HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 22 stu 2017, 20:16. Pogledaj neodgovorene postove
Kako čitati BIBLIJU?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Daniel

Spol: muško
PostanoPostano: sub 04 pro 2004, 10:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nedavno sam dobio jedni knjigu koja nosi naslov "Biblija i molitva", napisao ju je benediktinac Mariano Magrassi. U kratkim crtama u knjizi se govori o tome kako je važno uklopiti čitanje evanđelja u svakodnevnu molitvu, osim toga do u detalje je razrađeno kako se to može učiniti. Točnije kako se na tekstu iz Evanđelja može rgraditi molitva i kolioko je Evanđelje važno uklopiti u svakodnevnu molitvu. Do sada sam prizanjem tome dosta površno pristupao, ali već neko vrijeme posvećujem upravo čitanju pojedinog teksta iz Novog Zavjeta i nastojim ga razmatrati. Za sada mi ide.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Natty

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 07 pro 2004, 9:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo rasporeda čitanja Biblije za 40 tjedana:

SZ
1 Post 1-11
2 Post 12-25,18
3 Post 25,19-50
4 Izl 1-18
5 Izl 19-40
6 Lev
7 Br 1-19
8 Br 20-36
9 Pnz 1-18
10 Pnz 19-34
11 Jš
12 Suci+Rut
13 1 Sam
14 2 Sam
15 1 Kr
16 2 Kr
17 1 Ljet
18 2 Ljet
19 Ezr+Neh
20 Tob
21 Jdt+Est
22 1 Mak
23 2 Mak
24 Job
25 Izr
26 Prop+Pj
27 Mudr
28 Sir 1-24
29 Sir 25-51
30 Iz 1-39
31 Iz 40-66
32 Jr 1-25
33 Jr 26-52
34 Tuž+Bar
35 Ez 1-24
36 Ez 25-48
37 Dn
38 Hoš+Jl
39 Am->Mih
40 Hab->Mal

EV
1. Mt 1-2
2. Mt 3-4
3. Mt 5-7
4. Mt 8-9
5. Mt 10-11
6. Mt 12-13,52
7. Mt 13,53-16,12
8. Mt 16,13-18
9. Mt 19-20
10. Mt 21-23
11. Mt 24-25
12. Mt 25-26
13. Mk 1-3
14. Mk 4-5
15. Mk 6-8,30
16. Mk 8,31-10
17. Mk 11-13
18. Mk 14-16
19. Lk 1-2
20. Lk 3-4,13
21. Lk 4,14-6,16
22. Lk 6,17-7
23. Lk 8-9,50
24. Lk 9,51-11
25. Lk 12-13
26. Lk 14-16
27. Lk 17-19,27
28. Lk 19,28-21
29. Lk 22-23
30. Lk 24
31. Iv 1
32. Iv 2-3,21
33. Iv 3,22-5
34. Iv 6-7
35. Iv 8-10,21
36. Iv 10,22-12
37. Iv 13-14
38. Iv 15-17
39. Iv 18-19
40. Iv 20-21

NZ
1. Dj 1-5
2. Dj 6-9,31
3. Dj 9,32-12
4. Dj 13-15,35
5. Dj 15,36-20
6. Dj 21-28
7. Rim 1-3,20
8. Rim 3,21-5
9. Rim 6-8
10. Rim 9-11
11. Rim 12-16
12. 1 Kor 1-6
13. 1 Kor 7-11
14. 1 Kor 12-14
15. 1 Kor 15-16
16. 2 Kor 1-7
17. 2 Kor 8-13
18. Gal
19. Ef 1-3
20. Ef 4-6
21. Fil
22. Kol
23. 1 Sol
24. 2 Sol
25. 1 Tim
26. 2 Tim
27. Tit+Flm
28. Heb 1-6
29. Heb 7-10
30. Heb 11-13
31. Jak
32. 1 Pet
33. 2 Pet
34. 2+3 Iv +Jd
35. 1 Iv
36. Otk 1-3
37. Otk 4-11
38. Otk 12-15,4
39. Otk 15,5-20,3
40. Otk 20,4-22

I cca 4 psalma tjedno.

At last Smile

Pregledajte

BVB

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
klara

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 0:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty

Čitam NZ na mahove. Ulovi me pa čitam li ga čitam . Pa stanem. U zadnje vrijeme mi se događa da posegnem za njim, i neki ulomak mi ostavi takav žig da danima, čak tjednima razmišljam o njemu. Eto, čitala sam odlomak kada je Isus pozvao Petra da dođe k njemu po vodi. No digla se oluja, on je posumnjao i zavapio za pomoć. Isus mu veli "Malovjerni, zašto si posumnjao?". Ma kolika je samo dubina u tih nekoliko redaka. Čas sam Petar koji hrabro korača, a češće Petar koji tone i vapi za pomoć. A što naš Gospodin čini? PRUŽA RUKU !!!
Nesposobna sam ja opisati što mislim i osjećam, to se negdje u srcu odvija, toliko poruka, toliko radosti, toliko ljepote...

-----------------------------------------------------

Natty

Ne vjerujem da nitko nema ništa za reći na temu evanđelja.

Ovonedjeljno evanđelje ; "Naučite što znači Draže mi je milosrđe nego žrtva.

Upravo je to rečenica koja mi se već nekoliko dana mota po glavi. I kada sam ga čula na jučerašnjoj misi sva sam se naježila. Naš predragi pater Rozo je održao divnu propovijed, no ja bih se zaustavila upravo na ovoj rečenici. Sve žrtve paljenice, svaki prinos koji je bez ljubavi je besmislen kako su to farizeji činili. Kako su samo površno Boga shvaćali... I najmanji čin poniznosti koji u srcu učinimo pred našim Gospodinom veći je od svake žrtve. Ljubimo jedni druge kao što Isus ljubi nas! BVB

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
klara

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 0:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

zita

evo samo želim reći da se i meni ta rečenica iz jučerašnjeg evanđelja usjekla u pamćenje, tj. posebno me dirnula i skroz sam se iznenadila sad kad sam vidjela da je i ti spominješ!

-------------------------------------------------------------------

merkat

Super je kad nas propovijed nadahne...u petak je u mojoj crkvi bila svetkovina Presvetog Srca Isusova sto je blagdan nase crkve ( Bazilika Srca Isusova) te je Tomislav Ivancic( neznam mu titulu ) odrzao takvu propovijed o Isusovoj ljubavi da sam morao nakon mise sjesti se i sabrati, jos mi odzvanjaju njegove rijeci kroz koje je citirao Isusa koji nama govori...
Jos je tome svemu pridonijelo mnogo hodocasnika tako da ljudi nisu svi stali u crkvu....pricest se dijelila da su svecenici isli kroz crkvu sve do izlaza a najbolji mi je bio jedan stariji gospodin kad je svecenik dosao do njega i dao mu hostiju rekao je " ..aaaa..pricestija san se jutros, al neka..." ....a tek pjesme koje su se orile na cestu jel su sva vrata bila otvorena zbog vrucine....koja je to samo snaga bila.....uuuf...

------------------------------------------------------------

sike

Jucer je bila propovijed o sjemenu (Isus) koje pada izmedju ostalog i na dobru zemlju.Ali to ovisi o nama gdje ce pasti, Kad bi svi bili ta dobra zemlja..ili bar mrvicu te zemlje..

klara

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 0:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tonka

Eto ga, kritika na temi Gospodar prstenova potakla me da i ovdje nešto napišem.
Meni se uvijek činilo da nam je Novi zavjet sličan jer se s tolikim stvarima i likovima mogu poistovjetiti. Stvarno se radi o tekstovima napisanima za sve ljude, bez obzira na to kad i gdje živjeli.
Vezano uz slučajno otvaranje Novog zavjeta. Imam i ja jednu priču. Nema smisla da je ispričam, ali stvarno sam se u jednom ternutku osjetila kao da je nekoliko rečenica napisano za mene, a to mi je postalo jasno tek nakon nekog vremena. Dobar osjećaj

----------------------------------------------------------------

merkat

Tonka ako sad nakon ove navlakuše ne ispričaš priću bit češ kažnjena sa 30 udaraca bičem pred svjetinom !

---------------------------------------------------------------

Tonka
Znaš što, merkate, stvarno si me nasmijao
Ništa spektakularno, bila sam u situaciji da nisam znala što da učinim. I tako, otvorim napamet Novi zavjet, a tamo se koči rečenica koja nedvosmisleno govori što da napravim (čak je i imperativ bio korišten). Kako mi ta varijanta nije pasala, prigunđala sam nešto u stilu "ma da, ovaj, baš i ne bi...nađi nekog drugog za taj posao" Nkon nekoliko tjedana shvatila sam da ni ja ne želim ništa osim onog protiv čega sam gunđala na početku. Zna se tko ima zadnju riječ jako sretan jako sretan Ja sigurno ne, koliko god to ponekad željela, onako, tipično ljudski.

-----------------------------------------------------------------

merkat

Vazno je ciniti svoj dio kao sto si ti a On ili on ce se pobrinuti za ostalo ...
Puno je odgovora u Bibliji, bas sam ju poceo citati...samo sto nije lako no srecom imam Jeruzalemsku pa ide nakako, samo trebati ce vremena da dodjem do Novog Zavjeta...naravno na misi slusam sve vise umjesto spavanja nekad...

-----------------------------------------------------------------

Natty

Nisam nikada nasumično otvrala Bibliju tražeći odgovore na neka svoja pitanja ili probleme. To mi je nekako čudno. I najjača rečenica za mene u NZ je "Ne bojte se, Ja sam s vama u sve dane do svršetka svijeta. "

To je moja stijena u olujnom moru...

klara

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 0:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara

danas čitamo:
Sir 27,30 - 28,7
Psalam 103

Rim 14, 7-9
Mt 18, 21-35

Tekstovi odabrani za ovu nedjelju bave se pitanjem praštanja.
Glatko se nadovezuju jedan na drugoga, kao da je riječ o jednome jedinome tekstu.
I čini mi se da su moje opraštanje drugima i Božje opraštanje meni - najuže povezani, štoviše, neodvojivi.

Mnogi ne prevale cijeli put praštanja. Zaustave se na pola puta. Neki ne povjeruju da im je Bog oprostio nego se, unatoč brojnim Božjim dokazima ljubavi i milosrđa, i dalje opterećuju krivnjom i samooptuživanjem. Drugi prihvate Božji oprost, ali, poput sluge iz Isusove prispodobe, nisu spremni jednakim milosrdnim pogledom promatrati svoje bližnje - imaju jedno mjerilo za sebe, a drugo za njih. Treći dožive oprost i oproste, ali nakon nekoga vremena zaborave osjećaj neizmjerne slobode koju praštanje donosi te ponovno upadnu u vrtlog krivnje, zamjeranja i nepraštanja. Nije dovoljno oprostiti jednom, nego svaki dan iznova, 70 puta 7, to jest, bezbroj puta, UVIJEK.

Da mogu oprostiti drugima, moram najprije dozivjeti Božje oproštenje, ali i suprotno je točno. Kako će Bog svojom ljubavlju i svojim milosrđem doprijeti do mojega srca ako je ono zabarikadirano u mržnju, nepraštanje i zlopamćenje?

Oprostiti pretpostavlja i zaboraviti. Tek tada možemo govoriti o potpunom oproštenju. Da bi naglasio veličinu opraštanja Jakov apostol kaže da za milosrdna čovjeka ne postoji Božji sud (Jak 2,13.)

-------------------------------------------------------------------

Coje

Vezano uz priču o praštanju uvijek ide onaj dio "Očenaša" koji tu molitvu čini jednom od najopasnijih:
"Oprosti nama duge naše onako kako mi drugima opraštamo".
U primjeni: onda kad nekome ne oprostimo i kažemo da mu ili joj nikad nećemo oprostiti molimo:
"Bože, ja joj ili njemu neću nikada oprostiti pa Te molim da i Tti meni nikada ne oprostiš i šutneš me što dublje u pakao"... i još dodatak: to Ti je moj slobodni izbor,...

Mislim da je praštanje jedan od najvećih i ujedno najtežih zahtjeva kršćanstva,... Nezaobilazno je,...

klara

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 0:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike

U nedjelju je evanđelje po Marku 1,14-20 o pozivu prva 4 učenika

Jučer smo na molitvi 7 koraka imali taj tekst(svake srijede uzimamo čitanje od nedjelje)pa smo izvlačili neke rečenice.
Ja sam izvukao "ribarili su na moru" što je bilo prije susreta s Isusom. To me podsjetilo na naš život onih koji nisu susreli Isusa a tiče se običnog životarenja.Isus tom našem ribarenju daje smisao,plodove u životu

Riječ života bila nam je: "Pođite za mnom" - Isus nas poziva jer želi osmislit naš život, hvatat ćemo ljude Njegovom pomoću i ovaj svijet učiniti Božjim

klara

PostanoPostano: pet 10 vel 2006, 11:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

spavanko:

tako ja surfam netu i naletim na nadasve neobicne prikaze starog zavjeta, posebeno ponovljeni zakon. pa ti nisu bili nikako po danasnjem poimanju krscanske ljubavi. npr. pasaze kada se moze kamenovati vlastito dijete

vidi http://www.thebricktestament.com/the_law/when_to_stone_your_children/dt21_18a.html

upozorenje: stranice sadrze materijal za kojeg ja osobno nisam odgovoran. i o ukusu sadrzaja se da razgovarati...

..................................................................................................

sike:
Nisam pogledao te stranice,iskreno prije studija sam o SZ znao jako malo,gotovo nista.A kroz ove godine studiranja teologije i upoznavanja SZ-a kroz brojne predmete,uvidio sam koliko te knjige kriju bogatstva u sebi,prikazujuci povijest Bozjeg naroda od samih pocetaka.
NZ bez SZ ne ide,ta i Isus je dosao ispuniti ocekivanja iz SZ-a,a ne ga dokinuti.
p.s.ako vama,romanticarima,ponestane inspiracije,samo uzmite Pjesmu nad pjesmama.Mozete odavdje zapoceti svoje proucavanje SZ-a

....................................................................................................

Jo:
Pogledah to i zaista me ne cudi! Da su ti ljudi i malo proucavali Stari zavjet i paralelno Novi ne bi im tak nesto pali na pamet. Ovo samo pokazuje njihovu ogranicenost, neupucenost i rekla bih pomanjkanje pameti! K'o fol na temelju Biblije zele dokazat poticanje nasilja i ostalog! Slazem se sa Sikeom da je Stari zavjet veliko bogatsvo i treba ga se citati u duhu vremena i dogadjaja u kojima je pisan!

....................................................................................................

Jo:
Mogli bi ovdje pricati bas o Starom zavjetu! Mene u zadnje vrijeme jako fasciniraju Psalmi! Iako smo na faksu "procesljali" sve to uzela sam si svaki dan procitati jedan psalam (kao molitva i razmisljanje)! To je nesto prekrasno! tako me sve pogadja u srz onog za sto zelim moliti da sam odusevljena!

sike

PostanoPostano: pet 24 ožu 2006, 14:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Iz nedjelje koja slijedi zapeo mi je za oko redak: "Bog je toliko ljubio svijet da je dao svoga Sina jedinorođenca.."

Doista,koliko nas Bog ljubi a mi ne samo da Bogu ne možemo dati sebe,ono što nam najviše znači - naš život,prihvatiti volju naših bližnjih.. (da je to ljudima moguće pokazao je Abraham spreman da žrtvuje svoga sina Izaka za Boga,jer je toliko ljubio Boga..)već ne možemo od Boga ni primiti Njegov najveći dar - Isusa!

Gospodine,nauči nas primati i davati otvorena srca!

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sneni
isključen

PostanoPostano: pet 24 ožu 2006, 14:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jo:
Citat:
Mogli bi ovdje pricati bas o Starom zavjetu! Mene u zadnje vrijeme jako fasciniraju Psalmi! Iako smo na faksu "procesljali" sve to uzela sam si svaki dan procitati jedan psalam (kao molitva i razmisljanje)! To je nesto prekrasno! tako me sve pogadja u srz onog za sto zelim moliti da sam odusevljena!

Kao na pr sljedeći reci:
"kad mu se bude sudilo, neka bude osuđen,
i molitva mu se u grijeh uzela.
Dani njegovi nek budu malobrojni
i njegovu službu nek dobije drugi!
Djeca njegova nek postanu siročad,
a njegova žena udovica.
Nek mu djeca budu, skitnice i prosjaci
nek mu budu bačena iz opustjelih domova.
....
Prokletstvom neka se odjene kao haljinom
neka kao voda uđe u njega
i kao ulje u kosti njegove... Ps 109

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
banana

PostanoPostano: sub 13 svi 2006, 20:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Eh, moram priznati da još nisam Bibliju uzela u ruke i počela ju čitati Embarassed Embarassed Rolling Eyes Embarassed Embarassed... To ne znaći da ništa ne znam Wink . Mnogo se čuje i na misi. Neki djelovi ostanu ćak i posebno zapamčeni, nešto se ''obradi'' i na vjeronauku, a i nešto se sazna preko interneta Rolling Eyes ...
Al' nikada nisam počela čitati Bibliju Embarassed . Heh, dolazi mi pitanje od kuda poćeti ? Od početka, ili? Mnogi za neke možda jednostavni djelovi mi ni ovako kada sam ih na misi čula nisu bili posve jasni, a na kraju kada bi ih svećenik još više zakomplicirao svojom propovjedi...uff...
Mislim da bih kada bi počela čitati biblijske redke bila pre nemarna pa bih onak' na brzinu pročitala poglavlje za poglavljem...
Heh, sad me opet sram priznati ali doma nemamo veliku Bibliju Embarassed Embarassed . Imam neku dječju koju je seka dobila za 1. sv. pričest i mislim da imamo jednu malu plavu knjižicu sa tankim, gotovo prozirnim stranicama ; mislim NZ... pa eto izgleda da ću morati pronaći vremena i zaviriti pod njene korice tj. otkriti svu lijepotu njenih stranica Wink
Heh, na znam sad na kraju ni sama zašto sam ovo napisala...al' eto...

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sub 13 svi 2006, 20:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Eto moj ti je savjet počni s Novim zavjetom. Čitaj Lukino evanđelje pa Djela apostolska. To je za početak najpitkije. I ako ima uvoda pročitaj ih, koristit će ti.

Ljubi i čini što hoćeš
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sike

PostanoPostano: sri 17 svi 2006, 22:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U nedjelju nas očekuje Evanđelje u kojem nam Isus objavljuje najveću zapovijed:LJUBITI!
Ostanimo u Njegovoj ljubavi!

Dao nam je sve što trebamo u životu,svemu nas je poučio pa idimo i donosimo plod!

Dodoslav

Spol: neodređen
PostanoPostano: pon 22 svi 2006, 16:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bibliju se ne može doslovno tumačiti jer je puna prenesenih značenja i alegorija. Pa Isus je sve govorio u obliku pripovjetki, što je mnogima i dan danas nemoguće za protumačiti. Meni su neki djelovi zaista nejasni, nisam je čitao, ali čuo sam puno na sv. misi. Svako je tumači na svoj način što nemora značiti da je pogrešno tumači.
Maki

PostanoPostano: pon 22 svi 2006, 16:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni osobno je draže čitati Novi Zavjet nego stari. Više ga razumijem šta je pisac htio reći, koju nam poruku donosi dok se kod starozavjetnih tekstova moraš potpuno udubiti u tekstove, posebno proročke, šta je htio reći.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
riječ
isključen

Spol: neodređen
PostanoPostano: uto 23 svi 2006, 10:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Osobno me potakne neka riječ ,zatim uzmem bibliju da vidim što kaže o toj riječi izvučem iz nje sve gdje se spominje , te polako dobivam cjelinu i značenje te riječi

Bibliju je moguće čitati na više načina ,kao zgodno štivo s ljepim pričama ,te na dosta drugih načina ,a je uvjek čitam osobno kao da je pisana samo za mene, pročitam jednu glavu i o njoj razmišljam jako sretan
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sri 13 ruj 2006, 18:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljudeki, jeste redoviti u čitanju Biblije?
Koliko ste svjesni Božje prisutnosti u pisanoj Riječi?
Sveto Pismo trebalo bi davati snagu i poticaj našoj duši kroz život. Osjećate li to?
Jeste se zapitali zašto vam Bog ne odgovara na vaše molitve, ne čujete odgovore na vaša pitanja i molbe...? Zato jer pokušavate držati monolog... Molitva bi trebala biti dijalog s Bogom. I Bog priča, odgovara, ali Ga često ne čujemo. A možemo Ga čut u Svetom Pismu. Da li to znamo slušati?

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
dodododoprecjednik

PostanoPostano: sri 13 ruj 2006, 19:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja moram priznat da uopce ne citam Sv. Pismo...
prije sam znao barem mali ulomak iz NZ,onak na otvaranje,al vec jako dugo nisam...i osjecam da mi na neki nacin to fali,ali ne poduzimam nista po tom pitanju Embarassed

Hvaljen budi, Gospodine moj....
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 16 ruj 2006, 22:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nađoh jedan super tekst od sv. Efrema, đakona, o Riječi Božjoj - neiscrpnom vrelu života... Mislim da je dosta poticajan Wink

Gospodine, može li itko ijednu riječ tvoju potpuno shvatiti? Više je onoga što ostavljamo nego što usvajamo, na sličan način kao što žedni piju s izvora. Prema različitim mogućnostima shvaćanja riječ Gospodnja pokazuje raznolike likove onima koji je proučavaju. Gospodine je obojio svoju riječ različitim bojama tako da se svatko tko se za nju zanima može zagledati u ono što mu se najviše sviđa. U svoju je riječ stavio različite vrste blaga da se svaki od nas obogati onako kako istražuje.
Riječ je Božja stablo života koje ti na svim granama nudi blagoslovljeni plod kao što je i pećina koja je u pustinji provrela sa svih strana pružala duhovni napitak. Apostol o tom kaže: „Jeli su duhovno jelo i pili duhovno piće“.
Tko, dakle, dobije kakav dio od onoga blaga, neka ne misli da je to što je on našao sve što se u ovoj riječi sadrži, nego neka zna da je to samo ono što je od tog obilja uspio pronaći. Neka ne govori da je ova riječ prazna i neplodna i neka je ne prezire stoga što je do njega dopro i zapao ga samo jedan njezin dio, nego neka zahvaljuje Bogu radi njezina bogatstva premda ga on ne može svega uočiti. Raduj se što si i u ovoj stvari nadvladan i ne žalosti se što te Božja riječ nadvisila. Žedan se čovjek veseli dok pije, a ne žalosti se što ne može iscrpsti cijelo vrelo. Izvor nadmašuje tvoju žeđ, a žeđ ne može nadmašiti izvor. Budući da se tvoja žeđ utažuje, a da izvor ne presuši, kad ponovno ožedniš, moći ćeš iz njega piti. A kad bi naprotiv izvor presušio pošto je tvoju žeđ utažio, tvoja pobjeda nad izvorom bila bi zlo za tebe.
Zahvaljuj Bogu za ono što si zahvatio, ne žalosti se za ono što je preobilno ostalo. Tvoj je dio ono što je doprlo do tebe i što si zahvatio, tvoja je baština ono što je ostalo. Ako ustraješ, u drugo vrijeme možeš uzeti ono što radi svoje ograničenosti ne možeš zahvatiti u jedan čas. Nemoj preuzetno pokušavati da ujedanput progutaš štivo što se ne može ujedanput progutati. Nemoj lijeno odustati od onoga što možeš uzimati malo-pomalo.

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Natty

PostanoPostano: uto 19 ruj 2006, 7:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bibliju treba čitati kao policu s knjigama na kojoj ćemo posegnuti za onim što nas najviše privlači. Biblija se ne čita od korica do korica.

Mara

PostanoPostano: uto 19 ruj 2006, 8:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ipak Pismo ima određeni unutarnji red kojega treba poštovati, ali i poznavati. Uzimamo li uvijek samo ono što poželimo, možemo doći u opasnost da stvari ne shvatimo ispravno, u kontekstu, negu istrgnuto iz cjeline.

Ljubi i čini što hoćeš
Natty

PostanoPostano: uto 19 ruj 2006, 8:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa zato i postoji ova tema, ali nije nikada na pravi način saživjela. Ipak mislim da je ovaj moj način daleko bolji od pukog otvaranja Biblije i iščitavanja tri do pet redaka teksta. A osim toga, zato imamo vas teologe da nas poučite, zar ne?

little_angel

PostanoPostano: uto 26 ruj 2006, 21:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Često znam dohvatiti onaj mali Novi zavjet.. Smile
Istina, Bog nam često zna progovoriti, a mi često molimo samo nabrajajući molim te za ovo, molim te za ono...itd. A Boga ne čujemo uopće.. U Sv. Pismu nalaze se brojni odgovori na naša pitanja... Volim pročitati neki dio, pokušati ga poistovjetiti sa nekom situacijom iz svog života, ili jednostavno iz života općenito..
Puno se može naučiti iz tih riječi...Naučiti živjeti svoju vjeru, naučiti o Kristovom životu... Svaki od nas bi ga trebao čitati, ali činjenica stoji da ga ljudi rijetko čitaju. Bar ne koliko bi trebali. Također, ne znaju ni čitati kako treba, jer ga često čitaju kao pričicu.. a uopće ne razmišljaju niti razmatraju o poruci koji neki dio nosi...Jednostavno se ne shvaća dovoljno njegova vrijednost. A sam Bog nam progovara kroz te riječi. Ali mi čekamo da nam padne čokolada na glavu Laughing dok iščekujemo Isusa da progovori..čekamo nešto fizičko za odgovor na naš upit, molitvu. Treba otvoriti oči i srce.. On je tu stalno. I stalno nas zove. Pa tako i kroz Sv. Pismo.

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
banana

PostanoPostano: sub 14 lis 2006, 21:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nema baš velike veze sa ovom temom Rolling Eyes
Danas dok sam se vozila u busu sasvim slućajno sam započela razgovor sa nekom starijom ženom. Hehe, kaže ona meni kako se ide kod sestre moliti i proučavati sv. pismo pa ja odmah pomislila da je to neka dobra teta iz FSR-a... Laughing
Uglavnom tijekom naše vožnje ako sam dobro zapamtila kaže mi da je subotar ( o kojima ja gotovo ništ ne znam Rolling Eyes ).
Eh, i tak se mi upustile u raspravicu. Onda mi je započela sa nabacivanjem brojnih biblijskih citata. Na svaku moju riječ ona bi imala neki citat. A ja koja nisam puno toga pročitala, a kamoli zapamtila odgovarah joj sa svojim skromnim viđenjem svega toga. A ona opet citat. Pa, kak oni pomažu, mole se kod kuće od te njene sestre... Na što sam joj ja lijepo opisala kak sve to i mi gore na Trsatu radimo Rolling Eyes
Ma tipkam sve ovo da ponovim što ste već ovdje milijun puta napisali.
Ja prva sam pročitala puna knjiga ( koje nisu lektira Laughing ), a nekak nikako da izdvojim vremena za početi čitati Bibliju. Letimićno preletim preko nećega pa pomislim to sam već čula predprošle nedjelje na misi Embarassed . A nikako skužiti da svaki pa i onaj najmanji djelić je jedan putokazić...
Iskreno, više ni ne znam gdje mi je onaj mali plavi NZ-ić Embarassed ...
Heh, morat ću doma staviti neki oglas 'izgubljena knjiga sa receptima za život - traži se' Rolling Eyes

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sike

PostanoPostano: sub 14 lis 2006, 21:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sad mi na pamet pada ona Franjina zgoda kad je čuo Evanđelje iz Mateja o poslanju apostola koje mu je zazvučalo tako novo,dok životopisac kaže,kako se drugi na to nisu osvrtali jer su čuli puno puta..

Tako je i s nama,više smo kao ovi drugi koji svetopisamski tekst uzimamo kao već dobro nam znani tekst a ne kao živu Božju Riječ.

Nije lako čitati Bibliju,a još manje razmatrati nad njom.

Možda sneni ima recept kako uzimati Sveto Pismo u ruke da nam doista ono i odjekne Wink

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.