HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sub 15 pro 2018, 20:08. Pogledaj neodgovorene postove
Pobačaj i vi
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
merkat

Spol: muško
PostanoPostano: ned 22 sij 2006, 20:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara u slučaju kada je ili majka ili dijete katolici prihvaćaju da je izbor na majci.
Jedna je svetica umrla tako što je riskirala svoj život kako bi rodila dijete i baš se to dogodilo, ona umrla a dijete preživilo. Bio je i prije koju godinu identičan slučaj u italiji o kojem sam već pisao negdje.

Židovi i protestnti su protiv abotrusa ali dozvoljavaju ako se procijeni da je opasno po majku ili da će dijete imati neki oblik retardacije što je za mene neprihvatljivo( retardacija ). Naime imam u obitelji takvo dijete i smatram da je na Bogu odluka o tome.
Također kao i kod poroda u bilo kojoj dobi.
Prije koji mjesec sam na HKR-u slušao jednu ženu koja je pričala kako je nakon nekoliko djece u već pomalo većim godinama rodila još jedno, neočekivano. Veli kako su joj neki rekli da šta joj je trebalo to dijete a ona je odgovorila da nije trebalo njoj ali Bogu je ! jako sretan

Fat paralela sa hansom i nije tako neobična kako ti se čini. Naime, možda i hans nije htio ubii dijete ali je morao i to pod prijetnjom smrti. Dakle bojao se za vlastitu guzicu. Dok majka se ne boji u većini slučajeva za svoj život nego komociju što je puno gora okolnost.
Kad smo kod hansa, primjer mog djeda koji nije htio ići u njemačku vojsku pa su ga frknuli na vlak za logor. A bilo je mnogih koji su mjesto logora se pridružili u strahu za život takvoj vojsci te činili zlodjela.
Tko tjera majke ?
Nevjera, neznanje, sebičnost i naravno najviše oni koji donose takve zakone i oni koji izvode ta ubojstava nerođenih.

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 22 sij 2006, 20:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Merkat, nisi skužio. Znam za tu sveticu, mislim da joj je prezime Mola. Ali ja govorim o situaciji kada je smrt djeteta izvjesna. Ajmo reć, žena je trudna mjesec dana kad se otkrije rak maternice koji rapidno napreduje. Procjena je da će za 3-4 mjeseca umrijet i dijete i majka. Majku se može pokušat spasit vađenjem maternice, ali to znači direktno ubijanje djeteta. Ono ne i drugoj soluciji ne može preživjeti jer u 5-6. mjesecu trudnoće nije sposobno za samostalan život. Što onda?
merkat

PostanoPostano: ned 22 sij 2006, 23:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Skužio sam i odgovorio ti u prvoj rečenici.

Židovi imaju neka nova rješenja u tom pogledu.
Primjer, dvoje prijatelja su u situaciji da ima šanse samo jedan preživjeti i po njihovom je pravilno da jedan nasilno umre kako bi drugi barem živio u slučaju da se to ne učini pogibaju obojica. No ja pak povjerenjem u Boga ne računam na takve spoznaje nego na Boga, pa i čudo.
Primjer da doživim brodolom, ne bih nikada ubio, makar dogovorom prijatelja i pojeo ga primjerice ( sorry na primjeru, iz filma je ) nego bi se prepustio Božjoj volji. Jasno da u takvoj situaciji nisam bio i sve je moguće ali tako držim da je pravilno.
Štoviše jako držim do situacije koju sam opisao u temi gdje se govorilo odakle nam nickovi.
Impresivan mi je bio slučaj gdje se obitelj našla u sniježnoj mećavi te su roditelji se skinuli do gola i svojom odjećom prekrili djecu koja su to preživjela.
U svakom slučaju, svaka svjesna žrtva a pogotovo žrtva života za drugoga je najveći oblik ljubavi koji je sam Isus rekao da je njaveća ljubav kad daješ život za svoje prijatelje. Kad daješ za obitelj ili pak dijete, to se čak i podrazumijeva.

U slučaju koji pričaš možeš moliti za čudo, umrijeti ili se odlučiti za operaciju u kojoj bi dijete umrlo što se NE protivi katoličkom nauku.
Jasno je da tako ako nema nikakve šanse za drugu opciju( ipak samo Bog zna kakva je to ).
Dakle ako je situacija takva da nemaš izbora tada ne činiš grijeh, naravno ako si pokušala baš sve mogućnosti.
Ali mislim da i ako u situaciji takvoj se odlučiš da nečeš abortirati da se to ne matra samoubojstvom makar to pišem sa zadrškom jel nisam siguran.
Ako pak imaš djece, onda se može govoriti i o neodgovornosti gdje svjesno pak oduzimaš majku djeci.

Mara

PostanoPostano: pon 23 sij 2006, 14:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E, pa to ti je ali ako. Ne dao nam Bog takve situacije!

Ljubi i čini što hoćeš
Daniel

PostanoPostano: uto 31 sij 2006, 20:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moj odgovor na ovo pitanje - apsolutno protiv u bilo kojim uvjetima. Život je dan od Boga, On je jedini storitelj života. na prvim stranicama SV. Pisma, u Knjizi postanka zabilježeno je da je "BOG STVORIO ČOVJEKA NA SVOJU SLIKU I PRILIKU", prema tome svaki čovjek je iskonski stvoren dobar. kao što je i njegov Stvoritelj, i kakav god put kasnije odabrao uvijek negdje nosi tu klicu koju mu je Stvoritelj "ugradio dok ga je stvarao."
Mnogim vjernicima danas je teško dati jasna odovor na ovo pitanje, jer jednostavno društvo u kojem živimo nameće nam pobačaj kao nešto normalno i općeprihvaćeno. To je ponovno ispit za našu vjeru, ako smo čvrsti u svojim vjerskim stavovima onda ćemo znati da samo Bog daje život i oduzima ga. Ovo je vrijeme "malih bogova", zavedenih ljudi koji misle da su "neprikosnovene veličine" i zasljepljeni takvim mislima uzimaju si za pravo da čine stvari koje je Bog od samog početka "namjenio sebi."
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Mara

PostanoPostano: uto 31 sij 2006, 20:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Oprosti Daniel, uopće nisam skužila što nam želiš reći.

Ljubi i čini što hoćeš
Daniel

PostanoPostano: uto 31 sij 2006, 21:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što sam htio reči: Bog daje život i samo on ga može uzeti, niti jedan čovjek nema na to pravo, a ljudi si danas uzimaju sve više za pravo da se igraju Boga, od pobačaja do brige za ovaj svijet i mnogo toga drugoga.
fat drummer

PostanoPostano: uto 31 sij 2006, 23:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja volim merkatove paralele... možda samo možda majku na pobačaj tjera muž kojemu je dosta 2 djece i mlati ju ko vola u kupusu (ne znam zašto je strašno da je vol u kupusu, al eto. ne volim kupus pa mi je super kad je vol u kupusu)

jedno je konclogor, drugo je abortivna klinka. kolko sam skužio

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
merkat

PostanoPostano: pet 03 vel 2006, 16:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja volim fatove paralele...one me hrane.... Cool

vol je poznat po tome da "zaluta" u kupus pa pojede sve pa su tako tamo baš seljaci znali vola najviše ispendrečit sa šibom ( znam fad da bi trebao reći izšibat ) da je to postalo poznato...

je dobro si skužio za konclogor, tamo ljudi iz mržnje ubijaju ljude a u abortivnim klinikama iz ljubavi prema sebi ! place
sličnost je što u konclogorima ima onih koji pod prisilom to čine što ih naravno ne opravdava a u klinici dobrovoljno jel ipak je tu moderno društo, građansko, poserem se na tu građanštinu, da prostite !

Dibidus

PostanoPostano: pet 03 vel 2006, 20:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Daniel napisa:
Moj odgovor na ovo pitanje - apsolutno protiv u bilo kojim uvjetima. Život je dan od Boga, On je jedini storitelj života. na prvim stranicama SV. Pisma, u Knjizi postanka zabilježeno je da je "BOG STVORIO ČOVJEKA NA SVOJU SLIKU I PRILIKU", prema tome svaki čovjek je iskonski stvoren dobar. kao što je i njegov Stvoritelj, i kakav god put kasnije odabrao uvijek negdje nosi tu klicu koju mu je Stvoritelj "ugradio dok ga je stvarao."
Mnogim vjernicima danas je teško dati jasna odovor na ovo pitanje, jer jednostavno društvo u kojem živimo nameće nam pobačaj kao nešto normalno i općeprihvaćeno. To je ponovno ispit za našu vjeru, ako smo čvrsti u svojim vjerskim stavovima onda ćemo znati da samo Bog daje život i oduzima ga. Ovo je vrijeme "malih bogova", zavedenih ljudi koji misle da su "neprikosnovene veličine" i zasljepljeni takvim mislima uzimaju si za pravo da čine stvari koje je Bog od samog početka "namjenio sebi."

Vrlo jednostavno.
Bog u svojoj dobroti daje čovjeku pravo da čovjek u suradnji s Njim radi na kreaciji novog čovjeka. Tu nema sumnje.
Međutim, u pojedinim slučajevima se ne može reći da je čovjek radio s Bogom na stvaranju čovjeka. Primjera ima koliko hoćete.
Nisam za abortus, ni govora, ali bi mogli imati malo više osjećaja i za majke i slučajeve koji nemaju veze s krasnom definicijom Božjeg sustvaranja čovjeka u suradnji s čovjekom.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceAIMYIMMSNMICQ [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: pon 06 vel 2006, 14:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo jedna zanimljivost vezana uz legalizaciju pobačaja u Belgiji. Negdje sredinom 80-tih belgijski je parlament izglasao legalizaciju pobačaja, prema zakonu taj zakonski akt morao je sankcionirati tadašnji belgijski kralj, Baudouin I. (mislim da s etako piše). Kralj je bio uvjeren i pobožan katolik, te nije mogao potpisati takav zakon, "jer mu to nalaže savjest", kako je sam izjavio. S druge strane nije ga mogao ne potpisati jer je zakonski bio to obvezan, stoga je na jedan dan abdicirao s prijestolja, a zakon je sankcionirao njegov brat koji je samo za taj dan proglašen kraljem.
sike

PostanoPostano: pon 06 vel 2006, 14:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prema statistikama,u jednoj Australiji se pobaci svako 4.dijete,što godišnje iznosi 90.000 ubijene djece!

Gospodine,oprosti nam jer ne znamo što činimo!

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

PostanoPostano: pon 06 vel 2006, 17:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dibidus napisa:
Daniel napisa:

Vjera nas uči da NI JEDAN ljudski život se ne začinje bez Boga, znači da je svaka osoba željena ma u kakvim okolnostima bila začeta!
Vrlo jednostavno.
Bog u svojoj dobroti daje čovjeku pravo da čovjek u suradnji s Njim radi na kreaciji novog čovjeka. Tu nema sumnje.
Međutim, u pojedinim slučajevima se ne može reći da je čovjek radio s Bogom na stvaranju čovjeka. Primjera ima koliko hoćete.
Nisam za abortus, ni govora, ali bi mogli imati malo više osjećaja i za majke i slučajeve koji nemaju veze s krasnom definicijom Božjeg sustvaranja čovjeka u suradnji s čovjekom.

Ljubi i čini što hoćeš
Mara

PostanoPostano: pon 06 vel 2006, 17:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vjera nas uči da NI JEDAN ljudski život se ne začinje bez Boga, znači da je svaka osoba željena ma u kakvim okolnostima bila začeta!

Ispričavam se što je ovo onako uletilo u gornji post da se ne razaznaje što sma htjela napisati!

Ljubi i čini što hoćeš
merkat

PostanoPostano: pon 06 vel 2006, 21:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

trebali bi biti sretni za svako to dijete jel ide direktno u raj a žalosni zbog roditelja i liječnika koji se zakopavaju u pakao, kad bi bili toga svjesni, znali bi da nema te komocije koja je vrijedna toga, ali nisu svjesni a u tome im pomažu svi oni koji ih kao razumiju i podupir abortus. nekad si mislim da udruge koje glume gljive i uglavnom podržavaju ovakve užase glumeć neku borbu za prava žena a ustvari su oni samo đavolji odvjetnici... place

baš slušam arsena i " tamo da putujem, tamo da tugujem"...nema tih suza koje bi mogla oplakati nerođenu dječicu, radost svijeta....

majke bježe od te svoje uloge, neznaju nit da ta njihova uloga je najvažija na svijetu jel ruka koja njiše kolijevku, vlada svijetom.

heartsong

PostanoPostano: uto 07 vel 2006, 12:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da, treba biti žalostan zbog roditelja te djece, ali prje svega treba molit za njih. Iz svakog tog pobačaj krije se tužna i potresna priča, ne smijemo biti brzi na osudi, jer bi se i mi pod nekim drugim okolnostima lako mogli naći u istoj situaciji.
Bog to razumije, trebamo i mi! On ih ne opravdava, ali itekako razumije! Jer nisu samo te nerođene bebe njegova djeca. Njegova djeca su i ti roditelji!!!!

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trči boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utočište.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: uto 07 vel 2006, 13:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

čini mi se da često zaboravljamo na onu: osuđujte grijeh,
ali ne i grešnika (tj. grješnika) ....

zašto se, iz kojih se to razloga, žena odluči na abortus,
mislim da nitko to od nas nije kompetentan izreći ...
lako je nama promatrati iz svoje perspektive ...
najlakše je mahati terminima tipa komocije, sebičnosti ...
da se razumijemo , apsolutno sam protivnik pobačaja,
ali mi to ne daje za pravo osuđivati i generalizirati ...
ljudske sudbine su svakakve ...
ukoliko se netko olako odlučuje na taj čin,
ono, kao da ide frizeru ili zubaru,
tada ipak nije nešto u redu sa sposobnošću rasuđivanja,
savješću, psihom, čime već ...
koliko je meni poznato, žene prije tog "čina" prolaze razgovor
s liječnicima, koji ih ipak nastoje uvjeriti da to dijete zadrže ...
i vjerujem da žena koja se u konačnici ipak odluči za pobačaj,
(a da nije u onoj gornjoj kategoriji)
kad-tad počinje prolaziti pakao zbog onoga što je učinila ...
a kako je provesti ostatak života sa sviješću da su počinile ubojstvo
- to znaju samo one ...

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Zmaya

PostanoPostano: uto 07 vel 2006, 16:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Od jedne moje prijateljice mama je ostala trudna u 39 godini (tak nekak od prilike). Prije toga je već imala sina i kćer koji su već odrasli.
Kada se to sve događalo brak joj se počeo raspadati, muž joj je počeo puno piti i maltretirao ih je sve pa se sa kćeri preselila u neku staru kućicu da bi mogli dalje mirno živjeti, makar nije imala posao. Kada je saznala da je trudna bila je sretna, a liječnik joj je rekao onako hladno ko da žena to hoće ili treba učiniti " Ako mislite pobaciti dođite tad i tad s tolko novaca!" Žena se naravno osječala uvrijeđeno i rekla da nema o čemu razmišljati i da će roditi to dijete. Nije im bilo lako baš na početku, ali rodila je sinčića i svi su sretni. Na kraju se i zaposlila. Brak joj je i dalje na istom ali je ipak sretna zbog djeteta.

Yo man!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: uto 07 vel 2006, 20:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Lijepa je to priča iz žiota Zmaya, prelijepa.
Vjerovati u providnost Božju je i sama bit vjere. Ako nemamo to, nemamo nit vjere. Lako je vjerovati kad je sve ok, al vjerovati kad ništa nije izgledno, vjerovati da je Bogu sve moguće, to je prva vjera !

Žao mi je što djevojke i žene pobacuju. Nema tog izgovora, od onoga da će si uništiti život jel samo će si ga uništiti ako pobaci, ne život nego i spasenje možda ako se drastično ne promijeni što je naravno moguće jel Bog je milostiv i uvijek pruža prilike, do onoga da neće djetetu priuštiti neimaštinu.
Jel tko pita dijete, da li se želi riodtiti i teško živjeti, boriti se i očekivati Božju i ljudsku pomoć ili umrijeti a da ništa vidjelo od života nije ?!

Kad bih imao nekoga u blizini da znam da želi abortirati ponudio bi joj(im) da im platim troškove i da rode dijete o kojem ću se pobrinuti.
Jedan život spašen je cijeli svijet spašen.
Tko zna koliko to dijete može promijeniti svijet.
I da ne, opet je jedan svijet spašen, a vjerojatno dva, tri. Najmanje.

Mara

PostanoPostano: uto 07 vel 2006, 21:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jedna priča od prije 20 godina. Jedna je žena ostala trudna izvan braka. Otac je napustio, obećao se brinuti, ali nije. Poslije je slao nešto novaca, ali nikad nije ni pitao za dijete. A prijateljica, kršćanka, katolkinja, nakon što je dijete imalo koju godinu, upita: "Kako si imala snage, kako si se usudila roditi, ja ne bih imala snage!"
Treba li ovome komentar?!

Ljubi i čini što hoćeš
Zmaya

PostanoPostano: uto 07 vel 2006, 21:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:

Kad bih imao nekoga u blizini da znam da želi abortirati ponudio bi joj(im) da im platim troškove i da rode dijete o kojem ću se pobrinuti.
Jedan život spašen je cijeli svijet spašen.
Tko zna koliko to dijete može promijeniti svijet.
I da ne, opet je jedan svijet spašen, a vjerojatno dva, tri. Najmanje.

pljesak pljesak pljesak pljesak

Vjerujem da ima mnogo ljudi koji bi tako "uzeli" tuđu dijecu iliti posvojili, samo što te žene koje se odluče za abortus ne žele ni roditi što je žalosno ali istinito. tuzan tuzan

Yo man!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
sneni
isključen

PostanoPostano: uto 07 vel 2006, 21:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Poznam svećenika kojeg je majka htjela abortirati, ali je na "ginekološkoj stolici" promijenila odluku i rodila sina, koji je kasnije postao svećenik.

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
heartsong

PostanoPostano: sub 11 vel 2006, 15:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

moja najbolja prijateljica je sito dijete iz jedne takve priče. Majka je zatrudnjela usred velikih bračnih trzavica. Već je bila na kakao je to sneni rekao "ginekološkoj stolici" i predomislila se.
Majk i ona su od njenzina rođenja stvorile jedan bliski odnos, ali to nije sprječavalo majku da kad su se teže posvađale ne baci u lice kako joj je žao što nije pobačaj sprovela do kraja. To je bilo izuzetno teško podnositi.

ta djevojka je bila jedna od najbitnijih ljudi koja me dovela Bogu i neprestano zahvaljujem na njoj.

Zar svejedno je?

Utočište.
Natty

PostanoPostano: sri 15 ožu 2006, 11:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čula sam negdje kako su djeca koja su abortirana trebala biti veliki ljudi. U tome je đavolština. Pa makar i da to nije istina.

Abortus = ubojstvo. To je jasno. Javnosti naravno smeta da se priča o abortusu na takav način jer bi to pozivalo na odgovornost svakog pojedinca, a mi nažalost živimo u svijetu u kojem je naša savjest jedina norma ...

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
heartsong

PostanoPostano: sri 15 ožu 2006, 11:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:
Čula sam negdje kako su djeca koja su abortirana trebala biti veliki ljudi.

S tim se apsolutno slažem, osim jedne stvari... Mislim da te bebe jesu veliki ljudi, samo nisu imale priliku to i u ovom svijetu pokazati. što ne znači da nisu u drugom...

Zar svejedno je?

Utočište.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema