HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 13 lis 2019, 20:50. Pogledaj neodgovorene postove
FRAMA i obeƦanja
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Pitanje : koliko je FRAMA promjenila moj život?

puno 
77%
 77%  [ 45 ]
malo 
12%
 12%  [ 7 ]
bez promjene 
10%
 10%  [ 6 ]

Ukupno glasova : 58

Autor Poruka
SiGmA

Spol: neodrešen
PostanoPostano: čet 20 svi 2004, 7:55
PostNaslov : FRAMA i obeƦanja
Citiraj i odgovori

...kao Ŕto ime kaže...sve o aktivnostima FRAME u naŔoj nadbiskupji...

* O BOŽE, TI SI BOG MOJ,GORLJIVO TEBE TRAŽIM;
TEBE ŽEƐA DUÅ A MOJA, TEBE ŽELI TIJELO MOJE,
KAO ZEMLJA SUHA, ŽEDNA BEZVODNA.
U SVETIÅ TU SAM TEBE MOTRIO GLEDAJUƆ TI MOƆ I SLAVU.
LJUBAV JE TVOJA BOLJA OD ŽIVOTA, MOJE ƆE TE USNE SLAVIT. *
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
majuska

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 20 svi 2004, 10:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja bi se sam malo nadovezala na anketu... Ovo mi je vec 6. godina na Frami i stvarno sam zahvalna Bogu sto mi je poslao Framu... Sretna sam sto je Frama "usla u moj zivot" bas u onim mladenackim ludim godinama i sto mi je obiljezila taj period zivota... I, da mogu ponovo birati, opet bi izabrala Framu pa makar to podrazumijeva i ismijavanje i cudne poglede od ostatka svijeta... naime, kad sam krenula na Framu, naisla sam na neodobravanje od tadasnjeg svog drustva i jasno su mi postavili ultimatum: ili mi ili frama! Ja sam izbrala Framu i zaista nikad nisam pozalila! Ofkors, ne raste uvijek svuda cvijece i normalno da se i u Frami kose neka misljenja. Al tako smo stvoreni i to je potpuno normalno i sve to ide na rast i izgradnju zajednice... Ak me kuzite sto zelim rec... Confused I, mogu jos samo rec da sam u ovih 6 godina upoznala mnogo ljudi... Vecinom su to poznanstva, al neka poznanstva su prerasla u prava prijateljstva. I, to su prijatelji za koje sa sigurnoscu mogu rec da ce jednog dana, kad svi prerastemo framu, ostati pored mene. I oni uz mene i ja uz njih... jako sretan
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
majuska

PostanoPostano: čet 20 svi 2004, 14:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E, da, evo koristim i priliku i prigodu da vas sve pozovem da dodjete u nedjelju, u 12 na misu na Kaptol- naime, nas 63 framasa s Kaptola ce dat svoja obecanja! Obecanja su svojevrsni zavjeti koje mi dajemo na godinu dana, a time obecajemo da cemo kroz godinu dana zivjeti u bratstvu Franjevacke mladezi, da cemo se spremno odazvati na svaki poziv dobra, crpeci snagu iz euharistije... Ofkors, obecajemo i 3 Franjine kreposti- cistocu, siromastvo i poslusnost! Eto... A poslije mise ce bit klopa pa ak ste gladni i zedni... Al, nema klope ak ne dodjete na misu, podrzite nas i molite za sve nas... Smile
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sike

Spol: muško
PostanoPostano: pet 21 svi 2004, 12:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

trebalo bi u anketu staviti opciju "neizmjerno puno" ili nesto slicno.eh,kad vam je i nakon 7 godina jos nesto takvo duboko pod kozom..osjecam se kao prvi dan kad sam dosao,a to je bilo 27.6.1997.Prije toga-tama,nista,prazno,nula,bez smisla..A nakon toga-sve,punina zivota,Bog,braca i sestre..
To je neprocjenjivo!(tako nekako ona reklama pred ligu prvaka kaze)
Sanders

PostanoPostano: pet 21 svi 2004, 14:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja se slazem sa zadnjim postom...Neprocijenjivo puno...od 15.7.2002. otkako sam u FRAMI i onaj losiji dan je bolji od najboljeg dana prije tog datuma..Tu sam upoznao ljude koje mi zaista puno znace u zivotu, i upoznao sam novi nacin zivljenja zivota i to na franjevacki nacin...BVB!

Hvalite i blagoslivljajte Gospodina moga, zahvaljujte njemu, služite njemu, svi u poniznosti velikoj!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
kumek

PostanoPostano: pet 21 svi 2004, 22:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Oprostite, ali sta je ti FRAMA? O cemu vi to ljudi?
Sanders

PostanoPostano: sub 22 svi 2004, 7:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo linka
http://www.ofm.hr/frama/

Hvalite i blagoslivljajte Gospodina moga, zahvaljujte njemu, služite njemu, svi u poniznosti velikoj!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
kumek

PostanoPostano: sub 22 svi 2004, 15:42
PostNaslov : Frama
Citiraj i odgovori

Hvala lijepa Sanders. Malo ne razumijem, sto bi Frama trebala biti, pokret, ili nesto drugo. Web stranice vam nisu bas najsvjezije, ako se smijem kriticki osvrnuti. Mene zanima, sto je frama u sadasnjosti, ima li susrete...kako djeluje? Hvala!
Sanders

PostanoPostano: sub 22 svi 2004, 17:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ispocetka je FRAMA bila pokret, no u ovih 10-ak godina je postala prava zajednica...Susrete imamo... I to provincijski susret svake godine na Trsatu, Duhovni kapitul (samo za obecanike) i Franjevacki hod (takodjer samo obecanici)...Zavjetujemo se isto sto i fratri i to siromastvo, poslusnost, cistocu svake godine...FRAMA djeluje kroz mnogo karitativnih akcija, primjerice mi na Trsatu svake godine imamo Bozicni rucak i UskrÅ”nji doruĆØak za siromahe, imamo jos mnogo ostalih drugih akcija, idemo po starackim domovima, domovi za djecu...Pjevamo na nedjeljnoj misi...Itd..Imamo okupljanje petkom u 20.15...
Eto toliko..

diana 1

PostanoPostano: sub 22 svi 2004, 20:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

lipi moji, mogu li upitati, organizira li se u okrilju FSR hodoĆØaÅ”Ć¦e u Asiz i do Porcijunkule...velika me želja njoj vuĆØe, Franjo mi Brat po srcu i nebitnosti, a Porcijunkula po osobitom datumu, 2.8., tada sam roĆ°ena.

Hvala unaprijed na obavjesti

Mir s vama
i ljubav moja!
kumek

PostanoPostano: sub 22 svi 2004, 23:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jos jedanput puno hvala Sanders. Puno sam naucio od tebe. Vidim da je Frama stara vec 10 godina. No, muce me dvije rijeci koje nikako ne mogu odvagnuti. Pokret i zajednica. U kojem to smislu?
A tebi Diana 1 ne bih znao odgovoriti, kada nemam blage veze sta ti taj Fsr znaci, valjda je neka udruga? Sorry!
diana 1

PostanoPostano: ned 23 svi 2004, 8:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

odgovor je zamoljen od onih koji znaju, a ne tebe poimenice ako veƦ nisi upoznat. FranjevaĆØki Svjetovni Red je FSR! Frama je mladi izdanak istog ĆØokota , zar ne!?

BOG S VAMA

Mir s vama
i ljubav moja!
spavanko

PostanoPostano: ned 23 svi 2004, 20:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hej DD( Diana iz Dalmacije)!

Naravno da se ide u Purcijunkulu i to franjevackim hodom. I onda fino s ostalih ca 3000 mladih hodocasnika, pjesaka udjes u Purcijunkulu po oprost. Inace FSR=Franjevacki Svjetovni Red, a dalje ce Vam braca s Kaptola pricat kako je to dati i obnovit obecanja...btw meni je dugo trebalo da udjem u Framu...

make love, no war
Sanders

PostanoPostano: pon 24 svi 2004, 8:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kako sama rijeĆØ kaže - pokret - pokrenuti..Ideja FRAME ispocetka je bilo pomladiti FSR, no sada je postala prava zajednica, ne mogu rec da je manje ovisna o FSR-u jer je to skoro pa isto...FRAMA te ufurava u sav taj franjevacki zivot, a u FSR-u to zivis do kraja zivota, zavjete dajes samo jednom..

Zveki

PostanoPostano: pon 24 svi 2004, 10:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Diana,svake godine bratstvo FSR-a sa Kaptola organizira hodoƦaÅ”Ć¦e u Assisi tijekom ljeta na nekoliko dana! FranjevaĆØki hod je za mlade (Framase) koji imaju zavjete (obeƦanja).

Scusi, Sanders, u FSR-u dajes prvo privremene zavjete na 3 godine (ili ih obnavljaÅ” tri puta na godinu dana) i tek onda dajeÅ” doživotne zavjete. I to samo ako prelaziÅ” iz Frame u FSR inaĆØe imaÅ” 2 godine novicijata.

Istina Sike, trebalo je joÅ” staviti "NEPROCIJENJIVO!". JuĆØer sam po ne znam koji put obnovio obeƦanja a joÅ” manje znam koliko dugo sam u Frami. Ovo je valjda 6-7 put da sam dao obeƦanja Å”to bi zanĆØilo da sam u Frami nekih 8-9 godina.

A Frama je osnovana u Hrvatskoj 14.12.1992. tako da Ʀemo ove godine slaviti 12 roưendan!
majuska

PostanoPostano: pon 24 svi 2004, 10:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zveki napisa:
Scusi, Sanders, u FSR-u dajes prvo privremene zavjete na 3 godine (ili ih obnavljaÅ” tri puta na godinu dana) i tek onda dajeÅ” doživotne zavjete. I to samo ako prelaziÅ” iz Frame u FSR inaĆØe imaÅ” 2 godine novicijata.

JuĆØer sam po ne znam koji put obnovio obeƦanja a joÅ” manje znam koliko dugo sam u Frami.

Sad ces zbunit jadnog Sandersa... Smrc! place
A sta se tice jucersnjih obecanja... Meni su to bila 5. obecanja i priznajem, nikada se nisam toliko veselila i istinski zeljela to sve obecat te nikad nisam imala toliku tremu... neznam... Mozda zato sto su mi to zadnja obecanja u Frami... place Slijedeci potpis stavljam u 10.mj. na papir od Novicijata FSR-a... Rolling Eyes
kumek

PostanoPostano: pon 24 svi 2004, 22:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E moji framasi, jesam vas dobro oslovio. Nadam se da jesam. Slabo mi znate o pokretima i zajednicama. A neki broje godine u toj Frami kao da su u zatvoru. a ne u katolickoj zajednici. Sto je tamo, tako tesko? Pa sta to obecajete? Ostati godinu dana ziv? Ovi neki su prema citanju produzili tu agoniju.
majuska

PostanoPostano: uto 25 svi 2004, 9:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kumek napisa:
E moji framasi, jesam vas dobro oslovio. Nadam se da jesam. Slabo mi znate o pokretima i zajednicama. A neki broje godine u toj Frami kao da su u zatvoru. a ne u katolickoj zajednici. Sto je tamo, tako tesko? Pa sta to obecajete? Ostati godinu dana ziv? Ovi neki su prema citanju produzili tu agoniju.

Ja Framu nikada nisam, a ni nikada necu dozivljavat kao zatvor! Osim, ako ti zatvorom ne smatras nesto sto je lijepo i covjeku ugodno, mjesto gdje duhovno rastes, sluzis na izgradnju i sebe i zajednice i ljudi oko sebe te pronalazis prijatelje za cijeli zivot...
Sto se tice obecanja, ocito nisi pazljivo citao prijasnje postove, nego ti je namjera samo pljuvat po nama... Dakle, obecanjem sam obecala da cu godinu dana zivjeti u svojem bratstvu, da cu se spremno odazvati na svaki poziv dobra, crpeci snagu iz euharistije te u siromasima i poniznima prepoznati lice Krista patnika! Obecala sam cistocu (i srca i tijela), siromastvo i poslusnost (i Bogu i zajednici i obitelji). Al ti to ocito ne shvacas... Ali, "ko ima usi, neka cuje"!
I, zaista neznam, tko je osim tebe, spomenuo bilo sto prema cemu bi se moglo zakljuciti da je zivljenje u bratstvu Franjevacke mladezi agonija!? Mislim da malo krivo shvacas neke stvari...
zoki

PostanoPostano: uto 25 svi 2004, 11:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nijedan framaÅ”, pa tako ni ja sama, ne osjeƦamo se kao u zatvoru i život u bratstvu nije nikakva agonija. kao prvo, nitko nije bio natjeran doƦu i framu veƦ smo to sami htjeli. a život u bratstvu je jedno veliko bogatstvo kroz koje se izgraĆ°ujeÅ”. meni je agonija to Å”to sam udaljena od svog bratstva i Å”to ih ne vidim ĆØesto i zato se radujem svakom susretu!
ako si na forumu s namjerom provociranja tada ti to neƦe sigurno uspjeti! u zajedniĆØkoj bratskoj ljubavi joÅ” smo jaĆØi! pljesak
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailYIM [Vrh]
toma

PostanoPostano: uto 25 svi 2004, 20:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

na sreƦu kumekovu, evo i mene. baÅ” se razumijemo. godine framaÅ”i broje kao znak prestiža- budimo iskreni. na svakom predstavljanju poslije imena se puca sa stažem.i naravno oni koji su duže tu, pametniji su i vredniji i imaju puuuno iskustva a Å”to se tiĆØe obeƦanja, brojite. a koliko puta se sjetimo krÅ”tenja? odnosno obilježavamo li taj dan? a ako ste veƦ tako dugo u frami, onda biste trebali znati da je obeƦanje ustvari obnova krsnih obeƦanja.
baŔ se majuŔka zajapurila na jadnog kumeka.
i joÅ” neÅ”to, obeƦanja nisu zavjeti. ako to budete govorili, joÅ” Ʀe manje framaÅ”a poželjeti obeƦati..u svojim Ʀudljivim godinama.
spavanko

PostanoPostano: uto 25 svi 2004, 20:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a sta je s pojmom bratstvo? (okej ima i druzina samo da konfuznost bude veca).

make love, no war
majuska

PostanoPostano: sri 26 svi 2004, 9:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

toma napisa:
na sreƦu kumekovu, evo i mene. baÅ” se razumijemo. godine framaÅ”i broje kao znak prestiža- budimo iskreni. na svakom predstavljanju poslije imena se puca sa stažem.i naravno oni koji su duže tu, pametniji su i vredniji i imaju puuuno iskustva a Å”to se tiĆØe obeƦanja, brojite. a koliko puta se sjetimo krÅ”tenja? odnosno obilježavamo li taj dan? a ako ste veƦ tako dugo u frami, onda biste trebali znati da je obeƦanje ustvari obnova krsnih obeƦanja.
baŔ se majuŔka zajapurila na jadnog kumeka.
i joÅ” neÅ”to, obeƦanja nisu zavjeti. ako to budete govorili, joÅ” Ʀe manje framaÅ”a poželjeti obeƦati..u svojim Ʀudljivim godinama.

Nikad nisam rekla da su oni koji imaju duze obecanja pametniji i vredniji i s tim se uopce ne slazem, ali cinjenica je da oni koji imaju duze obecanja, imaju i vise iskustva! I, istina je da brojim svoja obecanja, jer je to datum kad sam istinski zazivjela svoju vjeru i iako je to samo obnova krsnih obecanja, ja ih dozivljavam kao svoja 1. krsna obecanja... Ok, prespetljano! Dakle, roditelji su me krstili malo nakon rodjenja, ali ne zato sto su oni vjerovali u Boga i sto su zeljeli da ja zivim u okrilju Crkve, nego samo zato sto je bilo logicno i normalno krstit dijete, pa makar poskrivecki. Uglavnom, nisam odgajana u vjeri, roditelji su mi tzv. blagdanski vjernici i Crkve i Boga se sjete, ako, samo na blagdane! Svoju vjeru sam zazivjela upravo dolaskom na Framu i svojim 1. obecanjima i radi toga ih se sjecam s tolikom radosti i, da, brojim godine obecanja i sjecam se tocnog datuma 1. obecanja! Neznam datum ni krstenja ni krizme! Kad smo vec kod toga... mislim da je puno prerano imati krizmu u 8. razredu, jer djeca (govorim iz svog iskustva) tad nisu uopce svjesna sto znaci "peĆØat dara Duha Svetoga", vec im je bitno sto ce od kuma dobit na poklon! A sto se tice krstenja, nisam rekla da se protivim krstenju odmah po rodjenju, ali to onda mora znacit da ce i roditelji i kumovi dijete odgajati u vjeri i to tada ima smisla.. Medjutim, danas se djeca krste radi ciste tradicije i onda se dogadja upravo to da se mi, framasi, sjecamo svojih prvih obecanja i njih slavimo, a na krstenje zaboravljamo... Ali, s razlogom!
I, vjerovao ili ne, obecanja JESU svojevrsni zavjeti!!! Shvacao ih ti tako ili ne... I, bit obecanja i je da ih zaista ozbiljno shvatis i to sto si obecao istinski provodis u djelo! Mozda zato i puno ljudi odustaje od obecanja, ali u tome se ocituje njihova zrelost, jer ne zele bit licemjerni i obecati nesto za sto znaju da nisu spremni provoditi u djelo! Eto..
kumek

PostanoPostano: sri 26 svi 2004, 21:27
PostNaslov : Frama
Citiraj i odgovori

Samo zelim doznati koja je bit, svrha i cilj Frame. A termin "zatvor" sam uzeo kao simbol svih zakljucka vasih postova. Jel uopce nisam dobio odgovor Sto je to frama, pokret ili zajednica Mozda sam malo previse kritican bio, zato se ispricavam onima koji me razumiju.
Inace Majusku bih htio pohvaliti za svoje zivotno svjedocanstvo. Ispricala je svoju zivotnu pricu od srca. kad bih tako svako! Hvala Majuska.
Jel moja zivotna prica je sasvim kontra.
Toma je nesto napisao, sto me je jos vise zaintregiralo. Prestiž, i staz. Sta vam je to?
Spavanko bi mogao nesto reci pametnije, nego prelaziti u druzinu, pa nismo Slovenci.
I na kraju da ponovim, nisam primitivan, a odredenu razinu iteligencije posjedujem da shvatim nesto.
majuska

PostanoPostano: čet 27 svi 2004, 8:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A Frama je zajednica mladih, bratstvo, koje okuplja mlade od 15 do 29.g. koji su voljni i zeljni naslijedovati Isusa Krista po primjeru sv. Franje! Naravno da to ne podrazumijeva da se ponasamo doslovce kao i on u 13.st., da hodamo bosi, ljubimo gubavce i sl., jer bi nas ljudi jos cudnije gledali. Naravno, to sve treba prilagoditi danasnjem vremenu- ljubiti gubavce danasnjeg vremena (cisto banalan primjer- kad se u tramvaju vozi Rom i nitko ne zeli sjest pored njega, ti sjedni, jer i on je, kao i ti i ja, Bozja stvorenje, Bozja ovcica), pomagati nemocnima i svima onima koji su odbaceni od drustva (posjecujemo domove za djecu zaostalu u razvoju, sirocad i sl.). Kao sto vec rekoh, al ponovit cu, obecanjima obecajemo i siromastvo (naravno da necemo hodat u zadnjim dronjcima i glumatat nesto, vec se necemo razbacivat novcima i kupit cipele za 1500kn, neg cemo se zadovoljit onima koje kostaju 300kn... totalno banalni primjeri...; i ako vidimo nekoga tko nema, a mi imamo i viska, dat cemo mu), poslusnost (i Bogu i Crkvi i zajednici, tj. bratstvu i obitelji i prijateljima) te cistocu (i srca i tijela). I, kao bratstvo se redovito okupljamo- pjevamo, molimo, ucimo o sv. Franji, ali i opcenito o Crkvi... Eto, toliko za sada pa ti pitaj ak ti kaj nije jasno...
Zveki

PostanoPostano: pet 28 svi 2004, 16:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
trebalo bi u anketu staviti opciju "neizmjerno puno" ili nesto slicno.eh,kad vam je i nakon 7 godina jos nesto takvo duboko pod kozom..osjecam se kao prvi dan kad sam dosao,a to je bilo 27.6.1997.Prije toga-tama,nista,prazno,nula,bez smisla..A nakon toga-sve,punina zivota,Bog,braca i sestre..
To je neprocjenjivo!(tako nekako ona reklama pred ligu prvaka kaze)

Mislim da je Sike ovdje lijepo rekao i pokazao znaĆØaj tih godina koje brojimo otkada smo u Frami! pljesak pljesak pljesak
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.