HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 21:01. Pogledaj neodgovorene postove
Dugo hodanje i predbračna čistoća
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Što mislite, koliko se Katolika pridržava predbračne čistoće?

više od 60% vjernika 
0%
 0%  [ 0 ]
od 20% do 50 % vjernika 
22%
 22%  [ 2 ]
od 5% do 10% vjernika 
77%
 77%  [ 7 ]

Ukupno glasova : 9

Autor Poruka
Gladijator

Spol: muško
PostanoPostano: ned 30 kol 2009, 15:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Je teško je ali ne i nemoguće,jer Bog to od nas nebi tražio.I sam sam sve prošao i mućio sam se,to je stvarno teško,ja i moja dijevojka(sad već 6 g.žena)pazili smo da ne dolazimo u takve prilike,i najćešče smo bili u crkvi.I danas je teško živjeti i bračnu čistoću,ali hvala Bogu borimo se,imamo molitvu i sakramente,koje je najjaće oružije bez kojeg sigurno nebih izdržao.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: lucija, vjernik, Magali, Sarah
Dubravko

PostanoPostano: uto 01 ruj 2009, 6:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne znam koliko ste ti i sadašnja supruga hodali, ali nije isto nakon 2, 5, 7 i više godina. I ja se nastojim boriti molitvom i sakramentima; ali, što se čistoće tiče, to mi ne daje mir. Očito, biologija traži svoje, biologija ima svoje zakone koje ne možemo mijenjati koliko god se trudili...i ta biologija čovjeka, na kojoj nas je Bog stvorio, ne podržava uzdržljivost, baš kao što ne podržava život bez hrane ili pića. Boriti se protiv zakona prirode nije isto kao boriti se protiv krađe, psovke ili laži. I zato se pitam, zašto se moramo boriti protiv nečeg što je potpuno prirodno usađeno u nas? Pri tome ne mislim, da se čovjek mora prepustiti nagonu, nego baš suprotno...
Gladijator

PostanoPostano: uto 01 ruj 2009, 11:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hodali smo 3 godine,i u braku treba živjeti čistoću,a ne samo prije braka,koja nije ništa lakša.Biologija nam ne smije biti izgovor,jer bi svi monasi,svečenici,časne,i mladi koji žive čistoću bili ludi i sve o celibatu i predbračnoj ćistoći bi bila laž.Ja ti ne želim pametovati,jer da nisam osjetio na sebi da se nemože,ni rijeći ti nebih napisao.Uostalom,Bog bi ispao smiješan da traži nešto od nas što nismo u stanju sprovesti,ali uz Njegovu pomoć naravno!
Dubravko

PostanoPostano: uto 01 ruj 2009, 12:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ti govoriš na temelju 3 godine iskustva...ja na dvostruko i još više. Razlika je. Nakon 3 godine godine hodanja nisam razmišljao kao danas. Svećenici i časne sestre koji žive celibat, nemaju (bar ne bi trebali imati) uz sebe dečka/djevojku,..samim time situacija je drugačija i nije problematika ove teme. Nije mi namjera sve svoditi na biologiju, samo želim reći da se borimo protiv onoga što je u nama usađeno i što se ne može kontrolirati poput psovke, laži ili nečega drugoga. Niti to smije biti izgovor za bilo kakvo iživljavanje i ne znam što, poanta je da se prema nauku Crkve moramo boriti protiv sebe i onoga što je u nama usađeno, a osobno - u tome ne nalazim smisao. Osim toga...nije svako stvoren za celibat, ljudi reagiraju različito, pa tako i po pitanju spolnosti, bili oni vjernici ili ne, nekom će biti lakše, nekom teže suzdržati se.
Gladijator

PostanoPostano: uto 01 ruj 2009, 12:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I ja svaku većer liježem sa ženom već skoro zadnje dvije godine,od koje se moram uzdržavat zbog njezinog zdravlja.Ako netko može živjet predbračnu čistoću 1,2,ili 3 godine sigurno mu nije problem ni više.Svi smo pozvani na svetost kaže Krist.Usađen je u nas i egoizam,sebičnost,zavist,oholost,to jest nismo nimalo savršeni,i bez Boga smo nemočni,meni se je osobno puno eže boriti protiv ovih drugih stvari,ali ne mirim se sa time,kao ni sveti Franjo koji se je bacao u trnje divljih ruža kad bi mu bludne misli ili želja za ženom došla u misli.To nam pokazuje da je i svetcima bilo jako taško ali nisu posustajali,već su bili poslušni do kraja.Zar misliš da nećeš biti nagrađen za poslušnost.Ili zašto se ne vijenčati ako nemožeš stvarno izdržati,pa to ti piše i u Bibliji,da oni koji nemogu bez žena da je uzmu k sebi.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Žan
Patrisha

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 06 ruj 2009, 10:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

http://www.skac.hr/phpBB/viewtopic.php?t=780&sid=06393c962f0feaf643cc12803876e6d9
Dubravko

PostanoPostano: ned 06 ruj 2009, 14:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gladijator napisa:
I ja svaku većer liježem sa ženom već skoro zadnje dvije godine,od koje se moram uzdržavat zbog njezinog zdravlja.Ako netko može živjet predbračnu čistoću 1,2,ili 3 godine sigurno mu nije problem ni više.

Hm, meni je. Puno veći problem nego prije 3 godine. I fizički i psihički.

Gladijator napisa:
Svi smo pozvani na svetost kaže Krist.Usađen je u nas i egoizam,sebičnost,zavist,oholost,to jest nismo nimalo savršeni,i bez Boga smo nemočni,meni se je osobno puno eže boriti protiv ovih drugih stvari,ali ne mirim se sa time,kao ni sveti Franjo koji se je bacao u trnje divljih ruža kad bi mu bludne misli ili želja za ženom došla u misli.To nam pokazuje da je i svetcima bilo jako taško ali nisu posustajali,već su bili poslušni do kraja.Zar misliš da nećeš biti nagrađen za poslušnost.

Blago tebi, svaka čast. Meni je puno teže boriti se s (ne)čistoćom. Neusporedivo teže. Jer hormoni čine svoje; za razliku od drugih grijeha, na to ne mogu utjecati. Samo zatomiti, sputavati, a ne vjerujem da je to dobro. I za kasniji bračni život i za zdravlje. Da li Bog to želi od nas?

Gladijator napisa:
Ili zašto se ne vijenčati ako nemožeš stvarno izdržati,pa to ti piše i u Bibliji,da oni koji nemogu bez žena da je uzmu k sebi.

Ovo pitanje slušamo već dugo; cura i ja smo prohodali kao studenti na prvoj godini, i zbog niza razloga se dosada nismo mogli vjenčati. Uostalom, smatram pomalo prizemnim vjenčati se samo zbog seksa. Takvim se postupkom također umanjuje vrijednost braka.

Nadam se da je iz mojih postova vidljivo da ne zagovaram nikakvo slobodnoumno ponašanje; govorim samo o situaciji koja je odraz problema iznesenog na ovoj temi. A poznajem još parova u Crkvi koje muči ovaj problem, a odgovor ne mogu dobiti. Jer se ne govori otvoreno i konkretno. Jer se zanemaruju neke stvari. Ova tema veže još niz drugih problema, od kojih se neki mogu nastaviti i u braku...
Mara

PostanoPostano: ned 06 ruj 2009, 14:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Znam da u Zagrebu postoji studentski kapelan, postoje neki od isusovaca koji se posebno bave problematikom braka i obitelji - jeste li njih konzultirali?
Osobno moram reći da ovakve probleme ne mogu shavtiti, odnosno ne vidim ih.
Nejasno mi je radi li se o vezi koja je priprema za brak ili o čemu drugome. Znam i studentskih brakova. Doista, ne kužim, ali... možda je mene pregazilo vrijeme

Ljubi i čini što hoćeš
Gladijator

PostanoPostano: ned 06 ruj 2009, 19:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dragi brate ne želim ti popovati,niti prićati o nećemu u što ne vjerujem,ili ne proživljavam.Znaš i sam da za sve u životu što vrijedi,pa i za život viječni i blagoslovljen brak,treba nosit križ i trba proći kroz vatru iskušenja.U ovom slučaju,prihvati svoju seksualnost i moli Boga da te blagoslovi strpljenjem i žrtvovanjem za vaš brak,meni je to bila kušnja prije braka i točno znam kako se osiječaš,bilo je teško ali sam se opirao,molio,plakao,klečao,znojio se,biježao od kreveta gdje bi se zatekao sam sa zaručnicom,i vjerujem da nas je Bog danas blagoslovio sa petero prekrasne dijece (za sada) u braku,sa strpljenjem jedno prema drugom i živjeti čistoču i u braku koja će ti biti i teža ako se prepuštaš biologiji i hormonima,jer to nas goni dok smo živi.Svaki dan je nova borba,svako jutro se moraš opasati kako kaže sv.Pavao i krenuti u novi dan.Ući se čuvati prije braka,pa će ti biti i lakše u braku,jer ako sad počmeš Bog će te nagraditi.Kao u priči,kad se je zapalila crkva i sve je izgorilo,jedino nije jedna posuda od pečene gline,jer je već prošla kroz vatru,tako i mi!"Sinko moj,hočeš li stupiti u službu Božju,...pripravi duh svoj za napast.Pa mi smo ovdije na zemlji samo zato da budemo napašču iskušani.Na zemlji sve je kušnja.Križ i nevolje iskušavaju nas time da draže našu oholost,blagostanje i čistoču.Naš život je postojani boj,i to boj u kojemu se Krist sa nama bori."Padat ćeš u taj grijeh,ali kaže Bog,"Ne zanima me koliko si puta spao u blato nego koliko se u njemu zadržavaš!!".Ne prosi Boga da te oslobodi napasti,nego ga radije moli za milost da je svladaš i ispuniš Njegovu svetu volju.Tko se ustručava boriti,odriče se krune.Uzdaj se u Boga i Bog će se boriti u tebi,s tobom i po tebi!Sv.Augustin kaže"ako si u dvojbi između dva puta,uvijek izaberi teži!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PPobune tijela,kao i srdžba i požuda ostavljeni su u našoj unutrašnjosti,da se hrabrim opiranjem vježbamo u duhovnoj borbi.Oni su kao Filistejci,protiv kojih se pravi Izraelac uvijek mora boriti,a da ih ipak ne može uništiti,oslabiti ih dakako možemo,ali uništiti nikada.Požuda tek umire,kada mi sami umremo,dok živimo,živi i ona u nama.Ona zaslužuje svakako da je mrzimo i odguravamo,budući da je od grijeha postala i neprestano na grijeh draži...................Čim dulje traje napast,s tim je jasnije da nisi na nju pristao.Ako đavao nastavlja kucati na vrata tvoga srca,to je dokaz da još nije našao ulaz.Jer neprijatelj ne opsijeda tvrđavu koju je već osvojio.Dokle god traje borba ,nije još skršen otpor.!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ne želim ulaziti u razloge tvojeg odgađanja vijenčanja,već bi samo htijeo reći kao bratu,da ako toliko voliš svoju dijevojku da joj daruješ svoje tijelo koje je povezano sa dušom i duhom,onda se nemaš ćega bojati,A ako nisi siguran onda oprezno sa svojim hramom Duha Svetoga,ne daji ga nikome za kojeg se nisi siguran ili spreman pred Bogom vezati iz bilo kojeg razloga.(Oprosti ako je zvučalo malo grubo,ali budi poslušan Bogu do smrti na križu kao Krist,i ne boj se da nećeš izdržati)Nema svetca koji nije dobar križ potegao!!!!!
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Dubravko
Dubravko

PostanoPostano: ned 06 ruj 2009, 19:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da veza ne vodi braku, bilo bi uopće glupo raspravljati ovdje i izdvajati vrijeme za raspravu. Nismo konzultirali navedene svećenike, ali jesmo neke druge, koji također rade s mladima. Savjeta je bilo raznih; od iznenađujuće liberalnih do ekstremno strogih, i po čemu se sad ravnati?!

Potpuno mi je jasno da ne razumiješ nešto, kroz što nisi prošla. Ili se možda varam? Ne vjerujem da je stvar u vremenu i godinama.

Studentski brakovi su posebna priča; i ja znam za nekoliko takvih, no nisam siguran da zadovoljavaju sve pretpostavke braka, niti da su sklopljeni s punom odgovornošću. Što ne znači da je uvijek tako.
Mara

PostanoPostano: ned 06 ruj 2009, 20:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Doista nisam prošla, jer sam se udala nakon nepune godine hodanja.

Ljubi i čini što hoćeš
lucija

Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraća u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: sri 09 ruj 2009, 15:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Unaprijed se ispričavam ako mi neka rečenica ne bude na mjestu, ne bih htjela nikoga uvrijedit, samo svoje mišljenje dati... Wink
Prvo da ti zahvalim, gladijator, postevi na ovoj temi su ti stvarno super, nekako mi je lakše kad čujem neko takvo iskustvo, kao tvoje Wink Smile

Inače, ja također studiram i u vezi sam, pa mi je ova tema bliska. Nemam puno osobnog iskustva (u vezi sam s dečkom "samo" godinu i po ), ali s obzirom da oboje imamo još barem 3 godine studiranja, razmišljamo često o ovakvim stvarima. Mislim da nije nimalo lako živjeti vezu u čistoći, pogotovo dečkima, ali ne mislim da je to nemoguće. SLažem se da treba bit ozbiljan, malo istrpit, razmišljat, a ne se zaletit u brak, pogotovo ne samo radi sexa (kako kaže dubravko).... Ali... Koliko paru treba da shvati što je za njih Božja volja vrlo je individualno, al mislim da bi nakon 2-3 godine u svakom slučaju trebalo bit jasno. Previše rastezat vezu po meni je jednako nerazumno, kao i prekratka veza prije braka. I besmisleno.

A šta se tiče studentskih brakova, znam više primjera parova koji su se vjenčali za vrijeme studija (ne zbog toga šta nisu mogli izdržat čistoću, već su shvatili da je brak Božja volja za njih). Nije im bilo lako, ali nikad nisu gladovali, ni oni ni djeca, niti su se pokajali što su stupili u brak za vrijeme studija Wink

Nemojmo zaboraviti: ispunjajući Volju Božju prolazi se iznad poteškoća... ili ispod njih... ili sa strane. Ali se... prolazi! (Escriva)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Žan
bibica

PostanoPostano: uto 20 lis 2009, 21:49
PostNaslov : LJUBAVNE VEZE
Citiraj i odgovori

zanima me jedna stvar. s dečkom sam u vezi već 3,5 godine. ispočetka smo dečko i ja spavali zajedno, sve do kad nismo upoznali Isusa i počeli se pridržavati 10 Božjih zapovijedi pa tako i bludnosti. dečko i ja već neko vrijeme nemamo spolne odnose i odlučili samo da na tome ostane sve do braka (ako će ga uopće biti). još prije kad samo dečko i ja spavali zajedno, često bi prenoćila kod njega. ali sada, budući da smo čvrsto odlučili izbaciti iz naših života grijeh bludnosti, ne znam da li je pametno i dalje spavati kod dečka, iako nemamo namjeru spavati zajedno. pa me sad zanima, da li je kršćanski to da ja odem k njemu spavati, čak i u istu sobu, mada nemamo nikakve namjere?
dora

PostanoPostano: sri 21 lis 2009, 17:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

moje je mišljenje da možeš kod njega otići prespavati...ALI se na taj način dovodite u napast.. Rolling Eyes ako ćete se moći oduprijeti toj napasti palac gore

Ma tko ja bio,
ti me poznaješ,
tvoj sam
Bože moj!
Magali
mod team

PostanoPostano: čet 22 lis 2009, 6:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Treba se truditi biti čist u ljubavi...
na bilo kojem mjestu...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: čet 22 lis 2009, 8:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zašto ne bi bilo kršćanski; samo sebi tto nije problematično ni griješno, ne bi trebala tu imati nekih zapreka.
Žan
mod team leader

PostanoPostano: čet 22 lis 2009, 12:29
PostNaslov : Re: LJUBAVNE VEZE
Citiraj i odgovori

bibica napisa:
dečko i ja već neko vrijeme nemamo spolne odnose i odlučili samo da na tome ostane sve do braka (ako će ga uopće biti).

"Ako će ga uopće biti"? Ne razmišljaš/te ozbiljnije o braku, nemate želju, unatoč tome što ste već 3,5 godine u vezi?

bibica napisa:
još prije kad samo dečko i ja spavali zajedno, često bi prenoćila kod njega. ali sada, budući da smo čvrsto odlučili izbaciti iz naših života grijeh bludnosti, ne znam da li je pametno i dalje spavati kod dečka, iako nemamo namjeru spavati zajedno. pa me sad zanima, da li je kršćanski to da ja odem k njemu spavati, čak i u istu sobu, mada nemamo nikakve namjere?

Kažeš da si često prenoćila kod njega onda kad ste "spavali" zajedno. Moje pitanje je: a zašto bi sad otišla k njemu spavati (bez navodnika), tj. prenoćiti? Kad čovjek spava (bez navodnika) ionako nije svjestan okoline Wink Ako nema druge mogućnosti nego da se nalazite tako navečer, mislim da bi ipak bilo bolje da svatko ode spavati k sebi doma, u obitelj kojoj pripada. Ako Bog dâ i osnujete svoju obitelj, onda će zajedničko spavanje (sa i bez navodnika Laughing) imati svoju puninu i smisao jako sretan A sada, svaki put kad se rastajete tako navečer i idete svojim kućama, imajte na umu tu stvarnost koju priželjkujete i vaša radost iščekivanja će rasti do ispunjenja u braku jako sretan

Slažem se s Dubravkom da to noćenje samo po sebi nije problematično i grešno, ali isto tako se slažem i s dorom da čovjek unatoč svojim čvrstim odlukama može u prigodi popustiti i prepustiti se, nakon čega izgubi radost i počinje gubiti vjeru u sebe.. Zato je sigurnije i plodonosnije za dušu ne dovoditi se u takve prigode koje su nekad, tj. koje bi mogle završiti neželjeno.

Mislim da je jedina prava radost u predbračnoj vezi živjeti u čistoći i nevinosti, s velikim poštovanjem prema sebi i njemu/njoj, i na duhovnoj i na tjelesnoj razini, jer par se tako usmjerava na jedinstvo i svetost braka i posvješćuje si izvanrednost i veličinu tog Božjeg dara i blagoslova jako sretan Oni koji tako gledaju na brak, sigurno će prije braka živjeti u velikoj radosti iščekivanja, čuvajući tako svetu čistoću duše i tijela jako sretan I siguran sam da Bog obilato blagoslivlja takve parove i vodi po svojoj volji prema ostvarenju jako sretan

I kako sam spomenuo već nekoliko puta u ovoj temi, čistoća je stvar sadašnjosti, odluka koju uvijek danas želim živjeti, bez obzira na pogreške u prošlosti jako sretan Ustrajte i živite tu radost iščekivanja Wink Bog s vama pozdrav

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 5rich
Dubravko

PostanoPostano: pet 23 lis 2009, 6:50
Citiraj i odgovori

Žan napisa:

Mislim da je jedina prava radost u predbračnoj vezi živjeti u čistoći i nevinosti, s velikim poštovanjem prema sebi i njemu/njoj, i na duhovnoj i na tjelesnoj razini, jer par se tako usmjerava na jedinstvo i svetost braka i posvješćuje si izvanrednost i veličinu tog Božjeg dara i blagoslova jako sretan

Ja tu ne osjećam radost, već samo žrtvu. Ali kao što sam spomenuo, različiti smo i različite su životne situacije u kojima se nalazimo...
bibica

PostanoPostano: pet 23 lis 2009, 20:39
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
Ne razmišljaš/te ozbiljnije o braku, nemate želju, unatoč tome što ste već 3,5 godine u vezi?

naravno da smo već o tome razmišljali, često i o tome pričamo, i da želimo imati djecu i slično.. ali ja sam tek 2. godina faxa i ne namjervam se udati prije nego završim fax, pa nekao ne želim baš previše planirati unaprijed jer ipak su još duge godine veze pred nama..

Žan napisa:
a zašto bi sad otišla k njemu spavati (bez navodnika), tj. prenoćiti?

nije da ja k njemu dođem samo doslovno spavati i odma ujutro doma, nego većinom dođem popodne i ostanem noćiti tamo, i još se sljedeći dan tamo kod njega.. vjerojatno ide k njemu i dalje kad mi je to navika od prije, a i volim provoditi puno vremena s njim..

Žan napisa:
Mislim da je jedina prava radost u predbračnoj vezi živjeti u čistoći i nevinosti, s velikim poštovanjem prema sebi i njemu/njoj, i na duhovnoj i na tjelesnoj razini, jer par se tako usmjerava na jedinstvo i svetost braka i posvješćuje si izvanrednost i veličinu tog Božjeg dara i blagoslova jako sretan Oni koji tako gledaju na brak, sigurno će prije braka živjeti u velikoj radosti iščekivanja, čuvajući tako svetu čistoću duše i tijela jako sretan I siguran sam da Bog obilato blagoslivlja takve parove i vodi po svojoj volji prema ostvarenju jako sretan

hvala ti na ovim riječima, to me definitvo ohrabljuje i daje mi snage da se i dalje pokušavam nekako tome oduprijeti, mada mi je teško, posebice mom dečku.. i velika mi je potpora da bog takve parpove blagoslivlja kasnije (mada ne znam na koji način točno, al neka, nek me to vodi...) Smile
Sarah

PostanoPostano: uto 27 lis 2009, 16:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kao prvo, fax nije prepreka za brak. Ne kažem da se treba ili je poželjno ili štogod ženiti se za vrijeme faksa, ali unaprijed odlučiti : još par godina nećemo razmišljati o braku... To je neprirodno i vrši nasilje nad vezom.

Veza bi trebala kao svoju primarnu (usudila bih se reći i jedinu) svrhu imati upoznavanje i pripravu za brak, ako brak unaprijed (makar i na neko vrijeme) izbaciš iz razmišljanja, što ostaje?

što se tiče prespavljivanja. To po mom mišljenju nije dobro iz već navedenih razloga ili i zbog slijdećeg. Na takav način se vrši privid. Želja zaljubljenih je biti stalno zajedno i normalno se to ostvaruje u braku. Ako ti kod njega stojiš dva dana onda stvaraš privid zajedničkog života i potreba za pravim zajedničkim životom se potiskuje.

@Dubravko:

Radost čistoće i proizlazi iz žrtve, ali i iz slobode. A da bisnmo mogli osjetiti radost u žrtvi i križu, nužno je biti što bliže sjedinjen s Kristom. Vjerujem da možeš sebi olakšati. Pokušaj biti bliži Kristu: kroz molitvu, sakramente. Može ti pomoći i neka zajednica...

"Gospodin je moja snaga i moja pjesma."
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Bepo

PostanoPostano: pon 02 stu 2009, 9:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hodao sam sa ženom oko 2,5 godine prije braka , a već smo u braku 7,5 godina, Nismo imali odnose priej braka iako smo mogli kad smo htjeli jer sam imao stan i nitko nas ne bi uznemiravao. Međutim, odlučili smo tako a jedan od razloga bio je AKO SLUČAJNO OSTANE TRUDNA NE ŽELIM DA MI TO BUDE RAZLOG ZA BRAK, NITI ŽELIM DA ME DJETE IZNENADI PA DA MI BUDE TERET. Znao sam da će kasnije u braku biti problema i trzavica i ne bi sebi dozvoli da mi se u glavi pojavljuju sumje kako bi bilo dobro da nije bila trudna jer je ne bi oženio, ili kako su me djeca prisilila na brak, želio sam da kada se dogode problemi budem siguran i da to tada sebi mogu reći da sam u brak ušao sto posto slobodno bez prisile i da je to bi moj izbor.
I vjerujte evo vam ispovjedi moje osobne, strašno mi to pomaže svakodnevno.

Svi kažu da su od 7-10 godine braka vrlo krizne godine. Moram priznati da osjećam taj tert i da se četo dogode razne trzavice i da mi je ponekad puna kapa. Brak je vrlo složen i na njemu treba raditi, predbračna veza može biti zabavna, ali mislm da vrijem faksa ili srednje škole zahtjeva da se posvetimo nečemu drugome, a ne ozbiljnoj vezi, zbog toga prioriteti onome čemu i odgovara vrijem, fakultet je bitan i obrazovanje, a to nije period kada si možemo priuštiti vrlo ozbiljne veze na kojim treba puno raditi i uložiti veliki trud. Veza može biti usputna, ali priznati ćete da se vrlo često nije ozbiljna, a to vidit iz osobnih iskustava kako često te veze završavaju. Problem se nameće što sa mojim tijelom nakon puknute veze, e dobro je ako je bila jedna, ali ako ih se dogodiulo više, čije je bilo moje tijelo, kome sam se sve dao, što me to onda razlikuje od unosnog biznisa prostitucije, po meni se čini samo jedna stvar, NIŠTA NISAM USPIO ZARADITI, A DOBRO SAM SE NUDIO.

Nadam se da shvaćate moje izlaganje i još jedna stvar.
Iako nism imao predbračne odnose, često sam pričao s drugima koji su mi govorili o svojim iskustvima:

- PREDBRAČNI ODNOS može biti zabavan, može završiti na kraju i kao bračni, ali nitko ti to ne garantira, četo je vrlo neodgovoran, često i prečesto je razlog prekida jer se događa da veza ide ka ozbilnijoj, a još nije vrijem za to, uglavnom ne ispunja osobu koja ga konzumira, pa se zbilja svodi četo na samo puko zadovoljavanje nagona.
- BRAČNI ODNOS je sakrament u kojemu Bog daje poseben milosti mužu i ženi jer će NJIH dvoje POSTATI JEDNO TIJELO. Ja osobno mogu posvjedočiti da se poslije odnosa, ali i već za vrijem njega, naša dva svijeta spajaju u jedno, nestaju trzavice, nestaju kule i bedemi, a dolaze zelene livade zadovoljstav i jedinstva. Bračni odnos popravlja sve ono što se prije njega srušilo.

Često su me ljudi pitali kako si se mogao oženiti, a da prije nisi provao da li ti žena odgovara u krevetu, i što da niste odgovarli jedno drugome, koko bi onda izašli na kraj, da li bi ti onda Boga spasio brak, uz loš sex.

Bio bi ponosan da mogu na to odgovoriti i ovo je uvijek bio moj odgovor:
Dok su drugi tražili svoju idealnu ženu i isproibavali sve što se na tržištu nudi ja sam odmah naleti na pravu, naš odnos je jedinstven i od svih žena koje sam mogao imati ova mi je najbolja, ne osjećam se zakinut nizašto jer sve što poželim u sobi to i uradim, sve ono što me ne omalovažava radim i ne sramim se ničega jer je to moja žena. Od početka smo se dogovorili da ćemo biti otvoreni i da nećemo skrivati svoje osjećaje, sada to i radimo.

Osim toga poanta je da sam slobodan i da mogu svoju ženu ostaviti kad god želim, mogu naći drugu, koja bi možda mogla biti bolja, mogu otići od djece ja sve mogu jer sam slobodan, nitko me nikada nije držao za roba i nikada se nikome nebi toliko ptlačio. Što god zaželim ja mogu, ali
ja sam OZRAČEN ljubavlju Isusovom koja se za mene uzdigla na križ, on me svakodnevno pogleda sa osmjehom i pita me SVIĐALI SE TEBI MOJ KRIŽ, a ja često kroz suze odgovaram

Gospodine nism dostojan niti tvoga pogleda niti tvojih riječi, ali ako hoćeš, ti možeš mene uzdignuti na križ. Ja sam slobodan i u slobodi koju mi je dao LJUBITELJ KRIŽA izabirem ovo što jesam , izabirem SLOBODU KRIŽA LJUBAVI.

Veliča duša moja Gospodina
i kliče duh moju u Bogu Spasitelju mome
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Sarah, Patrisha, 5rich, lucija
Sarah

PostanoPostano: pon 02 stu 2009, 17:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Divna razmišljanja... Osobito zadnje rečenice su me se dojmile. Za tebe nema zime i nema šanse za veće probleme ni u braku jer očito ste utemeljeni na Stijeni koja je Krist. A to je jedina garancija za Život. Very Happy

Jedino muči me stalno to poimanje da je faks pretpostavljen braku... Ne želim reći da nije bitan, ali smatram da je u životu daleko najvažniji fakultet obitelji... Naći pravu osobu jer uz takvu je sve moguće premostiti. Ako nađeš osobu koja je spremna biti jedno s tobom i da je to Jedno na Bogu utemeljeno, onda zaista vjerujem da nema te prepreke koja nas može zaustaviti.

I što biste napravili da svoju pravu osobu susretnete na faksu? Biste je stavili na čekanje jer nije vrijeme za ozbiljnu vezu? Može li se život staviti na čekanje?

"Gospodin je moja snaga i moja pjesma."
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: uto 03 stu 2009, 9:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sarah napisa:
Divna razmišljanja... Osobito zadnje rečenice su me se dojmile. Za tebe nema zime i nema šanse za veće probleme ni u braku jer očito ste utemeljeni na Stijeni koja je Krist. A to je jedina garancija za Život. Very Happy

Jedino muči me stalno to poimanje da je faks pretpostavljen braku... Ne želim reći da nije bitan, ali smatram da je u životu daleko najvažniji fakultet obitelji... Naći pravu osobu jer uz takvu je sve moguće premostiti. Ako nađeš osobu koja je spremna biti jedno s tobom i da je to Jedno na Bogu utemeljeno, onda zaista vjerujem da nema te prepreke koja nas može zaustaviti.

I što biste napravili da svoju pravu osobu susretnete na faksu? Biste je stavili na čekanje jer nije vrijeme za ozbiljnu vezu? Može li se život staviti na čekanje?

Ma lijepo zvuči, i lijepo je kad se može ostvariti. Ali...ako se ne varam, brak pretpostavlja određenu samostalnost barem muža ili žene, a danas je česta situacija da se ni jedno ni drugo (kao studenti) ne mogu samostalno ni financijki ni ikako drugačije brinuti o sebi, a kamoli kao studenti ovisni o svojim roditeljima, stipendijama itd. uspostaviti zajednički život u braku. Lijepo zvuči, super ako se može, ali nije sve tako crno-bijelo. Dapače, vrlo često je nemoguće.
Jopica

PostanoPostano: uto 03 stu 2009, 15:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, Bepo je napisao prekrasno svjedočanstvo.

Ja mislim da ta priča oko isprobavanja prije braka ne drži vodu, jer se već na početku veze privučemo i mirisom i feromonima, poljubac je isto vrlo dobar indikator ...
Sumnjam da je korak kao što je odluka za brak tako olako donesen i na podsvjesnoj i svjesnoj razini da već ne znaš da li ti se sviđa ta osoba.
Uostalom milost Božja je čudotvorna, ne znam što nam sve On daje i što nam je sve spreman dati, zašto bi sumnjali u to da ako nas već poziva na brak da nam neće dati
i seksualnost i uživanje u bračnoj ljubavi.

"Molitva" je poniznost čovjeka, koji priznaje svoju duboku bijedu i veličinu Boga kojemu se obraća i kojemu se klanja na način da sve očekuje od Njega, ništa od sebe.
Sv. Josemaria Escriva
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: čet 19 stu 2009, 10:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jopica napisa:
Da, Bepo je napisao prekrasno svjedočanstvo.

Ja mislim da ta priča oko isprobavanja prije braka ne drži vodu, jer se već na početku veze privučemo i mirisom i feromonima, poljubac je isto vrlo dobar indikator ...

Ne kužim ovaj dio posta. Ako ćemo biti dosljedni, nećemo se pozivati na mirise, feromone i poljupce...jer feromoni vode tjelesnoj privlačnosti - a ona potiče spolni nagon. Opet smo na nekoj kemiji i biologiji. Koju očito stalno nastojimo potisnuti...ne znam, čini mi se kao da si svako malo skačemo u usta. Uzimamo, što nam u kojem trenutku odgovara.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.