HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 0:26. Pogledaj neodgovorene postove
Kako konzumirate kulturne sadržaje?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Koji su kulturni sadržaji primjereni Katolicima?

1. Isključivo sadržaji vjerske prirode i sadržaji koji slave Boga i našu vjeru, 
0%
 0%  [ 0 ]
2. Uglavnom sadržaji koji su vjerske prirode, te ponešto što nije usko vezano uz našu vjeru, 
0%
 0%  [ 0 ]
3. Trebali bismo konzumaciji kulturnih sadržaja pristupati posve slobodno, ali uz dozu vlastite zdrave kritičnosti, ako smo vjernici onda moramo biti kritični kako bismo se zaštitili od loših sadržaja, 
100%
 100%  [ 4 ]

Ukupno glasova : 4

Autor Poruka
9.81

Spol: neodređen
PostanoPostano: pon 29 ožu 2010, 13:05
PostNaslov : Kako konzumirate kulturne sadržaje?
Citiraj i odgovori

Što mislite, dal' za Katolike postoje ograničenja po pitanju konzumiranja kulturnih sadržaja ( knjige, glazba, kazališne predstave, film, koncerti, ...)?

Jesu li ta ograničenja oštro naznačena kroz potrebu (preporuku) da se konzumiraju isključivo Katolički sadržaji po mogućnosti sa crkvenim pečatom, ili su ograničenja fleksibilnije prirode, dakle svedena na osobnu kritičnost kakvu bi trebao imati svaki konzument kulturnih dobara?

Ovi se pitanje ustvari može pojednostavniti; ''Jesmo li u kulturnom smislu, mi Katolici ograničeni samo na vjerske sadržaje ili imamo slobodu široke konzumacije najrazličitijih sadržaja?''

9.80665 m/s2
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
lucija

Spol: žensko
Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraća u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: pon 29 ožu 2010, 16:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Opet neka ograničenja.... KC nas uči da smo stvoreni kao slobodni ljudi, šta je jedan od najvećih darova (iako ponekad i jedan od najopasnijih Wink ). Pa naravno da nisi ograničen samo na vjerske sadržaje Laughing ... Ima puno izvođača, pisaca i sl. koji su zaista kvalitetni, bez obzira što nisu vjernici ili sadržaj njihovih djela nije vjerski.
Neka od tih djela možemo nazvati "poticajnim", ali opet, nema ništa loše ni u tome da koristimo vrijeme gledajući/čitajući/slušajući nešto iz čiste zabave. Drugo je već ako je npr. knjiga/film/pjesma svojim sadržajem nemoralna ili ima temeljne ideje koje su totalno u suprotnosti sa stavovima koje kao imaš (pa tako i onim koje imaš kao katolik, to bi nekako tribalo bit povezano Wink ).

Možda će na ovoj temi bit i zanimljiv primjer da neki svećenici u svojin propovjedima koriste gibine stihove Smile

Nemojmo zaboraviti: ispunjajući Volju Božju prolazi se iznad poteškoća... ili ispod njih... ili sa strane. Ali se... prolazi! (Escriva)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Živac

Spol: muško
PostanoPostano: pon 29 ožu 2010, 20:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se s Lucijom. Opet ti fali četvrta opcija: Trebali bismo gledati sve kao slobodni ljudi i onda na temelju svega u slobodi koju nam daje jedino vjera prosuđivati o istini. Izgleda da ti ovdje jedini furaš neke katoličke zabrane, a kao se boriš protiv toga.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
9.81

PostanoPostano: uto 30 ožu 2010, 9:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

lucija napisa:
Opet neka ograničenja.... KC nas uči da smo stvoreni kao slobodni ljudi, šta je jedan od najvećih darova (iako ponekad i jedan od najopasnijih Wink ). Pa naravno da nisi ograničen samo na vjerske sadržaje Laughing ... Ima puno izvođača, pisaca i sl. koji su zaista kvalitetni, bez obzira što nisu vjernici ili sadržaj njihovih djela nije vjerski.
Neka od tih djela možemo nazvati "poticajnim", ali opet, nema ništa loše ni u tome da koristimo vrijeme gledajući/čitajući/slušajući nešto iz čiste zabave. Drugo je već ako je npr. knjiga/film/pjesma svojim sadržajem nemoralna ili ima temeljne ideje koje su totalno u suprotnosti sa stavovima koje kao imaš (pa tako i onim koje imaš kao katolik, to bi nekako tribalo bit povezano Wink ).

Možda će na ovoj temi bit i zanimljiv primjer da neki svećenici u svojin propovjedima koriste gibine stihove Smile

Pa ja se slažem sa napisanim, makar moram reći kako sam nailazio na mnoge vjernike koji nisu konzumirali apsolutno ništa drugo osim vjerskih sadržaja, a mnogi od njih drže kako su intelektualci.

Općenito, ne vjerujem u zabrane, ne vjerujem u često spominjane teze kako je rock glazba sotonska, kako je sve što je svjetovno, automatski od nečastivog i sl.

Čovjek treba biti selektivan i kritičan, pristupasti svemu slobodno i prihvaćati ono što je pozitivno i dobro a odbacivati smeće.

9.80665 m/s2
9.81

PostanoPostano: uto 30 ožu 2010, 9:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
Slažem se s Lucijom. Opet ti fali četvrta opcija: Trebali bismo gledati sve kao slobodni ljudi i onda na temelju svega u slobodi koju nam daje jedino vjera prosuđivati o istini. Izgleda da ti ovdje jedini furaš neke katoličke zabrane, a kao se boriš protiv toga.

Ne fali tu nijedna opcija, opcija 3. je upravo ovo što ti predlažeš kao opciju.

9.80665 m/s2
lucija

Spol: žensko
Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraća u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: uto 30 ožu 2010, 10:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

9.81 napisa:

Pa ja se slažem sa napisanim, makar moram reći kako sam nailazio na mnoge vjernike koji nisu konzumirali apsolutno ništa drugo osim vjerskih sadržaja, a mnogi od njih drže kako su intelektualci.

Općenito, ne vjerujem u zabrane, ne vjerujem u često spominjane teze kako je rock glazba sotonska, kako je sve što je svjetovno, automatski od nečastivog i sl.

Čovjek treba biti selektivan i kritičan, pristupasti svemu slobodno i prihvaćati ono što je pozitivno i dobro a odbacivati smeće.

Neću komentirat te vjernike koje si ti susretao, tko voli nek izvoli tako radit Wink .
Inače, na ovoj temi se svi nekako međusobno slažemo, pa ću i ja opet Laughing . Sviđa mi se ova boldana rečenica, i treća opcija u anketi - s malom izmjenom: moramo bit kritični ako smo ljudi Smile, a ne samo ako smo vjernici. Btw, mene i na faxu uče (opet psiholozi Wink da je kritičko mišljenje osnova za pristupanje biločemu. S tim da se razlikuje od kritiziranja, naravno.

Nemojmo zaboraviti: ispunjajući Volju Božju prolazi se iznad poteškoća... ili ispod njih... ili sa strane. Ali se... prolazi! (Escriva)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Živac

Spol: muško
PostanoPostano: uto 30 ožu 2010, 13:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

9.81 napisa:

Nije. U opciji 3. govoriš o nekakvoj zaštiti od loših sadržaja. Isus se nije štitio od loših sadržaja, išao je kod najgorih grešnika. Nemamo se mi što štititi od toga, mi trebamo ići na najgora mjesta sa najgorim sadržajima i ostati svjetlo u tome.

Nevezano uz to, kad radiš ankete one trebaju biti nepristrane i imati jednako ponuđenih opcija sa svake strane. Tako da bi u poštenoj anketi trebala biti i opcija za one koji izbjegavaju religijske sadržaje i gledaju samo svjetovne.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
9.81

PostanoPostano: sri 31 ožu 2010, 10:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
9.81 napisa:

Nije. U opciji 3. govoriš o nekakvoj zaštiti od loših sadržaja. Isus se nije štitio od loših sadržaja, išao je kod najgorih grešnika. Nemamo se mi što štititi od toga, mi trebamo ići na najgora mjesta sa najgorim sadržajima i ostati svjetlo u tome.

Nevezano uz to, kad radiš ankete one trebaju biti nepristrane i imati jednako ponuđenih opcija sa svake strane. Tako da bi u poštenoj anketi trebala biti i opcija za one koji izbjegavaju religijske sadržaje i gledaju samo svjetovne.

Mislim da nisi shvatio što sam htio reći u opciji 3.
Nisam mislio da moramo izbjegavati loša mjesta i loše ljude, već sam mislio da slobodna konzumacija svega, ne znači da moramo prihvatiti loše stvari. Recimo, ako kažemo da čovjek treba konzumirati sve sadržaje kulture, dal' to znači da će pjevati sotonističke pjesme i kupovati albume takvih bendova?

Što se tiče svjetovnih sadržaja, pa opcija 3 uključuje sve sadržaje, dakle potpunu slobodu izbora sadržaja, bez ikakvih ograničenja, tek je stavljena opcija ''biti kritičan, kako nebih prihvatio (ne izbjegao!) stvari koje su loše''.

Lijepo piše, ''ako smo vjernici'' no ako netko nije vjernik, onda ga se to uopće ne tiče, a ostatak teksta 3. opcije pokriva i tu mogućnost.

9.80665 m/s2
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.