HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 1:58. Pogledaj neodgovorene postove
Roditeljstvo
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 9:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sarah napisa:
Dolazi do razdora unutarnjih tkiva i nekih vrsta fistula (ovo baš ne znam detaljno objasniti)

zbog nezrelosti maternice kod mladih djevojka
dolazi do rupture maternice prilikom poroda
(naravno, ne kod svake) ...
razdor međice je nešto sasvim drugo
(a pisali ste upravo o tome) ...
toliko o razdorima ...

zbog nedovršenog razvoja zdjelice
dolazi do zastoja djeteta u porođajnom kanalu
(što u konačnici rezultira asfiksijom ploda
- posljedice po dijete su trajne
te dovršenju poroda carskim rezom) ...

El Pepe napisa:
čuj ovo je naučeno no probaj praktično i jednostavno objasniti

koji dio ti je prenaučeno objašnjen i nerazumljiv?

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Natty

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 10:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe, pričaš kao da živimo u idealnom društvu u kojem sasvim sigurno ne živimo. Nema nas baš puno koji možemo materijalno skrbiti za dvoje, troje i više djece. Nije baš to lagan zadatak. Često se dogodi da osobe, zbog materijalne strke, bolje rečeno strke za egzistencijom zanemare psihološku dimenziju odgoja koja je prevažna. Ne zanemare ju svjesno nego prisilno, no o svemu tome treba itekako voditi računa.

A DJECA od 18 godina (namjerno pisano velikim slovima) bi mogla studirati i izgrađivati vlastitu osobnost dok ne naiđe osoba s kojom žele provesti život, za koju znaju da s njom žele provesti život, jer zalijetanje ko muha u staklo obično završi loše. Ne govorim ovo hipotetski.

Što se tiče rađanja djece čim dobiju menstruaciju (što je netočno da su dovoljno zrele za to), pročitaj literaturu, Klara ti je lijepo objasnila sve, a dodatno u stručnoj literaturi o mogućim i vjerojatnim komplikacijama.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Sarah

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 10:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:
El Pepe, pričaš kao da živimo u idealnom društvu u kojem sasvim sigurno ne živimo. Nema nas baš puno koji možemo materijalno skrbiti za dvoje, troje i više djece. Nije baš to lagan zadatak. Često se dogodi da osobe, zbog materijalne strke, bolje rečeno strke za egzistencijom zanemare psihološku dimenziju odgoja koja je prevažna. Ne zanemare ju svjesno nego prisilno, no o svemu tome treba itekako voditi računa.

A koliko bi to financijskih sredstava trebalo za dvoje, troje i više djece? Ako smo u stanju biti skromni, dvije prosječne plaće mogu hraniti sigurno dvoje djece, a vjerujem i troje.

Treba biti odgovoran roditelj. I ako nemaš načina da radiš i zarađuješ, naravno da ti neće djeca od zraka živjeti, pogotovo njih devetero. Ali mislim da je izraz "odgovorno roditeljstvo" često azil za strah i nespremnost. Ja još nisam srela nijednu obitelj koja ima više djece, predana je Bogu i živi po Njegovim zakonima, a da ta djeca umiru od gladi. Dapače! Mislim da Gospodin blagoslivlja takvu spremnost na žrtvu. Jer roditeljstvo nije jednostavno, teško je i zahtjevno (iako puno radosti i blagoslova), ali nije nemoguće ni preteško. Potrebno je samo imati spremnost zaboraviti na sebe i predati se potpuno. A nije li to ono na što Krist poziva svakoga?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
El Pepe

Spol: muško
PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 11:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:

koji dio ti je prenaučeno objašnjen i nerazumljiv?

Pa ovaj:
klara napisa:
....
učenje Crkve nije da ako par stvarno vjeruje u providnost,
nikad neće tražiti da odgode rođenje djeteta...
planiranje obitelji u određenim okolnostima može biti dopušteno
ili čak obaveza ...
isprazni razlozi za izbjegavanje trudnoće (čitaj:sebičnost) ne prolaze...

no, prilikom planiranja obitelji
svakako treba voditi računa i o materijalnom, a još više o
duhovnom stanju cjelokupne obitelji ...

...

Tak si ja to mislim
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Natty

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 11:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sarah napisa:

A koliko bi to financijskih sredstava trebalo za dvoje, troje i više djece? Ako smo u stanju biti skromni, dvije prosječne plaće mogu hraniti sigurno dvoje djece, a vjerujem i troje.

A koliko iznose te prosječne plaće? 4500 kn? I da li treba imati jedno dijete i pružiti mu kvalitetan život ili troje djece i živjeti na rubu gladi i živaca? Živimo u materijalnom svijetu, koliko god materijalno bilo nebitno, ono je neophodno.

I koliko ima samohranih roditelja, i koliko nezaposlenih? I onih koji su već sada takvi a postat će roditelji? Nema ideale, to ne postoji. Život je više manje surov.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
El Pepe

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 11:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:

A koliko iznose te prosječne plaće? 4500 kn? I da li treba imati jedno dijete i pružiti mu kvalitetan život ili troje djece i živjeti na rubu gladi i živaca? Živimo u materijalnom svijetu, koliko god materijalno bilo nebitno, ono je neophodno.

I koliko ima samohranih roditelja, i koliko nezaposlenih? I onih koji su već sada takvi a postat će roditelji? Nema ideale, to ne postoji. Život je više manje surov.

Žalosno je kad katolik tako razmišlja.
katoličanstvo je vjera nade a ne depre, uostalom kad bi sve bilo idealno što bi nam drugo i trebalo.
Poruka cijele Biblije je pak da čovjek Boga treba i da je bez Njega sve ništa.

Tak si ja to mislim
Sarah

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 12:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe pljesak Potpisujem.

Natty, smatram da je bolje imati troje djece kojima ćeš podariti život, nego jedno kojemu ćeš podariti luksuzan (ili makar samo komodan) život.

Siromaštvo je zdravo ako ga se prihvati. Znaš onu: Nije bogat onaj koji puno ima, nego onaj kojem malo treba. Vjeruj mi znam o čemu pričam. Prošla sam cijelu skalu. I znam da se može živjeti jako skromno i biti sretan.

Mislim da je presudno podariti djetetu ljubav, vjeru i nadu. Ne novac. Ne patike s potpisom, ljetovanja i sl. I dobro je ne imati puno. Dobro je naučiti da ti malo treba. Uostalom, u brizi za djecu nikada nisi sam. Ta djeca su prvenstveno Božja djeca. I dok god se ti trudiš najbolje što možeš, nema šanse da propadnu. "Ne budite zabrinuti za sutra. Otac vaš Nebeski zna što Vam je potrebno"

Život uz Boga nije surov. Težak je, to da. Izazov koji ti ne da mira, da. Ali je predivan u toj težini. Surov je jedino ako zaboravimo da imamo više nego što se može "imati".

Tu smo da se hrabrimo, zar ne? Wink
El Pepe

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 13:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zar nije pisano Moje je breme lako a moj jaram lagan.
Samo neki neće, nikad im dosta konfora i sve bi na tacni.
Pa ko im je kriv kad se sjete u 40 god imati djecu i onda navrat nanos ništa ne pitaju.
Cool

Tak si ja to mislim
robert

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 21:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sarah napisa:
El Pepe pljesak Potpisujem.

Natty, smatram da je bolje imati troje djece kojima ćeš podariti život, nego jedno kojemu ćeš podariti luksuzan (ili makar samo komodan) život.

Siromaštvo je zdravo ako ga se prihvati. Znaš onu: Nije bogat onaj koji puno ima, nego onaj kojem malo treba. Vjeruj mi znam o čemu pričam. Prošla sam cijelu skalu. I znam da se može živjeti jako skromno i biti sretan.

Misliš život ili luksuz.
Ja svakako svojoj dijeci želim podariti komodan život. Pri tome ih učim cijeniti ono što imaju i dijeliti s drugima to što imaju. Pomagati siromašne , odvajati za potrebite od svoga dijela, odvajati za crkvu, raditi za opću korist.
Je li zbog toga griješim jer bi možda mogao imati četvoro umjesto dvoje djece, ali na rubu egzistencije? Je li griješim što mi svako dijete spava u svom krevetu ( mada nemaju dječju sobu) , pa bi možda bolje bilo za djecu da poneki spavaju na podu ili po dvoje u krevetu? Je li griješim što im uplačujem stambenu štednju da im kad odrastu bude lakše osnovati svoju obitelj? Je li griješim ili sam objestan što radim dva posla da bi sve to mogao namiriti, jer je moja osnovna plača upola prosječne?

Ili sam samo savjestan i odgovorno obavljam svoju Božju zadaću kako najbolje znam i mogu...

Sarah napisa:
Tu smo da se hrabrimo, zar ne? Wink

Naravno, ali ne i da mladima pričamo bajke o laganom životu s vjerom u Boga. S vjerom da ali uz puno truda, muke i odgovornosti. Zagovaranje na siromaštvo nije poruka nama koji živimo ovako kako živimo, jer taj život i pored svega teško da je dostojan čovjeka, već poruka tajkunima i političarima koji ne znaju što od bogatstva imaju. Moj će sin zadnju ušteđenu kunu dati u lemozinu na Nedjeljnoj misi i nikad zbog toga neće žaliti, a mnogi će dati 10 kuna mada im ni stostruko ne bi ništa značilo i što mislite tko je dao više Wink

Sarah napisa:

Mislim da je presudno podariti djetetu ljubav, vjeru i nadu. Ne novac. Ne patike s potpisom, ljetovanja i sl. I dobro je ne imati puno. Dobro je naučiti da ti malo treba. Uostalom, u brizi za djecu nikada nisi sam. Ta djeca su prvenstveno Božja djeca. I dok god se ti trudiš najbolje što možeš, nema šanse da propadnu. "Ne budite zabrinuti za sutra. Otac vaš Nebeski zna što Vam je potrebno"

Vidiš Sarah po ovome je zaključujem da baš i nemaš pravu viziju stvarnog života, života kojeg većina ljudi živi, od 15.og do 15.og. Kakve tenisice , marke i ljetovanja. Pa mi smo se odlučili da ćemo za dvije tri godine otići na kampiranje kad za to uštedimo potreban novac (ako ? ).
Po tvom i Elpepeovom načinu razmišljanja ja nalazim da nisam neki roditelj koji pravilno živi i odlučuje, jer s onim što privređujem, mogu i imati više djece i radosti, doduše možda s rupom na guzici, rasparanim bječvama, krpenim pelenama umjesto pumpersa, ali bi po vama tek tada bio ovca Pastira našeg Exclamation Question
Ali možda ipak griješite u definicijama i postavljenim okvirima što i kako treba. Ja definitivno nisam pesimista i imam puno vjere u BOGA I NJEGOVU LJUBAV. Ali treba imati mjeru u računici, kod planiranja obitelji kod planiranja budućnosti, jer kako danas siješ tako ćeš sutra požnjeti.

"Ljudi danas žive kao da Boga nema"
Sarah

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 22:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moje razmišljanje nije prozivanje. Nikoga. Ja sam uistinu htjela poslati pozitivnu poruku (koja je itekako realna), jer mislim da mladi negativnih čuju i previše. Ja nisam pričala o laganom životu. Dapače, rekla sam da je život težak. Par postova poviše sam rekla i da je roditeljstvo teško. Ono što odgovorno tvrdim jest da život uz Boga nije pretežak. Zašto? Zato što nas pomaže. Kad ne možemo, nosi nas. To nije bajka, to je vjera.

Pomalo olako govoriš o tome koliko ja znam o realnom životu. Možda i više od tebe. Predobro mi je poznato spajanje kraja s krajem i u manjim intervalima od jednog mjeseca. Jer ako spajaš 15 i 15 onda znači da imaš sigurnu mjesečnu plaću. Živila sam u boljim i lošijim okolnostima i zato mislim da imam pravo reći da novac u životu nije presudan. Ne kažem da je nebitan, ali nije presudan za sreću.

Moja pozitivna poruka utemeljena je na mom iskustvu. A to je: Bog me nikada nije ostavio na cjedilu. Ne vidim ništa loše u tome da to pozitivno iskustvo i poruku koju me ono naučilo, podijelim s drugima.

Ako ti se ne sviđa što kao primjer navodim jednu krajnost, nemoj ni ti drugu. Moje financijsko stanje bi se većini činilo nepogodno i za dvoje djece, ali moja djeca nisu ni gola ni bosa. Nemaju nikakve rupe, a ni pelene im nisu krpene (iako, znaš, one su sada i skuplje Wink ). Ne uplaćujem doduše stambenu štednju (i možda sam zato neodgovoran roditelj Wink ), ali vjerujem da mi djeca ipak neće biti beskućnici. Vjerujem da će se Gospodin pobrinuti za njih. Držim se one stare gdje ima za dvoje ima i za troje. I ja sam odrastala uz malo novca, ali jako puno ljubavi i vjere. I nikad mi ništa nije nedostajalo.

Ovo su samo moja razmišljanja. Moje viđenje Božjeg poziva. Nemoj ti po mojim razmišljanjima procjenjivati kakav si ti roditelj. Nisam ja Sveto Pismo. Niti su moja razmišljanja tu da nekoga kritiziraju. Svi mi živimo po svojoj savjesti, zar ne? Bog zove, mi se odazivamo. Ne zove svakoga na istu zadaću. A na što poziva zna samo onaj kojega zove.

Bog te blagoslovio i cijelu tvoju obitelj!
robert

PostanoPostano: sub 13 lis 2007, 11:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Oprosti ako si se našla uvrijeđenom, nije mi to bila namjera.

Čisto sam ti prikazao da tvoje iskustvo ( ni usnu nisam mislio da ga nemaš) nije ono što najčešće srećeš u životu.
Zašto sam ja sebe usporedio...pa upravo zato ako hoču nekog shvatiti i razumijeti najlakše se staviti u njegovu situaciju. Uspoređujući crte koje ste podvukli ti i Elpepe ja nisam primjer onog što ti smatraš roditeljem od Boga pozvanim.
Da imam uvjete (prije svega stambeni prostor) vjeruj mi da bi odgajao i više djece.
Ja po mom iskustvu mogu nekom mirne savjesti dati savjet, ali nikako postavljati teze ili definicije.
Već sam prije rekao, mi koji smo se odazvali roditeljskom pozivu , to smo prihvatili s radošću i veseljem svjesni u što se upuštamo. Ali mnogi nisu niti će prihvatiti na taj način, nego kao teret i probleme.
To je na žalost realnost i zato nam je takva i demografska slika, ma koliko mi bili sretni , veseli i odgovorni roditelji. A budimo iskreni ne pada mi napamet da ja prisilno podižem natalitet u obitelji, da bi popravio prosjek Domovine u ime kukavica, lijenčina ili kako već definirali one koji ne žele roditeljstvo.
Možda sam ja vidio previše nedaća i obitelji koje su se našle i bezizlaznim situacijama, na ulici i sl. Nisam rekao da im Bog nije izašao u sesret, da su djeca bila gladna ili da su spavali baš pod zvajezdama, ali sigurno to nije dostojanstveni život kakvog ga svi želimo svojoj djeci.

Nedavno je bio jedan fantastičan primjer jedne obitelji, mislim u Zagrebu nisam siguran da lije 4 ili više djece. Imaju mali stan, ali nemaju TV, DVD, Playstation , PC itd. Isključivo slobodno vrijeme provode u razgovoru, razmatranjima, muziciranju ( svi sviraju neki instrument) prelijepo. Ali da li svi imamo snage i da li smo spremni slijediti takav primjer?

BTB

Sarah

PostanoPostano: sub 13 lis 2007, 13:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Robert, nisam se našla nimalo uvrijeđena. Wink Samo sam ti htjela pokazati da ne pričam bajke. Poznajem realni život. Poznajem i tamnu stranu, ali nju svi previše naglašavaju, pa volim držati balans.Razz

Možda ja imam tu milost da poznajem jako puno obitelji sa više djece. Šokirao bi se. Nisu to obitelji sa četvero djece nego puno više (jedna obitelj čeka deveto, jedna sedmo, znam još dvije obitelji sa šestero djece alelujaa i jako puno ovih sa četvero). Svi su oni počeli skromno, ali što su više djece imali, više im je Gospodin davao.
jupi
Ne kažem da svatko mora imati šestero djece da bi bio pravi Bogu predani roditelj. Nije svatko na to pozvan. Samo želim reći da je moguće. Jako moguće. I mislim da svatko treba neprestano osluškivati što mu Bog o tome želi reći. I uvijek ostaviti Gospodinu nešto prostora za manevar. veseo

beba

"Gospodin je moja snaga i moja pjesma."
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: ned 14 lis 2007, 10:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
Natty napisa:

katoličanstvo je vjera nade a ne depre, uostalom kad bi sve bilo idealno što bi nam drugo i trebalo.

koja je razlika između žalosnog i realnog??
istina je da je srž kršćanstva nada (ta i jedna je od temeljnih - ulivenih - kreposti), ali ne može ni jedna krepost uvijek biti dovoljno jaka ped problemima u materijanom svijetu (zato trebaju jedna drugu, da se međusobno podržajaju i jačaju čovjeka).
mislim da ste oboje u pravu, pa ne razumijem zašto joj kontriraš. NE MOŽEŠ reći da život nije surov i težak, ali Natty nije napisala da u današnjem svijetu i životu NE postoji nada u bolje sutra.

btw. ne znam točno kolika je prosječna plaća, ali minimalac iznosi 1.700,00 (ili 1.800,00? ). bankama je životni minimum (garancija za dobivanje kredita) 2.400,00 kn, dakle veća od one koju država smatra potrebnom za normalan život. realno? ako primaš plaću veću od najmanje dovoljne za život, onda možeš dobiti i kredit pa ćeš imati i još nešto više nego ti je potrebno za život. ako imaš ono namjanje što ti je potrebno (što država misli da ti je potrebno), premalo ti je da dobiješ kredit (dakle, nije dovoljno za život). ako u cijeloj toj situaciji imaš više od jednog djeteta, hrvatska će populacijska politika jedva dočekati Rolling Eyes da se potrudi pomoći ti da jedva spojiš kraj s krajem Neutral Rolling Eyes Neutral.

Svevišnji, dični Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, čvrstu nadu i savršenu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvršim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
El Pepe

PostanoPostano: ned 14 lis 2007, 13:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Leli napisa:
El Pepe napisa:
Natty napisa:

koja je razlika između žalosnog i realnog??
istina je da je srž kršćanstva nada (ta i jedna je od temeljnih - ulivenih - kreposti), ali ne može ni jedna krepost uvijek biti dovoljno jaka ped problemima u materijanom svijetu (zato trebaju jedna drugu, da se međusobno podržajaju i jačaju čovjeka).
mislim da ste oboje u pravu, pa ne razumijem zašto joj kontriraš. NE MOŽEŠ reći da život nije surov i težak, ali Natty nije napisala da u današnjem svijetu i životu NE postoji nada u bolje sutra.

btw. ne znam točno kolika je prosječna plaća, ali minimalac iznosi 1.700,00 (ili 1.800,00? ). bankama je životni minimum (garancija za dobivanje kredita) 2.400,00 kn, dakle veća od one koju država smatra potrebnom za normalan život. realno? ako primaš plaću veću od najmanje dovoljne za život, onda možeš dobiti i kredit pa ćeš imati i još nešto više nego ti je potrebno za život. ako imaš ono namjanje što ti je potrebno (što država misli da ti je potrebno), premalo ti je da dobiješ kredit (dakle, nije dovoljno za život). ako u cijeloj toj situaciji imaš više od jednog djeteta, hrvatska će populacijska politika jedva dočekati Rolling Eyes da se potrudi pomoći ti da jedva spojiš kraj s krajem Neutral Rolling Eyes Neutral.

Žalosno je kad netko sve gleda kroz kunu ali da sad upitam znate li nekog tko je istinski okrenut Bogu a da je u oskudici i bijedi zbog velikog broja djece?
Mislim da takve nitko ne zna. Bog se pobrine za svako novo dijete i to je istina. Neki neće nikada povjerovati i ostat će na stanici bez da krenu čekajući sva zelena svjetla koja se nikada neće upaliti.
A kad im vrijeme prejde puce buju se v glavu tukle a dečki stari iz demižonke natezali. Shocked

Tak si ja to mislim
robert

PostanoPostano: ned 14 lis 2007, 20:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

O čijem stavu ti stalno pričaš?
Po meni je zreliji stav ljudi koji žele biti spremni na roditeljstvo, nego stav čovjeka koji kaže da je cura spremna rađati s prvom menstruacijom

A evo ti video koji baš i ne dokazuje tvoju teoriju. Istina, ovdje nedostaje ljubavi, ali je vrlo žalosno jer netko tko nije spreman biti roditelj zdravom djetetu, kakav će biti roditelj hendikepiranom?

http://video.google.com/videoplay?docid=-9176914173325307126

Video je šokantan i ne bi ga preporučio onima slabog stomaka.

Ako netko želi pomoći toj djeci, neka započne potpisivanjem peticije

http://www.bgpetition.com/izostaveni_deca/index.html

Bog je velik i milostiv i gdje ima ljubavi sigurno će biti obilje Milosti i Blagoslova.

Sarah

PostanoPostano: pon 15 lis 2007, 8:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim, El pepe da si prekritičan prema ljudima. Jedno je izražavati stav, a drugo prozivati nekoga koga ne poznaš.

U ovoj se diskusiji brkaju kruške i jabuke. Jedna stvar je spremnost na roditeljstvo, a posve druga spremnost na više djece. Ja se slažem da oni koji nisu spremni, ne trebaju biti roditelji. Ima previše napuštene, zlostavljane i traumatizirane djece zato što mnogi djecu dobiju "slučajno". Zato što mnogi ne razmišljaju o roditeljstvu kao o pozivu. O pozivu za koji se treba pripremati i duhovno i fizički. Za koji se treba oboružati i konkretnim znanjem. Za koji treba biti i voljom spreman.

E, ali posve druga stvar je razmišljati o broju djece. I o uvjetima koji su za to potrebni. Ako je netko svojevoljno i spremno odlučio imati djecu i dobio jedno dijete o kojemu se normalno skrbi, ne vidim kako ne bi mogao imati ih i više. I ne vidim zašto ne bi imao bar drugo.

Ponovno kažem, koliko će tko imati djece stvar je osobne savjesti i jako je nekršćanski kritizirati bilo koga u tom pogledu jer ne možemo znati ničije okolnosti u potpunosti. Uostalom, nije li nas i sam Krist pozivao: Ne sudite!

Drugo, što je mislim jako bitno, jest primjetiti da se mi većinom oslanjamo na vlastite snage ili na društvo (ili se bar na to pozivamo). Kao da smo zaboravili da je Bog gospodar života. Da je On onaj koji nas ljubi. Onaj koji našu djecu ljubi neizmjerno više nego bi ih mi ikada mogli ljubiti. Naravno, ne govorim o preuzetnosti, ali o pouzdanju da. Bezgraničnom. A to znači: učinit ću, Bože, sve što mogu i više od toga ako treba, a Ti vodi moje puteve. Zato se koristimo prirodnim planiranjem obitelji. I zato mislim da nikaga ne smijemo ići na 100 % sigurno. Treba ostaviti prostora za Boga i Njegovu osobnu intervenciju u našem životu.

Još nešto, da ne bude zabune. Ne mislim da svatko tko ima dvoje djece treba imati i troje itd. Mislim samo da dobro treba promisliti o onome što smatramo uvjetima da bismo imali više djece.

El Pepe

PostanoPostano: uto 16 lis 2007, 12:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

roditeljstvo je jedna od najljepših čovjekovih mogućnosti.
Suradnja u stvaranju novog života.
Brojna djeca blagoslov su svakoj obitelji.

Tak si ja to mislim
Sarah

PostanoPostano: uto 16 lis 2007, 17:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Upravo to. veseo
U tom svjetlu padaju mnogi "razlozi". Koliki treba biti razlog da bismo Bogu rekli a ne ne na toliku privilegiju!? razmislja

klara

PostanoPostano: čet 18 lis 2007, 12:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

poslužit ću se jednom rečenicom koju pročitah:
rađanje nije stvar kvantiteta i ideologije, ono je pitanje ljubavi ...

istina je da su u većini slučajeva obitelji s brojnom djecom
plod i primjer roditeljske nesebičnosti, ljubavi i požrtvovnosti ...
ali to nije nešto što se mjeri brojkama kao taksimetar
jer netko može roditi i sedmero djece pa ih prepustiti ulici ili neimaštini,
a netko može jedno, dvoje ili troje odgojiti kao časne ljude ...
netko ih može odgojiti svih sedmero ...
mislim da bi jedino mjerilo trebalo biti to
koliko djece smo sposobni u ljubavi odgojiti,
da rastu kao sretne i psihički zdrave osobe ...

Sarah napisa:

Koliki treba biti razlog da bismo Bogu rekli a ne ne na toliku privilegiju!? razmislja

koji je bio razlog i Djevici Mariji i Elizabeti i Sari Abrahamovoj? Wink

Sarah

PostanoPostano: čet 18 lis 2007, 19:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da sam ja rekla isto samo drugim riječima. Wink

A onaj dio zadnji ne kužim? Kako su to Marija, Elizabeta i Sara rekle ne Bogu?

klara

PostanoPostano: sub 20 lis 2007, 12:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sarah napisa:
Mislim da sam ja rekla isto samo drugim riječima. Wink

pa bijah prozvana od el pepea da pišem prenaučeno i nerazumljivo...
to je bilo moje pojašnjenje njemu ...

kad napisah svoje mišljenje nekim razumljivim jezikom ,
sad pak ispada da plagiram tebe ... Rolling Eyes

Sarah napisa:

Kako su to Marija, Elizabeta i Sara rekle ne Bogu?

po onom što si napisala u prethodnom postu
ispada da svi oni koji nemaju brojno potomstvo
- kažu Bogu "ne" na tu privilegiju ...

pa to ja tebe pitam ... Wink Laughing Laughing Laughing

Sarah

PostanoPostano: sub 20 lis 2007, 20:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koliko znam ove tri nisu mogle imati više djece. Marija je bila djevica i živjela je u čistoći,
a Sara i Elizabeta su bile prestare. Nemoj se ljutiti, ali nisi izabrala dobre primjere. Wink

A što se tiče razloga, aludirala sam na novce. Ne mislim da svi koji imaju
manje djece kažu Bogu "ne". To sam već rekla.

Citat:
Još nešto, da ne bude zabune. Ne mislim da svatko tko ima dvoje
djece treba imati i troje itd. Mislim samo da dobro treba promisliti o onome
što smatramo uvjetima da bismo imali više djece.

Eh, i još nešto. Nisam mislila da me plagiraš. Zar nas više ne može imati
isto mišljenje? Naglasila sam da govorimo isto jer mi se činilo da se
nastavljaš na moj prethodni post i da me ispravljaš. Krivo shvatila Wink

Smile

cassie-10

PostanoPostano: uto 23 lis 2007, 9:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mali andjeo

Rado ću svoje iskustvo podijeliti sa vama.Pitanje kako odgajati dijete u današnjem svijetu.Reći ću vam svoj primjer.Imam sina od 21 godinu(koji je isto član ovog foruma).Samohrana sam majka i sama sam ga odgajala.Krivo.Ne sama.Dok mi je još bio u utrobi predala sam ga Bogu i zamolila ga :"Ti ga Bože vodi, Tebi ga povjeravam a mene prosvijetli da te slušam i po Tvojem vodim kroz život." Zavjetovala sam se da ću ga vjerski odgajati (iako sama nisam bila tako odgajana).Rezultat: dijete koje je uvijek razumjelo Bibliju,jednostavno njemu nije bila nikakva zagonetka a i prva "knjiga" koju je pročitao otkako je svladao abecedu,uvijek odličan učenik od prvog osnovne da zadnjeg gimnazije,sada super student,nikada nije bio povodljiv(nije se dao zavesti od društva već argumentirao i držao se svojih stavova i za to je dobio nagradu ravnatelja gimn.koju je pohađao kao prvi u svojoj generaciji ,nisam ga prisiljavala ići u crkvu iako je pohađao vjeronauk.Kada je u osmom bio krizman i primio Duha Sv. odjednom se promijenio i počeo prakticirati krščanski život.I ne samo to .Na mene je djelovao i ja sam počela ići u crkvu i na kraju se obratila,prešla na Katoličanstvo(bila sam krštena kao Protestant, on je kršten kao Katolik) i nekako smo istodobno počeli lagano rasti u vjeri.Dok je bio mali vodila sam ga po kazalištima,izložbama,učila ga bon-tonu.Danas je velik ljubitelj umjetnosti,crta,svira gitaru (samouk) i svega što je lijepo.Ne voli diskače,partije i sl. uvijek će radije pogledati kakvu dobru priredbu.Živjeli smo skromno i uvijek sam ga učila da marke nisu važne da je to otimanje love onima ispranih mozgova i da pristojno i uredno odijelo te čisto srce čini čovjeka a ne da mu na majici ili tenisicama piše Boss ili Nike.Kada uvečer izađe ja mirno zaspim jer znam da je Isus uz njega i da ga čuva.Naka svakog od Vas Dragi Bog čuva kao i Vašu djecu onu koju već imate i koju ćete imati.Predajte svoje djete Bogu i nema straha.Amen.

Ne zanima me koga poznaješ i kako si dospio ovamo.Želim znati hoćeš li i dalje sa mnom stajati u žaru vatre i ne posustajati.
robert

PostanoPostano: uto 23 lis 2007, 11:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pljesak pljesak pljesak
Rasplaka me ženo zamalo Very Happy
thank you

cassie-10

PostanoPostano: uto 23 lis 2007, 12:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hvala Robert,ali kažem nisam ja zaslužna za ovakvo divnog sina koji mi je ponos već Bog njemu plješčite i molite ga (kad molite za sebe)samo za Mudrost jer ako ćete biti blagoslovljeni mudrošću nema ni straha ,ako ćete slušati nećete biti ni bosi ni goli i u svakoj situaciji izaći ćete kao pobjednik.Mudrost je izabrao i kralj Solomon pokraj sveg bogatstva koje mu je Bog nudio i sve mu se dalo.

Ne zanima me koga poznaješ i kako si dospio ovamo.Želim znati hoćeš li i dalje sa mnom stajati u žaru vatre i ne posustajati.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.