HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sub 07 pro 2019, 12:49. Pogledaj neodgovorene postove
Roditeljstvo
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
jelena

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pon 03 tra 2006, 8:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Klara je napisala onaj tekst "Kako odgojiti delikventa". Moja sestra to radi, od prve do zadnje toĆØke, iako su nas odgojili isti roditelji, ona ipak to ne vidi.
Jedno vrijeme sam radila u ugraonici s djecom. Poslije bi doÅ”li po njih roditelji i ono Å”to sam vidjela, straÅ”no je. VeƦina roditelja primjenjuje ova "pravila za odgoj delikvenata".
Ne kužim! Jesu li naÅ”i roditelji pogrijeÅ”ili u odgoju sa nama pa je naÅ”a generacija nesposobna da odgoji zdravo djete ili su krivi mediji, globalizacija, suvremeni naĆØin življenja..., bla,bla i sve te isprike.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Ycteris

Spol: muško
Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiŔa pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: pon 03 tra 2006, 14:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma kužim ja da je roditeljima lijepo vidjeti njihovu djecu sretnom i da im je teÅ”ko vidjeti ih kako plaĆØu kad im se neÅ”to uskrati. Al ako ne znaÅ” reƦi mu ne kad je to potrebno i pretrpjeti gledati dok se oni bune, ne možeÅ” biti dobar roditelj, a dijete Ʀe kasnije zbog toga trpjeti cijeli život. Ma lukavi su ti klinci, ne daÅ” im neku sitnicu odma poĆØnu krokodilske suze! Tak su sina mog bratiƦa tak razmazili i doma a pogotvo ostatak sela i familija da to ni normalno. A ĆØuj, mali slatki pa svi živi oko njega stalno skaĆØu, a mali jasno uživa u centru pažnje. I onda kad mu ja (koji po obiĆØaju radim sve suprotno od ostalih) ne dam nekaj za kaj me gnjavi veƦ pol sata (primjerice bežiĆØni telefon koji je veƦ par puta dosad slupal) a on nemre prestat... Pogotovo primjerice jedne veĆØeri kaj me tak neugodno iznenadil, radil sam nekaj na raĆØunalu, a on sam doĆ°e u sobu i iz ĆØista mira me ugrizne za ruku... Mene je sve strah za tog malog, ima tri godine a veƦ sad je tak razmažen i stvarno užasan po ponaÅ”anju, baÅ” me strah za njega za ubuduƦe...

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: sub 14 lis 2006, 13:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jelena napisa:
Ja sam buduƦi roditelj i naravno da me je strah da li Ʀu dobro odgojiti svoju djecu

Samo da znate da jelena nije viÅ”e buduƦi,nego sadaÅ”nji roditelj.BaÅ” za koji sat idemo posjetiti sretne roditelje i malu Leu jako sretan

A Å”to se njenog majĆØinstva tiĆØe,moram priznati da se veƦ viÅ”e nego dobro snalazi a da Ʀe joj birti lako - neƦe, jer koliko Lea može plakati.. Imamo buduƦu opernu divu! jako sretan

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 14 lis 2006, 18:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈestitaj Jeleni i u ime nas formaÅ”a, želimo im Božji blagoslov! beba

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
banana

PostanoPostano: sri 31 sij 2007, 9:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kao tisuƦe klinaca i ja jednog dana želim biti mama Laughing
Imati mala, zdrava, slatka stvorenja..

Uff, koliko se samo puta posvaĆ°am sa svojima ( hehe rakli bi neki-to su te godine Rolling Eyes ), koliko puta kažem sebi da Ʀu ja svojoj djeci biti ovakva i onakva..
A sve se "bojim" da Ʀu jednog dana moƦi zapjevati-"Gledan tvoju sliku gledajuci sebe.."Wink

Koliko puta kada se naljutim poželim da je tata i dalje u GospiƦu, Jastrebarskom i da kao nekada dok je tamo radio dolazi samo vikendom. Da mama ima sjednice, sestra trening pa da budem malo sama..
Ali brzo proĆ°e jer su oni najdraže osobe u mom životu jako sretan

Ok?! Mislim da roditelj ipak mora imati neki autoritet nad djetetom. Da mora postojati meĆ°usobno poÅ”tovanje..
Grozzno mi je sluÅ”ati ljudove kak se hvale da su svoje zato Å”to ih nisu pustili van poslali u "neku stvar", izvrijeĆ°ali ih..

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Jole

PostanoPostano: sri 31 sij 2007, 15:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mozda sam premlad da bih ista pisao, al ako je banana mogla, mogu i ja Laughing (salim se, duelcicu) Wink
i ja bi jednog dana htio imat svoja mala slatka stvorenja, tu malu djecicu i bit dobar tata jako sretan
ali roditeljstvo je jedna jako velika odgovornost, prema djeci, a i prema sebi samima...i toga sam svjestan.
ovako, dok si mlad, sve je to super, lijepo divno i krasno, ali kad udes u brak, imas svoju djecu, stvari su drugacije. tada imas svoju obitelj koja ti je ujedno i obaveza i ona treba bit na prvom mjestu. sto znaci da se trebamo odreci dosta stvari, a to je vecini mladih jako tesko te zbog toga ni ne ulaze u brak...ako oba roditelja znaju sto zele, to ce i ostvarit. trudit ce se bit sto bolji roditelji (to ne znaci sve im pruzati i davati sto god hoce vec zabranjivati i oranicavati ih u nekim stvarima kako bi se doslo do postovanja i pravog iskaza ljubavi), pomagati svojoj djeci koliko god mogu, biti uz njih 24/7 (ne u smislu mazit ih i sve im dopustat jer bi se tako razmazila previse nego bit uz njih kad im stvarno treba roditeljska, prijateljska pomoc..)

banana napisa:
Ok?! Mislim da roditelj ipak mora imati neki autoritet nad djetetom. Da mora postojati meĆ°usobno poÅ”tovanje..
Grozzno mi je sluÅ”ati ljudove kak se hvale da su svoje zato Å”to ih nisu pustili van poslali u "neku stvar", izvrijeĆ°ali ih..

naravno, roditelji trebaju postivati svoju djecu, a i djeca moraju postivati svoje roditelje, a ne ih ispsovati i izvrijedati kao sto je banana dala primjer...to je zalosno...ali nisu djeca kriva za to, nego roditelji... i tu se vidi nedostatak postovanja prema roditeljima....
i zato treba imati strpljenja sa svojom djecom, sve ih lijepo nauciti, ne ih previse razmaziti i sve ce biti u redu Wink

svim sadasnjim roditeljima, sretno u daljnjem odgajanju djece uz Bozju pomoc! a svim buducim roditeljima, sretno obavljanje prvih roditeljskih duznosti sa spoznajom da je Bog uz njih, bez straha! jako sretan

Ajme sto sam se raspisao, napisao sam i sto treba i sto ne traba, bolje da idem sad...dok se zaustavim dok mogu jako sretan hehe

"Gdje ti je blago, ondje Ʀe ti biti i srce" (Mt 6,21).
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: sri 31 sij 2007, 15:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Za to treba biti spran/mna.
Nije roditeljstvo za svakoga.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
heartsong

PostanoPostano: čet 01 vel 2007, 16:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nekim rotiteljima je lako. Oni dobe petero djece i sva su dobra i nije ih teÅ”ko odgajati... No neki dobe djecu koja su od samoga poĆØetka izazov za roditeljstvo. Ja sam sama bila takvo dijete, živa, zloĆØesta, vjeĆØiti problem. Moji su prije mene odgojili dva sina i usporedno sa mnom joÅ” jednu kƦer, koja je uvijek bila med i mlijeko. Bili su spremni i dobri rotitelji, ali ja im svejedno nisam mnogo olakÅ”avala.
No danas su ponosni na mene kakva sam ispala. Kroz pubertet znala sam biti jako gruba i nepoŔtena prema njima. Ali to je takvo razdoblje života.

Mislim da je kod odgoja najbitnije da se dijete pusti da živi svoj život, od samih poĆØetaka. Da uĆØi iz vlastitih greÅ”aka. Ne ga opravdavati i ne ne brinuti o njemu, ali ne ga braniti od svega, da ono samo može shvatiti neke stvari kao Å”to sam ja shvatila.

Svjesna sam da ako geni imaju imalo utjecaja moja Ʀe djeca biti ne moguƦa (geni i s mamine i tatine strane), bit Ʀu stroga koliko moram biti, ali ne mislim ih razmaziti i držati pod staklenim zvonom da ne bi ni koljeno ogrebla (te da se boje kad odu u srednju, Å”to se dogaĆ°alo nekim mojim zagrebaĆØkim prijateljima) ili im ne dopuÅ”tati da sami shvate neke stvari.

BaÅ” ovih dana ĆØesto razmiÅ”ljam kako je odgoj djece u zagrebu i kod mene u koprivnici puno drugaĆØiji. Jest, zagreb je veƦi, opasniji. Ali kod nas se djeca igraju s ostalom djecom u dvoriÅ”u bez straha da Ʀe si otpiliti ruku na neÅ”to oÅ”tro, voze bicikl s tri godine bez pomoƦnih kotaĆØa (I to ĆØesto onaj veliki), sami odlaze s njim u duƦan, igraju se s ostalom starijom djecom na manje prometnoj ulici, i kako to da se njima nikad niÅ”ta ne dogodi? Osim prometa, zagreb nije baÅ” toliko opasniji za djecu od mog dvoriÅ”ta, vjerujte mi. A o tome najbolje govori podatak da predÅ”kolska i Å”kolska djeca u zagrebu znaju manje o ponaÅ”anju u prometu od djece kod mene na selu ili u puno manje prometnoj koprivnici gdje je normalno da djeca u malu Å”kolu idu sama ako kuƦa nije baÅ” predaleko.

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trĆØi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, duŔo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
UtoĆØiÅ”te.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: pon 05 vel 2007, 22:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisam baÅ” ĆØesto do sada razmiÅ”ljala o roditeljstvu. Nisam joÅ” ozbiljno zamiÅ”ljala sebe u toj situaciji...

I sad kad malo razmiÅ”ljam, roditeljstvo je najzahtjevnija uloga u naÅ”em životu. Odgajati dijete, brinuti se za njega, biti tu za njega, nauĆØiti ga mnogim stvarima... Dijete koje Ʀe jednog dana postati odrastao ĆØovjek, pa i roditelj na kraju krajeva. Ovako mi se ĆØini kao teÅ”ka, ali istovremeno najposebnija uloga. Na prvi pogled ĆØini se dosta zahtjevno, i tu leži razlog zaÅ”to se danas sve viÅ”e supružnika ne odluĆØuje na roditeljstvo.

Ali svakako ne treba bježati od te uloge. To nije uloga koja se treba izbjegavati, koju se treba gledati sa nekim strahom i odbojnoÅ”Ć¦u. Kao Å”to možda gledamo nekakav ponuĆ°eni posao. To je uloga koja Ʀe najprije obogatiti nas. UĆØiniti nas zrelijima i izgraĆ°enijima kao osobe. Uloga koja zahtjeva najviÅ”e ljubavi, ali uloga koja nosi sa sobom tu ljubav. NaÅ”e dijete voljet Ʀe nas, i mi Ʀemo voljeti svoje dijete. ƈesto sam znala ĆØuti kako je ta ljubav najposebnija. ƈula sam od puno roditelja da najviÅ”e na svijetu vole svoju djecu, a tek onda ostale, pa tako i supružnika. Djeca su dio nas, na poĆØetku su i fiziĆØki dio nas majki, ali uvijek ostaju naÅ”im dijelom.

I ono o ĆØemu svaki roditelj sanja jest to da bude dobar roditelj. Ali Å”to to uopƦe znaĆØi - dobar roditelj? Postoji li poseban recept za tako neÅ”to? Svaki ĆØovjek u sebi osjeƦa i zna Å”to je najbolje za njegovo dijete, kakav pristup je najbolji i kakav odnos želi imati sa svojim djetetom, naravno, ovisno o razdobljima njegovog života. Ono Å”to svakako nije dobro jest biti djetetu desna ruka, obavljati one stvari koje su njegova zadaƦa, ĆØiniti praktiĆØki sve umjesto njega. Takvo dijete koje je cijelog života oslonjeno ĆØvrsto na zid kojeg je gradio neki od roditelja, kada jednom odraste i shvati da tog zida viÅ”e nema, posrnut Ʀe i pasti na zemlju. NeƦe se imati za Å”to držati. I zato mislim da nikad ne treba dopustiti djetetu da se drži za nas. Trebamo mu dopustiti da se osloni. Tako da kad jednom odraste, da zna samostalno kroĆØiti životom, a ne da posrne ĆØim se mi odmaknemo od njega.

Gledala sam proÅ”le godine (il kad je veƦ to bilo.. Embarassed ) onu Super Nanny tj. Super Dadilju na tv-u. I ĆØesto sam znala pomisliti je li moguƦe da pravilan odgoj djeteta uĆØini dijete onakvim zoĆØestoƦama? Laughing Da roditelji viÅ”e ne znaju pronaƦi naĆØin kako da vlastito dijete dovedu u red. To mi nikad neƦe biti jasno. U redu da je dijete ponekad zoĆØesto, ipak su djeca djeca. Ali da stalno viĆØe, udara roditelje, braƦu, da nikakav pristup ne može promijeniti to ponaÅ”anje... BaÅ” me zanima da li se dogaĆ°a da dijete postane jako zoĆØesto u 4., 5. godini, a da to ponaÅ”anje nije rezultat nepravilnog roditeljskog odgoja?

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Mara

PostanoPostano: uto 06 vel 2007, 8:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Na žalost vrlo je moguƦe. Naime, ĆØesto roditelji dobro ne poznaju sebe i nisu svjesni onoga Å”to odaÅ”ilju kao neverbalbe poruke. Uz to, dijete je osoba za sebe i odgajati treba upravoo njegovu osobnost. Ono Å”to mnogi zaboravljaju da loÅ” brak ostavlja trajne posljedice Å”togod roditelji djetetu govorili. TragiĆØno je Å”to se roditeljstvo ne uĆØi, a danas nije dosta odgajati kao nekad gdje je postojao niz okolnosti koji je i sam imao odgojnu ulogu.
IzriĆØito je loÅ”e viÅ”e voljeti dojete nego supružnika i to ostavlja loÅ” trag na djetetu. Ono uĆØi iz ljubavi oca i majke, njihove meĆ°usobne priĆØu o životu, a kad u njihovim oĆØima vidi da vrijedno, dragocjeno, a da su oni jedan drugome dar, odrasli ljudi koji se prihvaƦaju s radoÅ”Ć¦u, onda uĆØi da je svijet dobro, sigurno mjesto. Ako dijete mora krpati neku rupu koju roditelj ima, na njemu je teret kojeg ne može nositi i stvara se odreĆ°ena patologija. Kolika to ovisi o mnogo ĆØemu.
Å to se tiĆØe zloĆØestoƦe, svako dijete isprobava granice i to je normalno, roditelj mora znati granice postavi i održati, s ljubavlju, ali dosljedno.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
little_angel

PostanoPostano: uto 06 vel 2007, 12:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Na žalost vrlo je moguƦe. Naime, ĆØesto roditelji dobro ne poznaju sebe i nisu svjesni onoga Å”to odaÅ”ilju kao neverbalbe poruke. Uz to, dijete je osoba za sebe i odgajati treba upravoo njegovu osobnost. Ono Å”to mnogi zaboravljaju da loÅ” brak ostavlja trajne posljedice Å”togod roditelji djetetu govorili.

Ali je li moguƦe da je odgoj bio u redu, znaĆØi da nisu odaÅ”iljali nekakve neverbalne poruke, da je brak bio u redu..? Je li onda moguƦe da dijete bude samo od sebe stalno zloĆØesto, agresivno itd.? Ne postoji li naĆØin da se tome stane na kraj? Jer u toj emisiji koju sam gledala nisam vidjela da je neki od roditelja znao sa svojom djecom kako spada. Uostalom, zato su i zvali tu Super Dadilju da im pomogne... Confused
Mara napisa:
Å to se tiĆØe zloĆØestoƦe, svako dijete isprobava granice i to je normalno, roditelj mora znati granice postavi i održati, s ljubavlju, ali dosljedno.

Da, slažem se. Mislim da mnogima nedostaje upravo ta dosljednost... Rolling Eyes Ili previÅ”e dopuÅ”tanja i popuÅ”tanja ili previÅ”e strogosti i manjak ljubavi. Možda Ʀe u buduƦnosti postojati predmet u Å”kolama pod nazivom Roditeljstvo Wink

prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
heartsong

PostanoPostano: uto 06 vel 2007, 12:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:
Možda Ʀe u buduƦnosti postojati predmet u Å”kolama s nazivom Roditeljstvo Wink

Ko kaže da nema? Danas kad postoje Å”kole i teĆØajevi za sve, naravno da postoje i za roditelje. U svakoj knjižnici na polici za psihologiju najviÅ”e ima knjiga za roditelje. Svaka majka proĆØita bar nekoliko.

A ako Ʀe se uvesti neki takav predmet, opet Ʀemo imati iste probleme kao dana s s uvoĆ°enjem spolnog odgoja u Å”kole. Svaka udruga bu imala svoj program.

Uostalom, dali se roditeljstvo može unificirati u neki predmet?
Najbolje to veli otac od mog dragog. S prvim sinom željeli su svima pokazati da su dobri roditelji i kad je doÅ”ao drugi sin na svijet (moj dragi) htjeli su ono nauĆØeno samo primjeniti na njemu. No nažalost, nije baÅ” puno toga palilo. Svako dijete je toliko individualno.

Za sad o roditeljstvu mogu priĆØati samo s perspektive kƦeri. Jednog dana se nadam roditeljstvu. Kakvi Ʀe mi biti "uspjesi"? Nemam pojma... Ako Ʀe dijete biti imalo nalik na mene kad sam bila mala, imat Ʀu pune ruke posla. Ipak, nadam se najboljemu. Velika je to odgovornost, ali znam da Ʀu malo toga nauĆØiti iz knjiga, iskustvo Ʀu pokupiti od svojih roditelja, od njihovih dobrih i loÅ”ih postupaka sa mnom i nadat Ʀu se da Ʀe moje dijete od mene pokupiti viÅ”e onih dobrih nego loÅ”ih...

Zar svejedno je?

UtoĆØiÅ”te.
Gogi

PostanoPostano: uto 06 vel 2007, 15:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja iman osjecaj da Ʀe moja dica bit genijalci. I uopce me nije strah roditeljstva, dapace jedva cekan. Zivi bili pa vidili.

Primit Ʀete snagu,
Duh Sveti siƦi ce na vas
i bit Ʀete mi svjedoci,
sve do na kraj svijeta!
Dj 1, 8
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: uto 06 vel 2007, 17:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

heartsong napisa:
little_angel napisa:
Možda Ʀe u buduƦnosti postojati predmet u Å”kolama s nazivom Roditeljstvo Wink

Ko kaže da nema? Danas kad postoje Å”kole i teĆØajevi za sve, naravno da postoje i za roditelje. U svakoj knjižnici na polici za psihologiju najviÅ”e ima knjiga za roditelje. Svaka majka proĆØita bar nekoliko.

Pa ja kažem da nema... Laughing Kad joÅ” takav predmet ne postoji u naÅ”im Å”kolama. A ne znam da li neÅ”to sliĆØno postoji vani. Za knjige sam znala, primjetila sam ih i ja na policama knjižnica.
heartsong napisa:
A ako Ʀe se uvesti neki takav predmet, opet Ʀemo imati iste probleme kao dana s s uvoĆ°enjem spolnog odgoja u Å”kole. Svaka udruga bu imala svoj program.

Da, to sigurno. A budemo vidjeli, možda jednom i bude Ŕto od toga... Wink

Gogi napisa:
Ja iman osjecaj da Ʀe moja dica bit genijalci.

Ma to uopƦe ne sumnjamo Laughing Laughing Laughing

prvi znaci su pobjedi
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: uto 06 vel 2007, 18:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gogi napisa:
Ja iman osjecaj da Ʀe moja dica bit genijalci. I uopce me nije strah roditeljstva, dapace jedva cekan. Zivi bili pa vidili.

eh, Gogi, ako te nije strah... to baÅ” i nije dobro

mene je strah (ali ja sam i tako jako straÅ”ljiva pa nije ĆØudno da me strah Laughing ).
a strah me jer gledam svoje sestre, pa imam zoran primjer pred nosom.
strah me da li Ʀe moja djeca imati grĆØiƦe (danas ih, ĆØini se, svi imaju),
strah me poroda (iako Ʀu ja, vrlo vjerojatno, morati iƦi na carski - ali to me baÅ” ne tjeÅ”i previÅ”e...),
strah me najviÅ”e kako Ʀu ih odgojiti i da li Ʀu ih znati dobro odgojiti.

mislim da roditeljstvo sa sobom nužno povlaĆØi strah: i Bog je roditelj - nije li i njega strah za nas?!?

SveviÅ”nji, diĆØni Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, ĆØvrstu nadu i savrÅ”enu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvrŔim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: uto 06 vel 2007, 18:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Leli napisa:

eh, Gogi, ako te nije strah... to baÅ” i nije dobro

Ne mora znaĆØiti da ako nema straha, nema ni brižnosti Wink Tako da ne vidim zaÅ”to nije dobro. Pa i Isus nam kaže: "Ne boj se jer Ja sam s tobom." Ne trebamo se bojati, ne treba nas biti strah nekih stvari.

ZaŔto ti misliŔ da to baŔ i nije dobro? Wink

prvi znaci su pobjedi
Chiara

PostanoPostano: čet 08 vel 2007, 22:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam se nedavno suoĆØila s jednom poraznom ĆØinjenicom, i to mi je straÅ”no...
recimo moja frendica se nikada ne igra sa svojim djetetom, neznam se s njim igrati, ne priĆØa mu priĆØe, ne pjeva mu...nažalost oĆØito se ni s njom nitko nikada nije igrao...ali to je meni straÅ”no...

I baÅ” sam zbog toga poĆØela gledati okolo malo podrobnije, ima nekih roditelja koji se u potpunosti posvete svojoj djeci, dok ima onih koji i kada imaju vremena sjede za stolom i bave se "ozbiljnim" stvarima kao ispijanje kave i gledanje televizora dok se dijete samo sa sobom zabavlja...

Ako si prve 3 najbitnije...bojim se da Ʀe to dijete uvijek imati osjeƦaj da je njegova mama stroga... te da se neƦe biti slobodan i kretativan kada odraste...

Kako aktivirati mlade roditelje da se posvete svojoj djeci?

Sve mogu u Onome koji me jaĆØa!
emanuel

PostanoPostano: pet 09 vel 2007, 15:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

heartsong napisa:
e toĆØno to! pa ako ga voliÅ”, pa daj pokaži da ga voliÅ” i da ti je neÅ”t posebno u životu!

Slažem se potpuno sa napisanim heartsong.
Dozvolite da se pridružim diskusiji i dam svoj prilog kao roditelj dvoje djece od kojih se starija nakon Å”to je diplomirala veƦ udala.
Moji roditelji mi nikad nisu pokazivali ljubav na naĆØin koji je meni bio potreban.Majka i otac bi me poljubili kad sam imao roĆ°endan ili kad bi ĆØestitali Novu godinu.ZnaĆØi dva puta u tijeku cijele godine.Otac se nije nikada igrao samnom niti me izvodio u Å”etnju da nebi ispao pred svojim kompiƦima manje muÅ”karac.Tako sam odrastao kao emocionalni invalid.Nisam znao pokazati svoje osjeƦaje i ĆØesto su me ljudi a pogotovo žene doživljavali kao hladnu osobu.A ja u sebi kao vulkan...rasplaĆØem se kad gledam neki romantiĆØni film al to krijem da me nitko ne vidi.Preko mojih usta nisam mogao prevaliti rijeĆØi tipa volim te ili neÅ”to u tom smislu.A nije da nisam volio i nije da nisam htio.Kao da sam bio u okovima.Kad sam dobio prvo dijete rekao sam sebi da ono neƦe izrasti kao emocionalni invalid.Ljubav koju sam osjeƦao prema djetetu bila je tolika da je kao bujica izaÅ”la vani i moje se dijete kupalo u toj ljubavi.Svaki slobodan trenutak provodio sam s mojom curicom.Tako je ona odrastala znajuƦi da je voljena i napredovala je u svemu i rasla kao zdrava osoba.Moja curica promjenila je i mene i sada sam postao slobodan i poĆØeo sam mojim roditeljima pokazivati da ih volim.Tako su se i oni poĆØeli mijenjati.Znate...ljubav je najveƦa sila koja postoji...i stoga nas mijenja...ljubav Božja koja je nama data kroz Isusa ĆØini da se mijenjamo u bolje osobe.Isusa na križu nisu držali ĆØavli kojima je bio pribijen...veƦ ljubav koju je imao za sve nas...a mi je niĆØim nismo zaslužili...jer mi smo trebali biti na tom križu...naÅ”i grijesi prikovali su Isusa na križ...i stoga je tako velika milost koju Bog ima za nas...Ono Å”to želim poruĆØiti mladim roditeljima jest da vrijeme i ljubav koju date svojoj djeci ostat Ʀe zapisano u njihovim malim srcima zauvjek...nijedna igraĆØka...nijedan poklon ne može zamijeniti roditeljsku ljubav...to je naÅ” ulog za buduƦnost naÅ”e djece.
Budite svi blagoslovljeni.
heartsong

PostanoPostano: pet 09 vel 2007, 22:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

emanuel napisa:
heartsong napisa:
e toĆØno to! pa ako ga voliÅ”, pa daj pokaži da ga voliÅ” i da ti je neÅ”t posebno u životu!

Slažem se potpuno sa napisanim heartsong.
Dozvolite da se pridružim diskusiji i dam svoj prilog kao roditelj dvoje djece od kojih se starija nakon Å”to je diplomirala veƦ udala.
Moji roditelji mi nikad nisu pokazivali ljubav na naĆØin koji je meni bio potreban.Majka i otac bi me poljubili kad sam imao roĆ°endan ili kad bi ĆØestitali Novu godinu.ZnaĆØi dva puta u tijeku cijele godine.Otac se nije nikada igrao samnom niti me izvodio u Å”etnju da nebi ispao pred svojim kompiƦima manje muÅ”karac.Tako sam odrastao kao emocionalni invalid.Nisam znao pokazati svoje osjeƦaje i ĆØesto su me ljudi a pogotovo žene doživljavali kao hladnu osobu.A ja u sebi kao vulkan...rasplaĆØem se kad gledam neki romantiĆØni film al to krijem da me nitko ne vidi.Preko mojih usta nisam mogao prevaliti rijeĆØi tipa volim te ili neÅ”to u tom smislu.A nije da nisam volio i nije da nisam htio.Kao da sam bio u okovima.Kad sam dobio prvo dijete rekao sam sebi da ono neƦe izrasti kao emocionalni invalid.Ljubav koju sam osjeƦao prema djetetu bila je tolika da je kao bujica izaÅ”la vani i moje se dijete kupalo u toj ljubavi.Svaki slobodan trenutak provodio sam s mojom curicom.Tako je ona odrastala znajuƦi da je voljena i napredovala je u svemu i rasla kao zdrava osoba.Moja curica promjenila je i mene i sada sam postao slobodan i poĆØeo sam mojim roditeljima pokazivati da ih volim.Tako su se i oni poĆØeli mijenjati.Znate...ljubav je najveƦa sila koja postoji...i stoga nas mijenja...ljubav Božja koja je nama data kroz Isusa ĆØini da se mijenjamo u bolje osobe.Isusa na križu nisu držali ĆØavli kojima je bio pribijen...veƦ ljubav koju je imao za sve nas...a mi je niĆØim nismo zaslužili...jer mi smo trebali biti na tom križu...naÅ”i grijesi prikovali su Isusa na križ...i stoga je tako velika milost koju Bog ima za nas...Ono Å”to želim poruĆØiti mladim roditeljima jest da vrijeme i ljubav koju date svojoj djeci ostat Ʀe zapisano u njihovim malim srcima zauvjek...nijedna igraĆØka...nijedan poklon ne može zamijeniti roditeljsku ljubav...to je naÅ” ulog za buduƦnost naÅ”e djece.
Budite svi blagoslovljeni.

zar treba lijepÅ”e svjedoĆØanstvo ovoj temi?

Emanuel, predivno!!!

Zar svejedno je?

UtoĆØiÅ”te.
little_angel

PostanoPostano: ned 11 vel 2007, 20:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, predivno iskustvo, emanuele... Smile
emanuel napisa:
Moja curica promjenila je i mene i sada sam postao slobodan i poĆØeo sam mojim roditeljima pokazivati da ih volim.Tako su se i oni poĆØeli mijenjati.

Ovaj dio me dotaknuo. Roditelji koji su svjesni svojih nedostataka, okova, oni su koji dopuÅ”taju da ti maleni anĆ°elĆØiƦi mijenjaju te njihove loÅ”e strane. A vidi se da se kroz cijelo to tvoje svjedoĆØanstvo isprepliƦe ljubav. JoÅ” jedan dokaz kako prava ljubav skida okove i otvara ljudsko srce. Hvala ti na svjedoĆØanstvu... Wink

prvi znaci su pobjedi
emanuel

PostanoPostano: pon 12 vel 2007, 7:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Heartsong i Little_angel....hvala vam za lijepe rijeĆØi i ljubav koju ste iskazali na ovaj naĆØin...na to nas je Gospod i pozvao...naime On je rekao da se po tome poznajemo da smo njegovi Å”to ljubimo braƦu i dijelimo svoja bremena jedni s drugima.
Neka vas Gospod izobilno blagoslovi na svim vaŔim putevima
emanuel

PostanoPostano: pon 12 vel 2007, 7:50
PostNaslov : jutarnja pjesma
Citiraj i odgovori

Ako tražiŔ Boga, ne traži ga na vrhu planine.
On nije tamo.
Tvoj ego je tamo, i zauzima sve mjesto.

Ako želiÅ” pronaƦi Boga, traži ga u dolini.
Bog oĆØekuje da doĆ°eÅ” k njemu
Na vrhu nema mjesta za dva boga

Bog je velik! NeƦe se boriti protiv tebe
Mnogo viŔe mjesta za njega je u dolini
u tvome oĆØajanju

Nisam naŔao Boga na vrhu planine.
Nisam ga naŔao u sinagogi
Nisam ga naŔao ni u crkvi.

NaŔao sam Boga na svojim koljenima
na dnu svoje doline oĆØajanja
I ti ĆØeÅ” ga naƦi kad prestaneÅ” pokuÅ”avati biti bog.
PronaƦi ĆØeÅ” Boga kad mu se predaÅ”,
prepustiÅ” i dozvoliÅ” mu da bude Bog
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 21 vel 2007, 7:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

emanuel napisa:

Citat:
Moji roditelji mi nikad nisu pokazivali ljubav na naĆØin koji je meni bio potreban.Majka i otac bi me poljubili kad sam imao roĆ°endan ili kad bi ĆØestitali Novu godinu.ZnaĆØi dva puta u tijeku cijele godine.Otac se

Ja se ne sjeƦam da su me moji roditelji kada poljubili. Majka možda jest kad me kao ĆØetrnaestogodiÅ”njeg djeĆØaka ostavila u zadarskom sjemeniÅ”tu (sjeƦam se da sam plakao kad je otiÅ”la - dal me poljubila ne sjeƦam se) Ne sjeƦam se da me pokojni otac ikada poljubio, ali se zato sjeĆØam (s ljubavlju i zahvalnoÅ”Ć¦u) Å”iba koje mi je mama dala (iako sam je prije koju godinu kao staricu od 87 godina zafrkavao da Ʀu je prijaviti Hagu) a otac me tri puta u životu kaznio a treƦa kazna je bitno utjecala na promjenu moga ponaÅ”anja i razmiÅ”ljanja i zato sam im danas duboko zahvalan i zbog toga ne snosim nikakve rane ni traume.
Otvaram novu temu o jednom sliĆØnom problemu.[/b]

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
emanuel

PostanoPostano: sri 21 vel 2007, 18:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sneni

Jel to sluĆØajno da smo oboje vezani uz Zadar a ja sam k tome joÅ” i bodul.Ma razumijem ja moje roditelje.Oni me kao i svi roditelji vole ali nisu nauĆØili to pokazati.Moja majka je svoju mater oslovljavala sa VI cijeli život.Nije od nje dobijala ljubav onakvu kakvu trebamo pa nije znala tu ljubav ni prenijeti na mene i sestru.Imali smo jednu papigu u kuƦi s kojom su se moji jako vezali...kada je papigica stradala tada sam prvi puta vidio suze u oĆØima svoga oca...ljubav mijenja...ona je stvarno najjaĆØa sila koja postoji...ljubav je odvela naÅ”eg Spasitelja na križ...zar nije On rekao da nema veƦe ljubavi od one kad daÅ” život za svog prijatelja...a on nas zove svojim prijateljima...
jelena

PostanoPostano: čet 24 svi 2007, 22:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo mene nakon 1000 godina. NeƦu dugo jer moram pisati Oglasnik za FSR dok mi dijete joÅ” spava...
ƈitajuƦi ove postove (a naravno da sam otvorila ovu temu kad sam sad sva u tome), vidim da smo svi ovdje uglavnom pisali kako nas pomisao na roditelstvo veseli ali i straÅ”i. Iz prve ruke, kao novopeĆØena mama, mogu sve ohrabriti da je to puno veƦe veselje i radost nego Å”to se može zamisliti, i ako se u startu shvati da je to djete viÅ”e Božje nego naÅ”e i da nam je dano kao dar od Boga jer je naÅ” Otac imao povjerenja u nas da Ʀemo tu malu DuÅ”u ljubiti onako kako i On to želi, onda nema ni straha.

Moj se svaki dan pretvorio u zahvalu Å”to je Gospodin odluĆØio povjeriti Leu baÅ” nama, i nastojim ga ne iznevjeriti. I nije me viÅ”e strah.
Nemam pojma kako Ʀu je odgajati, za sad je lako, ali vjerujem da to sve doưe korak po korak.

'Ajde bok svima, sad moram iƦi...
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.