HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 16 srp 2019, 0:32. Pogledaj neodgovorene postove
Crkvu potresaju seksualni skandali
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
jzekic

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pet 13 kol 2004, 13:25
PostNaslov : Crkvu potresaju seksualni skandali
Citiraj i odgovori

Dali doista Crkvu mogu potresati seksualni skandali?

Naravno da ne, a ono Å”to mediji na taj naĆØin prezentiraju, tek je snažno djelovanje sotone na svim razinama u Crkvi.A prije svega napad na one koji Crkvu vode, tj. sveƦenike. Sotona se oduvijek bavio Crkvom kao svojim neprijateljem, i najveƦa mu je želja da je nagriza iznutra, da uniÅ”tava nedovoljno ĆØvrste pojedince, stvarajuƦi u ljudima odbojnost prema Crkvi.No, netrebamo se bojati, obeƦanje imamo, Crkva Ʀe zauvijek ostati ĆØista, Krista Ʀe njegova zaruĆØnica doĆØekati u bijelim haljinama.A ova iskuÅ”enja koja danas proživljava, joÅ” je viÅ”e jaĆØaju, da joÅ” viÅ”e budie Kristova.

I vrata paklena neƦe je nadvladati!

Osvrt na dogaĆ°anja u Austrijskom sjemeniÅ”tu.

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskrÅ”Ć¦a života, gozbi da vjeĆØnoj dovodim goste, da svijetu kažem Å”to je ljepota.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Slaven_0

PostanoPostano: sub 14 kol 2004, 22:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nažalost, sada je u naÅ”oj Crkvi isplivalo neÅ”to Å”to je možda puno dublje i ovi su dogaĆ°aji možda samo vrh sante leda...i s time se moramo suoĆØiti i priznati da nije lako a možda ni smisleno sputavati vlastitu seksualnost jer se onda ona ispoljava na najneprirodnije i izopaĆØene naĆØine.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
jzekic

PostanoPostano: pon 16 kol 2004, 9:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svako djelovanje krÅ”Ć¦anina dolazi od Krista ako u Kristu živimo, ta naÅ”a je stvarnost Krist i njegova obeƦanja baÅ”tinimo, mi živimo u njemu i on u nama, mi smo Crkva i mi smo Kristova stvarnost, stvarnost koju on neprestano ĆØuva i ljeĆØi od napadaja sotone, stvarnost koja ima postat vjeĆØnoÅ”Ć¦u, po Kristu i s Duhom, u Ocu koji nas ĆØeka na nebesima. Ne djelujemo viÅ”e mi, nego Krist u nama, kao u Otac u njemu.

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskrÅ”Ć¦a života, gozbi da vjeĆØnoj dovodim goste, da svijetu kažem Å”to je ljepota.
Slaven_0

PostanoPostano: pon 16 kol 2004, 10:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ipak smo mi mi ti koji dopuÅ”tamo Kristu da djeluje u nama i o tome možemo sami odluĆØiti! Nažalost, kad neto odluĆØi ne dopustiti Kristu da deluje dogaĆ°aju se stvari poput ovih "skandala". Naravno da bez Njega ne možemo niÅ”ta ali ni On bez nas...
jzekic

PostanoPostano: pon 16 kol 2004, 10:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

On i bez nas može sve, no njegovo milosrĆ°e, njegova strpljivost i ljubav prema nama nemaju granica, stoga je on uvijek spreman ĆØekati dok se mi promijenimo, on nas stalno poziva i samo ĆØeka da se mi odazovemo, da bi nas spasio i doveo u kuƦu Oca svojega.

igor

Spol: muško
PostanoPostano: pon 16 kol 2004, 19:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

smatram da su austrija, njemacka i te zapadnije zemlje postale jako liberalne. dakle, katolicizam se shvaca jako liberalnim, sto nije dobro.. nije dobro biti niti ortodoksni katolik (koliko god to mozda cudno zvucalo) ali treba se drzati nekih osnovnih nacela..

to u austriji je rezultat tog previse liberalnog shvacanja vjere. to je cijeli sustav koji ne funkcionira tamo, i ljudi su zapravo zaboravili sto je sve grijeh, pa se onda i medju samim svecenicima pojavljuju takvi slucajevi.

mene to cak podsjeca i na new age. dakle, stvaramo si svojeg boga i mi odredjujemo kakav ce on biti... odakle na pravo? zapitajmo se..

jos je hrvatska donekle i zdrava katolicka zemlja, ali sto ce i ona biti kroz neko vrijeme? i tu se zivi jako jako liberalno, a 90 posto stanovnistva se osjeca katolicima... kakvi smo mi to katolici?

pocinjem od samog sebe... ni ja nisam savrsen, ali mi je mnogo teze zivjeti u drustvu u kojem nema puno pravih vjernika. i mnogo je teze u tom drustvu biti uz boga.. crkvena zajednica ti daje tu snagu, ali ako je i ona u sebi naceta, to onda nikako nije dobro..
Slaven_0

PostanoPostano: pon 16 kol 2004, 20:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ovakve pojave nisu rijetkost unutar samostanskih zajednica, Å”to potvrĆ°uju i socioloÅ”ka istraživanja, samo se se o takvim pojavama ne govori. Osobno mislim da su puno ĆØeÅ”Ć¦e nego Å”to se misli. I sam Petar BarbariƦ, koji Ʀe biti proglaÅ”en blaženim, imao je takve porive, Å”to se može proĆØitati u njegovom životopisu...
jzekic

PostanoPostano: uto 17 kol 2004, 6:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Naravno da je sve to moguƦe, kako sam u poĆØetku rekao, sotona u crkvi radi danonoƦno, i ponajprije napada na ljudske slabosti kao zao neprijatelj, Å”to naopada pod okriljem noƦi. No Krist je taj koji otpuÅ”ta sve grijehe i uvijek nas zove k sebi, njegova ljubav je bezgraniĆØna, on je jedina domovina u koju uvijek imamo pravo povratka, bez obzira koliko zgrijeÅ”ili.Sigurni smo da je i za nas pripremio stan u domu Oca svojega!

igor

PostanoPostano: uto 17 kol 2004, 7:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja pak mislim da se previse o tomu govori... i da se mnogo vise o tomu govori nego sto toga doista ima..
Apolon

PostanoPostano: uto 17 kol 2004, 8:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gledajte;

Meni opƦenito ide na živce kada ljudi iz crkve priĆØaju o nekakvoj tobožnjoj "Sotonskoj zavjeri" kada isplivaju ovako ružne stvari.

Gadi mi se kada crkveni glavari idu zataÅ”kavati gadarije, umjesto da ih idu rjeÅ”avati. NajlakÅ”e je sakrit smeƦe pod tepih.

Potresaju li crkvu doista seksualni skandali?
Naravno da ju potresaju.
Bilo bi blupo reƦi da je ne potresaju skandali!

Sjetite se samo 2000. godine i veleĆØasnog Vinka PiliƦa i njegovih seksualnih ispada po novinama, pa neka mi netko kaže da je to "napad medija na crkvu"

Isto tako sluĆØaj sveƦenika koji seksualno zlostavljaju ministrante -koliko god se mi "pravili krÅ”Ć¦anima" i gurali glavu u pijesak, takve stvari postoje.

Isto kao Å”to je sluĆØaj i sa ovim zadnjim seksualnim skandalom u onom austrijskom sjemeniÅ”tu.
Glavni krivac nisu mediji koji su iznjeli tu priĆØu u javnost, nego Biskup koji niÅ”ta nije poduzeo.

Dakako da mediji žive na tuĆ°oj nesreƦi i jedva ĆØekaju da iskopaju neÅ”to, no ovo Å”to su iskopali stvarno treba NAMA biti da se zamislimo.

"Raffiniert ist Herr Got, aber bosshaft ist er nicht" - -Einstein, 1921.
Slaven_0

PostanoPostano: uto 17 kol 2004, 9:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da toga nema ne bi se o tome govorilo...a gdje ima dima ima i vatre... slažem se da su biskupi najodgovorniji, sjetite se samo kako su zataŔkavali zlostavljanja u Americi...
jzekic

PostanoPostano: uto 17 kol 2004, 10:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisu biskupi Crkva, svi mi smo Kristova Crkva, oni koji nasljeduju Krista, oni su živa Crkva, oni su Kristov kvasac na zemlji, oni su svijetlo na prosvijetljenje naroda, oni su prava sol zemlje. Oni su Kristova zaruĆØnica, koja ga ĆØeka u lan bijeli zaodjevena, zaÅ”to je uvijek toliko potrebno spominjati negativnosti, kada postoji toliko lijepih stvari, zaÅ”to uvijek biti sitniĆØav, o kada bi bili spremni praÅ”tati kako nas Krist nauĆØio...

igor

PostanoPostano: uto 17 kol 2004, 21:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

postoje na tisuce i tisuce takvih slucajeva kod "obicnih" ljudi, ali to se ne ide pisati po novinama... cak i gorih stvari... ali zato kad je rijec o sveceniku, to odmah ide u novine..

to je rijec o duplim standardima..

nemojte me pogresno shvatiti... ne kazem da ne treba tome posvetiti paznju, dakako da treba, ali mislim da se previse pljuje po crkvi, cak i vise nego sto je ona zasluzila...
jzekic

PostanoPostano: sri 18 kol 2004, 6:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ZaÅ”to se raspravi nisu prikljuĆØili i drugi, a ovu sam temu zapoĆØeo upravo zbog toga, Å”to svakog dana ĆØujem sve viÅ”e rijeĆØi protiv sveƦenika, upuƦenih i od ljudi koji djeluju u Crkvi, probleme treba rjeÅ”avati, a ne o njima traĆØati.Jedno me zanima, kako to nitko nije spreman progovoriti o sjajnim stvarima koje naÅ”i misionari ĆØine u Africi i na ostalim kontinentima svijeta, s takozvanim izgubljenim i zastarjelim ljudima kako ih materijalistiĆØki svijet naziva.ZaÅ”to nitko nije spreman pokazati njihovu žrtvu, njih koji su se odrekli vlastitog života i obitelji, i to za stalno, da istinski služe drugima. Kada netko od onih sebeljubivih amerikanaca iz jetseta ode u afriku 10 dana s joÅ” 1000 ĆØuvara, cijela Amerika bruji o njemu a Operah od njih pravi junake nacije, zaÅ”to nisu spremni makar pokazati Å”to sve Crkva radi za najpotrebnije.Znate zaÅ”to: Zato Å”to mrze Crkvu i sve Å”to ima veze s njom, ne podnose svetost, ne podnose Istinu, ne podnose poraz, ne podnose istinu da su se odluĆØili za vjeĆØnu propast.

igor

PostanoPostano: sri 18 kol 2004, 9:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

tocno to jzekic

tu se slazemo totalno..

jednostavno, mediji su protiv boga u svakom smislu... i sve sto crkva pozitivno radi proci ce neprimijeceno... a svaki pogresan korak bit ce propracen sa najvecom pozornoscu medija...
frajer
iskljuĆØen

PostanoPostano: čet 19 kol 2004, 12:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dakle, jzekic je tu nesto priĆØao o Africi i sl. ... naravno da nema prave pravde u svijetu, Å”ta je tu novo?
No, kakve to ima veze s problemima u austrijskom sjemeniÅ”tu?! Novinari piÅ”u o onome Å”to je ljudima zanimljivo i Å”lus. Ljude zanima ako je neki sveƦenik pedofil i Å”ta se tu može ... Ajde nek oni budu ono na Å”to su pozvani,ako su pozvani, baÅ” premao onome Å”to ti tako ĆØesto jzekiƦu citiraÅ”
Gandalf

PostanoPostano: čet 19 kol 2004, 13:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
postoje na tisuce i tisuce takvih slucajeva kod "obicnih" ljudi, ali to se ne ide pisati po novinama... cak i gorih stvari... ali zato kad je rijec o sveceniku, to odmah ide u novine..

to je rijec o duplim standardima..

Igore, slazem se da je rijec o duplim standardima, ali buduci da je rijec o duplom povjerenju koje dajemo profesorima, a ponajvise svecenicima, dajuci im na pouĆØavanje svoju djecu, naravno da i standardi moraju biti dupli.
Primjerice, pogledaj usporedbu, ako na se na autobusu u vožnji dogodi neki mali kvar, greska konstruktora, vjerojatno nece biti velike ni tragiĆØne posljedice, no ako se isti takav kvar pojavi za vrijeme leta aviona, moguƦnost tragedije je velika. E zato nisu isti standardi!

Znas sta...
frajer
iskljuĆØen

PostanoPostano: čet 19 kol 2004, 22:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To Å”to su sjemeniÅ”tarci ili voditelji samostana, tj. sveƦenici, ih ne izdvaja iz ljudskog roda. Kad netko to brani i objaÅ”njava te pokuÅ”ava ublažiti to mi je kao da netko brani loÅ” istup svoje stranke. To mi je nedostojno krÅ”Ć¦anstva.
wind

PostanoPostano: pet 20 kol 2004, 22:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

treba li Crkva pooÅ”triti "standarde" za ulazak u sveĆØeniƦku zajednicu te time i smanjiti sveĆØeniƦku populaciju? ima li uopƦe celibat ikakve veze sa ovim skandalima? jel seksualna apstinencija ta koja uzrokuje ovakve postupke ili je razlog u neĆØemu drugome?

eto nekih pitanja...
Slaven_0

PostanoPostano: pon 23 kol 2004, 20:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nARAVNO DA SEKSUALNA APSTINENCIJA UTJEƈE NA OVAKVE DOGAƐAJE, MOŽDA NE POTPUNO ALI UTJEƈE....JER NAÅ A SE SPOLNOST MORA NEGDJE MANIFESTIRATI, NA OVAJ ILI ONAJ NAƈIN....I NIKO JE NE MOŽE ZATOMITI, MOŽE SE SAMO NJOME VLADATI. I TO SAMO UZ POMOƆ ODOZGO....

A OVIH DANA SE I TE KAKO VIDE POSLJEDICE OVIH DOGAƐAJA U AUSTRIJI....VELIK BRO VJERNIKA JE SABLAŽNJEN, RAZOƈARAN, I NITKO NE MOŽE TVRDITI DA CRKVA NIJE POTRESENA. ALI Å TO NAS NE SLOMI, OJAƈAT ƆE NAS...........
MrOnline

PostanoPostano: čet 26 kol 2004, 9:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Seksualni skandali sto su potresli nasu crkvu su grozni i strasni i jadni...itd, ti svecenici sto su cinili te gadosti su za sigurno pobjedili prvu premiju mlinskog kamena tisucljeca. (Mat. 18:6)
Ja se uopce necudim tim sto se dogadja u crkvi, sokiran jesam ali se necudim. Pa ne bas tako davno je neki kardinal rekao kako se crni dim zavukao u Crkvu, a da ne ni govorim o papi Leu XIII-om (on je napravio molitvu sv.Mihaelu i rekao da se moli poslie svake mise nakon sto je imao vidjenje sta ce se sve desavati u crkvi). Zar nije dosta logicno da su skandali u USA i Europi, a da se nista necuje o siromasnima zemljama (makar ja nista nisam cuo). Ovdje u civiliziviranom svjetu su ljudi dosta skrenuli prema nemoralu i nevjeri. A ko su svecenici? Naravno, i oni su ljudi. Prica mi moj brat i sestra kako u njihovoj skoli (ovdje u Norveskoj) njihovi "prijatelji" pomalo piju i cine seksualne stvari...da nezaboravim, moj brat i sestra su skoro 12 godina!!!! A da je Norveska katolicka zemlja, a joj koliko bi tek ovdje bilo skandala...i dobro da nije! hehe Rolling Eyes

Wind, slusao sam na EWTN-u kako su dva biskopa govorili da ce oni stavljati dosta visoke standarde za ulazak u sveĆØeniƦku zajednicu. Isto tako su rekli da sve manje i manje muskaraca ide za svecenike na zapadu, ali zato da su u drugim djelovima svijeta (u Africi i Aziji) zvanja u porastu.

I kad sam kod USA, evo sto sam uspio pronjuskati vezano za temu. Nekako svi mi pricamo o mnogim slucajevima i o mnogim skandalima, dok drugi opet tvrde da su slucajevi rijetki, ili da skandala cak i nema, a nikako nema brojki, e ja opet volim brojke...hehe!
http://www.catholicleague.org/research/abuse_in_social_context.htm

jzekicu, slazem se da medij obozava pljuvati po Krscanstvu i Crkvi, to je bilo strasno vidljivo kad je The Passion Of Christ trebao doci ovdje u Norvesku, novine su govorile kako je to grozan i bezumno nasiljan film i kako oni preporucuju ljudima da ga NEGLEDAJU, dok su samo mjesec dana kasnije dizali KillBill vol.1 u nebo!!! Kakva ironija!!!
Ali moram reci da se neslazem s onim sto si napocetku rekao.
Ti kazes: "No, netrebamo se bojati, obeƦanje imamo, Crkva Ʀe zauvijek ostati ĆØista, Krista Ʀe njegova zaruĆØnica doĆØekati u bijelim haljinama.A ova iskuÅ”enja koja danas proživljava, joÅ” je viÅ”e jaĆØaju, da joÅ” viÅ”e budie Kristova."

Crkva nije cista, i ovo sto se desava NE jaca Crkvu vec je slabi! Ono sto jaca Crkvu jest krv martira i sveci. Kad je Krist rekao da vrata paklena nece je nadvladati, to ne znaci da je nece raniti, nego da je nece ubiti. Ovo sto je danas desava je ranjavanje Crkve, a ne jacanje! Confused

"DoĆ°i, Gospodine Isuse! Milost Gospodina Isusa sa svima!"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
jzekic

PostanoPostano: pet 27 kol 2004, 6:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisam bio ovdje, pa nisam mogao odgovarati.

Nepostoje razliĆØiti standardi za tretiranje istih stvari, samo je jedan standard, i to onaj Božiji, on je onaj sudac koji na kraju vremena ima doƦi, i suditi zemlji i svemu svodu nebeskom, taj Božiji stndard je nepromjenjiv od poĆØetka vremena, jer je Bog oduvijek i zauvijek savrÅ”eni, njegova mudrost obuhvaƦa sve i stoga je nepromjenjiva, on savrÅ”eno zna Å”to je dobro a Å”to zlo.

...Å to su stroži zakoni veƦa je ljubav...liberalizcija stoga i u tom smislu je nepotrebna

Nesmijemo zaboraviti da je Bog taj koji neprestano viodi Crkvu, usmjeravajuƦi je i dajuƦi joj snagu, stoga ako imamo vjeru, nemamo straha, jer lažac je koji kaže da vjeruje, a boji se, njegova je vjera beskoristna.

jzekic

PostanoPostano: sub 04 ruj 2004, 7:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Å”to se tiĆØe teme, ĆØovjek je po svojoj prirodi slab, i zato mu Bog opraÅ”ta i pruža ruku, ma Å”to napravio, da se ponovo pridigne i krene u novo osvajanje staze života, ta Božija ljubav, primjer je koji moramo slijediti, i svakome pružiti ruku i pomoƦi mu da nas može pratiti...a to možemo uĆØiniti i samo tako da ga se sjetimo u svojim molitvama....

sike

PostanoPostano: uto 07 ruj 2004, 11:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

navedeni problem je zabrinjavajuƦi i moguƦe ga je rijeÅ”it samo "provjetravanjem" klerikata, Å”to znaĆØi uklanjanjem najekstremnijih sluĆØajeva i ubuduƦe veƦim polaganjem pažnje na odgoj buduƦih sveƦeniĆØkih i redovniĆØkih zvanja.
A za one koji ne razmiÅ”ljaju o tome, na njima je da viÅ”e mole za one koji kreƦu ovim putem. Njima je puno teže i zato im je potrebno viÅ”e molitve.

Zadnja promjena: sike; sri 01 vel 2006, 14:40; ukupno mijenjano 1 put.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Apolon

PostanoPostano: uto 14 ruj 2004, 10:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Onaj kontroverzni biskup koji je pokuÅ”ao zataÅ”kati seksualni skandal u austrijskom sjemeniÅ”tu dao je zahtjev za umirovljenjem (ĆØitao danas u veĆØernjem listu).
Biskup je cijelo vrijeme nijekao sluĆØaj, a kada su mu pokazali snimke meĆ°usobnih odnosa sjemeniÅ”taraca, pokuÅ”ao ih je obraniti govoreƦi da se radi o "božiƦnim poljupcima"

(je, nek to kaže onima kaj marŔiraju pa gay paradama, pa da vidim da li bi se složili)

Mislim da je sramotno da se takve stvari guraju pod tepih, umijesto da ih se ide rjeŔavati.

Da je biskup u startu iŔao rijeŔiti problem, trebao je najuriti sjemeniŔtarce koji su upleteni u to, a smjeniti njihove poglavare...

...nažalost "treba nam sveĆØeniĆØkih zvanja" se u crkvi preĆØesto interpretira kao da je bitno imat Å”to viÅ”e sveĆØeniĆØkih zvanja, bez ikakve selekcije, pa makar kasnije i radili seksualne skandale...

Dakako, ne okrivljujem Crkvu, nego pojedince u crkvi, koji su nažalost na odgovornim mjestima a za takvo Å”to nisu kompetentni. A tu se onda opet povlaĆØi priĆØa dalje do biskupa koji iih postavi, a na žalost ni u naÅ”oj ZagrebaĆØkoj nadbiskupiji slika nije baÅ” puno drugaĆØija
(ovdje mislim na kompetentnost. Ogradio bih se od komentiranja seksualnih skandala u naŔoj nadbiskupiji)

"Raffiniert ist Herr Got, aber bosshaft ist er nicht" - -Einstein, 1921.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.