HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 14:41. Pogledaj neodgovorene postove
Roditeljstvo
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
sv.Franjo legenda

Spol: muško
PostanoPostano: pon 08 lis 2007, 16:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gospa je jako mlada rodila, tako da mi se čini da s biološke strane nebi trebalo biti problema.... ali
Danas se događa da mladi imaju produženu adolescenciju i sporije sazrijevaju na što jako uvjetuje način života (dugo školovanje, kasno osamostaljenje...)
Znači da psiha nije spremna, a pošto ona može da utječe i na trudnoću i sl. čini mi se da danas nije preporučljivo da djevojke rađaju jako mlade.. (pozivam se na klarin zadnji post)
Takođe treba spomenuti i momke koji sazrijevaju još kasnije...

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: uto 09 lis 2007, 5:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
Gospa je jako mlada rodila, tako da mi se čini da s biološke strane nebi trebalo biti problema.... ali
Danas se događa da mladi imaju produženu adolescenciju i sporije sazrijevaju na što jako uvjetuje način života (dugo školovanje, kasno osamostaljenje...)
Znači da psiha nije spremna, a pošto ona može da utječe i na trudnoću i sl. čini mi se da danas nije preporučljivo da djevojke rađaju jako mlade.. (pozivam se na klarin zadnji post)
Takođe treba spomenuti i momke koji sazrijevaju još kasnije...

Dakle treba razlikovati stvari.
Nije preporučljivo da djevojke i mladići stupaju premladi u sexualne odnose a ne da djevojke rađaju mlade.
Fizički su djevojke spremne za rađanje s prvom menstruacijom.
Dakle ako zatrudne nema opravdanog razloga za prekid trudnoće.
No svatko pametan bi trebao biti svjestanda treba završiti srednju školu steći neko zvanje i tek onda u brak pa djeca.
Dakle ipak je preporučljivo da trudnoća bude što prije a ne da se kao sada mnoge djevojke utrkuju s svojim biološkim satom.

Tak si ja to mislim
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 09 lis 2007, 5:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:

Nije preporučljivo da djevojke i mladići stupaju premladi u sexualne odnose a ne da djevojke rađaju mlade.
No svatko pametan bi trebao biti svjestanda treba završiti srednju školu steći neko zvanje i tek onda u brak pa djeca.
Dakle ipak je preporučljivo da trudnoća bude što prije a ne da se kao sada mnoge djevojke utrkuju s svojim biološkim satom.

Ovo boldano sigurno nije točno. Taj događaj je tek put tjelesnom sazrijevanju organa. Stabilizacijom ciklusa i općim tjelesnim sazrijevanjem djevojci nastaje vrijeme kada je njezino tijelo sposobno za normalnu trudnoću.
Ne kužim kakve veze ima Marija sa ovim?! Ona je bila dijete svoga vremena. Znamo da je mlada rodila Isusa, ali je li to bilo 16 ili 17 ili koja druga, nemamo pojma.

Ljubi i čini što hoćeš
Natty

PostanoPostano: uto 09 lis 2007, 6:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe, moram priznati da sam šokirana s tvojom izjavom Shocked

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: uto 09 lis 2007, 7:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:
El Pepe, moram priznati da sam šokirana s tvojom izjavom Shocked

Ne vidim razlog za šok?
Objasni malo kad dođeš k sebi molim te, hvala.
Možda nisam dovoljno bio jasan pa ću pojasniti.
Poanta je čim djevojka može zatrudniti može i roditi no nije preporučljivo da se djevojka upušta u predbračne odnose niti u adolescentskoj dobi niti poslije to su dvije odvojene stvari. Rolling Eyes

Tak si ja to mislim
El Pepe

PostanoPostano: uto 09 lis 2007, 7:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
El Pepe napisa:

Ovo boldano sigurno nije točno. Taj događaj je tek put tjelesnom sazrijevanju organa. Stabilizacijom ciklusa i općim tjelesnim sazrijevanjem djevojci nastaje vrijeme kada je njezino tijelo sposobno za normalnu trudnoću.
Ne kužim kakve veze ima Marija sa ovim?! Ona je bila dijete svoga vremena. Znamo da je mlada rodila Isusa, ali je li to bilo 16 ili 17 ili koja druga, nemamo pojma.

Zakaj nisi stavila kontekst onog što si boldala u svezu s rečenicu ispod boldanog. Tu je bilo težište mog posta koji citiraš. Shocked

Tak si ja to mislim
Sarah

PostanoPostano: uto 09 lis 2007, 21:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
Sarah napisa:

vidiš da ne možeš biti krut i milovati ih

možeš li malo ovo pojasniti ?

Wink

Mislim da je rečenica posve jasna. Biti krut znači držati se jedne točke bez fleksibilnosti.

Ako je roditelj krut, onda postavi pravilo i očekuje da ga se bez obzira na sve, poštuje.

Ako nije onda pazi da pri zahtjevu za poštivanjem pravila ne zaboravi na svoje dijete kao individuu.

El Pepe Imaš li ti ikakve ideje kako porod uistinu izgleda?
Postoji dobar razlog zašto medicina određuje koje su godine idealne za rađanje, a one ispod 18 nikako nisu. Ne znači da je nemoguće, ali definitivno nije poželjno.

Imaš kultura u kojima je normalno da se udaju i rađaju sa 14, ali to nije bez posljedica.

Naravno nije poželjno rađati ni prekasno, bar za prvo dijete. Mislim da su idealne godine za rađanje prvog djeteta između 20 i 25.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 5:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sarah napisa:

El Pepe Imaš li ti ikakve ideje kako porod uistinu izgleda?

Da

Citat:
Postoji dobar razlog zašto medicina određuje koje su godine idealne za rađanje, a one ispod 18 nikako nisu. Ne znači da je nemoguće, ali definitivno nije poželjno.

Pa to i ja kažem ako si pročitala gore, fizičkih zapreka nema ali psihički djevojke nisu spremne.

Citat:
Imaš kultura u kojima je normalno da se udaju i rađaju sa 14, ali to nije bez posljedica.

Može neki primjer da ne govoriš napamet. I što bi s djevojkom koja je maloljetna i zatrudnila je?

Citat:
Naravno nije poželjno rađati ni prekasno, bar za prvo dijete. Mislim da su idealne godine za rađanje prvog djeteta između 20 i 25.

Potpuno se slažem s ovom tvrdnjom.

Tak si ja to mislim
Sarah

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 11:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Primjer će zvučati loše jer se ne mogu sjetiti imena zemlje na koju sam mislila. Neka manja afrička država. Ima jako puno slučajeva trudnoća ispod 16 god. Njima je to normalno. Problem je što je i tijelo još nezrelo. Ne za iznijeti trudnoću, to još ide, nego za porod. Dolazi do razdora unutarnjih tkiva i nekih vrsta fistula (ovo baš ne znam detaljno objasniti) koje ne zacjeljuju. Naravno problem je i to što nemaju adekvatnu medicinsku podršku, ali ipak je očito da tako mladoj djevojci nije tako lako roditi.

Kako misliš što bi s njom? Pa morala bi roditi. Zar postoji neka druga opcija? Samo bi trebalo pojačati edukaciju da takvih slučajeva bude manje. Edukaciju o apstinenciji, naravno. Mislim da u Americi to postaje veliki hit jer su shvatili da kontracepcija bilo kakve vrste nije pouzdana zaštita od boleština.
El Pepe

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 12:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sarah napisa:
Primjer će zvučati loše jer se ne mogu sjetiti imena zemlje na koju sam mislila. Neka manja afrička država. Ima jako puno slučajeva trudnoća ispod 16 god. Njima je to normalno. Problem je što je i tijelo još nezrelo. Ne za iznijeti trudnoću, to još ide, nego za porod. Dolazi do razdora unutarnjih tkiva i nekih vrsta fistula (ovo baš ne znam detaljno objasniti) koje ne zacjeljuju. Naravno problem je i to što nemaju adekvatnu medicinsku podršku, ali ipak je očito da tako mladoj djevojci nije tako lako roditi.

Nije ni nemladoj neboj se a zapravo tvoj primjer nije primjer jer ovaj razdor se dešava kod svakog prvog poroda a porod je čak lakši kod mlađih djevojaka jer su kosti elastičnije kod starih djevojaka to je teže. Dakle i sama si primjetila kako je kod te afričke zemlje problem u tome što nema adekvatne medicinske zaštite. U razvijenim zemljama nema takvog slučaja a u krajnjoj liniji postoji i carski rez zar ne.

Citat:
Kako misliš što bi s njom? Pa morala bi roditi. Zar postoji neka druga opcija? Samo bi trebalo pojačati edukaciju da takvih slučajeva bude manje. Edukaciju o apstinenciji, naravno. Mislim da u Americi to postaje veliki hit jer su shvatili da kontracepcija bilo kakve vrste nije pouzdana zaštita od boleština.

Uh hvala ti ja sam se uplašio da si jedna od onih kojima je sve to alibi za prekid trudnoće. A vidimo da nema razloga za to. Pozdrav

Tak si ja to mislim
Sarah

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 13:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne događa se razdor kod svake prve trudnoće. On ovisi o elastičnosti tkiva. Uostalom postoji razdor 1,2 i 3. stupnja. E pa taj treći je zeznut.
Ja sam ti rodila dva puta, znam sve o razdorima.Laughing

I bas dobro što si ustanovio da nisam "otpadnik" Wink
5rich
mod team

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 13:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sarah, dok sam čitala tvoj post o rađanju sa 16, sjetila sma se jedne poznanice....gora je od mene...razmišlja samo o karijeri..i kakvu će karijeru imati...a njezina teorija je...

Ako imaš dovoljnu potporu države, obitelji i okoline, najbolje bi bilo roditi polije 16..do 18..uzt pravu potporu možeš završiti faks i školu ...tako da je do cca 30 dijete već veliko, pa dalje možeš brinuti o karijeri, a i budeš mlada mama....

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vračiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoć moli.
El Pepe

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 14:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sarah napisa:
Ne događa se razdor kod svake prve trudnoće. On ovisi o elastičnosti tkiva. Uostalom postoji razdor 1,2 i 3. stupnja. E pa taj treći je zeznut.
Ja sam ti rodila dva puta, znam sve o razdorima.Laughing

Ok pa onda znaš da ženi liječnik ili babica naprave kontrolirani rez koji spriječi nekontrolirani razdor. To se radi svim prvorodkama a ponekad i drugima zar ne?
Ali složili smo se da je medicinska skrb potrebna u svakom slučaju.

Citat:
I bas dobro što si ustanovio da nisam "otpadnik" Wink

I meni je drago vjeruj mi.
Pozdrav Wink

Tak si ja to mislim
robert

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 16:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Najte se ljutiti što vas ometam , ali mislim da ste dobro zastranili s ovim rađanjem i temom. Laughing
Roditeljstvo ima vrlo malo veze sa samom trudnoćom i rađanjem.

Ali samo ću malo dotaktnuti ove vaše komentare, kad je netko fizički ili psihički spreman na roditeljstvo ( kako djevojke tako i dečki).
Naime , na žalost ima ljudi koji nikad nisu spremni na roditeljstvo, i definitivno to ne bih vezao s menstruacijom ili 18 godina ili 27 godina. Ljudi različito sazrijevaju u različitim okolinama.
Tek kad je čovjek spreman na odgovornost, na podijelu ljubavi, na brigu, na dobre i loše strane uloge roditelja, spreman je na roditeljstvo. Sve ostale definicije padaju u vodu.

"Ljudi danas žive kao da Boga nema"
Sarah

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 18:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

robert napisa:
Najte se ljutiti što vas ometam , ali mislim da ste dobro zastranili s ovim rađanjem i temom. Laughing

Vrlo loš start ti daje ovakvo razmišljanje. Odgoj počinje od prvog dana. A trudnoća i porod itekako utječu na tvoje dijete.
El Pepe

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 20:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

robert napisa:

Ali samo ću malo dotaktnuti ove vaše komentare, kad je netko fizički ili psihički spreman na roditeljstvo ( kako djevojke tako i dečki).
Naime , na žalost ima ljudi koji nikad nisu spremni na roditeljstvo, i definitivno to ne bih vezao s menstruacijom ili 18 godina ili 27 godina. Ljudi različito sazrijevaju u različitim okolinama.
Tek kad je čovjek spreman na odgovornost, na podijelu ljubavi, na brigu, na dobre i loše strane uloge roditelja, spreman je na roditeljstvo. Sve ostale definicije padaju u vodu.

Ma prijatel moj dragi takvim razmišljanjem i jesme tam di jesme.
Mladi od 37 godina još nisu spremni za brak a se su iskusili i zemeju se kaj v brak ide a odgovornost nečeju.
Daj me naj nasmijavati prosim te lepo, pa ne bumo se ravnali prema onima koje mama vodi za ruku u 40-tim??
Dva leta poslije završetka školovanja ili studiranja je maksimum a ostalo su sve prenemaganja i lažna nespremnost.

Tak si ja to mislim
robert

PostanoPostano: čet 11 lis 2007, 17:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neću komentirati.
Ja imam sretnu obitelj ( uz težak križ kojeg nosimo) i otac sam dva sina od 10 i 5 godina. veseo

robert

PostanoPostano: čet 11 lis 2007, 17:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:

Dva leta poslije završetka školovanja ili studiranja je maksimum a ostalo su sve prenemaganja i lažna nespremnost.

Ah moram ipak...

Da, da... upravo zbog lažne nespremnosti i prenemaganja i imamo ogroman porast maloljetničke delikvencije.
U prosjeku od 30 đaka u školi 20% roditelja ne radi kvalitetnu roditeljsku zadaću dok je do 5% onih koji zbog egzistencijalnih problema to nisu u stanju.

El Pepe

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 5:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

robert napisa:
Neću komentirati.
Ja imam sretnu obitelj ( uz težak križ kojeg nosimo) i otac sam dva sina od 10 i 5 godina. veseo

Za roditeljstvo je bitno da ljudi budu otvoreni novom životu, jedno, dvoje troje devetoro nije bitno bitno je ne stati. molitva

Tak si ja to mislim
Natty

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 7:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe, možda griješim, ali govoriš kao netko tko sam nema djece i tko nije iskusio na svojoj koži što znači odgoj, odgovornost, borba za egzistenciju itd. Dakle govoriš hipotetski, pročitano, naučeno, čuo od nekoga i stvorio svoj stav.

Smatram da nisu svi ni stvoreni za brak. I da je za neke daleko bolje da ostanu sami. Ista priča je s roditeljstvom. Ono je ponajprije poziv, zatim velika žrtva. Osoba mora biti psihički zrela, odrasla i svjesna što znači imati dijete i žrtvovati svoju "slobodu" i godine života za njega. Sa 20 godina rijetko tko je na takav način sazrio. Stoga zastupam stav da je bolje da roditeljstvo dolazi između 25 i 30-te godine života. Tada tek znamo tko smo, što želimo i kamo idemo.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
klara

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 7:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

el pepe,
nije točno da je ženski organizam spreman za rađanje
s pojavom prve mjesečnice ...
što god da ti sad napišem kao argument - to ćeš popljuvat,
zato neću ni gubiti vrijeme pisanjem ...
uzmi bilo koju knjigu iz ginekologije i opstetricije
i prouči problematiku
(ne, ne zagovaram pobačaj, no rizičnost je velika,
kako po majku, tako i po plod) ...

El Pepe napisa:

Za roditeljstvo je bitno da ljudi budu otvoreni novom životu, jedno, dvoje troje devetoro nije bitno bitno je ne stati. molitva

jedno, dvoje, troje, nije bitno
- onoliko o koliko se može odgovorno skrbiti ...

Zadnja promjena: klara; pet 12 lis 2007, 7:49; ukupno mijenjano 1 put.

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
El Pepe

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 7:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja imam djecu i otvoren sam životu. Sve što kažem iz iskustva kažem.

Natty napisa:
Sa 20 godina rijetko tko je na takav način sazrio. Stoga zastupam stav da je bolje da roditeljstvo dolazi između 25 i 30-te godine života. Tada tek znamo tko smo, što želimo i kamo idemo.

A što da rade ljudi koji su završili srednju s 18 da "zriju" do 30 god? Laughing
S takvim stavom jedan narod odumire i sve je stariji. Treba se samo okrenuti oko sebe.
Ako majka počne rađati tek s 30 prekasno je da bi ju prva trudnoća zaštitila od raka.
slikovito rečeno da vlak čeka sva zelena svjetla na pruzi nikada nebi kernuo. A takvih vlakova je sve više.
Ili čovjek ima poziv za svećeništvo i redovništvo (posvećen život) ili poziv
roditeljstva, što se tu ima raspravljati i pimplati te čekati da "dozori" od čekanja se često "pregori" Laughing

Tak si ja to mislim
El Pepe

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 8:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:

Pojasni molim te Shocked

Tak si ja to mislim
klara

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 9:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
klara napisa:

Pojasni molim te Shocked

zašto si Shocked ?
nije ti poznat pojam odgovornog roditeljstva?

respekt za utjelovljenu ljubav ne znači prepustiti broj rađanja djece
u potpunosti "zgodi"...

nismo li pozvani razborito donositi odluke o veličini obitelji?
učenje Crkve nije da ako par stvarno vjeruje u providnost,
nikad neće tražiti da odgode rođenje djeteta...
planiranje obitelji u određenim okolnostima može biti dopušteno
ili čak obaveza ...
isprazni razlozi za izbjegavanje trudnoće (čitaj:sebičnost) ne prolaze...

no, prilikom planiranja obitelji
svakako treba voditi računa i o materijalnom, a još više o
duhovnom stanju cjelokupne obitelji ...

i pravo i dužnost svakog para je da primjeni ova osnovna načela na
njihovu određenu situaciju...
moralne dileme su mnogo lakše kada netko povuče crtu za nas,
ali u krajnjoj liniji taj sud moraju donijeti sami supružnici pred Bogom ...

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
El Pepe

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 9:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

čuj ovo je naučeno no probaj praktično i jednostavno objasniti Wink

Tak si ja to mislim
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu