HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: čet 18 srp 2019, 2:58. Pogledaj neodgovorene postove
Roditeljstvo
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
sv.Franjo legenda

Spol: muško
PostanoPostano: pon 08 lis 2007, 16:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gospa je jako mlada rodila, tako da mi se ĆØini da s bioloÅ”ke strane nebi trebalo biti problema.... ali
Danas se dogaĆ°a da mladi imaju produženu adolescenciju i sporije sazrijevaju na Å”to jako uvjetuje naĆØin života (dugo Å”kolovanje, kasno osamostaljenje...)
ZnaĆØi da psiha nije spremna, a poÅ”to ona može da utjeĆØe i na trudnoƦu i sl. ĆØini mi se da danas nije preporuĆØljivo da djevojke raĆ°aju jako mlade.. (pozivam se na klarin zadnji post)
TakoĆ°e treba spomenuti i momke koji sazrijevaju joÅ” kasnije...

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: uto 09 lis 2007, 5:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
Gospa je jako mlada rodila, tako da mi se ĆØini da s bioloÅ”ke strane nebi trebalo biti problema.... ali
Danas se dogaĆ°a da mladi imaju produženu adolescenciju i sporije sazrijevaju na Å”to jako uvjetuje naĆØin života (dugo Å”kolovanje, kasno osamostaljenje...)
ZnaĆØi da psiha nije spremna, a poÅ”to ona može da utjeĆØe i na trudnoƦu i sl. ĆØini mi se da danas nije preporuĆØljivo da djevojke raĆ°aju jako mlade.. (pozivam se na klarin zadnji post)
TakoĆ°e treba spomenuti i momke koji sazrijevaju joÅ” kasnije...

Dakle treba razlikovati stvari.
Nije preporuĆØljivo da djevojke i mladiƦi stupaju premladi u sexualne odnose a ne da djevojke raĆ°aju mlade.
FiziĆØki su djevojke spremne za raĆ°anje s prvom menstruacijom.
Dakle ako zatrudne nema opravdanog razloga za prekid trudnoƦe.
No svatko pametan bi trebao biti svjestanda treba zavrÅ”iti srednju Å”kolu steƦi neko zvanje i tek onda u brak pa djeca.
Dakle ipak je preporuĆØljivo da trudnoƦa bude Å”to prije a ne da se kao sada mnoge djevojke utrkuju s svojim bioloÅ”kim satom.

Tak si ja to mislim
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 09 lis 2007, 5:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:

Nije preporuĆØljivo da djevojke i mladiƦi stupaju premladi u sexualne odnose a ne da djevojke raĆ°aju mlade.
No svatko pametan bi trebao biti svjestanda treba zavrÅ”iti srednju Å”kolu steƦi neko zvanje i tek onda u brak pa djeca.
Dakle ipak je preporuĆØljivo da trudnoƦa bude Å”to prije a ne da se kao sada mnoge djevojke utrkuju s svojim bioloÅ”kim satom.

Ovo boldano sigurno nije toĆØno. Taj dogaĆ°aj je tek put tjelesnom sazrijevanju organa. Stabilizacijom ciklusa i opƦim tjelesnim sazrijevanjem djevojci nastaje vrijeme kada je njezino tijelo sposobno za normalnu trudnoƦu.
Ne kužim kakve veze ima Marija sa ovim?! Ona je bila dijete svoga vremena. Znamo da je mlada rodila Isusa, ali je li to bilo 16 ili 17 ili koja druga, nemamo pojma.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Natty

PostanoPostano: uto 09 lis 2007, 6:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe, moram priznati da sam Ŕokirana s tvojom izjavom Shocked

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: uto 09 lis 2007, 7:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:
El Pepe, moram priznati da sam Ŕokirana s tvojom izjavom Shocked

Ne vidim razlog za Ŕok?
Objasni malo kad doĆ°eÅ” k sebi molim te, hvala.
Možda nisam dovoljno bio jasan pa Ʀu pojasniti.
Poanta je ĆØim djevojka može zatrudniti može i roditi no nije preporuĆØljivo da se djevojka upuÅ”ta u predbraĆØne odnose niti u adolescentskoj dobi niti poslije to su dvije odvojene stvari. Rolling Eyes

Tak si ja to mislim
El Pepe

PostanoPostano: uto 09 lis 2007, 7:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
El Pepe napisa:

Ovo boldano sigurno nije toĆØno. Taj dogaĆ°aj je tek put tjelesnom sazrijevanju organa. Stabilizacijom ciklusa i opƦim tjelesnim sazrijevanjem djevojci nastaje vrijeme kada je njezino tijelo sposobno za normalnu trudnoƦu.
Ne kužim kakve veze ima Marija sa ovim?! Ona je bila dijete svoga vremena. Znamo da je mlada rodila Isusa, ali je li to bilo 16 ili 17 ili koja druga, nemamo pojma.

Zakaj nisi stavila kontekst onog Å”to si boldala u svezu s reĆØenicu ispod boldanog. Tu je bilo težiÅ”te mog posta koji citiraÅ”. Shocked

Tak si ja to mislim
Sarah

PostanoPostano: uto 09 lis 2007, 21:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
Sarah napisa:

vidiŔ da ne možeŔ biti krut i milovati ih

možeŔ li malo ovo pojasniti ?

Wink

Mislim da je reĆØenica posve jasna. Biti krut znaĆØi držati se jedne toĆØke bez fleksibilnosti.

Ako je roditelj krut, onda postavi pravilo i oĆØekuje da ga se bez obzira na sve, poÅ”tuje.

Ako nije onda pazi da pri zahtjevu za poŔtivanjem pravila ne zaboravi na svoje dijete kao individuu.

El Pepe ImaÅ” li ti ikakve ideje kako porod uistinu izgleda?
Postoji dobar razlog zaÅ”to medicina odreĆ°uje koje su godine idealne za raĆ°anje, a one ispod 18 nikako nisu. Ne znaĆØi da je nemoguƦe, ali definitivno nije poželjno.

ImaÅ” kultura u kojima je normalno da se udaju i raĆ°aju sa 14, ali to nije bez posljedica.

Naravno nije poželjno raĆ°ati ni prekasno, bar za prvo dijete. Mislim da su idealne godine za raĆ°anje prvog djeteta izmeĆ°u 20 i 25.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 5:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sarah napisa:

El Pepe ImaÅ” li ti ikakve ideje kako porod uistinu izgleda?

Da

Citat:
Postoji dobar razlog zaÅ”to medicina odreĆ°uje koje su godine idealne za raĆ°anje, a one ispod 18 nikako nisu. Ne znaĆØi da je nemoguƦe, ali definitivno nije poželjno.

Pa to i ja kažem ako si proĆØitala gore, fiziĆØkih zapreka nema ali psihiĆØki djevojke nisu spremne.

Citat:
ImaÅ” kultura u kojima je normalno da se udaju i raĆ°aju sa 14, ali to nije bez posljedica.

Može neki primjer da ne govoriŔ napamet. I Ŕto bi s djevojkom koja je maloljetna i zatrudnila je?

Citat:
Naravno nije poželjno raĆ°ati ni prekasno, bar za prvo dijete. Mislim da su idealne godine za raĆ°anje prvog djeteta izmeĆ°u 20 i 25.

Potpuno se slažem s ovom tvrdnjom.

Tak si ja to mislim
Sarah

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 11:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Primjer Ʀe zvuĆØati loÅ”e jer se ne mogu sjetiti imena zemlje na koju sam mislila. Neka manja afriĆØka država. Ima jako puno sluĆØajeva trudnoƦa ispod 16 god. Njima je to normalno. Problem je Å”to je i tijelo joÅ” nezrelo. Ne za iznijeti trudnoƦu, to joÅ” ide, nego za porod. Dolazi do razdora unutarnjih tkiva i nekih vrsta fistula (ovo baÅ” ne znam detaljno objasniti) koje ne zacjeljuju. Naravno problem je i to Å”to nemaju adekvatnu medicinsku podrÅ”ku, ali ipak je oĆØito da tako mladoj djevojci nije tako lako roditi.

Kako misliÅ” Å”to bi s njom? Pa morala bi roditi. Zar postoji neka druga opcija? Samo bi trebalo pojaĆØati edukaciju da takvih sluĆØajeva bude manje. Edukaciju o apstinenciji, naravno. Mislim da u Americi to postaje veliki hit jer su shvatili da kontracepcija bilo kakve vrste nije pouzdana zaÅ”tita od boleÅ”tina.
El Pepe

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 12:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sarah napisa:
Primjer Ʀe zvuĆØati loÅ”e jer se ne mogu sjetiti imena zemlje na koju sam mislila. Neka manja afriĆØka država. Ima jako puno sluĆØajeva trudnoƦa ispod 16 god. Njima je to normalno. Problem je Å”to je i tijelo joÅ” nezrelo. Ne za iznijeti trudnoƦu, to joÅ” ide, nego za porod. Dolazi do razdora unutarnjih tkiva i nekih vrsta fistula (ovo baÅ” ne znam detaljno objasniti) koje ne zacjeljuju. Naravno problem je i to Å”to nemaju adekvatnu medicinsku podrÅ”ku, ali ipak je oĆØito da tako mladoj djevojci nije tako lako roditi.

Nije ni nemladoj neboj se a zapravo tvoj primjer nije primjer jer ovaj razdor se deÅ”ava kod svakog prvog poroda a porod je ĆØak lakÅ”i kod mlaĆ°ih djevojaka jer su kosti elastiĆØnije kod starih djevojaka to je teže. Dakle i sama si primjetila kako je kod te afriĆØke zemlje problem u tome Å”to nema adekvatne medicinske zaÅ”tite. U razvijenim zemljama nema takvog sluĆØaja a u krajnjoj liniji postoji i carski rez zar ne.

Citat:
Kako misliÅ” Å”to bi s njom? Pa morala bi roditi. Zar postoji neka druga opcija? Samo bi trebalo pojaĆØati edukaciju da takvih sluĆØajeva bude manje. Edukaciju o apstinenciji, naravno. Mislim da u Americi to postaje veliki hit jer su shvatili da kontracepcija bilo kakve vrste nije pouzdana zaÅ”tita od boleÅ”tina.

Uh hvala ti ja sam se uplaÅ”io da si jedna od onih kojima je sve to alibi za prekid trudnoƦe. A vidimo da nema razloga za to. Pozdrav

Tak si ja to mislim
Sarah

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 13:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne dogaĆ°a se razdor kod svake prve trudnoƦe. On ovisi o elastiĆØnosti tkiva. Uostalom postoji razdor 1,2 i 3. stupnja. E pa taj treƦi je zeznut.
Ja sam ti rodila dva puta, znam sve o razdorima.Laughing

I bas dobro Ŕto si ustanovio da nisam "otpadnik" Wink
5rich
mod team

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 13:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sarah, dok sam ĆØitala tvoj post o raĆ°anju sa 16, sjetila sma se jedne poznanice....gora je od mene...razmiÅ”lja samo o karijeri..i kakvu Ʀe karijeru imati...a njezina teorija je...

Ako imaÅ” dovoljnu potporu države, obitelji i okoline, najbolje bi bilo roditi polije 16..do 18..uzt pravu potporu možeÅ” zavrÅ”iti faks i Å”kolu ...tako da je do cca 30 dijete veƦ veliko, pa dalje možeÅ” brinuti o karijeri, a i budeÅ” mlada mama....

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
El Pepe

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 14:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sarah napisa:
Ne dogaĆ°a se razdor kod svake prve trudnoƦe. On ovisi o elastiĆØnosti tkiva. Uostalom postoji razdor 1,2 i 3. stupnja. E pa taj treƦi je zeznut.
Ja sam ti rodila dva puta, znam sve o razdorima.Laughing

Ok pa onda znaÅ” da ženi lijeĆØnik ili babica naprave kontrolirani rez koji sprijeĆØi nekontrolirani razdor. To se radi svim prvorodkama a ponekad i drugima zar ne?
Ali složili smo se da je medicinska skrb potrebna u svakom sluĆØaju.

Citat:
I bas dobro Ŕto si ustanovio da nisam "otpadnik" Wink

I meni je drago vjeruj mi.
Pozdrav Wink

Tak si ja to mislim
robert

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 16:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Najte se ljutiti Å”to vas ometam , ali mislim da ste dobro zastranili s ovim raĆ°anjem i temom. Laughing
Roditeljstvo ima vrlo malo veze sa samom trudnoƦom i raưanjem.

Ali samo Ʀu malo dotaktnuti ove vaÅ”e komentare, kad je netko fiziĆØki ili psihiĆØki spreman na roditeljstvo ( kako djevojke tako i deĆØki).
Naime , na žalost ima ljudi koji nikad nisu spremni na roditeljstvo, i definitivno to ne bih vezao s menstruacijom ili 18 godina ili 27 godina. Ljudi razliĆØito sazrijevaju u razliĆØitim okolinama.
Tek kad je ĆØovjek spreman na odgovornost, na podijelu ljubavi, na brigu, na dobre i loÅ”e strane uloge roditelja, spreman je na roditeljstvo. Sve ostale definicije padaju u vodu.

"Ljudi danas žive kao da Boga nema"
Sarah

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 18:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

robert napisa:
Najte se ljutiti Å”to vas ometam , ali mislim da ste dobro zastranili s ovim raĆ°anjem i temom. Laughing

Vrlo loÅ” start ti daje ovakvo razmiÅ”ljanje. Odgoj poĆØinje od prvog dana. A trudnoƦa i porod itekako utjeĆØu na tvoje dijete.
El Pepe

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 20:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

robert napisa:

Ali samo Ʀu malo dotaktnuti ove vaÅ”e komentare, kad je netko fiziĆØki ili psihiĆØki spreman na roditeljstvo ( kako djevojke tako i deĆØki).
Naime , na žalost ima ljudi koji nikad nisu spremni na roditeljstvo, i definitivno to ne bih vezao s menstruacijom ili 18 godina ili 27 godina. Ljudi razliĆØito sazrijevaju u razliĆØitim okolinama.
Tek kad je ĆØovjek spreman na odgovornost, na podijelu ljubavi, na brigu, na dobre i loÅ”e strane uloge roditelja, spreman je na roditeljstvo. Sve ostale definicije padaju u vodu.

Ma prijatel moj dragi takvim razmiŔljanjem i jesme tam di jesme.
Mladi od 37 godina joÅ” nisu spremni za brak a se su iskusili i zemeju se kaj v brak ide a odgovornost neĆØeju.
Daj me naj nasmijavati prosim te lepo, pa ne bumo se ravnali prema onima koje mama vodi za ruku u 40-tim??
Dva leta poslije zavrŔetka Ŕkolovanja ili studiranja je maksimum a ostalo su sve prenemaganja i lažna nespremnost.

Tak si ja to mislim
robert

PostanoPostano: čet 11 lis 2007, 17:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

NeƦu komentirati.
Ja imam sretnu obitelj ( uz težak križ kojeg nosimo) i otac sam dva sina od 10 i 5 godina. veseo

robert

PostanoPostano: čet 11 lis 2007, 17:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:

Dva leta poslije zavrŔetka Ŕkolovanja ili studiranja je maksimum a ostalo su sve prenemaganja i lažna nespremnost.

Ah moram ipak...

Da, da... upravo zbog lažne nespremnosti i prenemaganja i imamo ogroman porast maloljetniĆØke delikvencije.
U prosjeku od 30 Ć°aka u Å”koli 20% roditelja ne radi kvalitetnu roditeljsku zadaƦu dok je do 5% onih koji zbog egzistencijalnih problema to nisu u stanju.

El Pepe

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 5:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

robert napisa:
NeƦu komentirati.
Ja imam sretnu obitelj ( uz težak križ kojeg nosimo) i otac sam dva sina od 10 i 5 godina. veseo

Za roditeljstvo je bitno da ljudi budu otvoreni novom životu, jedno, dvoje troje devetoro nije bitno bitno je ne stati. molitva

Tak si ja to mislim
Natty

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 7:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe, možda grijeÅ”im, ali govoriÅ” kao netko tko sam nema djece i tko nije iskusio na svojoj koži Å”to znaĆØi odgoj, odgovornost, borba za egzistenciju itd. Dakle govoriÅ” hipotetski, proĆØitano, nauĆØeno, ĆØuo od nekoga i stvorio svoj stav.

Smatram da nisu svi ni stvoreni za brak. I da je za neke daleko bolje da ostanu sami. Ista priĆØa je s roditeljstvom. Ono je ponajprije poziv, zatim velika žrtva. Osoba mora biti psihiĆØki zrela, odrasla i svjesna Å”to znaĆØi imati dijete i žrtvovati svoju "slobodu" i godine života za njega. Sa 20 godina rijetko tko je na takav naĆØin sazrio. Stoga zastupam stav da je bolje da roditeljstvo dolazi izmeĆ°u 25 i 30-te godine života. Tada tek znamo tko smo, Å”to želimo i kamo idemo.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
klara

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 7:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

el pepe,
nije toĆØno da je ženski organizam spreman za raĆ°anje
s pojavom prve mjeseĆØnice ...
Å”to god da ti sad napiÅ”em kao argument - to ƦeÅ” popljuvat,
zato neƦu ni gubiti vrijeme pisanjem ...
uzmi bilo koju knjigu iz ginekologije i opstetricije
i prouĆØi problematiku
(ne, ne zagovaram pobaĆØaj, no riziĆØnost je velika,
kako po majku, tako i po plod) ...

El Pepe napisa:

Za roditeljstvo je bitno da ljudi budu otvoreni novom životu, jedno, dvoje troje devetoro nije bitno bitno je ne stati. molitva

jedno, dvoje, troje, nije bitno
- onoliko o koliko se može odgovorno skrbiti ...

Zadnja promjena: klara; pet 12 lis 2007, 7:49; ukupno mijenjano 1 put.

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
El Pepe

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 7:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja imam djecu i otvoren sam životu. Sve Ŕto kažem iz iskustva kažem.

Natty napisa:
Sa 20 godina rijetko tko je na takav naĆØin sazrio. Stoga zastupam stav da je bolje da roditeljstvo dolazi izmeĆ°u 25 i 30-te godine života. Tada tek znamo tko smo, Å”to želimo i kamo idemo.

A Ŕto da rade ljudi koji su zavrŔili srednju s 18 da "zriju" do 30 god? Laughing
S takvim stavom jedan narod odumire i sve je stariji. Treba se samo okrenuti oko sebe.
Ako majka poĆØne raĆ°ati tek s 30 prekasno je da bi ju prva trudnoƦa zaÅ”titila od raka.
slikovito reĆØeno da vlak ĆØeka sva zelena svjetla na pruzi nikada nebi kernuo. A takvih vlakova je sve viÅ”e.
Ili ĆØovjek ima poziv za sveƦeniÅ”tvo i redovniÅ”tvo (posveƦen život) ili poziv
roditeljstva, Å”to se tu ima raspravljati i pimplati te ĆØekati da "dozori" od ĆØekanja se ĆØesto "pregori" Laughing

Tak si ja to mislim
El Pepe

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 8:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:

Pojasni molim te Shocked

Tak si ja to mislim
klara

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 9:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
klara napisa:

Pojasni molim te Shocked

zaŔto si Shocked ?
nije ti poznat pojam odgovornog roditeljstva?

respekt za utjelovljenu ljubav ne znaĆØi prepustiti broj raĆ°anja djece
u potpunosti "zgodi"...

nismo li pozvani razborito donositi odluke o veliĆØini obitelji?
uĆØenje Crkve nije da ako par stvarno vjeruje u providnost,
nikad neƦe tražiti da odgode roĆ°enje djeteta...
planiranje obitelji u odreĆ°enim okolnostima može biti dopuÅ”teno
ili ĆØak obaveza ...
isprazni razlozi za izbjegavanje trudnoƦe (ĆØitaj:sebiĆØnost) ne prolaze...

no, prilikom planiranja obitelji
svakako treba voditi raĆØuna i o materijalnom, a joÅ” viÅ”e o
duhovnom stanju cjelokupne obitelji ...

i pravo i dužnost svakog para je da primjeni ova osnovna naĆØela na
njihovu odreĆ°enu situaciju...
moralne dileme su mnogo lakÅ”e kada netko povuĆØe crtu za nas,
ali u krajnjoj liniji taj sud moraju donijeti sami supružnici pred Bogom ...

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
El Pepe

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 9:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ĆØuj ovo je nauĆØeno no probaj praktiĆØno i jednostavno objasniti Wink

Tak si ja to mislim
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu