HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 25 ruj 2017, 15:02. Pogledaj neodgovorene postove
Dugo hodanje i predbračna čistoća
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Što mislite, koliko se Katolika pridržava predbračne čistoće?

više od 60% vjernika 
0%
 0%  [ 0 ]
od 20% do 50 % vjernika 
22%
 22%  [ 2 ]
od 5% do 10% vjernika 
77%
 77%  [ 7 ]

Ukupno glasova : 9

Autor Poruka
Slaven_0

Spol: neodređen
PostanoPostano: pon 16 kol 2004, 10:30
PostNaslov : Dugo hodanje i predbračna čistoća
Citiraj i odgovori

Je li moguće da neki par, a posebno se ovo odnosi na studente, živi u čistoći čitavo svoje hodanje, primjerice 5, 6 i više godina? Kako se to odražava na njihovu psihu i njihovu tjelesnost? Je li moguće da mladić i djevojka koji su godinama svakodnevno zajedno izdrže te kušnje uz intenzivan sakramentalni i molitveni život? Mnogi govore da dugo hodanje nije dobro, ali imamo li izbora?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
nata

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 16 kol 2004, 22:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

naravno da je to moguće, al ja ne poznajem takav par.

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
Slaven_0

PostanoPostano: pon 16 kol 2004, 22:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

NI JA NISAM SREO TAKAV PAR I TO ME OBESHRABRUJE....
heartsong

PostanoPostano: pon 16 kol 2004, 22:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja sam ih srela više. i na veliko su mi ohrabrenje, jer vjerujem da to nije najlakša stvar na svijetu...
hihglander bi možda mogao koju stvar reći ovdje... Wink

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trči boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utočište.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Apolon

PostanoPostano: čet 19 kol 2004, 9:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja ih znam nekoliko.

međutim, veza od 5-6 godina je problem.
U prvom redu, po mom skromnom mišljenju nije zdravo hodati 5 do 6 godina.
Znam da mnogi kažu "joj, pa mi se volimo, hodamo već 6 godina od moje 16. godine ali nemamo još uvjeta za ženit se..."

Sve je to OK, međutim 5-6 godina hodati nije zdravo. Anažalost pogotovo nije zdravo ukoliko drže predbračnu čistoću

"Raffiniert ist Herr Got, aber bosshaft ist er nicht" - -Einstein, 1921.
nata

PostanoPostano: pet 20 kol 2004, 22:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a zašto nije zdravo?

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
Apolon

PostanoPostano: uto 24 kol 2004, 8:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nije zdravo....

zole

Spol: muško
PostanoPostano: uto 24 kol 2004, 17:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

e za tu je temu svakako najveci kaolicki strucnjak fra Vjekoslav (ili tak nesto) Frkin!

On ti je napisao onu knjizicu "Hodanje mladica i djevojke"! Covjek se zalaze za cistu vezu (vezu bez grijeha), a to nastoji prezentirati kao vezu bez poljupca (jasno je na kakav se poljubac to odnosi)

U svakom slucaju kaze da je najbolje nakon godine dana u vezi zeniti se! I mislim da je rekao da za vrijeme studija ne moze (ili ne treba) biti neka ozbiljna veza.

Uglavnom, davno sam ja to sve slusao pa se ne sjecam!

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Slaven_0

PostanoPostano: uto 24 kol 2004, 18:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

MISLIŠ NA PATRA VATROSLAVA FRKINA....HE, UPOZNAT SAM SA NJEGOVIM RAZMIŠLJANJIMA....NAŽALOST, PO NJEGOVOM, NE SMIJEM IMATI DJEVOJKU DOK NE ZAVRŠIM STUDIJ....PA ONDA SVE PADA U VODU...

ISTO SE SLAŽEM DA HODANJE 5-6 GODINA NIJE ZDRAVO, ALI IMAMO LI IZBORA?
Gandalf

PostanoPostano: sri 25 kol 2004, 9:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slusao sam i ja Vatrostala, između ostalih bisera najveci je kad je mom frendu rekao da ostavi curu, jer je bio na faksu, kao i ona. Naravno, decko nije bio budala da poslusa staroga, i zato ce se valjda uskoro zeniti s tom curom... Pa mi vi jos nesto pricajte o pateru Vatroslavu! Mogu samo reći da je opasan!

Znas sta...
Slaven_0

PostanoPostano: sri 25 kol 2004, 19:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nisam htio ovo napisati, ali sak kad vidim da ima još ljudi sa sličnim iskustvom...naime, i meni je pater Vatroslav savjetovao da prekinem sa curom....i nisam ga poslušao....i sve mi je draže zbog toga....
zole

PostanoPostano: sri 25 kol 2004, 19:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

e da na njega sam mislio!

on je zapravo super covjek, al ga se ne bi trebalo uzimati zdravo za gotovo!

Naravno da ne tebas prekinuti sa curom! Valjda niste jedno drugome na teret!?

Spomenuo sam Frkina vise zbog dijela teme koji spominje "cistu vezu"... i tu sam opet razlucio nesto sto je on rekao i ono kako bi mi to mogli provoditi!

Poljubac? Ako je grijeh, onda uopce nema dvojbe je li ta veza "katolicka" ili ne! No glavno je pitanje sto je to cista veza (a kao potpitanje kada je poljubac grjesan?)

Ajd bas me zanima sto mislite o tome...

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
majuska

PostanoPostano: sri 25 kol 2004, 20:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

gle, Slaven i Gandalf, po mom misljenju, Frkin ponekad zaista pretjeruje.. necu to nazvat bolescu, al nije mi osobito zdravo sve sto on predlaze...

prije par godina na frami je postojao 1 par... i tako, hodali su oni neko vrijeme i onda su odlucili hodat "po Frkinu"... danas su u sretnom braku i imaju 2 klinaca... dakle, ocito je moguce... e, sad, ja osobno tesko da bi pristala na tak nesto... al, definitivno postoji razlika izmedju poljupca i poljupca... btw, ti cura i decko su hodali doslovce bez ikakve vrste poljubaca!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
heartsong

PostanoPostano: čet 26 kol 2004, 21:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

prema toj teoriji hodanja jedino nakon faksa u biti bi radili upravo ono što radi većina nevejrnika od koji h se želimo razlikovati. ženiti se s onom osobom s kojom smo u trenutku kad završimo školovanje. I ta bi osoba trebala biti ona prava, Bogom dana za tebe.
Činjenica je da Bog ne djeluje prema toj šabloni. To znači da će nam Bog dati ponekad da tu osobu upoznamo možda čak i usred srednje škole...a možda i ranije. možda u tridesetoj, možda na faksu. ali će nam dati i snage das izdržimo sve te godine u apstinenciji i čistoći.
Uostalom, smatram da je godinu dana premalo vrijeme hodanja. možda nije zdravo biti s nekom osobom 5-6 godina, ali definitivno je još ne zdravije biti samo godinu dana. Kao prvo, nemoguće je osobu u tom vremenu potpuno upoznati u svim njenim izdanjima, a kao drugo potrebno je bar godinu i pol, a možda i više, da prođe ona faza zaljubljenosti... nema goreg nego da ona prođe, a ti shvatiš da s osobom koju si oženio nije osoba koju voliš.
naravno, kao i svugdje i ovdje postoje iznimke.

Zar svejedno je?

Utočište.
Slaven_0

PostanoPostano: čet 26 kol 2004, 22:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

UMJERENOST PRIJE SVEGA....NIJEDNA KRAJNOST NIJE DOBRA, PA NI OVA O KOJOJ GOVORI FRKIN....ŽIVJETI PO SVOJOJ SAVJESTI- MISLIM DA JE TO KLJUČ....
Slaven_0

PostanoPostano: čet 26 kol 2004, 22:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

POLJUBAC NIJE GRIJEŠAN SAM PO SEBI....OSOBNO MISLIM DA SU POLJUPCI STRAŠNO VAŽAN DIO VEZE, JER MORA POSTOJATI ODREĐENA TJELESNA VEZA IZMEĐU PARTNERA....
zole

PostanoPostano: čet 26 kol 2004, 22:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da, da...

to i jest pitanje: Kada je poljubac gresan???

heartsong

PostanoPostano: čet 26 kol 2004, 23:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kada se u iza njega pojavi požuda, ja predpostavljam... poljubac kao davanje i primanje nije grešan.

Zar svejedno je?

Utočište.
Apolon

PostanoPostano: pet 27 kol 2004, 11:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neznam, ja smatram da je Frkin zastranio po tom pitanju zato jer smatra kako se čak ne smiju mladić i djevojka držati za ruke jerbo bi moglo kod jednog od njih doći do požude, a nedajbože poljubac jer bi mogućnost još veća da dođe do požude odnosno dalje do seksualnog odnosa.

Mislim da uvelike pretjeruje.
Naravno, nikome ne branim -tko voli nek izvoli, ali smatram da je u krivu.
Naravno da je s poljupcima veća napast da se padne u spolne odnose, no zar ćemo bježati od napasti ili se treba sa napašću boriti?

Po tome ne bismo smjeli voziti auto jer je veća opasnost da ćemo poginuti za volanom nego da se doma zaključamo u sobu ko Howard Hughes, pa zar to znači da ne smijemo vozit auto i da je to grijeh zbog toga što se dovodimo time u potencijalnu opasnost?

Ono što me kod vatroslava smeta i dapače iritira jest to što smatra da je bilokakav oblik poljupca između mladića i djevojke GREŠAN, što je idiotarija, a da ne kažem to da svima oji studiraju govori kako trebaju prekinuti vezu, a ženama govori da netrabaju ići na faks -jednom riječju -debilno.

zole

PostanoPostano: pet 27 kol 2004, 23:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hmmm... ja na to gledam ovako:

danasnji je mladi covjek otisao na jednu stranu. Frkin nastoji te iste ljude vratiti negdje na sredinu govoreci o drugoj krajnosti...

Jedna je stvar ipak zaboravljena: Frkin je definitivno covjek sa ogromnim iskustvom i ljudima iza sebe koji mogu posluziti kao primjeri. No, to ne znaci da je njegov put jedini, a isto tako ne znaci da je njegov put debilan ili nesto slicno! Kako si i sam rekao - tko voli nek izvoli.

No, da se vratim na poljubac...

Teolozi definiraju nesto kao "bliza gresna prigoda". To bi bilo nesto kao povod grijehu. Prema tome ako je poljubac povod grijehu (ponajprije pozudi) tada je ljubljenje cinjenje grijeha i tada bi ga se trebalo izbjegavati. Isto kao i drzanje za ruku (hmm... ako to ikoga navodi na grijeh!?) ili bilo koji drugi oblik komunikacije (mozda cak i verbalne)... sve sto je bliza gresna prigoda se treba reducirati. U tome je kvaka!
Ako cemo malo dublje razmisljati... pustimo za sad na stranu je li pozuda grijeh... Ako dvoje mladih "odrastaju" u vezi u kojoj je prisutna pozuda, doci ce vrlo vjerojatno i do sebicnosti... e sad dvoje mladih zajedno zivi (u vezi) neko vrijeme u takvim uvijetima... sto je za njih ljubav? sex? koliko se samo brakova raspalo upravo iz takvih razloga!!!
Reci cete da pretjerujem i pravim od muhe slona, no uistinu je cista veza (dakle, veza "bez grijeha" koliko god je to moguce ostvariti) put prema pravoj ljubavi i jednog dana kvalitetnom braku i sretnoj obitelji!
Dakle, mislim da cak i odnos prema poljupcu (i ostalim oblicima privzenosti) ima ogroman utjecaj na nas same te jednog dana na nasu obitelj.

ps. sorry na poduzem postu...

Apolon

PostanoPostano: sub 28 kol 2004, 9:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ha!

Meni je svaki put kad vidim žensku prigoda za grijeh jer tko zna da li ću bit pijan u roku pola sata pa završit s njom u krevetu...

Znači li to da trebam izbjegavati ženske?
Ili pak ako se i napijem s nekom ženskom da se trebam kontrolirati?

Nemojmo brkati kruške i jabuke.

davorseljan

PostanoPostano: sub 28 kol 2004, 15:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se da su metode koje savjetuje Vatroslav Frkin zastarili i to definitivno. Samo žalosno je što su ga neki 'biseri i biserke' poslušali. Kako im je danas to samo te osobe znaju.
Nema prepreke koja može ako je veza prava to prekinut.
Danas se parovi odlučuju na brak tek onda kad se materjalno (stan, posao, plaća s kojom mogu pristojno živjeti) osiguraju.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Slaven_0

PostanoPostano: sub 28 kol 2004, 19:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bez obzira na sve u Frkinovim stavovima ima ono nešto i sigurno nisu besmisleni...iako mi je takav put nezamisliv. Ako bi malo dublje kopali po tome možda bi i shvatili ali mislim da se svi toga bojimo...
Ne bih se složio da svojim radikalnim stavovima može vratiti mlade na sredinu, jer oni koji su "skrenuli s puta" na ovaj način sigurno vratiti ne može.
zole

PostanoPostano: sub 28 kol 2004, 19:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

uza sve kontra primjere, znam ih nekoliko koji su bas po njegovom savjetu uspjeli spasiti skoro unistenu vezu...

apolone... biti pijan, zavrsiti u krevetu... nisu li to vec dva grijeha? Znaci li da covjek ne odgovara za svoje postupke kada je pijan??? hmmm... zanimljivo...

jelena

PostanoPostano: ned 29 kol 2004, 22:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Je l' ima ovdje nekog tko je iz prve ruke isprobao Frkinov recept?
Ja se slažem da je to preradikalna verzija "čistog hodanja" i da se čistoća može čuvati i s poljupcem i s držanjem za ruku! I nitko me neće uvjeriti u suprotno jer znam da je to moguće!!! Ja ne ispovjedam poljubac, to nije protiv moje savjesti.
A što se tiče Frkina, ljudi koji ga poslušaju, lete u brak samo zato da ne bi došli u napast, ne stignu se pošteno ni upoznati, a to je prilično neodgovorno. Ne kažem da se treba čekati 5 godina, ali ne treba ni ulijetati u nešto tako ozbiljno. Kriterij koliko dvoje treba hodati prije braka je da su oboje zreli i spremni za brak i da su se dovoljno dobro upoznali. E sad, koliko kome treba za to vremena, to je individualno.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.