HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: čet 21 ruj 2017, 15:54. Pogledaj neodgovorene postove
Pobačaj i vi
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
diana 1

Spol: neodređen
PostanoPostano: čet 23 lis 2003, 20:19
PostNaslov : Pobačaj i vi
Citiraj i odgovori

Kakav odnos današnja mladež ima spram ovog DOPUŠTENOG zla?
Kakav stav današnja mladost nosi iz kuće, kršćanskih 85% hrvatske populacije? Jel' jedno mislimo, drugo govorimo, treće radimo...........ili griješimo mišlju, riječju, djelom i PROPUSTOM!?

Gdje ste tu vi?
I kako nam je dalje živjeti?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
i.v.a.n.a.

PostanoPostano: ned 23 stu 2003, 21:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mislim da svi znamo koja klima vlada po tom pitanju. ostaje kako promijeniti svijest ljudi koji su zatrovani mišlju o slobodi izbora...
bogoslov-zd

PostanoPostano: čet 04 pro 2003, 12:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

posebno je teško kada osobi ideš tumačiti grijeh, zlo na svijetu a ona te prekine pa kaže ''ja nisam ni tražila da budem rođena, da me Bog stvori pa kako on možće od mene tražiti ili zahtjevati ovo ili ono'' u takvoim nihilističkom ozračju sve teže se probijaju riječi, nas kršćana
Ljuda Baba

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 05 pro 2003, 11:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E ljudi moji, mene isto uvijek stisne oko srca kad si osvijestim neke stvari po pitanju ove teme.
Samo nemojmo puno propovjedati, već budimo u svojoj okolini svjedoci životne radosti i kad je teško, budimo svjedoci da volimo čovjeka unatoč grijehu....malo se ljudi danas obraća po riječima već po primjeru.
ZARAZIMO LJUDE S VIRUSOM RADOSTI I LJUBAVI PREMA ŽIVOTU KOJI JE U NAMA !!!
Znam jedan par, moji prijatelji - faks završili - vjeroučitelji, ni jedan ni drugi nemaju NIŠTA, a skoro ni nikog...dobili su posao u školi, vjenčali se...i već sada čekaju bebu. A NEMAJU SKORO NIŠTA!! Iako jedva krpaju kraj s krajem, rade sa srcem i presretni su, ne žale se. Oni se ne boje i vole život. Oni toliko vjeruju u Božju providnost da je doslovno ćudo kako ih On svakodnevno iznenađuje (da ih ne poznam ne bih vjerovala) da imaju onoliko koliko im je potrebno.

Ovo je samo djelić mog razmišljanja...a svi zajedno molimo svim srcem za one koji griješe - svi mi imamo savijest koja kad tad postane svjesna onako pravo što je u mom životu bilo dobro a što nije.
S Ivanom se slažem - treba nešto pokušati promijeniti u svijesti - ali prvenstveno svojim svjedočenjem, gore navedenim virusom i tolikim prekrasnim i pozitivnim primjerima.
Ajmo ljude oduševit za život!!!!!!!!!!!
didi
diana 1

PostanoPostano: sub 13 pro 2003, 21:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

daklem, pobačaj je dopušten ZAKONOM do 10-tog tjedna od dana začeća, zakon, kojim se regulira čedoubojstvo nazivlje se elegantno izobličenim nazivljem: "zakon o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece". Starina koju jedva iskopah iz arhiva jer datira nedirnut još iz 1978. godine.

Daklem trenutak začeća se u istom, smatra se trenutkom trudnoće (famoznih 10 tjedana), a začeto dijete, ma što dijete, začeti živiČOVJEK nema pravo života od tog trenutka- začeća, večma od fiktivno tempiranih , ljudskim naukom odlučenih 10 tjedana ,živi! Parodija.

Novo izmišljen "humani" nauk s kojim vučem paralelu, jer se tiče posljednjih 10-tak tjedana života čovjeka, je EUTANAZIJA, čovječja uloga Božanskog dodira samilosne smrti. Granice si usuđujemo određivati Božjem DJELU u oba slučaja! TA TKO JE KAO BOG!

Mir s vama
i ljubav moja!
i.v.a.n.a.

PostanoPostano: sub 28 vel 2004, 10:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sto kažee o ovom novonastalom problemu oko pokazivanja filma "Nijemi krik"? Ja sam ga gledala i mislim da sam za to da ga gledaju i drugi. Jest malo je prerealan, ne ostavlja te ravnodusnim, ali zar danas mladima ne traba nesto takvo? Pa oni ni neznaju da ubijaju ŽIVOG ČOVJEKA! MOzda im treba nesto da im se usjece da to nikada ne ucine. Sto vi mislite?
diana 1

PostanoPostano: sub 28 vel 2004, 10:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da radi se o tome DA ISTINA BOLI!
A istine se boje upravo najviše-griješni.

neugodan jeste...ali nije laž...to se toj djeci događa! Zar da zatvorimo oči jer nas istina kao ljude boli i vrijeđa, mjesto da se zgrozimo nad činom, mi se zgražamo što taj čin vidimo!!!
IRONIJO...ljudska ironijo i sljepilo!!!!!!

Mir s vama
i ljubav moja!
diana 1

PostanoPostano: pon 28 lip 2004, 12:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne mogu šutjeti, kad znam i svjesna sam!
Tome smo, nevjerni i uvijek kušamo, uvjeriti nam se prije nego povjerujemo.
Dobro, vidite očima svojim,
stavite ruku u rane Njegove,
jer tko učini jednom od najmanje braća Njegove -Njemu čini,
i molim vas
i molim Boga
makar da se jedno nevino dijete spasi,
makar da jedni roditelji ne okrvare "ruke"!!

SILENT SCREAM: http://www.silentscream.org

Mir s vama
i ljubav moja!
sike

Spol: muško
PostanoPostano: sri 30 lip 2004, 14:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo je od jzekica:

"Pobačaj je grijeh protiv života, grijeh protiv stvaranja i protiv samog stvoriteljskog djela, dakle grijeh protiv Stvoritelja.Nema većeg grijeha doli život oduzeti, ta samo onaj koji daje pozvan je da oduzima.Usto kud li itko može i zamisliti veće nepravde doli ubiti ono najnevinije, time sebe osuđuje na vječnu propast, potpuno se odijeljujući od savršena Stvoriteljeva plana i priklanjajući se izvoru svakog zla. Pobačaj je djelo teške zastranjenosti od vječnih istina, ponajviše djelo protiv sebe samoga, koliko razboritije bi bilo to nevino djete predati u drugih koji gaje veću ljubav, da izraste u ljubljenog čovijeka, čovijeka koji isijava radošću nepropadljive vječnosti, radošću čovjeka utemeljenoj na vječnoj i neprolaznoj nada, nada utemeljenoj u Kristu čija je nagrada za vjernost Božijem planu, vječni i nepropadljivi vjenac slave kojim su okrunjeni stanovnici Doma Gosodnjeg.

Dajmo život, jer nam je darovan!

Kraljice nerođenih, moli za nas,
Majko naša budi im spas!"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Zveki

PostanoPostano: pon 19 srp 2004, 13:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovome je stvarno teško štogod dodati!
A nema tog razloga da bi se dijete smjelo ubiti! Ima toliko obitelji koje ne mogu imati djecu i koje bi bile presretne da ga mogu usvojiti i odgojiti kao svoje! Nema veće radosti od djeteta!
diana 1

PostanoPostano: pon 19 srp 2004, 15:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hajdemo etiku-moral i filozofiju "prevesti" na svakodnevni jezik.
Ecola - praksa?!
Svi smo mi, recimo, poznavatelji ZAKONA-a koliko se puta zakon povrijeđuje!

Propovjedanje je lakše od pomaganja i učenja! Učiti nam je i davati, primjer vrijedi tisuće riječi. Dijete Božje što učini grijeh UBOJSTVA-otac i mati djeteta- žrtve su koliko i dijete- plod ubiveni!! A kako SVIMA pomoći???????
Feminizam i zemaljski zakoni, zaspala svijest i sveopća liberalnost, slobodarstvo...prepoznajemo li uzroke ZLA protiv kojih nam se boriti, a ne kamenjem na griješne!? Prepoznajemo li smjer kojim nam je ići ukoliko igdje želimo stići ? Čak je i pričati i ukazivati na zlo-zabranjeno!(slučaj prikazivanja čina pobačaja na satovima vjeronauka!_ A upravo je mene jedan savjetan vjeroučitelj prosvjetlio za cijeli život, jer mi je otvorio oči!

Mir s vama
i ljubav moja!
diana 1

PostanoPostano: pon 19 srp 2004, 15:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Činiti zlo u neznanju (mnogi ne znaju što čine ili smatraju da drugi mjesto njih bolje njihovom glavom misle)-ne oslobađa počinitelja zlodjela i kazne!
Ali onaj koji ga pozna a ne ukaže na njega Bratu svome-dvaput je veći zločinac. Jer ljubiti nam je brata kao samoga sebe!!

Kao što bi bilo bolje onima što zakona poznaju a svjesno ga krše, da ga nikada nisu poznali, manje bi zlo činili griješeći.....

Mir s vama
i ljubav moja!
Dara

PostanoPostano: sri 25 kol 2004, 11:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja sam protiv pobacaja.razlozi za pobacaj su razliciti,najcesce je pitanje sto ako je zena ili djevojka silovana i nakon toga je u drugom stanju,tinejdjerica ostala u drugom stanju,sto ako doktori nakon poroda su donjeli dg.da ce dijete zivjeti godinu dan itd...koliko god bile teske situacije,u majcinoj utrobi stvara se jedan noivi zivot,a dijete za npr.ove razloge gore navedene nije nimalo krivo i ono ima pravo na zivot jer zivot je DAR OD BOGA:ali mnogi negledaju tako.nije lako raspravljati o ovakvim stvarima,ali opet svatko ima pravo na zivot,....ukartko receno.ja sam imala frendicu koja je bila silovana i ostala truda,ali ona je rodila prekrasnog sina,iako joj je bilo tesko,dala ga je na posvojenje,jer su posljedice ostale,sjecanja na tu osobu koja joj je to napravila.....eto,kao sto rekoh svatko ima pravo na zivot
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sike

PostanoPostano: sri 15 pro 2004, 12:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dok smo mi spavali ili buljili u tv,jedna meni draga osoba se borila za jedan život - odgovarala je jednu curu da učini abortus!

Nego,jel gledao tko Latinicu?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
DANA

PostanoPostano: sub 19 ožu 2005, 22:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svakako ne abortusu bez obzira kako se beba začela.

Svaka pohvala mami koja se usprkos svemu odlučila roditi... sunce moje malo i velika pusa.

Živa je Riječ,kada život govori. - Sv.Antun Padovanski
i.v.a.n.a.

PostanoPostano: pon 21 ožu 2005, 23:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

dana dobro nam došla!
nove snage!
uključi se aktivno da i naša biskupija proradi! Wink

"mala"
sike

PostanoPostano: sri 18 sij 2006, 14:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike

Inace,ako pratite medije,vec 2-3 dana to je top tema jer je u zagrebackoj gimnaziji(cini mi se VII.) na satu vjeronauka ucenicima prikazan film o abortusu.
BVB!

spavanko

samo nakratko da se vratim na dogadjaj o filmu o abortusu: gimnazija je XI. a mislim jedini propust je bio taj sto ih je vjerouciteljica prisilila da gledaju do kraja, mislim ako je nekom stvarno bilo lose onda naravno da bi ga trebalo pustit van, a ne da unutra padne u nesvijest. a sto se tice sadrzaja: sigurno je strasan(nisam gledao taj film) ali kako to da se nitko ne buni na sve horore koje se prikazuju i koje moze svaki osnovnoskolac posudit u bilo kojoj videoteci? kao to nije strasno i to nikog ne dira...

a sto se samog abortusa tice...naravno da ga ne podrzavam u globalu i ne bih ruku u vatru stavio da bi u svakoj situaciji se odlucio protiv njega (sigurno bi se mogla pronac neka situacija: sto ako i kada bi bilo tako i tako...)

petrica

ja sam taj film gledala na zupnom vjeronauku negdje u pubertetskim godinama i dobro se sjecam dan danas utiska koji je ostavio na mene. On je sokantan, ali on je prije svega ISTINIT i to je najvaznije u cijeloj prici. I mislim da bi ga trebali gledati svi madi ljudi koji postaju spolno aktivni, kao i sve zene prije nego odu na pobacaj, da jos jednom dobro razmisle...

jedna od ludih

Uvijek me fascinira licemjerje u društvu. Film je strašno vidjeti, ali sam čin abortusa nije strašan i može ga napraviti svaka, pa i maloljetna osoba.
Nisam gledala film, osim onog isječka na TV-u koji mi je bio zaista težak no ne zbog onih razloga koji se istiću u medijima. Već sam gledala snimke poroda i raznih operacija na televiziji i to iako nije često ugodno za vidjeti (porod je divan čin, no nije baš estetski ugodan) i nitko nije reagirao na njih jer se govori o dobrom. Abortus je pak jedno od najvećih zala koje se događaju na svijetu i ono što društvo može napraviti je zatvoriti oči pred time jer se nemaju hrabrosti suprotstaviti.

nemo

Problem je u tome sto je vjeroučiteljica navodno natjerala učenike da to gledaju. Ako je to istina, onda je to čin za svaku osudu i možemo se toga sramit!

Ja sam također gledao taj film u 3. srednjem i BILO JE UISTINU ŠOKANTNO i itekako su mi se prizori s tog filma urezali u memoriju. No, možda smo mi nešto jača generacija jer smo vidili za vrijeme rata svašta preko TV-a pa nam to nije bio toliki bauk. Možda su današnji osjetljiviji i, Bože moj, tu se ne može ništa napraviti. Po meni, trebalo im je reći da će se gledati taj film...ukoliko nekome bude zlo ili ne želi gledati neka ode van učionice i neka u hodniku pričeka dok film ne završi. To bi bilo korektno i nadasve na jednom nivou!

Ono što ja još mislim da je problem...snimke su IZNIMNO zastarjele. Pokazuju se metode abortusa iz 80.-tih i to je ono zbog čega još ljudi grakču. Ruku na srce, tada se to brutalnije izvodilo nego sada(nemojte slučajno pomislit da sam za abortus!!!) pa onda tvrde kako Crkva prikazuje zaostale metode ili sl.

sike

Pa ljudima ocito nije tesko gledati ubojstva,horore,masakriranja,ali je zato izrazito tesko gledat ovakve filmove ili primjerice "Pasiju"..
BVB!

spavanko

FILM "Nijemi krik" koji je početkom tjedna podigao veliku prašinu u Hrvatskoj može se pogledati na Internet stranicama www.silentscream.org

nata

Vidjela sam par kratkih scena filma - dovoljno.
Moje je misljenje da ovaj film ne treba prikazivati u skoli. On jest realan i ne treba bjezati od onoga sto se dogadja, treba to znati. Ali:

Kod kuce branimo djeci da gledaju filmove koji sadrze nasilje, brutalnost i sl. Sve to puni smecem i nase mozgove, a koliko tek one mlade, nezrele, nerazvijene. Kako im onda mozemo u skoli, koja bi trebala biti psiholosko-pedagosko-odgojno-obrazovno-kulturna-i ina, a pogotovo krscanska sredina (radi se o vjeronauku, zar ne) prikazivati takve scene?

Slike se sigurno bolje pamte nego rijeci, i zato imam osjecaj da je tim filmom trebalo 'zaprijetiti' mladima da paze sto rade. Kao prije vise stotina godina, kad je Crkva odgajala uglavnom sibom. Ali, mislim da se ljubav ne dobiva prijetnjama i zastrasivanjem, vec ljubavlju.

Jo

Evo da se i ja oglasim na tu temu!
Mislim da djecu (svih uzrasta) treba odgajati s ljubavlju NAJPRIJE, pokazati im ljepotu nase vjere, pokazati im zasto je abortus grijeh, zasto je ubojstvo grijeh, a onda ako treba pustiti im takav film. Ali da su na njega dobro, dobro pripremljeni i da obavezno nakon filma razgovaraju o njemu! Imali smo duhovne vjezbe srednjoskolcima ovaj vikend i gledali smo jedan film koji je jako poucan ali naravno napravljen je na "holivudski" nacin te ima "scena" (samo jedna) i film je super jer se uklapao u temu koju smo imali a i mladi vole i gledaju filmove. No kad smo isli ragovarati po grupama, skuzila sam da ga upce nisu skuzili jer su se oni zaljepili za jednu "scenu" a ostalu su vidjeli al nije bilo smisla! Kad smo proanalizirali film u detalje, oni su se odusevili filmom i shvatili pouku i bilo im je drago sto su mogli razgovarati o njemu! A meni je drago sto su bili iskreni te smo mogli doci do toga da ga shvate!
Zato mislim da je ova vjerouciteljica pogrijesila, pogotovo stoga sto ih nije pustala van! No isto tako mi ne znamo kako se stvarno to zbilo nego samo ono sto smo procitali, pa tako i ne bi smjeli puno to razglabat!
Kad se covjeka odusevi za nesto i kad on to nesto prihvati kao svoje, tesko da ce mu past takve stvari, osim ako ima pomanjkanje slobode, ali to je vec druga tema!
Oprostite sto sam razvukla ovoliko!

spavanko

ja sam danas cuo prek radija da je nadlezni ministar poslao pismo preporuke da se taj film vise ne prikazuje u skolama, pa da se je cak i s kardinalom Bozanicem o tom razgovarao i da mu je dao zeleno svjetlo za takav postupak

Jo

Kako se brzo povuce nesto sto je na vjeronauku, a sto je s memoaidsom???? To je nesto primjereno za spolni odgoj?????????????? Ne znam jeste li ga citali ali meni je to bolesno!!!!

Helena

Jo! Jeste li možda gledali "Ime ruže" kada spominješ jednu scenu? Na prvoj godini fakulteta, učeći o književnosti srednjega vijeka, gledali smo taj film i iznenadilo me što su se svi "zaljepili" samo za jednu scenu!

Helena

Kad se već spomenuo MEMOAIDS... Smiješna mi je njihova temeljna strategija koja uključuje adolescente u edukaciju vršnjaka i to kroz radionice u kojima oni međusobno komuniciraju.
Žalosno je i što se uopće oko toga polemizira! Pa, zar je jedan srednjoškolac kompetentniji od predavača koji je prošao program TEEN-STARA??????? Smiješno...

tkoko

petrica (napisa):
ja sam taj film gledala na zupnom vjeronauku negdje u pubertetskim godinama i dobro se sjecam dan danas utiska koji je ostavio na mene. On je sokantan, ali on je prije svega ISTINIT i to je najvaznije u cijeloj prici. I mislim da bi ga trebali gledati svi madi ljudi koji postaju spolno aktivni, kao i sve zene prije nego odu na pobacaj, da jos jednom dobro razmisle...

Cula sam da film moze imati i negativnih utjecaja,da li je to istina? Kada sam pitala svog svecenika ima li taj film predlozio je da ga gledamo na jednom od susreta koji imamo svake nedjelje- + bili bi ga pametno prikazati prijeteljici koja jos nije nacisto napraviti abortus ili ne..(unatoc mnogim razgovorina s svecenicima prijeteljima i dr. koji se tomu protive)

Helena

Dajte, ljudi! Svojim stavovima utječimo na one koji se dvoume oko tog čina! Ukoliko poznajemo nekoga tko bi to učinio, nagovarajmo ga na suprotno, dajmo mu pordšku, budimo uz tu buduću majku ili oca koji ne želi svoje dijete. To će toj osobi više značiti i više će utjecati na njega, nago gledanja filma.
Ja, taj film, nisam pogledala! Ne zato što ga ne podržavam i sl. nego što moj želudac ne podnosi takve scene, ali svejedno imama stav koji se ne mijenja.

tkoko

Naravno da smo uz nju(i gotovo svime se borimo da to neucini) jer imala sam u obitelji jedan slican slucaj (ujnu sam zamrzila jer je to zeljela napraviti i to samo sto je "prestara" i radi drugih ljudi- ali malena petrica se rodila i hvala dragom Ocu mene je mrznja prešla) ako netko nezeli djete neka ga rodi i da meni brinuti cu se zanjega ako ga pozeli natrag drage volje samo ne ubiti jer mi nismo oni koji odlucuju hoce li netko zivjeti!!

sike

Bog blagoslovio tkoko tebe i one koji razmisljaju kao i ti!

petrica

tkoko (napisa):
Cula sam da film moze imati i negativnih utjecaja,da li je to istina? Kada sam pitala svog svecenika ima li taj film predlozio je da ga gledamo na jednom od susreta koji imamo svake nedjelje- + bili bi ga pametno prikazati prijeteljici koja jos nije nacisto napraviti abortus ili ne..(unatoc mnogim razgovorina s svecenicima prijeteljima i dr. koji se tomu protive)

ne znam sto su to negativni utjecaji - vidjeti kako se fetus u majcinoj utrobi boji za svoj zivot? film je malo zastarjelo napravljen, svakako je i vrlo tezak i bilo bi ga dobro gledati u zupi gdje se poslije moze duze razgovarati o tome.

apsolutno se slazem da na prvom mjestu treba biti podrska onima koji se boje donijeti novi zivot na svijet ali mislim i da bi taj film bilo dobro pokazati onima koji zele pobacaj, da bi bili potpuno svjesni sto cine (ukoliko se ne predomisle kad ga vide)

Zadnja promjena: sike; sri 18 sij 2006, 15:25; ukupno mijenjano 5 put/a.

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
little_angel

PostanoPostano: sri 18 sij 2006, 14:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nama je taj film o abortusu pušten u srednjoj školi. Cijeli film smo pogledali. Prilično je "težak" za gledanje, znam da je većina cura okretala glavu kod nekih scena. Npr. puno kanta u nekoj prostoriji, a u svakoj kanti jedan mrtav fetus. I puno krvi posvuda... Strašno. Uglavnom, išla sam u katoličku školu, i bilo mi je drago što sam sve to vidjela. Ali neki nisu bili jednakog mišljenja. S jedne strane je dobro jer neke scene ti zgade to sve, da bi čak i one najodlučnije cure možda shvatile da je to strašno ubojstvo. A opet...nekima previše realnosti jako smeta.

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: sri 18 sij 2006, 17:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

snjeska

ja sam za pobacaj,makar ja nikad to ne bi ucinila,i radje bi da se dijete rodi i da posvojit ako ga vec ne mogu uzdrzavati
al za pobacaj jesam i to naglasavam

--------------------------------------------------------------
wind

ajd molim te to objasni? interesira me. prije tjedan dana u emisiji nedjeljom u 2, oko 70% ljudi se izjasnilo da je to ubistvo, a opet ih oko 50% kaze da pobacaj treba legalizirati? meni je to dosta kontradiktorno. ne znam, taman i da se u sebi mislim da bi to bilo dobro da se ukine abortus na crno, ne bih nikad moga na glas to rec.
bili trebalo to legalizirati s mislju da to rade i ljudi koji su medusobno u braku?
cini mi se da je to opet ona tematika kriza kojeg covjek odbacuje, je mu lakse cinit zlo, nego napravit zrtvu.
ili jos boja izjava da je abortus pravo zene? a di je u svemu muskarac? ne, ne razumijem to, ko i jos stosta, a zao mi... jako zao... i djeteta i majke i oca...

imam jednu pricu o tome svemu, ali poslat cu je neki drugi put...

----------------------------------------------------------------

jelena

snjeska napisa:
ja sam za pobacaj,makar ja nikad to ne bi ucinila,i radje bi da se dijete rodi i da posvojit ako ga vec ne mogu uzdrzavati

Question Question Question
A zašto ti ne bi napravila pobačaj ako si za?
Postoji samo jedna stvar na svijetu oko koje ne prihvaćam drukčije mišljenje od toga da je pobačaj najgori mogući zločin!!! Ubiti maleno, sićušno i bespomoćno biće!?! To može samo monstrum ili osoba koja ne zna što čini! Ali oni koji znaju, nemaju isprike!!!

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
klara

PostanoPostano: sri 18 sij 2006, 17:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fat drummer

snjeska napisa:

ja sam za hdz, al nikad ne bih glasao za njega, radije bih da je sdp na vlasti samo da nije hdz, al ja sam za hdz i to naglasavam

snjeska, snjeska, snjeska. joj, joj, joj gdje god dojdem nadjem tvoje postove i onda ih MORAM citat iz neke bolesne navike

al budimo on topic (vidim da offtopicni liberalizam ne vlada ovdje)!
naslov topica je pomalo nesreteno odabran i kaze pobacaj i vi, kao da ce se na katolickom forumu naici na pluralizam misljenja kod ove teme (i vidi svega, nadje se jer je moja snjeskica svratila). kao da je ime topica ubojstvo i vi pa se ocekuje konstruktivna rasprava.

pobacaj je laksi put za izlaz iz situacije do koje je doslo jer su dvoje ljudi bili dovoljno zreli da kopuliraju, al ne dovoljno zreli da se suoce s produktom kopulacije (u 90% posto slucajeve, ekstremi nisu pogdoni za diskusiju). da, da ljudi imaju prava, al ne zele obveze koje proizlaze iz tog prava.

ne odobravam pobacaj jer smatram da je ona nakupina stanica zivo bice, koliko god se to ne cinilo znanstvenom miljeu. ako i nije zivo bice, ima mogucnosti postati jedno i bar zbog toga zasluzje da (p)ostane zivo. argumenti tipa a sto ako postane hitler nisu argumenti jer i hitler ima pravo na zivot (pod budnom paskom zatvorskih cuvara doduse)
pripada li to djece majci ili jeli ono njena pertinencija su najobicnij sofizmi i pravnicka izvrdavanja, jer covijek nije jabuka pa da plod jabuke je dio stabla.
zanimljivo je da niti jedna vrsta ne ubija SVOJE potomstvo, osim covjeka!

---------------------------------------------------------------
majuska

snjeska napisa:

aha, ti jesi za pobacaj, al ga nikad ne bi napravila i radje bi rodila to dijete, al ti i dalje naglasavas da si ZA pobacaj?! hm, jesam ja jedna od rijetkih koja ne kuzi il sta?! objasni!

a ona poredba sa hdz-om i sdp-om me totalno nasmijala...

Niko II Poznat

a šta ćeš čovjek je pravnik Smile

nego da zanimljivo mišljenje, i za i protiv?!

ja moram reći da sam apsolutno protiv,

a zašto? - dobar dio toga je argumentiran već u prijašnjim postovima pa mi se ne da još jednom pisat

u svakom slučaju ja bih ga zabranio, a da ga netko napravi na crno, e to bi platio i plaćao do kraja života

klara

PostanoPostano: sri 18 sij 2006, 17:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vedrana

evo da i ja kažem što mislim o ovoj temi... ja sam definitivno protiv pobačaja, i mislim da da njih ne bi ni dolazilo kad bi ljudi bili dovoljno zreli i odgovorni da se ne upuštaju u spolne odnose ako nisu spremni prihvatit posljedice.idealno bi bilo kad bi se svi pridržavali predbračne čistoće pa bi sva začeta djeca bila i željena... ALI nažalost svi ne misle tako.pa se neželjene trudnoće svakodnevno događaju. pa se mnoge žene odluče na abortus da bi se riješile 'neželjenog tereta'. što je to u osobi da se odluči na ubojstvo vlastitog djeteta ja ne znam, sama se nikad ne bih odlučila na abortus, ali opet ALI kao što rekoh ima puuuuno ljudi koji ne djele ovo mišljenje i zato mislim da bi bilo strašno kada abortus ne bi bio legalan. jer pobačaja će uvijek biti i oni će se uvijek raditi.ovako ih bar rade stručne osobe u sterilnim uvjetima, onako bi se radili tko zna gdje... i tko zna tko bi ih radio. a zbog loše izvedenog pobačaja vrlo često žene umiru, ili su bar umirale prije do nije legaliziran. ne znam dal ste shvatili što sam htjela reći... nadam se da jeste. BVB

-----------------------------------------------------------------

jelena

Predbračni odnosi i kao posljedica toga neželjena trudnoća su samo jedan dio problema. Prema onome što sam ja čula od jednog ginekologa, najviše abortusa rade žene u braku (lud muž, loša fin. situacija, jer im je jedno, dvije, troje... djece dosta...). Neke su žene silovane, neke su na neki drugi način natjerane na spolni odnos u kojem su zatrudnile... Hoću reći da nema nikakve veze kako je došlo do trudnoće i zašto žena ne želi to dijete, problem je da je to uvijek ubojstvo. A Fat je lijepo objasnio kako bi se trebalo postupati s ilegalnim abortusima. Da ih nije tako jednostavno napraviti (u bolnici), žene bi 3 puta razmislile OD STRAHA ZA SVOJ ŽIVOT, da li će se dati u ruke nekom mesaru koji će im UBITI DIJETE! Dakle, ispada da je manji bed to što će se ubiti djete nego što će "majčin život doći u opasnost". Vedrana, ja u biti kužim što si ti htjela reći, ali mislim da si sagledala samo dio problema.

klara

PostanoPostano: sri 18 sij 2006, 17:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike

Mislim da svima (m i ž) treba doći u ruke životopis svete Ivanke Beretta, žene 20. st.,koju je Papa u svibnju ove godine kanonizirao zbog njezine neizmjerne žrtve koja je rezultirala predanjem vlastitog života time što je odlučila roditi iako su je liječnici upozorili na opasnost poroda i jednostavno joj rekli: ili Vi ili Vaše dijete. izabrala je ovo drugo i ta njezina kćerka i Ivankin suprug prisustvovali su proglašenju svetom njezine majke odnosno njegove supruge!

Sve je time rečeno o ovoj temi!

angelic

jelena napisa:
Postoji samo jedna stvar na svijetu oko koje ne prihvaćam drukčije mišljenje od toga da je pobačaj najgori mogući zločin!!! Ubiti maleno, sićušno i bespomoćno biće!?! To može samo monstrum ili osoba koja ne zna što čini! Ali oni koji znaju, nemaju isprike!!!

Ima toliko zločina na planeti da ne kužim kako je ovaj najveći. Zato što je tebi takav ili zato što je univerzalno takav? Ubiti nekog u 30. godini života je manji zločin od onog ako mu ne daš da započne prvu?

fat drummer napisa:
kao da je ime topica ubojstvo i vi pa se ocekuje konstruktivna rasprava.

pa bila bi kad bi netko imao petlje napisati da je to prošao.

sike-trsat napisa:
ili Vi ili Vaše dijete. izabrala je ovo drugo i ta njezina kćerka i Ivankin suprug prisustvovali su proglašenju svetom njezine majke odnosno njegove supruge!
Sve je time rečeno o ovoj temi!

dapače, točno da je sve rečeno u korist abortusa. žena je birala između dva života i odabrala jedan. oni koji rade abortus, također biraju život - svoj (barem oni tako misle u datom trenutku i situaciji). i tko im može zamjeriti osim njih samih?

no ja sam protiv toga da samo žena odlučuje o abortusu! your move.

klara

PostanoPostano: sri 18 sij 2006, 17:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jelena

angelic, mislila sam da sam bila jasna, ali pošto nisam (mea culpa), objasnit ću. Postoje stvari oko kojih postoji generalni koncenzus, npr. ubojstvo je loše i za njega te Država kažnjava, ideš u zatvor... Postoje razni oblici ubojstava i sukladno tome postoji i primjerena kazna, manje-više. No o "ispravnosti" nekih stvari ne postoji konsenzus i tu mi kao možemo raspravljati. Npr. poštivat ću svačije mišljenje o homoseksualnim brakovima bez obzira da li se slažem, ali kad je riječ o abortusu, onda ne pregovaram i tvrdim da je to ubojstvo, jer mnogi, nažalost, ne misle tako! Je, ubojstvo je i nekog zaklati, ali tu uopće nema dvojbe.

------------------------------------------------------------

angelic

ajmo ovako - da li bi sve ubojice vlastite djece kaznili u ovom životu ili će to biti riješeno kad oni sami umru?

klara

PostanoPostano: sri 18 sij 2006, 17:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fat drummer

angelic napisa:
ajmo ovako - da li bi sve ubojice vlastite djece kaznili u ovom životu ili će to biti riješeno kad oni sami umru?

ja sam za ovo, zabranit abortus, a dopustit da se ubijaju djeca! tako svi gube!

cedomorstvo je kazneno djelo jer je ubojstvo, a nasa civilizacija je odlucila da se ubojstvo mora kazniti ovdje na zemlji, neovisno o mogucoj kazni nakon smrti. srha ovozemaljskog kaznjavanja je jasna - drzava ureduje i rjesava zategnute odnose u zajednici kako oni ne bi eskalirali i doveli do novih problema.
dakako, da se zlocini pocinjeni za vrijeme trajnja ovog zivota trebaju kaznjavati za trajnja ovog zivota.
mozemo zakljuciti da je angelic za abortus, al samo ako je on sporazuman. iako ne vidim, osobno, razliku izmedju abortusa koji je napravila majka na svoju ruku i abortusa do kojeg je doslo nakon konsenzusa... krajnji rezultat je isti, plod je abortiran.

sike

angelicu, pobačaj je vrhunac sebičnosti, a kad zena izmedju zivota dijeteta i svog zivota izabra ovo prvo, to je vrhunac ljubavi!

fat drummer
sike-trsat napisa:
angelicu, pobačaj je vrhunac sebičnosti, a kad zena izmedju zivota dijeteta i svog zivota izabra ovo prvo, to je vrhunac ljubavi!

e znas sto je jos vrhunac sebicnosti, kad moja sestra pojede zadnji puding od cokolade... mrzim, ups, gadi mi se to

daklem moram samo jos malo elaborirat svoj stav: abortus je zabranjen, a dozvoljeno je ubijat dijete.
naime, kada je abortus u pitanju to je sve tako neosobno. predlazem da se zakonski majka prisli da rodi dijete, a zatim ga ona mora ubit. pa da vidimo ko je onda faca!!! sta, sad nisi tolko spremna ubit kad moras sama zivo bice.... a moze i konsenzualno, da i otac pomogne, tako da ne bi ispalo da majka mora ciniti sve ili da postoji neravnopravnost spolova.

--------------------------------------------------------------

sike

kako lijepo izgleda nedavni naslov na naslovnici jednih dnevnih novina da će se sve vjerske zajednice u nas ujediniti u traženju zabrane pobačaja.
pa gdje ćete lijepši čin ekumenizma od zaštite nevinog života! pljesak

Mara

PostanoPostano: sri 18 sij 2006, 20:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pobačaj je stravičan jer je prije svega protivan prvoj vitalnoj datosti - dati život. Kada se sjetimo da govorimo o osobi koja je posve bespomoćna, a na smrt je osuđuje ona koja bi joj trebala biti darivateljicom života i to ne samo biološkoga. Stvar je u korijenu izopačena i utome je temeljno zlo. Stoga nema abortusa bez strašnih posljedica i, uglavnom, doživotnih. Ako žena nije u sebi zatrla savjest to je zločin koji izjeda.
Koliko god je moguće shvatiti užasno psihičko stanje silovane žene (sjetimo se domovinskog rata), toliko ona sam treba shvatiti da je Bog darivatelj života i da baš taj mali, nevini život kojega Bog hoće pokazuje da vječnost pripada ljubavi. Samo Ljubav daje život. Ovo i slično razmišljanje bilo mi je povod za diplomsku radnju pod nazivom "Krist kao centar života žene"
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.