HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 18 stu 2019, 12:26. Pogledaj neodgovorene postove
Najveæi problemi Katolièke crkve u današnjem svijetu
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Pitanje : Koji su najteži problemi KC danas?

Sve navedeno u postu 
0%
 0%  [ 0 ]
Sve navedeno osim crkvenog uèenja o spolnosti, 
0%
 0%  [ 0 ]
Sve navedeno osim Celibata 
0%
 0%  [ 0 ]
Veæina navedenog, 
50%
 50%  [ 1 ]
Toèke 4 i 5 
0%
 0%  [ 0 ]
Skoro ništa od navedenog, 
50%
 50%  [ 1 ]
katolièka crkva nema mnogo problema i nije u krizi. 
0%
 0%  [ 0 ]

Ukupno glasova : 2

Autor Poruka
9.81

Spol: neodreen
PostanoPostano: pon 29 ou 2010, 12:09
PostNaslov : Najveæi problemi Katolièke crkve u današnjem svijetu
Citiraj i odgovori

Što mislite, koji su najveæi i najopasniji problemi Katolièanstva u današnjem svijetu?

Ovdje æu popisati neke od moguæih problema, pa vas molim da odaberete probleme koji su po vama najteži i najopasniji, ta da elaborirate svoje mišljenje.

1. Zastoj ekumenskog pokreta te razjedinjenost kršæanstva; brojni su raskoli kroz povijest znaèajno razjedinili i oslabili kršæanstvo, a ponovno ujedinjenje nije na vidiku,

2. Stalni trend opadanja broja vjernika u zemljama razvijenog dijela svijeta, npr. u Europi,

3. Stalni porast vjerskog relativizma, prema kojemu je sve veæi broj vjernika koji vjeru ''kroje'' po svom osobnom shvaæanju i potrebama,

4. Sve veæa agresivnost svjetovnog društva i ateizma, koji vrlo nasilno žele izbaciti crkvu iz svakodnevnog javnog života, te odvojiti crkvu od države,

5. Krutost nauka crkve o spolnom moralu, krutost enciklike Humanae Vitae, neotvorenost crkve prema laicima po tom pitanju,

6. Pedofilija u crkvenim redovima i sve vezano uz zataškavanje iste, te gubitak ugleda i autentiènosti zbog skandala vezanih uz to,

7. Manjak sveæenika, manjak inspiracije, karizmatiènosti i autentiènosti u nauku, odsutnost vizije,

8. Velika izdvojenost crkve iz društva, manjak kvalitetne prisutnosti u društvu te fenomen ''mi i oni''; crkva stvara model ''pravog vjernika'' ali ustvari ne poznaje svoje vjernike, pa taj model ispada krut, neživotan i posve neprimjenjiv za stvarnost, što crkvu naposlijetku izdvaja iz društva stvarajuèi jaz izmeðu klera i laika,

9. Glomazan i nedovoljno fleksibilan sustav, neuèinkovita organizacija crkve,

10. Nedovoljna komunikacija izmeðu crkve i znanosti,

11. Nedovoljna suvremenost te konzervativno-desni imidž, što crkvu èini starom i umornom, neprivlaènom mladim ljudima,

12. Celibat.

9.80665 m/s2
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
Živac

Spol: muko
PostanoPostano: uto 30 ou 2010, 0:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kao prvo, jedini i suštinski problem Crkve, koji je i jedini i suštinski problem cijelog èovjeèanstva, je spasenje ljudi. Na primer ako izgleda da Crkva i ima neki problem, recimo materijalni, to u konaènici može pridonositi spasenju i onda to istinski niti nije problem, dapaèe. Zato sve treba gledati u kontekstu spasenja. Iz ovoga takoðer proizlazi da se ne mogu odvajati problemi Crkve i problemi ljudskog roda uopæe, koliko god to izgledalo pretjerano ili preuzetno.

Redom:

1. Zastoja nema, dapaèe.

2. Nema opadanja, osim deklarativnog, što je zapravo dobro jer što imamo od puno deklariranih katolika koji to nisu.

3. To je problem.

4. Nije tako egzaktno jasno da je to problem. Crkva je u katakombama bila najautentiènija.

5. Možda je tu problem neadekvatna kateheza po pitanju spolnosti, ali nikako neadekvatnost nauka.

6. To je vjerojatno problem. Ne bih bio decidiran jer stvar može rezultirati pozitivnim promjenama u Crkvi.

7. Prije bih rekao da se vremena mijenjaju i da im se moramo prilagoditi, nego što je to neki problem.

8. To je upitno.

9. Ivan Pavao II. je jednom rekao: "Crkvi ne trebaju reformatori, Crkvi trebaju sveci."

10. Nije baš nedovoljna. Prije je nedovoljno znanje vjernika.

11. Crkva nije niti desna niti konzervativna. Imidž je više problem onih koji ga stvaraju nego Crkve.

12. Nije problem, dapaèe.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo æe vam se nadodati.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuICQ [Vrh]
agape

Spol: ensko
PostanoPostano: uto 30 ou 2010, 10:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo jedan moj kratak osvrt malo generalnije.

Svi smo mi Crkva i zato trebamo konstantno radit na njenom "imidžu". Istina je da "bogati sveæenici" i luksuzne graðevine (a ruku na srce mene sram proæ kraj jednog samostana koliki je i na šta slièi), pedofili unutar crkve... ruše ugled same crkve i smatram da bi se to definitivno trebalo promijenit i pripazit jer niti je crkvi to zbilja potrebno niti joj takvo etiketiranje ide u prilog. Ipak mi smo Crkva i zato je to i moj problem, puno više treba za vratiti povjerenje, a tako ga je lako izgubiti.

Crkvi trebaju "pravi" vjernici, a ne oni koji se tako pišu. Vjernici su po meni èak i dužni uèiti i sami ako veæ nisu (a veæina nije) dosta toga nauèili kroz vjeronauk o (ne)postojanju sukoba znanosti i religije, o crkvenom nauku o pobaèaju i umjetnoj o plodnji i sl. jer sve to ako olako gledaš možeš "opravdat" (tj. bolje reè nisi u stanju obranit i argumentirat nekom kome je to prihvatljivo u odreðenim okolnostima), a potrebno je razumjeti i obrazložit svoj stav da bi bio vrijedan drugima. Kvalitetna kateheza je kljuè žive vjere, rad s mladima, rad sa svim obnim skupinama, aktivnosti bliske odrðenoj populaciji, a manje je bitno je li to neka skomna kuæica ili veelika crkvetina. Šta æe ti crkveti ako nema tko u nju dolazi!

To da je manjak sveæenika i da je pad broja vjernika...hm. Za sveæenike ne znam, ja to nisam primjetila, a za vjernike sam veæ rekla oni koji su samo na papiru nek se odluèe ili bit ili ne bit, od govorancije nema ništa, a za sveæenike i samu crkvu æe se Bog pobrinit, ne moramo se brinit. Možda bi èak bilo i bolje i crkva bi tobila na velièini i snazi, autentiènosti kad bismo se vratili u katakombe. Wink
Bog vodi i poslat æe Duha Svetog da upravi kako je najbolje! Ono što mi nekad smatramo krizom, èesto je samo zatišje pred nešto bolje (govorim iz iskustva svoje zajednice koja je bila na rubu postojanja). Ne moramo se bojat brojki, bitno da svatko od nas vjernika zbilja bude djelatni svjedok vjere i primjer Kristova suradnika, tada æe i ateisti vidjeti što je zapravo Krist donio onima koji u njega vjeruju i koji Ga slijede! Svako društvo i vrijeme ima svoje kize i teškoæe i trebamo se borit "bit u svijetu, ali ne biti od ovog svijeta", a to je najefikasnije svjedoèenje primjerom i molitvom, za ostalo se Bog brine Smile

Isprièavam se na ponavljanju i filozofiranju, tok misli je malo zbrèkan, ali nadam se da æete shvatit moju poantu. BVB!

Možete mi raditi sjenu, ali svjetlo je u meni!!!
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
Bernard

Spol: muko
PostanoPostano: pet 09 tra 2010, 15:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se sa Živcem. Mali dodatak: treba nam više evangelizacije, bolje i kvalitetnije zajedništvo u župama i na drugim razinama crkvenog života umjesto da crkva bude samo servis za usluge sakramenata, jaèa prisutnost u suvremenom kulturnom stvaralaštvu. To æe iznjedriti i kvalitetnije sveæenike. Budimi naèistu, pojave raznih oblika grijeha, pa tako seksualnog odn. pedofilnog neæemo moæi izbjeæi do Sudnjeg dana zbog krhkosti ljudske prirode (uvijek æe se naæi netko tko æe pasti), ali trebamo to poklopiti veæim dobrom.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.