HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 22 ruj 2019, 14:41. Pogledaj neodgovorene postove
Kako ĆØitati BIBLIJU?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Daniel

Spol: muško
PostanoPostano: sub 04 pro 2004, 10:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nedavno sam dobio jedni knjigu koja nosi naslov "Biblija i molitva", napisao ju je benediktinac Mariano Magrassi. U kratkim crtama u knjizi se govori o tome kako je važno uklopiti ĆØitanje evanĆ°elja u svakodnevnu molitvu, osim toga do u detalje je razraĆ°eno kako se to može uĆØiniti. ToĆØnije kako se na tekstu iz EvanĆ°elja može rgraditi molitva i kolioko je EvanĆ°elje važno uklopiti u svakodnevnu molitvu. Do sada sam prizanjem tome dosta povrÅ”no pristupao, ali veƦ neko vrijeme posveƦujem upravo ĆØitanju pojedinog teksta iz Novog Zavjeta i nastojim ga razmatrati. Za sada mi ide.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Natty

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 07 pro 2004, 9:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo rasporeda ĆØitanja Biblije za 40 tjedana:

SZ
1 Post 1-11
2 Post 12-25,18
3 Post 25,19-50
4 Izl 1-18
5 Izl 19-40
6 Lev
7 Br 1-19
8 Br 20-36
9 Pnz 1-18
10 Pnz 19-34
11 JÅ”
12 Suci+Rut
13 1 Sam
14 2 Sam
15 1 Kr
16 2 Kr
17 1 Ljet
18 2 Ljet
19 Ezr+Neh
20 Tob
21 Jdt+Est
22 1 Mak
23 2 Mak
24 Job
25 Izr
26 Prop+Pj
27 Mudr
28 Sir 1-24
29 Sir 25-51
30 Iz 1-39
31 Iz 40-66
32 Jr 1-25
33 Jr 26-52
34 Tuž+Bar
35 Ez 1-24
36 Ez 25-48
37 Dn
38 HoÅ”+Jl
39 Am->Mih
40 Hab->Mal

EV
1. Mt 1-2
2. Mt 3-4
3. Mt 5-7
4. Mt 8-9
5. Mt 10-11
6. Mt 12-13,52
7. Mt 13,53-16,12
8. Mt 16,13-18
9. Mt 19-20
10. Mt 21-23
11. Mt 24-25
12. Mt 25-26
13. Mk 1-3
14. Mk 4-5
15. Mk 6-8,30
16. Mk 8,31-10
17. Mk 11-13
18. Mk 14-16
19. Lk 1-2
20. Lk 3-4,13
21. Lk 4,14-6,16
22. Lk 6,17-7
23. Lk 8-9,50
24. Lk 9,51-11
25. Lk 12-13
26. Lk 14-16
27. Lk 17-19,27
28. Lk 19,28-21
29. Lk 22-23
30. Lk 24
31. Iv 1
32. Iv 2-3,21
33. Iv 3,22-5
34. Iv 6-7
35. Iv 8-10,21
36. Iv 10,22-12
37. Iv 13-14
38. Iv 15-17
39. Iv 18-19
40. Iv 20-21

NZ
1. Dj 1-5
2. Dj 6-9,31
3. Dj 9,32-12
4. Dj 13-15,35
5. Dj 15,36-20
6. Dj 21-28
7. Rim 1-3,20
8. Rim 3,21-5
9. Rim 6-8
10. Rim 9-11
11. Rim 12-16
12. 1 Kor 1-6
13. 1 Kor 7-11
14. 1 Kor 12-14
15. 1 Kor 15-16
16. 2 Kor 1-7
17. 2 Kor 8-13
18. Gal
19. Ef 1-3
20. Ef 4-6
21. Fil
22. Kol
23. 1 Sol
24. 2 Sol
25. 1 Tim
26. 2 Tim
27. Tit+Flm
28. Heb 1-6
29. Heb 7-10
30. Heb 11-13
31. Jak
32. 1 Pet
33. 2 Pet
34. 2+3 Iv +Jd
35. 1 Iv
36. Otk 1-3
37. Otk 4-11
38. Otk 12-15,4
39. Otk 15,5-20,3
40. Otk 20,4-22

I cca 4 psalma tjedno.

At last Smile

Pregledajte

BVB

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
klara

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 0:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty

ƈitam NZ na mahove. Ulovi me pa ĆØitam li ga ĆØitam . Pa stanem. U zadnje vrijeme mi se dogaĆ°a da posegnem za njim, i neki ulomak mi ostavi takav žig da danima, ĆØak tjednima razmiÅ”ljam o njemu. Eto, ĆØitala sam odlomak kada je Isus pozvao Petra da doĆ°e k njemu po vodi. No digla se oluja, on je posumnjao i zavapio za pomoƦ. Isus mu veli "Malovjerni, zaÅ”to si posumnjao?". Ma kolika je samo dubina u tih nekoliko redaka. ƈas sam Petar koji hrabro koraĆØa, a ĆØeÅ”Ć¦e Petar koji tone i vapi za pomoƦ. A Å”to naÅ” Gospodin ĆØini? PRUŽA RUKU !!!
Nesposobna sam ja opisati Å”to mislim i osjeƦam, to se negdje u srcu odvija, toliko poruka, toliko radosti, toliko ljepote...

-----------------------------------------------------

Natty

Ne vjerujem da nitko nema niÅ”ta za reƦi na temu evanĆ°elja.

Ovonedjeljno evanĆ°elje ; "NauĆØite Å”to znaĆØi Draže mi je milosrĆ°e nego žrtva.

Upravo je to reĆØenica koja mi se veƦ nekoliko dana mota po glavi. I kada sam ga ĆØula na juĆØeraÅ”njoj misi sva sam se naježila. NaÅ” predragi pater Rozo je održao divnu propovijed, no ja bih se zaustavila upravo na ovoj reĆØenici. Sve žrtve paljenice, svaki prinos koji je bez ljubavi je besmislen kako su to farizeji ĆØinili. Kako su samo povrÅ”no Boga shvaƦali... I najmanji ĆØin poniznosti koji u srcu uĆØinimo pred naÅ”im Gospodinom veƦi je od svake žrtve. Ljubimo jedni druge kao Å”to Isus ljubi nas! BVB

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
klara

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 0:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

zita

evo samo želim reƦi da se i meni ta reĆØenica iz juĆØeraÅ”njeg evanĆ°elja usjekla u pamƦenje, tj. posebno me dirnula i skroz sam se iznenadila sad kad sam vidjela da je i ti spominjeÅ”!

-------------------------------------------------------------------

merkat

Super je kad nas propovijed nadahne...u petak je u mojoj crkvi bila svetkovina Presvetog Srca Isusova sto je blagdan nase crkve ( Bazilika Srca Isusova) te je Tomislav Ivancic( neznam mu titulu ) odrzao takvu propovijed o Isusovoj ljubavi da sam morao nakon mise sjesti se i sabrati, jos mi odzvanjaju njegove rijeci kroz koje je citirao Isusa koji nama govori...
Jos je tome svemu pridonijelo mnogo hodocasnika tako da ljudi nisu svi stali u crkvu....pricest se dijelila da su svecenici isli kroz crkvu sve do izlaza a najbolji mi je bio jedan stariji gospodin kad je svecenik dosao do njega i dao mu hostiju rekao je " ..aaaa..pricestija san se jutros, al neka..." ....a tek pjesme koje su se orile na cestu jel su sva vrata bila otvorena zbog vrucine....koja je to samo snaga bila.....uuuf...

------------------------------------------------------------

sike

Jucer je bila propovijed o sjemenu (Isus) koje pada izmedju ostalog i na dobru zemlju.Ali to ovisi o nama gdje ce pasti, Kad bi svi bili ta dobra zemlja..ili bar mrvicu te zemlje..

klara

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 0:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tonka

Eto ga, kritika na temi Gospodar prstenova potakla me da i ovdje neŔto napiŔem.
Meni se uvijek ĆØinilo da nam je Novi zavjet sliĆØan jer se s tolikim stvarima i likovima mogu poistovjetiti. Stvarno se radi o tekstovima napisanima za sve ljude, bez obzira na to kad i gdje živjeli.
Vezano uz sluĆØajno otvaranje Novog zavjeta. Imam i ja jednu priĆØu. Nema smisla da je ispriĆØam, ali stvarno sam se u jednom ternutku osjetila kao da je nekoliko reĆØenica napisano za mene, a to mi je postalo jasno tek nakon nekog vremena. Dobar osjeƦaj

----------------------------------------------------------------

merkat

Tonka ako sad nakon ove navlakuÅ”e ne ispriĆØaÅ” priƦu bit ĆØeÅ” kažnjena sa 30 udaraca biĆØem pred svjetinom !

---------------------------------------------------------------

Tonka
ZnaŔ Ŕto, merkate, stvarno si me nasmijao
NiÅ”ta spektakularno, bila sam u situaciji da nisam znala Å”to da uĆØinim. I tako, otvorim napamet Novi zavjet, a tamo se koĆØi reĆØenica koja nedvosmisleno govori Å”to da napravim (ĆØak je i imperativ bio koriÅ”ten). Kako mi ta varijanta nije pasala, prigunĆ°ala sam neÅ”to u stilu "ma da, ovaj, baÅ” i ne bi...naĆ°i nekog drugog za taj posao" Nkon nekoliko tjedana shvatila sam da ni ja ne želim niÅ”ta osim onog protiv ĆØega sam gunĆ°ala na poĆØetku. Zna se tko ima zadnju rijeĆØ jako sretan jako sretan Ja sigurno ne, koliko god to ponekad željela, onako, tipiĆØno ljudski.

-----------------------------------------------------------------

merkat

Vazno je ciniti svoj dio kao sto si ti a On ili on ce se pobrinuti za ostalo ...
Puno je odgovora u Bibliji, bas sam ju poceo citati...samo sto nije lako no srecom imam Jeruzalemsku pa ide nakako, samo trebati ce vremena da dodjem do Novog Zavjeta...naravno na misi slusam sve vise umjesto spavanja nekad...

-----------------------------------------------------------------

Natty

Nisam nikada nasumiĆØno otvrala Bibliju tražeƦi odgovore na neka svoja pitanja ili probleme. To mi je nekako ĆØudno. I najjaĆØa reĆØenica za mene u NZ je "Ne bojte se, Ja sam s vama u sve dane do svrÅ”etka svijeta. "

To je moja stijena u olujnom moru...

klara

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 0:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara

danas ĆØitamo:
Sir 27,30 - 28,7
Psalam 103

Rim 14, 7-9
Mt 18, 21-35

Tekstovi odabrani za ovu nedjelju bave se pitanjem praŔtanja.
Glatko se nadovezuju jedan na drugoga, kao da je rijeĆØ o jednome jedinome tekstu.
I ĆØini mi se da su moje opraÅ”tanje drugima i Božje opraÅ”tanje meni - najuže povezani, Å”toviÅ”e, neodvojivi.

Mnogi ne prevale cijeli put praÅ”tanja. Zaustave se na pola puta. Neki ne povjeruju da im je Bog oprostio nego se, unatoĆØ brojnim Božjim dokazima ljubavi i milosrĆ°a, i dalje optereƦuju krivnjom i samooptuživanjem. Drugi prihvate Božji oprost, ali, poput sluge iz Isusove prispodobe, nisu spremni jednakim milosrdnim pogledom promatrati svoje bližnje - imaju jedno mjerilo za sebe, a drugo za njih. TreƦi dožive oprost i oproste, ali nakon nekoga vremena zaborave osjeƦaj neizmjerne slobode koju praÅ”tanje donosi te ponovno upadnu u vrtlog krivnje, zamjeranja i nepraÅ”tanja. Nije dovoljno oprostiti jednom, nego svaki dan iznova, 70 puta 7, to jest, bezbroj puta, UVIJEK.

Da mogu oprostiti drugima, moram najprije dozivjeti Božje oproÅ”tenje, ali i suprotno je toĆØno. Kako Ʀe Bog svojom ljubavlju i svojim milosrĆ°em doprijeti do mojega srca ako je ono zabarikadirano u mržnju, nepraÅ”tanje i zlopamƦenje?

Oprostiti pretpostavlja i zaboraviti. Tek tada možemo govoriti o potpunom oproÅ”tenju. Da bi naglasio veliĆØinu opraÅ”tanja Jakov apostol kaže da za milosrdna ĆØovjeka ne postoji Božji sud (Jak 2,13.)

-------------------------------------------------------------------

Coje

Vezano uz priĆØu o praÅ”tanju uvijek ide onaj dio "OĆØenaÅ”a" koji tu molitvu ĆØini jednom od najopasnijih:
"Oprosti nama duge naŔe onako kako mi drugima opraŔtamo".
U primjeni: onda kad nekome ne oprostimo i kažemo da mu ili joj nikad neƦemo oprostiti molimo:
"Bože, ja joj ili njemu neƦu nikada oprostiti pa Te molim da i Tti meni nikada ne oprostiÅ” i Å”utneÅ” me Å”to dublje u pakao"... i joÅ” dodatak: to Ti je moj slobodni izbor,...

Mislim da je praÅ”tanje jedan od najveƦih i ujedno najtežih zahtjeva krÅ”Ć¦anstva,... Nezaobilazno je,...

klara

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 0:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike

U nedjelju je evanĆ°elje po Marku 1,14-20 o pozivu prva 4 uĆØenika

JuĆØer smo na molitvi 7 koraka imali taj tekst(svake srijede uzimamo ĆØitanje od nedjelje)pa smo izvlaĆØili neke reĆØenice.
Ja sam izvukao "ribarili su na moru" Å”to je bilo prije susreta s Isusom. To me podsjetilo na naÅ” život onih koji nisu susreli Isusa a tiĆØe se obiĆØnog životarenja.Isus tom naÅ”em ribarenju daje smisao,plodove u životu

RijeĆØ Å¾ivota bila nam je: "PoĆ°ite za mnom" - Isus nas poziva jer želi osmislit naÅ” život, hvatat Ʀemo ljude Njegovom pomoƦu i ovaj svijet uĆØiniti Božjim

klara

PostanoPostano: pet 10 vel 2006, 11:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

spavanko:

tako ja surfam netu i naletim na nadasve neobicne prikaze starog zavjeta, posebeno ponovljeni zakon. pa ti nisu bili nikako po danasnjem poimanju krscanske ljubavi. npr. pasaze kada se moze kamenovati vlastito dijete

vidi http://www.thebricktestament.com/the_law/when_to_stone_your_children/dt21_18a.html

upozorenje: stranice sadrze materijal za kojeg ja osobno nisam odgovoran. i o ukusu sadrzaja se da razgovarati...

..................................................................................................

sike:
Nisam pogledao te stranice,iskreno prije studija sam o SZ znao jako malo,gotovo nista.A kroz ove godine studiranja teologije i upoznavanja SZ-a kroz brojne predmete,uvidio sam koliko te knjige kriju bogatstva u sebi,prikazujuci povijest Bozjeg naroda od samih pocetaka.
NZ bez SZ ne ide,ta i Isus je dosao ispuniti ocekivanja iz SZ-a,a ne ga dokinuti.
p.s.ako vama,romanticarima,ponestane inspiracije,samo uzmite Pjesmu nad pjesmama.Mozete odavdje zapoceti svoje proucavanje SZ-a

....................................................................................................

Jo:
Pogledah to i zaista me ne cudi! Da su ti ljudi i malo proucavali Stari zavjet i paralelno Novi ne bi im tak nesto pali na pamet. Ovo samo pokazuje njihovu ogranicenost, neupucenost i rekla bih pomanjkanje pameti! K'o fol na temelju Biblije zele dokazat poticanje nasilja i ostalog! Slazem se sa Sikeom da je Stari zavjet veliko bogatsvo i treba ga se citati u duhu vremena i dogadjaja u kojima je pisan!

....................................................................................................

Jo:
Mogli bi ovdje pricati bas o Starom zavjetu! Mene u zadnje vrijeme jako fasciniraju Psalmi! Iako smo na faksu "procesljali" sve to uzela sam si svaki dan procitati jedan psalam (kao molitva i razmisljanje)! To je nesto prekrasno! tako me sve pogadja u srz onog za sto zelim moliti da sam odusevljena!

sike

PostanoPostano: pet 24 ožu 2006, 14:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Iz nedjelje koja slijedi zapeo mi je za oko redak: "Bog je toliko ljubio svijet da je dao svoga Sina jedinoroĆ°enca.."

Doista,koliko nas Bog ljubi a mi ne samo da Bogu ne možemo dati sebe,ono Å”to nam najviÅ”e znaĆØi - naÅ” život,prihvatiti volju naÅ”ih bližnjih.. (da je to ljudima moguƦe pokazao je Abraham spreman da žrtvuje svoga sina Izaka za Boga,jer je toliko ljubio Boga..)veƦ ne možemo od Boga ni primiti Njegov najveƦi dar - Isusa!

Gospodine,nauĆØi nas primati i davati otvorena srca!

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: pet 24 ožu 2006, 14:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jo:
Citat:
Mogli bi ovdje pricati bas o Starom zavjetu! Mene u zadnje vrijeme jako fasciniraju Psalmi! Iako smo na faksu "procesljali" sve to uzela sam si svaki dan procitati jedan psalam (kao molitva i razmisljanje)! To je nesto prekrasno! tako me sve pogadja u srz onog za sto zelim moliti da sam odusevljena!

Kao na pr sljedeƦi reci:
"kad mu se bude sudilo, neka bude osuĆ°en,
i molitva mu se u grijeh uzela.
Dani njegovi nek budu malobrojni
i njegovu službu nek dobije drugi!
Djeca njegova nek postanu siroĆØad,
a njegova žena udovica.
Nek mu djeca budu, skitnice i prosjaci
nek mu budu baĆØena iz opustjelih domova.
....
Prokletstvom neka se odjene kao haljinom
neka kao voda uĆ°e u njega
i kao ulje u kosti njegove... Ps 109

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
banana

PostanoPostano: sub 13 svi 2006, 20:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Eh, moram priznati da joÅ” nisam Bibliju uzela u ruke i poĆØela ju ĆØitati Embarassed Embarassed Rolling Eyes Embarassed Embarassed... To ne znaƦi da niÅ”ta ne znam Wink . Mnogo se ĆØuje i na misi. Neki djelovi ostanu Ʀak i posebno zapamĆØeni, neÅ”to se ''obradi'' i na vjeronauku, a i neÅ”to se sazna preko interneta Rolling Eyes ...
Al' nikada nisam poĆØela ĆØitati Bibliju Embarassed . Heh, dolazi mi pitanje od kuda poƦeti ? Od poĆØetka, ili? Mnogi za neke možda jednostavni djelovi mi ni ovako kada sam ih na misi ĆØula nisu bili posve jasni, a na kraju kada bi ih sveƦenik joÅ” viÅ”e zakomplicirao svojom propovjedi...uff...
Mislim da bih kada bi poĆØela ĆØitati biblijske redke bila pre nemarna pa bih onak' na brzinu proĆØitala poglavlje za poglavljem...
Heh, sad me opet sram priznati ali doma nemamo veliku Bibliju Embarassed Embarassed . Imam neku djeĆØju koju je seka dobila za 1. sv. priĆØest i mislim da imamo jednu malu plavu knjižicu sa tankim, gotovo prozirnim stranicama ; mislim NZ... pa eto izgleda da Ʀu morati pronaƦi vremena i zaviriti pod njene korice tj. otkriti svu lijepotu njenih stranica Wink
Heh, na znam sad na kraju ni sama zaŔto sam ovo napisala...al' eto...

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sub 13 svi 2006, 20:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Eto moj ti je savjet poĆØni s Novim zavjetom. ƈitaj Lukino evanĆ°elje pa Djela apostolska. To je za poĆØetak najpitkije. I ako ima uvoda proĆØitaj ih, koristit Ʀe ti.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sike

PostanoPostano: sri 17 svi 2006, 22:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U nedjelju nas oĆØekuje EvanĆ°elje u kojem nam Isus objavljuje najveƦu zapovijed:LJUBITI!
Ostanimo u Njegovoj ljubavi!

Dao nam je sve Å”to trebamo u životu,svemu nas je pouĆØio pa idimo i donosimo plod!

Dodoslav

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pon 22 svi 2006, 16:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bibliju se ne može doslovno tumaĆØiti jer je puna prenesenih znaĆØenja i alegorija. Pa Isus je sve govorio u obliku pripovjetki, Å”to je mnogima i dan danas nemoguƦe za protumaĆØiti. Meni su neki djelovi zaista nejasni, nisam je ĆØitao, ali ĆØuo sam puno na sv. misi. Svako je tumaĆØi na svoj naĆØin Å”to nemora znaĆØiti da je pogreÅ”no tumaĆØi.
Maki

PostanoPostano: pon 22 svi 2006, 16:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni osobno je draže čitati Novi Zavjet nego stari. ViÅ”e ga razumijem Å”ta je pisac htio reći, koju nam poruku donosi dok se kod starozavjetnih tekstova moraÅ” potpuno udubiti u tekstove, posebno proročke, Å”ta je htio reći.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
rijeĆØ
iskljuĆØen

Spol: neodrešen
PostanoPostano: uto 23 svi 2006, 10:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Osobno me potakne neka rijeĆØ ,zatim uzmem bibliju da vidim Å”to kaže o toj rijeĆØi izvuĆØem iz nje sve gdje se spominje , te polako dobivam cjelinu i znaĆØenje te rijeĆØi

Bibliju je moguƦe ĆØitati na viÅ”e naĆØina ,kao zgodno Å”tivo s ljepim priĆØama ,te na dosta drugih naĆØina ,a je uvjek ĆØitam osobno kao da je pisana samo za mene, proĆØitam jednu glavu i o njoj razmiÅ”ljam jako sretan
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sri 13 ruj 2006, 18:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljudeki, jeste redoviti u ĆØitanju Biblije?
Koliko ste svjesni Božje prisutnosti u pisanoj RijeĆØi?
Sveto Pismo trebalo bi davati snagu i poticaj naÅ”oj duÅ”i kroz život. OsjeƦate li to?
Jeste se zapitali zaÅ”to vam Bog ne odgovara na vaÅ”e molitve, ne ĆØujete odgovore na vaÅ”a pitanja i molbe...? Zato jer pokuÅ”avate držati monolog... Molitva bi trebala biti dijalog s Bogom. I Bog priĆØa, odgovara, ali Ga ĆØesto ne ĆØujemo. A možemo Ga ĆØut u Svetom Pismu. Da li to znamo sluÅ”ati?

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
dodododoprecjednik

PostanoPostano: sri 13 ruj 2006, 19:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja moram priznat da uopce ne citam Sv. Pismo...
prije sam znao barem mali ulomak iz NZ,onak na otvaranje,al vec jako dugo nisam...i osjecam da mi na neki nacin to fali,ali ne poduzimam nista po tom pitanju Embarassed

Hvaljen budi, Gospodine moj....
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 16 ruj 2006, 22:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

NaĆ°oh jedan super tekst od sv. Efrema, Ć°akona, o RijeĆØi Božjoj - neiscrpnom vrelu života... Mislim da je dosta poticajan Wink

Gospodine, može li itko ijednu rijeĆØ tvoju potpuno shvatiti? ViÅ”e je onoga Å”to ostavljamo nego Å”to usvajamo, na sliĆØan naĆØin kao Å”to žedni piju s izvora. Prema razliĆØitim moguƦnostima shvaƦanja rijeĆØ Gospodnja pokazuje raznolike likove onima koji je prouĆØavaju. Gospodine je obojio svoju rijeĆØ razliĆØitim bojama tako da se svatko tko se za nju zanima može zagledati u ono Å”to mu se najviÅ”e sviĆ°a. U svoju je rijeĆØ stavio razliĆØite vrste blaga da se svaki od nas obogati onako kako istražuje.
RijeĆØ je Božja stablo života koje ti na svim granama nudi blagoslovljeni plod kao Å”to je i peƦina koja je u pustinji provrela sa svih strana pružala duhovni napitak. Apostol o tom kaže: ā€žJeli su duhovno jelo i pili duhovno piƦeā€œ.
Tko, dakle, dobije kakav dio od onoga blaga, neka ne misli da je to Å”to je on naÅ”ao sve Å”to se u ovoj rijeĆØi sadrži, nego neka zna da je to samo ono Å”to je od tog obilja uspio pronaƦi. Neka ne govori da je ova rijeĆØ prazna i neplodna i neka je ne prezire stoga Å”to je do njega dopro i zapao ga samo jedan njezin dio, nego neka zahvaljuje Bogu radi njezina bogatstva premda ga on ne može svega uoĆØiti. Raduj se Å”to si i u ovoj stvari nadvladan i ne žalosti se Å”to te Božja rijeĆØ nadvisila. Žedan se ĆØovjek veseli dok pije, a ne žalosti se Å”to ne može iscrpsti cijelo vrelo. Izvor nadmaÅ”uje tvoju žeĆ°, a žeĆ° ne može nadmaÅ”iti izvor. BuduƦi da se tvoja žeĆ° utažuje, a da izvor ne presuÅ”i, kad ponovno ožedniÅ”, moƦi ƦeÅ” iz njega piti. A kad bi naprotiv izvor presuÅ”io poÅ”to je tvoju žeĆ° utažio, tvoja pobjeda nad izvorom bila bi zlo za tebe.
Zahvaljuj Bogu za ono Å”to si zahvatio, ne žalosti se za ono Å”to je preobilno ostalo. Tvoj je dio ono Å”to je doprlo do tebe i Å”to si zahvatio, tvoja je baÅ”tina ono Å”to je ostalo. Ako ustrajeÅ”, u drugo vrijeme možeÅ” uzeti ono Å”to radi svoje ograniĆØenosti ne možeÅ” zahvatiti u jedan ĆØas. Nemoj preuzetno pokuÅ”avati da ujedanput progutaÅ” Å”tivo Å”to se ne može ujedanput progutati. Nemoj lijeno odustati od onoga Å”to možeÅ” uzimati malo-pomalo.

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Natty

PostanoPostano: uto 19 ruj 2006, 7:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bibliju treba ĆØitati kao policu s knjigama na kojoj Ʀemo posegnuti za onim Å”to nas najviÅ”e privlaĆØi. Biblija se ne ĆØita od korica do korica.

Mara

PostanoPostano: uto 19 ruj 2006, 8:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ipak Pismo ima odreĆ°eni unutarnji red kojega treba poÅ”tovati, ali i poznavati. Uzimamo li uvijek samo ono Å”to poželimo, možemo doƦi u opasnost da stvari ne shvatimo ispravno, u kontekstu, negu istrgnuto iz cjeline.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Natty

PostanoPostano: uto 19 ruj 2006, 8:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa zato i postoji ova tema, ali nije nikada na pravi naĆØin saživjela. Ipak mislim da je ovaj moj naĆØin daleko bolji od pukog otvaranja Biblije i iÅ”ĆØitavanja tri do pet redaka teksta. A osim toga, zato imamo vas teologe da nas pouĆØite, zar ne?

little_angel

PostanoPostano: uto 26 ruj 2006, 21:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈesto znam dohvatiti onaj mali Novi zavjet.. Smile
Istina, Bog nam ĆØesto zna progovoriti, a mi ĆØesto molimo samo nabrajajuƦi molim te za ovo, molim te za ono...itd. A Boga ne ĆØujemo uopƦe.. U Sv. Pismu nalaze se brojni odgovori na naÅ”a pitanja... Volim proĆØitati neki dio, pokuÅ”ati ga poistovjetiti sa nekom situacijom iz svog života, ili jednostavno iz života opƦenito..
Puno se može nauĆØiti iz tih rijeĆØi...NauĆØiti živjeti svoju vjeru, nauĆØiti o Kristovom životu... Svaki od nas bi ga trebao ĆØitati, ali ĆØinjenica stoji da ga ljudi rijetko ĆØitaju. Bar ne koliko bi trebali. TakoĆ°er, ne znaju ni ĆØitati kako treba, jer ga ĆØesto ĆØitaju kao priĆØicu.. a uopƦe ne razmiÅ”ljaju niti razmatraju o poruci koji neki dio nosi...Jednostavno se ne shvaƦa dovoljno njegova vrijednost. A sam Bog nam progovara kroz te rijeĆØi. Ali mi ĆØekamo da nam padne ĆØokolada na glavu Laughing dok iÅ”ĆØekujemo Isusa da progovori..ĆØekamo neÅ”to fiziĆØko za odgovor na naÅ” upit, molitvu. Treba otvoriti oĆØi i srce.. On je tu stalno. I stalno nas zove. Pa tako i kroz Sv. Pismo.

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
banana

PostanoPostano: sub 14 lis 2006, 21:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nema baÅ” velike veze sa ovom temom Rolling Eyes
Danas dok sam se vozila u busu sasvim sluƦajno sam zapoĆØela razgovor sa nekom starijom ženom. Hehe, kaže ona meni kako se ide kod sestre moliti i prouĆØavati sv. pismo pa ja odmah pomislila da je to neka dobra teta iz FSR-a... Laughing
Uglavnom tijekom naŔe vožnje ako sam dobro zapamtila kaže mi da je subotar ( o kojima ja gotovo niŔt ne znam Rolling Eyes ).
Eh, i tak se mi upustile u raspravicu. Onda mi je zapoĆØela sa nabacivanjem brojnih biblijskih citata. Na svaku moju rijeĆØ ona bi imala neki citat. A ja koja nisam puno toga proĆØitala, a kamoli zapamtila odgovarah joj sa svojim skromnim viĆ°enjem svega toga. A ona opet citat. Pa, kak oni pomažu, mole se kod kuƦe od te njene sestre... Na Å”to sam joj ja lijepo opisala kak sve to i mi gore na Trsatu radimo Rolling Eyes
Ma tipkam sve ovo da ponovim Å”to ste veƦ ovdje milijun puta napisali.
Ja prva sam proĆØitala puna knjiga ( koje nisu lektira Laughing ), a nekak nikako da izdvojim vremena za poĆØeti ĆØitati Bibliju. LetimiƦno preletim preko neƦega pa pomislim to sam veƦ ĆØula predproÅ”le nedjelje na misi Embarassed . A nikako skužiti da svaki pa i onaj najmanji djeliƦ je jedan putokaziƦ...
Iskreno, viÅ”e ni ne znam gdje mi je onaj mali plavi NZ-iƦ Embarassed ...
Heh, morat Ʀu doma staviti neki oglas 'izgubljena knjiga sa receptima za život - traži se' Rolling Eyes

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sike

PostanoPostano: sub 14 lis 2006, 21:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sad mi na pamet pada ona Franjina zgoda kad je ĆØuo EvanĆ°elje iz Mateja o poslanju apostola koje mu je zazvuĆØalo tako novo,dok životopisac kaže,kako se drugi na to nisu osvrtali jer su ĆØuli puno puta..

Tako je i s nama,viÅ”e smo kao ovi drugi koji svetopisamski tekst uzimamo kao veƦ dobro nam znani tekst a ne kao živu Božju RijeĆØ.

Nije lako ĆØitati Bibliju,a joÅ” manje razmatrati nad njom.

Možda sneni ima recept kako uzimati Sveto Pismo u ruke da nam doista ono i odjekne Wink

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.