HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 13 stu 2019, 16:06. Pogledaj neodgovorene postove
Zlatko Sudac i karizma
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Žan
mod team leader

Spol: muško
PostanoPostano: ned 18 sij 2009, 10:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

NaiĆ°oh na zanimljiv intervju sa vlĆØ. Sucem u HRT-ovoj emisiji "Veterani mira" emitiranoj 27.12.2008. Vrijedi pogledati i posluÅ”ati! jako sretan ƈetiri su video-isjeĆØka, svaki po oko 6 minuta... Smile

. .

. .

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: vjernik, Felicita
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 23 tra 2009, 21:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

baŔ mi ga je žao jer u zadnje vrijeme neki novinari željni senzacija viŔe prate kakve cipele nosi nego ono Ŕto radi! A radi mnogo i vrijedno!

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Specijalac

PostanoPostano: čet 07 svi 2009, 10:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo sam naÅ”ao u veĆØernjem, pa me zanima vaÅ”e miÅ”ljenje u vezi ovoga teksta.

Ja se sa nekim stvarima nažalost mogu složiti.

Tko je vlĆØ. Sudcu zabranio seminar u Areni?
6. svibanj 2009.
Darko paviĆØiƦ

Zagrebom veƦ neko vrijeme kruže priĆØe i najave o jednom od najveƦih seminara duhovne obnove ikad održanih. Naravno, vodio bi ga najpopularniji karizmatik u Hrvatskoj vlĆØ. Zlatko Sudac. Prvo se spominjao Hipodrom (na kojemu je prije 15 godina papa Ivan Pavao II. okupio milijun vjernika!), a nakon toga sportska dvorana Arena. Iz krugova bliskih vlĆØ. Sudcu moglo se ĆØuti kako se krenulo u rezervaciju Arene, ali da se nakon toga brzo odustalo. Kaptolski kuloari zaÅ”uÅ”kali su da je balon od sapunice probuÅ”io osobno zagrebaĆØki nadbiskup kardinal Josip BozaniƦ, koji je nedavno izjavio kako ne odobrava da se oko vlĆØ. Sudca stvara kult.

SluĆØaj je htio da se sve to dogodi nekako u vrijeme nakon Å”to su hrvatski biskupi na svome zasjedanju oÅ”tro kritizirali domaƦe karizmatike. Prigovaraju im Å”to se njihova popularnost bazira samo na emotivnom doživljaju vjere, a ne na cjelovitom. ProÅ”irila se priĆØa i o nekoj crnoj listi, na kojoj su, navodno, fra Smiljan Kožul, fra Ivo PaviƦ i vlĆØ. Dražen RadigoviƦ. Ali i - Zlatko Sudac. DoduÅ”e ne kod svih biskupa, ali kod nekih da.

Iza vlĆØ. Sudca stoji njegov biskup mons. Valter Župan, no meĆ°u biskupima sve se glasnije ĆØuju prigovori estradizacije SudĆØevih nastupa i pojavljivanja u javnosti. To, navodno, smeta i kardinala BozaniƦa. Govori se o tome i kako je sve manje kontrole nad onim Å”to popularni sveƦenik radiā€¦ Hrvatskim se karizmaticima, zapravo, prigovara da stvaraju neku paralelnu Crkvu. Podsjetilo je to na zbivanja otprije nekoliko godina, kada su sportske dvorane u Hrvatskoj punili strani karizmatici poput o. Jamesa Manjackala, o. Roberta DeGrandisa i p. Rufusa Pereire. Biskupi su im, meĆ°usobnim dogovorom, odluĆØili doskoĆØiti upravo neizdavanjem dopuÅ”tenja za održavanje duhovnih seminara u svojim biskupijama. I tako, uvozni karizmatici, gotovo preko noƦi i Å”aptom padoÅ”e.

Htjeli to priznati ili ne, karizmatici i karizmatski pokreti u Crkvi veliki su izazov danaÅ”njice. S jedne strane postoji i živi uhodana crkvena praksa, sa svim svojim ukalupljenim ritualima, obredima i obvezama, a s druge je zaživjela i doslovce buja jedna živa i osebujna Crkva, koja se hrani i nadahnjuje najizazovnijim porukama iz EvanĆ°elja. Ova prva Crkva pomalo je staromodna i statiĆØna, a ova druga izaziva brojnim svjedoĆØenjima, obraƦenjima i poput kerozina zapaljivom uvjerljivosti vjere.

Fenomen vlĆØ. Zlatka Sudca viÅ”e odgovara ovome drugome viĆ°enju duhovnosti. OkoÅ”tali sustav takvi fenomeni smetaju. Naprosto ga žuljaju. S druge strane, postoji opravdani strah od zastranjenja i sektaÅ”tva, ĆØak i svojevrsnog odmetnuƦa.

ā€œIznenadili su me nedavno upravo ovi ā€˜mojiā€™ vjernici, karizmatici, kada su se žestoko i najiskljuĆØivijim rjeĆØnikom obraĆØunavali s neistomiÅ”ljenicima na jednoj tribiniā€, požalio mi se nedavno jedan od karizmatskih sveƦenika, tvrdeƦi kako se iznenadio najviÅ”e zbog toga jer ih on nije uĆØio tako komunicirati.

U svakom sluĆØaju, vrijeme koje slijedi otvorit Ʀe ĆØitav niz pitanja izmeĆ°u ustaljenog naĆØina crkvenog života i novoga vjetra kojega donose karizmatici. Guranje pod tepih nikome nije od koristi. Pa tako u najnovijem Glasu Koncila ne možete niti retka proĆØitati npr. o SudĆØevoj duhovnoj obnovi u Dubrovniku, koju su pohodile tisuƦe vjernika (korektan izvjeÅ”taj je na Iki).

RaĆ°a li takav medijski tretman službenih crkvenih glasila kontraefekt ā€œpandemijske estradizacijeā€ popularnog karizmatika, prosudite sami. BaÅ” kao Å”to Ʀe i ā€œpreporukaā€ da se duhovni megaspektakl ne održi u zagrebaĆØkoj Areni zacijelo udvostruĆØiti broj vjernika na nekom drugom mjestuā€¦

Ko zna (ah, niko, niko niŔta ne zna. Krhko je znanje!)

BVB
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: pet 08 svi 2009, 9:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ak je to istina, ni dobro tuzan

Tak si ja to mislim
davorseljan

PostanoPostano: pet 08 svi 2009, 14:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tjednik Arena je glasno promovirala SuĆØev seminar na Hipodromu ali sada se odjednom od toga niÅ”ta.
Trebalo bi pitat biskupiju Ŕto je s time.
InaƦe na žalost u KC postoje oni poželjni i nepoželjni.
Isto tako je oĆØito da je Sudac kao i mnogi na crnoj listi (ja sam isto tako na toj listi) koje se odbacuje.
Žalosno je Å”to neki karizmatici kao Å”to su Kožul i RadigoviƦ rade Å”to hoƦe dok ostali dobivaju po prstima i brani im se rad.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
angelous

PostanoPostano: pet 08 svi 2009, 15:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Tjednik Arena je glasno promovirala SuĆØev seminar na Hipodromu ali sada se odjednom od toga niÅ”ta.

možeÅ” li malo pojasniti o ĆØemu je rijeĆØ?
nisam baÅ” upuƦen Confused ...
a buduƦi da sam ĆØesto tamo, zanima me Wink

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i ĆØist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Specijalac

PostanoPostano: pet 08 svi 2009, 17:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

davorseljan napisa:

Žalosno je Å”to neki karizmatici kao Å”to su Kožul i RadigoviƦ rade Å”to hoƦe dok ostali dobivaju po prstima i brani im se rad.

Ovo su dosta teÅ”ke rijeĆØi, pa me zanima na temelju ĆØega si doÅ”ao do tog zakljuĆØka. VeleĆØasnog Dražena sam viÅ”e puta sluÅ”ao i na mene je ostavio izuzetno dobar dojam.
A koliko je meni poznato (a u to sam dosta upuƦen) nikome se ne brani niÅ”ta, jedino ne mogu imati velike seminare (ne mogu dobiti dozvolu za održavanje velikih seminara) ali zato im nitko ne brani male (ovaj vikend je bi jedan takav).

BVB
Magali
mod team

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 08 svi 2009, 21:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

davorseljan napisa:

Isto tako je oĆØito da je Sudac kao i mnogi na crnoj listi (ja sam isto tako na toj listi) koje se odbacuje.

Kakva je to lista???

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si naŔao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
Amistad

PostanoPostano: pet 29 svi 2009, 13:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Specijalac napisa:
davorseljan napisa:

Ovo su dosta teÅ”ke rijeĆØi, pa me zanima na temelju ĆØega si doÅ”ao do tog zakljuĆØka. VeleĆØasnog Dražena sam viÅ”e puta sluÅ”ao i na mene je ostavio izuzetno dobar dojam.
A koliko je meni poznato (a u to sam dosta upuƦen) nikome se ne brani niÅ”ta, jedino ne mogu imati velike seminare (ne mogu dobiti dozvolu za održavanje velikih seminara) ali zato im nitko ne brani male (ovaj vikend je bi jedan takav).

Brani se! Ne samo imati velike seminare nego i mnoge druge stvari! VlĆØ. Zlatka Suca znam osobno i da vam priĆØam ne bi mi vjerovali!

To Å”to si sluÅ”ao vlĆØ. Dražena je jedno, možda jako lijepo govori, no rijeĆØi su jedno a dijela drugo! Ne govorim sad konkretno o njemu, ali u ovoj temi su spomenuta neka imena na koje se to odnosi! Naravno, nije sve crno- bijelo! Ima i jako dobrih stvari koje su ti isti ljudi radili, ali ima onih stvari koje te sablazne!

"Ako nam život omoguƦi da naÅ”a ljubav ovlada nama, kao Å”to je njihova ljubav nosila njih, jednom, na kraju puta, možda možemo oĆØekivati da i mi umremo sretni." (SiniÅ”a GlavaÅ”eviƦ)
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: klara
enkidu

PostanoPostano: pet 29 svi 2009, 14:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Wink Pitam se onako viÅ”e za sebe; koji bi to biskup ili sveƦenik bio protiv Å”irenja vjere?
Siguran sam da nisu na djelu neke okoÅ”tale crkvene strukture, nego postoje problemi koji su rasli zajedno s nekim tzv. karizmaticima, a kada su narasli jedni i drugi (karizmatici i problemi), teÅ”ko je sada otvoreno kazati: Znate dragi vjernici osoba koja vam je toliko prirasla srcu zapravo je bolesnik koji sam treba pomoƦi.
Dakako, nisu, hvala Bogu, svi bolesni. Jednako tako ti problemi nisu izdaleka vidljivi. Samo oni koji im se približe i imaju priliku pratiti njihove privatne borbe i hrvanja samih sa sobom ti Ʀe me razumjeti.
Nije primjereno iznositi imena ili nagaĆ°anja koji su to.
Prema mojem skromnom miŔljenju, biskupi su malo zakasnili. Trebalo je ranije uredovati i stvari staviti na svoje mjesto.
Dobro je zapamtiti da jeftina i spektakularna rjeÅ”enja ni na kojem podruĆØju nisu dugoga vijeka, pa tako ni na podruĆØju vjere.
Dobro poznata Isusova mudrost dragovoljnog uzimanja i noÅ”enja životnog križa svaki dan, opeĆØatila je zdravu duhovnost Crkve kroz sve vjekove i njoj nema alternative.
Amistad

PostanoPostano: pon 01 lip 2009, 10:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

enkidu napisa:
Wink Pitam se onako viÅ”e za sebe; koji bi to biskup ili sveƦenik bio protiv Å”irenja vjere?

A tko kaže da se uopƦe radi (samo) o sveƦenicima ili biskupima???

"Ako nam život omoguƦi da naÅ”a ljubav ovlada nama, kao Å”to je njihova ljubav nosila njih, jednom, na kraju puta, možda možemo oĆØekivati da i mi umremo sretni." (SiniÅ”a GlavaÅ”eviƦ)
enkidu

PostanoPostano: pon 01 lip 2009, 11:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Amistad napisa:
enkidu napisa:

A tko kaže da se uopƦe radi (samo) o sveƦenicima ili biskupima???

Wink Ova tvrdnja logiĆØki se nadovezuje na ovdje iznesene tvrdnje kako je nekim karizmaticima ograniĆØeno djelovanje..
Donosim kao razmiŔljanje.... Jer, kad se zna uzrok i posljedica onda sve postaje jasnije.
ja

PostanoPostano: pon 01 lip 2009, 12:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni se ponekad ĆØini se da oko nekih karizmatika stvara kult liĆØnosti. A takve "pojave" ne koriste nikome...

Ljubiti nekog ĆØovjeka znaĆØi vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Specijalac

PostanoPostano: pon 01 lip 2009, 15:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Amistad napisa:

To Å”to si sluÅ”ao vlĆØ. Dražena je jedno, možda jako lijepo govori, no rijeĆØi su jedno a dijela drugo! Ne govorim sad konkretno o njemu, ali u ovoj temi su spomenuta neka imena na koje se to odnosi! Naravno, nije sve crno- bijelo! Ima i jako dobrih stvari koje su ti isti ljudi radili, ali ima onih stvari koje te sablazne!

Kaj se tiƦe vlĆØ. Dražena. On je voditelj (sa joÅ” par suradnika) zajednice Dobri pastir, a ta zajednica nije baÅ” mala. A u Bibliji je pisano po plodovima Ʀe te ih prepoznati.

Kad se govori o problemima mislim da je najveƦi problem senzacionalizam i pokuÅ”aj skretanje pažnje na sebe (i to ne govorim o sveƦenicima nego o ljudima). BaÅ” zbog tog senzaciolizma mnoge stvari se prikazuju da nevaljaju i da je to sve krivo (zbog toga dolazi do otpora i od laika, župnika, biskupa). Ako se pogleda na mnoge male zajednice one funkcioniraju popriliĆØno dobro i ima ih sve viÅ”e i viÅ”e.

Žalosno je (za mene) da se toliko govori negativno o tome, te se diže tolika hajka umjesto da se podupre i ukaže Ŕto ne valja (ali argumentirano i sa dokazima) te da svi zajedno krenemo prema dalje (to vrijedi za sve pokrete unutar crkve). A mislim da smo svi svjesni "da u svakom žitu ima kukolja".

BVB
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 01 lip 2009, 17:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ponekad velika hajka pomaže da se raste u poniznosti.....
Da sad ne skrenemo sa teme opet bi napomenuo da se vlĆØ.Sudac ogradio od karizmatskog pokreta.

Specijalac

PostanoPostano: pon 01 lip 2009, 22:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:

Da sad ne skrenemo sa teme opet bi napomenuo da se vlĆØ.Sudac ogradio od karizmatskog pokreta.

Makar mi nije najjasnije zaÅ”to. ƈuo sam da je prije bio za pokret (ili se barem tako ponaÅ”ao).? Mislim da bi bilo bolje da je sam unutra i da jasno kaže kad nekaj ne valja (možda sam u krivu).

BVB
enkidu

PostanoPostano: sri 17 lip 2009, 5:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Laughing VlĆØ. je izdao novi CD i upravo je slika ili plakat na tom CD-u izazvao brojne negativne reakcije. Jeste ga vidjeli i Å”to vam se ĆØini?
Anny

PostanoPostano: sri 17 lip 2009, 5:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da je to ipak previŔe....
Ne samo za njega negi i za Maju i Ivana

ner sviĆ°a mi se, Å”to da radim

Dami la mano, voglio restar per sempre insieme a Te
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 17 lip 2009, 8:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ni meni se ne sviĆ°a omot.. neozbiljan je... ne dolikuje...

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Magali
enkidu

PostanoPostano: sri 17 lip 2009, 13:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Anny napisa:
Mislim da je to ipak previŔe....
Ne samo za njega negi i za Maju i Ivana

ner sviĆ°a mi se, Å”to da radim

Wink Odmori se. Very Happy Very Happy Very Happy
Patrisha

PostanoPostano: sri 17 lip 2009, 15:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne želim osuĆ°ivati, ali taj ĆØovjek mi nikako nije jasan..
Što je previŔe, previŔe je... Confused
CroStorm

PostanoPostano: sri 17 lip 2009, 15:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Omot je skroz u redu. VlƦ. Sudac hoda po vodi ALI s Presvetim oltarskim sakramentom, pa nam poruĆØuje da se s Isusom može i po vodi hodati, da se s vjerom mogu ĆØiniti ĆØuda kako su i apostoli ĆØinili.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sri 17 lip 2009, 18:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Za mene ĆØista amerikanizacija. Omot je kiĆØast, s onu stranu ukusa. Maja Blagdan glumi valjda neku grĆØku ili rimsku božicu s malom naznakom da Hrvatsku ima za pojasom, a ovaj drugi je valjda neki guru. Sudac mi izgleda nekako - ja imam Isusa, s naglaskom na ja.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
CroStorm

PostanoPostano: sri 17 lip 2009, 19:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Definiraj mi amerikanizaciju? Ne upravo suprotno, on nosi s vjerom Isusa drugima. Uostalom to su plodovi njegovih duhovnih obnova!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Anny

PostanoPostano: sri 17 lip 2009, 21:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

enkidu napisa:

Wink Odmori se. Very Happy Very Happy Very Happy

budem, hvala Wink

Mara napisa:
Za mene ĆØista amerikanizacija. Omot je kiĆØast, s onu stranu ukusa. Maja Blagdan glumi valjda neku grĆØku ili rimsku božicu s malom naznakom da Hrvatsku ima za pojasom, a ovaj drugi je valjda neki guru. Sudac mi izgleda nekako - ja imam Isusa, s naglaskom na ja.

pa ima tu neŔto. Istina da nosi Isusa ali pogledajmo samo koliki danas s raznim simbolima nastupaju u krivom svjetlu. No, ne bi ipak svu "krivnju" sad na Suca... ima tu prstiju i drugih ljudi. Nije on sam sebe doveo u medije....

Dami la mano, voglio restar per sempre insieme a Te
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.