HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 15 stu 2019, 1:11. Pogledaj neodgovorene postove
[glazba] Razlika izmeĆ°u duhovne i svjetovne glazbe
Započni novu temuOva tema je zaključana: ne možeš urešivati postove niti odgovarati.
Prethodna tema Sljedeęa tema
Pitanje : Koliko zec ima nogu?

Nema nogu 
37%
 37%  [ 3 ]
Dvije 
12%
 12%  [ 1 ]
Tri 
12%
 12%  [ 1 ]
Pet 
0%
 0%  [ 0 ]
Jednu 
0%
 0%  [ 0 ]
Ovisi kako je kuhan 
12%
 12%  [ 1 ]
Sto 
0%
 0%  [ 0 ]
Sedam 
12%
 12%  [ 1 ]
Kol'ko mu daÅ” 
12%
 12%  [ 1 ]
ĆØetiri 
0%
 0%  [ 0 ]

Ukupno glasova : 8

Autor Poruka
Gandalf

Spol: muško
PostanoPostano: uto 09 stu 2004, 7:57
PostNaslov : [glazba] Razlika izmeĆ°u duhovne i svjetovne glazbe
Citiraj i odgovori

Ovdje mislim na popularnu duhovnu glazbu u Hrvatskoj i estradu sport (sve Ŕto je na tv) s druge strane.

Ja imam neko razmisljanje o ovim pitanjima, ali zanima me vaŔe.

Šta mislite, zaŔto ne žele puŔtati duhovnu glazbu na tv-u, radijima Question
ZaŔto uvijek kažu da je to nekvalitetno (iako i na estradi ima svakakvog Ŕita) Question
Koji su stvarni razlozi tome Question Idea
I koje su stvarne razlike Question Question Question

Zadnja promjena: Gandalf; pet 12 stu 2004, 14:05; ukupno mijenjano 1 put.

Znas sta...
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Apolon

Spol: neodrešen
PostanoPostano: uto 09 stu 2004, 10:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisi ponudio najbitniji odgovor, a koji je jedini toĆØan.
A taj je:
"Ima dvije noge, a pogotovo onu ljevu"

"Raffiniert ist Herr Got, aber bosshaft ist er nicht" - -Einstein, 1921.
eiremore

PostanoPostano: uto 09 stu 2004, 16:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nekako ugrubo, razlog bi bio Å”to, u ovoj eri sveopƦega slobodoumlja, pjesme krÅ”Ć¦anske tematike nisu poželjne jer je krÅ”Ć¦anstvo po sebi beskompromisno, a danas smo svjedoci "the ultimate kompromisnosti." a i ta je lažna.. ljudi su "liberalni" i "slobodoumni" sve dok to njima paÅ”e. a krÅ”Ć¦ane i sliĆØne Ʀe poljuvat prvom prilikom. licemjerstvo je to.. tim gore Å”to oni koji ga poĆØinjaju, to ne vide. tja, ne znan možemo li puno uĆØinit oko toga.. možemo li?

ako bi krÅ”Ć¦ani javno i uspili isfurat duhovnu glazbu, to bi ljude (zbog grižnje savjesti, koju ne shvaƦaju da imaju) ubolo u oko ko Å”to bodu dreĆØave boje Shocked kuƦa po zagorju. Mr. Green krÅ”Ć¦ani bi ispali oholi, da se grade boljima od drugih, a sve zato Å”to ostali nemaju hrabrosti pogledat istini u oĆØi, to jest da žive Å”iti životom, i fino im je uljuljkivat se da su dobi ljudi. ne treba njima neki pop da i govori Å”to Ʀe i kako Ʀe. mislin, to je glupo. . frend sa frame priĆØa kako je bio sa jednim prijateljen, koji ne ide baÅ” u crkvu, na misi. i sveƦenik je neÅ”to priĆØao o politici, i taj se, nazvaƦu ga za ove potrebe tradicionalac, odma pobunio. da Å”ta se popovi imaju mjeÅ”at u politiku, blje.. znate priĆØu. a na to mu je moj frend odgovorio: pa ĆØekaj, jesi ti uopƦe ƈUO Å”to sveƦenik ima za reƦ? naravno da nije, nego se pobunio ĆØim je vjera iziÅ”la van vrata crkve. i to ljudima smeta..
oni ne žele konstantan podsjetnik da se tribaju poboljÅ”at. velikim dijelom je za to odgovorna ĆØista oholost ĆØovjeka, koji Ʀe raĆ°e krepat, nego priznat drugome pravo.

ovajjj.. imam li smisla?

Bolje se poskliznuti na cesti, nego na jeziku.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Niko II Poznat

PostanoPostano: pet 12 stu 2004, 7:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

joook

"`ko sam pije sam Ʀe i umrijeti"
Gandalf

PostanoPostano: pet 12 stu 2004, 11:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovako, nisam neki veliki pobornik zavjera. Krenuo bih sa stajaliÅ”ta da se u duhovnoj glazbi opƦenito malo glazbe proizvodi, od toga je joÅ” manje kvalitetne, možda jedan, dva albuma godiÅ”nje. Ostalo je (ĆØast pjevaĆØima na trudu) živi shit!

To bi bio prvi razlog.

Drugi je da u duhovnoj glazbi nema one atraktivnosti koju ima svjetovna glazba, onih rnb grooveova, nabrijanih ritmova, basova, ritmiĆØnosti,... Duhovna glazba je pjevna, lijepe pjesmice, lijepi tekstiƦi, sve onako lirski, poetski, sve na manje viÅ”e istu temu... Mislim da to nije loÅ”e, ali da nije konkurentno s danaÅ”njom ritmiĆØki i produkcijski "nabrijanom" a rijeĆØima siromaÅ”nom glazbom. To je isto jedan razlog.

No, iz pouzdanih izvora znam da su i ove velike izdavaĆØke kuƦe, kao Å”to su Aqarius, Menart... (dakle ne samo CroatiaR) ipak spremne i voljne izdati kvalitetna izdanja duhovne glazbe, i to po sliĆØnim uvjetima, ako Ʀe im se na bilo koji naĆØin isplatiti. Dakle, Å”ta nas prijeĆØi? Samo trebamo napraviti neÅ”to i ponuditi im, zar ne?

Dalje, postoji jedan realan i objektivan razlog, a taj je da u Hrvatskoj nisu svi vjernici, na papiru ih je puno, ali praktiĆØnih malo, a ateista joÅ” viÅ”e, dakle tim ljudima se doista diže kosa na glavi od spominjanja Boga i sliĆØnih stvari ĆØime je prožeta duhovna glazba.

No, ja bih rekao da se i ti ljudi mogu priviƦi, kao Å”to se i mi možemo priviƦi i tolerirati pojavljivanje Mansona na tv-u. Sad, jesmo li dovoljno snažni nametnuti se?

Zadnja promjena: Gandalf; pet 12 stu 2004, 14:06; ukupno mijenjano 1 put.

Znas sta...
eiremore

PostanoPostano: pet 12 stu 2004, 11:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gandalf napisa:
Ovako, nisam neki veliki pobornik zavjera.

pa uopƦe nisan priĆØala o nekoj zavjeri, daleko od toga, nego o svijesti ljudi, preciznije, svakoga ponaosob, o duhovnoj glazbi.
ne mislin da je to neki realan razlog, samo mi je palo na pamet.. ovo je bilo viŔe filozofski, teoretski, promiŔljanje o stavu ljudi prema duhovnoj glazbi.
vjerojatno, kad bi se napravio ZBILJA dobar duhovni album, sa suvremenim soundom, i inteligentnim tekstom, ne bi bilo razloga da se ne vrti po teveu i radio postajama. al opet.. ma ne, neƦu komplicirat. samo, ne vidin ko bi to mogao izvest, enivej, barem ne tu.

eiremore

PostanoPostano: pet 12 stu 2004, 11:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gandalf napisa:

Drugi je da u duhovnoj glazbi nema one atraktivnosti koju ima svjetovna glazba, onih rnb grooveova, nabrijanih ritmova, basova... Duhovna glazba je pjevna, lijepe pjesmice, lijepi tekstiƦi, sve onako lirski, poetski, sve na manje viÅ”e istu temu... Mislim da to nije loÅ”e, ali da nije konkurentno s danaÅ”njom ritmiĆØki i produkcijski "nabrijanom" a rijeĆØima siromaÅ”nom glazbom. To je isto jedan razlog.

ustvari, komplicirat Ʀu (hehe)

stacey oriko ima takav album, sa takvom nekakvom glazbom i krÅ”Ć¦anskim tekstovima. i ja to sluÅ”ah.. i dobro ona to.. samo, ja u tim pjesmama jednostavno ne doživljavan Boga. znaÅ” onaj osjeƦaj kad si sav prepun doživljaja Božje prisutnosti i duh ti jaĆØa i ko da nisi tu nego negdi drugdi.. e, mene orikine pjesme na to ne potiĆØu. ĆØini mi se ko obiĆØna plesna glazba, a pjeva o Isusu. ne mislin da ples ne možeÅ” povezat s isusom, al za ples Ʀu si odabrat drugaĆØiju glazbu. i tako, oƦeÅ”- neƦeÅ”, na um ti dolazi izraz komercijalizacija..
zakljuĆØak bi bio, ovakve duhovne pjesme, koje sad sluÅ”amo, u crkvi, UF, hkr,.. ne- vjernicima nisu zanimljive. a one duhovne, koje bi njima bile zanimljive, i nisu neki standard duhovne glazbe. neznan, ne kažen da ne bih mogla bit razuvjerena po pitanju ovih potonjih, al zasad, kažem..

Gandalf

PostanoPostano: pet 12 stu 2004, 13:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nisam mislio na tebe po pitanju zavjera, nego na ljude iz "vrhuÅ”ke" duhovne glazbe, koji "odluĆØuju"... ZnaÅ”, oni uvijek priĆØaju kako "nas ne vole, kako nas tjeraju iz medija, a mi duhovnjaci smo isto pravi rokeri" s tim da ne kuže da rock iz duhovne glazbe (ĆØast malobrojnim iznimkama) zaostaje za rockom 70'ih, a kamoli neĆØem novom...

VidiÅ”, ja recimo uopƦe nisam znao da Orikovka pjeva duhovnu glazbu, ili bar takve neke tekstove... u stvari znam jako malo njenih pjesama.
No, nisam ja protiv plesnosti, poletnosti u duhovnim pjesmama. Pjesma ako je dobra, dobra je, tu nema filozofije... A u ostalima se mogu traziti razlozi, kako poslovica kaze; "dobar konj ima 100 mana, a loÅ” samo jednu: NE VALJA!"

Ima tu raznih tipova, neke pjesme (da te samo dotaknem) imaju svoju privlaĆØnost zato Å”to su lagane, neke pak (recimo "silan Bog") imaju privlaĆØnost u snazi, žestini, slavljenju... Nema tu pravila!

Znas sta...
ƈudoredka

PostanoPostano: pet 12 stu 2004, 15:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima neŔto i u tome... jako sretan Super tema!
Pozdrav, pusa sunce moje malo
Rock-er

PostanoPostano: sub 13 stu 2004, 0:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa evo... da kazem i ja koju

Slusao sam neke pjesme (imao asm priliku cuti i cd Uskrs festa -ovogodisnjeg) i blago sam razocaran.

Moje zamjerke:

-Izvodjaci se previse oslanjaju na klavijature i ritam mashine. Zasto nema recimo (umjesto ritam mashina koje samo oponasaju bubnjeve) zivih bubnjeva u tim pjesmama. Nije valjda to nekrscanski instrument?

-Pjesme veoma nalikujujedna drugoj. Zar je zaista tako malo inspiracije u nashim glavama?

-Dizhe mi se kosa na glavi, jer na svakom mogucem cd-u duhovne muzike cujem obradu od Beatlesa i sl.

-Cini mi se da nas braca pravoslavci mogu naucit nekim stvarima. Primjer:

Cane (iz Partibrejkersa) je sredinom 90-tih imao alkoholicarsku krizu, i nakon sto se povukao (u osamu da tako kazem) iz javnog zivota, izljecio se koliko znam uz pomoc svecenika (pravoslavnog ofkors) i on i Anton (gitarista) su napisali vishe pjesama krscanskog rocka, ali nije to bilo nista tipa baladica tralala, nego ozbiljna rock glazba, sa veoma jasnim tekstom.

Mizar (makedosko-srpska grupa, dodushe vishe ne postoji) bavila se sem rockom i pomalo simfonicnim metalom, i duhovnom mjuzom na temu srpskog bizanstkog nasledja, a i jos par grupa je to cinilo. I to sve skupa zvuci veoma dobro.

toliko od mene

Money for nothin'
Nikita

PostanoPostano: sub 13 stu 2004, 9:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je baÅ” žao Å”to nisam ĆØula ovu glazbu o kojoj Rock-er priĆØa, baÅ” me zanima kako to zvuĆØi. A moram priznat da ne znam ni za Stacey Oriko Embarassed , eto sad sam kad sam vjerojatno ispala malo bedasta, možemo nastaviti.

Kad kažu da duhovna glazba nije kavalitetna, lažu. Jednostavno je. SluÅ”ala sam i ja Uskrsfest i slažem se da i nije baÅ” neki (ĆØast iznimkama), iako moram priznati da je svake godine sve bolji (mislim na kvalitetu glazbe; doduÅ”e kreƦe se puževim korakom, ali napredak je vidljiv), ali je na festivalu u cjelini bilo puno viÅ”e kvalitetne glazbe nego na velikoj veƦini festivala na naÅ”oj estradi. Uostalom, izvoĆ°aĆØi djeluju i izvan Uskrsfesta i po mom miÅ”ljenju ima onih koji se zaista trude raditi dobru glazbu i uspijeva im.

Eh, sad, Å”to se tiĆØe katolika/nekatolika i sliĆØnih koji sluÅ”aju recimo komercijalne radio postaje, moram priznati da meni ne bi bilo baÅ” drago preĆØesto sluÅ”ati neke muslimanske napjeve posvene veliĆØanju Alaha, iako ih stvarno ima dobrih i dobro zvuĆØe. Nadam se da me neƦete krivo shvatiti, ali možda je to jedan od razloga Å”to se ljudi tako oÅ”tro ograĆ°uju od duhovne glazbe. No to opet ne znaĆØi da onaj koji ĆØuje neÅ”to Å”to mu se ne sviĆ°a ne može prebaciti na neku drugu stanicu.

Eto, ne znam ima li ovo smisla, malo sam se žurila dok sam pisala, nemojte zamjeriti.

vjetre s dinareeeeee.... eee...
Gandalf

PostanoPostano: sub 13 stu 2004, 11:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E ovo si dobro rekla.
A za Alahovce bih rekao samo ono od prije, ni meni se ne da sluŔati a jos manje gledati Mansona pa svejedno ne mozes naci emisiju na radiju ili tvu da ga ne puste.

Ovo za Caneta i ekipu nisam znao. Bas fora, volio bih to ĆØuti, ĆØak mislim da bi "u duhu ekumene" to mogli iskopati i pustit ponekad i na katoliĆØkom radiju...

Duhovne glazbe kako rekoh ima kvalitetne, ali jako malo. No, vjerojatno veƦ ima dosta za neki Å”iri odabir.

Zadnja promjena: Gandalf; sub 13 stu 2004, 12:18; ukupno mijenjano 1 put.

Znas sta...
Charlie Brown

PostanoPostano: sub 13 stu 2004, 12:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne može zec imati sto nogu. tko je slagao onu anketu? Shocked Shocked Shocked
nata

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 14 stu 2004, 0:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zar niste do sad shvatili da velika veƦina ljudi u naÅ”oj zemlji najviÅ”e voli sluÅ”ati hopa-cupa Å”to potvrĆ°uje i broj prodanih cd-ova maje Å”uput, magazina i sl.? To su tekstovi o kojima ne treba puno razmiÅ”ljati, nisu duboki niti previÅ”e pametni; možeÅ” ih sluÅ”ati dok spremaÅ” ruĆØak, ribaÅ” pod pa ĆØak i dok usisavaÅ”.

A, slažem se i sa eiremoreinim 1. postom.

Ja sam s vama u sve dane - do svrŔetka svijeta!!!
Rock-er

PostanoPostano: pon 15 stu 2004, 2:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E a upravo te tekstove, hopcup poskochit cu, doticnih grupa i pjevacica slusa vecina katolicke (a i ne samo oni, nego vecina mladih) populacije u ovom gradu... (+ folk ofkors).

pa meni onda prigovaraju, zasto ne idem na, nazovi ih tako "zurke nashe mladezi"?

Money for nothin'
Gandalf

PostanoPostano: sri 17 stu 2004, 10:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma da, ima toga svega, i u duhovnoj glazbi, no meni je glupo kad neke face isfuravaju nesto u duhovnoj glazbi samo zato sto vuce na estradu, sto ima puno violinica i orkestara i truba sa sinta... kako se to radilo na festivalima nekad... I misle da je to konacno dovoljno dobro jer se može mjerit sa najloŔijima sa estrade.

No, zagledajmo se dublje, pa Ʀemo vidjeti da ima i kvalitete u duhovnoj glazbi, kvalitetnih izvoĆ°aĆØa koji bi, da su malo isfuraniji (tj da ih hoƦe Cro-Slavko progurati umjesto svojih Advenataunovomruhu) vjerojatno bili pri vrhu opƦenito u glazbi u hrvatskoj. DoduÅ”e, malo ih je, al su jaki!

Znas sta...
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOva tema je zaključana: ne možeš urešivati postove niti odgovarati.

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.