HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 22 stu 2017, 20:15. Pogledaj neodgovorene postove
Obratiti druge
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Čokolada
isključen

Spol: muško
PostanoPostano: ned 03 vel 2008, 8:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A zašto treba nekoga obratiti,--šta fali drugim religijima?Zašto se nekog treba obratit na katoličanstvo, mogu li ja nekog katolika obratit da bude budist ili hindu? belji se
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Luka7

PostanoPostano: ned 03 vel 2008, 10:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da se ovdje prvenstveno govori o obraćenju onih koji nisu vjernici, a ne o preobraćenju ili prekrštavanju ljudi drugih vjeroispovjesti. Ipak treba pogledat u svijet i vidjet da se mnogi ljudi prebacuju iz jedne u drugu vjeroispovjest. Najsvježiji primjeri su mnogi svećenici anglikanske ckve koji su prešli u katoličku crkvu. Nitko ne osporava da je spasenje moguće u anglikanskoj crkvi, ali ako netko više voli katoličku vjeru zašto nebi prešao i zašto bi bilo loše nekome reći da je lijepo biti katolik? Ne vršimo nikakv loš pritisak na nekoga ako mu to kažemo.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
little_angel

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 03 vel 2008, 10:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čokolada napisa:
A zašto treba nekoga obratiti,--šta fali drugim religijima?Zašto se nekog treba obratit na katoličanstvo, mogu li ja nekog katolika obratit da bude budist ili hindu? belji se

Baš je prošlu nedjelju jedan svećenik rekao kako poštuje ljude svih religija, ali kako se ne može pomiriti sa tim da se netko nije opredijelio za Isusa Krista. I da se nitko od nas ne može s tim pomiriti. Ne znam što je točno htio reći s tim - pomiriti...

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: ned 03 vel 2008, 11:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:
Čokolada napisa:

Baš je prošlu nedjelju jedan svećenik rekao kako poštuje ljude svih religija, ali kako se ne može pomiriti sa tim da se netko nije opredijelio za Isusa Krista. I da se nitko od nas ne može s tim pomiriti. Ne znam što je točno htio reći s tim - pomiriti...

Ne može i ne želi dopustiti da ostane na tom, već želi činiti i širiti evanđelje!

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: ned 03 vel 2008, 11:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Na Pepelnicu ćemo čuti: "Obratite se i vjerujte Evanđelju".
Poziv svakome osobno, i to se može ostvariti jedino vlastitom željom,
jer u vlastitom obraćenju nemoguće je biti pasivan.

"Pođite po svem svijetu, propovijedajte evanđelje svemu stvorenju.
Tko uzvjeruje i pokrsti se, spasit će se, a tko ne uzvjeruje, osudit će se."
(Mk 16, 15-16)

"Pođite dakle i učinite mojim učenicima sve narode krsteći ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga
i učeći ih čuvati sve što sam vam zapovjedio!"
(Mt 28, 19-20a)

To je opće poslanje koje je Isus prije svog uzašašća dao svojim učenicima, a preko njih i svima nama. Kako ostati ravnodušan na te riječi i reći "baš me briga za spasenje drugih, bitno da je meni dobro"?! Pa upravo to je jedna od najvažnijih zadaća koju imamo: propovijedati Evanđelje - ŽIVJETI Evanđelje - a u to je uključena nesebična i zauzeta ljubav prema Bogu, sebi i bližnjemu. I jedino takvim načinom života moguće je pomoći drugima u odluci da se obrate, da se poprave, da budu bolji - jer mi je stalo do njih... Htjeti obratiti nekoga silom i pod svaku cijenu je terorizam, željeti obratiti nekoga svakodnevnim sitnim iskazima ljubavi omekšat će srce i pripremiti ga za lakše prihvaćanje Evanđelja i Boga u svoj život. Obratiti se znači vratiti se Bogu. Ako nismo ravnodušni kad je vlastito spasenje u pitanju, trudit ćemo se živjeti svakodnevno svoje obraćenje i na taj način davati primjer svima oko nas, uključujući i one koji su Boga izgubili iz vida...

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: pet 14 kol 2009, 18:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad počnem razmišljati koliko bi meni značilo da neke drage osobe u mom životu prihvate Boga, da mu se vrate iako su ga negdje putem zaboravile, kad samo pomislim koliku bi meni radost to donijelo, e onda tek shvaćam bar djelić Božje radosti zbog jedne izgubljene ovce... i svakog obraćenja.

Pročitala sam u jednoj knjizi da najveći ateist čezne da mu se vjernici odupru, da je to najdjelotvorniji put do njihovog zatvorenog srca, ali da onda Bog od nas traži da se odupremo s ljubavlju. Jer to je nešto što bi ih moglo potaknuti na razmišljanje.

Samo se pitam kako se nekome oduprijeti s ljubavlju Question Wink Ne znam je li mi se samo čini ili to stvarno jest jako teško.

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Patrisha

PostanoPostano: sub 15 kol 2009, 12:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To je jako jako teško...
Meni se stvarno teško družiti s takvim ljudima jer imam veliku potrebu, odnosno nagon, da ih evangeliziram, ali ne uspijevam. Ne znam se oduprijet s ljubavlju nego kao da ih osuđujem i na kraju izvrijeđam jer ne prihvaćaju ono što im govorim. ispadne da im solim pamet i ne poštujem njihove stavove, a što je je - ne poštujem, tako da ni oni moje stavove ne mogu poštivati... Rolling Eyes
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: little_angel
Magali
mod team

PostanoPostano: ned 16 kol 2009, 8:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Treba biti otvoren,
iako od onih koji su na drugoj strani trpimo stalne prijekore, pogrde i patnje...
treba ustrajati
i kako kaže LA dočekati ih s ljubavlju...
treba se naučiti da oni ne smiju djelovati na nas,
da nas ne dotiću njihove riječi,
nego mi njih trebamo poticati, poticati na promjenu...
čak i ako ona neće biti odmah i sada,
možda ih neke od naših riječi promjene u budućnosti...
možda je naš prihvat njih samo korak do njihove samostalne promjene...
tako bi trebalo biti...
oni bi trebali sami shvatiti...
a mi mi odgovarati samo ljubavlju...barem to nastojati...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: vjernik
tralalala

PostanoPostano: pon 17 kol 2009, 11:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

..vrlo je teško i delikatno pokušavati obraćati, nuditi nekome Evanđelje ili općenito način života jednog katolika...u ovome svijetu neminovno ispadamo čudaci, fanatici itd...tu valja biti mudar, uzeti u obzir da je vjera dar, da se apsolutno nikome ne da ništa nametnuti jer nerijetko postižemo krive i neželjene učinke...Valja im pokazati svojim životom tko smo i što smo, svojim oduševljenjem za život, pomaganjem potrebitima, mogućnošću da slušamo, da primjećujemo one najneznatnije....treba ih na neki način privući naša radost da postanu znatiželjni da pitaju odakle to...dakle ništa od velikih riječi ...dan za dan.....odlukama i malim djelima ljubavi...živjeti i biti primjer...... Very Happy

Ps 139
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: vjernik
Patrisha

PostanoPostano: pon 17 kol 2009, 15:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, treba im pokazati svojim životom, ali svejedno - pa neću šutiti na grijeh ili na nepoštivanje Boga, naravno da ću probat evangelizirati i braniti svog Gospodina... tako da... teško je to...
a pogotovo ako imaš potrebu ljudima oko sebe govoriti o tome, to je jednostavno nagon ili poziv, tako da sumnjam da je dovoljno samo živjeti svoj život i i samo na taj način pokazivati...
tralalala

PostanoPostano: pon 17 kol 2009, 15:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

apsolutno se slažem da ne treba šutjeti na grijeh...ta i najveći nevjernik može se uvijek pozvati i na moral...samo treba tu biti mudar i razborit..s kime koliko i na koji način...jer svi smo mi različiti..sukladno s time ne iskuljučujem da se nečije obraćenje ne može zbiti i na osnovu nečijeg usmenog svjedočanstva ili slično.....no autentično živlejnje Evanđelja je ono po čemu bi nas trebali prepoznati...a to je ponekad teže nego li pričanje.... razmislja Wink

Ps 139
Patrisha

PostanoPostano: pon 17 kol 2009, 15:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da... ali eto, valjda je uz molitvu sve moguće, pa tako i obraćenje svojih bližnjih.. Smile
tralalala

PostanoPostano: pon 17 kol 2009, 15:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

to je..i ja s povjerenjem u molivti prikazujem bližnje...a On čini po našoj vjeri i predanju i na koncu svojoj svetoj volji... molitva živli´ zivio

Ps 139
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.