HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 25 ruj 2017, 15:10. Pogledaj neodgovorene postove
Što je zapravo ljubav?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Jeste li si ikada pokušali odgovoriti na pitanje "Što je to ljubav"?

a) jesam 
77%
 77%  [ 52 ]
b) nisam 
2%
 2%  [ 2 ]
c) nisam ali pokušati ću 
5%
 5%  [ 4 ]
d) na to je nemoguće odgovoriti 
13%
 13%  [ 9 ]
e) ne interesira me takvo pitanje 
0%
 0%  [ 0 ]

Ukupno glasova : 67

Autor Poruka
Edmond_Dantes

Spol: neodređen
PostanoPostano: uto 07 pro 2004, 11:50
PostNaslov : Što je zapravo ljubav?
Citiraj i odgovori

Možda se čudite zašto pokrećemo ovu temu, ali sinoć sam postao svjestan nekih stvari ... Slušao sam priču o jedom čovjeku i njegovoj obitelji ... sasvim istinita priča, realna i takvih oko nas ima sigurno milijun ... Naime, taj čovjek ima dijete od 8 godina i ženu koja je nedavno rodila. Novorođeno dijete je hvala bogu zdravo, ali žena ima psihičkih problema. Mislili su da je postnatalna depresija, ali su joj nedavno dijagnosticirali bipolarnu depresija (često mijenjanje raspoloženja od depresije do agresije). Čovjek radi kod nekog privatnika za neku siću od plaće i praktički brine za normalni život svoje dvoje djece i bolesnu ženu. Sam je priznao mom izvoru informacija da svaki put kad ide doma ne zna što će doma naći, ako znate na što mislim. Uz sve to žena je počela i piti alkohol, pa ni to nikako ne pomaže. E sad zaplet: kako se bližio Sv.Nikola, kupio je djeci poklone koliko je mogao od plaće. Međutim, njegova žena je te poklone pronašla prošli tjedan i darovala ih djeci bez povoda (naravno, da je mislila najbolje). U tako dođe nedjelja navečer, mali sav sretan i pun išćekivanja očistio svoje čizmice i one od svog malog brata i stavio ih u prozor (sjetite se sebe u tim godinama). Čovjek je počeo tražiti poklone koje je spremio i naravno, nije ih pronašao ... Pitao je ženu, a ona je sva onako jadna rekla da ih je već dala djeci. Bilo je 11 sati navečer ... Jadan čovjek izjurio je van i otišao kupiti neke slatkiše za djecu jer za nešto više nije imao novaca ... Ujutro djeca su se veselila kao da su dobili milijun puta više. Ovaj čovjek je, po pričanju mog izvora, na izmaku snaga i skoro je doveden do ruba. Ne želi djecu odvajati od majke, ali život je iz svakog dana sve neizdržljiviji ... eto - to je za mene ljubav ...

P.S. Ako Boga znate, molite za tu obitelj ...

'Evo ... sve činim novo ...'
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
frajer
isključen

PostanoPostano: uto 07 pro 2004, 13:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, to je jedna nepatetična, a dirljiva priča. Neka mu Bog da dovoljno snage.

I da, i to je ljubav ...
sike

Spol: muško
PostanoPostano: uto 07 pro 2004, 13:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prije par minuta dok nisam uopće znao za ovu temu,pisao sam tekst za novine o majci Terezi i sav se naježio o nekim zgodama koje je doživjela sa najsiromašnijima među siromašnima.
Čovjek koji tako živi, zapravo je hodajuća ljubav ovdje na zemlji!
Potučem ostale da svi molimo za ovu obitelj!
Jel se im može još kako pomoći?Možda nekom inicijativom nas forumaša..
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Malena-Vtc

PostanoPostano: uto 07 pro 2004, 18:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Defintivno bi trebali nesto poduzeti, da i mi budemo ljubav!

Odakle je ta obitelj?
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: uto 07 pro 2004, 22:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, ovo je stvarno ljubav, trpjeti sve što ti u životu dolazi od drugih, htjeli ti oni to namjerno ili ne, a svejedno uvijek biti uz njih i pomagati im sve dok imaš imalo snage u sebi...

Neka ovom dobrom čovjeku dragi Bog poda snage kako bi mogao ustrajati i dalje, molimo se svi za njega i njegovu obitelj. Edmond, ako možeš poruči mu neka se moli, jer od Boga će mu doći sve što mu stvarno treba, samo Ga treba zamoliti i pouzdati se u Njega. Mene dosad još nikad nije iznevjerio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
Natty

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 08 pro 2004, 7:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ubrojimo tu obitelj k našim nakanama molitvenog lanca...

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Edmond_Dantes

PostanoPostano: sri 08 pro 2004, 10:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Osobno ne poznajem ni tog čovjeka ni tu obitelj, ali sam čuo tu priču. Ne znam ni njihova imena ... zahvaljujem vam na svim molitvama za tu obitelj i znam da će naći svjetlo na kraju tunela ...

'Evo ... sve činim novo ...'
nina

PostanoPostano: čet 09 pro 2004, 14:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Stvarno dirljiva prica... nadam se da ce im Bog pomoci i da ce se ta zena izlijeciti te da ce otac i dalje imati toliko ljubavi za djecu i nju ne moram ništa objašnjavati ... Imam nekak osjecaj da u danasnje vrijeme u ovom svijetu sve teze pronalazimo ljubav, ali nekako kao da smo vise okupirani time hocemo li je pronaci, nego sto ju sirimo zato ljudi krenimo odoh ja i znamo sto nam je ciniti hm hm ...
Ycteris

PostanoPostano: uto 14 pro 2004, 16:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Našao sam neki dan jednu powerpoint prezentaciju, u kojoj su napisani citati što su djeca u dobi 4 do 8 godina odgovorila na pitanje: Što je ljubav? Evo samo neki od njih:

Love is... When someone loves you... the way they say your name... It's diferent! - Billy, 4 godine

Love is... When you tell someone... something bad about yourself... and you are scared that, that person won't love you because of what you said... then that person surprises you by loving you even more! - Samantha, 7 godina

Love is... There are 2 kinds of love... Our love and the love of God... The love of God joins both! - Jenny, 4 godine

Love is... God could have said magic words to be released from the nails on the cross... but he didn't... That's LOVE! - Max, 5 godina

Ovaj zadnji odgovor me se posebno dojmio, ljudi moji, to je reklo dijete od 5 godina!!! place jako sretan jako sretan jako sretan
merkat

PostanoPostano: pet 17 pro 2004, 12:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Love is... God could have said magic words to be released from the nails on the cross... but he didn't... That's LOVE! - Max, 5 godina

....najveća ljubav je kad daješ život za svoje prijatelje ( Isus Krist )

....ljubav je samo riječ i ništa više, ruka u ruci, to je već nešto drugo...( Čolić)

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
merkat

PostanoPostano: sub 18 pro 2004, 20:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prema istrazivanju na University of Georgia, objavljenom u Psyhological Reports, ljubav je : ...zejednicki se necim baviti, dijeliti posebne trenutke, misliti na osobu koju volimo vise nego na sebe, zrtvovati se za nju i zbog toga se osjecati sretnim, darivati osobu koju volimo .

sike

PostanoPostano: pon 14 ožu 2005, 14:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljubav je kad nekog prihvaćaš takav kakav je i želiš se mijenjati uz njega
Ljubav je kad nekome želiš darovati dubinu svoga srca i duše, a primivši isto, čuvati to kao nešto najveće što si dobio
Ljubav je kad ti je zbog nekog svaki dan najlijepši jer te ta ljubav pokreće i dovodi svjetlo u svaku tamu
Ljubav je - sve! Vjeruj u ljubav!

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
klara

PostanoPostano: pon 14 ožu 2005, 17:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

... i kad puta više nema, ljubav nastavlja svoj hod...

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
merkat

PostanoPostano: pon 14 ožu 2005, 19:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

...i kad se sve srusi, ljubav nastavlja svoj put...

Annabel

PostanoPostano: pon 14 ožu 2005, 21:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Preskočite me pa nastavite svoj niz... ako hoćete...
Al' ja bi samo napisala da jednom kad sam sa zborom bila na zlatnoj harfi imali smo pjesmu koju je župnik bio napisao zvala se BOG JE LJUBAV! jako sretan
Ycteris

PostanoPostano: pon 14 ožu 2005, 23:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
Ljubav je kad nekog prihvaćaš takav kakav je i želiš se mijenjati uz njega
Ljubav je kad nekome želiš darovati dubinu svoga srca i duše, a primivši isto, čuvati to kao nešto najveće što si dobio
Ljubav je kad ti je zbog nekog svaki dan najlijepši jer te ta ljubav pokreće i dovodi svjetlo u svaku tamu
Ljubav je - sve! Vjeruj u ljubav!

Vjeruj u ljubav jer ljubav je sve
vjeruj u ljubav ne živi bez nje
vjeruj u ljubav i sačuvaj ju
vjeruj u ljubav u dobru i zlu...

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
klara

PostanoPostano: pon 14 ožu 2005, 23:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

... ona može promijeniti svijet...

zole

PostanoPostano: uto 15 ožu 2005, 23:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljubav je kad ti zeni zagori pita da se ne ljutis na nju, nego se fino nasmjesis i lagano povisenim glasom kazes: 'Id sad opet razvijaj!'

heheh...

Ah ta divna stara vremena...

Joj, sad sam skonto da ste svi bili romanticni... hehe... pa kontajte da se cijela situacija odozgor odigrava pod zvjezdama, uz obalu obliznjeg potoka... i par ribica koje se lagano brckaju u potocicu... malena vatrica, pucketanje drveca (koji izgara) hahah... ma joj... ne znam jel bi se sprdo il bi bio romantican... ili da se romanticno sprdam?! Rolling Eyes
sorry na ovako glupom postu! Embarassed

hahahhahahhah

da nadodam vic kojeg se upravo sjetih:
ozenili se mujo i fata, sve puca od ljubavi... fata, ono prava moderna zena... nema pojma kuvat, peci, pravt pitu i sl... a mujo opet jadan covjek crnci, slabo placen... i tako... i pricaju oni o braku pa dodje i pitanje: 'od cega cemo zivjeti?' Onda mujo onako pametno rece: pa od ljubavi!... (UF ROMANTIKE)
I eto, prva bracna noc prodje, dodje prvi radni dan, ode mujo sljakat, dodje kuci mrtav umoran, kad fata na radijatoru sjedi! 'pa sta radis tu, bona?' A ona odgovori: 'grijem ti veceru'

hahah... e jel to ljubav? mislim to sto mu je spremila veceru?! hahahah...

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: čet 17 ožu 2005, 14:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljubav je ustavri zabluda, jel kad volimo drugoga ustvari volimo sebe.
Tek kad smo spremni prihvatiti bad feelings zbog necije srece to mozemo smatrati ljubavi.

sike

PostanoPostano: čet 17 ožu 2005, 14:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Možda volimo sebe ako u toj osobi pronađemo ono najljepše što nas krasi ili prostor da mi rastemo u toj ljubavi.
A ovaj drugi dio je živa istina, iz ljubavi prihvatit nešto što nam se ne sviđa ali što usrećuje osobu koju volimo
Mash

PostanoPostano: čet 17 ožu 2005, 20:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

volim slušat ljude kad pričaju o ljubavi jako sretan

BVB

"Iskustvo nas uči
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

klara

PostanoPostano: čet 17 ožu 2005, 21:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Annabel napisa:
...imali smo pjesmu koju je župnik bio napisao zvala se BOG JE LJUBAV! jako sretan...

Tamo gdje je ljubav - tamo je i dio Neba... Ljubav - posve različita od sveg zemaljskog, a opet sve zemaljsko samo po njoj dobiva smisao. Ona je trag Božji, ostao od njega dok je prolazio svijetom. Govori nam da nikada iz svijeta nije ni otišao. Bog je More ljubavi - ali sastavljeno od bezbroj kapi. Naše ljubavi su kapi - ali Mora...

Ljubav je ljubav kad voli bez strategije, bez straha, bez razloga... Ljubav je - kad nam stiže sms poruka u trenutku kad je šaljemo onom od kog nam stiže... Ponekad nas slama da od nas učini sebe... Ako je ljubav, čovjek prihvaća i ono što inače ne bi morao prihvaćati... Ljubav je paralelizam života, zajedništvo misli, susret na razini bitnoga...

Opet nadrobih kojekaj... no, tko može biti pametan kad je ljubav u pitanju... tko poneku glupost zbog nje nije učinio (il blebnuo Cool ) - taj nikada nije iskreno ni volio... jako sretan

Ycteris

PostanoPostano: čet 17 ožu 2005, 21:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Ljubav je ustavri zabluda, jel kad volimo drugoga ustvari volimo sebe.
Tek kad smo spremni prihvatiti bad feelings zbog necije srece to mozemo smatrati ljubavi.

fra Zvonko s Kozari boka je na misi na Valentinovo lijepo objasnio razliku, a vodili smo mi oko toga debate kasnije i na našem susretu. Pitanje je bilo: koja je razlika između ljubavi i zaljubljenosti? Zaljubljenost je jako snažan osjećaj u kojem ti je stalo da tebi bude dobro i sve što činiš je da tebi bude lijepo i ugodno. Zaljubljenost ne traje i ono što ljudi čestu zovu ljubavlju je zapravo samo zaljubljenost. Dok prava ljubav neće sama od sebe doći, prava ljubav je odluka. Odluka da ćeš nekog voljeti unatoč svim njegovim/njezinim manama, unatoč svemu što te smeta kod te osobe. Stvarno voljeti nekoga znači prihvatiti tu osobu sa svim dobrim i lošim stranama njene osobnosti, a tu se vidi da nema ništa od toga bez odluke...

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
arkandeo

PostanoPostano: pet 18 ožu 2005, 6:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zaljubljenost prode nakon nekog vremena dapace negdje sam procitao da zaljubljenost traje tri mjeseca. Ljubav je ono cemu bi trebali teziti. Ljubav je neprestano davanje sebe drugima. To je jako tesko i ponekad nam se neda ali davati sebe drugima je najveci dar. Covijek koji daje je sretniji od onoga koji prima. Ljubav u danasnjem svijetu ima jako nisku cijenu, ljudi ne shvacaju koliko je ljubav velika i zahtijevna. Kad cijeloga sebe damo nekome to je ljubav.

Tko je kao Bog?
klara

PostanoPostano: pet 18 ožu 2005, 11:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nađoh jedan zanimljiv tekstić o ljubavi...

SVE NAŠE LJUBAVI

RACIONALNA LJUBAV I AFEKTIVNA LJUBAV

Savršena ljubav izraz je zlatne sredine između razuma i osjećaja. Te dvije ljudske moći samo se u ljubavi pokazuju komplementarne i sestrinske. Izvorno nisu jedna protiv druge, već su dva lica iste stvarnosti – koju se zove ljubav. Ali u nesavršenstvu u kom živimo, dogodi se da u ljubavi prevlada ili razum – pa takvu ljubav nazivamo racionalna ljubav Ili, pak, prevladaju osjećaji – pa takvu ljubav nazivamo afektivna ljubav

Racionalna ljubav temelji se na spoznaji da je neko dobro veće od drugoga, i ta spoznaja razlogom je odluke. Pri tom ne moraju biti isključeni osjećaji – ali oni ne odigravaju ključnu ulogu u odluci da prionemo uz objekt ljubavi.

Kod afektivne ljubavi, naprotiv, osjećaji su glavni razlog opredjeljivanja. Premda se kaže da ne može biti voljeno ono što nije spoznato – istina je i to da moramo biti privučeni od objekta kako bi smo ga uopće zaželjeli voljeti. O tom sv. Augustin u svojoj Raspravi o Ivanovu evanđelju piše: "Svakoga vuče njegova naslada, ne neka potreba, nego naslada, ne obaveza, nego uživanje. Zar samo tjelesna osjetila imaju svoje naslade, a zar duh nema svojih? Daj mi onoga koji ljubi i shvatit će što govorim. Daj onoga koji želi, koji žudi, daj onoga koji putuje kroz ovu zemaljsku pustinju i onoga koji je žedan i uzdiše za nebom vječne domovine, daj mi takvoga i znat će što hoću reći. Ako govorim hladnome i mlakome, neće znati što hoću. Pokaži zelenu granu ovci i privući ćeš je. Dječaku pokaži orahe i privući ćeš ga, i što tko želi, to ga i vuče." (Brevijar, sv. 4, str. 257)

Upravo zbog njenog utjecaja na osjećaje ljubav je razlogom neizmjernih radosti, ali iz istog razloga kadra nas je uvući i u bezizlazne apsurde ukoliko je ne podvrgnemo razumu.

Premda se dublje proživljava, afektivna ljubav nužno ne mora biti veća od racionalne ljubavi. Najčešće poredak vrijednosti u životu temeljimo upravo na racionalnoj, a ne afektivoj ljubavi.

SEBIČNA LJUBAV I NESEBIČNA LJUBAV

Ako nekog ljubimo radi sebe, i svoje koristi, radi se o sebičnoj ljubavi.

Ako nekog ljubimo radi njega samoga, radi se o nesebičnoj ljubavi .

Nesebična ljubav ljubi voljenu osobu i želi joj dobro, dok vlastito dobro ide u drugi plan. Ako tako postupa i voljena osoba prema onomu koji je ljubi, onda se radi o nesebičnoj recipročnoj ljubavi koju nazivamo prijateljska ljubav ili amor amititiae.

Ljubav, pa i kad je usmjerena prema sebi uvijek je usmjerena prema vrednoti s nakanom da se u njoj raduje. Za razliku od egoizma koji ne ljubi vrednotu kao takvu nego samo ukoliko je sredstvo vlastitog zadovoljenja. Egoizam je mana, a ljubav je krepost, pa makar ona bila i zbog vlastite koristi.

Treba biti realan i priznati da je svaka naša nesebična ljubav, uvijek prožete sa sebičnom ljubavlju. Drugačije nije ni moguće. Kako npr. ljubiti umjetničko djelo zbog njega samoga, a pri tom ne uživati diveći mu se? Ili kako ljubiti drugu osobu zbog nje same, a pri tom se ne radovati njenoj prisutnosti, ako nas njena prisutnost raduje? Ljubav iz vlastite koristi na taj način shvaćena nije u suprotnosti s nesebičnom ljubavi, već je put do nje.

U ljubavi se usavršavamo nesavršeno ljubeći, jer dug je put od sebične k nesebičnoj ljubavi. Vjerojatno ni sveti Augustin za života nije taj put prešao, premda je zapisao: “Ljubiti u stvari nije ništa drugo nego žudjeti nešto zbog njega samog” ...

Cool

A nađoh i nešto o ljubavi i zaljubljenosti... stiže drugi put... Wink

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.