HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 21 ruj 2018, 21:50. Pogledaj neodgovorene postove
Dugo hodanje i predbračna čistoća
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Što mislite, koliko se Katolika pridržava predbračne čistoće?

više od 60% vjernika 
0%
 0%  [ 0 ]
od 20% do 50 % vjernika 
22%
 22%  [ 2 ]
od 5% do 10% vjernika 
77%
 77%  [ 7 ]

Ukupno glasova : 9

Autor Poruka
Gandalf

Spol: muško
PostanoPostano: pon 30 kol 2004, 6:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
"bliza gresna prigoda"

Pa zar smo mi danas u nasem vremenu izmislili poljubac? Ili je to nesto trece, sto nije u samoj prirodi covjekovih odnosa? Cemu onda takvo teološko tumačenje?! Meni se ta definicija (u kojoj nisu mogli naći nikoju ljepšu i prikladniju riječ za poljubac od "bliza gresna prigoda") čini kao ostatak iz inkvizicijskih vremena.
Šta je onda s poljubcima u znak pozdrava? Sljedeći tu teoriju shvatili bi da je i to početak, neki novi uvod u grijeh, pa bi došli i do toga da je Isus grijesio na taj način.... Ma gluposti....

Znas sta...
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Edmond_Dantes

Spol: neodređen
PostanoPostano: pon 30 kol 2004, 9:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

HAHAHAHHAHAHAHAHAHA ... E jesam se nasmijao!!!
Koliko od vas je u braku? Koliko od vas ima ili imalo je duge veze?
Mogu vam pričati o svojim iskustvima koja su bila svakakva, ali ću vam reći jedno ... SLIJEDITE SVOJE SRCE I BOG VAM NEĆE ZAMJERITI!!

'Evo ... sve činim novo ...'
majuska

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 30 kol 2004, 22:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

oki-doki, ja nikad nisam ispovijedala poljubac, a kamoli drzanje za ruku!? Confused
mislim da onaj tko je bar malo izrastao u vjeri i odlucio da zeli zivjet u cistoci do braka, zna sam kad treba stat, tj. kad bi poljubac mogao izrasti u nesto vise i dovesti do sex-a, a time i do krsenja cistoce...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
zole

PostanoPostano: čet 02 ruj 2004, 22:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fantasticno je napraosto koliko se mogu necije rijeci izokrenuti... da ne spominjem koliko je to katolicko i moralno...

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Apolon

PostanoPostano: pon 06 ruj 2004, 6:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zole a na što to konkretno ciljaš?

Tko tu čije riječi izokreće? (mislim, bilo bi OK da budeš konkretniji)

"Raffiniert ist Herr Got, aber bosshaft ist er nicht" - -Einstein, 1921.
sike

PostanoPostano: uto 07 ruj 2004, 11:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U subotu sam prisustvovao svadbi svog dugogodisnjeg prijatelja koji je svoju zenu upoznao negdje pred Novu godinu(a iz vidjenja su se znali i prije),nakon sto su prosli temeljite (naglasak na temeljite)duhovne vjezbe negdje u Zg-u bas za one koji traze svoju buducu ili buduceg. Bog ih je tako povezao i nakon 4 mjeseci su se zarucili a nakon 9 i vjencali.
Netko ce reci da je to premalo a zapravo to je tako individualno,kao sto je Jelena rekla. Priznajem, i meni se to u pocetku cinilo prekratko ali vise ne mislim tako. Jednostavno, tako osjecam.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
heartsong

PostanoPostano: uto 07 ruj 2004, 12:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I ja poznajem jedan takav par, i makar smatram u pravilu da je to premalo vremena, mislim da postoje slučajevi kad dvoje ljudi jednostavno zna da su jedno za drugo i upozna se nevjerojatno brzo.

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trči boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utočište.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Slaven_0

PostanoPostano: pet 10 ruj 2004, 19:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Baš je važna ta individualnost....pravila nema...i možda mi unutar Crkve previše težimo nekoj uniformiranosti, često gledamo u jednom pravcu i imamo šablonska mišljenja o pitanjima braka i veze...a Bog nam daje širinu i mogućnosti kojih se bojimo...
heartsong

PostanoPostano: pet 10 ruj 2004, 20:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

slažem se s ovim. Bog je prevelikih sposobnosti i mogućnosti da bi bio ograničen pravilima i šablonama... Ne možeš ga strpati u konzervu i smatrati da će se tamo i zadržati.
O Njemu i od Njega učimo cijeli život, nikada ne možemo konstatirati da ga sad imamo u malom džepu i da sad sve znamo.

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trči boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utočište.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Apolon

PostanoPostano: ned 12 ruj 2004, 19:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A o čemu vi to?

Daniel

PostanoPostano: sub 25 ruj 2004, 15:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja vjerujem u duže hodanje, valjda zato jer nisam imao prilike kao Sike uvjeriti se suprotno ni na čijem primjeru, ali ne u predugo hodanje. Po meni je prdbračna čistoća nešto čega sam se apsolutno pridržavao cijeloga života pa i u vezama, jer mislim da je to načim da se veza produbi i da se partneri bolje upoznaju, jer seksualna privlačnost brzo prođe i onda što ostaje?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Ariadne

PostanoPostano: sub 25 ruj 2004, 21:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

frkin ima dobre namjere, al mu je metoda s pocetka proslog stoljeca, sto je tuzno. on je jedina "sluzbena" osoba koja se ovdje spominje vezana uz ovu problematiku, a ocigledno je neadekvatna ( prema vasim komentarima). cini mi se da je opci stav crkve prema svemu ovome isti takav. nefleksibilan, netolerantan, nezainteresiran, a pitanje veza, hodanja, podrucja dopustenog i nedopustenog su prepustena nama samima da se sami s tim suocimo i na vlastitoj kozi naucimo. tuzno, jer je to izuzetno bitno, pogotovo ljudima nasih godina.
prosvijetlite me, mozda sam u krivu.

tili bi,tili bi mo-ru...
J.P.

PostanoPostano: uto 28 ruj 2004, 13:15
PostNaslov : o svemu i svacemu ukratko
Citiraj i odgovori

joj ljudi komplicirate..
U Bibliji je navedeno nesto sto se zove 'sveti poljubac' to je ono kad vidis prijatelja i poljubis ga jer ti je drago sto ga vidis, ili kad nekome od srca cestitas rodendan i sl.
Poljubac izmedu Mladica i djevojke, koliko ja znam, nije gresan dok god pazis na sebe i tu osobu.. dok god je taj poljubac jednostavno to.. poljubac.. a kad hoce dalje, stani.
Sto se tice hodanja..
Hodanje po Frkinovoj metodi (iliti Vatroslavovoj) je dobro, ali 'nije za svakoga' kako kaze jedan svecenik.. sto znaci da je moguce, ostvarivo i da djeluje ali upravo tako.. 'nije za svakoga'. Ja mislim da svi mi prema savjesti vrlo dobro znamo kad krecemo negdje gdje ne bi smjeli, a kad je to sasvim u redu. A ako imate neke sumnje.. ma pitajte.. ima toliko svecenika s kojima se moze razgovarati o svemu.

"Great men think alike.. and lesser seldom differ."
vedrana

PostanoPostano: pet 01 lis 2004, 14:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

slažem se s j.p-em (btw, bok kolega, evo i mene jako sretan ) izvedivo je, al moram priznat da se meni
čini u najmanju ruku.... pretjerano.stvarno mislim da u par pusa i nekim takvim sitnim nježnostima nema ništa loše, a ako vidiš da te vuče dalje imaš slobodnu volju pa stani (n.b. ne kažem da je uvijek lako, al definitivno se može Wink ) a koliko je zdravo ili ne biti u vezi koje dužine... mislim da je uopće besmisleno o tom raspravljati. Gospodin za svakog ima zaseban plan, On najbolje zna što radi i što je za nas najbolje... pa ako Mu se prepustimo trebalo bi ispast dobro, zar ne? bez obzira koliko trajalo jako sretan bar ja tako mislim... eto toliko za sad od mene, želim vam ugodne i vesele ove sive jesenske dane, i naravno puuuuuno ljubavi ne moram ništa objašnjavati BVB
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
eiremore

PostanoPostano: sub 02 lis 2004, 8:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ariadne napisa:
frkin ima dobre namjere, al mu je metoda s početka prošlog stoljeća.

da, fakat se puno prominilo od tada, prije su se ljudi ljubili nosevima, a dicu donosile rode. Wink
ja mislin da stoljeće nema veze s tin, grijeh je uvik bio isti. samo šta mi živimo u vrimenu takve seksualne slobode da smo pomalo oguglali na čistoću. ne zamjeram nam, jer je teško, baš je, pa se pojam prave čistoće smatra nedostižnin ko i osvajanje mt. everesta u japankama. al to nan nije izgovor.
al evo, složiću se da frkin malo pretjeruje, iako ima parova kojima je baš to pomoglo.

Bolje se poskliznuti na cesti, nego na jeziku.
zole

PostanoPostano: sub 02 lis 2004, 22:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

eh, dugo se ne javljah ovdje, al kad procitah ovo sto eire napisa, moram se sloziti s njom!

pljesak eire

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
jzekic

PostanoPostano: ned 03 lis 2004, 12:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Statistika je neumoljiva, a kaže da ni predugo (više od 2,5 godine), a ni prekratko predbračno hodanje (kraće od 6 mjeseci) ne pogoduju dobrom bračnom životu, u prvom slučaju je to zbog toga što se par navikne na jedan "slobodniji" život koji u braku nije moguć, i teško prihvaćaju novonastale okolnost, jer je brak prije svega velika odgovornost, a u drugom slučaju često ne poznaju dovoljno jedno drugo, i zasljepljeni zaljubljenošću ulaze u brak u kojemu se otkrivaju sve ljepote i svi problemi života s osobom koju zapravo nisi dovoljno upoznao, zato se i moli i u dobru i u zlu, zdravlju i bolesti...

Ljubav nikako nemože biti loša, ako je to zaista ljubav, a samo na jedan način možemo znati da nekog volimo, a to je ako toj osobi želimo samo sreću, makar to značilo da to nije ono što bi mi najviše željeli, voljeti nekog znači, željeti mu najbolje, jer Bog nas tako ljubi, i unatoč našoj nesavršenosti on uvijek skreće svoj milostivi pogled na nas i dariva nas u obilju!Ljubav nije ona koja pita, ljubav je ona koja se isključivo dariva, a da netraži niša zauzvrat, darovana nam je, stoga je isključivo za darivanje!

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskršća života, gozbi da vječnoj dovodim goste, da svijetu kažem što je ljepota.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Apolon

PostanoPostano: sri 06 lis 2004, 11:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neznam ljudi...

Delikatne su to stvari.

Najgore mi je kada se izvova moram uvjeravati u prednosti predbracne cistoce kada u to u zadnje vrijeme sve manje pocinjem vjerovati,nazalost...

sike

PostanoPostano: sri 06 lis 2004, 12:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Najgore je što su vrijednosti kao što je ova, danas sve više ugrožene pa s ečovjek pod utjecajem medija i okoline počinje pitati da li one vrijede i za današnje vrijeme i koji im je smisao.
Ljudi,najbitnije je da ne pokleknemo pred tim pritiscima a ovaj je forum dobra prilika da se propitkujemo.
Te vrijednosti su vječne, a kao i sve drugo,i one su došle na kušnju današnjeg vremena.
fat drummer

PostanoPostano: sri 06 lis 2004, 14:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Te vrijednosti su vječne, a kao i sve drugo,i one su došle na kušnju današnjeg vremena.

o tim vjecnim vrijednostima otom potom... mnogo je toga vec kroz povijest bilo vjecno, sveto i nepromjenjivo, pa ipak nije.

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
frajer
isključen

PostanoPostano: sri 06 lis 2004, 14:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bitna je ljubav.
Kad se kaže da nije dobro da se prije braka zaljubljeni "igraju" braka tada se želi reći otprilike ovo: "Ako je u pitanju ljubav tada ćete se čuvati seka prije nego doista postanete jedno tijelo i ...".
Jer u čemu je problem?
Problem je u tome da seks zna zavarati.
Kako je seks moguć i bez ljubavi, ali s požudom tako je potrebno vidjeti je li to što nas spaja požuda ili ljubav. Ljubav čeka, a požuda to ne može podnijeti. U tom kontekstu predbračna čistoća ima divnu poruku.

Ljubav ne negira seks, ali seks može negirati ljubav. S obzirom da je u pitanju brak, doživotna veza dvoje ljudi tada je razvidno zašto je potrebno to jamstvo ljubavi (a ne požude).

Napominjem, da predbračni seks ne negira ljubav, ali da može značajno otežati jasan pogled na to što veže dvoje ljudi (požuda ili ljubav)

To je skraćeno moj stav o ovoj temi ...
Mislim da mnogi, pa i mnogi ovdje, iz komocije i požude i manstreamovskog duha izvrću stvari ne želeći prihvatiti nešto što im se čini kao preteško breme. A još gore je što mnogi to ne žele prihvatiti zato što žele uživati u seksu kao sav normalan svijet ...

Eto, a sad udrite!
eiremore

PostanoPostano: sri 06 lis 2004, 15:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fat drummer napisa:
Citat:

o tim vjecnim vrijednostima otom potom... mnogo je toga vec kroz povijest bilo vjecno, sveto i nepromjenjivo, pa ipak nije.

fat.. pa ja mislin da si u krivu. il se barem nisi izrazio kako triba. vječne vrijednosti jesu vječne, i nepromjenjive, al ljudi sve zaribaju. kontaš?
koja se to,po tvome sudu,vječna vrijednost prominila il se pokazala nedostojnon svoga imena? objasni nan to malo.

eiremore

PostanoPostano: sri 06 lis 2004, 15:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

apolone, aj i ti elaboriraj malo svoj post.. nemoš brate tako. fino ti nama zašto, kako, ....

angelic

PostanoPostano: čet 07 lis 2004, 10:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ako ćete biti u vezi za koju ste uvjereni da ide prema braku, a voljena osoba će vas tražiti prekid predbračne čistoće - da li ćete se pozvati na svoju vjeru ili ćete vjeru podrediti ispunjenju vaše iskrene ljubavi prema osobi? i naravno, imate sebe kao istinomjer kad dođe taj moment i sjetite se što ste mi odgovorili ovdje pred hrpom svjedoka. hm hm

Angelic.
eiremore

PostanoPostano: čet 07 lis 2004, 16:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nema seksa prije braka. bar san ja tako za se odlučila i namjeravan se toga držat.

ljubav prema osobi nije subjekt koji dođe i prođe, ona potječe od nas prema drugima. ona nije zabetonirana konstanta, nego svakodevno htijenje. a vjera osobna je (mislin ne triba bit mudrac za ovo) ono u šta viruješ, za šta se odlučuješ. a ja virujen da mi bog za moje dobro govori da živin čisto prije braka. tu bi se pozvala i na frajerov post o samoj temi, jako se slažen: možda mi i neće ništa bit ako spavan s nekin prije braka, al ću svakako znat da je prava ljubav i prava namjera kad se uspije u brak uć čist. fala za napomenu o istinomjeru, namjeravan se držat namjeravanoga

svak nek si lipo viruje u šta oće, ja virujen u ovo i nek nas sve bog poživi u svojoj ljubavi u koju isto virujen Wink

pozdrav

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.