HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 16 srp 2019, 2:36. Pogledaj neodgovorene postove
Krizmanici
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Pitanje : Nije li 8. razred premlada dob da se primi sakramenat sv. krizme?

Da, prerano je to 
74%
 74%  [ 44 ]
Ne, dovoljno je to kasno 
18%
 18%  [ 11 ]
ne znam,nemam nekog stava 
6%
 6%  [ 4 ]

Ukupno glasova : 59

Autor Poruka
Natty

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 12 tra 2006, 6:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da krizmanici nisu krivi Å”to ne znaju Å”to doista primaju. Za to su krivi roditelji, manje vjerouĆØitelji jer nemaju toliko upliva, svode se na neÅ”to Å”to oni moraju, a to odmah izaziva bunt.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

Spol: muško
PostanoPostano: sri 12 tra 2006, 7:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa evo razmiÅ”ljanja jednog sveƦenika o krizmi.

Moja osobna krizma
Imao sam jedva 9 godina kad sam se krizmao i nikada neƦu zaboraviti krizmu. Prva krizma nakon doĆØeka biskupa kad su ga tukli jajima. Bilo nas je 103 za krizmu a trebalo nas je biti 106, trojica su se prestraÅ”ili prijetnji, od te trojice dvojica su se potajno krizmala u drugoj župi a jedan se nije krizmao (kasnije je poginuo sa ženom u jednoj banalnoj automobislkoj nesreƦi - ne dovodim to nikako kao kaznu Božju) I nama su veĆØer prije krizme upali dva ĆØovjeka u kuhinju i rekli ocu pokazujuƦi na mene, "ako ti se mali krizma, u ponedjeljak ne dolazi na posao". Nikad neƦu zaboraviti onu noƦ, nisam spavao. U jutro sam iÅ”ao u crkvu - roditelji mi ni slova nisu rekli, ali ni oca nisu s posla izbacili. JoÅ” sada gledam pokojnog nadbiskupa-biskupa Mihu PuÅ”iƦa - ĆØujem njegov glas i na ĆØelu osjeƦam njegovu ruku, na desnom obrazu prste od njegove "ƦuÅ”ke" koju mi je dao (tako je bilo obredom predviĆ°eno) A kum mi je dao jednu žliĆØicu - koja se izgubila kad je brat preureĆ°ivao kuƦu - i jedne "nozuke" - domaƦe ĆØarape od kozje kostrijeti - koje je otac iznosio. A krizmani kum mi nije ni Mladu misu ĆØestitao. Toliko o mojoj krizmi. I danas je ta generacija vrlo vjerna Crkvi.

Vrijeme podjele krizme
U mojem djetinjstvu bila je krizma svakih 4 godine pa je bilo logiĆØno da je primaju djeca od 4- 8 osnovne. Kasnije se ustalilo u 7-8 razredu. Pa se to u naÅ”oj biskupiji pokazalo kao neprimjereno pa se stavilo u 3. srednje i to se sada pokazuje kao neprimjereno (u zadnje vrijeme su uveli da djevojka koja nije imala spolne odnose toga dana ima prvi put - a redovito se svi napiju pa bude svega i svaĆØega - a tek kakav modeÅ”ou kod djevojaka za garderobu. Neke kume je biskup odstranio pa su se i novine sablažnjavale...
Sada se razmiÅ”lja da bi se vratila krizma u ĆØetvrti osnovne.
Dok sam bio u Austriji, krizma je bila u 4. Hauptschule ( 8.osnovne) o to je kako jedan krizmanik reĆØe pokojnom biskupu Laszlu "Feierliche Verabschidung von der Kirche - SveĆØani oproÅ”taj od Crkve" i tako je i bilo.
A cirkusijadu sa kumstvom biskup Iby je dokrajĆØio Å”to je dokinuo kumove kod krizme. Kakav je cirkus bio nastao.

Pastoralno razmiŔljanje
Danas bi trebalo dokinuti i krÅ”tenje djece, prvu priĆØest i krizmu i sve skupa prebaciti nakon 18 godine života i to nakon vrlo ozbiljnog i temeljitog katekumenata. To je po mom miÅ”ljenju (a ne samo mom) jedini spas u revitalizaciji vjerskog života.

Dogmatska utemeljenost

Sakramenat krizme u ovakvom naĆØinu podjele se može teÅ”ko opravdati. KrÅ”tenik se veƦ nakon krÅ”tenja maže uljem krizme "i postaje ud Krista sveƦenika i kralja." i mazanje u krizmi je ponavljanje istoga. Pravoslavci i danas podjeljuju krizmu sa krÅ”tenjem.

Na kraju sam uvjeren da Ʀe doƦi ovako kako sam i opisao.

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Natty

PostanoPostano: sri 12 tra 2006, 7:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa to i ne bi bilo loÅ”e. Iskristalizirali bi se oni koji doista žele primiti sakramente. Znam kako bi mi krizma danas znaĆØila puno viÅ”e nego Å”to mi je znaĆØila tada. Neka su djeca zrelija od drugih, no oni su ipak u manjini. Moja kƦer je prvo priĆØesnik, neka djeca idu po "keksiƦ" u 5. mjesecu, a neka veƦ znaju Å”to primaju.

I opet, to sve iz kuƦe dolazi. I ide mi to na živce - kako Ʀe se tko obuƦi i tko je gdje rezervirao za ruĆØak. Ja za to nemam love, a i nije nam važno.

Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiŔa pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: sri 12 tra 2006, 8:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sneni napisa:
Danas bi trebalo dokinuti i krÅ”tenje djece, prvu priĆØest i krizmu i sve skupa prebaciti nakon 18 godine života i to nakon vrlo ozbiljnog i temeljitog katekumenata. To je po mom miÅ”ljenju (a ne samo mom) jedini spas u revitalizaciji vjerskog života.

Da, to i ne bi bilo loŔe, jedino ne znam baŔ za krŔtenje...

Primjerice, mi u mojoj župi smo sad za vrijeme predsinodskih rasprava, kad se spominjala krizma doÅ”li do zakkljuĆØka da bi se krizma trebala premjestiti negdje u razdoblje srednje Å”kole i ono Å”to je najvažnije je da se za krizmu ne bi iÅ”lo ovako ĆØoporativno "sad ste tolko i tolko stari, sad svi idete na krizmu" nego da se oni koji žele iƦi na krizmu da se pojedinaĆØno prijave a ne ovako da se uzimaju grupe pa sad svi idu na krizmu. Pitanje je jel bi to puno koristi uĆØinilo, al bar bi možda imal onekog malog efekta...

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 12 tra 2006, 14:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ycteris napisa:
nego da se oni koji žele iƦi na krizmu da se pojedinaĆØno prijave a ne ovako da se uzimaju grupe pa sad svi idu na krizmu. Pitanje je jel bi to puno koristi uĆØinilo, al bar bi možda imal onekog malog efekta

Poznati su mi sluĆØajevi na Zapadu gdje je župnik dokinuo "ĆØoporativnu" prvu priĆØest. Djecu prijave roditelji za prvu priĆØest, župnik im poda materijale Å”to treba dijete znati, a onda svake nedjelje i roditelji i dijete idu na misu i kad roditelji ocjene da im je dijete spremno i župnikove provjere onda sa župnikom ugovaraju nedjelju kad Ʀe biti prva priĆØest za to dijete. Pa tako skoro svake nedjelje je prva priĆØest. jasno priprava traje najmanje godinu dana. Ne bi li se to moglo i za krizmu?

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
pingi

PostanoPostano: sri 12 tra 2006, 15:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U svojoj župi imam radionice s krizmanicima utorkom. Svi oni su osmaÅ”i i moram priznati da, izmeĆ°u njih 40-ak, neki su viÅ”e, neki manje svjesni kakav ozbiljan sakrament uopƦe primaju.
Slažem se da bi se mladi trebali krizmati tek u srednjoj Å”koli; sjeƦam se da sam se ja krizmala u 2. srednje, a i tada sam bila joÅ” pomalo zbunjena.
Nažalost, svjesna sam i ĆØinjenice da nakon priĆØesti i krizme mladi doslovno "odlaze" iz Crkve, s tom razlikom da se prvopriĆØesnici vraƦaju tek pred samu krizmu... Rolling Eyes
JuĆØer sam svojim krizmanicima priĆØala o 7 darova Duha Svetoga i rekli su mi na kraju kako im je jasno Å”to koji dar znaĆØi. Ali (tu opet postoji ali) ĆØini mi se da oni nakon krizme osobno jako malo rade da te darove koje su od Boga dobili razviju pozitivno, da na njima rade i kroz njih se izgraĆ°uju kao osobe.
little_angel

PostanoPostano: čet 20 tra 2006, 18:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I ja se slažem da bi se sakramenat Potvrde svakako trebao primati tek u 2. r. srednje Å”kole. Jer svake godine situacija je sve gora. Kad sam ja bila krizmanik prije kojih pet godina, 80% ljudi na župnom vjeronauk, tj. na pripremi za primanje sakramenta, nije uopƦe sudjelovalo, zapravo je sve viÅ”e liĆØilo na nekakav kaos. I samo da kažem da ja u ovih zadnjih pet godina nisam nijednog jedinog ĆØovjeka koji je bio moja generacija vidjela u Crkvi poslije Krizme. To je stvarno nevjerojatno..

Ove godine sestra mi je krizmanica, i kaže da sada 95% ljudi ne sluÅ”a niti doživljava uopƦe sveƦenika, a on tu zapravo niÅ”ta ne može. Ocjene se ne dobivaju, a i mislim da je tako s jedne strane ipak dobro, ali s druge strane djecu se ne može kontrolirati, niti je sveƦenik nekakav autoritet, a niti ga djeca tako gledaju. Kad sluÅ”am kako priĆØaju sestrine prijateljice, katkad stvarno ne mogu vjerovati. VeƦina ih otvoreno priznaje da na Krizmu idu samo da dobiju nekakav poklon, te da si kupe lijepu haljinu, cipele itd. Ne znam kako je u drugim dijelovima Hrvatske, ali u Zagrebu je priliĆØan trend postao darivanje priliĆØno skupim darovima kumova i roditelja. A poÅ”to djeca nisu uopƦe dovoljno zrela niti mogu razumjeti Å”to uopƦe primaju, naravno da se vesele viÅ”e darovima nego onome ĆØemu bi stvarno trebali. SjeƦam se i sebe u to vrijeme, nisam sigurno bila dovoljno svjesna Å”to primam, niti iÅ”ta. Svjesna sam bila jedino da je to neÅ”to važno. Sigurno da bi sad bila sretnija da sam taj dar primila neÅ”to kasnije.

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: čet 20 tra 2006, 18:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:
I ja se slažem da bi se sakramenat Potvrde svakako trebao primati tek u 2. r. srednje Ŕkole...

Ovo je vrlo diskutabilno... razmislja
A Å”to je s onima koji nakon osnovne Å”kole nisu viÅ”e ĆØvrsto vezani za svoj kraj nego odlaze u srednje Å”kole izvan svog mjesta...? Padaju pod utjecaj svakakvih mladih, svaÅ”ta vide, svaÅ”ta ih može zavesti... Tko Ʀe ih onda vratit razbježale i rasprÅ”ene na Krizmu? Confused
Velika je zadaƦa župnika i vjerouĆØitelja da krizmanicima ponude sadržaj koji Ʀe ih vezat za Crkvu i nakon same Krizme... Treba raĆØunat i na stvarne i bogate darove Duha Svetoga koje primaju po Krizmi Wink Ako ne shvaƦaju Koga su primili - moramo molit za njih da ih ta Snaga iznutra prosvijetli Wink

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: čet 20 tra 2006, 18:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
little_angel napisa:
I ja se slažem da bi se sakramenat Potvrde svakako trebao primati tek u 2. r. srednje Ŕkole...

Ovo je vrlo diskutabilno... razmislja
A Å”to je s onima koji nakon osnovne Å”kole nisu viÅ”e ĆØvrsto vezani za svoj kraj nego odlaze u srednje Å”kole izvan svog mjesta...? Padaju pod utjecaj svakakvih mladih, svaÅ”ta vide, svaÅ”ta ih može zavesti... Tko Ʀe ih onda vratit razbježale i rasprÅ”ene na Krizmu? Confused

Sve, pa tako i to, ima svojih dobrih i loŔih strana, moramo samo vidjeti kojih ima viŔe..... Wink

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 24 tra 2006, 13:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Frendica vjerouĆØiteljica Nikolina me zamolila za pomoƦ a viÅ”e pametnih glavica su uvijek pametnije od jedne prazne tikve jako sretan

Ako imate kakvo konkretno rjeŔenje ili iskustvo,poŔaljite mi na pp pa joj proslijedim

Fala vam!!!

"Odlucili smo u zupi da se krizma prebacuje na vrijeme 3. razreda srednje skole. Biskup je generalno dao dopustenje da se zapocne s takvom praksom u cijeloj biskupiji. Sad smo u fazi izrade prijedloga biskupu sto i kako s krizmanicima, ali i s roditeljima kroz to vrijeme. Ja sam uspjela generalno "nabaciti" pokoju ideju na papir, ali znam da takva praksa postoji u nekim nasim zupama (Split?) pa ne bih izmisljala toplu vodu ako negdje postoji dobra i uhodana praksa... valjalo bi ju samo prilagoditi situaciji u nasoj zupi....

Moja molba je da mi posaljete svaku informaciju koju imate o ovoj temi... mozda i poznajete nekog iz zupe koja ima praksu krizme u srednjoj skoli pa biste me mogli na nekoga uputiti... ili ste negdje nesto culi... ili znate za kakvu literaturu...

Zahvalna na svemu MIR i DOBRO vam zelim!

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Gogi

PostanoPostano: čet 27 tra 2006, 20:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Je u Splitsko-Makarskoj nadbiskupiji je krizma u drugom srednje. I to veƦ dugi niz godina. Sta se mene tice ĆØak i to je rano, druga godina faxa bi bilo joÅ” bolje rjeÅ”enje.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
bodul

PostanoPostano: pon 01 svi 2006, 9:55
PostNaslov : previÅ”e rano
Citiraj i odgovori

Neka se sakrament potvrde dijeli vjernicima približno u dobi rasuĆ°ivanja, ako biskupska konferencija ne odredi drugu dob, ili ako nema smrtne pogibelji,ili ako, prema sudu služitelja, važan razlog ne savjetuje neÅ”to drugo.- ZAKONIK KANONSKOG PRAVA(CIC) kan. 891.
U mojoj župi krizma se od kad smo ostali bez župnika podijeljuje svake dvije godine i to 1. i 2. razredu srednje Å”kole. 2004. godine zadnji put kada je bila krizma bilo je 14 krizmanika plus 6 odraslih ljudi dakle 20. Od tih 14 krizmanika danas u crkvu nedjeljom idu 2 djevojke i dva mladiƦa od kojih je jedan sjemeniÅ”tarac. A od Å”est odraslih muÅ”karaca idu njih 2 i to ne baÅ” ĆØesto place . Na župne kataheze za mlade idu samo ovogodiÅ”nji krizmanici u koje spadam i ja. Smatram da je krizma u 8 razredu previÅ”e rana zbog neozbiljnosti i neshvaƦnja sakramenta Duha svetoga. Ja je osobno ne bih stavljao prije 2 razreda srednje Å”kole.
JoÅ” mislim za mlade krizmanike pogotovo koji su na seoskim župama da ih treba aktivno ukljuĆØivati u život crkve kao Å”to su: Cure angažirati da ĆØistu crkvu i prepuÅ”ati im da na primjer okite crkvu cvijeƦem po vlastitoj zamisli, izradu jaslica, Božjeg groba, kiƦenje jelki i sve stvari u kojima one mogu pokazati svoju kreativnost. A za deĆØke neke druge stvari npr. pomaganje u radovima na crkvi,župnoj kuƦi i sve gdje oni mogu pomoƦi i ne podcjenjivati njihove sposobnosti. I tako mislim da bi se moglo doƦi preko materjalnog do duhovnog. Laughing
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
banana

PostanoPostano: pon 05 lip 2006, 13:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim u subotu, u Rijeci je održana prva krizmanijada -> susret veƦine rijeĆØkih klrizmanika....
Ima li su zajedniĆØko druženje uz sportska natjecanja. Lijepo Wink !!!

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 05 lip 2006, 13:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I meni se to ĆØini kao jedna hvalevrijedna inicijativa na kojoj treba ustrajati jer ovako ih se sve okupi na jednom mjestu (a bilo ih je 700) pa mogu vidjet da nisu sami i da oko njih ima i drugih mladih,možda ne previÅ”e,koji žele ustrajati na svom putu u vjeri a ne odmah dignut sidro iz Crkve.
Drago mi je da je bio i nadbiskup pa im se obratio i rekao im koliko puno od njih oĆØekuje.Nadam se da Ʀe i naƦi svoje mjesto u Crkvi,Å”to im je vjerojatno i najteže pa zato mnogi odlaze. Jasno, nedostaje i viÅ”e podrÅ”ke i komunikacije s njima

MM

Spol: neodrešen
PostanoPostano: uto 06 lip 2006, 10:49
PostNaslov : VIDOVCI - mladi Sv. Vida
Citiraj i odgovori

Prijatelji, evo vam nekoliko informacija iz prve ruke. Ove godine smo pokrenuli pilot projekt kontinuiranog rada s krizmanicima na razini cijele Nedbiskupije. U mnogim župama je zaživio, u mnogim i nije. Program se odvija u nekoliko toĆØaka: DUHOVNI, SPORTSKO-ZABAVNI, EDUKATIVNI. Program sadržava mnoÅ”tvo susreta, zajedniĆØkih euharistija, sporta i zabave...da vas sad ne tlaĆØim previÅ”e Smile Vrhunac je krizmanijada - susret na razini cijele nadbiskupije pod geslom: Nije kraj, pokazujem Isusu Å”to znam. No, tu ne zavrÅ”avamo, veƦ u ljetnom razdoblju nudimo zajedniĆØko logorovanje... ove godine Ʀe nas biti viÅ”e stotina...idemo ĆØak i u Francusku, u Ausch...naÅ”li sponzore, djecu Ʀe koÅ”tati 13 dana 600kn...ukupna cijena, Bogu hvala...InaĆØe, 3. lipnja smo okupili masu krizmanika. Od 9-14h su bili sportski susreti u nogometu, odbojci i koÅ”arci za deĆØke i djevojke, zatim prigodna kateheza, prilika za ispovijed, razgovor s Nadbiskupom, pa euharistija, zatim natjecanje u plesu i pjevanju...Mladi su zadovoljni, Bogu hvala.Ako bude volja Božja, iduƦe godine Ʀemo poboljÅ”ati organizaciju,imam odreĆ°enih ideja...
eto, svako dobro i mir srcima vaŔim!
MM
klara

PostanoPostano: sri 14 lip 2006, 21:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

svaka ĆØast rijeĆØanima,
no evo kako to izgleda u veƦini krajeva i župa lijepe naÅ”e ...

Citat:
Kolo uokolo

Nekako smo pri kraju intenzivne gužve i dinamike u naÅ”im župama. Kruna cjelokupnog djelovanja u pastoralu naÅ”ih župa je finito. Biskupi ili njihovi delegati bili su uglavnom zadovoljni znanjem, obeƦanjima onih na koje su položili ruke. Zadovoljni župnici jer su im velikodostojnici ( kako to lijepo tepaju novinari), njima niskodostojnima udijelili pokoji javni kompliment o uspjeÅ”nom pastoralnom i graĆ°evinskom radu. Zadovoljni firmanici dobili poklone i zavrÅ”ili na sveĆØan naĆØin kraj svojeg koliko toliko vjerniĆØkog života. Zadovoljni roditelji ā€“ jedna briga manje, a najzadovoljniji ugostitelji jer su tih dana radili prekovremeno ā€“ zbrajajuƦi utržak od prodane bugarske janjetine i premasnih odojaka, popijenog vina sumnjiva geografskog podrijetla, zadovoljne i kume jer su doživjele svoj svijetli trenutak proÅ”etavÅ”i se u najnovijim kreacijama iz Turske pred oltarom kao modnom pistom...Å to ƦeÅ” viÅ”e! Zadovoljan narod! I najesen poĆØinjemo ispoĆØetka. Kako i dolikuje kazaliÅ”nom svijetu.

Ma stvarno je to krasno za gledati, onako te ā€“ ni curice, ni djevojke ā€“ kako se znalaĆØki smjeÅ”kaj u objektiv, trepƦuƦi umjetnim trepavicama, premjeÅ”tajuƦi se s noge na nogu u pretijesnim Å”tiklama. Do jutros su hodale u tenisicama i trapericama. A moÅ” zamisliti njega s dvije tri dlake u bradi u odijelu i kravati. Jedva ĆØekaju da sve to prestane i da uskoĆØe u trapke i tenisice.

A onda Ʀe doƦi jesen i cijelu Ʀemo je potratiti ĆØudeƦi se i analizirajuƦi: kako to da ih nema, obeƦali su i sve su tako lijepo znali kada su ih biskup ili njegov delegat pitali. Gdje su ta tako dobra i pohvaljena djeca?

Zapravo, nitko ih i nije pripremio za sve to. Ni njih ni njihove obitelji. I nije, dakle problem u toj djeci, roditeljima, kumovima. Ne nije. Kako nam zapravo izgleda župna kateheza? Da li veƦina župnika zna Å”to je to uopƦe? Imao sam prilike vidjeti ā€žÅ”alabahtereā€œ iz kojih djeca uĆØe za firmu i iz kojih se pripremaju.

Koliko je tih kandidata uistinu proÅ”lo duhovnu pripravu, formaciju? A o obiteljima da i ne priĆØamo

Pit ( 14.06.2006.)

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: čet 15 lip 2006, 14:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
Moja molba je da mi posaljete svaku informaciju koju imate o ovoj temi... mozda i poznajete nekog iz zupe koja ima praksu krizme u srednjoj skoli pa biste me mogli na nekoga uputiti... ili ste negdje nesto culi... ili znate za kakvu literaturu...

Zahvalna na svemu MIR i DOBRO vam zelim!

U naÅ”oj biskupiji je krizma u 3 srednje. Rezultati - nikakvi. NatjeravaÅ” neÅ”to na silu. U mnogim župama priprava je natjeravanje krizmanika da "dolaze na misu" a nakon krizme ne vidiÅ” u nekim župama, veƦ prve nedjelje nakon krizme ni jednoga.
Ɔuju se sve ĆØeÅ”Ć¦i glasovi od sveƦenika vratimo krizmu kao nekada do 10 godine.
A tek sama podjela krizme. Ludilo od mode. Te, nazovi cure, pa kume, ajme Bože, jednu je biskup izbacio iz Crkve da takva ne može, pa se mediji bili uzjogunili.
Pozitivni rezultati - mrÅ”avi. Ondje gdje vjera živi u obitelji ili u župi, gdje sveƦenik ima osobni kontakt sa krizmanicima, kroz pouku, druženje ima neÅ”to rezultata - i uvjeren sam da Ʀe kasnije donijeti ploda, ali gdje toga nema gdje se Krizma promatra kao zavrÅ”etak onoga Å”to roditelji trebaju dati djeci jer su i njima njihovi roditelji to dali: "meni su roditelji sve dali: krÅ”tenje priĆØest i krizmu, pa to ja hoƦu datio i svom djetetu a kasnije neka on ĆØini Å”to hoƦe" reĆØe mi jedan roditelj ne vodi niĆØemu. S tom praksom treba prestati. ƈim bolje tim djelotvornije. Ako nekoga zanima neÅ”to viÅ”e o tome pisao sam u svom župnom listu pa može zatražiti (preko pp) i poslat Ʀu mu.
InaĆØe o krizmi kao i o svim sakramentima krÅ”Ć¦anske inicijacije treba se na sasvim drugi naĆØin razmiÅ”ljati. Tu su prvi pozvani biskupi, na žalost kao da se boje...

binica

Spol: neodrešen
PostanoPostano: čet 15 lip 2006, 20:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovaj Pitov ĆØlanak (da sada ne citiram) izvrsno opisuje stanje u manje - viÅ”e svim župama diljem Lijepe naÅ”e!
Od moje generacije krizmanika (bilo nas je 115) u crkvi tu i tamo viĆ°am jednu osobu i to ne preĆØesto! Problem je u tome Å”to se nitko od onih koji pripremaju mlade na taj sakramenat ne udubljuje previÅ”e u to koliko su mladi ustvari ĆØuli, i koliko su istinski spremni primiti ga, a o župnicima koji ne žele reƦi buduƦem krizmaniku da nije pripravan pristupiti sv. Potvrdi iz straha da se ne konfrontira sa roditeljima i ne doĆ°e na loÅ” glas, da ne govorimo. Onaj ispit znanja kojem se pristupa pred biskupom ispadne ĆØista smijurija jer se svede na puko Å”trebanje ĆØinjenica, i to je onda kao dokaz neĆØije vjere i krÅ”Ć¦anske zrelosti! Rolling Eyes
sneni napisa:
Ondje gdje vjera živi u obitelji ili u župi, gdje sveƦenik ima osobni kontakt sa krizmanicima, kroz pouku, druženje ima neÅ”to rezultata - i uvjeren sam da Ʀe kasnije donijeti ploda

Upravo to mislim da je od iznimne važnosti. Na prvom mjestu temelj u obitelji, a zatim angažman župnika, odnosno sveƦenika koji mlade priprema. Uvijek kada govorim o nekakvom svom putu vjere istiĆØem koliko sam zahvalna Bogu na svom župniku zbog ĆØijeg sam interesa ostala u Crkvi i poĆØela zapravo otkrivati i živjeti svoju vjeru (jer sam za vrijeme priprema za krizmu,a i nakon primljenog sakramenta, smatrala da je sasvim normalno da sada viÅ”e ne moram iƦi u crkvu!). I tko zna gdje bih danas bila da me moj župnik nije ustrajno kroz nekih mjesec dana pozivao, nagovarao i animirao da pristupim FranjevaĆØkoj mladeži u župi, Å”to sam na koncu i napravila i na taj naĆØin se ĆØitava moja obitelj koja do tada nije baÅ” živjela krÅ”Ć¦anski, poĆØela vraƦati u Crkvu.

NaÅ” Bog je silan Bog!
davorseljan

PostanoPostano: pet 16 lip 2006, 12:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

DanaŔnje druŔtvo u cjelini crkvu stavlja u drugi plan.
Krizmanici su samo odraz vremena u kojem živimo.

U radu je spas.
sike

PostanoPostano: sub 14 lis 2006, 23:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad govorimo o naĆØinu kako zadržati krizmanike u Crkvi,možda pogled treba uputiti prema prvopriĆØesnicima Question
HoƦu reƦi da je možda veƦ kasno krenuti od krizmanika ako se mlade želi formirati i sve viÅ”e ulagati snage da ih se veƦ od te prvopriĆØesniĆØke dobi pomalo veže uz Crkvu.Teorijom i vjeronaukom to sigurno neƦemo uspjeti ali ako im svjedoĆØimo ljubavlju,pokazujemo tu vjeru i Krista u praksi,tamo gdje je najviÅ”e skriven(sitna djela ljubavi prema ljudima u potrebi),onda Ʀe ti mladi kad primaju krizmu biti malo viÅ”e svjesniji toga

logica

PostanoPostano: ned 15 lis 2006, 15:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Danas je kod nas bila puuna crkva. Uveli su knjižice u kojima Ʀe vjerouĆØenici osnovne Å”kole dobivati peĆØate za svaku nedjelju koju su bili na misi.
Kod nas je i dalje krizma u 2. srednje!

Onda je župnik rekao da mu se ne javljaju oni koji su u Ŕkoli upisali etiku.
Jedna cura koju poznam se pobunila, da oni u Å”koli na vjeronauku uĆØe o sakramentima (u 3. sr. - ona se krizmala)
i da je njoj to dosadno a da na etici priĆØaju o stvarima koje su joj zanimljive (životne).
Kad je navela te teme, slažem se da se o njima treba priĆØati, ali na satu razrednika.
Ja se ne bih usudila reƦi da znam sve o sakramentima.

Jesu li naÅ”i vjerouĆØitelji nezanimljivi? NaĆØin na koji predaju? Da li kriv sustav koji daje sve osim potrebnog?

Ti me rukom svojom nosiŔ, o Bože moj.
Gledam, ime moje piŔe na dlanu tvom.
sike

PostanoPostano: ned 15 lis 2006, 22:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Uvije je istina negdje u sredini:niti su krizmanici bajni a vjerouĆØitelji roÅ”pije,niti obratno veƦ i jedni i drugi imaju putra na glavi..

Mislim da su po pitanju krizmanika,vjerouĆØitelji premalo i animatori,oni koji Ʀe ih polako uvoditi u crkveni život jer za to dobivaju i peĆØat Duha Svetoga.Stoga,istina je da fali životnih tema,pogotovo da se s njima radi viÅ”e na praksi,uvodi ih u zajednice mladih,pomoƦ nekim potrebitim ustanovama..ostane sve na pukom predavanju pa naravno da je to njima dosadno jer traže viÅ”e

Ali opet,krizmanike je ĆØesto veƦ u tim godinama,barem dio njih,motivirati za neÅ”to viÅ”e i vjerouĆØitelj može biti maĆ°ioniĆØar da ih pokrene a oni neƦe..

pocahontas

PostanoPostano: uto 17 lis 2006, 10:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vjerujte mi, rad s krizmanicima je priliĆØno zahtjevan. VeƦinu njih u toj dobi ne zanima baÅ” niÅ”ta. Nisu sve teme dosadne. Posebno na poĆØetku Å”kolske godine. Govori se o prijateljstvu, zaljubljenosti, odrastanju, spolnosti, stvaranju svijeta, novim religioznim pokretima... Ono malo uĆØenika kojima je zanimljivo ne dolaze do izražaja od drugih. I stalno se protiv neĆØeg bune, sve im je previÅ”e, niÅ”ta im se neda. Kud joÅ” i taj župni vjeronauk, zaÅ”to moraju na misu i sl.
Ja ih stvrano ne bi pustila na krizmu. Neka idu oni koji su svjesni veliĆØine tog sakramenta. Oni na to neƦe onda gledati kao na prisilu. To im je izborni predmet. Tko ne želi, ne mora. Tako bi nastava bila puno kvalitetnija. A oni koji bi primili iskreno sakramenat, ti bi i ostali. Možda jednog dana, kad malo sazriju, sami odluĆØe primiti sakramente. Poznam mnoge takve ljude. i u toj dobi su se viÅ”e posvetili pripremi i viÅ”e im je ostalo nego možda njihovim vrÅ”njacima koji su iÅ”li u osmom razredu na krizmu.
Naravno, jako je važno kako i tko s njima radi. presudno po meni je sadržaj koji im se pruži u župi. Iz Ŕkole odlaze, ali ostaju u istoj župi. Ali koliko god se svi trudili ponekad jednostavno rezultata nema!
ne bi se trebali zamarati brojkama. Ako samo jedan uĆØenik iz svakog razreda ostane u Crkvi, isplatilo se svih osam godina pouĆØavanja! Jer svaka duÅ”a je Bogu dragocjena...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: uto 17 lis 2006, 16:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kad sam ja isla na krizmu, kad sam polozila ispit, donijela dokumente od kume, dogovorila krizmano ime, u subotu navecer uhvatila me neka trema. sjecam se, govorila sam "ja toga nisam dostojna".
i danas imam isto misljenje u vezi sakramenata. kad je James Manjackl bio u Ciboni (2000? 2001?), prvi sam put u zivotu shvatila euharistiju - Tijelo Kristovo. to mi je cijeli zivot bila neka fraza. bila sam ovaj mjesec na ispovijedi, mogu i na pricest (nikog nisam ubila...)
tada sam odlucila da (jednog dana kada cu ih imati) svoju djecu necu krstiti. odgajat cu ih u vjeri, ali ostavit cu im to "pravo" da sami s punoljetnoscu odluce (mislim, ako otkriju nesto drugo osim krscanstva-katolicanstva). ne zelim ni zamisliti kakva bi mrznja prema meni bila u njihovom srcu zato sto sam ih "ogranicila" krstenjem. a ako ne otkriju nesto drugo (daj Boze da ne otkriju Smile ), biti ce ponosni na sebe kada ce, srca punog Ljubavi, pristupati sakramentima.

malo sam se zanijela - pitanje je samo u vezi krizme....

Zadnja promjena: teta Jeja; pet 10 stu 2006, 16:19; ukupno mijenjano 1 put.

SveviÅ”nji, diĆØni Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, ĆØvrstu nadu i savrÅ”enu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvrŔim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
Natty

PostanoPostano: sri 18 lis 2006, 7:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Lijepo govoriÅ”, no ne zaboravi da djeca koja se odgajaju u vjeri to doista žele. Na svoj, ne tako zreo naĆØin kako ti govoriÅ” ali punoga srca. I nije u redu uskratiti im to. Isto tako protiv sam metode "trebat Ʀe mu" pa primaju sakramente bez smisla i razuma. Eh, to bih ja ukinula...

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.