HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 17 stu 2019, 6:12. Pogledaj neodgovorene postove
Duhovna glazba
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Gandalf

Spol: muško
PostanoPostano: pon 15 ožu 2004, 17:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sto se tice autorskih prava, sam sam napisao par pjesama i cilj mi je da ih sto vise ljudi cuje, a o zaradi ni ne mastam. Ali isto tako ne zelim da mi sutra dodje neki Huljic pa da mi prepjeva pjesmu i potpise sebe i jos mene napravi plagijatorom pred ljudima i zakonom. To ne zelim. I sta da onda radim?
Onda lijepo odem na ZAMP i prijavim pjesme pa sam siguran od takvih uzurpiranja. Ili, ako zelim da vise ljudi cuje moje pjesme, i da do njih mogu doci i u Dalmaciji, dat cu nekoj izdavackoj kuci da mi izda cd. Ali onda moram postovat i njihove odredbe koje sam prihvatio potpisujuci ugovor i zasticujuci svoja autorska prava. Nikakva mudrost. Stoga prestanite pisati citate iz evandjelja, jer doista nisu odgovarajuci, za ovu temu.

I ja stvarno mislim da te stvari ne kostaju tako puno (cd-i duh glazbe). Da kostaju kao komercijalni, koji su od 130-150kn, rekao bih da je to bezobrazno puno. Ali nekih 60-80kn stvarno nije neki novac. Kako vec jednom prije rekoh, novci se trose (ne kod svih ali kod vecine) na skroz bezvezne i nevazne stvari, pa onda se mogu dati da se kupi i da moze opstati nesto vrijedno.

Znas sta...
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
jzekic

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pon 15 ožu 2004, 18:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

S tobom bi se u vecini stvari i mogao sloziti, ali u jednoj nemogu nikako da "citati iz evanĆ°elja nisu primjereni ovoj temi".

ONI SU PRIMJERENI SVAKOJ TEMI, SVAKOM VREMENU, ONI SU JEDINE PRAVE, VJEƈNE I UNIVERZALNE VRIJEDNOSTI KOJE NIJEDAN DRUÅ TVENI NI IDEOLOGIJSKI SUSTAV NIKADA NEƆE SRUÅ ITI.

JER KAKO SAM KRIST REƈE "SVE ƆE UMINUTI ALI MOJA RIJEƈ NIKADA", DOISTA ONA JE UVIJEK ŽIVA I DJELOTVORNA.

JOÅ  JEDAN PUT PONAVLJAM I ONO; "NEBUDETE LI VI GOVORILI, KAMENJE ƆE PROGOVORITI"!!!

MIR I DOBRO!

Josip ZekiƦ

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskrÅ”Ć¦a života, gozbi da vjeĆØnoj dovodim goste, da svijetu kažem Å”to je ljepota.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Dado

PostanoPostano: uto 16 ožu 2004, 11:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Aha... sorry, Gandalfe, sad sam skuzio sto mislis... sto se tice autorskih prava i sl, slazem se s tobom.

jzekic napisa:
...ali u jednoj nemogu nikako da "citati iz evanĆ°elja nisu primjereni ovoj temi".

ONI SU PRIMJERENI SVAKOJ TEMI, SVAKOM VREMENU, ONI SU JEDINE PRAVE, VJEƈNE I UNIVERZALNE VRIJEDNOSTI KOJE NIJEDAN DRUÅ TVENI NI IDEOLOGIJSKI SUSTAV NIKADA NEƆE SRUÅ ITI.

Hm... ajd sad pogledaj malo - kako bi ti spojio zakon o izdavastvu i autorskim pravima i Sveto Pismo? Upravo zato i postoje dva pojma: "svjetovno" i "duhovno". Mislim da Evandjelje ne mozes primjenjivati doslovno bas svugdje. Kad bi bilo tako, onda bismo mi npr. morali ispovijedati ako smo presli cestu pod crvenim ili slicno...

Ne protivim se Evandjelju ni u kojem pogledu, i mislim da je vazno slijediti ga srcem, ali isto tako, moramo paziti da ga slijedimo i razumom, tj. da znamo sto i kada treba primijenjivati. To je nekako moje misljenje...

Pax et bonum!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Tomislav

PostanoPostano: uto 16 ožu 2004, 11:31
PostNaslov : INICIJATIVA ZA PROMICANJE DUHOVNE GLAZBE NA INTERNETU
Citiraj i odgovori

Dakle drago druŔtvo vidim da ste se odmaknuli od naŔe teme pa smo Zole i ja sklepali jedan tekst za ZAMP.

Molim vas budite sad barem toliko ljubazni pa da to malo svi zajeno prokomentiramo i dotjeramo pa da poÅ”aljemo na slijeƦu adresu!
Exclamation

ZAÅ TITA AUTORSKIH MUZIƈKIH PRAVA
RendiƦeva 28 b-c
10 000 Zagreb
Tel: +385 1 233 21 77
Fax: +385 1 230 36 76

Exclamation Predmet: Otvaranje Internet stranice suvremene duhovne glazbe
Question Traži se: Službena dozvola za rad od strane ZAMP-a prema uvjetima navedenim u daljnjem tekstu

PoŔtovani! Wink

Nedavno se pojavila inicijativa internetiziranog dijela mladog katoliĆØkog puĆØanstva o otvaranju novog servisa duhovne glazbe koji bi korisnicima na jednom mjestu omoguƦio besplatno skidanje i sluÅ”anje suvremene duhovne glazbe putem interneta.
Naime, duhovna glazba je trenutno stahovito loÅ”e zastupljena u medijima, a i sam krug sluÅ”atelja koji je okuplja je relativno malen. Velika veƦina ljudi joÅ” uvijek ne razlikuje suvremeni glazbeni izriĆØaj u duhovnoj glazbi od onog klasiĆØnog ili od puĆØkih (crkvenih) pjesama. To razoĆØaravajuƦe djeluje na veliki broj entuzijasta koji se bave duhovnom glazbom u Hrvatskoj. MeĆ°utim, unatrag nekoliko godina bilježe se znaĆØajni pomaci na podruĆØju diskografije, festivala, koncerata i broja izvoĆ°aĆØa.
Valja odmah na poĆØetku spomenuti da se suvremena duhovna glazba ne može i ne želi mjeriti sa komercijalnom glazbom u prvom redu zbog toga Å”to je gotovo cjelokupan rad glazbenika na ovom podruĆØju iskljuĆØivo na volonterskoj osnovi - besplatan. Velika veƦina izdanja se dijeli besplatno ili se prodaje najĆØeÅ”Ć¦e u humanitarne svrhe ili samo za pokriƦe troÅ”kova snimanja albuma - nikako zbog zarade.
Iz toga razloga smo se odluĆØili za pokretanje volonterksog i nekomercijalnog projekta sa vrlo jednostavnom svrhom: ā€žPribližiti suvremenu duhovnu glazbu onima kojima je namjenjena ā€“ sluÅ”ateljimaā€œ.
Prema sadaÅ”njim razmiÅ”ljanjima i zakljuĆØcima web-stranica je osmiÅ”ljena kao top ljestvica duhovne glazbe i to na sljedeƦi naĆØin:
ā€¢ na ljestvici se nalazi 30 pjesama za koje korisnici mogu glasati
ā€¢ pjesme se ne mogu sluÅ”ati u cijelosti veƦ se može ĆØuti samo jedan kratak insert koji sluÅ”atelju omoguƦava da donese sud o pjesmi te joj dade svoj glas
ā€¢ prvih pet pjesama (sa najviÅ”e glasova) može se u cijelosti presluÅ”ati i skinuti
ā€¢ svaki tjedan ili mjesec dana (ovisno o odazivu izvoĆ°aĆØa) na stranicu Ʀemo dodati 5 novih prijedloga koji Ʀe imati priliku konkurirati za ulaz na ljestvicu.

Audio materijale koji bi se izložili na Internet stranici ustupali bi sami autori, izvoĆ°aĆØi ili izdavaĆØi. Odnose sa njima bismo ugovarali izravno. Broj pjesama s kojima bi svaki izvoĆ°aĆØ ili autor participirao tijekom godine bio bi limitiran na nekoliko (možda maksimalno tri ili ĆØetri pjesme). To bi pravilo istom mjerom Å”titilo autorska prava i ravnopravnost svih izvoĆ°aĆØa. Izloženost pjesme bi takoĆ°er bila vremenski ograniĆØena. Subjekt koji ustupa svoje djelo ima izravan uvid u stanje sustava i pravo da u svakom trenutku izravno povuĆØe pjesmu sa sustava, Å”to znaĆØi da je pjesma u sustavu iskljuĆØivo u rukama osobe koja na nju ima pravo.
Smatramo da se na taj naĆØin prodaja duhovnih cd-a nikako ne bi umanjila, veƦ naprotiv uveĆØala. BuduƦi da Ʀe neke dobre pjesme lakÅ”e izlaziti iz sjene uvjereni smo da Ʀe se poveƦati potražnja za originalnim materijalima.
U svakom sluĆØaju velik je broj pitanja joÅ” neodgovoren stoga smo željni vaÅ”ih prijedloga i sugestija. Ono Ʀe nam za sada biti odskoĆØna daska je vaÅ”a podrÅ”ka jednom ovakvom sustavu. Trenutno inicijativu podupire Ured za mlade Hrvatske biskupske konferencije, meĆ°utim nas u prvom redu trenutno interesira pravna regulativa.
Molimo stoga cijenjeni naslov da nam dade smjernice za daljnji nastavak projekta. Naime svjesni smo uloge vaÅ”e institucije u zaÅ”titi autorskih pava koja je regulirana Zakonom o zaÅ”titi autorskih prava, meĆ°utim nismo uspjeli pronaƦi odgovarajuƦe smjernice koje bi se ticale distribucije audio materijala putem interneta.
Zanima nas da li uopƦe postoji bilo kakav naĆØin da se projekt realizira na neprofitnoj osnovi i pod kojim uvijetima.

U nadi ostvarivanja uspjeÅ”ne suradnje i razumijevanja naÅ”eg problema, srdaĆØno vas pozdravljaju voditelji projekta:

Zoran BabiƦ i Tomislav UroiƦ

Tomislav UroiƦ

Glavni urednik stranica:
www.duhovna-scena.com
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
zole

PostanoPostano: uto 16 ožu 2004, 14:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, ipak mnogo, mnogo vece zasluge za sklapanje teksta ima Tomislav...

Ali u svakom slucaju sad svi koji zele duhovnu glazbu, ili ovako ili onako, trebaju procitati taj etkst i eventualno ga nadopuniti/prepraviti i sl. Ako se i ostali sloze sa prepravkom, onda cemo mjenjati tekst...

Srebra i zlata nema u mene, ali Å”to imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista NazareƦanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim Ʀete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Dado

PostanoPostano: uto 16 ožu 2004, 15:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni se svidja. Jedno sto bi na pocetku treceg odlomka umjesto "valja" stavio "trebalo bi", al to je manje-vise nebitno.

Pax et bonum!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
jzekic

PostanoPostano: uto 16 ožu 2004, 15:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

MOJ KOMENTAR:

Jedno neshvaƦam, zaÅ”to bi vi trebali tražiti dozvolu za stranice ovakvog tipa, prvo pravo na vlasniÅ”tvo pjesme pripada samom izvoĆ°aĆØu i on to pravo za reproduciranje moze prenjeti na bilo koga...
Pa prema tome ja mislim, da kada bi se uz dopuÅ”tenje izvoĆ°aĆØa nalazile i cijele pjesme, u tom nebi bilo nista sprno, a i sumnjam da bi se bilo tko bunio, onaj tko nezeli da njegove pjesme budu na netu, taj nece dati ni dopustenje za to...
Dalje nevalja tu stvar toliko komercijalizirati, dovoditi je do takvih sluzbenih "razmjera", jer duhovna glazba je jedna sveta stvar, s kojom sukladno tome, tako treba i postupati(ne je napuhavati, kao Å”to ljudi ĆØine sa svim, naravno iskljuĆØivo iz jednog cilja, nimalo svetog, da bi sebe smjestili u centar pažnje), ona je, ili bi trebala biti napravljena s JEDNOM PLEMENITOM NAMJEROM, A TO JE Å IRENJE LJUBAVI MEƐU LJUDIMA, Å IRENJE KRISTOVA MIRA I OSJEƆAJA BRATSKE POVEZANOSTI SVIH KRÅ Ć†ANSKIH SINOVA I KƆERI!!!

Josip

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskrÅ”Ć¦a života, gozbi da vjeĆØnoj dovodim goste, da svijetu kažem Å”to je ljepota.
Gandalf

PostanoPostano: uto 16 ožu 2004, 18:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ispravke:

-Iz toga razloga smo se odluĆØili za pokretanje volonterksog i nekomercijalnog projekta sa vrlo jednostavnom svrhom...

-Ono Ʀe nam za sada biti odskoĆØna daska je vaÅ”a podrÅ”ka jednom ovakvom sustavu...... VALJDA FALI "sto" na pocetku recenice.

Toliko od mene, tekst je OK. Jedino bi trebalo naglasiti nas problem: "Da li je dovoljan pristanak izvodzaca, ili ako je netko drugi krovni nositelj autorskih prva njegovo odobrenje, u krajnjem slucaju ZAMP???"

Evo, rekao bih ti Josipe da nam nije namjera stvoriti novi "slucaj Napster", ali, s obzirom da je ova nasa glazba neprofitna, moguce je da nam iz ZAMPA kazu bas ono sto ti naglasavas, da to radimo "under cover", bez velike buke i da ne dizemo prasinu, kad to vec nikom ne ide ni u dzep a ni njima iz dzepa. Iako mi je osobno draze ne svercati se, da nismo na stalnom rubu panike.

Znas sta...
jzekic

PostanoPostano: uto 16 ožu 2004, 18:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mjesta za paniku nema "jer Gospodin je pastir naÅ”, zla se nebojimo mi", ali i dalje mislim da je to nepotrebno, jer kao Å”to i sami znate ako od nekog tražite neku uslugu to povlaĆØi i "protuslugu", jer birokratskli sustav poĆØiva na tom principu.A da se to napravi i bez znanja tih institucija, nevjerujem da bi imali problema.Ali nije bitno, u principu se s tim slazem, samo mislim da nije poterbno kompliciranje oko tako jednostavne stvari.Baza mp3 pjesama koju sam ja poĆØeo raditi, i nastaviti Ʀu, jer od svih izvoĆ°aĆØa sam dobio dopuÅ”tenja.

Usput joÅ” jednom pozivam one koji bi mi htjeli i mogli pomoƦi da se jave, a izvoĆ°aĆØi koji nisu poslali svoje pjesme da poÅ”alju.

Josip

kontakt@zupa-kastel-luksic.hr
http://zupa-kastel-luksic.hr/mp3.htm

davorseljan

PostanoPostano: uto 16 ožu 2004, 22:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈinimi se da su svima vama autorska prava jednaka nuli.
Mnogi od autorskih prava žive. Svi lokali plaĆØaju odreĆ°eni pauÅ”al zbog toga Å”to puÅ”taju glazbu svojim korisnicima. Ne vjerujete otiĆ°ite do prvog kafiƦa.
Pa naŔi dragi Fidesi su reagirali kad je jedan VIS snimio njihovu pjesmu na svoj CD bez njihova znanja i prodavao.
Takvih sluĆØajeva je puno.
U SAD-u su ta prava zakon i svako krÅ”enje se puno plaƦa.
Pogledate samo naÅ”e fotokopirnice i knjige koje se kopiraju. Mnoge imaju naznaƦenu zabranu ali toga se nitko ne drži.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Tomislav

PostanoPostano: sri 17 ožu 2004, 10:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jzekic napisa:
A da se to napravi i bez znanja tih institucija, nevjerujem da bi imali problema.Ali nije bitno, u principu se s tim slazem, samo mislim da nije poterbno kompliciranje oko tako jednostavne stvari.Baza mp3 pjesama koju sam ja poĆØeo raditi, i nastaviti Ʀu, jer od svih izvoĆ°aĆØa sam dobio dopuÅ”tenja.

Želim vam u tome puno sreƦe posebno na vaÅ”im stranicama! Netko je u ranijim postovima spominjao NAPSTER - to je zadnja stvar koja treba duhovno galzbi. Mislim da reda mora biti i ako postoje nadležne institucije da se njih mora poÅ”tivati ili barem pitati za miÅ”ljenje.

Ovo Å”to vi radite i zagovarate Ʀe se kad tad pokazati kao neÅ”to loÅ”e! Diskografija je jedan oblik oĆØuvanja glazbe, a samim time može pokriti i njezine troÅ”kove, stoga i dalje tvrdim da bi je duhovni glazbenici morali ko takvu cijeniti i Å”tititi...

JoÅ” jednom pozivam sve da pomno prouĆØe pravila igre pod kojim nastavljamo i koja Ʀemo prezentirati ZAMP-u! Tko misli da su OK neka se osjeƦa dijelom ekipe koja Ʀe raditi na novom sustavu ako za njega dobijemo dozvolu. Oni koji misle da neÅ”to ne Å”tima neka daju svoje argumente pa Ʀemo modificirati.

Tomislav UroiƦ

Glavni urednik stranica:
www.duhovna-scena.com
Ljuda Baba

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 17 ožu 2004, 11:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ured za mlade HBK podržava duhovnu scenu i prati njihov rad...zaista slaviti pjesmom Boga i na taj naĆØin se povezivati...to je neÅ”to prekrasno. Svi koji rade na duhovnoj sceni i svima koji tome teže velika hvala.

Samo molim jednu stvar - ukoliko se neÅ”to želi a sa tim se povezuje Ured za mlade MOLIM da mi se javi i objasni i prije pismenog spominjanja Ureda u javnosti (toĆØnije u ovakvom dopisu).
OSOBNO, PONAVLJAM OSOBNO pozdravljam tu ideju, ali prije nego iza te konkretne ideje SLUŽBENO stane Ured potrebno je konzultirati biskupe i sveƦenike koji su nam nadreĆ°eni. MI U UREDU NE ODLUƈUJEMO SAMI.
Stoga Ured za mlade ne podržava JOÅ  tu inicijativu jer se o njoj priĆØalo usput kao dobroj ideji, ali prethodno nije zatražena konkretna suglasnost za ovako neÅ”to.
jzekic

PostanoPostano: sri 17 ožu 2004, 16:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

JOŠ JEDAN PUT ŽELIM NAGLASITI DA OVAKAV RAZGOVOR O DUHOVNOJ GLAZBI NEMA NIKAKVOG SMISLA!

MI SMO PRIJE SVEGA KRÅ Ć†ANI I KAO TAKVI SE PREDSTAVLJAMO DRUÅ TVU, A KRÅ Ć†ANSKE VRIJEDNOST NISU MATERIJALNE, KRIST NIJE DOÅ AO NA OVAJ SVIJET RADI NAÅ EG MATERIJALNOG BITKA NEGO DA SPASI SVE DUÅ E, SVIMA PRONESE RADOSNU VIJEST OTKUPLJENA I SVE PRIVEDE SLAVI SVOGA SVEMOƆNOG OCA KOJI JE NA NEBESIMA!

GLAVNI JE CILJ DUHOVNE GLAZBE PRONOÅ ENJE SLAVE NAÅ EG GOSPODINA, BRATA I PRIJATELJA ISUSA KRISTA I NJEGOVE RIJEƈI.ZABRANITI TO NA BILO KOJI NAƈIN JE SVETOGRƐE BAR ZA NAS KRÅ Ć†ANE, ZABRANITI Å IRENJE DUHOVNE GLAZBE NA BILO KOJI NAƈIN PA I NA OVAJ JEDNAKO BI BILO KAO npr. "ZABRANA KOPIRANJA BIBLIJE".

NAÅ  JE SVETI ZADATAK I POSLANJE DA NA BILO KOJI NAƈIN, ODUPIRUƆI SE SNAGOM USKRSLOGA KRISTA, SILAMA ZLA I MATERIJALISTIƈKOG SVIJETA, PRONOSIMO RADOSNU VIJEST, NADU SPASENJA ZA SVE NARODE!!!

A ONI KOJI SE S OVIM NE SLAŽU NE MOGU SE NAZIVATI KRÅ Ć†ANIMA, JER ONI VJEƈNE I NEPOGREÅ IVE ISTINE SVETE MAJKE CRKVE NASTOJE PRILAGODITI SVOJIM USKOGRUDNIM I OVOZEMNIM CILJEVIMA!

BILI BI SAMO POPUT ZRNA PIJESKA ILI DINE KOJU VJETAR PREMJEÅ TA KADA BI RAZMIÅ LJALI NA NAƈIN KOJIM ONI RAZMIÅ LJAJU, NO MI NISMO ZRNO PIJESKA, NEGO HRAM BOGA ŽIVOG I VJEƈNOG, KRALJEVSKO SVEƆENSTVO, SVETI PUK NJEMU STEƈEN DA NAVJEÅ TA NJEGOVA SILNA DJELA, JER NAS JE IZ TAME IZVEO NA SVIJETLO I ŽIVOT!

POZVANI SMO DA BUDEMO SVJETLO SVJETA I SOL ZEMLJE, DA SE BORIMO, BORIMO ZA ISTINU, U ƈIJE SE PRISUSTVO NADAMO U SMIRAJU VREMENA DOƆI, DA U SLAVI ANƐELA PJEVAMO NJEGOVU VELIƈANSTVU!

SVIMA VAM OD SRCA ŽELIM DA JEDNOGA DANA POSTIGNETE BITI DIONICIMA RAJA!

ZAPAMTITE!
KRÅ TENJEM MI NISMO VIÅ E SAMO LJUDI, MI SMO I DJECA BOŽIJA NJEGOVI APOSTOLI NA KUGU ZEMALJSKOM, POSLANI U NEUMOLJIVU BORBU SA SOTONOM I NJEGOVIM RATNICIMA, KOJI MATERIJALNIM DOBRIMA NASTOJE ZAVESTI PALOG ƈOVJEKA! NO MI NISMO BEZ NADE, JER NAÅ A JE BUDUƆNOST SIGURNA, SIGURNA UTOLIKO KOLIKO MI BUDEMO SIGURNI U BOŽIJU SVEMOGUƆNOST!
NEPADAJTE NA TRIKOVE ZAVODNIKA I OCA LAŽI, NEGO OSTANITE VJERNI SVOM POSLANJU!

JOSIP

zole

PostanoPostano: čet 18 ožu 2004, 23:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

g. jzekic!

kad sam se prvi puta prijavio na jedan forum, onda sam imao potpis visine 7 redaka pa me je jedan kolega uputio na kulturu ponasanja na internetu! Bio sam prilicno uvrijedjen, ali sam shvatio da neke stvari ne znam pa mi je bilo drago sto me opomenuo...

Prije nekoliko postova, posali ste pjesmu, no ovo nije prikladna tema, pogotovo u ovom trenutku. Nitko vam nista nije prigovorio. Zasto ste sada svoj post napisali velikim, TISKANIM i boldanim (podebljanim) slovima??? (na tri nacina ste naglasavali svoje rijeci)
Chateri su odavno uveli pravilo (a vrlo je intuitivno) da velika slova znace vikanje, deranje... Stoga bi ovaj vas post bio poput vikanja i nametanja vaseg posta naspram svih nas ostalih! Sada se zamislite u situaciji kako sa nekim pricate i dogovarate nesto vazno, a onda se taj netko pocne derati na vas i tako vam pokusava nametnuti svoje ideje! Biste li se osjecali ugodno? Biste li smatrali kako ta osoba ima pravo nametati vam svoje misljenje?

Srebra i zlata nema u mene, ali Å”to imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista NazareƦanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim Ʀete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Tomislav

PostanoPostano: ned 21 ožu 2004, 10:53
PostNaslov : FINALNA VERZIJA
Citiraj i odgovori

Dakle evo finalne verzije s kojom bismo mogli izaƦi van:

Exclamation Exclamation Exclamation

INICIJATIVA ZA PROMICANJE
DUHOVNE GLAZBE NA INTERNETU

ZAÅ TITA AUTORSKIH MUZIƈKIH PRAVA
RendiƦeva 28 b-c
10 000 Zagreb
Tel: +385 1 233 21 77
Fax: +385 1 230 36 76

Predmet: Otvaranje Internet stranice suvremene duhovne glazbe
Traži se: Službena dozvola za rad od strane ZAMP-a prema uvjetima navedenim u daljnjem tekstu

PoŔtovani!

Nedavno se pojavila inicijativa internetiziranog dijela mladog katoliĆØkog puĆØanstva o otvaranju novog servisa duhovne glazbe koji bi korisnicima na jednom mjestu omoguƦio besplatno skidanje i sluÅ”anje suvremene duhovne glazbe putem interneta.
Naime, duhovna glazba je trenutno stahovito loÅ”e zastupljena u medijima, a i sam krug sluÅ”atelja koji je okuplja je relativno malen. Velika veƦina ljudi joÅ” uvijek ne razlikuje suvremeni glazbeni izriĆØaj u duhovnoj glazbi od onog klasiĆØnog ili od puĆØkih (crkvenih) pjesama. To razoĆØaravajuƦe djeluje na veliki broj entuzijasta koji se bave duhovnom glazbom u Hrvatskoj. MeĆ°utim, unatrag nekoliko godina bilježe se znaĆØajni pomaci na podruĆØju diskografije, festivala, koncerata i broja izvoĆ°aĆØa.
Valja odmah na poĆØetku spomenuti da se suvremena duhovna glazba ne može i ne želi mjeriti sa komercijalnom glazbom u prvom redu zbog toga Å”to je gotovo cjelokupan rad glazbenika na ovom podruĆØju iskljuĆØivo na volonterskoj osnovi - besplatan. Velika veƦina izdanja se dijeli besplatno ili se prodaje najĆØeÅ”Ć¦e u humanitarne svrhe ili samo za pokriƦe troÅ”kova snimanja albuma - nikako zbog zarade.
Iz toga razloga smo se odluĆØili za pokretanje volonterskog i nekomercijalnog projekta sa vrlo jednostavnom svrhom: ā€žPribližiti suvremenu duhovnu glazbu onima kojima je namjenjena ā€“ sluÅ”ateljimaā€œ.
Prema sadaÅ”njim razmiÅ”ljanjima i zakljuĆØcima web-stranica je osmiÅ”ljena kao top ljestvica duhovne glazbe i to na sljedeƦi naĆØin:
ā€¢ na ljestvici se nalazi 30 pjesama za koje korisnici mogu glasati
ā€¢ pjesme se ne mogu sluÅ”ati u cijelosti veƦ se može ĆØuti samo jedan kratak insert koji sluÅ”atelju omoguƦava da donese sud o pjesmi te joj dade svoj glas
ā€¢ prvih pet pjesama (sa najviÅ”e glasova) može se u cijelosti presluÅ”ati i skinuti
ā€¢ svaki tjedan ili mjesec dana (ovisno o odazivu izvoĆ°aĆØa) na stranicu Ʀemo dodati 5 novih prijedloga koji Ʀe imati priliku konkurirati za ulaz na ljestvicu.

Audio materijale koji bi se izložili na Internet stranici ustupali bi sami autori, izvoĆ°aĆØi ili izdavaĆØi. Odnose sa njima bismo ugovarali izravno. Broj pjesama s kojima bi svaki izvoĆ°aĆØ ili autor participirao tijekom godine bio bi limitiran na nekoliko (možda maksimalno tri ili ĆØetri pjesme). To bi pravilo istom mjerom Å”titilo autorska prava i ravnopravnost svih izvoĆ°aĆØa. Izloženost pjesme bi takoĆ°er bila vremenski ograniĆØena. Subjekt koji ustupa svoje djelo ima izravan uvid u stanje sustava i pravo da u svakom trenutku izravno povuĆØe pjesmu sa sustava, Å”to znaĆØi da je pjesma u sustavu iskljuĆØivo u rukama osobe koja na nju ima pravo.
Smatramo da se na taj naĆØin prodaja duhovnih cd-a nikako ne bi umanjila, veƦ naprotiv uveĆØala. BuduƦi da Ʀe neke dobre pjesme lakÅ”e izlaziti iz sjene uvjereni smo da Ʀe se poveƦati potražnja za originalnim materijalima.
U svakom sluĆØaju velik je broj pitanja joÅ” neodgovoren stoga smo željni vaÅ”ih prijedloga i sugestija. Ono Å”to Ʀe nam za sada biti odskoĆØna daska je vaÅ”a podrÅ”ka jednom ovakvom sustavu. Nas u prvom redu trenutno interesira pravna regulativa.
Molimo stoga cijenjeni naslov da nam dade smjernice za daljnji nastavak projekta. Naime svjesni smo uloge vaÅ”e institucije u zaÅ”titi autorskih pava koja je regulirana Zakonom o zaÅ”titi autorskih prava, meĆ°utim nismo uspjeli pronaƦi odgovarajuƦe smjernice koje bi se ticale distribucije audio materijala putem interneta.
Zanima nas da li uopƦe postoji bilo kakav naĆØin da se projekt realizira na neprofitnoj osnovi i pod kojim uvijetima. Da li nam je prilikom stavljanja pjesme u sustav dovoljan pristanak izvoĆ°aĆØa, autora, izdavaĆØa ... (i u kojem obliku: pismeno, usmeno ...), ili trebamo za to tražiti neko drugo dopuÅ”tenje?

U nadi ostvarivanja uspjeÅ”ne suradnje i razumijevanja naÅ”eg problema, srdaĆØno vas pozdravljaju voditelji projekta:

Zoran BabiƦ i Tomislav UroiƦ

Tomislav UroiƦ

Glavni urednik stranica:
www.duhovna-scena.com
Tomislav

PostanoPostano: ned 21 ožu 2004, 10:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sutra Ʀu poslati dopis tako da ako ima joÅ” nekih primjedbi Å”aljite ih brzo!

Tomislav UroiƦ

Glavni urednik stranica:
www.duhovna-scena.com
Tomislav

PostanoPostano: čet 25 ožu 2004, 11:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gospodo imam dobre vijesti! Da puno ne dužim evo kopije emaila koji sam primio od ZAMP-a:

PoŔtovani,

Vezano za VaÅ” upit oko koriÅ”tenja glazbe na internet stranicama, želio bi Vas informirati o slijedeƦem:

Nad glazbenim djelma postoji viÅ”e vrsta prava (prava autora, izvoĆ°aĆØa, nakladnika i sl.), a radi svoje specifiĆØnosti glazba se Å”titi kolektivnim sustavom zaÅ”tite u kojem organizacije za kolektivno ostvarivanje prava (HDS ZAMP, HUZIP, HDU) zastupaju pojedine nositelje prava putem punomoƦi, zakona i meĆ°unarodnih ugovora. Za koriÅ”tenje glazbe dakle potrebno je odobrenje svih nositelja prava i plaƦanje naknade za koriÅ”tenje, administraciju kojih u veƦini sluĆØajeva kroz zajedniĆØki sustav provodi HDS ZAMP.

Å to se tiĆØe konkretnog sluĆØaja koriÅ”tenja glazbenih djela na internet stranicama, reguliranje navedenog podruĆØja izmeĆ°u organizacija nositelja prava je upravo u tijeku, pa Vas kao privremeno rjeÅ”enje molim da nam dostavite pismeni pristanak - autora, izvoĆ°aĆØa i nakladnika (izdavaĆØa) svih pjesama koje Ʀete koristiti na svojoj intenet stranici - za koriÅ”tenje djela te odricanje od autorskih i drugih honorara nad tim odreĆ°enim djelima koja Ʀe se u tu svrhu koristiti iskljuĆØivo na VaÅ”oj internet stranici.

Ovakvo rjeÅ”enje Vam predlažemo iskljuĆØivo u svrhu promicanja duhovne glazbe i interneta kao novog medija, a vrijedi do donoÅ”enja nove regulative u podruĆØju koriÅ”tenja glazbe na internetu.

S poŔtovanjem,

Mario Vukoja
Voditelj odjela medija i novih tehnologija

Dakle ... komentirjamo to malo ...

Tomislav UroiƦ

Glavni urednik stranica:
www.duhovna-scena.com
zole

PostanoPostano: čet 25 ožu 2004, 12:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da... i ja sam dobio ovakav mail! SUPER!!! E sad se mozemo baciti na posao prikupljanja mp3-ca tj. izvodjaca koji su spremni ustupiti svoje pjesme!!! zivio sunce moje malo pljesak

Tomislav

PostanoPostano: čet 25 ožu 2004, 12:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne nego sad trebamo prvo odluĆØiti kako ĆØemo skupiti sve Å”to nam treba a to su tri bitne stvari:

1. Pristanak autora (posebno tekst, posebno glazba)

2. Pritanak izvoĆ°aĆØa

3. Pristanak nakladnika

... to netko treba uraditi, a taj posao treba obaviti skoro FACE TO FACE
Mislim da je gadan problem ako moramo skupljati potpise (jer to su tri potpisa) za svaku pjesmu! Možda bi smo moli sklopiti neki ugovor (na godinu dana ili viÅ”e) po kojem bismo recimo imali pravo na tri pjesme po autoru ili izvoĆ°aĆØu ili npr 12 pjesama po nakladniku na godinu! Sa te tri osobe se sklopi ugovor i to radi

Tomislav UroiƦ

Glavni urednik stranica:
www.duhovna-scena.com
zole

PostanoPostano: čet 25 ožu 2004, 23:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mislim da nam prije svega trebaju imena potencijalnih izvodjaca. Vjerujem kako bi trebali zapoceti sa njima. A onda tek prijeci na nakladnika...

Ima i izvodjaca koji "amaterski" rade svoje pjesme tako da ni nisu u sustavu ZAMPa. I njih treba ukljuciti...

Gandalf

PostanoPostano: pet 26 ožu 2004, 17:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E bas me je ovo oraspolozilo.
Vidite da jos pali ona poslovica, lijepa rijec i gvozdena vrata otvara.

A sto se tice izvodjaca zole, zanima me hoce li tu biti nekih tekstualno-glazbenih kriterija, a i drugih, prm hoce li to biti doista top lista za nove pjesme, ili ce upadati i stare, 10,20,30god (kakve stalno slusamo na R.Mariji).
Dakle, hocete li staviti sve sto vam se ponudi, pa nek ljudi glasuju, sto je s jedne strane posteno, ili cete buduci da ste ograniceni brojem pjesama ipak vrsiti neki odabir, (sto je s druge strane dosljedno prema ulozenom trudu i kvaliteti pjesme i snimke)? To me bas zanima.

A sto se tice dozvola, mislim da cete u prvo vrijeme to relativno lako obaviti buduci da nam se blizi uskrs-fest (poslije Krapina), 20 novih pjesama, 20 razlicitih izvodjaca svi na jednom mjestu. Cak mozete zicati organizatore, pa da izvodzaci koji potpisuju ugovor za davanje svojih pjesama na koristenje za cd od uskrsfesta potpisu i pristanak za koristenje pjesme na ovoj stranici. To moze biti i kao upitnik, jedna stranica vise, jedan potpis vise, a znatno bi olaksalo posao.
A kad se stvar razgori, mislim da ce se ljudi trgat da im pjesma upadne na toplistu. Naravno, ako sve bude dobro prihvaceno. Zato treba uvijek ostaviti prostora promjenama i improvizacijama.

Znas sta...
Gandalf

PostanoPostano: pet 26 ožu 2004, 17:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I jos jedna stvar sto se tice imena.
Ako mene pitate, u Hrvatskoj ima max10-15 imena koja rade kvalitetnu duhovnu glazbu. Sve su to manje vise opcepoznate grupe, pjevaci itd koji su dosad izdali neki nosac zvuka ili nesto pristojno.
Srecom, ima i hrpa manjepoznatih koji su snimili ili bili zapazeni samo s jednom pjesmom, ili jednim nastupom, a poslije se izgubili. Takvi se svake godine pojavljuju, pa nestaju, no dobro je da ih ima jer osvjezavaju scenu.
Ima i jos barem toliko onih, ponajvise iz Dalmacije (ali ne samo odatle), koji rade ono sto bismo nazvali "zabavnjacima", no i njih mogu progutati, s obzirom na sirinu puka i sarolikost ukusa.
I jos se pojavljuju neki mladi, skupine, zborovi, od kojih bi moglo nesto bit.
---------------------------------------------------------------------
Po meni su to izvodzaci koji bi mogli upasti na tu stranicu. Dalje ne bih isao.

Logicno je, da ako smo ograniceni brojkom 30 (sto i nije tako malo), morao bi postojati neki odabir. S ovom bismo stranicom mogli obogatiti i potaknuti duhovnu scenu, ili suprotno, ako izbacimo kriterije, mogli bi je i razvaliti, tj demotivirati dobre pjevace da snimaju i rade dobru i kvalitetnu glazbu.

Znas sta...
Tomislav

PostanoPostano: sub 27 ožu 2004, 7:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jasna je stvar da je ova MP3 stranica jedan jedinstveni sustav koji Ʀe biti u sklopu Duhovne scene, ali Ʀe funkcionirati samostalno - neovisno!
Da bi tako moga funkcionirati on Ʀe imati svoj tim ljudi koji Ʀe ga voditi. Tim se sastoji od ljudi: urednik, administrator, tehniĆØka podrÅ”ka, marketing ... tra la la!

OĆØito je da nekih kriterija mora biti. Po meni bi trebalo uvijek dati prednost muzici koja nastaje! Tj. novim stvarima!

Ovo sa Uskrsfestom veƦ uzimamo kao sigurno! Naime ja sam joÅ” proÅ”le godine na taj naĆØin skupljao note za naÅ”u pjesmaricu i veƦ tada razgovarao o moguƦoj mp3 listi! Mislim da Ʀe biti interesenata!

E sad ajmo mi definirati kako Ʀe ta lista konaĆØno izgledati!

... zapravo ekipo jeste li vi zainteresirani da se pomaknemo u neki drugi topic npr. "Inicijativa za promicanje duhovne glazbe putem interneta", a da se ovdje ostavi prostor za rasprave o Duhovnoj glazbi?

Tomislav UroiƦ

Glavni urednik stranica:
www.duhovna-scena.com
jzekic

PostanoPostano: sub 27 ožu 2004, 13:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja vam nudim pomoc u skupljanju glazbe za sve bendove Splitsko-makarske nadbiskupije, siguran sam da ce vecina pristati, jer ih sve poznajem.U nekoliko - 15 dana mogao bih skupiti sve njihove Cd, kod nekih nije potrebno ni tražiti ovlaÅ”tenje izdavaĆØa, jer ih je veƦina izdala svoje nosaĆØe zvuka samostalno...

Neka mi se Tomislav javi da se o ostalom dogovorim s njim, al netreba bit služben ko inaĆØe...Smile))

davorseljan

PostanoPostano: sub 27 ožu 2004, 23:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

KonaĆØno se neÅ”to pokrenulo.
Nadam se da je nova stranica u duhovnoj glazbi.
Svima puno sreƦe sunce moje malo anưeo zivio Wink .
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.