HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 15 lis 2019, 6:49. Pogledaj neodgovorene postove
Crkvu potresaju seksualni skandali
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
jzekic

Spol: neodrešen
PostanoPostano: uto 21 ruj 2004, 10:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo smo stali, no mislim da bi bilo jako dobro kada bi sveƦenici diljem hrvatske pogledali naÅ”e postove, sigurno bi se odgovornije postavljali prema svom pozivu...

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskrÅ”Ć¦a života, gozbi da vjeĆØnoj dovodim goste, da svijetu kažem Å”to je ljepota.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Daniel

Spol: muško
PostanoPostano: sub 25 ruj 2004, 14:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo je svakako jedan od velikih problema s kojima se crkva danas suoĆØava, ali kao Å”to Sike kaže "moguƦe ga je rijeÅ”it samo "provjetravanjem" klerikata, Å”to znaĆØi uklanjanjem najekstremnijih sluĆØajeva i ubuduƦe veƦim polaganjem pažnje na odgoj buduƦih sveƦeniĆØkih i redovniĆØkih zvanja." Iako je kriza zvanja prisutna u cijeloj crkvi to ne znaĆØi da se vrata sveĆØeniƦkih i redovniĆØkih zvanja moraju otvarati svakome. Možda je ameriĆØki sluĆØaj najekstremniji, ali pojedini ameriĆØki biskupi su redili za sveƦenike javno deklarirane homoseksualce i posljedice su kasnije bile vidljive.S druge strane ima i drugaĆØijih primjera, nedavno sam ĆØuo priĆØu o biskupu jednoj sjevernotalijanskoj biskupiji koji je uveo tjedno klanjanje za sveĆØeniƦka zvanja i uskoro je njegova biskupija uÅ”la u sam vrh po broju kandidata za sveĆØeniƦka zvanja.Tako da onda iz ovoga primjera možemo vidjeti Å”to nam je ĆØiniti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
MrOnline

PostanoPostano: ned 26 ruj 2004, 9:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koliko sam ja shvatio problem svecenickih zvanja je kod nas ovdje na zapadu, dok u Africi i u Aziji to nije problem. Onda je ocigledno gdje je vjera u danasnjem vremenu slaba a gdje jaka.

"DoĆ°i, Gospodine Isuse! Milost Gospodina Isusa sa svima!"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: ned 26 ruj 2004, 18:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jasno slažem se s tobom, tko zna možda je buduƦnost nove reevangelizacije Europe upravo u tim zemljama tzv. TreƦeg svijeta. Kao dijete prisustvovao sam jednoj misi u Milanu koju je vodio sveƦenik, crnac i sjeĆØam se kako mi je to bilo jako ĆØudno, danas mislim da je to sasvim normalna stvar i da Ʀe i u naÅ”u zemlju uskoro poĆØeti dolaziti sveƦenici iz Afrike i Azije.
sike

PostanoPostano: pon 27 ruj 2004, 13:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo,ĆØujem da se iz jedne naÅ”eg biskupijskog sjemeniÅ”ta izbacilo nekoliko kandidata koji su se malo "ĆØudno" ponaÅ”ali, u skladu s ovom temom.
To pokazuje da Crkva ipak neÅ”to ĆØini te da je u svijest doÅ”la potreba za kvalitetom a ne za kvantitetom.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
jzekic

PostanoPostano: pon 27 ruj 2004, 19:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo Å”to si napisao Daniele je odliĆØno Å”to se tiĆØe klanjanja za duhovna zvanja, jako je bitno da svatko od nas svakodnevno barem jednu molitvu uputi za duhovna zvanja, jer mi smo ti koji možemo najviÅ”e pomoƦi, mi smo Božija djeca, i naÅ” Otac sluÅ”a glas sve svoje djece!

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskrÅ”Ć¦a života, gozbi da vjeĆØnoj dovodim goste, da svijetu kažem Å”to je ljepota.
jzekic

PostanoPostano: uto 28 ruj 2004, 18:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da!

Ponavljam, ono Å”to je Daniel rekao, naÅ”a molitva može biti veliki dobrinos i poticaj za rast duhovnih znanja, molitva je ta koja raĆ°a nezamislivim darovima!

Daniel

PostanoPostano: ned 17 lis 2004, 15:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja se u svojim molitvama veƦe neko vrijeme ĆØesto molim za sveĆØeniƦka zvanja i odgoj buduƦih sveƦenika, s obzirom na situaciju u mojoj nadbiskupiji a i udrugim biskupijama vidim koliko su nam potrebni dobri sveƦenici ali koliko je i važan njihov odgoj. Pogotovo da bi se izbjegnule spomenute neugodnosti ili bolje reĆØeno skandali.
Sunce

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 19 lis 2004, 12:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neznam da li je tko od vas ĆØitao nedavno Å”to na stranici kriz-zivota.com piÅ”e o upravo ovoj temi, pa evo ..... uvijek je dobro ĆØut Å”to viÅ”e razliĆØitih stajaliÅ”ta :

" Seksualni skandali u KatoliĆØkoj crkvi

PrateƦi medije posljednjih nekoliko godina mnogi vjernici postavljaju pitanje: ā€œGdje je kraj seksualnim skandalima u KatoliĆØkoj crkvi? ā€œ Nakon dalekog Zapada skandali su sve bliže Hrvatskoj, Å”to posebno potvrĆ°uju posljednji dogaĆ°aji iz Austrije. Seksualni skandali, pedofilija, tužbe, milijunske odÅ”teteā€¦ Gdje je kraj? Ili je ovo samo poĆØetak?

PrateƦi spomenute dogaĆ°aje koji su, mogli bi reƦi rak rana KatoliĆØke crkve, te koji, Å”ireƦi se, napadaju i one dijelove Crkve za koje smo mislili da su zdravi, ĆØini nam se kako je najviÅ”e seksualnih skandala baÅ” u Crkvi, i kako su svi pedofili ispod crnih sveƦeniĆØkih odora. Ne pada mi na pamet u ovom komentaru braniti grijeh, pedofiliju, skandale u Crkvi. Ipak, potrebno je naglasiti kako funkcionira veƦina danaÅ”njih medija. Crkva je danas ipak u manjini kada govori i propovijeda o vrijednostima za koje suvremeno druÅ”tvo viÅ”e ne mari. Svojim ĆØvrstim stavom i zalaganjem za pravdu, mir, solidarnost, dijalog, sigurno je stekla brojne neprijatelje. Mnogima je Crkva trn u oku, i nema li bolje prilike od te kada se u Crkvi dogodi neÅ”to negativno kako bi se Crkvu smjestilo u isti ā€œkrug paklaā€œ kojem mnogi i sami pripadaju. Crkvu se stigmatizira kao javnu greÅ”nicu, bludnicu, licemjernu instituciju punu oloÅ”i. Tu je prilika da nemoralni moraliziraju i da ā€œpopovanjemā€œ Crkvi sebe stave, ako ne u viÅ”i rang, onda Crkvu u rang sebi jednakih.

S druge strane, postavlja se pitanje može li Crkva zatvarati oĆØi nad sve brojnijim seksualnim skandalima u svojim redovima? Zasigurno da ne može i ne smije! Ipak, s druge strane postavlja se pitanje može li Crkva odbacivati greÅ”nike unutar svojih redova, i smije li Crkva zaboraviti na svoju ljudsku stvarnost? Dva elementa Crkve, sveti i ljudski, isprepletena su kroz ĆØitavu povijest. Istina je da grijeh boli, no smijemo li samo tako osuĆ°ivati ljude u Crkvi kao greÅ”ne i nedostojne? Je li poslanje Crkve okupljati veƦ svete ili nastojati da okupljanjem greÅ”nih stvara nove svece koji Ʀe i sa svojim slabostima biti usmjereni prema dobru?

Isto tako, svaka optužba na raĆØun pojedinog sveƦenika ili biskupa mora se dobro razmotriti. Odatle i navodna sporost Crkve u rjeÅ”avanju seksualnih skandala u svojim redovima. Može li si Crkva u ā€œludom vremenuā€œ dopustiti da ju ludost zaludi i da ā€œĆØupanjem korova iÅ”ĆØupa i pÅ”enicuā€œ?

Mnoga pitanja koja nam se nameƦu kad ĆØitamo u javim medijima o grijehu u Crkvi ne mogu nas ostaviti ravnoduÅ”nima. Nije nam drago kada moramo ĆØitati i sluÅ”ati rasprave o greÅ”nim sveƦenicima i biskupima, zaboravljajuƦi, ne raspravljajuƦi, ne ĆØitajuƦi o onim sveƦenicima i biskupima koji pozitivno žive i djeluju u Crkvi i druÅ”tvu. Crkva je u svojoj povijesti uvijek naglaÅ”avala pozitivne vrijednosti. Nisu li brojne beatifikacije i kanonizacije, brojni blaženici i sveci ona pozitivnost iz Crkve koju Crkva sama naglaÅ”ava? S druge strane, o ĆØemu mi danas moramo ĆØitati u javnim medijima i kakvi nam se ā€œuzoriā€œ stavljaju pred oĆØi? Možemo li iz Crnih kronika, pa i iz loÅ”ih uzora iz KatoliĆØke crkve, dobiti uzore, spoznati prave vrijednosti?

Seksualni skandali u KatoliĆØkoj crkvi izazivaju tugu. Oni su na neki naĆØin podsjetnik na ljudski element Crkve koja ovim nesavrÅ”enim svijetom ipak koraĆØa prema Božjem kraljevstvu. Grijeh je realnost s kojom se treba suoĆØiti, problem u koji treba utroÅ”iti mnogo energije i napora kako bi se nadvladao svetoÅ”Ć¦u. Ipak, koliko god u Crkvi ima onog greÅ”nog, nismo pozvani baviti se greÅ”noÅ”Ć¦u, veƦ greÅ”nost nadvladavati svetoÅ”Ć¦u.

5.10.2004 piŔe: Hrvoje Cirkvenec"
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
AnĆ°elina

PostanoPostano: uto 09 stu 2004, 22:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pozdrav svima. Ja se jednostavno moram ukljuĆØiti u raspravu. Ja samo ne razumijem kako ti sveƦenici, koji odluĆØe na jedan jedinstven naĆØin služiti Bogu, mogu tako nesavijesno ĆØiniti takve stvari? Svjesna sam da Sotona stvarno ĆØini sve da upropasti ovaj ljudski rod. Ja npr. poznajem sveƦenika koji je homoseksualac. Kada sam to saznala, Å”toviÅ”e, ĆØula, samo sam pomislila: kamo to vodi? ƈovjek se jednostavno zgrozi nad time. Užas!! place place place

Ipak ima nas koji molimo za tu problematiku. Rolling Eyes

Mir svima !
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
jzekic

PostanoPostano: sri 10 stu 2004, 13:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jedno je sigurno, Crkva je sveta, i grijeh pojedinca nikad je neƦe uniÅ”titi, a svi mi smo dio te Crkve, te smo pozvani na svetost, svetost kristovog mistiĆØnog i otajstvenog tijela Crkve.

kvark

PostanoPostano: sri 10 stu 2004, 22:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

SjeƦate li se i sluĆØaja oko vlĆØ. Marka TomuÅ”iƦa iz Gorjana, nedaleko Ɛakova. On je moj prijatelj, njegova majka za vrijeme srpske agresije je stanovala kod mene. Cijeli sluĆØaj je izmiÅ”ljen, a osveta je njegova brata materijaliste iz Njemakle, kojem je bog novac. Jedini bog mu je novac. Ne poÅ”tuje nikoga i niÅ”ta, (ni majku, koju se njegove svinjarije otjerale preklane u grob). To je gad, koji je Emeriku PiÅ”lu, honorarcu Jutarnjega sa radiopostaje Ɛakovo dao 2000 tadaÅ”njih DEM.(Apolone, naĆØinio sam tebi greÅ”ku izbacivÅ”i jednu nulu)
Tek da znat, da uistinu IMA neĆØega, ali GDJE, KOLIKO, i uopƦe Å TO - to se ne saznaje, pa ni ne razglaba po ovakvim medijima.
Znam da je to zaboravljena tema, ali kako Apolonu rekjoh, nisam posjeƦivao ove stranice.
Mir i dobro!
Kvark
Sunce

PostanoPostano: pet 10 pro 2004, 12:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

AnĆ°elina napisa:
Ja npr. poznajem sveƦenika koji je homoseksualac. Kada sam to saznala, Å”toviÅ”e, ĆØula, samo sam pomislila: kamo to vodi? ƈovjek se jednostavno zgrozi nad time. Užas!!

Pa zar nije svejedno da li je sveƦenik hetero- ili homoseksualac ako živi u celibatu i dobar je sveƦenik, neovisno o svojoj orjentaciji? Ja sam nekada imala predrasude Å”to se tiĆØe toga, ali sam shvatila da seksualna orjentacija nema veze s time.

Zadnja promjena: Sunce; pet 10 pro 2004, 23:38; ukupno mijenjano 1 put.
jzekic

PostanoPostano: sub 11 pro 2004, 12:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Å to se tiĆØe seksualnog usmjerenje sveƦenika, ako je i negativno tj. homoseksualno to ne umanjuje njihovu svetost ukoliko nije konzumirano, ws moralnog stajaliÅ”ta su dakle neutralni, jer im je to križ kao i svaki drugi s kojim se nose, zlo s kojim imaju teÅ”ku borbu, viÅ”e o tom pitanju možete naƦi na stranicama... http://www.skac.hr/tekstovi/Dvadeset%20teza%20o%20homoseksualnosti.htm u toĆØci 20.

Kristijan

PostanoPostano: ned 27 svi 2007, 18:42
PostNaslov : Zlostavljanja od strane katoliĆØkih sveƦenika...
Citiraj i odgovori

Nisam znao gdje da uvalim svoje misli pa sam naĆØeo novu temu... Ozbiljnu. Htio sam pitati jel netko gledao juĆØer emisiju "Reporteri" na HRT-u? Govorilo se o katoliĆØkim sveƦenicima pedofilima... I bio je dokumentarac koji je snimio zlostavljani muÅ”karac iz Irske... Tu sam ĆØuo za dokument "Crimen Sollicitationis" i isprva se iznenadio, a onda pokuÅ”ao shvatiti... I ne ide me... Zna li netko neÅ”to viÅ”e o tom dokumentu?

Tvorac filma tvrdi da je Vatikan tim dokumentom žrtvama silovanja prijetio ekskomunikacijom ako progovore, da je Å”titio poĆØinitelje i sve zataÅ”kavao... Poslije je jedan naÅ” teolog objasnio da se radi o upravo suprotnim smjernicama Vatikana tj. da se prijeti ekskomunikacijom onima koji PREÅ UTE takvo zlodjelo...

A najviÅ”e me zgrozio iskaz jednog irskog sveƦenika koji je radio u Americi... Opisivao je kako je zlostavljao tridesetak djeĆØaka i djevojĆØica... VeƦinom djeĆØaka, rekao je da ga je privlaĆØilo genitalno podruĆØje djeĆØaka... DjevojĆØice je samo volio gledati. SAMO? Meni su suze krenule kada sam sluÅ”ao kako jedan katoliĆØki sveƦenik dava takav iskaz i na licu mu je "predivan, blaženi" izraz dok se toga prisjeƦa... I kada su ga pitali je li mu se život promijenio nakon optužbi i nakon njegovih nedjela, odgovorio je: "Ne, rekao bih da nije"... KAKAV JE TO ODVRATAN ƈOVJEK???

I joÅ” jedno svjedoĆØenje, ĆØovjeka kojemu su zaprijetili i biskup i njegov zlostavljaĆØ tako da 40 godina nije niÅ”ta govorio od straha... I onda je progovorio... PohaĆ°ao je katoliĆØki internat... I jedan od sveƦenika bi mu dolazio rano ujutro da ga siluje... Onda bi siÅ”ao održati PRVU MISU... Pa bi se vratio opet silovati djeĆØaka, doruĆØkovati s njim i odslužiti DRUGU MISU! Kako je to moguƦe? Kako možeÅ” napraviti neÅ”to tako gnjusno i onda otiƦi držati Tijelo Kristovo u rukama??? Ne razumijem... Bilo mi je muĆØno u želucu kada sam gledao ĆØovjeka od 50 i neÅ”to godina kako plaĆØe zbog takve traume koju je doživio...

Ali, kao Å”to je rekao onaj veƦ spomenuti teolog, film je snimala žrtva zlostavljanja i stoga nema ni trunke objektivnosti u njemu... I ne može je biti, razumijem... I krÅ”Ć¦anski nauk nam govori da moramo praÅ”tati. Ali baÅ” me zanima bih li imao snage oprostiti da meni netko siluje dijete, bio to sveƦenik ili narkoman s ulice...

Iako mnogi govore kako je Crkva izgubila utrku s modernim vremenima, kako je staromodna, kako misli samo na sebe, to nije istina... Ovakvi sluĆØajevi zlostavljanja su utoliko gori Å”to ih poĆØinjavaju katoliĆØki sveƦenici, ljudi koji propovijedaju ƦudoreĆ°e i Božju rijeĆØ, nikako blud! Ovakvi repulsivni dogaĆ°aji bi samo trebali jaĆØe ujediniti Crkvu da se bori protiv kukolja u svome žitu... Nitko nije savrÅ”en, pa ĆØak ni Božja ustanova na Zemlji... Upravo zato Å”to je vode ljudi, nesavrÅ”eni... I slažem se s veƦ toliko spomenutim teologom kojemu sam zaboravio ime da sjemeniÅ”ta trebaju ozbiljno pooÅ”triti kriterije za primanje ljudi, i da svi moraju proƦi opsežnu psiholoÅ”ku i psihijatrijsku provjeru, konstantnu, da im se prati napredovanje ili nazadovanje savjesti...

Eto sad mojih pitanja:

1. Å to mislite, zaÅ”to jedan sveƦenik popusti napasti i uradi neÅ”to tako odvratno?

2. Ima li to kakve, ma kako udaljene, veze s pritiskom celibata; uzrokuje li nedostatak seksa kod takvih muÅ”karaca ozbiljne psihiĆØke poremeƦaje ili si jednostavno "roĆ°en s time"?

3. Treba li Vatikan, kako se spominje u filmu, nakon sankcioniziranja takvih sveƦenika po kanonskom zakonu, prijaviti pedofila svjetovnim vlastima? Ja smatram da treba...

4. Pitam se... Tvorac filma spominje da je Vatikan ĆØuvao brojne sveƦenike pedofile u bijegu, na svom pragu... ƈini li ih to, po svjetovnom zakonu, suuĆØesnicima u zloĆØinu?

Puno je pitanja... Puno je nejasnoƦa... Pitam se preostaje li nam joÅ” neÅ”to osim molitve?

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Živac

PostanoPostano: ned 27 svi 2007, 20:51
PostNaslov : Re: Zlostavljanja od strane katoliĆØkih sveƦenika...
Citiraj i odgovori

Evo, odgovorit Ʀu na neka pitanja.

Kristijan napisa:
3. Treba li Vatikan, kako se spominje u filmu, nakon sankcioniziranja takvih sveƦenika po kanonskom zakonu, prijaviti pedofila svjetovnim vlastima? Ja smatram da treba...

Ja smatram da se po moralnom zakonu apriori ne može reƦi da treba. Ovisi o situaciji.

Iz pragmatiĆØnih razloga ipak bih rekao da je to mudro prijaviti, da se ne bi kasnije otkrilo i ispalo da Vatikan Å”titi pedofile.

Citat:
4. Pitam se... Tvorac filma spominje da je Vatikan ĆØuvao brojne sveƦenike pedofile u bijegu, na svom pragu... ƈini li ih to, po svjetovnom zakonu, suuĆØesnicima u zloĆØinu?

Ne. Vatikan je suverena država i kao takva ne potpada pod svjetovno pravo. Jedino ako Vatikan ima potpisan neki meĆ°unarodni ugovor o tome, pa bi se onda moglo raditi o krÅ”enju meĆ°unarodnog prava. To ne znam, i ĆØisto sumnjam.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Kristijan

PostanoPostano: ned 27 svi 2007, 21:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Situaciji Question Å to se nekoga može samo malo seks. zlostavljati? Confused Da, treba prijaviti, ne zato Å”to bi Vatikanu pao ugled nego zato Å”to je taj ĆØovjek prekrÅ”io ZAKON, naudio DJETETU i sveƦeniĆØka halja ga toga ne oslobaĆ°a!

I kvragu, Vatikan je "moralni kompas Crkve"o, kako se to ĆØesto navodi... Zar ne bi osjeƦali da ĆØine malkice kontra onoga Å”to zagovaraju?

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
elninjo7

PostanoPostano: pon 28 svi 2007, 9:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
1. Å to mislite, zaÅ”to jedan sveƦenik popusti napasti i uradi neÅ”to tako odvratno?

te se nije dogodilo odjednom.kao svako zlo i taj je ĆØin iracionalan.
to je vjerojatno posljedica prijaÅ”njeg nemoralnog života na podruĆØju spolnosti(razni stupnjevi seksualne ovisnosti ...).ƈudno mi je Å”to nema kajanja...
A Å”ta se tiĆØe prijavljivanja ne kužim zaÅ”to ga ne bi terbalo prijaviti policije ako postoji opravdana sumlja da je uĆØinio tako neÅ”to.

"Ne boj se, Jakove, crviƦu, Izraele, liĆØinko ja sam pomoƦ tvoja-rijeĆØ je Jahvina-
Svetac Izraelov tvoj je otkupitelj"
Iz 41,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
Živac

PostanoPostano: pon 28 svi 2007, 9:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kristijan napisa:
Situaciji Question Å to se nekoga može samo malo seks. zlostavljati? Confused Da, treba prijaviti, ne zato Å”to bi Vatikanu pao ugled nego zato Å”to je taj ĆØovjek prekrÅ”io ZAKON, naudio DJETETU i sveƦeniĆØka halja ga toga ne oslobaĆ°a!

Ako ga ti skužiÅ” naravno da trebaÅ” i moraÅ” prijaviti, to ti je zakonska obveza. Ali u zakonu imaÅ” neke izuzetke tko ne mora prijaviti tipa: ĆØlan uže obitelji, ispovjednik, onaj koga veže profesionalna tajna itd. Å”to sve ima moralne razloge. Po toj logici ima razloga da unutarcrkveni zloĆØin takav i ostane. Eto, moje miÅ”ljenje, ne moramo se svi slagati.

Kristijan napisa:
I kvragu, Vatikan je "moralni kompas Crkve"o, kako se to ĆØesto navodi... Zar ne bi osjeƦali da ĆØine malkice kontra onoga Å”to zagovaraju?

Kad je Vatikan zagovarao da treba svakoga tko ĆØini zloĆØin prijaviti svjetovnim vlastima?

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
ja

PostanoPostano: pon 28 svi 2007, 12:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Link s Radio Vatikana:

http://www.oecumene.radiovaticana.org/cro/Articolo.asp?c=135988

Ljubiti nekog ĆØovjeka znaĆØi vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
martina_zg

PostanoPostano: pon 28 svi 2007, 12:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

neznam zaÅ”to to ljudi rade pogotovo ako su sveƦenici meni je to sve gnjusno i muka mi je od takvih ljudi i ja bi sve njih strpala doživotno u zatvor.
5rich
mod team

PostanoPostano: pon 28 svi 2007, 12:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

za takvo kaj nema isprike, i briga me dal je to katoliĆØki sveƦenik, ameriĆØki predsjednik ili buÅ”man...to je odvratno...i zatvor je premala kazna za tak nekaj....ali bog je tu da im sudi..ne ja

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
Kristijan

PostanoPostano: pon 28 svi 2007, 13:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisam mislio da Vatikan govori da treba prijaviti sad ako netko ukrade žvaku u trgovini... Malo sam se krivo izrazio. No, spavalo mi se sinoƦ... Smile

U svakom sluĆØaju, ne moramo se svi slagati oko jednog miÅ”ljenja, hvala Bogu da se ne slažemo svi oko svega jer onda niÅ”ta ne bi imalo smisla... Ali konkretno, u ovom sluĆØaju pedofilije unutar Crkve, mislim da bi Vatikan morao svakog sveƦenika, kojeg su veƦ kaznili zbog toga, prijaviti policiji pa da se protiv njega vodi kazneni postupak...

Pogledao sam ovaj link i mislim da apel protiv prikazivanja ima smisla... Naime, nitko ne snima filmove o, ne znam... vodoinstalaterima pedofilima ili sl. Ali kad jedan katoliĆØki sveƦenik nekoga zlostavlja, narodu je to stotinu puta gore nego neko drugo. Nikome ne bi trebalo biti u cilju sada linĆØovati sveƦenike zbog toga, a POGOTOVO ne zbog viÅ”e-manje izoliranih sluĆØajeva proganjati svakog iz klera... Kao Å”to rekoh, svako žito ima kukolja, naravno da Ʀe Bog suditi na kraju, ali dok kraj doĆ°e, joÅ” Ʀe previÅ”e djece nastradati... I jedno je previÅ”e...

Slažem se s 5rich, nije važno tko zlostavlja, bitno je da to NIJE U REDU! Ali ĆØovjek Ʀe, po nekakvom odgoju koji smo dobivali kroz život, vjerovati tom drugom ĆØovjeku koji stoji iza oltara i drži hostiju, zar ne? Ili se varam?

Ja bih i dalje bez problema poslao svoje dijete da ide sveƦeniku radi bilo ĆØega. I uz sve te sluĆØajeve ja i dalje vjerujem sveƦenicima...

Spomenuti film navodi sluĆØaj brazilskog sveƦenika koji je pisao DNEVNIK zlostavljanja te navodio najbolje naĆØine kako ODVESTI dijete U KREVET... Užas. Najbolja taktika lova mu je bilo "poduĆØavanje gitare"... KAKO? Ja takav mozak ne mogu razumjeti, žao mi je ali nemam razumjevanja za takvog ĆØovjeka... Koju bolest moraÅ” imati da ideÅ” silovati tridesetoro djece i onda ne osjetiti ni trunku kajanja poslije, poput onog Irca??? NISAM za smrtnu kaznu, nikada... Ali doživotni zatvor nije nikoga ubio... Doživotni + 120g... Pa ti vidi hoƦeÅ” li onda podizati djevojĆØicama haljine.... Uh!

Evo... sam sebe razbjesnim... Mad

Živac

PostanoPostano: pon 28 svi 2007, 17:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

martina_zg napisa:
neznam zaÅ”to to ljudi rade pogotovo ako su sveƦenici meni je to sve gnjusno i muka mi je od takvih ljudi i ja bi sve njih strpala doživotno u zatvor.

5rich napisa:
za takvo kaj nema isprike, i briga me dal je to katoliĆØki sveƦenik, ameriĆØki predsjednik ili buÅ”man...to je odvratno...i zatvor je premala kazna za tak nekaj....

Ko da nisam na katoliĆØkom forumu. Confused Pa ne možete biti ovako puni mržnje i osvetoljubivosti.

Kristijan napisa:
Ali konkretno, u ovom sluĆØaju pedofilije unutar Crkve, mislim da bi Vatikan morao svakog sveƦenika, kojeg su veƦ kaznili zbog toga, prijaviti policiji pa da se protiv njega vodi kazneni postupak...

ZaŔto?

Uostalom, Ŕta je Vatikan agencija za prijavljivanje kaznenih djela u drugim državama? Neka prijavljuje onaj kome je to posao.

Citat:
Naime, nitko ne snima filmove o, ne znam... vodoinstalaterima pedofilima ili sl. Ali kad jedan katoliĆØki sveƦenik nekoga zlostavlja, narodu je to stotinu puta gore nego neko drugo.

Ne snimaju se ti filmovi zaÅ”to Å”to je to sto puta gore, nego zato Å”to neki jako žele raditi protiv Crkve, pa im ovo jako dobro doĆ°e.

Mara

PostanoPostano: pon 28 svi 2007, 17:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sigurno je da je svaki zloĆØin nad djetetom jeziv, jer se radi o nasilju nad bespomoƦnim. No, to je realnost koja postoji u svijetu.
Strahota postaje joÅ” veƦa kada to nasilje dolazi od onih koji navijeÅ”taju Krista koji je umro za ĆØovjeka i koji je posebno volio djecu. Nažalost, to je tako i budimo svjesni da je tako bilo i nekada samo jse nije znalo.
Ali... pogledajmo koliko toga ima, a koliko je napuhano.
Ta emisija je tendenciozna i po naĆØinu kako se stvari prezentiraju, ispada da toga ima more, a da Crkva sve zataÅ”kava samo da bi zaÅ”titila zlostavljaĆØe. A sigurno nije tako. Znam jedan primjer, konkretan, živi su svi sudionici. Zbog brze i vrlo tihe reakcije Crkvenih vlasti nema trauma (tako tvrde oni koji su bili žrtve), dotiĆØnoj osobi je zaprijeĆØeno da viÅ”e dolazi u kontakt s djecom. A Å”to bi bilo da se digla velika frka? Istraga, suĆ°enje, ispitivanje, razvlaĆØenje po medijima...
Neka me se krivo ne shvati, zalažem se za kažnjavanje onih koji takvo neÅ”to rade (i njihovo lijeĆØenje, jer to samo bolesna osoba može raditi), ali daleko od svake medijske buke i Å”titeƦi žrtvu na svaki moguƦi naĆØin.
I joÅ” jedan ali... stvar mora biti sigurna, jer ima i onih koji Ʀe nekoga nakon silnog niza godina optužiti, a on nek se pere, nije važno je li kriv.
I jedno pitanje: zaÅ”to smo za Uskrs imali "Isusov grob", a sada za Duhove pedofiliju sveƦenika. SluĆØajno???
Kada se pogledaju sve profesije, svi slojevi druÅ”tva utvrĆ°eno je da meĆ°u sveƦenicima nema ni mrvicu pedofilije viÅ”e nego meĆ°u drugima, samo je medijski isplativija.
Na kraju, relevantna istraživanja s djecom žrtvama seksualnog nasilja, pokazuju da u gotovo 80% sluĆØajeva zlostavljaĆØ dolazi iz obitelji žrtve.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.