HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 23 svi 2018, 9:14. Pogledaj neodgovorene postove
Dugo hodanje i predbračna čistoća
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Što mislite, koliko se Katolika pridržava predbračne čistoće?

više od 60% vjernika 
0%
 0%  [ 0 ]
od 20% do 50 % vjernika 
22%
 22%  [ 2 ]
od 5% do 10% vjernika 
77%
 77%  [ 7 ]

Ukupno glasova : 9

Autor Poruka
fat drummer

Spol: muško
PostanoPostano: pet 08 lis 2004, 7:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

1) cura koja me voli i koju ja volim prijeti mi prekidom ako ne spavam s njom
2) cura koja je samnom u vezi vec duze vrijeme prijeti mi prekidom ako ne spavam s njom
3) postoji neko zensko bice koje prijeti prekidom veze ako nespavam s istom

do kojeg stupnja je dosla ta veza da ona pred mene stavlja ultimatum: ili spavaj samnom ili prekidamo!!!!
jedna stvar tu ne valja: ona mene ili voli ili je samnom iz nekog drugog razloga kad stavlja tako ozbiljan zahtjev pred mene. a) izgubi mene ili b) pogazi svoja moguca uvjerenja i pocini grijeh
sad angelic, jesu li to rijeci osobe koja me voli i s kojom bih ja trebao stupit u brak?!

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Gogi

PostanoPostano: pet 08 lis 2004, 21:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Oprostite ako upadan.
Drummer je upravu, stvar s tom curom nije galantna nego trivijalna.
Tako mi Bog pomogao, ja bi tu zenu ostavija.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
angelic

Spol: neodređen
PostanoPostano: uto 12 lis 2004, 7:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja bih spavao sa ženom daleko prije razgovora o braku i to samo ako ona to želi

Angelic.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mash

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 12 lis 2004, 8:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
ako ćete biti u vezi za koju ste uvjereni da ide prema braku, a voljena osoba će vas tražiti prekid predbračne čistoće - da li ćete se pozvati na svoju vjeru ili ćete vjeru podrediti ispunjenju vaše iskrene ljubavi prema osobi?

Pozvat ću se na svoju vjeru i reći "NE" , jer moja iskrena ljubav prema toj osobi i ide u tom smjeru da sigurno neću činiti niti sebi niti njoj nešto što je na našu propast, pa makar me ta osoba na kraju ostavila...
Gospodin mi je na prvom mjestu i dao mi snage i mudrosti da zaista ovako kako vjerujem i postupim ako do toga ikada dođe...
jer, lako je teoretizirati, a sigurna sam da bi mi bilo jako teško da dođe do svega toga... treba biti jak, a to samo možeš biti uz Njegovu pomoć, jer "Duh je jak i voljan, a tijelo slabo"!
Sv.Čistoća je najveće blago koje imam i želim ga kao takvo dati samo svome mužu i to onome kojeg je Gospodin zamislio za mene, a sigurna sam da je zamislio upravo onog koji će biti jednako takav i koji će to itekako razumjeti!
Eto!

"Iskustvo nas uči
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

angelic

PostanoPostano: uto 12 lis 2004, 8:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
jer, lako je teoretizirati, a sigurna sam da bi mi bilo jako teško da dođe do svega toga...

eto - mash je odlično shvatila težinu - liči da je bezazleno a nimalo nije, i što je najvažnije nije nimalo nerealno

Angelic.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
eiremore

PostanoPostano: uto 12 lis 2004, 11:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

svi smo mi tu svjesni kako je teško biti čist. mislin da je bilo nepotrebno da napišen da ću probat bit čista do braka jer naravno da san griješnik i ko zna oću li past na tome ispitu i bilo bi vrlo bahato od mene kad bi mislila da ću to svladat bez problema. al Bog mi pomogao, trudiću se.

Zadnja promjena: eiremore; uto 12 lis 2004, 18:29; ukupno mijenjano 1 put.

Bolje se poskliznuti na cesti, nego na jeziku.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 12 lis 2004, 12:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pitanje o predbračnoj čistoći s jedne strane i ljubavi prema nekoj osobi s druge koja želi imati odnose s druge strane, meni zvuči nekako ovako:
Ako izaberem ovo prvo, mogu biti 1000% siguran da nisam pogriješio, a ako izabrem ovo drugo, makar se obje strane klele u ljubav, ne može mi pružiti toliku sigurnost u to jesam li napravio pravu stvar ili ću kasnije požaliti.
Zato, izbor ovog prvog je neupitan za mene.
heartsong

PostanoPostano: uto 12 lis 2004, 14:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike, jako si lijepo to ukratko sročio. To je upravo i sama srž Božje zapovijedi koja nam govori da trebamo biti čisti - naša sigurnost u istinsku, zrelu, zdravu i potpunu ljubav u davanju. To nam jedino čistoća uistinu jamči.

A draga nam eiremore je isto dobro rekla, angelicu, svi smo mi ovdje vrlo dobro svjesni koliko je to zapravo teško.

Ja čak nisam toga ni bila svjesna dok se nisam zaljubila u prvog dečka od kad sam prihvatila Boga i Njegov put u čistoći... Čim smo mi duhovno više rasli jedno s drugim to je održavanje čistoće bilo sve teže. A kako je tek onima koji godinama provedu u takvoj vezi!!!

Ali htjela bih te pitati nešto angelicu. Možda jest mala digresija s teme, ali ipak se nadam da mi ostali neće zamjeriti. Molim te, nemoj mi ni ti zamjeriti, jer mislim da to ne predstavlja nikakvu prepreku ovim slatkim prepucavanjima . jako sretan

Jesi li ti vjernik?

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trči boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utočište.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
angelic

PostanoPostano: uto 12 lis 2004, 14:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Jesi li ti vjernik?

ne.

Angelic.
eiremore

PostanoPostano: uto 12 lis 2004, 14:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ahaaa... zato ti s takvin pitanjima. mislin, nema problema, samo mi je malo neobično da si doša vamo.

angelic

PostanoPostano: uto 12 lis 2004, 14:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

predrasude lome ljude. ja se osjećam ugodno. nadam se i vi.

Angelic.
eiremore

PostanoPostano: uto 12 lis 2004, 14:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

uhuuuu!!!

i ja se osjećan ugodno. zašto ne bi?

heartsong

PostanoPostano: uto 12 lis 2004, 17:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

drago mi je da ti je ugodno!!!! nadam se da će ti i ostati tako!!!!

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trči boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utočište.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: ned 17 lis 2004, 15:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Predbračna čistoća za mene je garancija da će veza opstati i onda kada više ne bude seksualne privlačnosti. Vjerujem da upravo neodržavanje predbračne čistoće zatvara mnoge puteve kojima bi se mladi par mogao bolje i dublje upoznati.
jesus freak

PostanoPostano: ned 17 lis 2004, 21:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hej ajde da i ja nesto kazem...
ja sam u vezi sa djevojkom i naravno da smo se odlucili na cistocu. ali sto smo se mi odlucili? ja sam se prvi puta kad sam cuo za takvo hodanje zgrozio, ali mi smo se odlucili na hodanje bez poljupca. dragi moji... samo da znate kakva je ljepota u tome. pa kad bi vam bar to mogao objasniti... meni su sve veze propale jer sam mislio da sa djevojkom moras imati taj neki fizicki dublji odnos. ali ovo je prelijepo. toliko ju sada cijenim i postujem da mi nepada na pamet da ju na ikoji nacin povrijedim.
sto mi je rekla prije nego smo krenuli i pokazalo se da je istina... kaze: kolko pokazujes pred drugima fizicke blizine kad si sam moras (imas potrebu) pokazati jos vise. znaci ako se pred drugima zagrlis nasamo se poljubids, ako se pred drugima poljubis znamo svi sta se onda radi nasamo. kazem vam veliki je blagoslov u tome... ako imate hrabrosti probajte... PUNO JE LAKSE NEGO ZVUCI! a ima toliko ljepote u tome.

Gospodin ti je oprostio grijehe. Idi u miru.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 19 lis 2004, 13:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo,puno smo teoretizirali o tome,a sad smo u tebi dobili zivi primjer! Svaka cast!
jesus freak

PostanoPostano: uto 19 lis 2004, 19:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hmmm.... pa hvala vam. ja sam vam to rekao ne da bih se pohvalio vec da bih vam rekao da je to zbilja istina. da je tako puno ljepse, a samo malo teze! pa tko zeli neka proba! Bvb!

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
zole

PostanoPostano: sub 23 lis 2004, 23:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

osobno sam imao iskustva i sa "jednom" i sa "drugom", a i sa "trecom" vrstom veza... alaj sam ih nanizo... uf!

prva vrsta: veza bez poljupca, ima svoje cari i u takvu vezu se mogu upustiti samo oni (OBOJE!) koji su cvsto uvjereni da je to moguce te takvu vezu prikazu kao svoju zrtvu za npr. kvalitetniji brak

druga veza: ajmo reci "cista" veza. veza bez grijeha Veza u kojoj je dopusten poljubac koji nije grijeh (dakle koji ne navodi na grijeh, tj. pozudu i sl). Manje vise je ista kao i ona prva, samo je mnogo lakse pasti, a i iskusenja su ponekad teza...

treca veza: klasicna svjetovna veza u kojoj svako svakoga i gdje je sve dopusteno!

Eto, zlatna sredina! Mislim da je taj drugi oblik najprihvatljiviji za vecinu vjernika.
Neki ce se moci odreci i poljupca - kako rece jf - "samo da znate kakva je ljepota u tome". No, ponavljam za takvo sto je potrebno da su oboje uvjereni da je to sto rade kvalitetno i da znaju zasto se upustaju u takvu vezu... Moguce je da se od potencijalno dobre veze napravi totalni krs ako se u takvu vezu uleti nespreman...

ps. cestitke jf!!!

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
vasha

PostanoPostano: uto 02 stu 2004, 14:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I mene je zadivilo jf svjedočanstvo, ali što kada imaš dečka/curu koji nisu baš takvi vjernici, kako im takvo što predložiti?

Valentina
Mash

PostanoPostano: uto 02 stu 2004, 20:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

JF hvala ti što si podijelio to sve sa nama... SVAKA VAM ČAST Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation

Neka vas oboje Gospodin čuva u toj čistoći !

Hvala dragom Bogu što nam pošalje ovakve primjere da nam svjedoče kako je zaista i čovjeku moguće da ljubav "vrati" na mjesto koje joj je dano- na mjesto Sakramenta i nezasluženog Dara Božjeg!

BVB

"Iskustvo nas uči
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

Jo

PostanoPostano: sri 03 stu 2004, 16:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne znam koji normalni roditelj moze istospolnu zajdnicu nazvati necim normalnim i da je spolno odgoj koji propagira predbracnu cistocu diskriminira!!!?? Kud ide ovaj svijet?
No s druge strane, cudno je kako taj program nisu tako napali prije jer ga odobrava Crkva koja je sve samo ne dobro za ljude (po njima)!!!

S lijeve strane su navedeni ciljevi programa teen stara i svatko tko ima malo soli u glavi ce skuziti bit stvari!

Lav je u zraku
jesus freak

PostanoPostano: pet 05 stu 2004, 20:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma jeste mi svi.... pa dajte probajte pa cete vidjeti da to nije nista za sta treba nekome iskazivati cast. nije to napor ako se za to odlucis. teze ti je se odupirati od spolnog odnosa kad se vec s nekim poljubis, nego se uzdrzavati od poljupca. to nije tolko tesko. pa probajte... super je!

_marko

PostanoPostano: ned 07 stu 2004, 20:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Doista predivno svjedočanstvo, djeca iz ovakve veze imaju biti sveta anđeo , a na ponos svojih roditelja ne moram ništa objašnjavati i slavu Bozju Exclamation ...

imam i ja neko slično iskustvo... molite svoga anđela čuvara da pazi na onog koji nam je predodređeno-darovan od Gospodina, iako ga još možda nismo ni upoznali, a ni susreli...

Bili blagoslovljeni svi od reda.
jesus freak

PostanoPostano: ned 07 stu 2004, 21:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hej marko brate sada si me podsjetio...
ha ha ha kako je ovo smjesno... zamislite, dok jos nismo bili zajedno moja djevojka i ja bili smo jednom u kapucinskoj crkvi i molili smo izmedju ostalog i za nase buduceg decka i djevojku a nismo ni sanjali da cemo to postati bas mi. da marko je to super rekao, molite za tu osobu i blagoslivljajte ju cak iako ju mozda jos niste ni upoznali.
vasha a ti si pitala kako im to predloziti? pa ja svojoj nisam morao predloziti. kod nas se to podrazumjevalo, ali znas sto? reci mu iskreno, otvoreno! istina oslobadja. puno sam se puta u to uvjerio. zli nas zeli zavarti da ce nam biti losije ako kazemo istinu, ali to je samo varka. istina oslobadja. ako se odlucis na to da mu kazes sretno! pomolit cu se za tebe!
BTB!

Dorotea

PostanoPostano: pon 10 sij 2005, 11:50
PostNaslov : "Ništa prije braka"
Citiraj i odgovori

Za par mjeseci ću dati obećanje i zanimaju me iskustva koja ste imali.
Ja sam kratko u vezi s jednim dečkom koji i nije baš oduševljen mojom odlukom. Nije da se dvoumim, ali imam osjećaj kao da neću naći dečka koji će poštovati moju odluku. Confused

Ti si moja snaga druge nemam ja,
Ti si moj mir, moja utjeha...
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.