HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 25 ruj 2017, 15:09. Pogledaj neodgovorene postove
Roditeljstvo
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
nata

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 09 kol 2004, 20:51
PostNaslov : Roditeljstvo
Citiraj i odgovori

o.k. apsolvirali smo (gotovo) sve u (s)vezi (s)veze i braka, ili nam se bar tako čini. jako sretan
a mene sad zanima kako vi razmišljate o (budućem) roditeljstvu. jeste li svjesni težine zadatka? ometa li vas to u sanjarenju o pelenama i bočicama?
mogu reći, razmišljanja se mijenjaju kako godine idu. s većom zrelosti raste i svijest o odgovornosti roditeljstva. odbacujem zauvijek razmišljanja iz 20-ih godina kad sam mislila - lako je to, ja obožaaavam djecu.
kako živjeti s onim strahom za dijete?

gdje ste vi?
ima li roditelja među nama?

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
eiremore

Spol: neodređen
PostanoPostano: uto 10 kol 2004, 12:32
PostNaslov : Re: Roditeljstvo
Citiraj i odgovori

nata napisa:
mogu reći, razmišljanja se mijenjaju kako godine idu. s većom zrelosti raste i svijest o odgovornosti roditeljstva. odbacujem zauvijek razmišljanja iz 20-ih godina kad sam mislila - lako je to, ja obožaaavam djecu.

nata, neznan ja jel ti jednostavno krivo ispalo, il se ti stvarno bojiš da strah za dijete, ta odgovornost i brige mogu biti jači od ljubavi koju ćeš osjećati prema svome djetešcu, jači od osjećaja božanskoga posredovanja koji ti govori kako dobri Otac nije mogao a da ne podjeli s nama divan osjećaj- biti roditelj, imati na brizi taj slatki teret. naravno da i taj teret nekad postane pretežak, ali i to je dio kojega se, ja mislim, kad jednom postaneš roditelj, ne želiš odreći. otkad mi se rodila nećakinja (2000., op.a.) to ČUDO (uopće si ne pretjerujen kad ovako kažen jako sretan )koje sam svakodnevno imala prilike gledati kako raste, smije se, plače, ..., puno razmišljam o roditeljstvu. i isto kako sam prije smatrala, baš onako kako si rekla- lako je to, pa ja obožavam djecu, došla sam i do faze kad san mislila wooo.. pa nije to tako lako kako se misli, to je divovska odgovornost, biži ća! a sada, mislin kako pravi odgovor leži u objedinjavanju tih dviju suprotnosti. jednostavno, uživati u svakome danu koji ćeš provesti sa svojon dicon, truditi se načiniti od njih prave ljude, pa i dopustit si i malo zabrinutosti za njihovu budućnost, al konačan ishod staviti u ruke Onoga koji ih je zamislio na početku vremena... i sve će bit oke. Wink

Bolje se poskliznuti na cesti, nego na jeziku.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
frajer
isključen

PostanoPostano: uto 10 kol 2004, 13:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Eto, nema dugo da mi se rodila kćer, i to mene čini ocem, jeli ...
Kod roditeljstva ima nekoliko stvari za koje smatram da su osnovne, a ostalo se manje-više da fino izdurat (ili dite fino izudarat pa da bude dobro odgojeno, ... salim se, sta vam je ...), manuelno. Koje su to stvari? Napisat ću ih svega par ...

Prvo, Bogu je ta moje i zenino dijete više kćer nego je nama i voli ju više. To mora biti zbetonirano u vugla, a moze bit i zaciglano, barem, meni je zena to ciglom nabijala u glavu. Srecom nije to radila po potiljku nego po čelu.

Drugo: Isus, Bog, nikako ne mogu biti u vjerskom odgoju djeteta likovi iz priča, nego konkretne osobe koje su hodale i hodaju svijetom i koje su žive. Dakle, žive su.

Napomena: kad govorim o tim temeljnim stvarima onda nabrajam stvari koje svi kao znaju, ali se najčešće ponašaju suprotno tome. Zato to ponavljam i pozivam na betoniranje i zacigljavanje

Treće: Djetetu se mora od početka biti jasno da život nema kraja. Tako da začuđeno pogledava djecu iz razreda koje govore o smrti kao o kraju života.

Četvrto: Roditelji se, s djetetovog gledišta, trebaju više međusobno voljeti nego dijete. Bez brige treba biti, djetetu ne bi smjelo manjkati ljubavi, ako se roditelji međusobno vole svojski.

Peto: Dijete treba rado davati drugima u ruke.
eiremore

PostanoPostano: uto 10 kol 2004, 13:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

aj još piši frajeru, baš je poučno, savjeti iz prve ruke. sviđa mi se tvoj način razmišljanja o ovoj temi.

Gost

PostanoPostano: uto 10 kol 2004, 13:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a daaaaj! pa vidiš da san se espešli for ju angažirala i napisala svoje slovo o roditeljstvu. doduše, mogla bi ja još dosta o tome.
a i probala san ti objasnit na test forumu moje trenutačno stanje.
[Vrh]
frajer
isključen

PostanoPostano: uto 10 kol 2004, 13:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A možda i iz prve ruke griješim.
A možda se toga ne pridržavam.
A možda su mi popucale kapilare u mozgu.
E ovo zadnje nije.
Gost

PostanoPostano: uto 10 kol 2004, 13:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

opet se zaboravih loginirat.
[Vrh]
Gost

PostanoPostano: uto 10 kol 2004, 13:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i opet... Embarassed Embarassed
[Vrh]
eiremore

PostanoPostano: uto 10 kol 2004, 14:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a ne, nisan TAKO luda! neznan zašto opet nije prihvatio login. gnji.

frajerinho! ne tvrdin ja da ti provodiš te svoje savjete iz prve ruke u djelo, niti dajen ikakvu garanciju da su ispravna, nego san samo rekla da i moja (znači moja. subjektivna san.) razmišljanja iđu u tome smjeru.
fino si ti to razložio. prirodno. u pravoj vjeri. nekomplikovano. provedivo. praktično....

frajer
isključen

PostanoPostano: uto 10 kol 2004, 14:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A mozda su nekom ipak popucale kapilare u mozgichu?

Nema tu pravila kod roditeljstva. Nema pravila ni u vjeri ni u pronalaženju partnera. Nema: "Čini ovo" ili "Čini ono" i bit će ti. Nema toga. Pa nismo strojevi ni roboti ni automobili niti samohodni tenkovi nit bespilotne letjelice. Taljudi smo! Navodno slobodni. Ne slobodni od Srba ili Njemaca ili Rimljana, nego totalno slobodni. Bezuvjetno i svedohvatno. U svemu smo slobodni. Baš kao i Bog.

I kako bi to bilo bezveze da je postavio pravila, da je rekao: "Ne diraj čokoladu koja je na stolu i djete će ti biti fino odgojeno" ili "Danas se nemoj plakati i onda ću ti dati ženu oko koje se nećeš morati truditi. Bit će to prava Bollywoodska storija. Med i mlijeko" ili ... moram li dalje? Samo što si mi ne postavljamo čokolade niti se plačemo, nego postavljamo sebi druge okove kojima se nadamo kupiti sreću. Odnosno ono što mi u datom trenutku ocjenjujemo kao sreću. Mi ljudi smo jadna bitcha.

I tako je u roditeljstvu. Ako samo kažeš: treba voljet dijete i to je to, napravio si da kažem njesra, jer ajd ti dokaži nekom da on ne voli svoje djete. Sva djeca koja imaj uproblema u životu, koja su "sfušana" su imali roditelje koji bi ruku u vatru dali da su voljeli svoju djecu više nego same sebe. I sad ti nađi istinu i prema njoj daj odgovor u čemu je problem ... Zato je i glupo davati savjete jer nemreš ti čovjeku reć da ne govori isitinu i da vara i sebe i druge i da će on sam plaćati zbog svojih prenemaganja.

Ista je stvar na temi o pronalaženju dečkiju i cura. Sit sam više onog: "Moli se i bit će ti". i sad ti objasni nekom da je možda prefanatičan i da ima previsoke kriterije. Svi bi mladi kršćani htjeli djevice koje nisu nikad ni pogledale muško i koje su samo njih čekale. Jednako tako žele i mlade Hrvatice katolkinje samo što su one ipak malo više pri pameti. I misle da to zaslužuju (ko da je to biser u polju o kojem govori Isus, ... taman posla) samo zato jer idu na misu, jer su vjernici itd. Nitko ne bi one koji su bili malo da kazem "slobodniji".

I onda mi ti kazes da nemaš o čemu pričati, nevermore?
I kažeš da su svi ovdje tako scifrani ko da idu na prvu svetu pričest. U pravu si, ali daj gukni golube onda. Ne znači to da moraš prestati biti duhovita Wink

Zadnja promjena: frajer; uto 10 kol 2004, 14:19; ukupno mijenjano 1 put.
nata

PostanoPostano: uto 10 kol 2004, 15:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne znan ja kako je ispalo. možda su u pitanju krize tridesetih (hehe, od prije neki dan). samo znan da sam počela tražiti razloge 'protiv'.
imam i ja nećake i strava mi je kad pomislim 'oće li ga neko istući ispred škole', 'oće li je kakvo auto...' ufffff , ali ustvari gore od toga je kad pomislim na svijet koji nas okružuje, kriminal, pedofilija, vječite ucjene, fuj fuj fuj. pitam se - zar prirediti djetetu takvo nešto? ljudske gluposti su kulminirale i svijet srlja u propast.
i nije li u otkrivenju rečeno (mislim) - blago nerotkinjama???

ako vas bacam u depru - oprostite mi Wink

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
hana

PostanoPostano: uto 31 kol 2004, 19:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Frajeru slažem se s tobom u vecini onoga što si rekao o roditeljstvu ali ne kužim ono da se roditelji međusobno moraju voljeti više nego što vole dijete. Recimo da je tako ali šta se onda događa kada dođe do razvoda? Kako dijete onda može shvatiti to da su se roditelji koji su se toliko voljeli sada rastaju? Šta se onda događa s ljubavlju prema djetetu ako je ona i prije bila "manja" nego njihova međusobna? To se može objasniti nekom starijem ali kako to objasniti djetetu?
heartsong

PostanoPostano: uto 31 kol 2004, 20:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ako je ljubav roditelja veća od one prema djetetu, to ne umanjuje ljubav prema djetetu. a ako se oni zbilja tako vole, nebi trebalo doći do razvoda. do njega većinom, zapravo gotovo uvijek dolazi kad roditelji međusobnu ljubav podrede onoj prema djetetu. Voljeti majku ili oca svog djeteta više od djeteta je najveća životna usluga koju roditelj djetetu može darovati. to govorim kao dijete.

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trči boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utočište.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Highlander

PostanoPostano: uto 31 kol 2004, 22:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se sa Heartsong! Bračni drugovi se spašavaju i jedno su kao bračni drugovi, a dijete prima ljubav od oboje roditelja koji su po Sakramentu Ženidbe jedno u Bogu! I dijete će kad odraste osnovati svoju obitelj i postati jedno sa mužem/ženom! Tu roditeljska ljubav koja je kriva ili prevelika zna biti zapreka kad roditelji ne mogu pustiti dijete da se osamostali i započme svoj život!

Nihil ocultum!
eiremore

PostanoPostano: čet 02 ruj 2004, 18:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ameeen!

heartsong

PostanoPostano: čet 02 ruj 2004, 18:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nedavno sam baš razmišljala o jednom mladom bračnom paru koje poznajem.
naime, oženjeni su par godina, aktivni u crkvi, apstinirali do braka i sve to. ali ja sam skužila da su u braku tek kad su mi rekli, po ničemu ne bih shvatila da su povezani.
ajde, nisam ni mislila da bi se trebali ljubiti pred svima i izjavljivati ljubav, ali se vidi njihov trud da ništa ni blizu tome ne pokažu u javnosti. dapače, drugi će ih jako lako sablazniti s ponašanjem koje uključuje bilo kakav tjelesni kontakt.
meni je to neprirodno. mislim, šta će njihova djeca naučiti iz njihove ljubavi i braka? da je krivo ako tata zagrli mamu i rekne joj da je voli? da je krivo ako se poljube pred djetetom? da je krivo ako ponekad odu nekamo zajedno ne povevši djete?

Zar svejedno je?

Utočište.
eiremore

PostanoPostano: čet 02 ruj 2004, 18:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

to je skroz falsch, takvo ponašanje. ija san razmišljala o takvin parovima kojih je u crkvi x- broj i to mi NIKAKO ne iđe u glavu. uopće ne izgledaju koda su skupa. dobro, nisan ni ja za neko drpanje, al nek se vidi da ste u braku i da se volite i da vas je ljubav Božja spojila. a ne neki biznis arejndžment. neznan, možda ja skroz krivo sudin o njima, možda su oni par stepenica iznad mene po pitanju zrelosti veze, al... ja neću tako. u mene će svi znat koga volin i kako mi je lipo snjin. amen! točka. jako sretan

heartsong

PostanoPostano: čet 02 ruj 2004, 18:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

e točno to! pa ako ga voliš, pa daj pokaži da ga voliš i da ti je nešt posebno u životu!

Zar svejedno je?

Utočište.
Zlatousta

PostanoPostano: uto 14 ruj 2004, 12:18
PostNaslov : Re: Roditeljstvo
Citiraj i odgovori

nata napisa:
o.k. apsolvirali smo (gotovo) sve u (s)vezi (s)veze i braka, ili nam se bar tako čini. jako sretan
a mene sad zanima kako vi razmišljate o (budućem) roditeljstvu. jeste li svjesni težine zadatka? ometa li vas to u sanjarenju o pelenama i bočicama?

gdje ste vi?
ima li roditelja među nama?

Ima, ima... Cool

Vidi. Pokušavaš biti kršćanka i trudiš se tako živjeti, a razmišljaš čisto ovosvjetski. Većinom smo svi takvi, nažalost.
Strahovi prevladaju i koče nas. A možda su strahovi samo opravdanje za ono što u svojoj nutrini znamo da ne želimo?

I nije uzalud ona stara "sve u svoje vrijeme", jer da si ti u dvadeset i nekoj, dok si mislila da je to lako, imala dijete, sada ne bi bilo uzmaka. Živjela bi s tom brigom kako znaš i umiješ. Nosila bi se s tim stvarnim problemom, nekad teže a nekad lakše.
Sad kad imaš neku drugu percepciju svijeta (bljak fuj tuzan ), sukladno godinama, iskustvu tvom i tuđem, naravno da je teže odlučit bilo što.

Jasno da je odgoj jednog novog čovjeka najteži zadatak na svijetu.
Uvijek ti se čini da ćeš negdje fulati, da će ti nešto bitno promaknuti.
Naravno da se bojiš za njihovo zdravlje, njihovu sigurnost.
Ali Ljubav koju dobivaš, ne može se mjerit ni sa čim. ne moram ništa objašnjavati ne moram ništa objašnjavati

Kad je moj sin bio sasvim mali, probudila bih se noću, sjedila kraj njega i plakala od straha i brige što će biti. Ali onda u jednom trenutku shvatiš da radiš više štete nego koristi i svoje strahove prenosiš na dijete. A to je najgore što možeš napraviti.
Shvatiš da je sve zapisano na Njegovom dlanu i pustiš da te vodi.

Svako je dijete priča za sebe i ne možeš primjenjivat za svu djecu iste odgojne metode. Moraš mijenjati sebe, a to možeš samo uz Božju pomoć.

Zato, dvije su stvari koje moraš riješiti SAMA SA SOBOM.
Da li ćeš vjerovati Bogu kad kaže da ti nikad neće dati ono što ne možeš nositi?
Da li uopće želiš dijete?
Izgradi svoj stav, nemoj dopustiti da razni stavovi utječu na tvoju odluku.
Ne dopusti da tuđa ograničenja postanu tvoja.
Možda zvuči kao čisto teoretiziranje ali mislim da druge nema. Odlučiš, i kreneš. Wink

Put do raja, o zar je uzvodno do kraja?
Zlatousta

PostanoPostano: uto 05 lis 2004, 11:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

NATOO??NATOO??

da čujemo odluku Laughing

Put do raja, o zar je uzvodno do kraja?
jelena

PostanoPostano: čet 07 lis 2004, 22:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja još nisam mama, al' se nadam da ću jednom biti. Da, užasno me je strah straha za moju buduću djecu (ako Bog da) i strah me je za tu moju djecu, ali nagon za roditeljstvom je puuuno jači, zato što ja tu djecu već sad volim!

Je, svijet je grozan, ali svijet je oduvijek takav, i ako nekada nije bilo droge i opasnih cesta, uvijek je bilo nekog zla koje prijeti "djeci". U takvom svijetu djeca su svjetlost! Znam da smo mojoj mami sestra i ja bile svjetlost što ne znači da se nije brinula za mene i da nije imala s nama problema, moj nećak je svjetlo (zaista!!!) mojoj sestri, ali i meni i mojim roditeljima i tako svijet opstaje.
Mash

PostanoPostano: sri 13 lis 2004, 19:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

frajer napisa:

Peto: Dijete treba rado davati drugima u ruke.

ovo si tako lijepo rekao, stalno mi je ta tvoja rečenica u glavi, baš
ti hvala na njoj jako sretan

Blagoslov +

"Iskustvo nas uči
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

Natty

PostanoPostano: uto 19 lis 2004, 12:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Negdje sam pročitala kako je Majka Marija poručila roditeljima kako su sva djeca njezina djeca, a nama su povjereni na čuvanje. Meni je to prekrasno. Imam divnu curicu od 8 godina. Otkako sam se okrenula vjeri moji se stavovi polako mijenjaju. Tako da otkako sam čula kako sam ja čuvar Marijinog djeteta puna sam poštovanja prema njoj. Da se razumijemo, nije to neka značajna vanjska promjena, ja nju uvijek tretiram kao osobu sa svojim željama, problemima, strahovima, interessima i dr. već je to neki moj unutarnji doživljaj. Kad razmišljam o njoj preplavi me blagost, ona je doista čudo kako ste već sami rekli.
Eto, želim s vama podijeliti jednu njezinu epizodu. Ona je imala "dečka" iz vrtićkih dana i pozove ga na proslavu svoga rođendana, a on se pokazao pravim prostakom. Psovka na psovku (znate kako se klinci dokazuju), a moja kćer ko iz topa da joj više nije dečko jer što će joj kada toliko psuje, da ne može ona to slušati...

Hoću reći kako se u našoj kući ne psuje, tako molimo i naše goste, pa je njoj to neprirodno. Tako i u drugim stvarima, dijete ima svoj stav, ne može ju se samo tako na gluposti nagovoriti, promišlja o svemu i ja ju polako uz vjeroučiteljicu uvodim u vjeru i osjećamo obje milost zbog toga.

Strah? Prirodno. Prestravim se kada kasni 10 min iz škole, još se više prestravim kada pomislim kako će u budućnosti izlaziti, a najviše kada se sjetim kakvi sve luđaci šeću po cesti. Pa ipak, nastojim joj ukazati na opasnosti i ne ju gušiti jer ju je dragi Bog stvorio slobodnu, pa tko sam ja da ju vežem. Smile

Uzdajem se u Boga. Molim Ga da ju čuva, molim njenog Anđela čuvara. To je sve što mogu. Ali uz sve to, to je neopisiva radost, a roditeljstvo divno i ujedno odgovorno poslanje. Jedno od najvažnijh zadaća na zemlji.

Nadam se da ste me skužili.

Puno kvarnerskih pusa

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
frajer
isključen

PostanoPostano: uto 19 lis 2004, 13:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty, a što je to majka?
Je li bilo toga prije nego je Marije bilo?
Ili je njoj pridjenut taj naziv prema onome što mi razumijemo pod pojmom majka?

Ne volim taj stav. Nije Marija manje Majka ako si i ti majka.
Ti si majka, a Marija je, da to kažem svećeničkim žargonom, na poseban način majka.

Ne razumijem čemu to samozatajivanje?
Pitam se često je li to bježanje od odgovornosti ili želja da se bude što je duhovniji moguće pa se onda skreće u neke tajanstvene nerazumljive vode?

Marija je majka i ja sam njeno djete. I nema riječi koja će to opovrgnuti.
Jednako je tako i meni moja "zemaljska" majka majka.
I nijedna navodna Marijina izjava to neće opovrgnuti.

A poigravanje terminima me ne zanima.

PS. A tko je bio majka Mariji? I je li njoj Bog otac isto Otac kao i nama?
Previše je nepotrebnih rasprava po tom pitanju. Čini mi se često kao da je u pitanju ulagivanje Mariji i jedan poltronski stav, a ne pravi sinovski stav u pitanju.
keti

PostanoPostano: uto 19 lis 2004, 13:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Marija je majka u duhovnom smislu, može te utješit i kada to tvoja mama ne može, može te ohrabrit,pomoć na načine na koje tvoja majka ne može.
zato nam je Marija svima majka, jer je jedina takva i posebna
kad moliš zdravo marijo, to se osjeti

sve mi je dopušteno.ali neću da mnome išta vlada
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.