HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sub 23 ruj 2017, 16:34. Pogledaj neodgovorene postove
Regionalizacija FRAME
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
zole

Spol: muško
PostanoPostano: pet 19 stu 2004, 21:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa da vas sve utjesim, osjecka ce regija i dalje sacinjavati dobar dio svih FRAMA nase Provincije. Iako to nece biti to, ovdje ce Pr. Cirila i Metoda biti daleko nadmocnija (osim nas, postoje u ovoj regiji mozda jos 2,3 FRAME, bar kolko ja znam)...

Onda cemo mi vas pozvati (kao goste) na nase susrete pa cemo se opet moci (LEGALNO) okupljati. sta kazete a?

Nije jos sve izgubljeno.

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 22:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo je od fantoma..samo sam premjestio s duh.akumulatora da se ista tema ne ponavlja

Fantom

Pozivam prvenstveno sve framaše da se uključe (a i ostali su dobrodošli)!
Siguran sam da su framaši čuli za regionalizaciju frame. Dakle više neće biti frama iz provincije npr. sv Ćirila i Metoda, nego iz zagrebačke ili neke druge regije. S kim god sam pričao složio se s time da ćemo dobiti mnogo toga ali ne na dlanu nego u obliku prilike! Ali svejedno misle ljudi da će se i puno izgubit i protiv su totalne regionalizacije. Malo se to prebrzo odvija i čini mi se previše na silu, a mislim da će se jako puno izgubit što se tiče obogaćivanja pojedinaca.
Zanima me vaše mišljenje o odnosu FSR-a prema FRAMI - zašto se i mi moramo regionalizirati kao oni? Gdje je granica vezanosti frame na fsr? U stvarnosti je drugačije nego na papiru, i zapravo smo do sada živjeli bez fsr-a ALI uz FRATRE! Koliko je FRAMA zrela samostalna zajednica koju vode uglavnom punoljetne osobe i fratri, i u kojoj mjeri može sama odlučiti o svojoj budućnosti? Navodno je ta regionalizacija pokrenuta na zahtjev s međunarodne razine - ako je to točno, je li pametno tako propisati nekoj zemlji da se regionalizira s obzirom na to da ne poznajete situaciju i mentalitet ljudi neke zemlje?
I ono što me smeta - za nas se brinu svećenici, prostor nam daju svećenici, mnogo akcija i velikih susreta i predavanja organiziraju svećenici, mnogo financira "Provincija" i mnogo ide iz fratarskog džepa. FSR općenito gledano čini za framu jako malo ili negdje čak i ništa! Zašto mi onda moramo slušati njihove odredbe, umjesto da se za nas potpuno brinu fratri? Danas regionalizacija - a koja odredba je sutra?
Nadam se da sam vas potegnuo za jezik i da ćete sada konačno pod svojim nadimcima napisati ono što pričate potiho u 4 oka međusobno...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Fantom

PostanoPostano: sri 01 lip 2005, 11:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Konačno sam našao svoj post. Hvala sike - bilo je zanimljivo kopat po forumu do ovoga jako sretan
Ne znam gdje mi je promakla ova tema ranije, vidim da je već dosta stara, pa eto baš me zanima što ljudi sada misle o svemu tome, jer je postalo očito da će se regionalizacijom totalno uništiti provincijski ustroj. Hoćemo li se mi framaši potruditi da uz pomoć fratara organiziramo neki susret samo za našu provinciju? (npr. nešto kao marš ili kapitul ili međugorje...)
Vidio sam da se na više mjesta pojavljuje "ne možemo mi tu ništa, to je neizbježno". Zašto? Ako ćemo se postavljati tako, onda će nam i biti neizbježno! Mislim da se provincijska povezanost ne smije izgubiti baš zato što se gradila preko 10 godina! To ne znači da nema mjesta regionalizaciji, ali.... Možda ne možemo izbjeći regionalizaciju, ali možemo utjecati na tok odvijanja. Potpuno je bezveze što nam to nameću. Mogli su jednostavno reći da moramo imati svaka 2 mjeseca susret sa regionalnim framama, i 1 mjesečno zajedničku akciju. Pa ti ljudi žive blizu, vidim ih po gradu, fakultetu, menzama... Ne moram još i doslovno biti regionaliziran s njima. Zar ne bi naša Hrvatska frama tj. nacionalno vijeće trebalo odlučiti o svemu tome u dogovoru s provincijama i framama...? Samo zapamtite jednu stvar: NEMA FRAME BEZ FRAMAŠA! Pa onda valjda framaši imaju neki utjecaj u svemu tome. A kad jednog dana naše generacije budu u fsr-u, onda se sjetite koliko nam je smetalo kad se fsr petljao u naše poslove bez uvida u stanje "na terenu", pa nemojte to činiti i vi.

Molitva je radost koja uljepšava duhovni život!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sike

PostanoPostano: sri 01 lip 2005, 12:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fantom,shvaćam tvoju zabrinutost za nadolazeću situaciju ali to nam upravo dolazi da sad vidimo koliko nakon 10 godina možemo voditi brigu o sebi a ne da nam fratri više sve serviraju. Do sada je bilo tako,a sada,ako želimo i dalje imati neke provincijske susrete,jasno,pod drugim nazivom,morat ćemo malo zasukati rukave..To je veliki test za svako pojedino bratstvo,pa ćemo vidjeti uskoro koliko smo sposobni za to jer od rujna kreće regionalizacija.
Što se frame tiče u odnosu na fsr, frama bez fsr-a ne postoji jer je ustrojena kao dio fsr-a. jedino po fsr-u pripadamo franjevačkoj obitelji, u protivnom okupljali bi se po kafićima. zato nam je slijediti odluke fsr-a, a uostalom ne smijemo zaboraviti da je jedan dio naših obećanja i poslušnost..To ne znači da ćemo samo sjediti i ništa ne poduzimati već kroz regionalizaciju bolje očvrsnuti postojeću regiju a ako nam preostane snage i frame iz drugih regija. Glupo je da smo bolji s nekom framom na kraj provincije a framu iz svog grada gotovo i ne poznamo jer nismo povezani.Kako ćemo onda širiti taj Franjin duh,zar ćemo preskakati vlastito dvorište i grad?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: sri 01 lip 2005, 13:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Budući ovo nije jedino mjesto gdje se vodi ova rasprava, koga zanima neka pogleda i ovdje

E sad, postoje mnoge za i protiv regionalizacije. Osobno, mislim da je i dosad funkcioniralo prilično dobro i da nema smisla to mijenjat. Činjenica je da bi trebali bolje upoznati Frame u našoj blizini i s njima se više povezati, isto tako bilo bi jednostavnije posjećivat druge Frame da su bliže pa bi se prema tome i češće posjećivali. No s druge strane tokom godina mnogi su se povezali a ovako kad više neće biti poticaja za zajedničkim provincijskim susretima većina tih veza htjeli mi to ili ne će pasti u zaborav. Isto tako nestat će jedno meni jako drago obilježje Frame: raznolikost. Meni je to uvijek bio jhako lijep doživljaj kad nas se našlo iz svih dijelova Hrvatske i svi se sa svojim običajima nađemo na jednom mjestu. Zanimljivo je bilo i u sobi u vojarni gdje smo na Trsatu spavali, bilo nas je od Trsata, preko Zagreba pa sve do Iloka i bilo je stvarno zanimljivo. Iako nisam u Frami predugo, dosad sam upoznao jako puno Framaša i prilično se dobro poznajem sa hrpom Framaša diljem provincije, od Trsata pa sve do Iloka i bilo bi mi stvarno žao da sve to propadne radi geografskih neprilika. Ali sada dolaze nove generacije kojima će biti svejedno po tom pitanju ili će im ćak biti draža blizina Frama u regiji. Ja među ostalima spadam u posljednju generaciju Framaša koji smo doživjeli Framu u provinciji, nama je takva Frama ostala u srcima dok oni koji tek dolaze neće imati priliku to doživjeti.

I tako, kako god završilo mislim da bi se trebali držati poslušnosti i graditi naše nove regije kako bi bili što povezaniji. Upravo sad ćemo vidjeti kolika je zapravo bila povezanost provincije, sad ćemo vidjeti da li ćemo dopustiti da se nešto ispriječi između nas. Iako ćemo biti u regijama, nama nitko ne brani da se ponovno svi skupa nalazimo, samo što sada neće biti fratara koji će poticati i pomagati ex provincijske susrete nego će sve pasti na pleća Framašima. Što se mene tiče ja ću se rado potrudit koliko god mogu da se i to ostvari, a vi?

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
bambi

Spol: neodređen
PostanoPostano: sri 01 lip 2005, 18:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Osobno me je malo strah od te regionalizacije. Smatram da se to odvija malo prebrzo. Slazem se da se trebamo povezati sa susjednim framama ali ipak ne bi zelio izgubiti povezanost s drugim framasima iz cijele provincije. Jos se nismo ni kako spada upoznali s framama iz drugih provincija a vec rastavljamo našu frama-provinciju. Trebalo bi tu regionalizaciju postupno provestio ali bi ipak pored toga trebalo tu i tamo ostaviti neki provincijski susret jer ipak je nasa frama u nekim stvarima drugacija od frame konventualaca i sl. Ovo pomalo lici svojevrsnu globalizaciju frame. Ali sto bude,biti ce, samo neka nas Duh Sveti vodi i biti ce dobro.
Srki

PostanoPostano: sri 01 lip 2005, 21:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se sa vama. Prenaglo je došla ta regionalizacija i ne mogu vjerovati da bi to bilo zauvijek. Što se nas tiče, mi smo prošli dosta loše jer smo jedina frama iz naše provincije na ovom prostoru. Ovi ostali će se često viđati jer je više frama iz naše provincije u svakoj regiji, pogotovo u osječkoj. Ne razumijem zašto se uz neizbježnu regionalizaciju sačuvali i stari susreti npr. Trsat koji je tradicionalan svake godine.
Drago bi mi bilo upoznati ljude iz ostalih frama riječke regije, ali više to neće biti to. Trebat će dugo vremena da se na njih priviknemo. Uvijek ćemo biti otvoreniji sa našom provincijom ma koliko dugo prošlo.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sike

PostanoPostano: sri 01 lip 2005, 21:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljudi, ne treba se bojati za Trsat, čuli ste našeg gvardijana i provincijala koji su optimistični po pitanju budućnosti Trsata, jasno, kao međuregionalnog, a možda i marš ostane ovakav..
Ycteris je pogodio poantu, zasucimo rukave, nemojmo plakati i bit će još bolje nego do sada.
Ako ćemo kukati, niš od svega!
BVB!
Fantom

PostanoPostano: čet 02 lip 2005, 10:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nemam sad trenutno vremena odgovarati na sve napisano, a imam još brdo pitanja i dilema i nejasnoća kao i svi ostali... Uglavnom, ako se fratri slažu, onda mi framaši možemo organizirati provincijski susret bar jednom godišnje zar ne? Uz to nadam se da ćemo se i dalje unutar provincije pozivati i posjećivati obećanja? Dogovorio sam se sa Anom da joj do subote pošaljem sva pitanja vezana uz regionalizaciju a onda ćemo na njih dobiti odgovor valjda od FSR-a preko Tau-a ili kak su to već zamislili. Ako imate njezin mail možete joj poslati direktno DO SUBOTE sve što vas muči, ako nemate - onda pošaljite meni na ovaj mail dolje na koji imate link ispod mog posta a ja ću poslati njoj. DO SUBOTE! Sva pitanja i sve što vas muči u vezi regionalizacije! Evo vam prilike da vas se čuje. jako sretan jako sretan jako sretan Wink

Ycteris

PostanoPostano: čet 02 lip 2005, 14:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo vidite, dok god ima volje od naše strane nema straha za provincijske susrete! jako sretan

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Fantom

PostanoPostano: čet 02 lip 2005, 15:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sinula mi ideja, ali za sada nažalost samo ideja: što mislite o provincijskom susretu npr. da idemo u Međugorje jednom godišnje? Onda ni ne bi moralo izgledati onako kako inače izgleda, onako natrpan program da niš ne stigneš, nego baš suprotno... Mi osmislimo program, a fratri se pobrinu za duhovnost (to podrazumijeva da pozovemo i naše duhovne...)

PS - onaj moj prethodni post - odazovite se i pitajte o regionalizaciji ako imate, jer ćemo dobit odgovore od Vijeća! Upute su vam u prethodnom postu

sike

PostanoPostano: čet 02 lip 2005, 23:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dobra ideja ovo za Međugorje Fantome!
sad u travnju smo ionako bili dolje mi s Trsata, Kaptol, te nešto sa Sigeta, Kozari Boka i Kloštra - svi u isto vrijeme!
Fantom

PostanoPostano: pet 03 lip 2005, 9:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Znam Sike, bio sam i ja. Dio Sigeta je išao s Kaptolom (manjina), a dio je išao sa Kloštrom (većina) Cool Samo dolje smo se mi "Kloštrani" sreli sa Kaptolom samo na Križevcu kad smo se spuštali, a od Trsata nisam ni T vidio (kad sam ćorav Smile ). Uglavnom, program nam je bio natrpan, spavali smo van Međugorja... Ako bi imali redovite takve susrete kao što su do sada bili Kapitul i Marš, onda ne bi morali svaki put sve proći i vidjeti u par sati i krepat umjesto da nađemo mir. Ma dalo bi se puno toga, ali znam kako ljudi znaju biti tromi i nikakvi, nemaš podrške taman da na koljenima moliš. Naučeni da netko uvijek radi nešto za njih. Evo baš razmišljam da organiziramo nogometni turnir frama Grada Zagreba...

merkat

PostanoPostano: ned 05 lip 2005, 18:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koliko mi je poznato za mjesec dana je neki susret mladih u Medjugorju...

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 05 lip 2005, 18:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a zakaj se ne probate organizirat i otić svi zajedno u Međugorje na Festival mladih, od 1. - 6. 8. jako sretan

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Fantom

PostanoPostano: ned 05 lip 2005, 18:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

1.-6.7. ili 8.? Ako je u kolovozu, u tom terminu je Marš, poslije toga je susret u Koelnu, a i baš se radi o tome da nije ni nama uvijek do toga da smo izmješani nego da nekad želimo biti samo mi framaši. Do sada su postojali takvi susreti (Marš i Kapitul), a nadam se da će i dalje...

Srki

PostanoPostano: uto 06 ruj 2005, 21:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Propao nam kapitul što znači da provincija naša polako nestaje i dolazi nam regionalizacija koju baš i ne želimo.
fratar

PostanoPostano: uto 06 ruj 2005, 23:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Istina nema kapitula, ali framaši na FF(FramaForumu) dogovaraju susret koji bi vjerojatno bio u Požegi, odite na FF, pogledajte i ak vam odgovara prijavite se!

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveća je među njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Srki

PostanoPostano: sri 07 ruj 2005, 19:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Reci nam adresu tog foruma.
Ycteris

PostanoPostano: čet 08 ruj 2005, 15:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

www.forumframa.tk

sike

PostanoPostano: sri 12 lis 2005, 23:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U subotu, 22.10.frama okreće novu stranicu u svojoj povijesti:tada će u Zg biti izborna skupština za regionalno vijeće, a nakon toga isto to će se dogoditi 29.10.u Osijeku i 5.11.u Rijeci.

Tim će frame ubuduće djelovati po regijama(za sad ih ima 5 na papiru,ali može ih biti i 4 ukoliko se riječka i zadarska povežu)

Sad je na nama da ove mlađe podržimo i ufuramo u regionalno povezivanje jer mi stariji ćemo s provincijskim uspomenama brzo otići a na njima frama ostaje
Daniel

PostanoPostano: pon 21 stu 2005, 21:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Stranica je okrenuta, nema više provincije. Kako ja gledam situaciju u našoj frami, koja je možda regionalizacijom najviše izgubila, ovisi iz kojeg se kuta gleda, mislim da možemo puno učiniti da ta naša regija zaživi. Iako nas je samo pet u regiji kod nas glavninu framaša čine novi koji nemaju nikakve veze s provincijom. Nama starijima nešto teže to pada jer smo živjeli i saživjeli sa provincijom ali regija je sada realnost i što nam je činiti nego nove sada usmjeravati da se povežu s framama u regiji i da novi održe kontakte s framama u bivšoj provinciji. Ako ništa za početak ih barem tako usmjeriti a na njima je sada kako će djelovati u budućnosti.
Podržavam regionalizaciju iz razloga što frama kao pomladak FSR-a mora pratiti regionalnu podjelu reda. Do sada su veze Frame i FSR-a bile relativno slabe ali veliki broj framaša je prešao u FSR i sada mora raditi na tome da se što bolje povežu. Mi koji smo prešli ili ćemo preći u FSR moramo biti most koji će ih povezati, pogotovo što će naš ulazak u FSR premostiti generacijski jaz koji sada postoji. Mislim da je ovo vrijeme u kojem smo djelovali unutar provincija bilo vrijeme u kjem se frama izgrađivala i izgradila a sada treba učiniti korak naprijed, povezati framu i FSR, točnije treba zaživiti ono zbog čega je frama prvenstveno i osnovana. A najveći dio tereta mora ponijeti prijelazna generacija, u kojoj ja vidim i sebe.
sike

PostanoPostano: pet 25 stu 2005, 14:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Za sada sve lijepo ide..već su održani regionalni izbori zagrebačkog i riječkog područja a samo što nije i kod Osječana. Onda još čekamo Dalmatince! jako sretan
Kao svjedok izbora,od strane nacionalnog viječća naglašava s epotreba organiziranja regionalnog susreta i škole animatora frame te priprema z nacionalni susret mladih iduće godine u Puli
Osim toga,ono što bi moglo biti zanimljivo starijim framašima koji sebe uskoro vide u fsr-u jest sve veći značaj bratskog animatora koji bi uz duh.asistenta svojim framaškim iskustvom trebao mladima pomoći u njihovom rastu kroz zajednicu. Na taj način sve čvršće s epovezuju frama i fsr što je jaaaaako važno
sike

PostanoPostano: uto 29 stu 2005, 14:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Eh,kad Zagrepčani neće sami svoga konja pohvaliti.. Laughing

http://framazg.blog.hr/
Ycteris

PostanoPostano: uto 29 stu 2005, 18:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Otkad to? Nisam ni vidio ovaj blog prije...

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.