HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 14:26. Pogledaj neodgovorene postove
Pobačaj i vi
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Kristijan

Spol: muško
PostanoPostano: sub 31 svi 2008, 21:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vidiš, meni taj odgovor zvuči veoma jasno i hm, prihvatljivo s naznakom da ću morati o tome još puno razmišljati.. Ali istovremeno je težak, ozbiljan i... jesam li napisao težak?? Hvala na odgovoru. No već osjetim reakciju koju će uzrokovati kada ga upotrijebim negdje... Ali to je već njihov problem, ne moj, zar ne.

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: ned 01 lip 2008, 19:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Bog silazi u tamu beskrajne ljudske zloće i pali novi život kao jednu malu svjetiljku kojom govori: gle, u ovom paklu u kojem vlada smrt ja donosim život. Primi ga iz moje ruke i vjeruj mi, osloni se samo na mene, odbaci sve drugo i vjeruj.
.

jako lijepo rečeno!!! molitva

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Jopica

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 19 lip 2008, 21:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Pisala sam diplomski iz kristologije na temu Krist - centar života žene ponukana baš sličnim pitanjem. Bilo je to još u ratu, u Bosni je bilo puno silovanih žena. I mučilo me pitanje kako se Bog ne smiluje takvoj ženi da makar ne zatrudni. I počela sam i tražit i čitat i molit. Evo do čega sam došla: Bog silazi u tamu beskrajne ljudske zloće i pali novi život kao jednu malu svjetiljku kojom govori: gle, u ovom paklu u kojem vlada smrt ja donosim život. Primi ga iz moje ruke i vjeruj mi, osloni se samo na mene, odbaci sve drugo i vjeruj.
Znam da takvoj ženi treba vjera Abrahamova i snaga Samsonova, ali duboko vjerujem da Bog i to čini mogućim. Ako žena tada vjeruje Bogu i bira život, onda đavlu zadaje težak udarac i ide Kristovim stopama, pokazuje da makar ju je đavao doveo u pakao ona još hoće i može ići za Gospodinom. To je definitivno mučeništvo i to možda teže, čak puno teže od žrtve vlastitog života.

uau Embarassed
predivno rečeno

ali morala sam citirati cijeli post jer se tek iz cijelog vidi potpuna slika.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: antea, lucija
tomi25

PostanoPostano: ned 29 lip 2008, 20:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nevezano za predhodno

Sv. Maksimilijan Kolbe: Kao što je prvi dolazak Krista u Betlehemu bio obilježen masakrom nevine dječice, tako će i drugi, posljednji dolazak na kraju vremena, biti prethodno obilježen masakrom dječice u utrobama majki.

U dneviku sv. Faustine pogledajte stavak 1276.

http://duhovnost.4shared.com
Mima

PostanoPostano: ned 28 ruj 2008, 12:30
PostNaslov : Živa svjedočanstva- Božja pobijeda protiv pobačaja
Citiraj i odgovori

Htijela sam još samo dodati iz vlastitog iskustva da ovo sve što sam dosad napisala ne zvući samo kao taksativno nabrajanje jer ljudi najviše vjeruju živoj posvjedočenoj riječi i jedino ona pada na plodno tlo da sam se i sama preko patera Marka Glogovića susrela sa par slućajeva sirotih dušica koje su željele počiniti abortus.

Bila je tu jedna ženica od oko 35 god koja je bila trudna sa trećim dijetetom ali je htijela pobaciti jer se bojala da ne izgubi ionako jako težak i slabo plaćen posao ako se sazna da je trudna, a muž zlostavljač ju je odavno napustio i ne brine uopće za svoju dijecu, a njezini roditelji nisu ni htijeli čuti da je trudna sa tadašnjim svojim zaručnikom jer je to sramota da sama rodi i šta će reći susjedi, a taj njezin zaručnik je zbrisao ćim je čuo da je trudna nakon što je vidio da ona neće pobaciti unatoć njegovom nagovaranju.

Bogu hvala i zahvaljujući dobrim ljudima skupljali smo novčanu pomoć za tu ženu i hvala župi Marije pomoćnice iz Zagreba koja je obilato doprinjela i ćak su neki župljani pomogli i konkretnije u odijeći, hrani a žele toj gospođi i dalje pomagati. Ona se nakon što je preko patera Marka bila smještena na sigurno uz pomoć naših molitava i intervencije patera Marka vratila se kući i sada sigurna u Gospodina jer se uvjerila na vlastitoj koži da On nikada ne ostavlja svoju dijecu krenula sigurna u susret svom dijetetu.

Zatim je tu bila jedna mlada djevojka reći ću samo da još nije bila ni punoljetna koja je zatrudnjela sa svojim tadašnjim također maloljetnim dečkom i htijela je pobaciti ali ipak pošto je iz katoličke obitelji htijela je prije nego poćini taj strašan čin još jednom ipak razgovarati sa svećenikom. Saznala je za Pavline i odvažila se na taj razgovor i ni njoj nije bilo lako jer roditeljima je to bila srahota i prevelika sramota,prijateljice su joj vikale da one znaju dosta cura koje su to učinile i samo odeš kod doktora i on ti to počisti i opet si kao nova, zamislite one to zovu čišćenjem kao da je to mrlja koju očistiš a ne živi čovjek.Dečko je opet nakon što je zatrudnjela pobijegao nakon što se s njom svađao da je on premlad i da mu neće prišiti to dijete kao da on nije njegov otac.

Mnogi smo molili za nju i ona je ipak odustala od pobačaja i odlućila roditi i opet nije sama jer ima podršku i pomoć patera Marka i molitvene zajednice Treće srce i mnogih laika koji žele rado pomoći ali se usprkos svemu vratila roditeljima i nosi sa radošću svoje dijete.

Bila je tu i jedna uspješna poslovna žene koja je htijela pobaciti iako je imala već jedno dijete, a ovo drugo bi joj smetalo na magisteriju na koji je išla.

Ona ima sve novac, položaj, dobrog muža i dijete i nema razloga ljudski gledano da pobaci, ali sve to pišem da vidite da nema obrasca po kojem se pobačaj događa, nije bitno da li si bogata, uspiješna, premlada, siromašna itd.

Pobaćaj se nažalost čini i čini se i u vašoj neposrednoj blizini.

Ta žena je bila najteži slućaj jer vrlo često oni koji su učeniji ne vide od silnog znanja koje misle da imaju jednostavnost vjere.

Za nju sam saznala preko svoje dobre prijateljice i upoznale smo patera Marka sa tim slućajem i svi smo skupa molili i danas ta žena uopće više ne pomišilja o karijeri jer prije pola godine rodila joj se divna kćer i sada ona tako ćesto govori hvala Bogu da onda nisam poćinila pobaćaj i učinila bih najveću glupost svoga života.
Hvala ti Bože što nisam ubila svoje dijete i danas je ta curica najveća radost moje obitelji, još smo se više zbližili zbog nje, idemo skupa svi u crkvu a prije nismo išli i mogu napokon reći da smo istinski sretni.

No to nije sve ima nažalost i slućajeva gdje nismo uspijeli.

Postojao je i jedan slućaj gdje je žena htijela abortirati jer je dijete rođeno sa Downovim sindromom i doktori su rekli da je bolje da abortira kada to dijete ionako nikada neće biti potpuno normalno.

Dali su joj tablete koje treba piti i koje će polako ubijati to siroto dijete..zamislite njegovu strašnu smrt i bolove, no to nije sve ima toliko monstruoznih naćina na koji se te sirote dušice ubijaji.

Neke na taj naćin da ima se čupaju dio po dio tijela klještima, druge da ih se usiše i postaju tekućina i svi se oni bacaju u kanalizaciju....ZVUČI STRAŠNO I JE STRAŠNO ..

Sve ovo što sam napisala je istina, a koliko je još takvih i drugih slućajeva, koliko je sirotih ženica i djevojaka prepuštenih sami sebi jer nemaju gdje otići, izbačenih na cestu i koje su zbog toga jer mi nemamo otvoreno srce prisliljene ubiti svoje dijete i da nema ovakvih ljudi kao pater Marko Glogović i njegovog reda koji prima te ženice i djevojke na razgovore, skuplja odjeću, hranu i materijalna sredstva za njih, smješta ih kod poznanik, prijatelja, laika iz molitvenih zajednica na sigurno dok ne nađu neko drugo bolje riješnje, ovakvih bi slućaja nažalost bilo više..

A što mi činimo malo...možda gotovo ništa, zatvorili smo se u svoju sigurnost i komoditet i dok se ne događa nama kao i da ne postoji, ali ja kažem izađite na ulice, na trgove, polja, izađite iz samih sebe i budite ono što je i sam naš serafski otac Franjo bio kada je navještao onako sretan radosnu vijest ...BUDITE GLASNICI VELIKOGA KRALJA!!!! budite ponos našeg GOSPODINA i ne zatvarajte oći već budite ono na što ste pozvani kao svi kršćani, a to je graditelji Božjeg kraljevstva ovdje na zemlji da bi baštinili vječni život..

U židovskom Talmudu piše: "Tko spasi jedan život spasio je cijeli svijet.."

Veliki pozdrav i hvala na pažnji,

uvijek vaša Mima molitva
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Gita, klara
klara

PostanoPostano: sri 26 stu 2008, 8:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Peticija protiv ozakonjenja abortusa

7.12.2008.
potpisivanje je u Hrvatskoj organizirano na kraju svih svetih misa

"MEĐUNARODNI POZIV NA ZAŠTITU PRAVA I DOSTOJANSTVA LJUDSKE OSOBE I OBITELJI"

Peticija u povodu 60. godišnjice donošenja Opće deklaracije o ljudskim pravima

Pokretač peticije
:
Europski forum za ljudska prava i obitelj, nevladina organizacija koja djeluje pri europskim institucijama i okuplja brojne ugledne europarlamentarce, suce u sudu za ljudska prava te ljude iz različitih europskih država koji su angažirani oko obiteljskog pitanja.

Nositelj u Hrvatskoj:
Građanska inicijativa "Potpisujem Deklaraciju" koju su oformile građanske udruge koje se zalažu za općeljudske vrednote.

Povod peticije:
Ove, 2008. godine slavi se 60. obljetnica donošenja Opće deklaracije o ljudskim pravima (New York, 10. prosinca 1948.g.)

Razlog pokretanja peticije:
Brojna prava iz te deklaracije često se na razne načine ugrožavaju. To su, primjerice, pravo svakog ljudskog bića na život, pravo na sklapanje braka između muškarca i žene te zasnivanje obitelji koja je definirana kao temelj društva, pravo roditelja da biraju odgoj za svoje dijete i sl.

Podrška vjerskih zajednica:
U Hrvatskoj akciju podupire više vjerskih zajednica, među njima i Hrvatska biskupska konferencija preko svoje komisije "Iustitia et Pax" (popis potpore bit će objavljen).
Peticiju je u proljeće srdačno podržao papa Benedikt XVI na audijenciji na kojoj je primio predstavnike Europskog foruma za ljudska prava i obitelj.

Skupljanje potpisa:
Potpisi se u Hrvatskoj skupljaju u nedjelju, 7. prosinca. Skupljanje potpisa bit će organizirano na kraju svih svetih misa u Hrvatskoj na izlazu iz svake crkve. Dijelit će se i listići s tekstom peticije.
Potpis je valjan ako sadrži sljedeće podatke: ime i prezime, adresa i vlastoručni potpis. Potpisivanje on-line nije moguće zbog međunarodnih standarda.

Predstavljanje rezultata peticije:
U Hrvatskoj će rezultati akcije biti predstavljeni državnim vlastima (Vladi, Saboru...) i hrvatskoj javnosti (putem konferencija za tisak, radio i TV emisija i sl.). Peticija će se sa skupljenim potpisima iz svih europskih država zajedno prezentirati na Općoj skupštini UN-a u New Yorku, u Europskom parlamentu i u Vijeću Europe.

Pune informacije pogledajte na www.potpisujemdeklaraciju.org

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
klara

PostanoPostano: sri 26 stu 2008, 11:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

peticiju možete on-line

potpisati ovdje (klikni)

Catholic Family and Human Rigts Institute

BVB+

.

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 5rich
CroStorm

PostanoPostano: pet 12 pro 2008, 22:18
PostNaslov : Novi dokument
Citiraj i odgovori

VATIKAN, 12. prosinca 2008. (Hina/Reuters) - Život je svet u svakome stupnju postojanja, ocjenjuje Vatikan u petak u dokumentu "Dostojanstvo ljudske osobe" (Dignitas personae), u kojem osuđuje medicinski potpomognutu oplodnju te istraživanje embrionalnih matičnih stanica.
U tom dugoočekivanom dokumentu o bioetici, Vatikan navodi da su teško nemoralna i "jednaka pobačaju", sredstava kao što su "pilula za dan poslije" te abortivno sredstvo RU-486, koje blokira djelovanje hormona potrebnih za zadržavanje oplođenog jajašca u maternici.

Ljudski život zaslužuje poštovanje "od najranijih stupnjeva postojanja i ne može se svesti na puku nakupinu stanica", navodi u dokumentu Kongregacija za nauk vjere.

"Ljudski zametak stoga već od samog začetka ima dostojanstvo osobe", dodaje se.

Većinu oblika medicinski potpomognute oplodnje "valja isključiti" jer "one zamjenjuju bračni čin... koji je jedini istinski vrijedan odgovorne prokreacije".

Kongregacija osuđuje "in vitro oplodnju", jer su to tehnike koje "ljudskim zametkom manipuliraju kao običnom masom stanica koju koriste, odabiru i odbacuju".

Moralno je jedino istraživati na matičnim stanicama odrasle osobe, zato što istraživanje na zametcima znači njihovo uništenje.

Dokumentom Kongregacija za nauk vjere također brani svoje pravo rasuđivanja o tim pitanjima.

"Ima ih koji kažu da moralno učenje Crkve sadrži previše zabrana. Zapravo, Crkveno učenje temelji se na prepoznavanju i promicanju svih darova koje je Stvoritelj dodijelio čovjeku: kao što su život, znanje, sloboda i ljubav".

U petak objavljeno "Dostojanstvo ljudske osobe" nadogradnja je dokumenta "Dar života" ("Donum vitae") iz 1987. godine, koji je aktualiziran s obzirom na razvoj znanosti i medicinske tehnike. "Donum vitae", objavljen uz blagoslov tadašnjeg pape Ivana Pavla II., nosi potpis kardinala Josepha Ratzingera, tadašnjeg pročelnika Kongregacije za nauk vjere koji je 2005. izabran za papu Benedikta XVI.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 10 vel 2009, 20:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jedna stvar koja je in(direktno) povezana sa ovim problemom...

- u Zagrebu se više hrane proda za kućne ljubimce nego za bebe
- u Zagrebu ima 40 000 kućnih ljubimaca a u cijeloj hrvatskoj se godišnje rodi 40 000 beba.
- pola beba koje se rode u Hrvatskoj su bolesne (žutica..) il ovisne. U većini slučajeva su krivi neodgovorni roditelj-i. tj. hrana ...pušenje...

ovaj gore primjer sa hranom je dokaz da standard ne predstavlja poticaj već odmicaj od planiranja mnogobrojnijih obitelji.

dokazano je da beba od 3 tjedna razmišlja!
dakle ako sa 3 tjedna već razmišlja samostalno onda možemo biti sigurni da mnogo prije (sa znanstvenom sigurnošću) ima mozak.
granice se pomiču.... U biti one su već definirane al nije naša spoznaja o njima.
U svakom slučaju nijedan argument "ZA" pobačaj (tipa da to nije ljudsko biće) ovdje nema nikakvu osnovu.
takođe onaj argument da nije sposobno za samostalan život nema smisla jer stare osobe takođe često ne mogu samostalno živjeti.
Eh koliko se ovdje nelogičnosti i laži koristi samo da bi se opravdao ZLOČIN.

vasha

PostanoPostano: pon 09 ožu 2009, 12:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:

- pola beba koje se rode u Hrvatskoj su bolesne (žutica..) il ovisne. U većini slučajeva su krivi neodgovorni roditelj-i. tj. hrana ...pušenje...

Oprosti, ali moram te ispraviti. Novorođenačka žutica nije nikakva bolest niti ima veze sa roditeljima. Novorođenačka žutica je isključivo posljedica nezrelosti bebine jetre, zbog čega ona nije sposobna prilikom razgradnje tvari brzo izlučivati žuti pigment bilirubin, pa se on nakuplja u bjeloočnicama i na koži novorođenčeta.
Samim rođenjem djeteta ne znači da su svi njegovi organi sazreli, npr. probavni trakt djeteta još dosta nakon poroda nije dovoljno zreo, pa se zato preporuča isključivo dojenje (ili ako već ne može drukčije, umjetno mlijeko, tj. formula) do 6 mjeseci. Ovaj podatak o pola beba ne mogu komentirati, nisam to istražila...
Morala sam na ovo reagirati jer mislim da nam mora biti cilj da, kada nešto argumentiramo, onda iznosimo točne znanstvene činjenice, a kao buduća mama, posebno sam osjetljiva na bebače Mr. Green

sv.Franjo legenda napisa:
dokazano je da beba od 3 tjedna razmišlja!
dakle ako sa 3 tjedna već razmišlja samostalno onda možemo biti sigurni da mnogo prije (sa znanstvenom sigurnošću) ima mozak.
granice se pomiču.... U biti one su već definirane al nije naša spoznaja o njima.

Ok, jel baš razmišlja, hm, nisam sigurna, kopam sad po netu tražeći nešto o prenatalnom razvoju mozga, ali ne mogu naići na taj dokaz, a volila bi ga pročitati Mr. Green. Ali sigurno da se stanice mozga razvijaju već u fazi embrija, to je znanstvena istina.
E sad, mene zanima što mislite o ovome:

http://www.24sata.hr/index.php?cmd=show_clanak&tekst_id=105832
http://www.cro-rss.com/article_hrvatski_teolozi_o_slu%E8aju_devetogodi%9Anje_brazilke_koja_je_pobacila__3258351.htm
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 10 ožu 2009, 10:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nisam se mogao sjetiti drugih bolesti i sl... i rekao sam da su u "većini" slučajeva krivi roditelji Wink

u svojem izlaganju o razmišljanju beba sam citirao dr.Čolaka sa Širokog. Ginekolog je. Imao je izlaganje.
Nisam ga pitao da navede izvore.

Ovo sa slučajem u brazilu meni je sasvim normalna reakcija crkve dok me od kvazivjernika i nevjernika ove reakcije nimalo ne iznenađuju.

vasha

PostanoPostano: uto 10 ožu 2009, 14:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, i ja osobno sam oštro protiv pobačaja i smatram, u slučaju silovanja, da se rane ne mogu liječiti grijehom koji ponovo ranjava.
No, ponavljam, kako sam trenutačno izuzetno osjetljiva na djecu... Pitam se - je li se u slučaju devetogodišnjakinje moglo drukčije postupiti? To je ipak dijete od devet godina, nije odgovorna niti za jedan taj postupak - nije kriva što je zlostavljana od strane svog očuha i što je žrtva pedofilije, a čisto sumnjam da je ona ta koja je donijela odluku i podnijela odgovornost za tu odluku o pobačaju. Dijete u toj dobi nije niti svjesno značenja pobačaja niti zna što o tim stvarima i vjerujem da su majka i liječnici donijeli odluke za nju. Ipak je to DIJETE od DEVET GODINA!
Je li se Crkva mogla i trebala ponijeti prema tom djetetu drukčije?
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 10 ožu 2009, 15:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vasha napisa:

Je li se Crkva mogla i trebala ponijeti prema tom djetetu drukčije?

i ja smatram da je to devetogodišnje jako traumatizirano i ranjeno. koliki je njezin grijeh u svemu tome to samo bog zna. ne znam kako je crkva mogla drukčije reagirati. siguran sam samo da crkva ima više ljubavi prema njoj nego njezini roditelji koji su je doveli do ovoga.

Ona je sada postala sredstvo za afirmaciju pobačaja u Brazilu.
Baš danas je Živko Kustić rekao da su razne udruge i sl ovo primjetile kao odličan povod i priliku za agresivnu kampanju za legaliziranje pobačaja.

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 5rich, antea
Mara

PostanoPostano: sri 11 ožu 2009, 15:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bojim se da pravog rješenja u toj priči ne postoji. Ta djevojčica koja je silovana sigurno nema nikakve odgovornosti niti se ekskomunikacija (kod pobačaja je ona unaprijed izrečena) može odnositi na nju. No, nikako ne vjerujem da je njoj pobačaj donio išta dobra. Dva oduzeta života ne mogu nikome donijeti dobra. No, možda je moglo biti i troje mrtvih, u tom slučaju se biralo manje zlo.

Ljubi i čini što hoćeš
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: klara
angelous

PostanoPostano: sri 11 ožu 2009, 15:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
kod pobačaja je ona unaprijed izrečena

iako nevezano za temu, čisto me zanima, je li ista situacija i kod ubojstva čovjeka vatrenim (ili hladnim) oružjem? (naravno, ako izostavimo slučaj ubojstva iz samoobrane). Wink Jer, i to je oduzimanje, i ne poštivanje života.

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
vasha

PostanoPostano: čet 12 ožu 2009, 22:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Bojim se da pravog rješenja u toj priči ne postoji. Ta djevojčica koja je silovana sigurno nema nikakve odgovornosti niti se ekskomunikacija (kod pobačaja je ona unaprijed izrečena) može odnositi na nju. No, nikako ne vjerujem da je njoj pobačaj donio išta dobra. Dva oduzeta života ne mogu nikome donijeti dobra. No, možda je moglo biti i troje mrtvih, u tom slučaju se biralo manje zlo.

Potpisujem, upravo sam to htjela reći, sad ne znam jesu li mediji pogrešno prenijeli, ali problem je u tome što je ekskomunicirana i ona. Neću ulaziti u to kakvu joj je pomoć i podršku pružila Crkva - o tome ništa ne znam, mediji to sigurno neće prenijeti, ali nekako duboko u sebi vjerujem da je se njezina vjerska zajednica ipak na neki način pokušala u tom smislu pobrinuti za nju.
Mara

PostanoPostano: pet 13 ožu 2009, 15:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

angelous napisa:
Citat:
kod pobačaja je ona unaprijed izrečena

iako nevezano za temu, čisto me zanima, je li ista situacija i kod ubojstva čovjeka vatrenim (ili hladnim) oružjem? (naravno, ako izostavimo slučaj ubojstva iz samoobrane). Wink Jer, i to je oduzimanje, i ne poštivanje života.

Iskreno govoreći, ne znam. Znam da je namjerno ubojstvo bilo među onih nekoliko stvari radi koje se vršila javna pokora u prvoj Crkvi. Je li i to zlodjelo među razlozima za izopćenje ne znam

Ljubi i čini što hoćeš
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sub 14 ožu 2009, 9:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ovo je primjer kada je postojala velika opasnost da majka ili djeca neće preživjeti. I u tim situacijama se štiti život djece. Ako postoji ikakva šansa da prežive treba sačuvati trudnoću. Ovako sigurno djeca nisu preživjela. tj ubijena su. Ljudi su odlučili tko će umrijeti.
Po meni (i crkvi) to je razlog za izopćenje.

Nije bez veze uzet ovaj razlog da se crkva javno izjasni. Ovo je vrlo jasna situacija.

Citat:
Bojim se da pravog rješenja u toj priči ne postoji.

doista nema rješenja koji bi ovo ispravio. pogotovo za nju.

Jopica

PostanoPostano: sub 14 ožu 2009, 9:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što se radi u slučaju izopćenja, ja znam mnoge koji su imali pobačaj a idu sad u crkvu. da li se oni kasnije mogu pričešćivati i ispovijediti?

"Molitva" je poniznost čovjeka, koji priznaje svoju duboku bijedu i veličinu Boga kojemu se obraća i kojemu se klanja na način da sve očekuje od Njega, ništa od sebe.
Sv. Josemaria Escriva
Mara

PostanoPostano: sub 14 ožu 2009, 13:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pobačaj je grijeh za čije odrješenje postoji pridržaj, tj. odrješenje ne može dati baš svaki svećenik. Redovito to može ispovjednik katedrale, župnik i sl. No, tu se nalaže i ozbiljna pokora. Ne može se olako igrati s tim stvarima. Ako netko takav pristupa pričesti čini svetogrđe.

Ljubi i čini što hoćeš
Jopica

PostanoPostano: sub 14 ožu 2009, 15:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čini mi se da postoje mnogi koji pristupaju pričesti a da ni ne znaju da spadju pod izopćenje, ponovno oženjeni, i ljudi koji su imali abortuse... Glupo je suditi i upirati prstom, ali nadam se da su riješili sa svojim ispovjednikom sve što je potrebno, vjerovatno i jesu.
No u slučaju da nisu i da to čine iz neznanja, dakle prisupaju pričesti, koje su tada posljedice za njih a koje za svećenikakoji ih pričešćuje?

"Molitva" je poniznost čovjeka, koji priznaje svoju duboku bijedu i veličinu Boga kojemu se obraća i kojemu se klanja na način da sve očekuje od Njega, ništa od sebe.
Sv. Josemaria Escriva
Mara

PostanoPostano: sub 14 ožu 2009, 17:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dakle, doista ne znam kako bi član Crkve mogao ne znati da je pobačaj ubojstvo, teški grijeh i da se mora ispovjediti, odnosno pokajati se za zlo, tražiti i dobiti odrješenje i izvršiti pokoru. Mogu samo pomisliti da ta osoba to ne želi znati. Naravno da se ovo odnosi na namjerni pobačaj, ne na spontani. Svećenik koji pričesti dotičnu osobu nema nikakve veze s tim. On pričešćuje bona fide, dakle s povjerenjem da je onaj tko pristupa pričesti svjestan što čini, odnosno da zna da "tko nedostojno jede i pije, osudu svoju jede i pije."
Ne bih u ovo miješala one koji su u necrkvenom braku. Oni ne smiju pristupati pričesti jer nisu u punom jedinstvu s Crkvom, no tu je svaki slučaj ponešto drugačiji. Uostalom takav život nikako se ne može stavljati na istu razinu s namjernim ubojstvom nevinog i bespomoćnog što pobačaj jest, bez obzira na bilo kakve okolnosti koje mogu biti eventualno olakotne okolnosti krivnje, ali bit ne mogu promijeniti.

Ljubi i čini što hoćeš
Dubravko

PostanoPostano: pon 16 ožu 2009, 9:55
PostNaslov : Pobačaj - izopćenje
Citiraj i odgovori

Otvaram temu potaknut nedavnim događajem u Brazilu, gdje je djevojčica stara 9 godina, izopćena iz Crkve, jer je pobacila blizance koje je nosila, a bili su plod silovanja njenog očuha. Djevojčici je na taj način spašen život. Osobno ne znam što bih mislio, razumski ne mogu opravdati postupak Crkve, zanima me što vi o tome mislite ili znate...
Anny

PostanoPostano: pon 16 ožu 2009, 13:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

uopće ne znam što misliti i kako razmišljati

pobačaj ne opravdavam.... ne znam što je pametno misliti o ovome

a o tom izopćenju? katastrofa, ne razumijem zašto su je izopćili

Dami la mano, voglio restar per sempre insieme a Te
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 16 ožu 2009, 17:41
PostNaslov : Re: Pobačaj - izopćenje
Citiraj i odgovori

Dubravko napisa:
Otvaram temu potaknut nedavnim događajem u Brazilu, gdje je djevojčica stara 9 godina, izopćena iz Crkve, jer je pobacila blizance koje je nosila, a bili su plod silovanja njenog očuha. Djevojčici je na taj način spašen život. Osobno ne znam što bih mislio, razumski ne mogu opravdati postupak Crkve, zanima me što vi o tome mislite ili znate...

ej malo uviše smo raspravljali o tom Wink

koje je tvoje mišljenje?

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.