HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 21:06. Pogledaj neodgovorene postove
Kako čitati BIBLIJU?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
sike

Spol: muško
PostanoPostano: uto 17 lis 2006, 12:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ove nedjelje smo mogli čuti kako je Isus jedini istinski znak koji nam je potreban a vjera su te naočale kroz koje može ugledati taj znak.Svi ostali ne pokazuju ono što pokazuje Isus - prolaz u život vječni

Okanimo se vjerovanja samo u čuda!

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
banana

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 08 stu 2006, 12:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čitam nešto jučer u Novom listu kak je u Njemačkoj netko kao napravio politički konkretan prijevod Biblije...
U njoj su prve riječi Očenaša izmijenjene pa glase '' Naša Majko i Oče koji jeste na nebesima'', Isus se obraća ''braći i sestrama'', a u hramu proziva ''farizeje i farizejke''. Isus više nije ''sin Božji'' već '' dijete Božje'', a naziv ''Gospodin'', ocijenjen je suviše mačističkim i ukida se u korist ''Boga, Svevišnjeg'' Rolling Eyes

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
logica

PostanoPostano: sri 08 stu 2006, 14:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Baš čistim inbox od starih mailova... tako sam naišla na jedan kratki.

Što znači Bible?

Basic
Instructions
Before
Leaving
Earth

Ti me rukom svojom nosiš, o Bože moj.
Gledam, ime moje piše na dlanu tvom.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sri 24 sij 2007, 11:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Novi hrvatski prijevod Biblije u izdanju Glasa Koncila
U suizdanju Hrvatskoga biblijskog društva, Vrhbosanske nadbiskupije i Glasa Koncila u Zagrebu je objavljeno popravljeno izdanje prijevoda Svetoga pisma Ivana Evanđelista Šarića na hrvatski jezik. (...) Novo izdanje prijevoda Svetoga pisma Ivana Evanđelista Šarića usklađeno je stoga sa znanstvenim izdanjem Biblije na hebrejskom i grčkom te s hrvatskim standardnim jezikom i pravopisom. (gk)

Zna li netko po čemu je ovaj prijevod bolji ili možda lošiji od dosadašnjeg kojeg imamo?
Ako je bolji, hoće li se liturgija, tj. čitanja prilagodit tom novom prijevodu ili?

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Bernard

PostanoPostano: pon 29 sij 2007, 18:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što se čitanja Biblije tiče, čitam redovito godinama. Stari i Novi zavjet. U početku sam išao redom od knjige do knjige, nastojeći pri čitanju odgonetnuti što se u tekstu odnosi na mene konkretno...je li spomenut neki očigledan grijeh kojeg trebam izbjegavati, ili kakva vrlina kojoj bih trebao strijemiti...
U posljednje vrijeme nastojim povezivati Stari i Novi zavjet, kako bih vidio kako se Božja poruka razvijala i produbljivala.
I zapažam nešto zapanjujuće: u Starom Zavjetu imamo niz ljudi koji su u svoje vrijeme i u svojoj situaciji imali nešto Isusovog.
Josipa je Bog uzvisio u Egiptu kako bi spasio Izraelove pretke pred smrću od gladi; egipatski naslov "Safenat Paneah" znači "Spasitelj".
Ilija je korio kralja Ahaba koji je jako zastranio, gotovo jednako kao Ivan Krstitelj Heroda.
"Velike nevolje" u Otkrivenju (katastrofe koje prethode Isusovom ponovnom dolasku) zapravo su nalik "egipatskim ranama", samo su u Otkrivenju protegnute na cijeli svijet.
Bez želje da se pravim egzegetom (nisam teološki obrazovan), kao da se na različitim vremenskim razinama ponavlja isti tip teološke drame sa sljedećim likovima:
a) Božji narod koji ide k određenom povijesnom cilju suočavajući se s raznim iskušenjima; ponekad podliježe, pa ga Bog "čisti" kroz kušnje da bi narod dao prave plodove. Pa imamo događaje na putu iz Egipta u Kanaan, zatim hrvanje s poganstvom u Kanaanu, rešetanje kroz bablonsko sužanjstvo, itd.
b) čovjek kojeg Bog šalje svojem narodu (Mojsije, Ilija, Isus)...taj ide do samopožrtvovnosti, a najveće batine dobiva upravo od naroda kojem treba služiti
c) okružje "svijeta" s ljudima i narodima koji su prema Bogu raspoloženi čas neutralno ili čak sa simpatijom (Egipćani u Josipovo vrijeme) ili neprijateljski (Egipćani u vrijeme Mojsijevo, Babilonci, itd).
d) vladar "svijeta" koji je katkad sklon Božjem narodu (faraon u Josipovo vrijeme), ili-češće-postaje prototip antikrista (faraon u Mojsijevo vrijeme, Nabukodonozor, rimski carevi, itd).
Ukratko, vidim jednu temelju istinu: Bog vodi svoj narod i nas kao pojedince kroz proces sazrijevanja da bi nas u jednom povijesnom i vremenskom trenutku "ubrao" kao dozrele plodove. Čisti svaku mladicu koja ne daje roda, itd.
Cilj je u eshatonu, u Kraljevstvui koje dolazi, a svi smo na putu s kojeg ne smijemo skrenuti.
Kad to primijenite na svoj život i zbivanja u društvu oko nas, dobivate maksimalno pouzdane koordinate za procjenu vremena u kojem živite.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Mara

PostanoPostano: pon 29 sij 2007, 19:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bernarde, prerijetko te ima, a užitak te čitati!

Ljubi i čini što hoćeš
oko

Spol: neodređen
PostanoPostano: čet 03 svi 2007, 10:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Često čitam Bibliju a najbolji prijevod mi je Duda - Fućakov Novoga Zavjeta. Imam nekolikjo izdanja ali se najviše koristim Jeruzalemskom Biblijom i zbog gore navedenog prijevoda kao i odličnih objašnjenja nekih teških odlomaka. Preporučam svima. U ovoj korizmi sam bio odlučio pročitati cijeli Novi Zavjet ali nisam baš uspio do kraja.
Puno puta sam našao u Svetom Pismu odlomke koji su se upravo mene ticale toga časa. I to može biti jedan od dokaza da je Sveto Pismo nadahnuto jer čovjek nije sam mogao uopće smisliti takvo velebno dijelo. U svakom čitanju uvijek pronađem nešto novo makar sam dotični odlomak već čuo ili pročitao tisuću puta. Zato preporučam svima da što češće uzimaju Bibliju u ruke i slušaju što im Bog želi reći. Jedan od najvećih problema današnjice je i da su ljudi zaboravili slušati. Treba Gospodina moliti da nam da milost da možemo sa više volje slušati prvenstveno Gospodina, a onda i ljude iz svoje okoline. Siguran sam da bi mnogi problemi u međuljudskim odnosima bili manji kad bi se više slušali ali i nadahnjivali Riječju Božjom slušajući Njega.
bodul

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 20:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A lipo! Uzeti u ruke lipo se namistiti i čitati.

A isto ćeš umriti!
logica

PostanoPostano: sub 19 svi 2007, 14:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Metoda čitanja biblijskog teksta

Na tjednim susretima u Zdencu pored molitve i meditacije prakticiramo i ovakvu metodu čitanja biblijskog teksta. Uvijek razmatramo Evanđelje od sljedeće nedjelje da bi kroz tjedan zaživjela Riječ koju ćemo slušati u nedjeljnoj sv. Misi.

1. korak: pročitati tekst
2. korak: drugo čitanje teksta
3. korak: prepoznati situacije u tekstu, ne tumačiti!
4. odgovoriti na pitanja:

- Što je po ovom čitanju Božja volja?
- Tko su vršitelji Božje volje?
- Koji su plodovi?
- Tko je naš Bog?
- Gdje je naš Bog?
- Što želi od mene?
- Kako mu mogu odgovoriti?

Ova metoda čitanja biblijskog teksta je jednostavna i ako je budete primjenjivali otkrivat ćete u svojoj svakodnevnici prisutnost Živoga Boga, a otkrivajući Njegovu volju za vaš rast u dobroti i savršenosti.
Pokušajte!

Objašnjenje metode čitanja i tumačenja nedjeljnih evanđelja koju primjenjuju članovi i suradnici Zdenca
Nedjeljna misna čitanja imaju zadaću nahraniti nas Božjom Riječju. Dati nam smjernice za djelovanje u narednom tjednu. Nadahnuti naš svakodnevni život:osobno ponašanje,obiteljske i društvene odnose. Božja Riječ otvara nam nove mogućnosti i pokazuje put njihova ostvarivanja. Poznavajući u dubinu i širinu Evanđelje upoznat ćemo Isusovu osobu i to poznavanje će nas suobličavati Njemu iznutra, u okolnostima našeg dnevnog življenja. Njegova Riječ će nas FERMENTIRATI I PRETVARATI u Kruh koji je sišao s Neba, od Oca, za Život u Punini. Kako bismo bili dobar teren, pripravljen za primiti Božju Riječ na kojemu će ona rasti i svojevremeno donijeti Bogom željeni plod, uzeli smo pet glavnih koraka kroz koje dublje proničemo biblijske tekstove:
Prvi korak: polaganim i ponovljenim čitanjem zapaziti sve detalje u Evanđelju. To nam omogućuje veće poznavanje i suživljavanje s događajima u konkretnim opisanim okolnostima u kojima Isus djeluje.
Drugi korak: Zatim slijedi uočiti i predočiti okolnosti: mjesto događanja, vrijeme, ljude koji su prisutni, osobe koje su u prvom planu, njihova tjelesna, duševna, mentalna stanja, njihov društveni položaj, stalež, da li su u braku ili su samci, njihovu dob, nacionalnu i vjersku pripadnost, običaje, osjećaje, želje, potrebe, probleme koji su ih doveli Isusu…
Uočiti Isusovo ponašanje, Njegove osobine ljudske i Božanske, Njegove vrijednosti, odnos s Ocem, s Duhom Svetim, s pojedincem, grupom, svojom rodbinom, učenicima, nepoznatima, zakonoznancima, prirodi, samom sebi, svome tijelu, Njegovo duhovno stanje, Njegov mentalitet …
VOLJA BOŽJA: U povijesti spasenja kroz Stari Zavjet često puta nije dovoljno jasno što je Volja Jahve Boga. Često puta to je zasjenjeno ljudskim pristranim shvaćanjem i tumačenjem Jahve i Njegova zahvata u živote naroda i pojedinaca. U Novom Zavjetu Volja Božja se očituje kroz osobu Isusa iz Nazareta. On je u potpunosti kao čovjek bio poslušan Ocu, do smrti na križu. Sve što je On rekao i učinio jest vidljiva i opipljiva Volja Nebeskog Oca.
Zato što nikad nije prekršio Očevu Volju, nije ni sagriješio. Bio je ljudima u svemu jednak, osim u grijehu.
Važno je imati Isusovu glavnu odrednicu : potpuno spasenje svakog čovjeka počevši hod spasenja u zemaljskim okolnostima. To je Kraljevstvo Božje.
Volja Božja ne smije se tumačiti izolirano od nastale situacije pojedinca i zajednice. Jer situacija joj daje na težini.

sa stranice udruge
Zdenac

Ti me rukom svojom nosiš, o Bože moj.
Gledam, ime moje piše na dlanu tvom.
ja

PostanoPostano: sub 19 svi 2007, 19:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

logica napisa:
Metoda čitanja biblijskog teksta

1. korak: pročitati tekst
2. korak: drugo čitanje teksta
3. korak: prepoznati situacije u tekstu, ne tumačiti!
4. odgovoriti na pitanja:

- Što je po ovom čitanju Božja volja?
- Tko su vršitelji Božje volje?
- Koji su plodovi?
- Tko je naš Bog?
- Gdje je naš Bog?
- Što želi od mene?
- Kako mu mogu odgovoriti?

Ovakva metoda ne čini mi se baš primjerenom za svaki biblijski tekst. Mislim da se neki biblijski tekstovi prvo trebali protumačiti (a ne kao što to traži 3. korak) da bi se moglo odgovoriti na pitanja koja traži 4. korak.

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 23 svi 2008, 12:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nepoznavanje Pisma je nepoznavanje Krista.
    sv. Jeronim

Ova činjenica bi nam trebala biti izvanredan poticaj na redovito čitanje i upoznavanje Pisma, a samim time i Krista. palac gore

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Kika

PostanoPostano: čet 10 srp 2008, 21:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evo jedan link na Bibliju koju si možete dowlondirati na komp i imati sva nedjeljna čitanja i raditi pretraživanja i svašta Smile

super je stvar!!!

svkako preporučam!!!

http://www.etfos.hr/%7Ebasic/Prebib/

When GOD leads you to the edge of the cliff, trust Him fully! Only one of the two things will happen; either He will catch you when you fall or He will teach you how to fly!
klara

PostanoPostano: pet 20 vel 2009, 7:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Otvori svoju Bibliju

u svakoj situaciji, u svakom trenutku, u svakoj poteškoći,
On ima riječ za tebe ...

¤ kada započinješ s novim zadatkom: Psalam 1; Izreke 16

¤ kada želiš s ljudima oko sebe pravilno postupati: Rimljanima 12

¤ ako imaš brige u obitelji: Psalam 121; Izaija 40

¤ kada si obeshrabren: Psalam 23, 42, 43

¤ kada nevolja postaje veća: II. Timoteju 3; Hebrejima 13

¤ kada te prijatelji napuste: Matej 5; I. Korinćanima 13

¤ kada dolazi iskušenje: Psalam 15, 19, 139; Matej 4; Jakov 1

¤ kada ti je svega previše: Psalam 34, 71

¤ kada ne možeš zaspati: Psalam 4, 56, 130

¤ kada si imao svađu: Matej 18; Efežanima 4; Jakov 4

¤ kada si umoran: Psalam 75:1-7; Matej 11:28-30

¤ kada želiš dobiti oproštenje: Luka 15; Filemon

¤ kada si bolestan: Psalam 6, 39, 41, 67; Izaija 26

¤ kada je tvoja vjera slaba: Psalam 126, 146; Hebrejima 11

¤ kada ti se čini da je Bog daleko: Psalam 25, 125, 138; Luka 10

¤ kada se osjećaš usamljeni i nesiguran: Psalam 27, 91; Luka 8

¤ kada se bojiš smrti: Ivan 11, 17, 20; II. Korinćanima 5

¤ kada si sagriješio: Psalam 51; Izaija 53; Ivan 3; I. Ivanova 1

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Magali
enkidu

PostanoPostano: sri 24 lip 2009, 6:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Wink Prvo sam letimično pogledao što ste napisali, a ja bih samo pokušao dati savjet za one koji vole Bibliju ili koji bi ju željeli zavoljeti.
Ako je za uzgoj bonsaja (japanka drvca) potreban tečaj ili literatura, kako je tek potreban jedan solidan uvod u Bibliju.
Jer:
- Biblija je nastajala tisućama godina, ako uzmemo nezine krijene u usmenoj predaji, koja je tek kasnije zapisana.
- Biblija prati razvitak čovjeka i njegove moralne, socijalne i ine druge svijesti od brončanog doba pa nadalje.
- Na nastanak Biblije je utjecala i paralelna literatura onoga vremena.
- Biblije nije samo jedna knjiga, nego ih ima 73 koje su po sadržaju vrlo različite.
- Stoga se Biblija ne čita od ''korica do korica'', nego se pomoću uvoda, a svaka Biblija koja ima crkveni imprimatur treba imati i iscrpan uvod; pokušaju pohvatati glavni konci ili ona nit koja nas vodi putem spasenja kojim je najprije išao samo jedan narod izabrani, a kasnije po Isusu, tom su Izvoru spasenja pridruženi svi narodi svijeta koji čine jednu Kristovu Crkvu.
Kada smo shvatili strukturu Biblije i njezin ''kostur'' onda ćemo moči čitati tekstove koji nas utvrđuju u vjeri i daju nam odgovore na mnoge naše dileme i lutanja, premda su ti tekstovi nastali u davnoj prošlosti.
- Premda je Biblija nadahnuta knjiga, nisu svi tekstovi jednako spasonosno snažni za naš duhovni život.
- Mi kršćani Bibliju čitamo Kristocentrično. To znači, kroz osobu Isusa Krista. On sam je udario temelje pravom tumačenju Biblije, a koje već naziremo kod proroka.
Tako Isus veli: '' Stari su rekli ( Stari Zavjet); oko za oko, zub za zub, a ja vam kažem, ljubite svoje neprijatelje..... (citat je pisan po sjećanju!)
- Često ćete biti zbunjeni, jer ćete naiči na različita tumačenja, posebno Knjige postanka u SZ-u. Tako postoji doslovno ili literarno tumačenje (fundamentalističko), posebno kod nekih sekti, ali i kod katolika.
Postoji alegorijsko tumačenje, toliko obljubljeno kod sv. otaca i primjereno svakom vjerniku.
Hu, dosta! Tko će to čitati...
banana

PostanoPostano: pon 07 ruj 2009, 20:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Naš Franjevački hod (Marš) je ove godine bio pod motom: "Upravi Riječju svoje korake"

Bila je to super prilika da si posvjestim koliko u biti rijetko posežem za otvaranjem Svetoga pisma, kako slabo osluškujem tu Riječ koju mi Gospodin upravlja, Riječ koja nam ide ususret, koja usmjerava, koja poziva, koja hrani...

Kolikim samo ispraznim riječima pridajemo važnost, s kolikom samo pažljivošću ih čuvamo...
A Riječ Života Vječnoga tako često prečujemo, zaboravljamo...

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
dora

PostanoPostano: pon 07 ruj 2009, 21:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

1.Kad si tužan nazovi Ivana na 14

2.Kad te ljudi iznevjere nazovi psalam 27

3.Ako želiš donositi plodove nazovi Ivana na 15

4.Ako si zgrješio nazovi psalam 51

5.Kad si zabrinut,nazovi Mateja na 6,19-34

6.Kad si u opasnosti,zovi psalam 91

7.Kad se čini da je Bog jako daleko,zovi psalam 139