HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 19 kol 2019, 4:24. Pogledaj neodgovorene postove
Crkvu potresaju seksualni skandali
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
5rich
mod team

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 28 svi 2007, 17:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:

5rich napisa:
za takvo kaj nema isprike, i briga me dal je to katoliĆØki sveƦenik, ameriĆØki predsjednik ili buÅ”man...to je odvratno...i zatvor je premala kazna za tak nekaj....

Ko da nisam na katoliĆØkom forumu. Confused Pa ne možete biti ovako puni mržnje i osvetoljubivosti.

niti sam osvetoljubiva, a niti puna mržnje...realna sam...nažalost imala sam iskustva s sliĆØnim stvarima, i nije lako...pogotovo ne oprostiti...to ostavlja vjeĆØni trag i nakon oprosta...jer ti se ureže u tebe....i teÅ”ko zacjeljuje...i nikome nikad,pa ni poĆØinitelju, ne bih htjela da mu se dogodi to Å”to je on napravio...
i kolko ja znam bludnost i nepoŔtivanje tijela su teŔki grijesi...a osim toga ne samo da je to odvratno, mislim da je i protuprirodno

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Kristijan

Spol: muško
PostanoPostano: pon 28 svi 2007, 18:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:

I jedno pitanje: zaÅ”to smo za Uskrs imali "Isusov grob", a sada za Duhove pedofiliju sveƦenika. SluĆØajno???

MisliÅ” na redoslijed prikazivanja ili na teme na forumu? Ne znam o ĆØemu ste vi raspravljali za Uskrs jer sam doÅ”ao tek na zadnji dan travnja... Valjda misliÅ” na televiziju...

Mislim da Živac ima pravo, danas je oĆØito u modi pljuvati po Crkvi... I ne, nisam osvetoljubljiv niti mrzim takve ljude... Nije osveta ako nekoga zasluženo strpaÅ” u zatvor... To mu je prilika da u svoj onoj dosadi konaĆØno shvati Å”to je uradio. Ne mrzim, žalim ih...

Nisam ja, ako ste možda pomislili, sada neÅ”to posumnjao u Crkvu ili sl. Ne znam Å”to se mora dogodit straÅ”no da ja Crkvi prestanem vjerovat... Ali teÅ”ko mi je prihvatiti da se takvo neÅ”to može dogaĆ°ati svetoj ustanovi... I imate pravo, mediji jedva ĆØekaju da graknu na Crkvu... U tisuƦe lijepih stvari oni napadaju kao hijene kada se dogodi neÅ”to loÅ”e...

NaĆØeo sam ovu temu jer me zgrožava situacija i zanimalo me Å”to vi ostali mislite... Usput, jel netko saznao neÅ”to o "Crimen Sollicitationis"? Å to je TOƈNO to? Mara, ti znaÅ” možda?

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
yochanan

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pon 28 svi 2007, 20:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neznam toĆØnu brojku ali recimo da je bilo 200 žrtava zlostavljanja od strane sveƦenika. Ta vijest se može prenjeti na dva naĆØina, pa se može reƦi da je do sada "zlostavljano na stotinu djece" ili "zlostavljano oko stotinjak djece". InaĆØe urednica REPORTERA Mirjana RakiƦ je ĆØlanica ženske mreže (a ženska mreža se zajedno sa babama zalaže za raskid ugovora RH i Vatikana) a i njeno ime je objavljeno na navodnom popisu douÅ”nika KOS-a i UDBA-e s HTV-a. Dakle može se reƦi da je urednica te informacije u najmanju ruku neobjektivna prema katoliĆØkoj crkvi.
Za ljude koji pokuŔavaju manipulirati, sinovima oca Laži koji se bore protiv crkve, možemo samo izmoliti molitvu.
V R S N S M V - S M Q L I V B

Naravno da postoji pedofila u cijelom druÅ”tvu, pa isto tako i meĆ°u sveƦenstvom, premda je to zanemarivo ipak treba priznati grijeh. Sigurno je da ima toga i u pravoslavnima, pogotovo protestantskim crkvama, pa iako one ne priznaju grijeh, njih ih se ne proziva, bar ne medijski..
No, prikriveno ponaÅ”anje nekog pojedinca ne može se pripisati Crkvi, a pogotovo ne Vatikanu, Å”to je veƦ prije pokuÅ”ano i sa II.svj ratom..

tutio fidei et obsequium pauperum
Živac

PostanoPostano: pon 28 svi 2007, 21:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5rich napisa:
niti sam osvetoljubiva, a niti puna mržnje...realna sam...nažalost imala sam iskustva s sliĆØnim stvarima, i nije lako...pogotovo ne oprostiti...to ostavlja vjeĆØni trag i nakon oprosta...jer ti se ureže u tebe....i teÅ”ko zacjeljuje...i nikome nikad,pa ni poĆØinitelju, ne bih htjela da mu se dogodi to Å”to je on napravio...
i kolko ja znam bludnost i nepoŔtivanje tijela su teŔki grijesi...a osim toga ne samo da je to odvratno, mislim da je i protuprirodno

Ma ok, nisam mislio niÅ”ta osobno. I ja volim napadati. Eto, nisam imao nikakva sliĆØna iskustva niti znam ikoga sa takvim iskustvima. Naravno da se slažem da je takvo ponaÅ”anje grozno, i posebno je grozno kad to radi sveƦenik. Ali opet ukazujem da je to samo dobro doÅ”lo nekima da se bljuje po Crkvi. I isto tako mislim da Vatikan nema nužno obavezu to prijavljivati bilo kome. Ovisi.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
yochanan

PostanoPostano: pon 28 svi 2007, 21:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5rich napisa:
za takvo kaj nema isprike, i briga me dal je to katoliĆØki sveƦenik, ameriĆØki predsjednik ili buÅ”man...to je odvratno...i zatvor je premala kazna za tak nekaj....ali bog je tu da im sudi..ne ja

Naravno da je svejedno tko je to..
pedofilija nema vjere, nema narodnosti, niti zanimanja, to je zlo koje se u svjetu ponekad pokuÅ”ava opravdati (stranka pedofila). Kao i homoseksualizam to je poremeƦaj.
Vatikan ne može te osobe zatvoriti u neke Vatikanske zatvore, on ih može sankcionirati na odreĆ°en naĆØin, ali policija i pravosuĆ°e trebaju obaviti svoj posao. Vatikan ne može odraditi njihov posao, osim pozvati te osobe kao Å”to je veƦ i uĆØinjeno, da neka odlaze iz Crkve.

tutio fidei et obsequium pauperum
Živac

PostanoPostano: uto 29 svi 2007, 10:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da zaboravljate jednu stvar. Vatikan je suverena država i nema nikakve obaveze niti izruĆØiti zloĆØinca drugoj državi ako ga traži i nalazi se na teritoriju Vatikana, a pogotovo nema Å”ta prijavljivati zloĆØince koje ta država niti ne traži. To je kao da govorite da Slovenija mora prijavljivati kriminalce u Hrvatskoj hrvatskim vlastima.

Sankcioniranje pedofila po svjetovnom zakonu neke države je stvar te države i njih trebaju prijavljivati oÅ”teƦeni, svjedoci ili neki drugi koji znaju unutar nje.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
5rich
mod team

PostanoPostano: uto 29 svi 2007, 15:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da..istina...ali ne misliÅ” li da bi crkva trebala ipak neÅ”to uĆØiniti kao npr..izopƦiti te sveƦenike, ili ih barem suspendirati ...

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
Kristijan

PostanoPostano: uto 29 svi 2007, 18:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vatikan jest suverena država, to je nepobitno... Ali nije kao ostale države jer ne funkcionira kao, npr. Hrvatska... Ako se ne varam, Vatikan ima najjaĆØe razvijenu izvrÅ”nu vlast... Zakonodavna i sudska se malĆØice razlikuju... Nema sudova kakve ima npr. Andora ili netko jednako malen...

Imam ja jedno "pametno".... HIPOTETSKI, recimo da neki sveƦenik siluje dijete U Vatikanu, recimo (opet hipotetski) da tamo živi nekoliko djece... Onda bi ga trebalo rijeÅ”iti službe, i onda mu suditi u Vatikanu na neki naĆØin.

A ako je sveƦenik državljanin npr. Kine, on nije državljanin Vatikana (ili svi sveƦenici, ĆØasne sestre, biskupi diljem svijeta se smatraju državljanima Vatikana? Sumnjam, ma gluposti priĆØam, jel da Smile ). Ali svejedno je povezan s Vatikanom... I onda takvog prijestupnika Vatikan sankcionizira na svoj naĆØin i vrati natrag Kini da mu ona sudi po svom zakonu.. Jer glupo mi je da se jedan pedofil sveƦenik "izvuĆØe" samo sa otpustom iz službe jer je sveƦenik i Crkva ne osjeƦa potrebu sama ga prijaviti svjetovnim vlastima... Ili je Crkvi možda dovoljna kazna to Å”to on prestaje biti sveƦenik ili Å”to ga je možebit izopƦila?

A mogla bi se povuƦi analogija (kako navodi tvorac onog dokumentarca)... Bi li itko od nas prijavio svog sina policiji da smo otkrili da je nekoga silovao? Ili bi prevladali roditeljski osjeƦaji, možda bismo pokuÅ”ali razumjeti zaÅ”to je to napravio, sami ga nekako kazniti...?

Razumijem sve probleme, i za i protiv argumenti stoje tako da ne znam Ŕto bi bilo najbolje za napraviti...

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Živac

PostanoPostano: uto 29 svi 2007, 21:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5rich napisa:
da..istina...ali ne misliÅ” li da bi crkva trebala ipak neÅ”to uĆØiniti kao npr..izopƦiti te sveƦenike, ili ih barem suspendirati ...

Postoje kaznene mjere u Crkvi i ona to kažnjava koliko ja znam. ƈesto se Crkvi predbacuje da takve prijestupnike "samo" strpa u neki samostan (to je kao zatvor), a ne prijavi zloĆØin državnim vlastima.
Ono Ŕto ja sad pitam: zaŔto je bolje prijaviti takvoga vlastima da ga se strpa u zatvor nego strpati ga u neki samostan di nema djece?

Ovo nisu djela za izopƦenje.

Kristijan napisa:
Imam ja jedno "pametno".... HIPOTETSKI, recimo da neki sveƦenik siluje dijete U Vatikanu, recimo (opet hipotetski) da tamo živi nekoliko djece... Onda bi ga trebalo rijeÅ”iti službe, i onda mu suditi u Vatikanu na neki naĆØin.

A ako je sveƦenik državljanin npr. Kine, on nije državljanin Vatikana (ili svi sveƦenici, ĆØasne sestre, biskupi diljem svijeta se smatraju državljanima Vatikana? Sumnjam, ma gluposti priĆØam, jel da Smile ). Ali svejedno je povezan s Vatikanom... I onda takvog prijestupnika Vatikan sankcionizira na svoj naĆØin i vrati natrag Kini da mu ona sudi po svom zakonu..

Sudi se uvijek po zakonu države u kojoj je poĆØinjen zloĆØin, nema veze tko je ĆØiji državljanin. Vatikan ima potpisane odreĆ°ene ugovore sa Italijom prema kojima može sluĆØaj koji se dogodio u Vatikanu predati talijanskim vlastima da oni nastave istragu ili suĆ°enje kao da se to dogodilo u Italiji (npr. za atentat na papu se sudilo u Italiji iako se atentat dogodio u Vatikanu na Trgu svetog Petra). To je zato Å”to Vatikan nema svu maÅ”ineriju, zatvore isl. za takve stvari. Ali opet, Vatikan nije dužan to uĆØiniti.

Å to se vatikanskog državljanstva tiĆØe, njega ima jako malo ljudi. Jedino ga papa ima trajno, a joÅ” ga imaju na primjer apostolski nunciji jer bi trebalo da oni, kao veleposlanici, budu državljani države koju prestavljaju radi nekih meĆ°unarodnopravnih caka.

Citat:
A mogla bi se povuƦi analogija (kako navodi tvorac onog dokumentarca)... Bi li itko od nas prijavio svog sina policiji da smo otkrili da je nekoga silovao? Ili bi prevladali roditeljski osjeƦaji, možda bismo pokuÅ”ali razumjeti zaÅ”to je to napravio, sami ga nekako kazniti...?

Ja ne znam da li bih ga prijavio, ovisi Å”to bi se time moglo postiƦi. I nisam dužan to uĆØiniti, ako mi je sin.

sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 30 svi 2007, 6:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa da samo ukratko raknem svoja razmiŔljanja.
1. Zlo je zlo i treba ga osuditi. Bez obzira tko ga je poĆØinio.
2. I sveƦenici su ljudi - sveti red niÅ”ta ama baÅ” niÅ”ta ne mijenja psihiĆØku strukturu ĆØovjeka. I to je stvar o kojoj bi trebalo ozbiljno razmiÅ”ljati. Mnogi naÅ”i krÅ”Ć¦ani smatraju da sveƦenik ĆØak nema niti najobiĆØnijih fizioloÅ”kih potreba. A da ne govorim o drugim stvarima.
3. I meĆ°u sveƦenicima ima ljudi sa raznim sklonostima (pjesnici umjetnici, kipari, pa nikakvo ĆØudo ako se naĆ°e i pedofila.ž
4. Pedofila meĆ°u sveƦenicima nema niÅ”ta viÅ”e meĆ°u sveƦenicima nego meĆ°u ostalim branÅ”ama (rijeĆØi sveƦenika koji radi preko 20 godina u Americi)
5. NajveƦa veƦina takvih napada dolazi baÅ” iz Amerike. Vrlo je interesantno znati sve ĆØinjenice i razloge.
6. "Borba" protiv pedofilije je danas u modi. Prije tridesetak i viÅ”e godina to baÅ” i nije bilo tako. Pa ne ĆØak prije trideset nego prije 7 godina je splitski sud (javni tužitelj je bio BaiƦ) oslobodio optužbe 38 godiÅ”njaka a vrÅ”io je bludne radnje nad jednom curicom, joÅ” nije imala 14 godina, dakle dijete.. Sud ga je oslobodio optužbe sa motivacijom" da ona ima pravo na svoj seksualni život."
Znam za sluĆØaj kad je politiĆØka vrhuÅ”ka bila upletena ali tada nije to bilo moderno optuživati.
7. SjeƦam se brojnih afera ali nikada niÅ”ta nije dokazano - sve je bilo pa ono ovako pa ono onako-
8. KatoliĆØka Crkva ima svoj zakonik i znam da po njemu postupa u tim sluĆØajevima.
Isto tako ne daje stvari u medije - na Ŕto se strahovito bune jer nemaju materijala za svoje crne kronike.
9. I ne na posljednje mjesto propaganda protiv Crkve ĆØini sve da bi uniÅ”tila Crkvu. I nekada i sada.

I na kraju danas ne smije uĆØitelj, sveƦenik ne smije kazniti dijete, danas ne smije pogladiti dijete odmah je pedofil, stvara se takva obnormalna klima sa jasnim ciljem i strategijom.

Ponavljam, zlo je zlo, Crkva ga na svoj naĆØin sankcionira. A sudke vlasti kao Å”to je državna Vatikan nema.
Ali isto tako je jedno ozbiljno pitanje a ne retoriĆØko, koliko su naÅ”i ljudi vjernici zreli, pa kad uvide da sveƦenik grijeÅ”i, pristupe mu i pomognu izaƦi iz takve situacije, nije samo pitanje sveƦenika nego uopƦe svakopg ĆØovjeka.

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Kristijan

PostanoPostano: sri 30 svi 2007, 8:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sneni napisa:

Ali isto tako je jedno ozbiljno pitanje a ne retoriĆØko, koliko su naÅ”i ljudi vjernici zreli, pa kad uvide da sveƦenik grijeÅ”i, pristupe mu i pomognu izaƦi iz takve situacije, nije samo pitanje sveƦenika nego uopƦe svakog ĆØovjeka.

Upravo tako... Odgojen sam u katoliĆØkoj obitelji i živim (trudim se) takav život ali teÅ”ko mi je odmah oprostiti nekome neÅ”to veliko... ReƦi da razumijem... Lagao bih kad bih rekao da to mogu... TrebaÅ” biti veliki ĆØovjek i veliki vjernik za takvo neÅ”to napraviti... Ja u tom pogledu nisam nijedno... Treba mi dosta vremena da nekome oprostim. Mislim da bih tek na kraju svog života oprostio silovatelju mog djeteta, AKO i tada... Vjerojatno bih jer bih znao da idem k Njemu pa bi onda to bilo iz viÅ”e manje sebiĆØnih razloga, priznajem... Kako reƦi svome djetetu koje je silovano: "VidiÅ”, taj dundo ti je napravio straÅ”ne stvari ali moraÅ” biti snažan i velik i reƦi mu opraÅ”tam ti"? JoÅ” pogotovo ako vidiÅ” da kod njega nema znakova kajanja, kao kod onog Irca? Ali to je, vjerujem, veƦ druga tema....

sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 30 svi 2007, 9:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈini mi se da se danas prenapuhuju te stvari o posljedicama silovanja. Poznam ljude koji su sa tom stvari u sebi rasĆØistili, i idu kroz život sasvim normalno kao da se niÅ”ta nije dogodilo. Imam dojam da se iz nekih razloga tako visoko postavljaju te posljedice zlostavljanja i silovanja da bi se moglo manipulirati.
U svojoj sveƦeniĆØkoj praksi (40 godina i to u razliĆØitim krajevima) sreo sam samo nekoliko takvih sluĆØajeva, da ih zaprovo i ne treba spominjati. Isto toliko sam sreo od prilke ubojica, velikih prevaranata, a u velikoj veƦini su sve bili prosjeĆØni ljudi.
Mislim da se previŔe sve skupa mistificira.

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sri 30 svi 2007, 11:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

JoÅ” nisam srela žrtvu seksualnog zlostavljanja koja je doista prebolila sve posljedice tog nasilja. Znam muÅ”karca pedesetih kodina koji je bio žrtva napastovanja (fiziĆØkog akta nije bilo), poĆØinitelj je kažnjen, ali dotiĆØni joÅ” uvijek osjeƦa žalac tog dogaĆ°aja.
Možda nekomu seks nema nekog veƦeg znaĆØenja pa Ʀe to stvarno doživjet samo kao nasilje i s vremenom prebolit. No, osoba koja svoju seksualnost doživljava kao najdublju vlastitu intimu, kao integrativni, najdublji dio svoje osobnosti, vrlo Ʀe teÅ”ko biti kasnije sposobna za normalan. ali duboko predan intiman život. Ili Ʀe od seksa bježat ili Ʀe ga obezvrijedit, oduzet mu unutarnju intimu i dubinu, svesti ga na možda neÅ”to lijepo ugodno, zgodno bez ĆØega se sasvim lijepo može ukoliko ukrotiÅ” nagon.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 30 svi 2007, 15:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kristijan napisa:
Ali kad jedan katoliĆØki sveƦenik nekoga zlostavlja, narodu je to stotinu puta gore nego neko drugo.

Pa Å”to ti je tu ĆØudno i meni je to gore sto puta.Moralnost nije u opisu posla jednog vodoinstalatera dok kod sveƦenika i te kako je.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
pingi

PostanoPostano: sri 30 svi 2007, 15:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

po meni takva vrsta zlostavljanja je zloĆØin, i kao takva treba biti kažnjena,
ali mi se ĆØini da se to zaboravlja ili da nema smisla.
ja

PostanoPostano: sri 30 svi 2007, 15:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈokolada napisa:
Kristijan napisa:
Ali kad jedan katoliĆØki sveƦenik nekoga zlostavlja, narodu je to stotinu puta gore nego neko drugo.

Pa Å”to ti je tu ĆØudno i meni je to gore sto puta.Moralnost nije u opisu posla jednog vodoinstalatera dok kod sveƦenika i te kako je.

Po mom miÅ”ljenju, dotiĆØni vodoinstalater takoĆ°er može biti krÅ”Ć¦anin kao i taj sveƦenik. I nije mi jasno zaÅ”to bi, prema tome, za njega manje važio krÅ”Ć¦anski moral negoli tog sveƦenika.
A i da nije, po nekom naravnom zakonu to nije prihvatljivo. Koliko ja znam ni jedna od svjetskih religija ne odobrava takvo neŔto. Confused

Ljubiti nekog ĆØovjeka znaĆØi vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 30 svi 2007, 17:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ZnaĆØi vodoinstalater ne treba biti moralan, silovati na Å”to naiĆ°e, pa naplatiti enormnu sumu za obiĆØan ventil... moral je za svakoga ĆØovjeka a sveƦenika nadasve.

ja

PostanoPostano: sri 30 svi 2007, 17:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne znam na koga se to odnosilo, ali htjela sam reƦi da i jednog vodoinstalatera, kao i svakog drugog ĆØovjeka, takoĆ°er obvezuje moralno djelovanje.

Ljubiti nekog ĆØovjeka znaĆØi vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 30 svi 2007, 18:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne izvrƦite moje rijeĆØi,u redu.Nisam rekao da mi nije grozno kad pedofiliju poĆØini vodoinstalater,veƦ da mi je groznije kad proĆØitam da je pedofiliju poĆØinio sveƦenik.Moja poanta je bila da bi od svih ljudi ĆØovjek najmanje mogao oĆØekivati da je neki sveƦenik pedofil.

Zadnja promjena: ƈokolada; sri 30 svi 2007, 19:03; ukupno mijenjano 1 put.
Kristijan

PostanoPostano: sri 30 svi 2007, 19:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Naravno da moral vrijedi za sve! Samo sam htio reƦi kako ta vijest ima efekta na Å”iroke narodne mase... ƈujete u vijestima: netko nekoga silovao... Kažete: "Ajme grehota od Boga" (ne znam Å”to bi to trebalo znaĆØiti ali ĆØuo sam stotinu i jednu babu da tako kaže) i promjenite kanal. Ali ako je taj netko u crnom odijelu i s bijelim kolarom oko vrata, onda se svi zgroze, uzdiÅ”u i ne znam Å”to joÅ” ne, govore kako "ta Crkva" ide kvragu (i to sam ĆØuo dovoljno puta... tuzan )

Ne kažem da to vi radite, govorim kako veƦina ljudi reagira na takve i sliĆØne vijesti... Meni je svaki takav zloĆØin gnjusan, bez obzira tko ga uĆØini... Siroti vodoinstalater je poslužio samo kao karikirana ilustracija, a vi ga jadnog raÅ”ĆØetvoriste Smile

ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 30 svi 2007, 19:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pitanje je da li mediji namjerno blate Crkvu kako vi tvrdite.Ispada da su mediji za sve krivi.To mi je skroz glupa logika.Pa nisu mediji krivi Å”to se otkrilo za neke sveƦenike da su pedofili.Krivnja pada na dotiĆØne sveƦenike i samu Crkvu Å”to je dopustila da takvi ljudi drže mise ili preciznije Å”to nije dovoljno dobro proniknula u karakter i psihu tih ljudi za vrijeme dok su se spremali postati sveƦenicima.Htio sam kazati da nema sveƦenika pedofila ne bi ni mediji pisali o tome.
Kristijan

PostanoPostano: sri 30 svi 2007, 19:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hmmm... I da i ne, na tvoje razmiÅ”ljanje... TeÅ”ko je sada reƦi tko je "kriv" zaÅ”to je neki sveƦenik nekoga silovao... On ponajviÅ”e, a možda i Crkva jer nije primjetila njegovu psihu... A može li se to uopƦe? Rekao sam veƦ da bi Crkva po meni trebala ozbiljno psiholoÅ”ki profilirati pripravnike (možda to veƦ i radi, ne bih znao). Ali baÅ” do najmanjih detalja... Imaju li sjemeniÅ”ta psihologe i psihijatre koji redovito kontroliraju sjemeniÅ”tarce, pitam ja nekog tko možda zna?

A mediji su veƦinom strvinarski raspoloženi i vole stvarati veliku buku oko nekih stvari... Nama je možda ĆØudno u Hrvatskoj, gdje je religijska struktura gotovo homogena, Å”to se napada Crkvu... Ali u jednoj Americi gdje imate svega i svaĆØega, katolici i Crkva su samo jedna firma (karikiram, naravno...). I medijima tamo je najvažnije dobiti Pultizera, to Å”to su tisuƦu i jedan put optužili pa i samog papu za neke stvari, do nikome niÅ”ta... Krivi su oni zbog tolike pompe oko cijele stvari, i prikazuju to kao organizirani kriminal... A kada se ne govori o tome, onda se poĆØne misliti kako Crkva stvari zataÅ”kava... I ja joÅ” uvijek, nakon ove rasprave, ne znam na ĆØemu sam sa svojim mislima... Crkvi vjerujem, odbijam vjerovati medijima da Crkva sve zataÅ”kava, ali ne mogu si pomoƦi a da ne pomislim da je Crkva taj problem trebala sasjeƦi u korijenu... Nekako...

Živac

PostanoPostano: sri 30 svi 2007, 22:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kristijan napisa:
Rekao sam veƦ da bi Crkva po meni trebala ozbiljno psiholoÅ”ki profilirati pripravnike (možda to veƦ i radi, ne bih znao). Ali baÅ” do najmanjih detalja... Imaju li sjemeniÅ”ta psihologe i psihijatre koji redovito kontroliraju sjemeniÅ”tarce, pitam ja nekog tko možda zna?

Pa zapravo i radi. Kandidati za sveƦenike se pomno promatraju i Crkva konaĆØno odluĆØuje hoƦe li nekoga primiti ili ne. Da li baÅ” koristi psihologe i psihjatre, ne znam. Tako imaÅ” npr. odredbe da oni koji se redovito samozadovoljavaju, ili koji imaju homoseksualne sklonosti (relativno novo) ne mogu postati sveƦenici. Ali nije to sve tako lako skužit, može ĆØovjek izgledati skroz normalan, pa da je opet poremeƦen.

Tonka

PostanoPostano: pet 01 lip 2007, 6:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gledala sam dokumentarac i slažem se da je u nekim elementima bio tendenciozan (zaÅ”to i kako dobro je objasnio sugovornik Mirjane RakiƦ ĆØijeg se imena ne mogu sjetiti).
ALI Exclamation Exclamation
a) Mene je zabrinulo to Å”to se ponekad dogaĆ°alo da se osobe za koje se zna da su pedofili samo premjeÅ”talo iz župe u župu. S obzirom na to da su se takvi sluĆØajevi veƦ spominjali, mislim da se ne radi o izmiÅ”ljotini. ƈinjenica je da je Amerika prostorno velika pa se ĆØovjek lako "izgubi" Å”to je vjerojatno samo potenciralo ovaj problem.
b) NajlakÅ”e je za ovakve situacije reƦi da su napadi na Crkvu. MeĆ°utim, moja pripadnost KatoliĆØkoj crkvi i povjerenje u nju nemaju veze s ĆØinjenicom da Ʀu priznati kako propusta i loÅ”eg ima (ali ne propusta na teorijskoj ili ideoloÅ”koj raznini, nego na praktiĆØnoj, to je bitna razlika). Napad na one koji si najajnezaÅ”tiƦeniji spada u jedne od najgorih napada bez obzira tko je napadaĆØ. Seksualno ili neko drugo zlostavljanje djece ide u kategoriju natežih napada na druge.
c) Naravno da i u drugim profesijama ima pedofila, Å”to se mene tiĆØe, nema razlike radi li se o sveƦeniku ili vodoinastalateru. Ali, pitanje je može li se sveƦenikom nazvati netko tko je zloĆØinac, dok i najteži zloĆØinac joÅ” uvijek može savrÅ”eno popravljati cijevi za vodu ako je vjeÅ”t. Isto tako bih postavila pitanje, koliko je pravi katolik bilo tko tko namjerno pogrijeÅ”i u tako ozbiljnim i osjetljivim stvarima. Svaki vjernik, sveƦenik ili laik, treba biti svjestan da ne predstavlja samo sebe nego i Crkvu u cjelini. Termini kao Å”to su "moralna vertikala druÅ”tva", "sol zemlje" ne bi trebale biti narcisoidne parole nego odgovornost. Tko namjerno povrijedi nezaÅ”tiƦenu osobu (ne mislim o onim svakodnevnim situacijama, svaĆ°ama i uobiĆØajnim ljudskim manama i pogreÅ”kama, naravno da nitko nije savrÅ”en) , ne pokazuje da mu je stalo do drugog, Å”to znaĆØi da nema razumijevanja za druge. Odnos prema Bogu iskazuje se kroz odnos prema ĆØovjeku i to je to.
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: pet 01 lip 2007, 18:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
Kristijan napisa:
Rekao sam veƦ da bi Crkva po meni trebala ozbiljno psiholoÅ”ki profilirati pripravnike (možda to veƦ i radi, ne bih znao). Ali baÅ” do najmanjih detalja... Imaju li sjemeniÅ”ta psihologe i psihijatre koji redovito kontroliraju sjemeniÅ”tarce, pitam ja nekog tko možda zna?

Pa zapravo i radi. Kandidati za sveƦenike se pomno promatraju i Crkva konaĆØno odluĆØuje hoƦe li nekoga primiti ili ne. Da li baÅ” koristi psihologe i psihjatre, ne znam. Tako imaÅ” npr. odredbe da oni koji se redovito samozadovoljavaju, ili koji imaju homoseksualne sklonosti (relativno novo) ne mogu postati sveƦenici. Ali nije to sve tako lako skužit, može ĆØovjek izgledati skroz normalan, pa da je opet poremeƦen.
ž

Savaki i svaka koji nastavi masturbirati nakon odreĆ°ene životne faze treba se proupitati o svom psihiĆØkom zdravlju.
No danas je pritisak medija tako velik da se zapravo svi trebamo preispitati s obzirom na medijski utjecaj naroĆØito na tom polju

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.