkvi, znam sve su generalizacije izvor velikih zala.
Ipak, od ove afere, stvari više nisu iste, netko je negdje u Hrvatskoj, za jedne mise uzviknuo, ''Pedofili!'' zlo je izašlo iz Pandorine kutije, stvari su postale teže, razoèaranje se osjeæa kao zadah truleži na groblju.

Dok tako razmišljam, dok se u mojoj glavi vode sukobi žešæi od onih u doba reformacije u Europi, polako shvaæam, Crkva i Kršæanstvo se poèinju vraæati u katakombe, možda su Katakombe naša zadnja šansa, zadnja šansa Kršæanstva.
Možda je sve krivo krenulo po izlasku iz tih katakombi.

Sivi su oblaci nad Kršæanstvom, nazire se velika oluja, jedina je sreæa u tome što oluje kratko traju, meðutim obièno èine velike štete, ipak tamo negdje, iza obzora siguran sam, sunce je koje æe naposlijetku otjerati sve oblake i sve probleme.

bitno je preživjeti!

9.80665 m/s2
Bernard

PostanoPostano: pet 09 tra 2010, 15:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo što klara citira potjeèe iz pera Massima Introvignea o tomu: http://www.cesnur.org/2010/mi_preti_pedofili_en.html
On ima vrlo kompetentnu statistiku o postotku pedofila meðu sveæenicima, jer u SAD postoji sustavno istraživanje. Takoðer upozorava da je 90% osuðenih sveæenika zgriješilo s muškom djecom odn. adolescentima, i da je postotak sveæenika pedofila znatno niži od postotka pedofila u drugim slojevima. Proèitajte i vidite.

Zadnja promjena: Bernard; pet 09 tra 2010, 15:14; ukupno mijenjano 1 put.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Bernard

PostanoPostano: pet 09 tra 2010, 15:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neæe kršæanstvo propasti. Bilo je i gore u prošlosti. Potrebno je ozbiljno preispitati praksu, pokajati se i iæi dalje. Ukine li se celibat, dobit æemo problem razvoda buduæih sveæeniækih brakova (vidi iskustva protestanata, koji imaju znatno više postotaka pedofilij emeðu pastorima iako se ovi žene i imaj obitelji).

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.