HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 17 stu 2019, 11:12. Pogledaj neodgovorene postove
FRAMA i obeƦanja
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Pitanje : koliko je FRAMA promjenila moj život?

puno 
77%
 77%  [ 45 ]
malo 
12%
 12%  [ 7 ]
bez promjene 
10%
 10%  [ 6 ]

Ukupno glasova : 58

Autor Poruka
markonio

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sri 08 lip 2005, 7:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

spavanko napisa:
u fsr ili si se sretno zdruzio u braku?

Ni jedno od toga...
Ne osjecam se jos dovoljno duhovno zreo za fsr, a FRAMA-u sam "preraso"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
spavanko

PostanoPostano: čet 09 lip 2005, 7:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

markonio napisa:
...Ni jedno od toga...
Ne osjecam se jos dovoljno duhovno zreo za fsr, a FRAMA-u sam "preraso"

a inace su svi u fsr-u dovoljno zreli...

pa di si se onda pronasao nakon 7 godina trazenja? sori ak sam predirektan i ak previse preferiram fsr, al nakon iskustva frame mislim da ti je neka zajednica potrebna (bilo obiteljska bilo vjerska)

make love, no war
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
merkat

Spol: muško
PostanoPostano: ned 12 lip 2005, 19:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

...svi imaju potrebu za nekom vrstom zajednice, utocista, istomisljenika...to kaj je markonio rekao mislim da je najiskrenije, nije nuzno da ljudi na silu budu u frami ili fsr jel ako si nutra onda se podrazumijeva da se i drzis toga sta se nuacava i propovijeda a ako ne onda si licemjer....netko je pisao i mladima koji su pricali kako imaju sex prije braka i kako im je uzdrzavanje bezveze a bili su navodno u frami...tak da je markonio bar iskren....ja sam prije pola godine bio blizak jednoj zajednici al se nisam nasao tamo, cijenim ih jako ali nekako su drugaciji od mene pa vise ne dolazim....

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
spavanko

PostanoPostano: pon 13 lip 2005, 7:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sve 5, ono sto sam ja zelio reci (ukoliko nisam bio jasan) da je steta da netko sa ogromnim iskustvom i potencijalom se jednostavno izgubi. tako svi mi gubimo. zato moje pitanje di se sada on daje. mozda se brine oko 1 osobe, a to moze bit puno vise nego da je u nekoj zajednici i da nes glumi

make love, no war
Ɛulabije

PostanoPostano: pon 13 lip 2005, 22:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

SPAVANKO JE U PRAVU!!!
Manje viŔe kad nadrasteŔ framu fsr je najbolja opcija...
... koliko danas ima novoosnovanih zajednica mladih koje nemaju svoj logiĆØan slijed i onda ljudi kad nadrastu tu djeĆØiju dob nemaju na koji naĆØin nastaviti svoje davanje u odreĆ°enoj zajednici (pritom ne mislim na framu)... i zato na neki naĆØin:
ŽIVIO SI DO SAD I NASTAVI ŽIVJETI!
zivio

''LUDE SVIJETA IZABRA BOG DA POSRAMI ...''
jelena

PostanoPostano: uto 14 lip 2005, 16:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To je ful nelagodan feeling kad prerasteÅ” framu. No skroz je utjeÅ”no da imaÅ” fsr. Ipak, ja kužim da se neki ljudi ne mogu baÅ” naƦi u fsr-u jer fsr nije isto Å”to i frama, praktiĆØno, teoretski je isto. Bar kod nas, frama puno viÅ”e živi franjevaÅ”tvo nego fsr. Ali frama je buduƦnost fsr-a, kad se generacije odrasle u frami umjeÅ”aju u fsr, i fsr Ʀe se promjeniti.
markonio

PostanoPostano: sri 15 lip 2005, 7:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ɛulabije napisa:
SPAVANKO JE U PRAVU!!!
Manje viŔe kad nadrasteŔ framu fsr je najbolja opcija...

Mozda je u pravu...
Medutim, ja najbolje znam kako mi je i kako se osjecam. A trenutno se ne vidim u fsr-u. To ne znaci da necu uci u fsr, ali... Treba vremena da se odlucim. Naucio sam da se treba pouzdat u Bozju providnost pa tako cekam da vidim sta ce biti!
sike

PostanoPostano: sri 15 lip 2005, 13:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I ja sma na izlaznim vratima frame ali na ulaznim u fsr i koliko me ovo prvo rastužuje toliko me ovo drugo raduje jer znam da mi je mjesto u franjevaĆØkoj obitelji u sve vjeke vjekova,a nadam se da cu svojim primjerom potaknuti i malce da jednog dana krenu za mnom,Jelenom..Do tada Ʀemo im mi veƦ pripremiti put i fsr Ʀe onda putovati, spavati u vreƦema,pljeskati i pjevati framaÅ”ke pjesme! Jel da Jelice?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
cvjetkus

PostanoPostano: sri 15 lip 2005, 20:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mislim da bi opis lokacije bio precizniji kad bi bio u trazenju (tek moje misljenje)

bez obzira kolko dugo bio/la na frami dogodi se zasicenje, praznina, trazenje, kriza...meni se ona dogodila i trajala je duuuugo...mislim da je to i cist normalno kad si negdje dugo (na frami sam osmu godinu, a kriza mi se dogodila tijekom Ŕeste...i taman kad sam mislila da je gotovo s framom... jednostavno ti se dogodi netko ili nesto tko te dovoljno protrese i natjera te da razmisljas)...

trenutacno mi je full normalna cinjenica da cu kroz godinu-dvije biti clan fsr-a, al mi prije malo vise od godinu nije bilo normalno da cu ostati na frami- tak se jednostavno osjecas kak veli markonio (nije da to totalno hoces, al si izgubljen, ko da da si razderan, mozda cak i prazan... grozan, nelagodan feeling...ne zelim vam da ga ikad osjetite...)

i zato ne bi napadala markonia tipa to je tako normalno da ides u fsr, to je tako prirodan slijed, propada veliko iskustvo...osobno znam da je to uzasno neprirodan osjecaj u trenutku kad si sav behe i sad ti razmisljaj o tome kako bi bilo prirodno da ti (bla, bla)... Question

jednostavno se u tebi mora dogoditi to nesto... hm hm
jelena

PostanoPostano: sri 15 lip 2005, 22:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
I ja sma na izlaznim vratima frame ali na ulaznim u fsr i koliko me ovo prvo rastužuje toliko me ovo drugo raduje jer znam da mi je mjesto u franjevaĆØkoj obitelji u sve vjeke vjekova,a nadam se da cu svojim primjerom potaknuti i malce da jednog dana krenu za mnom,Jelenom..Do tada Ʀemo im mi veƦ pripremiti put i fsr Ʀe onda putovati, spavati u vreƦema,pljeskati i pjevati framaÅ”ke pjesme! Jel da Jelice?

Da,da... Ne znam baÅ” ovo za vreƦe, ali ostalo stoji! Prvi korak je veƦ uĆØinjen samim time Å”to smo u FSRu, a drugi se spremamo uĆØiniti u ponedjeljak na vijeƦu. "Povratak otpisanih"!
markonio

PostanoPostano: čet 16 lip 2005, 6:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

cvjetkus napisa:
(nije da to totalno hoces, al si izgubljen, ko da da si razderan, mozda cak i prazan... grozan, nelagodan feeling...ne zelim vam da ga ikad osjetite...)

Ne osijecam se prazno i sta li vec. Moja duhovnost me sasvim dovoljno ispunjava, za sada. Nego jednostavno, FRAMA mi ne pruza ono sto trebam...
Zveki

PostanoPostano: čet 16 lip 2005, 6:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da i ja kazem rijec dvije.

Bio sam u frami stvarno jako dugo, i u 12. mjesecu sam usao u novicijat fsr-a. Prije 2-3 godine i meni je fsr izgledao bas kao sto je Jelena rekla. Ali ne slazem se da fsr manje zivi franjevastvo od frame, jer u fsr-u su uglavnom ljudi koji rade, imaju svoje obitelji,......... i nemaju toliko vremena da se nalaze 2-3 puta tjedno na susretima, odu na cijele vikende (Trsat, Kapitul,...) ili cijeli tjedna (Mars). Ne mozes ocekivat da ostave svoje obitelji, djecu i odu na susrete. A osim toga, tada ti vise nije do pljeskanja rukicama, plesanja po crkvi,......... jadnostavno odrastes. A fsr je jako aktivan, samo sto to mi framasi ne primjecujemo.

No opet, kao bivsi framasi u fsr-u trebamo dat jedan polet, inicijativu ili nazovite to kako hocete.

Razumijem Markonia, ne treba se zurit. To sto je dugo bio u frami ne znaci da odmah mora uc u fsr, ima vermena. Jos bi gluplje bio da ude u novicijat i shvati da to nije za njega i da odustane na pol puta. Kad odluci, neka to bude onako "kak treba"!
cvjetkus

PostanoPostano: čet 16 lip 2005, 18:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma puno sam toga htjela a nisam se izrazila dobro...sve sto sam napisala odnosilo se na mene...a markonio, tvoj dio u kojem sam se nasla bio je "tako se jednostavno osjecam-valjda ja znam kak se osjecam"- tak nest

a nest na kaj sam full osjetljiva i Mad jest kad ljudi kazu frama mi vise ne pruza ono sto trebam... (nemoj shvatiti kao napad), al tek kad sam s voljom i gustom prihvatila obveze na frami i dala se vise nego do sad, tek mi je ova godina najbolja na frami...nebres vjerovati al stvarno ima smisla nest kaj vec godinama slusam od svog duhovnog "ne pitaj se sto mi je frama dala, vec sto sam ja dao njoj"-zvuci banalno, isprano, ko stara fora, al tek onda kad kad ju provedes u praksu stvarno ima smisla...
no, za taj korak treba odluka, i sve je to skupa proces koji traje...

p.s. u potpunosti se slazem s zvekijom jako sretan razborito, nema sto Wink
sike

PostanoPostano: sub 27 kol 2005, 18:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nije lako ostati viÅ”e u zajednici kad si veƦ zbog ulaska u fsr i nadolaska novih generacija na izlaznim vratima koja bi ti mnogi joÅ” viÅ”e Å”irom otvorili ali i za iduƦu godinu pronaĆ°oh motiv ostanka a to je da mjenjanjem sebe prvenstveno nastojim biti joÅ” viÅ”e primjer mlaĆ°ima i svojim iskustvom i znanjem pokuÅ”am neke krivine ispraviti te tako onim najnovijima,najmlaĆ°ima pokazati pravi put. Ako sam u krivu,veƦ Ʀe me netko od pametnijih i iskusnijih ispraviti.
Jednostavno,osjeƦam da joÅ” moram dat od sebe,a da odem,ne znam da li bih si oprostio..Bez obzira Å”to sam trenutno 2-3 po starosti..
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Srki

PostanoPostano: pet 04 stu 2005, 22:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Danas je Frama Trsat imala izbore za dva vijeƦnika.
Molimo za njih,nove mlade vijeƦnike da dobiju snage voditi bratstvo.
Gospodine,predajemo ti sve u ruke. Samo ti ƦeÅ” naƦi pravi naĆØin.
sike

PostanoPostano: uto 15 stu 2005, 0:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I kad mi mislimo da se sve raspada,Bog poŔalje nove snage koji onda unesu svoj duh i slijede Isusa po primjeru sv.Franje
To je najlijepŔe Ŕto Bog stalno obnavlja zajednicu
Dara

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 15 stu 2005, 18:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

upravo tako,nasa zajednica bogatija je za par novij clanova na kojima se vidi da se zele dati u zajednicu i mi moramo biti uz njih....Bog je uvijek s namma
Srki

PostanoPostano: čet 12 sij 2006, 10:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prvi pristup je najvažniji,mislim da je i kljuĆØan kada novi doĆ°u.
Ovisi o tome da li Ʀe netko dulje ostati.
sike

PostanoPostano: čet 12 sij 2006, 11:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈesto se pitam koliko smo mi stariji framaÅ”i po iskustvu dobar primjer ostalima,posebno novijim ĆØlanovima..
I da li na framu gledamo kao neÅ”to prolazno,samo kao jedan dio naÅ”eg života koji u jednom trenutku zavrÅ”ava a ne nastavlja se u niĆØem dalje ili ona je poĆØetak jednog puta..A gdje nas taj put vodi?
Vodi nas u svakodnevni život kojeg Ʀemo gledati isusovim oĆØima po pitanju sv.Franje a hoƦemo li tu svakodnevnicu provoditi u obitelji,samostanu,FSR-u ili nekoj drugoj zajednici,ovisi o nama. U svakom sluĆØaju bez uperenog pogleda na Boga koji nam onda pogled svraƦa na siromaÅ”ne,frama za nas onda nije imala ploda.

A i mi koji smo joÅ” tu negdje,mlaĆ°ima u zajednici možemo biti velika podrÅ”ka,kao bratski animator,Å”to je potrebno,a Å”to znaĆØi jedan most izmeĆ°u njih i svega ovog Å”to sam gore naveo.I to napose u trenucima kad ih poĆØnu gaziti problemi vezani uz zajednicu i oni koji se tiĆØu njihovog daljnjeg puta.Tu im možemo biti kao desna ruka duhovnom asistentu

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
klara

PostanoPostano: čet 12 sij 2006, 22:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Postano: sri lis 27, 2004 0:04

Annabel
Evo naime, pripremam se dati obeƦanje u FRAMA-i, pa bih zamolila one koji su veƦ dali obeƦanje bilo jednom ili viÅ”e puta (bilo bi lijepo ako možete napisati koliko puta), da malo podjele iskustva.. eto radi male znatiželjne i u svrhu pozitivne usporedbe... Å”to god to znaĆØilo jako sretan

Ovo su kao neka pitanjca koja bi vam mogla pomoƦi o tome Å”to Ʀete pisati, odnosno konkretnije odgovori na ta pitanja bi bili ono Å”to mene zanima... sve ostao van ovih pitanja je dapaĆØe i poželjno...

Pa evo... ja Ʀu hrabro reƦi... (kažu da nema glupih pitanja).. Cool

1.)S obzirom na iskustvo koje sada imate s življenjem obeƦanja, jeli vam možda žao kada ste prvi puta davali obeƦanje Å”to ste ga tada dali, odnosno mislite li da ste u to uletjeli bilo nespremni bilo prebrzo i zaÅ”to?

2.)Kažu da se ta 3 ĆØvoriƦa trebaju živjeti i prije samog dana obeƦanja, isto tako je i jasno nama svima da mi grijeÅ”imo neprestano, no kako prepoznati mogu li s tim grijesima ja dati obeƦanje, toĆØnije kako znati kada si spreman?

3.)Imate li kakvu poruku ili neÅ”to za reƦi nama koji smo joÅ” uvijek simpatizeri FRAMA-e, Å”to mislite da bi nam pomoglo u trenutcima sumnja, neodluĆØnosti i sl. (prema vlastitom iskustvu)

Hvala.

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
klara

PostanoPostano: čet 12 sij 2006, 22:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike

PostPostano: sri lis 27, 2004 14:47

sike
radi s eo obeƦanjima,specifiĆØnim samo za bratstva frame a važna su jer kandidate za obeƦanja iz godine u godinu podsjete na ono Å”to su obeƦali i sebe preispituju da li to i tijekom iduƦe godine žele/mogu živjeti ili im je to preteÅ”ko,a radi se o siromaÅ”tvu, posluÅ”nosti i ĆØistoƦi.

Osnovni smisao obeƦanja jest da li ja i u slijedeƦoj godini želim živjeti i djelovati u tom konkretnom bratstvu u kojem se nalazim.Ako se tu viÅ”e ne vidim,onda ne bih trebao davati obeƦanja. InaĆØe,sve ono Å”to sadrže obeƦanja treba svaki krÅ”Ć¦anin živjeti veƦ po krÅ”tenju.

1.) Annabel, ne mislim da sam ja osobno bio nespreman jer ulaskom u framu i u vremenu do obeƦanja shvatio sam da je upravo frama ono Å”to sam cijeli život želio i da se tu želim ostvariti kao vjernik. Od tada sam veƦ 7 puta obnovio obeƦanja i svaki put mi je to bio poticaj da s ejoÅ” viÅ”e dajem u zajednicu.

2.)Spremna si onda kad u dubini srca Bogu i ovoj zajednici reƦeÅ” DA Å”to onda javno i kažeÅ” na sam dan obeƦanja pred crkvenom zajednicom. za sve Å”to sagrijeÅ”iÅ” postoji ispovijed pa jedino ako nikako ne možeÅ” prihvatiti tu zajednicu ili neke ĆØlanove,to nek ti bude glavni razlog da onda priĆØekaÅ” joÅ”godinu dana,a u protivnom:obeƦaj se! Sretno!

3.)kad imaÅ” kakve probeleme i sumnje u vezi svog franjevaĆØkog poziva ili neslaganja s nekim iz zajednice,nemoj to nikad držati za sebe veƦ nastoj sa svojom braƦom i sestrama to podijeliti i vidjet ƦeÅ” kako Ʀe sve odmah biti lakÅ”e i lijepÅ”e. meni je frama promjenila život na ljepÅ”e,ali nikads e ne bih tako osjetio i ostao framaÅ” svih ovih 8 godina da nisam svoje lijepÅ”e i manje lijepÅ”e djelove života djelio s drugima.Nema niĆØeg lijepÅ”eg od zajedniÅ”tva!

klara

PostanoPostano: čet 12 sij 2006, 22:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PostPostano: sri lis 27, 2004 23:40

sike napisa:
...meni je frama promjenila život na ljepŔe...

Annabel
...Meni prisustvo u FRAMA-i nije samo promjenilo život, veƦ ga je preokrenulo naglavaĆØke, napravilo kopernikanski obrat i sada sa sigurnoÅ”Ć¦u znam i osjeƦam da sam na pravom putu... Cool jako sretan

U biti ja pojma nemam di sam do sad bila???!!! jako sretan

U FRAMA-i Kaptol sam, gdje sve po pitanju mene funkcionira odliĆØno, ma ne može bolje, u smislu da sa svima koje poznajem (a svakim danom veƦ kroz godinu dana ih je sve viÅ”e i viÅ”e) sam u odliĆØnim odnosima i osjeƦam se od prvog utorka kao da tamo pripadam... nadam se da Ʀu jednoga dana i pripasti jer sam joÅ” uvijek simpatizer...

Ali joÅ” sam malo nesigurna po pitanju sebe, no svakako Ʀu se potruditi razgovarati s braƦom...

sike

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 12:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ivan D.

Ovako, nedavno sam dobio tau. I znam da je tau znak-simbol franjevaca i onih koji su povezani s njima, framasi ga dobivaju kad ulaze u Framu itd...
I bas sad na ovom hodocascu u M. Bistrici dosta ljudi mi prislo i pitalo me dal sam u Frami posto su vidjeli moj tau. A kad sam rekao da nisam - cudjenje.
Ajd, razumijem takvu reakciju, sad bi se i ja cudio takvome, al dal stvarno taj tau smiju nosit SAMO framasi ili i ostali vjernicki puk?
Iako bi zapravo i zelio biti u Frami, ne znam dal je to moguce posto nema u mojoj blizini niti jedne zupe s franjevcima i Framom... A od ove godine sam student i bit cu u studentskom u Zagrebu - dal je moguce prikljucit se tamo, npr. na Sigetu?

P.S. Ispricavam se ak su neke moje izjave smijesne, ne znam pa pitam

zole

ma bravo ivane!!!!

hehe... evo ti link za nesto vise o tauu

http://public.carnet.hr/FBL/frama/

pa imas dolje desno dosta toga o znaku tau!

sto se frama u zg tice, imas ih desetak (a izmedju ostalih i siget). ycteris (sa ovog foruma) je sa frame siget!

ps. i naranvo da smijes nositi tau i ako nisi na frami

ps2. ako te zanima jos vise o frami mozes doci i na Frama Forum
http://www.mathos.hr/~katolici/frama/forum/index.php
pa se interesirati ili na web stranicama pojedinih bratstava...

frajer

Izjave su savrŔeno na mjestu.
Naime, u ljudskoj je prirodi da se nekome priÅ”majhla, da bude dio neĆØega, neĆØeg veƦeg. Pa s obzirom da sumnja u sebe onda mu on sam i njegov Bog nisu dovoljni.
Tako ljudi organiziraju i razne skupine unutar Crkve, a ispravnost moje ocjene o ljudskoj (slaboj i greÅ”noj) prirodi je ono ĆØuĆ°enje koje si izazvao svojim noÅ”enjem taua, a ne pripadanjem odreĆ°enoj skupini ljudi koja se poistovjeƦuje s njim.
Neka te ne brinu takva i sliĆØna ĆØuĆ°enja, samo ti nosi i nemoj bit "framaÅ”" ako to ne osjeƦaÅ”. A ako se ovi nastave ĆØuditi tad se i ti njima poĆØni ĆØuditi Å”to se poistovjeƦuju s tauom i sv. Franjom, a nisu siromasi.

Ycteris

Kao Å”to si rekao, Tau je simbol, zapravo ne samo bilo kakav simbol nego križ, samo malo drugaĆØije oblikovan od križeva koje svakodnevno viĆ°aÅ” u crkvama i mjestima oko sebe. InaĆØe, kao Å”to si i rekao, po njemu su prepoznatljivi franjevci i svi vezani uz franjevaÅ”tvo, pa tako i Frama koja je podmladak treƦeg franjevaĆØkog reda. To Å”to je Tau karakteristiĆØan za franjevaÅ”tvo ne znaĆØi da ga je zabranjeno nosit, niti iÅ”ta sliĆØno, svatko ga smije nosit. U danaÅ”nje vrijeme Tau je jako popularan meĆ°u vjernicima iako nisu povezani sa franjevaÅ”tvom a i jako je popularan kao nakit, pogotovo za lanĆØiƦ (iako osobno moram priznat da mi inaĆØe smeta kad se na križeve i sliĆØne predmete gleda samo kao na nakit).

Mislim da nije niÅ”ta ĆØudno da su te ljudi pitali jel si u Frami jer ĆØesto znamo naletit druge FramaÅ”e iz razliĆØitih bratstava koje možda i neznamo, liepo je upoznavati FramaÅ”e iz ostalih bratstava i izmjenjivati iskustva s njima. Pogotovo na Bistrici gdje nas je bilo popriliĆØno.

Ako se želiÅ” prikljuĆØit nekoj od Frama sve Å”to trebaÅ” je saznati kad i gdje se sastaju i jednostavno doƦi na neki od susreta. Mi ti ovdje možemo reƦi kad i gdje se se koja Frama sastaje, ti samo trebÅ” doƦi. Neznam u kojem ƦeÅ” domu u Zagrebu bit, al na izbor imaÅ” Å”est Frama po cijelom gradu, svaka razliĆØita i specifiĆØna na svoj naĆØin, a opet sve tako sliĆØne u duhu franjevaÅ”tva. Ja te neƦu nagovarat di da ideÅ”, odi tamo gdje ti naviÅ”e paÅ”e zbog udaljenosti ili ako ti možda neka malo udaljenija Frama viÅ”e paÅ”e od one bliže odi u tu. Ja isto nisam iz franjevaĆØke župe, živim izvan Zagreba i kad sam doznao za Framu u poĆØetku sam dolazio i u Siget i na Kaptol dok nisam shvatio da je Siget ipak za mene. Ja te pozivam, da doĆ°eÅ” i vidiÅ” Å”to se tamo radi, nitko te niĆØime ni na Å”to ne obavezuje i slobodno doĆ°eÅ” i otiĆ°eÅ” ako želiÅ” kad želiÅ”. Jedino Å”to ti predlažem je da ne sudiÅ” bilo koju Framu nakon Å”to si svega par puta bio tamo, daj joj malo viÅ”e vremena da upoznaÅ” i prednosti i mane pa ako je to za tebe da ostaneÅ”.

Evo, ja sam malo oduljio, nadam se da mi ostali neƦe zamjerit, ti ako imaÅ” kakvih pitanja slobodno pitaj, imaÅ” na ovom forumu popriliĆØno framaÅ”a koji Ʀe ti odgovorit, ili ako želiÅ” javi mi se na pp ili na mail.

Ivan D.

Ycteris (napisa):
Mislim da nije niÅ”ta ĆØudno da su te ljudi pitali jel si u Frami jer ĆØesto znamo naletit druge FramaÅ”e iz razliĆØitih bratstava koje možda i neznamo, liepo je upoznavati FramaÅ”e iz ostalih bratstava i izmjenjivati iskustva s njima. Pogotovo na Bistrici gdje nas je bilo popriliĆØno.

Al malo mi je bilo bed kad mi je jedna osoba rekla (kad sam joj rekao da nisam u Frami) da to ne bi smio nosit...
Hvala ti puno na tvom postu. Btb!

Ycteris

Ne moraÅ” se brinut u vezi toga, ne mogu ti zabranit da nosiÅ” Tau jer bi to bilo ko da ti netko pokuÅ”a zabranit da nosiÅ” križ, jer Tau je ipak križ iako malo drugaĆØiji. Toj osobi se oĆØito ne sviĆ°a Å”to Tau koji je znak franjevaÅ”tva previÅ”e raÅ”irio, ali to ipak ostaje samo miÅ”ljenje i nema nikakvo pravo nekom zabranit nosit ga.

pingi

Dragi Ivek, samo ti nosi svoj tau i ne daj da te bilo tko odgovori od toga. Na kraju krajeva, framaŔ je svaka osoba koja živi franjevaŔtvo u svom životu!

Ycteris

Ovim putem ponovno pozivam sve FramaÅ”e, ne framaÅ”e i potencijalne FramaÅ”e da nam se pridruže na jednom od framaÅ”kih foruma: www.forumframa.tk Ovaj forum je predviĆ°en za sve framaÅ”e hrvatskog govornog podruĆØja, bez obzira o provonciji/regiji i trenutaĆØno je najposjeƦeniji framaÅ”ki forum. Ako želite na njemu možete otvoriti i podforum za svoju Framu...

Ancica

Imam jedno pitanje na koje nikako ne dobivam konkretan odgovor.... a pitala sam dosta ljudi....
Å to tau znaĆØi? Mislim taj križ, Å”to on predstavlja? ƈega je simbol?
Imam dva, jedan si kupila, a drugi dobila od legice koja je, mislim u frami, ako je uÅ”la preko druge legice........ a ne znam Å”to znaĆØe... pa pomozite...!!!
ƈula sam da je vama na tim susretima preodliĆØno! barem su mi rekli da je tako bilo u TvrĆ°i u Osijeku.....zavidim vam.....
Ivanu poruĆØujem... drži se... ovdje je postalo opasno.... svi se bore za tebe.... jako si vrijedan! ali ostani ti svoj.....

Ycteris

Hm, kolko ja znam (a možda sam u krivu, al mislim da nisam), sam Tau nema nikakvo posebno znaĆØenje osim onoga Å”to on je: križ. Kao Å”to sam veƦ pisao Ivanu, Tau nije niÅ”ta drugo do križ, samo Å”to malo drukĆØije izgleda. Å to predstavlja? KAo Å”to sam veƦ rekao, Tauom se koriste franjevci i svi povezani sa franjevaĆØkom karizmom kao oznakom franjevaÅ”tva i/ili pripadnosti nekom od fanjevaĆØkih redova. No isto tako je i priliĆØno popularan i meĆ°u ostalim vjernicima.

ovo sam sad pobrao sa stranica Frame Novi Marof, valjda se neƦe ljutit:
Citat:
SimboliĆØko se znaĆØenje Taua obogatilo kada je papa Inocent III. otvorio IV. Lateranski sabor (1215.) i pritom se poslužio pobudom proroka Ezekiela, rekavÅ”i: "Pozvani smo da obnovimo svoje živote, da u Božjoj prisutnosti stojimo kao pravedan narod. Bog Ʀe nas prepoznati po znaku Tau na naÅ”im ĆØelima" (usp. Ez 9,4). Taj su zamiÅ”ljeni simbol, Å”to ga je upotrijebio papa, koji je Franjinu zajednicu blagoslovio samo pet godina prije, fratri odmah primili k srcu kao poziv na obnovu.

ZnajuƦi da i najbolji dokumenti i odredbe koje dolaze "odozgor" prolaze nezapažene ako se ne ostvare "dolje", Franjo je rastvorio ruke i objavio svojoj braƦi da je njihova redovniĆØka odjeƦa tau. Tako bi habit ne samo uzeo oblik ovoga križa, nego bi takoĆ°er obukao fratra u njegov zadatak da tijekom svoga života postane "Krist koji hoda", utjelovljenje Boga samilosnoga.

Ako mene pitaÅ”, framaÅ”ki susreti su odliĆØna stvar i ako ikako možeÅ” preporuĆØio bih ti da bar probaÅ” otiƦi koji put do TvrĆ°e, iz TvrĆ°e su na ovom forumu zole i Slaven (fratar) pa se možeÅ” i njima javit. Ako te imalo privlaĆØi franjevaĆØka duhovnost mislim da bi ti bilo jako lijepo, a i ako ne znaÅ” niÅ”ta o njoj, možeÅ” nauĆØit.

klara

TAU KRIŽ

Tau kao simbol franjevaĆØkog reda

Rani životopisi sv. Franje nam govore da je sv. Franjo jako ĆØesto koristio Tau u svrsi izražavanja svoje odanosti Isusovom križu. SaĆØuvani su primjerci pisama sv. Franje u kojima je on nacrtao znak Taua.

Izvor velike odanosti sv. Franje ovom znaku se može pronaƦi u Bibliji, posebno u knjizi proroka Ezekiela : "... ProĆ°i gradom Jeruzalemom i znakom 'tau' obilježi ĆØela sviju koji tuguju i plaĆØu zbog gnusoba Å”to se u njemu ĆØine!" (redak 9,4).

Ovaj odlomak iz svetog pisma, od svetih otaca ĆØesto komentiran i dosta uobiĆØajena tema srednjovjekovnih propovijedi, bio je veoma poznat sv. Bonaventuri pa se u njegovoj Velikoj Legendi 4-9,1079 može vidjeti povezanost izmeĆ°u odlomka iz knjige proroka Ezekiela i poslanja/misije sv. Franje: ... "u skladu sa tekstom proroka, oznaĆØavanje znaka Tau onih ljudi Å”to tuguju i plaĆØu kao znak njihovog iskrenog obraƦenja Kristu."

Sv. Franjo je usvojio znak Tau posebno iz razloga Å”to je slovo tau istog izgleda kao Križ i sto je zbog toga taj simbol njega podsjeƦao na Razapetog Gospodina. Dok su meĆ°utim Katari ili Albigenzijanci odbijali koristiti znak Križa, smatrajuƦi da je takav materijalni simbol nedostojan i nevrijedan da reprezentira Božje djelo spasenja, sv. Franjo ga je duboko priznavao, prigrlio ga je i za njega je predstavljao Božju ljubav za sve nas.

Sv. Franjo bio je prisutan pri IV. Lateranskom Koncilu kojeg je sazvao Papa Innocent III, papa koji je odobrio pravilnik sv. Reda. 11. studenog 1215. godine Papa Innocent otvorio je Koncil držeƦi govor koji je naiÅ”ao na odjek u srcu sv. Franje. Drugi dio tog govora je komentirao je gore spomenuti odlomak iz knjige proroka Ezekiela:

" - Tau jest zadnje slovo hebrejskog alfabeta i ima formu Križa kakav je izgledao prije nego je plakat napisan od Pilata stavljen na nj. Osoba koja nosi na svom ĆØelu znak Tau pokazuje u svom življenju
sjaj Križa, tko nosi Tau je razapeo svoje tijelo sa njegovim porocima i grijesima; tko nosi Tau izjavljuje i svjedoĆØi sa ovim: u niĆØem drugim ja ne želim slavu negoli u Križu NaÅ”eg Gospodina Isusa Krista ...
Tko nosi Tau naƦi Ʀe milost, u ovom znaku jednog života obraƦenog i obnovljenog u Kristu ...
Zato, budite pobjednici znaka Tau i Križa! "

Mash

svi su ti veƦ odgovorili, a onda Ʀu ja samo joÅ” dodati :

tako smo to mi na naŔoj frami doznali-
bilo je pitanje zaÅ”to je baÅ” Franjo uzeo Tau kao simbol, a nije neko drugo slovo alfabeta, i kao odgovor smo dobili da je razlog taj Å”to je tau predzadnje slovo alfabeta- kako je Franjo bio ponizan nije htio da iÅ”ta Å”to ĆØini bude nekakvo isticanje, htio je ostati u "sjeni" , u poniznosti- u smislu onog naj.... npr. nije htio biti najmanji ili najveƦi ... ili naj-neÅ”to
zato recimo nije uzeo zadnje slovo .. i dopalo ga predzadnje...

malo sam nezgrapno ispriĆØala priĆØu, pa neka me netko od aktualnih framaÅ”a ispravi, nadopuni...

Sve u svemu, želim ti iskustvo frame i franjevaŔtva, iako ja viŔe nisam
na frami aktivna (bila sam 2 godine) , taj duh je osvojio moje srce i ne doživljavam se niti Ʀu se ikada doživljavati bivÅ”om framaÅ”icom, jer
-vidjet ƦeÅ” ako odeÅ”- Sv.Franjo za jako kratko vrijeme osvoji srce koje poĆØne radosno i ĆØisto izgarati za Gospodina i to upravo kroz ljubav prema svoj braƦi i sestrama, kroz konkretna djela ljubavi.....

Dibidus

Nego, primjetio sam da mnogi iz javnog života ĆØesto nose tau ...
Možda tu ima i elemenata podsvjesnog, znak koji ih okupira i privlaĆØi.
Nekima je estetski privlaĆØan.
A samo znaĆØenje im možda nije ni bitno.
ƈini mi se da tau izlazi iz okvira frajevaĆØkog, ĆØak i krÅ”ĆØanskog.
Kako na to gledate?

Coje

Tau kao slovo grĆØkog alfabeta postoji mnog oduže nego krÅ”Ć¦anstvo - jer postoji i u prvoj verziji grĆØkog alfabeta,...

Potom, ĆØak i vjerski "tau" koriste i stari Židovi - ĆØitamo to u knjizi proroka Ezekiela,...

Kako se "tau" danas koristi? Rekao bih da je "tau" danas tipiĆØno krÅ”Ć¦anski znak koji nije nikad ni bio iskljuĆØivo franjevaĆØki premda ga franjevci najviÅ”e Å”ire,...

"Tau" je doživio sudbinu križa - nose ga mnogi - a rijetki znaju Å”t o on stvarno oznaĆØuje,... Vjerujem da bi mnogi i prestali nositi takvo znakovlje kad bi shvatili njegovo duboko znaĆØenje.

Tau stvarno ima i estetsku vrijednost pa ga neki nose jer im se kao takav sviĆ°a - odvojeno od njegova znaĆØenja,... kao ukr

sike

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 12:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

eiremore

ne znam jel ova tema veƦ pokrenuta, ako jest, slobodno me preselite u pravovaljanu domenu.

evo mene zanima znade li itko od vas tko je autor teksta tj. formule obeƦanja koju mi framaÅ”i izgovaramo svake godine?

ima viŔe verzija, pa ako o kojoj tko Ŕta zna, molim, neka samo kaže

servus!

eiremore

PostanoPostano: uto 31 sij 2006, 19:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

znaĆØi, nitko niÅ”ta ne zna? Confused tuzan

Bolje se poskliznuti na cesti, nego na jeziku.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.