HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 21:10. Pogledaj neodgovorene postove
Obratiti druge
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
sike

Spol: muško
PostanoPostano: uto 15 lip 2004, 19:13
PostNaslov : Obratiti druge
Citiraj i odgovori

Imate li kakv recept? jeste li za način da se izađe na ulicu i viče o Kristu ili da se nekako s manje buke pokuša nekoga privesti na pravi put?
Nešto smo već rekli na tu temu pod molitvenim lancom,pa da vas i tu čujemo!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
nata

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 15 lip 2004, 19:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

znam samo jedno: samo onaj koji je promijenio svoj život/sebe (naravno uz Kristovu pomoć) može mijenjati odn. utjecati na druge da se promijene ili obrate

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Dara

PostanoPostano: uto 15 lip 2004, 20:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja se slazem s Natom,prvo treba promjenit seba pa onda druge,ali najbolji nacin da nekog izvedemo na pravi put je molitva,da se molimo za tu osobu;mozemo joj nesto i reci,ali najbolji nacin je taj da se molimo za tu osobu anđeo
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
dodododoprecjednik

PostanoPostano: uto 15 lip 2004, 22:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Daria-Trsat napisa:
ali najbolji nacin da nekog izvedemo na pravi put je molitva,da se molimo za tu osobu;

Slazem se u potpunosti pljesak pljesak pljesak pljesak
prije svega molitva, a onda malo tu i tamo bocnuti, ali nista forsirati ili cak "prenaglo" ic jer bi time mogli dobit upravo suprotni efekt... Cool

Hvaljen budi, Gospodine moj....
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Natty

PostanoPostano: sri 16 lip 2004, 8:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Na silu ne ide. Probala sam i onda te svi zafrkavaju. Onda sam napravila kompromis i s onima koji vjeru odbacuju uopće ne diskutiram o tome, ne svađam se i puštam ih da pričaju što hoće, ali ne dam da meni išta nameću. S onim koji su na prekretnici sam nježna. Pričam im o lijepim osjećajima i tu vidim da ima napretka. Neki su doista prihvatili Krista i sada istražuju kao i ja. I baš me to veseli. Ne treba juriti, Gospodin sve sam napravi, to je doista istina. Divno je za vidjeti kako Gospodin naš djeluje.

pozdrav svima

Natty

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Ariadne

Spol: neodređen
PostanoPostano: sri 16 lip 2004, 13:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja sam kod sebe primijetila da uopce ne diskutiram, vjerojatno zato sto su mi se zgadili ti koji pljuju po crkvi, s njima neka uopce smisla ulaziti u raspravu, to samo kosta zivaca i uzaludnog truda. ali mi je zao jer sam primijetila da u brojnim situacijama u blagonaklonijem drustvu uopce ne reagiram kada je rijec o pitanju vjere, malo sam sama sobom razocarana, jer se ipak radi o znacajnom dijelu moje licnosti. vjerojatno sam jos uvijek istraumatizirana nekim davnim raspravama. a to je lose.

tili bi,tili bi mo-ru...
Natty

PostanoPostano: sri 16 lip 2004, 13:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I ne vidim smisao u vikanju po ulicama ili kucanju na tuđa vrata. Znamo i sami kako to zna biti napredno od pripadnika pojedinih sekti. Mislim da onaj tko isinski pronađe Krista svjedoči svojim djelima i svojom pojavom. Takva osoba mora zračiti pozitivnošću i blagošću. Ima li kakvo veće djelovanje od toga. Htjela ili ne, bliža okolina te osobe se počinje mijenjati jer mir kojeg svijet nema djeluje. jako sretan Naravno da okolina mora biti na određenom stupnju duhovne i intelektualne svijesti odn. moraju moći prihvatiti Boga. Teško je to u današnjem New age društvu, pogotovo jer mediji i društvo nameću materijalno kao vrijednost, a čovjeka kao gospodara svemira. Ah, kakve li zablude. U tom neznanju potrate čitav život, a traže. Nesvjesno, ali traže.

opet sam zakomplicirala, ne zamjerite. Embarassed

Natty

Mash

PostanoPostano: sri 16 lip 2004, 19:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo, ja se prebacujem sa molitvenog lanca ovdje...
Nisam za silu i nametanja, to je grozno i ljudi od toga bježe glavom bez obzira i tada je više štete , nego koristi!

Treba uvijek znati procijeniti situaciju i znati naći neku umjerenost i blagost i treba se znati prilagoditi osobi, sve ovisi...
Baš je potrebno da nas u tome vodi mudrost Božja...

No, postoji jedan drugi problem: kako reagirati kada se to od nas očekuje i na koji način ??!

Jer, nemalo puta sam se našla u društvu koje nije vjernički raspoloženo i sve im je u vezi toga smiješno, no dok se ne dotiču vjere je ok, ali kada počnu odurno psovati Boga i Mariju, eh onda se očekuje i naša reakcija, e sad da li ćemo se samo maknuti ili ćemo i reći nešto, to je već pitanje...

Jer, ne smijemo dozvoliti da to bude bacanje biserja pred svinje, a ne možemo ne reagirati!
Tako je slično i sa tim drugim forumom o kojem sam govorila u mol.lancu!

I onda u tim nekim nemogućim situacijama je naravno molitva najbolje oružje!

Što se konkretno tiče te situacije u kojoj sam se našla, nisam reagirala odmah i to mi je i dan-danas žao... No, brzo sam se pokupila i otišla, više mi se nije pila kava niti bilo što drugo, bilo mi je kao da mi netko lupa kamenjem po glavi i srcu, a tek kako je bilo Onima koje se psovalo...

No, naknadno sam reagirala i pozvala jednog od njih sljed.dan na kavu(njega malo bolje poznajem od drugih) , pomolila se i rekla mu u lice da će mu možda ovo biti smiješno, da možda i ne shvaća, ali da mi je bilo grozno slušati njihove psovke, jer to je kao du su mi psovali najmilije i da ga molim ako ne radi vjere, a onda radi mene da se u mojem prisustvu suzdržava od toga, jer je zaista ružno i neugodno i u najmanju ruku nekulturno takvo ponašanje...
Malo me čudno gledao, no na kraju se uozbiljio i malo po malo smo počeli pričati o vjeri... Eto, molite za njega, traži, traži, ali nikako da prihvati Njegovu ruku!

Eto, i nakon takvog događaja, uvijek se pitam kako i kada nešto reći ?! Rolling Eyes

"Iskustvo nas uči
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

nata

PostanoPostano: sri 16 lip 2004, 20:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

to što si napravila je baš lijepo i dobro. nisi reagirala na brzinu i rekla možda nešto nepromišljeno. mislim da je tako u redu.

ponekad se ljudi zamisle kad ih potpuno ignoriraš ili ako ih naprosto šokiraš nekom rečenicom iz biblije.

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
sike

PostanoPostano: čet 17 lip 2004, 10:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo nešto za sve vas - i mene

"Želiš li loviti ljude, moraš na udicu staviti svoje srce, jedino će tada zagristi!"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mash

PostanoPostano: čet 17 lip 2004, 12:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Baš tako, Sike!
Samo sa srcem u Gospodinu nešto postižemo...

"Iskustvo nas uči

Ariadne

PostanoPostano: čet 17 lip 2004, 21:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mash, mislim da si super postupila.

mene muce situacije u kojima se spomene vjera, na bilo koji nacin, a ja ne reagiram.
nakon toga se prilicno lose osjecam jer imam osjecaj da bi se trebala javno deklarirati kao vjernik i to iskreno posvjedociti, a cesto mi se događa da samo prešutim, što iz lijenosti (tipa: "ma ne da mi se sad vama sve to objesnjavati"), što iz straha (tipa: "hoce li me sada presutno izbaciti iz drustva ako me dozive kao fanatika, sto je vrlo moguce"). radi se o banalnim situacijama, u kojima nema ni spomena o bogohuljenju ili ismijavanju, nego recimo ja s prijateljicama na putu u francusku (nas 6), od njih 3 nas dave izjavama :"ja ne jedem cokoladu, odrekla sam se u korizmi", ja pitam onako malo da "ispipam" situaciju: "a kolko cesto ides na misu?", a svaka od njih odgovori "pa za bozic, nekad na uskrs." i tako to.
i tada bi im ja trebala odrzati katehezu, al mi se nekako ne da iz ova 2 gore razloga.
al sam im rekla ipak: samo ti jedi cokoladu, isus ne zeli da te korizma frustrira, on zeli da ti budes sretna u zivotu. eto, bila sam lijena za bilo sto drugo. nisam bas neko svjetlo svijeta.

tili bi,tili bi mo-ru...
sekica

PostanoPostano: pet 18 lip 2004, 9:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U vezi obraćenja drugih, mislim da svakoj osobi trebamo na određeni način pristupati, s obzirom na to koliko ju poznajemo i kakva je po sebi osoba.
Npr. imam jednu frendicu kojoj nikako nisam mogla objasniti kakve nam sve ljepote Gospodin daje, kak je lijep svijet pripremio za nas. I onda jednog dana, posjetila je jedan seminar i sad ona mene upoznaje s njegovim dobrotama!!! Laughing Laughing Laughing
A bratu sam, napisala pismo, i sad čekam moleći Boga da on shvati što sam mu željela reći. Vjerujem da će shvatit.
A u društvu, ponekad možda pregrubo nastupam prema psovačima i onima koji pljuju prema meni najvećoj svetosti... Ali kako da drugačije to objasnim??? Mislim da previše sve želim objašnjavati, a premalo molim!!!

Adriane, naravno da je i ono mnogo što si rekla, ako baš ništa, dalo je mislit tvojoj frendici, samo nastavi!!!

Slažem se da je molitva jedan od najvećih razloga zašto se netko obratio, ali nije jedini. I mi svojim životom itekako možemo pokazati što mi i zašto vjerujemo, povesti nekog sa sobom na neki od susreta...
I Bog će djelovati...

"Da ni za čim ne žalis kad se budeš zadnjim pogledom rastajao od zvijezda..."
Mash

PostanoPostano: pet 18 lip 2004, 12:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ariadne, mislim da si i ti i ovo što si rekla, jako dobro rekla i možda je u tom trenu to bilo sasvim dovoljno, a možda i djelotvornije, nego da si sada stala pričati i pričati...
Ovako si na konkretnom primjeru, sasvim u kratko i na lijep način rekla i svoje mišljenje i svoj stav i savjet, 3 u 1 jako sretan i tko ima uši neka čuje...
Znaš što kažu: dobre i vrijedne stvari dolaze u malim pakiranjima Laughing jako sretan

dobro, to se ne odnosi dakako na aute i sl. Laughing Laughing ,šalim se malo

BVB

"Iskustvo nas uči

Srki

PostanoPostano: sri 23 lip 2004, 11:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mash i Ariadne, sve ste lijepo rekle. Trebamo se moliti za takve ljude, no i pokušati razgovarati s njima i sve im na čisto objasniti.
Ja sam premalo rekao svom prijatelju kako frama djeluje i kako je lijepo biti u društvu sa ljudima koji misle samo dobro, koji ne psuju, a znam da je vjernik. Sutra ću mu sve lijepo objasniti.
Što se ostalihn tiče, mislim da bi trebalo u društvu takvom malo natuknut nešto vezano uz vjeru i naravno, uz framu. Onda se oni malo zainteresiraju pa počnu propitkivat kako je to, onda započne malo dublji razgovor o tome i kod nekoga možda upali.
Niko II Poznat

PostanoPostano: sri 23 lip 2004, 12:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa brate bar je to lako

uzmeš dobar i čvrst štap i sve istjeraš na pravi put - ko pastir ovce kad odlutaju i skrenu s puta

il pošalješ pasa pa ih on istjera

Laughing jako sretan Smile Smile jako sretan Laughing

"`ko sam pije sam će i umrijeti"
sike

PostanoPostano: sri 23 lip 2004, 13:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bravo Srki!tako treba!nadams e da ce tvoj prijatelj vec u petak doci na framu.kako necu biti,javit ces mi kako je proslo?Moze?
Samo naprijed!Nemoj cekat s realizacijom ideja!
Ne ostavimo za sutra nista sto mozemo uciniti vec sada, danas!
sike

PostanoPostano: čet 06 tra 2006, 12:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Stavit ću ovo svjedočanstvo ovdje ali i pod čuda se događaju jer doista je čudo..

Predivno mi je svjedočanstvo ispričala jedna osoba:
Kao patronažna sestra posjećuje jednu ženu,koja živi sama,nije vjerovala u Boga i nikog osim liječnika nije puštala u kuću.I onda joj je nedavno ta osoba poklonila knjigu od Bosmansa. Sad mi kaže da je prije koji dan ta žena tražila svećenika koji ju je posjetio a nedavno je tražila da joj da krunicu koju sad ne ispušta iz ruku jako sretan

Eto,ljubavlju i malim znakovima pažnje možemo brda pokretati.U ovom slučaju riječi nisu bile potrebne!

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Chico

PostanoPostano: sub 08 tra 2006, 20:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
ljudi vide da ste drugačiji da ne psujete ne lažete , želite pomoči i imate razumjevanje za svakoga, okolina to vidi i imate naklonost i povijerenje ljudi a to je naj važnije kako bi ljude zbližili s isusom

tu bi se složio sa bratom mislim da je to i jedini put ka približavanju ljudi isusu;pomoć,razumijevanje u biti ljubav prema drugima.
kršćani su upravo po svojoj ljubavi prepoznatljivi u svijetu
pingi

PostanoPostano: ned 09 tra 2006, 12:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Našim djelima ipak se najviše otvaramo okolini. Ljudima je pun kufer priča i obećanja, jer to, na kraju krajeva nigdje ne vodi. Budite uvjereni, ljudi nas najviše gledaju kroz naša djela! I postoji li bolji način kako obratiti ljude od toga da im pokažemo što činimo i za koga činimo? Razz
sike

PostanoPostano: pon 10 tra 2006, 12:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
Stavit ću ovo svjedočanstvo ovdje ali i pod čuda se događaju jer doista je čudo..

Predivno mi je svjedočanstvo ispričala jedna osoba:
Kao patronažna sestra posjećuje jednu ženu,koja živi sama,nije vjerovala u Boga i nikog osim liječnika nije puštala u kuću.I onda joj je nedavno ta osoba poklonila knjigu od Bosmansa. Sad mi kaže da je prije koji dan ta žena tražila svećenika koji ju je posjetio a nedavno je tražila da joj da krunicu koju sad ne ispušta iz ruku jako sretan

Eto,ljubavlju i malim znakovima pažnje možemo brda pokretati.U ovom slučaju riječi nisu bile potrebne!

Izmolite sad bar jedan Očenaš za njezinu dušu jer ju je Gospodin jučer pozvao k sebi,nju čiji je život gotovo do kraja bio u mraku jer nije spoznala Svjetlo a onda je zadnje dane života otkrila Ljubav i umrla sama s krunicom u ruci,ali sretna..

Natty

PostanoPostano: sri 19 tra 2006, 7:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da bi svaki kršćanin trebao pozivati na ljubav prema bližnjem i ukazivati na Isusa kao jedino pravo svjetlo svijeta. Kojoj crkvi će on pripadati ili ako čak neće nijednoj, to ovisi o njemu samom i kako će ga Duh Sveti voditi (iako je to vodstvo u tišini našeg srca, a ne u spektakularnom govoru u jezicima).

Opet vam kažem - Bog je jednostavan.

Sve drugo je đavolština kojoj je u cilju da nas odvuče od središta Isusa - a pogodite kome je to u cilju?

Nemam ništa protiv vašeg nauka, ali ne namećite ga drugima. Samo ljubavlju i mirom se može nekoga osvojiti.

Bernard

PostanoPostano: čet 20 tra 2006, 16:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Na svjedočenje smo povani svi, ali uvjeren sam da to trebamo činiti u skladu s našim darovima. Ja sam prije pokušao i na ulici s jednim bendom i bilo je zanimljivih razgovora, međutim, nekako sam doživio da mi je veća stvar kad ljude slušam nego kad im govorim. Velik problem današnjice je otuđenost i osamljenost mnogih. Ljudi se jako teško otvaraju, i vjerujem da su frantik i riječ već iskusili kako je to pokušati nekome doprijeti do srca bez pravog učinka.
Moje je iskustvo sljedeće: puno bolje funkcioniram u stabilnim skupinama na duge staze, dakle u firmi gdje radim. Ljudi se otvore tek kad vide da si spreman s njima zaista dijeliti njihove životne situacije, a ne samo im prodavati ideologiju. Otvore se kad vide da si drukčiji (ne psuješ, primjerice), da ih ne ugrožavaš, da ih voliš i da si spreman dopustiti im slobodu i voljeti ih čak i ako ne prihvate tvoju poruku. Ukratko, ništa ne smiješ glumiti, sve mora biti iskreno, autentično i BEZ GLUMATANJA. Moraju znati da si na njihovoj strani čak i ako su se uvalili u new age. Mi smo ipak narod koji funkcionira i otvara se na poticaj osjećaja. Vidio sam puno puta kako ljubav potiče i izaziva uzvrat ljubavi i to je ono što našem narodu treba. Kad kažete ljudima da to što jeste ili radite nemate po sebi nego je to plod hodanja s Bogom, tad se dogode nevjerojatne stvari. I uopće se ne opterećujem brojem duša koje ću privesti Kristu. Gospodin zna da te svoje ljude volim, da se za njih molim i da dajem sve od sebe da izdrže u svijetu kakav jest. Oni to znaju. A kad se otvore, doznate iznenađenja: netko vjeruje u Boga, a vi pojma niste imali; netko u teškoj situaciji moli, a vi ne biste vjerovali da ta osoba pojma ima o vjeri, itd.

Ljubav potiče ljubav. Za to treba vremena. To je teško pokazati u kratko vrijeme neke ulične evangelizacije. Bilo je to lakše u Isusovo vrijeme kad je odnos prema Bogu bio jednom od središnjih tema ljudskih razgovora, pa se lakše ljude zainteresiralo. Danas je potrebno zagrijati srca. A to se može.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
banana

PostanoPostano: ned 14 svi 2006, 18:25
PostNaslov : Re: Obratiti druge
Citiraj i odgovori

sike napisa:
Imate li kakv recept? jeste li za način da se izađe na ulicu i viče o Kristu ili da se nekako s manje buke pokuša nekoga privesti na pravi put?
Nešto smo već rekli na tu temu pod molitvenim lancom,pa da vas i tu čujemo!

Moram priznati da sam samo nabrzinu i površno pročitala posove pod ovom temom Embarassed .
Do sada nikoga nisam''obratila'', pa ne znam ništa o toj radosti kada netko uz tvoju pomoć dođe na pravi put !!!

Sviđaju mi se ove riječi pape Ivana Pavla II

''Biti kršćanin znači biti misionar... Nije dovoljno samo otkriti Krista - moraš ga približiti i drugima. Moraš imati hrabrosti govoriti o Kristu. On se pouzdaje u tebe i računa na tvoju suradnju."

Heh, ćesto se znam naći u situacij da ne znam što i kako da ljudovima kažem, pa rađe odlučim i ne reći Confused tuzan Wink . Mislim da bih kada bih netkome počela pričati o Bogu, naišla na pitanja na koja ni sama ne znam odgovore pa bih sve još više zbunila. Znam, ljudima je najlijepše slušati tuđa iskustva...al' ni o tome katkad nije lako pričati...

Mislim da posebnog recepta nema!! Svatko je poseban i za svakoga se mora ''skuhati posebna maneštra'' Wink . A On će tu našu''maneštricu'' zaćiniti svojim zaćinom !!

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sike

PostanoPostano: ned 14 svi 2006, 18:31
PostNaslov : Re: Obratiti druge
Citiraj i odgovori

banana napisa:
Do sada nikoga nisam''obratila'', pa ne znam ništa o toj radosti kada netko uz tvoju pomoć dođe na pravi put !!!

Sviđaju mi se ove riječi pape Ivana Pavla II

''Biti kršćanin znači biti misionar... Nije dovoljno samo otkriti Krista - moraš ga približiti i drugima. Moraš imati hrabrosti govoriti o Kristu. On se pouzdaje u tebe i računa na tvoju suradnju."

Heh, ćesto se znam naći u situacij da ne znam što i kako da ljudovima kažem, pa rađe odlučim i ne reći Confused tuzan Wink . Mislim da bih kada bih netkome počela pričati o Bogu, naišla na pitanja na koja ni sama ne znam odgovore pa bih sve još više zbunila. Znam, ljudima je najlijepše slušati tuđa iskustva...al' ni o tome katkad nije lako pričati...

Misliš da nisi nikog obratila? Wink A pogledaj Aleksandra..
jel što znači obratiti?Reći nekome da je Bog živ da i ta osoba treba u to vjerovati pa kad se i to počne događati, jer onda smijemo stati i reći da smo nekoga obratili. NE! Tek tad smo potrebni toj osobi na tom putu upoznavanja Boga,potrebna joj je jedna ruka koja će je voditi dok taj slijepac ne progleda uz Božju milost i našu pomoć.

Dakle,bananice,itekako si već počela obraćati ljude!A možda je i najljepše tako da nisi ni svjesna toga..To je put svetosti!

Ako ti netko postavi bilo kakvo pitanje,daj mu odgovor ljubavi,odgovor kojis e krije u tebe,po kojem zapravo živiš.Daj toj osobi sebe,tebe je Gospodin odabrao da odgovoriš toj osobi da je Bog ljubav i da tu osobu ljubi kao što Isusa ljubi!

Zadnja promjena: sike; ned 14 svi 2006, 22:03; ukupno mijenjano 1 put.

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.