HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 19 kol 2019, 14:35. Pogledaj neodgovorene postove
Sinoda
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
spavanko

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sri 26 stu 2003, 10:38
PostNaslov : Sinoda
Citiraj i odgovori

i tako dobio moj zupnik dopis da posalje nas dvoje mladih na sinodu 6.12. zajedno s biskupom. kao prvo pohvale da je obavijest dosla dva tjedna ranije, sto je stavrno ponekad rijetkost. samo... ne znam koliko ured za mlade pod vodstvom Tenseka ima posla i koliko sam ja iznimka da svaki dan citam 2 puta e-mail, al ocekivao sam obavijest i na e-mail. bilo je to nes krenulo pa stalo s tim obavijestima, ali mislim da bi se trebalo nastavit, da se malo zupnici rasterete.

osobno se veselim tom susretu, prvenstveno zato sto cu sresti ostale mlade iz zupa mog dekanata, koje iskreno receno uopce na poznam, a volio bih da se bar za zupske blagdane posjetimo. nadam se da cemo bar blizu sjediti ili nesto tako slicno pa da se uopce pronadjemo.

a nadam se da cemo i neke materijale dobiti, a ne da se tamo tek moramo upoznavati sa nekim osnovama.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
spavanko

PostanoPostano: sri 26 stu 2003, 13:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a mozda bi se i ovaj forum mogao tamo reklamirati?
Ljuda Baba

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 28 stu 2003, 10:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sve može....
Želim dobre i plodonosne susrete !!!

Didi
spavanko

PostanoPostano: ned 07 pro 2003, 12:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i tako prosao i taj prvi susret. nas ca. 200 se skupilo da cujemo sta zapravo trebamo da radimo tj. sta se od nas ocekuje. nakon kratkog uvoda pozdrava kardinalu, tajnik sinode (zaboravih mu prezime, al nam je rekao da ovaj forum cita pa ga pozdravljam) nam objasnio sto je i zasto nam je potrebna sinoda. sljedio kratki odmor pa nam je povjerenik za mlade Tensek predstavio radni papir, na osnovu kojeg bi se trebala tri susreta odrzati na temu polozaja katolika danas u svakodnavnom zivotu i kako mi mladi mislimo da bi se Crkva trebala razvijati. i sve te odgovore i prijedloge poslati do 31.1.2004. (Taj rok se ipak produzio do 15.2.2004. nakon glasanja kako bi se ipak nesto i kvalitetno napravilo).

Ne mogu se pohvaliti da sam ostao do kraja, pa ne znam sto je poslije na zakusci bilo, al opceniti dojam je bio: potencijala ima ali jos vise ima posla. Vrata se cine otvorena za prijedloge, samo je sad pitanje realizacije. Moja zelja da upoznam svoje susjede iz drugih zupa nije se ostvario: sjedili smo bez rasporeda kako si tko nasao mjesta, pa se nadam da ce se bar neki adresar poslat predstavnicima zupa da mozemo medjusobno kontaktirati. A mogao bi ja i svoje prijedloge i Tenseku izravno predloziti...
davorseljan

Spol: muško
PostanoPostano: ned 07 pro 2003, 14:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da sad opet ja. Nisu se zvali svi animatori.
Gdje su predstavnici sportskih ekipa KMNL-a, KKL-a, KOL-a. Mislim da i oni imaju Å”to reƦi po pitanju sinode.
ƈemi sinoda kad se pitaju samo odabreni.
Da pitam se ĆØemu sve ovo vodi. OĆØito je sinoda samo za odabrane.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
spavanko

PostanoPostano: pon 08 pro 2003, 13:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

e da su se svi zvali pa di bi svi stali. a uostalom nije da smo se nesto dogovarali vec je predstavljen program i tijek sinode. sigurno ce se i u Tvojoj zupi organizirati sastanak uoci sinode pa se tamo "ispusi"...
davorseljan

PostanoPostano: sri 10 pro 2003, 23:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E to se sigurno neƦe dogodit.
I dalje sam pri stavu da je sinoda samo za odabane a ne za one koji rade sa mladima.
Gdje su u subotu bili predstavnici sportskih ekipa KMNL-a, KKL-a i KOL-a? ZakljuĆØak je da vas boli briga za njih. Sinoda je samo za elitu a oni to nisu.
To onda nije sinoda kad se ide samo na elitu.
Dokaži mi suprotno.
Zbog gužve na poslu ne mogu nazvati povjerenika za mlade i reƦi mu moj stav o Sinodi ali nadam se da i on ovo Ʀita.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
spavanko

PostanoPostano: čet 11 pro 2003, 9:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa posalji mu mail...

a da Ti ja sad nesto dokazujem: ne mogu, i ja sam ogorcen trenutnim stanjem i tek se ufuravam u to kako bi se nes dalo promijenit. sto me odavno npr. zanima kako to da se u nekim zupama bracni parovi ne mogu vjencat jer ne ispunjavaju uvjete pa onda odu npr. na borongaj i rac-fac sve gotovo. kako da i tu nitko nen reagira na po meni javnu tajnu?
Ljuda Baba

PostanoPostano: sub 03 sij 2004, 10:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bok ljudi moji, iako smatram da bi ovo trebao odgovarati zg povjerenik ipak poÅ”to njega nema nekako osjeƦam dužnost da rasvijetlim neke stvari: sinoda je stvar cijele Crkve u ZG nadbiskupiji - znaĆØi SVIH a ne samo "elite" i samo mladih. Na toj "eliti" kako ju vi nazivate je da tu sinodu predstavlja i provodi na lokalnoj razini u sredini kojoj se nalazi. Princip dolazaka mladih je bio preko ŽUPA. Kakve god bile, župe su naÅ”e baziĆØne zajednice iz kojih sve kreƦe i sveƦenika se treba i mora ticati tko Å”to radi kog Å”alje na sastanke itd...predstavnici župa koji su bili pozvani smatrani su onim dijelom mladih koji su predstavnici nositelja života i djelovanja u svojim župama i oni su doÅ”li kao predstavnici svojih župa. Svaki ĆØlan bilo koje udruge, pokreta je i ĆØlan neke župe i po tome ukljuĆØen u Sinodu. Nitko se ne želi iskljuĆØiti niti stvarati elita veƦ je to princip organizacije Sinode. Vrlo jednostavno i Bogu hvala na tome da se neÅ”to kreƦe.
Ponekad se pitam...i vas baÅ” želim pitati Å”to vama vaÅ”a župa znaĆØi? Jel vam uopƦe važna?
I prije nego Å”to primjeƦujemo neke negativnosti jeste li pitali koga od organizatora Sinode kako je ona organizirana?

Veliki pozdrav
Didi
spavanko

PostanoPostano: sri 07 sij 2004, 12:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa nisam bas pitao odgovorne, ali kako to u zivotu biva: dobro je ali uvijek moze malo bolje.
osobno mi je zupa tek zadnjih godina nesto vise pocela znaciti, ali imam dojam da je vecina zupa unutar sebe nezdrava zajednica: ovja ne prica s onim jer mu je ovaj nes rekao ili ga je krivo pogledao, pa je onda zupnik nepopularan jer je dosao kod susjeda na rucak a ne kod "pravih" itd itd uglavnom pravi mali vrtic po principu on/a je prva/i poceo/la.
a s druge strane van zupe se toliko puno nudi: putovanja, izlasci,...
tako da je dobro da se sinoda odrzava, super bi bilo kad bi se u iducem koraku sinode skoro pa svi zupljani ukljucili u zustre i produktivne rasprave Laughing
spavanko

PostanoPostano: sri 07 sij 2004, 12:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pitance: i tako ti mi raspravljali za nedjeljnim ruckom i dotakli se musko-zenskih odnosa i pitali se hoce li zene ikad u rkt. Crkvi postati svecenice. i da li se nasa sinoda moze i smije izjasniti glede tog pitanja i opcenito stava zena u crkvenoj hirarhiji
petrica

PostanoPostano: pon 12 sij 2004, 0:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

davorseljan2 napisa:
Da sad opet ja. Nisu se zvali svi animatori.
Gdje su predstavnici sportskih ekipa KMNL-a, KKL-a, KOL-a. Mislim da i oni imaju Å”to reƦi po pitanju sinode.
ƈemi sinoda kad se pitaju samo odabreni.
Da pitam se ĆØemu sve ovo vodi. OĆØito je sinoda samo za odabrane.

joj Davore daj nemoj pricat gluposti o onome sto ne znas.
Kao prvo KMNL, KOL i KKL se zovu KATOLICI NA DJELU i kao takvi (pokret) su bili pozvani i sudjelovali u radu zajedno s ostalim pokretima i udrugama u nadbiskupiji. Bilo je 4 predstavnika na vise sastanaka pa molim te nemoj donositi krive zakljucke prije nego sto pitas one ljude koji o tome nesto znaju.

PostanoPostano: pet 16 sij 2004, 11:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i tako mi se malo raspravljali oko sinode. i bilo jedno pitance: sto mogu mladi pokrenuti tj uciniti u Crkvi? nekak mi se cini da bas nema jednoznacnog odgovora , jer ipak ovisi o pojedinci a da ja nes predlozim sto bi ja volio da se napravi, ne mogu bit siguran u konstantnosti te ideje.
Jo

PostanoPostano: sub 24 sij 2004, 18:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da je sinoda prava stvar! Osobno nisam ukljucena u uze pripreme ali pratim kako ide! mislim da se ne bi trebali vrijedjati oko toga jesmo li pozvani ili nismo ako nismo nista napravili oko toga da se ukljucimo i ako samo cekamo da nas netko pozove!? Pitanje je i koliko molimo za uspjesnost sinode???

A na DIdIno pitanje koliko mi je vazna zupa odgovorila bih JAKO! od nje sve krece, to je na neki pripadnost zajednici a o nam aovisi koliko zajednici pripadamo! Ne cvjetaju svugdje ljiljani niti je uvijek zima! Mislim da se uvijek trebamo pitati jesmo li napravili sve, bas sve sto je u nasoj moci da nam zupa bude ziva?

Uz sve to mislim da trebamo vise moliti za nase svecenike, a pogotovo za one koji nam ne odgovaraju, bez da ih ogovaramo!

Eto to je moje neko razmisljanje! Dalo bi s etu jos pricat ali ne valja pretjerivat! jako sretan jako sretan

Lav je u zraku
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
spavanko

PostanoPostano: sub 24 sij 2004, 21:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

naravno da bi se svatko trebao truditi svojoj zajednici dati maksimum. ali sad si ja malo razmisljam: kako ljudi traze posao i stan, vrlo lako ti se moze desiti da cesce mijenjas zupu. a onda ti sigurno tesko pada opet se nekoj okolici prilagoditi. sad na znam koliki je postotak takvih problematicnih slucaja ali ih sigurno ima nekolicina.

a sad kao pitanje, kao da sam ga uzeo iz neke multinacionalne kompanije: da li zupnici, kapelani moraju ici na neke seminare da se malo vise obrazuju u vezi radom s mladima? sigurno da znanje teolosko imaju, ali prenijeti to znanje ne moze svatko tako lako. moglo bi ih se kao intruktore voznje "prisiliti" na neke testove svakih par godina da se vidi jesu li zahrdjali ili su jos uvijek "in" kod mladih. i nema onog nisam mogao.

make love, no war
spavanko

PostanoPostano: pon 08 ožu 2004, 10:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

u skopu priprema za sinodu se ovaj mjesec (ozujak) odrzavaju regionalni susreti predstavnika mladih. prvi takav susret je bio u petak 05.03. u Sesvetskim Selima. Druzenje je bilo veselo i dobili smo priliku upoznati se s susjednim zupama i njihovim problemima. Konacni, zajednicki susret ce biti za vikend Cvjetnice kada cemo se skupiti na salati

make love, no war
Jo

PostanoPostano: pon 08 ožu 2004, 16:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mi smo imali u Zupi sastanak (prije mjesec dana) za Sinodu, da kazemo u ime mladih nase Zupe sto mislimo. Iznenadila sam se kako su ta dva sastanka bila konstruktivna i dobra. Bilo nas je iz svih podrucja: sport, zbor, oratorij, aktivni, neaktivni, srednjoskolci, studenti, radnici (mladi)... Hvala Bogu na tome! Ljudi zaista zele da nam to uspije i da nam bude bolje! Laughing

Lav je u zraku
spavanko

PostanoPostano: uto 09 ožu 2004, 22:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jel se smije znat sto ste zakljucili? osobno sto me u zadnje pocelo smetat u mojoj zupi i u zupama mojih prijatelja je inertnost 30-50 godisnjaka. mislim da njihovo iskustvo moze ponekad, ne uvijek mladima dobro doci kao savjet, ako nista drugo kao zivi primjer da se moze i u to doba s zanosom svoju vjeru zivjeti. moram ovdje napomenuti da imam osjecaj da sve akcije za mlade mladi sami organiziraju (uz pomoc svecenika) ali mi fali ucestalost navedene populacije

make love, no war
Jo

PostanoPostano: čet 11 ožu 2004, 8:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Spavanko, definitivno se starije ne smije iskljucivati jer su bogati iskustvom, ali isto tako, ali isto tako mislim da je normalno i potrebno da se smjenjuju generacije i da se oni povlace iz nekih aktivnostima u kojima su bili kao mladji ili da u njima oblikuju nove! Jer hoces, neces, kad staris vise ti se ne da sve kao prije i imas druge potrebe, sto je normalno, ali zato je potrebno za svaku dobnu skupinu imatineku aktivnost i onda imati povremeno zajednicke aktivnosti! Ali ako je sastanak mladih, onda je to njihov sastanak i oni donose neku odluku, a ovi ce donijeti drugo nesto, a to ce se na kraju spojiti u zajednicke potrebe cijele zupe!

Sto smo konkretno zakljucili bilo bi previse pisati, ali bilo je korisno jer smo bili raznoliki i rjeciti, tako da je svako rekao sto misli i sto bi on promjenio, sto zadrzao, itd....

Lav je u zraku
spavanko

PostanoPostano: čet 11 ožu 2004, 14:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sad, Jo, ispada kao da kuhas kavu ali nikako da je skuhas....pa da nevedes bar jedan zakljucak bilo bi dosta.

a sto se ovih starijih tice: vise sam mislio da mi fale kao podrska npr. gdje i kako trazit neka sponzorstva, ili savjetovaliste npr. ako treba negdje vozit

make love, no war
sike

PostanoPostano: čet 11 ožu 2004, 14:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

razumijem te spavanko u potpunosti.I kod nas je slicno,ta dob kao da se negdje izgubi,ali na zalost,ne samo ta..
Morat cemo nesto smisliti i za njih!
p.s.nadam se da ce onda kava od Jo biti dobra kad kazes da se toliko kuha!
Jo

PostanoPostano: čet 11 ožu 2004, 16:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo bas je prokuhala voda... sad ce... Wink

Razgovarali smo o tome kako dogadjaje u Zupi pribliziti onima koji nisu u Crkvi, onima koji dodju na misu i sjede na usima, onima koji lutaju..., onda o zupnim katehezama koje bi trebale pokrivati svu dob ( kod nas prekrivaju) a i kako ih osmisliti. Kako napraviti da krizmanici nakon krizme ne odlaze iz Crkve, oko politiziranja u crkvi, o politiziranim propovijedima, o tome kako ukljuciti laike u crkvenu strukturu, kao volontere i radnike...

Puno smo pricali, a ono sto mi se svidjelo bilo je da smo slozni kako bi napravili jednu prostoriju u sklopu crkve kao kafic i gdje bi se mladi mogli druziti poslije mise kako bi se nakon zajednistva u euharistiji napravlo agape! Isto je vazno reklamiranje koje smo osmislili tako da plakate ne lijepimo samo na Crkvu nego po cijelom kvartu. Predložili smo da se pripreme za krizmu naprave u tri godine koje bi obuhvaƦale 5. 6. 7. razred te zakljucak i krizma bi bili u 8. razredu. jer ovako malo njih shvaƦa bit tog sakramenta! Na zupi nam treba vise mladjih svecenika jer jedan nije dosta na tako veliku Zupu! ...

Nadam se da je dovoljno! Jeste li vi imali to zasjedanje? Sto ste odlucili?

Inace godiste o kojem pricas je kod ns zastupljeno i imaju svoja dogadjanja, ali u vise situacija i u vise navrata mi mladji smo bili puno konstruktivniji i aktivniji od njih! Jedno sto ne zelim je kad dodjem u tu dob da previse pricam a malo radim! Tako mi se oni cine!A kad tako i izgleda onda treba mijenjati stvari a opet ti mi to mijenjamo a oni nas gledaju! Kao da ima fali žara!!!! To je slucaj kod nas!

Spavanko nadam se da ce ovo biti dosta o tom pitanju? Shocked

Lav je u zraku
spavanko

PostanoPostano: čet 11 ožu 2004, 22:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bas o tome govorim: fali im zara a onda nama nesto prebacuju. kuzim ja da su zadnje godine bile teske za tu generaciju, ali za koga nisu. zar Spasitelja gori u nekima i u 90im godinama. zivjeti vjeru treba, ja bi to nekako u sinodu ubacio

make love, no war
Jo

PostanoPostano: pet 12 ožu 2004, 7:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slazem se s tobom!!! Trebalo bi to ubaciti u sinodu. Ali sto napisati??? Mislis da ce ih odredba pokrenuti??? MIslim da ih mi moramo pokrenuti! Konkretno mi u nasoj zupi malo po malo pokrecemo jer racunamo na njih u pojedinim organizacijama i ako falŔaju to im kazemo pa se iduci put poprave! Malo po malo mislim da ce se trgnut!

Lav je u zraku
spavanko

PostanoPostano: pet 12 ožu 2004, 8:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kazu na mladima svijet ostaje...

jedino cega se ja sad mogu sjetit je bilo da smo trazili da se zupnici, prosvjedni djelatnici, kapelani povremeno posalju na tecajeve kako mlade animirati i kako s njima. koliko ja vidim to bi nekima dosta dobro doslo, a sigurno nije nesto sto se samo po sebi podrazumijeva

make love, no war
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.