HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: čet 17 lis 2019, 16:03. Pogledaj neodgovorene postove
Roditeljstvo
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
majĆØika

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sri 27 lis 2004, 19:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sorry, ako djelujem kao da sve znam, a da sam sve prokljuvila ili to smatram sigurno ovdje s vama ne bi ni o ĆØemu promiÅ”ljala. Ne kažem da frajer nije za mene bogatstvo, veƦ samo konstatiram kako je uvijek protiv. Nema veze to Å”to je netko student, osnovnoÅ”kolac ili roditelj (ili ne), ali me smeta (imam valjda pravo na svoje miÅ”ljenje) Å”to baÅ” u svakoj raspravi u kojoj sudjeluje ima neÅ”to protiv. Tako sam doÅ”la do svojih zakljuĆØaka, a ako se oni ne slažu s vaÅ”ima....

Bog ne daje križ onome koji ga ne može nositi!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
nata

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 27 lis 2004, 21:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jelena napisa:
A joj majĆØika, postovi ti nisu predugi, oni su predivni... Zar se može bolje posvjedoĆØiti o roditeljstvu?

Nato?!? Nema te baŔ na ovoj temi, Ŕta si na porodiljnom?
Laughing

Ma pratim ja ovo i mislim svoje.
MajĆØika, ja se upravo plaÅ”im toga da Ʀu sputavati dijete zbog brige. Ali pretpostavljam da se to može vježbati kao Å”to kažeÅ”. I ne ljuti se na frajera, on je samo iskren, a i voli održavati ravnotežu. Wink

E, i (su)potpisujem onaj gore poduži post (ĆØini mi se da je bila eiremore sa starog tavana) Wink

Ja sam s vama u sve dane - do svrŔetka svijeta!!!
eiremore

PostanoPostano: čet 28 lis 2004, 10:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evala nato, drago mi je da si me pripoznala. inaĆØe, nije mi namjera bila iƦ inkognito, nego je ĆØudnovati, pretpotopni kompjuter u knjižnici (i on je oĆØito sa staroga tavana) odluĆØio da me izlogira usrid pisanja posta, tako da san tek poslje skužila. a undan mi je palo na pamet da ni ne kažen ko san, a eto vidin da ni nije bilo potribno. oni koji su tribali su me skužili. Wink

Bolje se poskliznuti na cesti, nego na jeziku.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
eiremore

PostanoPostano: čet 28 lis 2004, 11:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

majĆØika, pa Å”to ima loÅ”e u tome da frajer ima protivno miÅ”ljenje od tvoga? (Pretpostavjan da Ʀe on sam napisat referencu na ovo, al nekako nagaĆ°an da on nema baÅ” niÅ”ta protiv tebe) Pitanje: ZaÅ”to to može ikoga smetati? Sama kažeÅ” da te smeta. oprosti, ne govorin da smo ostali imuni na ĆØovjeĆØnost, al ipak triba znat da je to ĆØisti subjektivizam. Pa najbolja stvar u naÅ”oj vjeri: slobodni smo da stvaramo svoje zakljuĆØke, tuĆ°e da shvaƦamo u obliku konstruktivnoga (!) izazova, a opet nas ujedinjuje Jedan (il da kažen Trojica). Ma kako je ta raznolikost prekrasna, zanimljiva, radostna, živa,..- naÅ” hod istome cilju po razliĆØitin stazama. Mislin, ja uživan..

Bolje se poskliznuti na cesti, nego na jeziku.
majĆØika

PostanoPostano: pet 29 lis 2004, 8:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

[MajĆØika, ja se upravo plaÅ”im toga da Ʀu sputavati dijete zbog brige. Ali pretpostavljam da se to može vježbati kao Å”to kažeÅ”.

Nemoj se plaÅ”iti- strah te joÅ” viÅ”e koĆØi. Nije lako, vježbaÅ” i joÅ” uvijek osjetiÅ” strah,no ipak je razliĆØito. Nebrojeno puta moja djeca odu od kuƦe (znaÅ” i gdje su i s kim) no, ipak ti nije svejedno jer ih ti ne vidiÅ”. Prvo vrijeme umireÅ” od kojekakvih ludih misli, a kasnije ih nauĆØiÅ” odbaciti, ali nikada nisi potpuno imun na sve to. Naravno, ni ne trebaÅ” biti. Nije dobro niti ih iz svog straha sputavati, a joÅ” je luĆ°e o tim strahovima im priĆØati. Isto tako to ne znaĆØi da ih baÅ” svugdje treba puÅ”tati, veƦ im objasniti zaÅ”to smatraÅ” da nije dobro neÅ”to uĆØiniti ili nekamo otiƦi.

Å to se frajera tiƦe, ma ne ljutim se ja! Malo je teže mene naljutiti. Možda samo djelujem "Å”to na umu to na drumu", no svatko ima pravo na svoje miÅ”ljenje. Ja se držim Ps 34.15 "Zla se kloni, a ĆØini dobro, traži mir i za njim idi!", a na tom putu nije uvijek lako...

zole

Spol: muško
PostanoPostano: sub 30 lis 2004, 18:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

oho, ovdje se vode zestoke bitke, no nije li tema roditeljstvo?

frajeru, primjetih kako se jako lako sukobljujes sa ljudima... hmmm... s druge strane jako mi je drago sto te eire razumije pa se ne osjecas ko don quijote (il kak god se to pise)...

no, s trece strane, poznajem majciku i ne bih rekao da prica gluposti (uostalom jedna je od najkvalitetnijih vjerouciteljica u Lijepoj Nasoj. To ne znaci da ne moze pogrijesiti, ali isto tako frajeru mislim da to sto na 90% tema koje sam vidio, a na kojima si aktivan dolazi do prepucavanja. Jedno je imati svoje misljenje, a drugo je to misljenje kvalitetno prezentirati drugima. Mozda bi drugacijim pristupom puno lakse animirao ljude da zajedno dodjemo do isitne (koliko sam procito na nekoj od tema, to ti je glavna ideja). Vidis, cesto se druzim sa Isusovcima, koji su jedni od najracionalnijih i najfilozofskijih redova tako da mi nije strano dijalosko dolazenje do istine. No, ono pretpostavlja odredjeni red... Sa nekim se stvarim koje govoris u potpunosti slazem, sa nekima pak ne, no nikako se ne slazem sa tvojim pristupom, a kako sam vidio nisam jedini... mozda bi mogao razmisliti o tome...

Srebra i zlata nema u mene, ali Å”to imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista NazareƦanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim Ʀete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
majĆØika

PostanoPostano: pon 01 stu 2004, 8:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zole, hvala ti na podrŔci, lakŔe mi je kad vidim da ima joŔ onih koji promiŔljaju u istom pravcu.

frajer
iskljuĆØen

PostanoPostano: uto 02 stu 2004, 8:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

MajĆØika ti zahvaljuje na podrÅ”ci ... jadno, kao da ju netko napada pa ju ti braniÅ”. A napadam neke stavove za koje smatram da su bitno pogreÅ”ni. No, to je problem oholih (a svi smo manje ili viÅ”e takvi ...) da stvar koncetriraju na osobnu razinu. Ako ja mislim da je vani dan, a netko tvrdi da je noƦ, onda taj netko ne tvrdi da je vani noƦ, nego da sam ja u krivu, a to je onda problem. To je naĆØin na koji "vi" percipirate naÅ”e "prepucavanje". I ajmo raspravljati o tome tko je u pravu, a tko je u krivu, a ne o tome je li vani dan ili noƦ. Pustimo istinu po strani, ajmo se igrati odraslih i k tome politiĆØara. U tom se smislu onda stvaraju i klanovi, partije, stranke ... stranĆØarenja. Ne želim uƦi u taj oblik komuniciranja. Odbijam to!

A sad o "tebi" Zole ...
Sukobljujem se s ljudima, da, i to primjeƦujeÅ”. PrimjeƦujeÅ” naime da je problem u sukobljavanju, o odnosu ljudi, ne o sukobu ideja, o traženju. I to ti je moj prika jadno. Pogledaj konkretne rasprave pa procjeni iskreno o ĆØemu je rijeĆØ. Tužno mi je gledati kako se neki ne mogu odmaknuti od djeĆØjeg prepucavanja meĆ°u osobama. Ja pak smatram, da prepucavanje treba prepustiti idejama, mislima ... nek se iÅ”ĆØiste stavovi, nek se naĆ°e istina. Masovno kimanje glavom, osim Å”to je dosadno, može dovesti i do masovnih zabluda.

PoznajeÅ” MajĆØiku i neÅ”to tvrdiÅ” o njoj ... MeĆ°utim, ne poznajeÅ” "ostale" vjerouĆØitelje. Kako možeÅ” postavljati u odnos MajĆØiku i "ostale" vjerouĆØitelje. Prema mojoj procjeni MajĆØike i "ostalih" vjerouĆØitelja (a zapravo vjerouĆØiteljica) ona je upravo prosjeĆØna. No, to je moja procjena, kao Å”to je tvoja procjena tvoja.

Å to se mog pristupa tiĆØe i mog razmiÅ”ljanja o tome ... VidiÅ”, ja se isto družim s Isusovcima, zapravo, jedan Isusovac je moj vjenĆØani kum (kad se veƦ Å”amaramo nebitnim stvarima ...) tako da razumijem "bolje" od tebe (slijedom stvari...) Å”to je to dijalog. ... Bah, bezveze je Å”to se spuÅ”tam na "vaÅ”u" razinu.

Zatim, ne javljam se na sve teme, s pretežitim stavovima na nekim temama se uglavno slažem i nemam Å”ta dodati na njih, s nekim temama nisam blizak pa opet nemam Å”ta dodati, no o nekim temama mislim da dosta znam, da imam iskustva i da imam Å”ta reƦi. Kako nemam obiĆØaj ponavljati reĆØeno, tako govorim uglavnom o onome Å”to nije veƦ reĆØeno na neku temu. I ako je to problem onda ja ne razumiijem kako ti i ostali koji se s tobom slažu (i koji ti daju "podrÅ”ku" i kojima ti dajeÅ” "podrÅ”ku" ... ne razumijem Å”ta je to podrÅ”ka u ovim kontekstima) zamiÅ”ljate razgovor?!

Pozdrav od uistinu zbunjenog frajera
vasha

PostanoPostano: uto 02 stu 2004, 14:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E kada smo veƦ kod roditeljstva, ja se moram pohvaliti svojom mamom Smile Sike veƦ zna ovu priĆØu i ja je želim podijeliti sa svima vama. Moji roditelji dugo nisu mogli imati djece i tada smo im se dogodile ja i moja sestra blizanka, nas dvije smo djeca izmoljena od Boga Smile MeĆ°utim, mama je imala jako teÅ”ku trudnoƦu. Njena lijeĆØnica koja je vodila trudnoƦu neprestano ju je nagovarala na pobaĆØaj tvrdeƦi da ja i sestra neƦemo biti zdrave, ĆØak joj je prijetila i da Ʀe mog tatu nagovoriti na pobaĆØaj, pa Å”ta Ʀe onda... Naravno, to joj nije uspjelo. Mama je 5 mjeseci ležala u bolnici ĆØuvajuƦi trudnoƦu. Kada je bila u osmom mjesecu, lijeĆØnici su je hitno odvezli na carski rez i na ulasku u raĆ°aonicu su joj rekli da se ne nada niĆØemu, da Ʀemo sigurno nas dvije umrijeti, a ako kojim sluĆØajem preživimo, bit Ʀemo potpuno deformirane, retardirane i Å”ta ja znam Å”ta sve ne. Ipak, to mamu nije pokolebalo, samo je Bogu sve u ruke dala. Zbog nas dvije žrtvovala je i vlastito zdravlje. Ali eto, rodile smo se obe žive, zdrave i, Å”to bi se u nas reklo, krÅ”ne heheh Smile MeĆ°utim, mnogo godina poslije život ju je opet stavio u isto iskuÅ”enje. Iako je se veƦ približila pedesetoj godini, opet je ostala trudna. Opet nije htjela niti ĆØuti za to da se odrekne djeteta, unatoĆØ svojim godinama, naruÅ”enom zdravlju i opasnosti. Nažalost, spontano je izgubila dijete. Kako je se u tom trenutku lijeĆØniĆØko osoblje ponijelo prema njoj, treba ih biti sram. Ipak, i ovaj put je sve predala Bogu i samo u Njega se uzda i ja jedva ĆØekam kada Ʀe me mama obavijestiti da opet ĆØeka bebu Smile

Valentina
majĆØika

PostanoPostano: uto 02 stu 2004, 19:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Divno...Bogu hvala na mamama!!! jako sretan

Tonka

PostanoPostano: uto 02 stu 2004, 21:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

O roditeljstvu ne mogu joÅ” mnogo toga reƦi, za sada... Å to se tiĆØe rasprave o frajeru, željela bih reƦi da je dobro da postoje osobe koje su u stanju gledati iz drugaĆØije perspektive, pa makar ona ponekad bila i neomiljena. Tko gleda na drugaĆØiji naĆØin, vidi stvari koje se inaĆØe ne vide. Da se razumijemo, ne zauzimam niĆØiju stranu i mislim da majĆØiku u potpunosti mogu razumjeti samo osobe koje su bile u sliĆØnim, teÅ”kim situacijama, ali nikome ne treba forum u kojem svi misle isto. Vrijednost i je u razmjeni miÅ”ljenja.
sike

PostanoPostano: sri 03 stu 2004, 13:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vasha,tvoje svjedoĆØanstvo života trebalo bi nalijepiti na vrata svakog mjesta gdje se ĆØine abortusi,gdje smrt sve ĆØeÅ”Ć¦e navraƦa!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 06 vel 2006, 23:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈinilo mi se zgodnim i na ovu temu stavit ovaj post..

heartsong

Postano: pon vel 06, 2006 15:25

--------------------------------------------------------------------------------

ja sam osobno stajaliÅ”ta da roditelji moraju voljeti jedno drugo viÅ”e nego samu djecu... To ovako na prvi pogled zvuĆØi veoma krivo, stoga Ʀu pojasnit.
Ovo nipoÅ”to ne znaĆØi da se djeca moraju manje voljeti! NipoÅ”to! To je ĆØisto stvar toga da ih se mora ispravno voljeti. Å to danas najviÅ”e djecu uniÅ”tava? Neispravni odgoj, posesivnost, ali najviÅ”e razvodi.
Tu dijete uĆØi o ljubavi za cijeli život, upravo u svojoj obitelji. Kad ono vidi zaljubljene roditelje, roditelje koji unatoĆØ obiteljskim obvezama uzimaju vrijeme jedan za drugoga kako bi rasli u toj ljubavi, to može samo pozitivno utjecati na njega. Naravno, loÅ”e je kad ti ode u drugu krajnost pa roditelji zapostave djecu. Ali gledajuƦi iz svog životnog iskustva, voljela bih da sam svoje roditelje ĆØeÅ”Ć¦e vidjela kako se vole, kako odlaze nekamo kako bi malo bili sami!
Uostalom bitno je da svaki roditelj snagu za roditeljstvo crpi iz ljubavi svog supružnika, a danas se preĆØesto dogaĆ°a upravo suprotno, doĆ°u djeca i supružnici se distanciraju i na kraju ostanu sami... Grozno... Nisam roditelj i ne mogu govoriti u ime roditelja, a mogu govoriti kao dijete svojih roditelja! I kao prijetljica mnogie djece ĆØiji su se roditelji rastavili... Koliki je to osjeƦaj krivnje i rascjepanosti u njima... A ti ožiljci ostanu za cijeli život. Najzdarviji su pojedinci koji su imali odgoj roditelja koji su doista u ljubavi bili kao jedno.

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

PostanoPostano: uto 07 vel 2006, 7:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sretan brak roditelja najbolja je kolijevka za odgoj djece, sve je drugo manje vrijedno - nažalost ta se kolijevka sve viŔe raspada i zato je i djece sve manje.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
klara

PostanoPostano: uto 07 vel 2006, 12:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

proĆØitajte ova dva poduža teksta
kako bi bilo jasnije zaŔto ovaj nastavak ovdje ...
Daniel napisa:
Klara, tekstovi su ti super. Mislim da je u kratkim crtama prikazano ono Å”to smo imali i ono Å”to smo dobili i imamo. Stvari su stvarno takve kako su tu napisane. Kratko reĆØeno izgubili smo puno, a novim generacijama nismo prenijeli niÅ”ta ili jako malo.

znaÅ” u ĆØemu je - po mojem - najveƦa greÅ”ka?
to Ŕto danaŔnji klinci odrastaju "pod staklenim zvonom" ...
s time se susreƦem svakodnevno ...
roditelji valjda misle da je pretjerano zaÅ”tiƦivanje i davanje
svega "na pladnju" izraz roditeljske ljubavi ...
veƦina danaÅ”njih klinaca se na kraju ne zna nositi sa svakodnevnim problemima,
a da od toga ne radi dramu ...
danas ako se klinci posvaĆ°aju - to je odmah nasilje prve kategorije ...
ne igraju se na igraliŔtima da im se ne bi neŔto dogodilo ...
i onda doĆ°u u prvi razred da neki doslovno ne znaju baciti i uhvatiti loptu ...

djeca se odgajaju bez istinskog autoriteta i onda se ĆØudimo
Ŕto niŔta ne mogu podnijeti.
pa i stablo ako se ne podupre, mora se skriviti.
no imamo zamijene teza - roditelji sve puŔtaju djeci (ma naravno, ovo se
ne odnosi na sve), djeca se pune bespomoƦnim bijesom,
jer se na njih stavlja teret kojega ne mogu nositi.
postaju razmaženi, nesposobni iŔta pretrpjeti, odrastaju kao gotovani i
kad ih život stisne - onda ostaje bijeg, ove ili one vrste...

u vrijeme mojeg odrastanja nije postojala pravobraniteljica za mladež,
a mamina kuhaĆØa (kad sam zbilja preÅ”la sve granice) nije znaĆØila nasilje u obitelji ...

da se razumijemo, nisam pobornik "odgojnih pljuski" ...
ali, ponekad zaista ima situacija kada niŔta drugo ne pali ...
moja je generacija povremeno dobila i batina od roditelja,
I ONE KOJE SU BILE ZASLUŽENE, NISU FRUSTRIRALE.
frustrira nepravda i nedosljednost u odgoju, u kojemu se dijete
nema ni na koga ni na Ŕto osloniti ...

upravo i ona djeca kojoj od malena nisu postavljane jasne i dosljedne granice
(veƦ su vrlo lukavo manipulirala roditeljima, a da oni to u svojoj silnoj
želji za odgojem u blagosti i ljubavi nisu ni skužili)
u ponaŔanju pokazuju elemente agresije spram druge djece
i nasilniĆØkog rjeÅ”avanja sukoba...

osim toga, postoji neÅ”to Å”to je mnogo gore i u djetetu ostavlja puno veƦe
ožiljke - emocionalno i verbalno nasilniŔtvo, a toga roditelji u pravilu nisu ni svjesni...

Zadnja promjena: klara; uto 07 vel 2006, 13:03; ukupno mijenjano 1 put.

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Daniel

PostanoPostano: uto 07 vel 2006, 13:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jednom sam sluÅ”ao prijenos propovijedi kardinala PuljiƦa, baÅ” je govorio o problemu odgoja danaÅ”nje mladeži i uloge roditelja. U jednom dijelu je kazao da roditelji ĆØesto idu u odgoju djece sa stavom "neka imaju sve ono Å”to je meni falilo", te od djece umjesto normalnih mladih ljudi stvaraju parazite. Produkt toga su razmaženi nesposobnjakoviƦi koji se ne mogu snaƦi u životu, bez ikakve odgovornosti i osjeƦaja za druge.
nata

PostanoPostano: sri 08 vel 2006, 21:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:

a mamina kuhaĆØa (kad sam zbilja preÅ”la sve granice) nije znaĆØila nasilje u obitelji ...

I ONE KOJE SU BILE ZASLUŽENE, NISU FRUSTRIRALE. ..

U potpunosti se sa svime slažem. Danas su za odgoj mjerodavne psihologija i ostale logije koje dijete stavljaju na pijedestal kao malog boga.

Ja sam s vama u sve dane - do svrŔetka svijeta!!!
merkat

PostanoPostano: sri 08 vel 2006, 22:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

potpisujem, i danas uviĆ°am kod mojih prijatelja i poznanika kako su im djeca tako odgojena da me znoj obljeva kad bi sam morao tako živjeti.
a kad im neÅ”to kažeÅ” da nije ok kod njih i u odgoju onda nekaj samnom ne valja i kao vidjet Ʀu kad Ʀu imat svoje i sl.

neznam kako bi psiholozi objasnili naĆØin na koji se u mojoj obitelji uĆØilo plivat. bacanje u more i to di se nije moglo stati. neznam kako objaÅ”njavaju da se od tada i malog Å”oka nisam davao izvuƦ iz vode dok nisam poplavio. Laughing

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
klara

PostanoPostano: pet 03 ožu 2006, 19:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

KAKO ODGOJITI DELIKVENTA

PoĆØnite od rane dobi davati djetetu sve Å”to poželi. Na taj naĆØin Ʀe odrasti u uvjerenju da mu je cijeli svijet dužan pružiti lagodan život.
Kada dijete pokupi ružne rijeĆØi, smijte mu se. Mislit Ʀe da je baÅ” simpatiĆØan. To Ʀe ga takoĆ°er ohrabriti da nauĆØi joÅ” "simpatiĆØnije" rijeĆØi, koje Ʀe vas kasnije ruÅ”iti s nogu.
Nemojte ga nikada upuƦivati u duhovne stvari. ƈekajte da postane punoljetan i tada ga pustite neka "donese vlastitu odluku".
Izbjegavajte koristiti rijeĆØ pogreÅ”no. Ona bi u djetetu mogla izazvati osjeƦaj krivice. Tako Ʀe poslije, kad bude uhiƦen zbog kraĆ°e automobila, vjerovati da se cijeli svijet okrenuo protiv njega.
Pokupite za djetetom sve Å”to ostavi razbacano u svojoj bližoj i daljoj okolini: knjige, cipele i odjeƦu. ƈinite sve umjesto njega, tako Ʀe nauĆØiti odgovornost uvijek prebaciti na drugoga.
Dopustite djetetu da proĆØita sve Å”to mu doĆ°e u ruke. Pazite da posuĆ°e kojim se služi bude sterilizirano, ali mu zato dopustite da mozak hrani smeƦem.
Redovito se svaĆ°ajte u nazoĆØnosti djece.
Dajte djetetu novaca koliko želi. Nemojte mu nikada dopustiti da sam zaradi. ZaÅ”to se muĆØiti poput vas?
Zadovoljite sve njegove prohtjeve za hranom, piƦem i udobnoÅ”Ć¦u. Neka svaka njegova želja za vas bude zapovijed.
Ako se sukobi sa susjedima, profesorima ili policijom,
uvijek budite na njegovoj strani. Oni svi imaju
predrasude o vaŔem djetetu.
Kada stvarno doĆ°e u nepriliku, ispriĆØajte se u svoje
ime.
Pripremite se za život pun tuge i boli. Najvjerojatnije Ʀete ga i imati.

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: pet 03 ožu 2006, 20:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nata napisa:
klara napisa:

I ONE KOJE SU BILE ZASLUŽENE, NISU FRUSTRIRALE. ..

U potpunosti se sa svime slažem. Danas su za odgoj mjerodavne psihologija i ostale logije koje dijete stavljaju na pijedestal kao malog boga.

A ja se sjeƦam s ponosom batina koje mi je mama dala a bilo je i nekoliko teatralnih, da je tada bila pravobraniteljica djece moja mater bi bila dospjela u Haag, a da nije bilo batina ne znam dal bi ja bio ovo Å”to jeam, zato hvala joj za svaku batinu (nikad me nije udarila bez razloga).
A otac me samo 2 puta kaznio u životu

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Gogi

PostanoPostano: pon 06 ožu 2006, 22:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja pak mislim da djecu uopce netreba kaznjavat, treba im samo pojasnit da neseto nije dobro i zasto to nije dobro.
Ako je djete napravilo gresku, naj vaznije je da djete taj svoj cin prihvati kao neispravan. Jer ako djete misli da je ono u pravu a ne roditelj (tj. da ga se kaznjava bez razloga), neznam koja korist od batina.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Coje

PostanoPostano: pon 06 ožu 2006, 22:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Odrastao sam u obitelji gdje nas je bilo petero djece. Svatko od nas je bilo priĆØa za sebe, svako od nas je trebalo svoju metodu odgoja. Roditelji su uĆØinili Å”to su mogli i znali i odgajali su nas onako kao Å”to su i njih odgajali njihovi roditelji i njihova rodbina. Batine su odusvijek sastavni dio odgoja. Odgajati bez batina može biti samo iznimka iz pravila.
Za razliku od Snenog, batine mi nisu ostale u dragom sjeƦanju. Mene su ĆØak vodile prema mržnji i budile u meni potrebu za osvetom.

Rekao bih da treba biti pažljiv u odgoju. Å amarĆØina koju dijete nezasluženo dobije viÅ”e boli u srcu, nego na licu. Ako se to ponavlja djeca Ʀe biti ispunjena traumama, mržnjom; postat Ʀe introvertirana i pitanje je hoƦe li ikada pristati postati roditelj.
Smatram da je batina Ok, ali dijete mora znati da je tu batinu zaslužilo. ObjaÅ”njavanje i upuƦivanje puno skrbi i ljubavi - je potpuno neophodno za pravi odgoj, ali ne iskljuĆØuju "primjenu sile"... U principu je bolje da me moji istuku i da u ranijoj dobi steknem osjeƦaj za odgovornost, nego da me poslije policajci pendrecima pouĆØavaju razbijajuƦi mi kralježnicu, bubrege, rebra,...

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Mara

PostanoPostano: uto 07 ožu 2006, 7:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se. VeliĆØina roditeljstva poĆØinje u tome da uvijek vidi dijete u onome Å”to jest i pomaže mu, kad treba i kaznom. Zaslužena kazna ima svoju svrhu, ali ako je ona plod roditeljske nervoze onda ostavlja i te kakav trag. Moramo imati na umu da se danas djeca puno maqnje tuku, ali imaju puno viÅ”e trauma. Nepažnja, manjak vremena, odgoj bez autoriteta, ne stvaranje ozraĆØja ljubavi i prihvaƦenosti puno su straÅ”niji od Å”ibe po guzi ili nogama.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
sike

PostanoPostano: pet 10 ožu 2006, 13:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sve vjerske i moralne temelje koje sam stekao u životu mogu zahvaliti majci.Pokojni otac je bio pomorac i nije ga puno bilo u mom životu,a majka je uvijek bila tu,usmjeravala me u životu i zahvaljujuƦi njoj opstao sam i kroz najteža razdoblja jer uvijek kad bi mi pred oĆØima bila neka glupost kao izazov za uĆØiniti,pojavila mi se njena slika pre doĆØima i znao sam do koje granice mogu iƦi

Oca sam izgubio s 15 godina i tad su kola krenula nizbrdo al zahvaljujuƦi podrÅ”ci i molitvi majke, prebrodio sav sve i isplivao na povrÅ”inu

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
jelena

PostanoPostano: pon 03 tra 2006, 8:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam buduƦi roditelj i naravno da me je strah da li Ʀu dobro odgojiti svoju djecu. SreƦom, imala sam jedan dobar primjer, svoju mamu koja je vrlo malo grijeÅ”ila u odgoju. Ono Å”to Ʀu svakako probati promjeniti je odnos prema ocu djeteta. OpƦenito, nisam nikad osjeƦala da se moji roditelji vole, to je u biti straÅ”no, iako ako ne znate za drugo onda i nije tako straÅ”no. No, ono Å”to je heartsong gore napisala, užasno je važno da djeca vide da se roditelji vole.
Imam sreƦu da ĆØuvam jednu malu curicu pa imam priliku za "generalnu probu odgajanja". TeÅ”ko je djetetu reƦi "ne" kad plaĆØe i pustiti ga da skaĆØe kad postoji makar mala moguƦnost da padne. Ali, djete mora skakati i ne smije dobiti sve Å”to hoƦe, ako za to postoji objektivan razlog.

No, grozno mi je gledati Å”ta tom djetetu rade njeni roditelji koji su s njom doslovno 2-3 sata dnevno i vikendom. Oni to djete uopƦe ne poznaju, svoju grižnju savjesti ĆØiste tako da joj obeƦavaju lutke i kinder jaja ako ne plaĆØe a dobije po guzi kad histeriĆØno plaĆØe za stvari koje ja razumijem zaÅ”to je bole i plaÅ”e ali oni ne jer to ne vide.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.