HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 24 stu 2017, 1:51. Pogledaj neodgovorene postove
Kako čitati BIBLIJU?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
xs...

Spol: neodređen
PostanoPostano: sri 03 stu 2004, 8:12
PostNaslov : Kako čitati BIBLIJU?
Citiraj i odgovori

Ovako... Bezbroj puta sam krenila čitati Bibliju i svaki put negdje zapnem i odustanem.
Sigurna sam da ima mnogo onih koji su ju pročitali do kraja, pa eto, koji je ključ uspjeha? Koja je vaša taktika?

Smile-
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
frajer
isključen

PostanoPostano: sri 03 stu 2004, 8:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To ovisi o više stvari.

Kod mene je recimo bio slučaj jednog od obraćenja kad sam ju praktički pročitao bez poteškoća i s velikim zanimanjem. Dakako, imao sam i dosta vremena (studentski dani) pa sam mogao.

Neki djelovi su zamorni, teški, činilo mi se gotovo bespotrebni, ali većinu sam pročitao s velikim zanimanjem, voljom, a nije za odbacit bio i izazov da ju pročitam.

Sada se ne opterećujem svime jer znam da ne mogu sve znati i mnogo toga se zaboravi, osobito ona razna nabrajanja, ponavljanja i sl., te se usredotočujem na konkretnu životnu situaciju i nadahnuća.

Općenito smatram da je izuzetno korisno pročitati Novi zavjet cijeli i proroke, no to je moj osobni stav ...

Sretno!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
vasha

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 03 stu 2004, 13:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Za lakše čitanje Biblije svakako je potrebno imati stručnu i duhovnu osobu koja će to dodatno objasniti. Inače odlično je imati jeruzalemsku Bibliju jer je u njoj dosta toga lijepo objašnjeno.

Valentina
sike

Spol: muško
PostanoPostano: sri 03 stu 2004, 13:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se s vashom da je za svaki redak Biblije dobro imati neko objasnjenje u vidu strucne literature ili strucne osobe koja ce to ispravno objasniti.
Drago mi je da je formulirana tema: kako ČITATI Bibliju, a ne kako pročitati,jer Bibliju uvijek iznova valja čitati.E sada, da li nekim redom ili kako si tko složi..
Dobre su one inicijative koje kod nas postoje da s enpr.prije seminara u Rijeci u 4-5 dana organizira danonoćno čitanje Biblije za što s eprijavi više od 400 ljudi.To ljude i ujedinjuje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
nata

PostanoPostano: sri 03 stu 2004, 22:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ponekad čitam kako gdje otvorim a nekoliko sam puta išla čitati s namjerom da je prođem 'od korica do korica', međutim uvijek bih stala na Levitskom zakoniku ili Ponovljenom zakonu jer su me strašno umorili.
Na taj sam način apsolvirala (gotovo) cijeli Izlazak i Ezava i Jakova i tko je bio bolji kuhar a tko je imao dlakave ruke.

Zaključila sam da neću ništa postići forsirajući neki svoj način čitanja.
I kako je netko rekao, treba se pomiriti s tim da nećeš sve shvatiti, bar ne kod prvih čitanja.

Neka te Pismo vodi.

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
Natty

PostanoPostano: čet 04 stu 2004, 8:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kod mene kao i kod tebe Nato. Ne mogu preko zakonika nikako. I nedavno sam odlučila da ću čitati knjige koje me najviše privlače. Recimo proroke ili Tobiju za početak. To je fakat zanimljivo. Na kraju će to dobiti cjelinu nadam se.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
vasha

PostanoPostano: čet 04 stu 2004, 13:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Joj mene proroci. psalmi, poslanice i sl. najmanje privlače. Najdraže su mi pričice kao o Abrahamu, Mojsiju, Tobiji, Makabejcima, Davidu... i sl., zatim Evanđelja... kužite kakve dijelove volim Smile I naravno, Pjesma nad pjesmama pošto mene ljubav i ljubavni jadi uvijek zaokupljaju hehehhe Smile

Valentina
sike

PostanoPostano: čet 04 stu 2004, 13:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U zadnje vrijeme sve me više privlače poslanice zbog poruka koje su nam odaslane.Riječi su tako svježe, prave za sadašnje vrijeme!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
vasha

PostanoPostano: čet 04 stu 2004, 13:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam lijena u čitanju poslanica Embarassed obećajem da ću ih večeras početi temeljito čitati!

Valentina
nata

PostanoPostano: čet 04 stu 2004, 21:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se da su poslanice najjače.
Prepoznajete li sebe u Pavlu kada govori o nutarnjoj borbi? (Rimljanima)

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
sike

PostanoPostano: pet 05 stu 2004, 13:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jučer smo na susretu imali temu Franjo i Evanđelje. On je doista u Evanđelju vidio osobu Isusa Krista.zato je svaki put ljubio pročitano Evanđelje i iskazivao mu najveću pažnju.
kad je u njemu otkrio što mu Gospodin poručuje, otvorio ga je još 2 puta da mu to potvrdi i to je Gospodin učinio po Matejevom Evanđelju gdje se govori da treba ostaviti sve, na put ne ponijeti dvije haljine, prodati što ima i podjeliti siromasima..
tako smo i mi jučer otvarali nakon molitve 3x Evanđelje i menis e 1.put otvorio onaj dio o starijem sinu koji je samo vršio zakon,bez ljubavi,a zatim i poslanica Galaćanima gdje Pavao govori kako vjera opravdava a ne Zakon.
To sam odlučio primjeniti na sebe i više moliti da doista živim po vjeri i zakonu ljubavi!
sike

PostanoPostano: pet 05 stu 2004, 13:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kako je već bila otvorena tema o NZ, a da se sad tamo ne prebacujemo jer je zaključana, šaljem vam postove pisane tamo..

Domac

Evo, Daniel je poceo temu o moljenju krunice, a ja bi malo da raspravljamo o ustrajnosti citanja N. Zavjeta... ali ne samo ustrajnosti, nego i milosti i spoznaja do kojih ste dosli. stvari u kojima vam je pomoglo citanje N.Zavjeta...
kak ga citate: na otvaranje, po redu ili imate svoj neki "raspored"?!
pa eto, malo se raspisimo
hehe

heartsong

Ja sam se obratila kad sam pocela citati moj mali plavi novi zavjet... prvo je to bilo na otvaranje, pa sam podcrtala ono sto mi se osobito svidjalo i sto me se dojmilo... no uskoro mi je sva knjizica bila podcrtana, jer cim sam vise citala vise sam i rayumijela, vise se to ocitovalo u mojem yivotu, visa sam to zivjela... Danas sustavno proucavam novizevjet zajedno sa starim... Ma to mi je najbolja stvar u zivotu!!!

sike

Na Teologiji sam jako puno naučio o SZ i NZ, u predmetu koji se zove Egzegeza. Kads am skužio da je u biti svaka riječ (pa čak i veznici) zapisana s nekim smislom i često ima značenje neko koje nam nije ni na kraj pameti. Koje bogatstvo!
U zadnje vrijeme redovito otvaram NZ nasumce, prije toga se pomolim,da mi Gospodin progovori i kaže mi što mi je činiti

Domac

a kaj mislite o tom podcrtavanju nekih ulomaka ili sl.? ja sam jednom tak malo pricao s nekolicinom ljudi o tome i zakljucili smo da to bas i nije dobro(nase misljenje,ne mora bit vase) jer ako imas na jednoj stranici podrtano 5 redova, ti cim otvoris tu stranicu, vidis to podcrtano, a uopce ne skuzis ovo ostalo. sto se tog tice, kaj ne postoje otraga par cistih stranica pa si tam zapisuj ulomke.
slazem se sa sikeom u svezi molitve. prije citanja N.Zavjeta se TREBA pomolit Duhu Svetom da ti udijeli spoznaje da shvatis sto ti Bog pokusava reci kroz procitani ulomak...
jel imate naviku recimo nabavit nedjeljnja citanja(mislim na Evandelje) pa ga ranije procitat, a moze i ostale...

majuska

E, ovak... Mislim da sam ovo vec negdje pisala na Forumu, al nema veze... Dakle, prije par godina, tj. ljeti 2000.g. sam odlucila citat svaki dan novi zavjet i to bas po redu i pocrtavat neke bitnije stvari. Neznam ima nest u onom sta je Domac rekao o nepocrtavanju, al ja sam imala shemu da kad sam 1 procitala cijeli NZ, krenula sam ispocetka. i, cinjenica je da su mi tad neke druge stvari zazvucale vaznije, al njih sam onda pocrtavala drugom bojom. Uglavnom, strasno sam voljela taj NZ, nosila ga svaki dan sa sobom u torbi, al onda sam ga ovo ljeto izgubila i mjesecima sam tugovala i nadala se da ga je mozda netko zametnuo na Frami i da cu ga ipak pronaci... Medjutim, nisam ga pronasla, izgubila sam vec svu nadu da cu ga ikada i pronaci i nedavno sam uzela novi mali plavi NZ i ponovo ga citam i pocrtavam ispocetka.
A sta se tice otvaranja nasumce... i to sam neki dan napisala na nekoj temi... ma danima sam bila neodlucna u jednom postupku i dvoumila se sto uciniti i onda sam otvorila NZ i sve je bilo kristalno jasno!
A sto se tice onog dal se treba pomolit prije svakog citanja NZ- OFKORS!

Domac

majuska, ne znam jesi li ono o N.zavjetu pisala na forumu al se sjecam da si jednom na frami pricala o tom... shvacam kak je to kad se "navezes" na nekaj, al zapamti "siromastvo"... meni mnogi na frami prigovaraju (barem oni s kojima sam malo bolji) zbog moje navezanosti na
al to je tak, "dode i ode"... zao mi je zbog tebe jer ti je ocito puno znacio ali ista su slova u tom kao i u svakom drugom n.zavjetu (onom malom plavom)
2 Sol 2, 13 - 17
Yo

jelena

Ja sam, kad sam počela čitati N.Z. prvo otvarala pa gdje otvorim pročitam cijeli odlomak. Onda me je toliko zainteresiralo, a i iskreno, bilo me je sram što neke stvari ne znam, pa sam ga počela čitati iz početka. Kad sam završila, počela sam opet i tako tri puta od početka do kraja. Sad opet onako otvaram, nek' mi Gospodin sam kaže što mi danas poručuje. Naravno, prvo se pomolim. Neko vrijeme sam malo posustala s čitanjem, ali sad me je opet 'zelo.
Naravno i moj mali plavi N.Z. je pocrtan ali sad mi je žao što sam ga pocrtavala jer Domac ima pravo, pocrtani dijelovi nam odvlače pažnju! Zato ću si nabaviti novu pravu, veliku Bibliju!!!

igor

ja najvise volim citati otkrivenje... apokalipsu... to mi je nekako najinteresantnije. znam da ne mogu sve shvatiti, ali u tome je car...

naravno, evandjelja i djela apostolska su posebna

imam jedan novi zavjet na talijanskom, uz njega su tamo i psalmi. psalme dok citam, to mi je nekako najbolje za opustanje... koja je tamo ljepota opisana.. predivno

Domac

meni je jedan od najljepsih redaka N.Zavjeta:
"Uistinu, Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorodenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima zivot vjecni."
Iv 3:16

mogli bi sad malo o tim citatima kao sto ima andeoska pjesma srca...
ciao

putnik

I ja se slazem da je bitno citati NZ jer putem njega Bog nam ocituje svoju volju i kojim nam je putem ici. Svi smo pozvani slijediti Njegovog Sina a no to je tesko ako trajno ne produbljujemo svoje znanje o tome kako je On zivio a to znanje, izmedju ostalog, dobivamo i iscitavajuci NZ.
A kak stojite sa Starim Zavjetom? Meni su poneki djelovi teski no mislim da je i njih bitno doziviti jer nam i oni sigurno nesto govore i pomazu nam da pravilnije shvatimo i otkrijemo NZ!

zole

Koliko ja znam Novi zavjet zapravo znaci Novi Savez. Svi znamo da su Zidovi sklopili savez sa Bogom, zapravo, da je Bog sklopio Savez sa njima! A na posljednjoj veceri je Isus porucio "...Kalez krvi, novoga i vjecnoga SAVEZA..."

Tako je NZ temelj tog Novog Saveza, odnosno opisuje taj Novi Savez!

Najbitniji dio NZ jest Evandjelje! Uz ovo saznanje, mislim da si niti jedan katolik ne moze dopustiti da bar ne procita Evandjelje(a) ...

majuska

Zole, slazem se s tobom. i nedavno sam se jako razocarala kad sam u jednom razgovoru otkrila da 1 cura, koja je cak nedavno u 1 zajednici obecala svakodnevno zivljenje Evandjelja, nije niti jednom procitala NZ, ni Evandjelje i to me porpilicno sokiralo i razocaralo! Jerbo, kako mozes obecat zivjet evandjelje, a da ni neznas sto to tocno stoji u Evandjelju... Ok, mozda je ovo sad preinterno, al povlacim onda paralelu sa ostalim vjernicima... pa samom vjerom, zivljenjem vjere i nasljedovanjem Krista, obvezani smo na zivljenje Evandjelja...

nata

zole (napisa):
znamo da su Zidovi sklopili savez sa Bogom, zapravo, da je Bog sklopio Savez sa njima! A na posljednjoj veceri je Isus porucio "...Kalez krvi, novoga i vjecnoga SAVEZA..."

...

nije li novi, posljednji savez - sam krist - savez sa svima a ne samo židovima?
frajer
isključen

PostanoPostano: pet 05 stu 2004, 13:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sike napisa:
Kads am skužio da je u biti svaka riječ (pa čak i veznici) zapisana s nekim smislom i često ima značenje neko koje nam nije ni na kraj pameti. Koje bogatstvo!

Na čiji prijevod Biblije misliš? Riječi, vezni, čak i "ije" i "je", "č" i "ć" ovise od prijevoda do prijevoda ...
sike

PostanoPostano: pet 05 stu 2004, 13:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nije bilo riječi o kojem se prijevodu radi već o bogatstvu i smislu svake zapisane riječi koja je zapisana pa i veznika. O pojedinim suglasnicima i smaoglasnicima nije bilo govora..
jesus freak

PostanoPostano: pet 05 stu 2004, 20:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da bi zivio po evandjelju ne moras ga procitati... koliko bi nas obicni nepismeni a opet dobri i ponizni ljudi posramili svojim zivotom i svejdocenjem svojim djelima u zivotu. puno puta su me posramili starije osobe bez naobrazbe i koje nikada nisu procitale evandjelje... one ga imajuu srcu. nije najvaznije znati evandjelje, najvaznije je ziviti ga.
ali meni je od cijelog svetog pisma njadraze ipak Evandjelje. volim citati Isusove recnice. volio bih da sam studirao teologiju pa bi mi i SZ bio puno zanimljiviji i razumljiviji.

Gospodin ti je oprostio grijehe. Idi u miru.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
eiremore

PostanoPostano: sub 06 stu 2004, 10:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kad su svi počeli pisat koji su in najdraži dijelovi Biblije, e pa i ja ću:
Sirah, izreke, psalmi, Ivanovo evanđelje, Pavlove poslanice, Jakovljeve i Petrove. Najčešće čitan Pavla, u razdobljima kad se nešto pitan u vezi moje vjere, al ne kad san u dubiozi, ili krizi, nego kad mi vjera jača, kad evoluira,da se tako izrazin. i onda iman potrebu to sve preispitivat, a Pavao je povazdan filozofirao. jako sretan Psalme čitan kad san u tjeskobi, Siraha povazda (uvik je aktualan). Ivanovo evanđelje je tako nježno i prelijeva se od djetinje ljubavi, a tako silovito.

Bibliju bi bilo dobro pročitat jednon od korica do korica, da obuhvatiš Pismo kao cjelinu, jer od SZ do NZ postoji put, kao i rast djeteta. No, i ne mora biti tako. Svaka rečenica zapisana sama za se sadrži i dovoljno života.
Obično se spontano počimaš zadržavat na odlomcima koji su tebi više životniji kako bi mogao crpiti iz njih mudrost koju shvaćaš i koja ti govori, a tebi teže shvatljive dijelove nije grješka ostavit po strani. Što više čitaš Bibliju, to ti kapacitet razumijevanja raste. Ona nas uči Mudrosti.
U mojin počecima čitanja Biblije, ja san jedva bila u stanju pročitat i svatit dvi rečenice. I bilo mi je dosadno. Nikako se nisan mogla odmaknit od onoga ˝U ono vrijeme, reče Isus..˝ Jep.. Al san i molila da ne odustanen. I dalje san čitala. I mic po mic, Riječ oživje preda mnon i odjednon Biblija više nije nekakav imperativ, nego i potreba da se duh krijepi i sada dok čitan Bibliju sve pleše i skače od života. Često znaden zastat nad samo dvi riči i promišljat o njima.

Mada, čula san da neki savjetuju pročitat tri puta NZ prije nego što prijeđeš na SZ, jer je SZ nekako, khm, khm, siroviji. (recimo, taleonsko načelo ( Oko za oko, ..) VS Ko ti dade šamar, okreni mu i drugi obraz).
Pa i to je dobra ideja.

Bolje se poskliznuti na cesti, nego na jeziku.
ribica

PostanoPostano: sub 06 stu 2004, 14:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

imam običaj (koji sam "naslijedila" od svoje prijateljice) na početku godine
nasumice otvoriti Novi Zavjet i pronaći na toj stranici poseban redak i to za sve svoje najbliže-obitelj i prijatelje...i onda tako preko godine dok čitam NZ naiđem i na te retke pa razmišljam i dođem do zaključka kako ti reci imaju ono nešto za tu osobu..valjda je to dar Duha Svetoga da na razne načine možemo tumačiti riječ Božju..volim čitati poslanice i svaki put kad ih ponovno čitam ponovno pročitam nešto novo...a najdraži mi je Hvalospjev ljubavi i Isusova svećenička molitva...

"Čini se da je bolje biti i riba u mreži, ali uhvaćena s drugim ribama, nego plivati kroz život, ali sam."
Gost

PostanoPostano: ned 07 stu 2004, 15:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

za istinsko čitanje Biblije treba imati volje i srca..prepustiti se Duhu da te vodi!nije jednostavno ali ako to ustinu želiš nije ni teško!!!
[Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 08 stu 2004, 13:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Po primjeru molitvenog lanca, što kažete da i ovdje mi forumaši organiziramo čitanje Biblije u lancu?
Možda da svatko pročita jednu knjigu Biblije?
Dajte neke ideje!
Natty

PostanoPostano: pon 08 stu 2004, 13:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fantastična ideja Sike!

Nakon čitanja knjige možemo razmjenjivati iskustva o pročitanom. Samo, hm, kako odrediti tko će što čitati...

I nazovemo to recimo Biblijski lanac jako sretan

Ili ajmo svi čitati jednu knjigu vikendom, preko tjedna diskutirati o pročitanom, pa drugi vikend drugu. Ili ako su knjige lagane za razumijevanje i čitanje ( a to će Sike bolje znati) pročitamo dvije ili tri.

Ajmo ljudi, šibajte prijedloge! hm hm

sike

PostanoPostano: pon 08 stu 2004, 13:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa recimo mogli bi svaku knjigu podjelit po poglavljima i tako napraviti Biblijski lanac za svaku knjigu,ali da krenemo od početka.Onda bi doista mogli svaku knjigu pročitati u jedan dan!
Ako već imamo skoro jednom mjsečno ili jednom u dva mjeseca molitveni lanac, onda bi mogli svaka 2 tjedna imati Biblijski lanac!
Jednostavno, ispisali bi brojeve poglavlja svake knjige pa nek se svatko upiše kraj određenog poglavlja
sike

PostanoPostano: pet 26 stu 2004, 13:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Misliš na 1.nedjelju Došašća 28.12 da počnemo?Čini mi se to prerano s obzirom da je ostalo još dva dana a ljudi se ovdje nisu izjasnili..
sike

PostanoPostano: čet 02 pro 2004, 14:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ajde nam Natty malo to svima pobliže predstavi! Što god bilo, i ja sam za!
Natty

PostanoPostano: pet 03 pro 2004, 8:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

S obzirom da mi je raspored čitanja u excel formatu čitav raspored mi je nemoguće trenutno postati, ali obećajem da ću ga čitavog prepisati. Ali evo bar da pojasnim kako to izgleda. U svakom tjednu se čita dio Starog zavjeta, dio iz Evanđelja i dio iz Novog zavjeta, te cca 4 psalma. Tako npr. u prvom tjednu se čita Post 1-11, Mt 1-2, Dj 1-5 i naravno 4 psalma. To mi se na prvi pogled ne čini puno.
Ako želite sve ću prepisati i postati.

BVB

sike

PostanoPostano: pet 03 pro 2004, 12:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty,kako više nisi u školi,mogu ti reći:PREPISUJ! jako sretan
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.