HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 12 stu 2019, 19:41. Pogledaj neodgovorene postove
PobaĆØaj i vi
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Kristijan

Spol: muško
PostanoPostano: sub 31 svi 2008, 21:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

VidiÅ”, meni taj odgovor zvuĆØi veoma jasno i hm, prihvatljivo s naznakom da Ʀu morati o tome joÅ” puno razmiÅ”ljati.. Ali istovremeno je težak, ozbiljan i... jesam li napisao težak?? Hvala na odgovoru. No veƦ osjetim reakciju koju Ʀe uzrokovati kada ga upotrijebim negdje... Ali to je veƦ njihov problem, ne moj, zar ne.

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: ned 01 lip 2008, 19:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Bog silazi u tamu beskrajne ljudske zloƦe i pali novi život kao jednu malu svjetiljku kojom govori: gle, u ovom paklu u kojem vlada smrt ja donosim život. Primi ga iz moje ruke i vjeruj mi, osloni se samo na mene, odbaci sve drugo i vjeruj.
.

jako lijepo reĆØeno!!! molitva

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Jopica

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 19 lip 2008, 21:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Pisala sam diplomski iz kristologije na temu Krist - centar života žene ponukana baÅ” sliĆØnim pitanjem. Bilo je to joÅ” u ratu, u Bosni je bilo puno silovanih žena. I muĆØilo me pitanje kako se Bog ne smiluje takvoj ženi da makar ne zatrudni. I poĆØela sam i tražit i ĆØitat i molit. Evo do ĆØega sam doÅ”la: Bog silazi u tamu beskrajne ljudske zloƦe i pali novi život kao jednu malu svjetiljku kojom govori: gle, u ovom paklu u kojem vlada smrt ja donosim život. Primi ga iz moje ruke i vjeruj mi, osloni se samo na mene, odbaci sve drugo i vjeruj.
Znam da takvoj ženi treba vjera Abrahamova i snaga Samsonova, ali duboko vjerujem da Bog i to ĆØini moguƦim. Ako žena tada vjeruje Bogu i bira život, onda Ć°avlu zadaje težak udarac i ide Kristovim stopama, pokazuje da makar ju je Ć°avao doveo u pakao ona joÅ” hoƦe i može iƦi za Gospodinom. To je definitivno muĆØeniÅ”tvo i to možda teže, ĆØak puno teže od žrtve vlastitog života.

uau Embarassed
predivno reĆØeno

ali morala sam citirati cijeli post jer se tek iz cijelog vidi potpuna slika.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: antea, lucija
tomi25

PostanoPostano: ned 29 lip 2008, 20:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nevezano za predhodno

Sv. Maksimilijan Kolbe: Kao Å”to je prvi dolazak Krista u Betlehemu bio obilježen masakrom nevine djeĆØice, tako Ʀe i drugi, posljednji dolazak na kraju vremena, biti prethodno obilježen masakrom djeĆØice u utrobama majki.

U dneviku sv. Faustine pogledajte stavak 1276.

http://duhovnost.4shared.com
Mima

PostanoPostano: ned 28 ruj 2008, 12:30
PostNaslov : Å½iva svjedoĆØanstva- Božja pobijeda protiv pobaĆØaja
Citiraj i odgovori

Htijela sam joÅ” samo dodati iz vlastitog iskustva da ovo sve Å”to sam dosad napisala ne zvuƦi samo kao taksativno nabrajanje jer ljudi najviÅ”e vjeruju živoj posvjedoĆØenoj rijeĆØi i jedino ona pada na plodno tlo da sam se i sama preko patera Marka GlogoviƦa susrela sa par sluƦajeva sirotih duÅ”ica koje su željele poĆØiniti abortus.

Bila je tu jedna ženica od oko 35 god koja je bila trudna sa treƦim dijetetom ali je htijela pobaciti jer se bojala da ne izgubi ionako jako težak i slabo plaƦen posao ako se sazna da je trudna, a muž zlostavljaĆØ ju je odavno napustio i ne brine uopƦe za svoju dijecu, a njezini roditelji nisu ni htijeli ĆØuti da je trudna sa tadaÅ”njim svojim zaruĆØnikom jer je to sramota da sama rodi i Å”ta Ʀe reƦi susjedi, a taj njezin zaruĆØnik je zbrisao Ʀim je ĆØuo da je trudna nakon Å”to je vidio da ona neƦe pobaciti unatoƦ njegovom nagovaranju.

Bogu hvala i zahvaljujuƦi dobrim ljudima skupljali smo novĆØanu pomoƦ za tu ženu i hvala župi Marije pomoƦnice iz Zagreba koja je obilato doprinjela i Ʀak su neki župljani pomogli i konkretnije u odijeƦi, hrani a žele toj gospoĆ°i i dalje pomagati. Ona se nakon Å”to je preko patera Marka bila smjeÅ”tena na sigurno uz pomoƦ naÅ”ih molitava i intervencije patera Marka vratila se kuƦi i sada sigurna u Gospodina jer se uvjerila na vlastitoj koži da On nikada ne ostavlja svoju dijecu krenula sigurna u susret svom dijetetu.

Zatim je tu bila jedna mlada djevojka reƦi Ʀu samo da joÅ” nije bila ni punoljetna koja je zatrudnjela sa svojim tadaÅ”njim takoĆ°er maloljetnim deĆØkom i htijela je pobaciti ali ipak poÅ”to je iz katoliĆØke obitelji htijela je prije nego poƦini taj straÅ”an ĆØin joÅ” jednom ipak razgovarati sa sveƦenikom. Saznala je za Pavline i odvažila se na taj razgovor i ni njoj nije bilo lako jer roditeljima je to bila srahota i prevelika sramota,prijateljice su joj vikale da one znaju dosta cura koje su to uĆØinile i samo odeÅ” kod doktora i on ti to poĆØisti i opet si kao nova, zamislite one to zovu ĆØiÅ”Ć¦enjem kao da je to mrlja koju oĆØistiÅ” a ne živi ĆØovjek.DeĆØko je opet nakon Å”to je zatrudnjela pobijegao nakon Å”to se s njom svaĆ°ao da je on premlad i da mu neƦe priÅ”iti to dijete kao da on nije njegov otac.

Mnogi smo molili za nju i ona je ipak odustala od pobaĆØaja i odluƦila roditi i opet nije sama jer ima podrÅ”ku i pomoƦ patera Marka i molitvene zajednice TreƦe srce i mnogih laika koji žele rado pomoƦi ali se usprkos svemu vratila roditeljima i nosi sa radoÅ”Ć¦u svoje dijete.

Bila je tu i jedna uspjeÅ”na poslovna žene koja je htijela pobaciti iako je imala veƦ jedno dijete, a ovo drugo bi joj smetalo na magisteriju na koji je iÅ”la.

Ona ima sve novac, položaj, dobrog muža i dijete i nema razloga ljudski gledano da pobaci, ali sve to piÅ”em da vidite da nema obrasca po kojem se pobaĆØaj dogaĆ°a, nije bitno da li si bogata, uspijeÅ”na, premlada, siromaÅ”na itd.

PobaƦaj se nažalost ĆØini i ĆØini se i u vaÅ”oj neposrednoj blizini.

Ta žena je bila najteži sluƦaj jer vrlo ĆØesto oni koji su uĆØeniji ne vide od silnog znanja koje misle da imaju jednostavnost vjere.

Za nju sam saznala preko svoje dobre prijateljice i upoznale smo patera Marka sa tim sluƦajem i svi smo skupa molili i danas ta žena uopƦe viÅ”e ne pomiÅ”ilja o karijeri jer prije pola godine rodila joj se divna kƦer i sada ona tako Ʀesto govori hvala Bogu da onda nisam poƦinila pobaƦaj i uĆØinila bih najveƦu glupost svoga života.
Hvala ti Bože Å”to nisam ubila svoje dijete i danas je ta curica najveƦa radost moje obitelji, joÅ” smo se viÅ”e zbližili zbog nje, idemo skupa svi u crkvu a prije nismo iÅ”li i mogu napokon reƦi da smo istinski sretni.

No to nije sve ima nažalost i sluƦajeva gdje nismo uspijeli.

Postojao je i jedan sluƦaj gdje je žena htijela abortirati jer je dijete roĆ°eno sa Downovim sindromom i doktori su rekli da je bolje da abortira kada to dijete ionako nikada neƦe biti potpuno normalno.

Dali su joj tablete koje treba piti i koje Ʀe polako ubijati to siroto dijete..zamislite njegovu straÅ”nu smrt i bolove, no to nije sve ima toliko monstruoznih naƦina na koji se te sirote duÅ”ice ubijaji.

Neke na taj naƦin da ima se ĆØupaju dio po dio tijela kljeÅ”tima, druge da ih se usiÅ”e i postaju tekuƦina i svi se oni bacaju u kanalizaciju....ZVUƈI STRAÅ NO I JE STRAÅ NO ..

Sve ovo Å”to sam napisala je istina, a koliko je joÅ” takvih i drugih sluƦajeva, koliko je sirotih ženica i djevojaka prepuÅ”tenih sami sebi jer nemaju gdje otiƦi, izbaĆØenih na cestu i koje su zbog toga jer mi nemamo otvoreno srce prisliljene ubiti svoje dijete i da nema ovakvih ljudi kao pater Marko GlogoviƦ i njegovog reda koji prima te ženice i djevojke na razgovore, skuplja odjeƦu, hranu i materijalna sredstva za njih, smjeÅ”ta ih kod poznanik, prijatelja, laika iz molitvenih zajednica na sigurno dok ne naĆ°u neko drugo bolje rijeÅ”nje, ovakvih bi sluƦaja nažalost bilo viÅ”e..

A Å”to mi ĆØinimo malo...možda gotovo niÅ”ta, zatvorili smo se u svoju sigurnost i komoditet i dok se ne dogaĆ°a nama kao i da ne postoji, ali ja kažem izaĆ°ite na ulice, na trgove, polja, izaĆ°ite iz samih sebe i budite ono Å”to je i sam naÅ” serafski otac Franjo bio kada je navjeÅ”tao onako sretan radosnu vijest ...BUDITE GLASNICI VELIKOGA KRALJA!!!! budite ponos naÅ”eg GOSPODINA i ne zatvarajte oƦi veƦ budite ono na Å”to ste pozvani kao svi krÅ”Ć¦ani, a to je graditelji Božjeg kraljevstva ovdje na zemlji da bi baÅ”tinili vjeĆØni život..

U židovskom Talmudu piŔe: "Tko spasi jedan život spasio je cijeli svijet.."

Veliki pozdrav i hvala na pažnji,

uvijek vaŔa Mima molitva
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Gita, klara
klara

PostanoPostano: sri 26 stu 2008, 8:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Peticija protiv ozakonjenja abortusa

7.12.2008.
potpisivanje je u Hrvatskoj organizirano na kraju svih svetih misa

"MEƐUNARODNI POZIV NA ZAÅ TITU PRAVA I DOSTOJANSTVA LJUDSKE OSOBE I OBITELJI"

Peticija u povodu 60. godiÅ”njice donoÅ”enja OpƦe deklaracije o ljudskim pravima

PokretaĆØ peticije
:
Europski forum za ljudska prava i obitelj, nevladina organizacija koja djeluje pri europskim institucijama i okuplja brojne ugledne europarlamentarce, suce u sudu za ljudska prava te ljude iz razliĆØitih europskih država koji su angažirani oko obiteljskog pitanja.

Nositelj u Hrvatskoj:
GraĆ°anska inicijativa "Potpisujem Deklaraciju" koju su oformile graĆ°anske udruge koje se zalažu za opƦeljudske vrednote.

Povod peticije:
Ove, 2008. godine slavi se 60. obljetnica donoÅ”enja OpƦe deklaracije o ljudskim pravima (New York, 10. prosinca 1948.g.)

Razlog pokretanja peticije:
Brojna prava iz te deklaracije ĆØesto se na razne naĆØine ugrožavaju. To su, primjerice, pravo svakog ljudskog biƦa na život, pravo na sklapanje braka izmeĆ°u muÅ”karca i žene te zasnivanje obitelji koja je definirana kao temelj druÅ”tva, pravo roditelja da biraju odgoj za svoje dijete i sl.

PodrŔka vjerskih zajednica:
U Hrvatskoj akciju podupire viÅ”e vjerskih zajednica, meĆ°u njima i Hrvatska biskupska konferencija preko svoje komisije "Iustitia et Pax" (popis potpore bit Ʀe objavljen).
Peticiju je u proljeƦe srdaĆØno podržao papa Benedikt XVI na audijenciji na kojoj je primio predstavnike Europskog foruma za ljudska prava i obitelj.

Skupljanje potpisa:
Potpisi se u Hrvatskoj skupljaju u nedjelju, 7. prosinca. Skupljanje potpisa bit Ʀe organizirano na kraju svih svetih misa u Hrvatskoj na izlazu iz svake crkve. Dijelit Ʀe se i listiƦi s tekstom peticije.
Potpis je valjan ako sadrži sljedeƦe podatke: ime i prezime, adresa i vlastoruĆØni potpis. Potpisivanje on-line nije moguƦe zbog meĆ°unarodnih standarda.

Predstavljanje rezultata peticije:
U Hrvatskoj Ʀe rezultati akcije biti predstavljeni državnim vlastima (Vladi, Saboru...) i hrvatskoj javnosti (putem konferencija za tisak, radio i TV emisija i sl.). Peticija Ʀe se sa skupljenim potpisima iz svih europskih država zajedno prezentirati na OpƦoj skupÅ”tini UN-a u New Yorku, u Europskom parlamentu i u VijeƦu Europe.

Pune informacije pogledajte na www.potpisujemdeklaraciju.org

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
klara

PostanoPostano: sri 26 stu 2008, 11:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

peticiju možete on-line

potpisati ovdje (klikni)

Catholic Family and Human Rigts Institute

BVB+

.

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 5rich
CroStorm

PostanoPostano: pet 12 pro 2008, 22:18
PostNaslov : Novi dokument
Citiraj i odgovori

VATIKAN, 12. prosinca 2008. (Hina/Reuters) - Život je svet u svakome stupnju postojanja, ocjenjuje Vatikan u petak u dokumentu "Dostojanstvo ljudske osobe" (Dignitas personae), u kojem osuĆ°uje medicinski potpomognutu oplodnju te istraživanje embrionalnih matiĆØnih stanica.
U tom dugooĆØekivanom dokumentu o bioetici, Vatikan navodi da su teÅ”ko nemoralna i "jednaka pobaĆØaju", sredstava kao Å”to su "pilula za dan poslije" te abortivno sredstvo RU-486, koje blokira djelovanje hormona potrebnih za zadržavanje oploĆ°enog jajaÅ”ca u maternici.

Ljudski život zaslužuje poŔtovanje "od najranijih stupnjeva postojanja i ne može se svesti na puku nakupinu stanica", navodi u dokumentu Kongregacija za nauk vjere.

"Ljudski zametak stoga veƦ od samog zaĆØetka ima dostojanstvo osobe", dodaje se.

VeƦinu oblika medicinski potpomognute oplodnje "valja iskljuĆØiti" jer "one zamjenjuju braĆØni ĆØin... koji je jedini istinski vrijedan odgovorne prokreacije".

Kongregacija osuĆ°uje "in vitro oplodnju", jer su to tehnike koje "ljudskim zametkom manipuliraju kao obiĆØnom masom stanica koju koriste, odabiru i odbacuju".

Moralno je jedino istraživati na matiĆØnim stanicama odrasle osobe, zato Å”to istraživanje na zametcima znaĆØi njihovo uniÅ”tenje.

Dokumentom Kongregacija za nauk vjere takoĆ°er brani svoje pravo rasuĆ°ivanja o tim pitanjima.

"Ima ih koji kažu da moralno uĆØenje Crkve sadrži previÅ”e zabrana. Zapravo, Crkveno uĆØenje temelji se na prepoznavanju i promicanju svih darova koje je Stvoritelj dodijelio ĆØovjeku: kao Å”to su život, znanje, sloboda i ljubav".

U petak objavljeno "Dostojanstvo ljudske osobe" nadogradnja je dokumenta "Dar života" ("Donum vitae") iz 1987. godine, koji je aktualiziran s obzirom na razvoj znanosti i medicinske tehnike. "Donum vitae", objavljen uz blagoslov tadaÅ”njeg pape Ivana Pavla II., nosi potpis kardinala Josepha Ratzingera, tadaÅ”njeg proĆØelnika Kongregacije za nauk vjere koji je 2005. izabran za papu Benedikta XVI.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 10 vel 2009, 20:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jedna stvar koja je in(direktno) povezana sa ovim problemom...

- u Zagrebu se viÅ”e hrane proda za kuƦne ljubimce nego za bebe
- u Zagrebu ima 40 000 kuƦnih ljubimaca a u cijeloj hrvatskoj se godiÅ”nje rodi 40 000 beba.
- pola beba koje se rode u Hrvatskoj su bolesne (žutica..) il ovisne. U veƦini sluĆØajeva su krivi neodgovorni roditelj-i. tj. hrana ...puÅ”enje...

ovaj gore primjer sa hranom je dokaz da standard ne predstavlja poticaj veƦ odmicaj od planiranja mnogobrojnijih obitelji.

dokazano je da beba od 3 tjedna razmiŔlja!
dakle ako sa 3 tjedna veƦ razmiÅ”lja samostalno onda možemo biti sigurni da mnogo prije (sa znanstvenom sigurnoÅ”Ć¦u) ima mozak.
granice se pomiĆØu.... U biti one su veƦ definirane al nije naÅ”a spoznaja o njima.
U svakom sluĆØaju nijedan argument "ZA" pobaĆØaj (tipa da to nije ljudsko biƦe) ovdje nema nikakvu osnovu.
takoĆ°e onaj argument da nije sposobno za samostalan život nema smisla jer stare osobe takoĆ°e ĆØesto ne mogu samostalno živjeti.
Eh koliko se ovdje nelogiĆØnosti i laži koristi samo da bi se opravdao ZLOƈIN.

vasha

PostanoPostano: pon 09 ožu 2009, 12:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:

- pola beba koje se rode u Hrvatskoj su bolesne (žutica..) il ovisne. U veƦini sluĆØajeva su krivi neodgovorni roditelj-i. tj. hrana ...puÅ”enje...

Oprosti, ali moram te ispraviti. NovoroĆ°enaĆØka žutica nije nikakva bolest niti ima veze sa roditeljima. NovoroĆ°enaĆØka žutica je iskljuĆØivo posljedica nezrelosti bebine jetre, zbog ĆØega ona nije sposobna prilikom razgradnje tvari brzo izluĆØivati žuti pigment bilirubin, pa se on nakuplja u bjelooĆØnicama i na koži novoroĆ°enĆØeta.
Samim roĆ°enjem djeteta ne znaĆØi da su svi njegovi organi sazreli, npr. probavni trakt djeteta joÅ” dosta nakon poroda nije dovoljno zreo, pa se zato preporuĆØa iskljuĆØivo dojenje (ili ako veƦ ne može drukĆØije, umjetno mlijeko, tj. formula) do 6 mjeseci. Ovaj podatak o pola beba ne mogu komentirati, nisam to istražila...
Morala sam na ovo reagirati jer mislim da nam mora biti cilj da, kada neÅ”to argumentiramo, onda iznosimo toĆØne znanstvene ĆØinjenice, a kao buduƦa mama, posebno sam osjetljiva na bebaĆØe Mr. Green

sv.Franjo legenda napisa:
dokazano je da beba od 3 tjedna razmiŔlja!
dakle ako sa 3 tjedna veƦ razmiÅ”lja samostalno onda možemo biti sigurni da mnogo prije (sa znanstvenom sigurnoÅ”Ć¦u) ima mozak.
granice se pomiĆØu.... U biti one su veƦ definirane al nije naÅ”a spoznaja o njima.

Ok, jel baÅ” razmiÅ”lja, hm, nisam sigurna, kopam sad po netu tražeƦi neÅ”to o prenatalnom razvoju mozga, ali ne mogu naiƦi na taj dokaz, a volila bi ga proĆØitati Mr. Green. Ali sigurno da se stanice mozga razvijaju veƦ u fazi embrija, to je znanstvena istina.
E sad, mene zanima Ŕto mislite o ovome:

http://www.24sata.hr/index.php?cmd=show_clanak&tekst_id=105832
http://www.cro-rss.com/article_hrvatski_teolozi_o_slu%E8aju_devetogodi%9Anje_brazilke_koja_je_pobacila__3258351.htm
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 10 ožu 2009, 10:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nisam se mogao sjetiti drugih bolesti i sl... i rekao sam da su u "veƦini" sluĆØajeva krivi roditelji Wink

u svojem izlaganju o razmiÅ”ljanju beba sam citirao dr.ƈolaka sa Å irokog. Ginekolog je. Imao je izlaganje.
Nisam ga pitao da navede izvore.

Ovo sa sluĆØajem u brazilu meni je sasvim normalna reakcija crkve dok me od kvazivjernika i nevjernika ove reakcije nimalo ne iznenaĆ°uju.

vasha

PostanoPostano: uto 10 ožu 2009, 14:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, i ja osobno sam oÅ”tro protiv pobaĆØaja i smatram, u sluĆØaju silovanja, da se rane ne mogu lijeĆØiti grijehom koji ponovo ranjava.
No, ponavljam, kako sam trenutaĆØno izuzetno osjetljiva na djecu... Pitam se - je li se u sluĆØaju devetogodiÅ”njakinje moglo drukĆØije postupiti? To je ipak dijete od devet godina, nije odgovorna niti za jedan taj postupak - nije kriva Å”to je zlostavljana od strane svog oĆØuha i Å”to je žrtva pedofilije, a ĆØisto sumnjam da je ona ta koja je donijela odluku i podnijela odgovornost za tu odluku o pobaĆØaju. Dijete u toj dobi nije niti svjesno znaĆØenja pobaĆØaja niti zna Å”to o tim stvarima i vjerujem da su majka i lijeĆØnici donijeli odluke za nju. Ipak je to DIJETE od DEVET GODINA!
Je li se Crkva mogla i trebala ponijeti prema tom djetetu drukĆØije?
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 10 ožu 2009, 15:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vasha napisa:

Je li se Crkva mogla i trebala ponijeti prema tom djetetu drukĆØije?

i ja smatram da je to devetogodiÅ”nje jako traumatizirano i ranjeno. koliki je njezin grijeh u svemu tome to samo bog zna. ne znam kako je crkva mogla drukĆØije reagirati. siguran sam samo da crkva ima viÅ”e ljubavi prema njoj nego njezini roditelji koji su je doveli do ovoga.

Ona je sada postala sredstvo za afirmaciju pobaĆØaja u Brazilu.
BaÅ” danas je Živko KustiƦ rekao da su razne udruge i sl ovo primjetile kao odliĆØan povod i priliku za agresivnu kampanju za legaliziranje pobaĆØaja.

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 5rich, antea
Mara

PostanoPostano: sri 11 ožu 2009, 15:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bojim se da pravog rjeÅ”enja u toj priĆØi ne postoji. Ta djevojĆØica koja je silovana sigurno nema nikakve odgovornosti niti se ekskomunikacija (kod pobaĆØaja je ona unaprijed izreĆØena) može odnositi na nju. No, nikako ne vjerujem da je njoj pobaĆØaj donio iÅ”ta dobra. Dva oduzeta života ne mogu nikome donijeti dobra. No, možda je moglo biti i troje mrtvih, u tom sluĆØaju se biralo manje zlo.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: klara
angelous

PostanoPostano: sri 11 ožu 2009, 15:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
kod pobaĆØaja je ona unaprijed izreĆØena

iako nevezano za temu, ĆØisto me zanima, je li ista situacija i kod ubojstva ĆØovjeka vatrenim (ili hladnim) oružjem? (naravno, ako izostavimo sluĆØaj ubojstva iz samoobrane). Wink Jer, i to je oduzimanje, i ne poÅ”tivanje života.

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i ĆØist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
vasha

PostanoPostano: čet 12 ožu 2009, 22:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Bojim se da pravog rjeÅ”enja u toj priĆØi ne postoji. Ta djevojĆØica koja je silovana sigurno nema nikakve odgovornosti niti se ekskomunikacija (kod pobaĆØaja je ona unaprijed izreĆØena) može odnositi na nju. No, nikako ne vjerujem da je njoj pobaĆØaj donio iÅ”ta dobra. Dva oduzeta života ne mogu nikome donijeti dobra. No, možda je moglo biti i troje mrtvih, u tom sluĆØaju se biralo manje zlo.

Potpisujem, upravo sam to htjela reƦi, sad ne znam jesu li mediji pogreÅ”no prenijeli, ali problem je u tome Å”to je ekskomunicirana i ona. NeƦu ulaziti u to kakvu joj je pomoƦ i podrÅ”ku pružila Crkva - o tome niÅ”ta ne znam, mediji to sigurno neƦe prenijeti, ali nekako duboko u sebi vjerujem da je se njezina vjerska zajednica ipak na neki naĆØin pokuÅ”ala u tom smislu pobrinuti za nju.
Mara

PostanoPostano: pet 13 ožu 2009, 15:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

angelous napisa:
Citat:
kod pobaĆØaja je ona unaprijed izreĆØena

iako nevezano za temu, ĆØisto me zanima, je li ista situacija i kod ubojstva ĆØovjeka vatrenim (ili hladnim) oružjem? (naravno, ako izostavimo sluĆØaj ubojstva iz samoobrane). Wink Jer, i to je oduzimanje, i ne poÅ”tivanje života.

Iskreno govoreƦi, ne znam. Znam da je namjerno ubojstvo bilo meĆ°u onih nekoliko stvari radi koje se vrÅ”ila javna pokora u prvoj Crkvi. Je li i to zlodjelo meĆ°u razlozima za izopƦenje ne znam

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sub 14 ožu 2009, 9:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ovo je primjer kada je postojala velika opasnost da majka ili djeca neƦe preživjeti. I u tim situacijama se Å”titi život djece. Ako postoji ikakva Å”ansa da prežive treba saĆØuvati trudnoƦu. Ovako sigurno djeca nisu preživjela. tj ubijena su. Ljudi su odluĆØili tko Ʀe umrijeti.
Po meni (i crkvi) to je razlog za izopƦenje.

Nije bez veze uzet ovaj razlog da se crkva javno izjasni. Ovo je vrlo jasna situacija.

Citat:
Bojim se da pravog rjeÅ”enja u toj priĆØi ne postoji.

doista nema rjeŔenja koji bi ovo ispravio. pogotovo za nju.

Jopica

PostanoPostano: sub 14 ožu 2009, 9:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Å to se radi u sluĆØaju izopƦenja, ja znam mnoge koji su imali pobaĆØaj a idu sad u crkvu. da li se oni kasnije mogu priĆØeÅ”Ć¦ivati i ispovijediti?

"Molitva" je poniznost ĆØovjeka, koji priznaje svoju duboku bijedu i veliĆØinu Boga kojemu se obraƦa i kojemu se klanja na naĆØin da sve oĆØekuje od Njega, niÅ”ta od sebe.
Sv. Josemaria Escriva
Mara

PostanoPostano: sub 14 ožu 2009, 13:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PobaĆØaj je grijeh za ĆØije odrjeÅ”enje postoji pridržaj, tj. odrjeÅ”enje ne može dati baÅ” svaki sveƦenik. Redovito to može ispovjednik katedrale, župnik i sl. No, tu se nalaže i ozbiljna pokora. Ne može se olako igrati s tim stvarima. Ako netko takav pristupa priĆØesti ĆØini svetogrĆ°e.

Jopica

PostanoPostano: sub 14 ožu 2009, 15:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈini mi se da postoje mnogi koji pristupaju priĆØesti a da ni ne znaju da spadju pod izopƦenje, ponovno oženjeni, i ljudi koji su imali abortuse... Glupo je suditi i upirati prstom, ali nadam se da su rijeÅ”ili sa svojim ispovjednikom sve Å”to je potrebno, vjerovatno i jesu.
No u sluĆØaju da nisu i da to ĆØine iz neznanja, dakle prisupaju priĆØesti, koje su tada posljedice za njih a koje za sveƦenikakoji ih priĆØeÅ”Ć¦uje?

"Molitva" je poniznost ĆØovjeka, koji priznaje svoju duboku bijedu i veliĆØinu Boga kojemu se obraƦa i kojemu se klanja na naĆØin da sve oĆØekuje od Njega, niÅ”ta od sebe.
Sv. Josemaria Escriva
Mara

PostanoPostano: sub 14 ožu 2009, 17:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dakle, doista ne znam kako bi ĆØlan Crkve mogao ne znati da je pobaĆØaj ubojstvo, teÅ”ki grijeh i da se mora ispovjediti, odnosno pokajati se za zlo, tražiti i dobiti odrjeÅ”enje i izvrÅ”iti pokoru. Mogu samo pomisliti da ta osoba to ne želi znati. Naravno da se ovo odnosi na namjerni pobaĆØaj, ne na spontani. SveƦenik koji priĆØesti dotiĆØnu osobu nema nikakve veze s tim. On priĆØeÅ”Ć¦uje bona fide, dakle s povjerenjem da je onaj tko pristupa priĆØesti svjestan Å”to ĆØini, odnosno da zna da "tko nedostojno jede i pije, osudu svoju jede i pije."
Ne bih u ovo mijeÅ”ala one koji su u necrkvenom braku. Oni ne smiju pristupati priĆØesti jer nisu u punom jedinstvu s Crkvom, no tu je svaki sluĆØaj poneÅ”to drugaĆØiji. Uostalom takav život nikako se ne može stavljati na istu razinu s namjernim ubojstvom nevinog i bespomoƦnog Å”to pobaĆØaj jest, bez obzira na bilo kakve okolnosti koje mogu biti eventualno olakotne okolnosti krivnje, ali bit ne mogu promijeniti.

Dubravko

PostanoPostano: pon 16 ožu 2009, 9:55
PostNaslov : PobaĆØaj - izopƦenje
Citiraj i odgovori

Otvaram temu potaknut nedavnim dogaĆ°ajem u Brazilu, gdje je djevojĆØica stara 9 godina, izopƦena iz Crkve, jer je pobacila blizance koje je nosila, a bili su plod silovanja njenog oĆØuha. DjevojĆØici je na taj naĆØin spaÅ”en život. Osobno ne znam Å”to bih mislio, razumski ne mogu opravdati postupak Crkve, zanima me Å”to vi o tome mislite ili znate...
Anny

PostanoPostano: pon 16 ožu 2009, 13:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

uopƦe ne znam Å”to misliti i kako razmiÅ”ljati

pobaĆØaj ne opravdavam.... ne znam Å”to je pametno misliti o ovome

a o tom izopƦenju? katastrofa, ne razumijem zaÅ”to su je izopƦili

Dami la mano, voglio restar per sempre insieme a Te
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 16 ožu 2009, 17:41
PostNaslov : Re: PobaĆØaj - izopƦenje
Citiraj i odgovori

Dubravko napisa:
Otvaram temu potaknut nedavnim dogaĆ°ajem u Brazilu, gdje je djevojĆØica stara 9 godina, izopƦena iz Crkve, jer je pobacila blizance koje je nosila, a bili su plod silovanja njenog oĆØuha. DjevojĆØici je na taj naĆØin spaÅ”en život. Osobno ne znam Å”to bih mislio, razumski ne mogu opravdati postupak Crkve, zanima me Å”to vi o tome mislite ili znate...

ej malo uviŔe smo raspravljali o tom Wink

koje je tvoje miŔljenje?

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.