HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sub 20 srp 2019, 1:21. Pogledaj neodgovorene postove
Krizmanici
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Pitanje : Nije li 8. razred premlada dob da se primi sakramenat sv. krizme?

Da, prerano je to 
74%
 74%  [ 44 ]
Ne, dovoljno je to kasno 
18%
 18%  [ 11 ]
ne znam,nemam nekog stava 
6%
 6%  [ 4 ]

Ukupno glasova : 59

Autor Poruka
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 18 lis 2006, 12:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Leli, s ljudskog naravnog glediÅ”ta je to ok, ali Å”to je s miloÅ”Ć¦u koju po sakramentu djeca primaju? ZaÅ”to onda djeci uopƦe davati bilo Å”to Å”to su nama vrednote?

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sin ĆØovjeĆØji

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pon 02 tra 2007, 1:15
PostNaslov : ne mogu spavat...
Citiraj i odgovori

Faljen Bog!

Prvi post, prva tema. Moram negdje zapisati Å”to osjeƦam, a ovo je najbolje mjesto. Naime, trebao bih u subotu primiti sakramente priĆØesti i krizme. Tako sam uzbuĆ°en da ne mogu spavat. Nije to trema, nije ni strah, samo veliko iÅ”ĆØekivanje i uzbuĆ°enje. Kako je vama bilo? Kako je to osjetiti silnu ljubav Gospodina, toliku radost u jednome trenu?

"Tko jede moje tijelo i pije moju krv, u meni ostaje i ja u njemu" (Iv 6,56)
little_angel

PostanoPostano: sri 25 tra 2007, 14:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Leli, s ljudskog naravnog glediÅ”ta je to ok, ali Å”to je s miloÅ”Ć¦u koju po sakramentu djeca primaju?

Da, možda se onda taj naĆØin da djeca kasnije sama odluĆØuju ĆØini puno sebiĆØniji nego ovaj da im damo da idu na krizmu kada veƦina mladih ide (iako je moje miÅ”ljenje da ovaj zadnji nije nimalo sebiĆØan). Jer djecu praktiĆØki zakidaÅ” za tu milost.

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sri 25 tra 2007, 15:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne bih na istu razinu stavljala krÅ”tenje i krizmu. Na krizmu se mlad ĆØovjek ipak može sam odluĆØiti i treba ga voditi ka svijesti o tome Å”to ĆØini.

Bernard

Spol: muško
PostanoPostano: sub 19 svi 2007, 14:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sutra se krizmaju moja dva osma razreda u jednoj zagrebaƦkoj župi.
Cure iz jednog razreda veƦ se dva mjeseca "pripremaju" za taj "spektakl". Cijeli dan su tražile cipele za krizmu po Zagrebu i niÅ”ta nisu pronaÅ”le...pa su morale tugu utapati u slastiĆØarni. Vijest tjedna: jedna od njih konaĆØno je pronaÅ”la pravu haljinu. Neki dan doÅ”le su mi se dvije od njih pohvaliti kako su bile u solariju na kvarcanju, jer "treba nabacit boju za krizmu!" Ugledale su se na treƦu osmaÅ”icu koja je zbog toga bila veƦ sedam puta u solariju! 14 godina starosti! Žale se njihove mame kako su im kƦeri opustoÅ”ile kuƦne budžete pripremajuƦi se za krizmu...ili možda antikrizmu?
Cijeli jedan razred krizmanika pobunio se protiv Å”kolskog jednodnevnog izleta, jer im je to bez veze. Bez veze im je i sveĆØana oproÅ”tajka u finom restoranu s roditeljima i profesorima, jer oni neƦe te starce sa sobom. Niti Å”to uĆØe, niti Å”to rade. Ali im nije teÅ”ko skupiti 1500 kn za "standardni" tulum na kojem piju votku i sve Å”to im sliĆØno doĆ°e pod ruku.
Recite mi, jel da se tome smijem, ili da plaĆØem? Pa to nije niÅ”ta manje ni viÅ”e nego prizivanje nekadaÅ”njih poganskih obiĆØaja kad su se tek propupale djevojke u "punom sjaju" predstavljale svijetu. Tu smo deĆØki, gledajte nas!
Sutra Ʀe im se mnogi diviti kak su zgodne. Prave krÅ”Ć¦anke! A na svojim internetskim blogovima psuju sve u Å”esnaest. Sakriveno od oĆØiju svijeta odraslih.
Car je gol, ljudi moji. Kakvo je to svjedoĆØanstvo za nekatolike i nekrÅ”Ć¦ane? Neki nisu zaslužili niti vidjeti obred krizme, a kamo li primiti sakrament.
Ipak, da ne generaliziram, imamo meĆ°u njima i ozbiljnih osmaÅ”a. TeÅ”ko je tu govoriti o nekakvoj vjeri, ali barem shvaƦaju da pribivaju neĆØem ozbiljnom.
Tako da Ʀu im ipak sutra otiƦi na krizmu. Ako ne mogu niÅ”ta kod njih popraviti, barem im neƦu niÅ”ta pokvariti.
Å eƦer na kraju: krizmu trebaju primiti osmaÅ”i iz ĆØetiriju osnovnih Å”kola na tom podruĆØju. IzvjeÅ”Ć¦uju me vjerouĆØitelji da su naÅ”i osmaÅ”i-ovakvi kakve vam ih opisah-najbolji, napristojniji i najozbiljniji na pripravi za krizmu od svih nazoĆØnih! Da vam pamet stane.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sub 19 svi 2007, 15:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja to odradila. Uglavnom su bili ok. Ipak samo mali broj ide na krizmu s pravom voljom. Ali nije bilo pretjerivanja ni u ĆØemu, barem za vidjeti. Njihove impresije Ʀu ĆØuti sad kad se vidimo na satu. No, kad se ĆØovjek suoĆØi s ĆØinjenicom da župnik odreĆ°uje kako sve treba krizmati i one koji su se u Å”koli ispisali s vjeronauka, onda ne treba velika pamet da bude jasno kakva se poruka odaÅ”ilje i djeci i roditeljima. Iskreno, od mnogih me stvari pomalo hvata umor - ponekad se sebi ĆØinim u borbi s vjetrenjaĆØama.

Bernard

PostanoPostano: sub 19 svi 2007, 15:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
A Å”to je s onima koji nakon osnovne Å”kole nisu viÅ”e ĆØvrsto vezani za svoj kraj nego odlaze u srednje Å”kole izvan svog mjesta...? Padaju pod utjecaj svakakvih mladih, svaÅ”ta vide, svaÅ”ta ih može zavesti... Tko Ʀe ih onda vratit razbježale i rasprÅ”ene na Krizmu? Confused

Žane, mnogo viÅ”e je onih koji su zavedeni i izgubljeni unatoĆØ krizmi! Upravo su "krizmani" katolici glavna hrana za sekte razne vrste. U SAD bivÅ”i katolici saĆØinjavaju 30% ĆØlanova raznih fundamentalistiĆØkih protestantskih sekti. Ako se u obitelji ne moli i ako u njoj Bog nije na prvom mjestu, tad za djecu oko 14 godina krizma postaje samo ceremonija, jednako kao kasnije vjenĆØanje. Nema niĆØeg bez žive vjere. Apropo, kad ste zadnji put ĆØuli pojam "nove evangelizacije"?

ja

PostanoPostano: sub 19 svi 2007, 15:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ycteris napisa:
Osmi razred je definitivno prerano. Ti ĆØak u toj dobi ĆØak i ako shvaƦaÅ” znaĆØenje i važnost krizme, ne možeÅ” samog sebe adekvatno pripremit za to.

Ovaj argument po meni nikako ne stoji. Imam jedno kontra pitanje. A kada to ĆØovjek zapravo poĆØinje shvaƦati znaĆØenje i važnost potvrde i kada on to sebe može adekvatno pripremit za to. Koji su uopƦe "preduvjeti koje netko mora ostvariti" (da tako kažem) da bi se za njega moglo reƦi da je spreman primiti sakrament, u ovom sluĆØaju, potvrde? Zrelost, možda? A kada je ĆØovjek dovoljno zreo da primi ono Å”to se dobiva potvrdom. Je li neki 18-godiÅ”njak dovoljno zreo za takvo neÅ”to? Taman položi vozaĆØki, tata kupi auto, iduƦi vikend ode van sa svojom ekipom i u ranojutarnjim se satima negdje "razbiju" jer divljaju po cesti.
Kažemo da su sakramenti vidljivi znakovi nevidljive Božje milosti. Sakrament potvrde obnavlja milost krÅ”tenja i posreduje darove Duha Svetoga. Meni sve te rasprave oko toga kada primiti krizmu izgledaju besmislenima, kao da bi Bog u svojim djelovanju u/po sakramentima bio uvjetovan ĆØovjekovom zreloÅ”Ć¦u (ne znam kako da to drugaĆØije nazovem). Å”to svakako nije. Wink

Ljubiti nekog ĆØovjeka znaĆØi vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Bernard

PostanoPostano: ned 20 svi 2007, 16:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Upravo se vratih s krizme mojih osmaÅ”a. Naizvan je bilo prekrasno, kulturno, odmjereno, cure nisu ni po ĆØemu bile ekstravagantno odjevene.
Od svih profesora moje Ŕkole jedini sam im ja doŔao na krizmu, i bilo im je drago Ŕto me vide.
Sutra Ʀu ĆØuti post festum, baÅ” me zanima Å”to Ʀe komentirati i hoƦe li se hvaliti poklonima.

majĆØe

PostanoPostano: čet 31 svi 2007, 16:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

svugde isti problemi... pa tako i kod mene u župi... 17.06. bi trebal biti krizma.... no klinaca koji bi je trebali primiti, nema u crkvi ni pre krizme, a niÅ” se neƦe popraviti ni posle... Evil or Very Mad jedva su doÅ”li na Uskrs... i to ne svi.... oĆØito da im Bog i crkva niÅ” ne znaĆØi... doƦi Ʀe, i to nisi nikad 100% ako ih zoveÅ” da ĆØitaju... za muku je bila napravljena velika zbrka... malo oƦe, malo neƦe.... Evil or Very Mad
ja sam primila krizmu u sedmom razredu.... od mojih "prijatelja" koji su se krizmali sa mnom samo ja idem u crkvu u celoj župi, koja inaĆØe ima devet filijala...
ne kažem da sam bila zrela za primanje krizme.... (sad sam puno zjakavaija, da sad primam krizmu verovatno bi se pojavila samo te nedelje u crkvi i Ʀao!)
no seƦam se da mi je to jako puno znaĆØilo, ... bila sam sretna da Ʀe se to dogoditi....
za vreme korizme pred krizmu krenula sam redovno na misu.... veoma je važna obitelj... ali i smo dete po sebi.... nemojte shvatiti ovo kako se hvalim... no ja nisam smela iƦi na misu, tata mi nije dao (on je "pravoslavac", pod navodnicima jer je ustvari ateist...) a ja sam to ipak žarko želela... mnogi "moji" plodovi su plodovi molitve moje bake i mame....
...da bi imali viÅ”e mladih po župama, prvo trebamo izmeniti obitelji... veƦina roditelja je odgajana u komunistiĆØkom duhu, bez ikakvih ideala i ciljeva... i kako onda oni da veru i krÅ”Ć¦ansku ljubav prenesu deci??? a onda ih poÅ”alju na priĆØest i krizmu, nemaju ni oni pojma Å”to je to.... možda bi trebalo malo viÅ”e poraditi na roditeljima.... npr. veronauk za odrasle ...

VoliÅ” li me?
Iv 21,17
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailYIMMSNMICQ [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: čet 31 svi 2007, 17:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mi imamo u naÅ”oj biskupiji 2-3 srednje Å”kole. Ima svega i svaĆØega najmanje vidljivih rezultata. ƈini se da bi najbolje bilo krizmati u 3-4 osnovne a uvesti strogi katekumenat za roditelje prije krÅ”tenja djeteta.

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
mrvica85

PostanoPostano: čet 31 svi 2007, 17:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da je rano, ja bi stavila da bude 4 srednje ili faks, jer od 7 raz.osn. do 2 raz.srednje puca pubertet naveliko,a Bog i Crkva su u toj dobi malo kome na pameti,ĆØast iznimkama. al opet to ovisi od osobe do osobe,ja sam iÅ”la stalno u crkvu,na vjeronauk...a moji vrÅ”njaci samo kad je bila krizma,priĆØest... Rolling Eyes

NiÅ”ta ne vuĆØe tako snažno i ne povezuje tako ĆØvrsto kao tanka nit ljubavi.
5rich
mod team

PostanoPostano: čet 31 svi 2007, 17:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja bi ostavila tak kak je...jer onaj koji je shvatil poantu krizme ju je shvatil jer je to htel..i onaj koji je dotad s voljom iŔel na misu,iŔel bu i posle....a onaj koji nije, niti ne bu ako ne želi...

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
heartsong

PostanoPostano: čet 31 svi 2007, 19:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

na kraju osnovne Å”kole ĆØak i ne bih rekla da je toliko manjak interesa za vjeru, veƦ je problem Å”to nakon prave kuÅ”nje za mladež kreƦu u srednjoj, a pritom je vjeronauk u Å”koli premalo (po mom miÅ”ljenju i jako loÅ”e osmiÅ”ljen programski) da bi se djete zadržalo uz vjeru. Tu i najbolji posustaju...

Mlade u toj dobi vjera zapravo tek poĆØne istinski zanimati, ali bez pravog vodstva i usmjeravanja crkvu Ʀe okriviti za sve probleme svijeta i pobjeƦi glavom bez obzira.

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trĆØi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, duŔo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
UtoĆØiÅ”te.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
.bubamara.

PostanoPostano: ned 03 lip 2007, 18:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

po mom miÅ”ljenju osmi razred je prerano i nekak mi se ĆØini da bi 2. srednje bio puno bolji jer, hoƦeÅ” neƦeÅ”, u te dvije godine razlika u psihiĆØkoj zrelosti je ogromna... gledam po sebi - u osmom razredu jedva da sam znala kaj dobivam tim sakramentom, i za razliku od ostalih sam ĆØak pomalo i bila svjesna toga, al definitivno ne dovoljno!!! tek za 2-3 godine sam shvatila kakvu veliku milost sam primila krizmom (a nije da se ranije nisam trudila oko toga)...
na kraju krajeva, veli se da krizmom mlade osobe postaju punopravni i odgovorni ĆØlanovi Crkve, a mislim da onaj koji ne shvaƦa (bar donekle) sakrament koji prima, teÅ”ko može izvrÅ”avati ove epitete koji mu se pridaju... Wink

sneni napisa:
...uvesti strogi katekumenat za roditelje prije krŔtenja djeteta.

ovo bi stvarno trebalo! baÅ” je danas na misi bilo i jedno krÅ”tenje, a ni roditelji ni kumovi nisu pojma imali kam su doÅ”li, po kaj i kak bi se uopƦe trebali ponaÅ”ati! župnik im je cca 5 puta morao reƦi da ga sluÅ”aju Å”to govori i rade ono Å”to im se kaže... takva krÅ”tenja mi uvijek otužno izgledaju (zbog ponaÅ”anja roditelja)... eh...

Zadnja promjena: .bubamara.; ned 03 lip 2007, 19:42; ukupno mijenjano 1 put.

... s Tobom želim poƦ ... srce
... i ostati s Tobom zauvijek... in love

zaljubljeni
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: ned 03 lip 2007, 18:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
a pritom je vjeronauk u Ŕkoli premalo (po mom miŔljenju i jako loŔe osmiŔljen programski) da bi se djete zadržalo uz vjeru

istina..ja sam u 2 razredu gimnzije, i tek mi je sad na vjeronauku lepo i zanimljivo i tek mi se sad program sviĆ°a i daje mi odgovre na pitanja..iduƦe godine viÅ”e neƦe..nažalost

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
banana

PostanoPostano: ned 17 lip 2007, 7:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ove godine mi je seka bila jedan od krizmanika. Tjedan prije krizme morali su svakodnevno dolaziti na mise, a poslije ostajati na probi..
Prije svega su imali neki roditeljski sastanak na kojeg je zapalo mene da odem. I kada sam sluÅ”ala one roditelje, njihove uzdisaje nakon sveƦenikova poziva da se svi sa svojom djecom ispovijede,njegove zapovijedi da njihova djeca taj tjedan dolaze na mise, glupe komentare nako Å”to ih je sveƦenik upozorio na primjereno odjevanje, nisam se iznenadila ponaÅ”anju tih krizmanika na misi.
Na misama i probama je bilo nadvikivanja, ono - tko Ʀe se glasnije izderati - amen, ili pak sluÅ”alica u uÅ”ima, priĆØanja...
Sama krizma je lijepo proÅ”la, sveĆØano kako to i inaĆØe biva.
Ali eto, nedjela poslije - bez komentara.. Rolling Eyes

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Joxer

PostanoPostano: pon 21 sij 2008, 11:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

banana napisa:
Tjedan prije krizme morali su svakodnevno dolaziti na mise, a poslije ostajati na probi..

"Ostajati na PROBI"... Pa da, ipak je krizma za njih ceremonija, spektakl. Svi lijepo nabace fina odjelca, haljinice, Å”minkicu, pa crveni tepih, bljeskanje fotiƦa sa svih strana, milina, Hollywood, ipak je to jednom u životu Rolling Eyes Zato i itekako treba proba, da se uvježba korak, smjeÅ”kanje i mahanje publici itd. Confused

banana napisa:
Sama krizma je lijepo proÅ”la, sveĆØano kako to i inaĆØe biva.
Ali eto, nedjela poslije - bez komentara.. Rolling Eyes

Za nedjelju poslije nije bilo probe ciferslus

Al nisu djeca kriva Å”to je to tako. Roditelji su ti koji su u to stanje doveli... Jer misle da Ʀe njihovu djecu tv odgajati, ili joÅ” bolje, da Ʀe se sami od sebe odgojiti. Zato je tako teÅ”ko vjerouĆØiteljima, katehetama, sveƦenicima... Jer su dobili "poluhladno željezo" koje je teÅ”ko prekovat i ispravit krive "udarce" roditelja zadane dok je željezo joÅ” bilo vruƦe... A Bože pomozi molitva

Å to je izgubljeni dan? Dan kad se nisi nasmijao. (Phil Bosmans)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
M-o-S

PostanoPostano: pon 21 sij 2008, 12:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Joxer napisa:
Al nisu djeca kriva Å”to je to tako. Roditelji su ti koji su u to stanje doveli... Jer misle da Ʀe njihovu djecu tv odgajati, ili joÅ” bolje, da Ʀe se sami od sebe odgojiti. Zato je tako teÅ”ko vjerouĆØiteljima, katehetama, sveƦenicima... Jer su dobili "poluhladno željezo" koje je teÅ”ko prekovat i ispravit krive "udarce" roditelja zadane dok je željezo joÅ” bilo vruƦe... A Bože pomozi molitva

Slažem se...
samo bih joŔ dodao da im nisu bili primjer. mislim da je to najvažnije Wink
ostalo bi doŔlo samo od sebe

Htio je ostaviti trag svoj u tebi !!!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Ficko

PostanoPostano: pon 21 sij 2008, 12:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Po mom miŔljenju priprema za Krizmu bi trebala trajati 2 ili 3 godine, pa bi se u tome vremenu otkrilo tko je zaista ozbiljan po pitanju primanja najljepŔeg dara naŔega zemaljskog života, a to je Duh Sveti!!! andjelcic

Sve je ispraznost, samo ispraznost, živite u dobroti i jednostavnosti, budite dobri ako možete,jer sve drugo je ispraznost!
tanja

PostanoPostano: pon 21 sij 2008, 13:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Å”to se tiĆØe moje krizme,iskreno,ja nisam tada u potpunosti razumjela taj sakramenat Embarassed .Å to je krizma ,osjetila sam tek kasnije,ali drago mi je da sam ipak osjetila veseo .Duh Sveti mi je sada puno bliže nego onda.Znam da je On uvijek bio i je blizu mene,ali tada to nisam mogla prepoznati tuzan place .

...Brate moj, Krist i tebe zove, doĆ°i slijedi me...
Antonija

PostanoPostano: pet 20 lip 2008, 10:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ZavrÅ”avam 8. razred i pripremam se za krizmu koja Ʀe biti ove nedjelje. Na župnom vjerobauku svi sluÅ”aju župnika(iako je puno negativnih komentara) jer je župnik, kao Å”to kažu moji suuĆØenici iz razreda, "strog". Opet na vjeronauku u Å”koli je joÅ” gore. Nitko ne sluÅ”a vjerouĆØitelja. Neki mu se ĆØak i rugaju... Rolling Eyes Ja nemam niÅ”ta protiv svog vjerouĆØitelja. Jako je pametan i puno zna. ƈesto puta sam bila jaaako znatiželjna Å”to se tiĆØe vjere, a on mi je sve ljubazno i strpljivo objaÅ”njavao.
Sad na molitvenim zajednicama žene mole za nas krizmanike. Ja jedva ĆØekam da primim Duha Svetoga. Vidim da su moji suuĆØenici, koji Ʀe isto iƦi na krizmu ove nedjelje, priliĆØno nezreli. Stalno gunĆ°aju: "kaj sad opet hoƦu od nas? Pa to je previÅ”e!!! Jedva ĆØekam da to obavim!" Nekima je to "obavljanje". ƈega? Samo da se tamo pojave s kumovima, svi dotjerani i da dobe skupe poklone???? Naravno ima i iznimki. nekoliko cura i deĆØki kojima su i roditelji vjernici.
Moja braƦa, sestra i ja smo odgajani u vjeri. Idem na vjeronauk,ali zato jer to ja ŽELIM, a ne zato jer me netko prisiljava na to. Moj stariji brat je animator, pa me je poveo na biskupijski križni put i SHKM. Uz župni vjeronak idem na zbor mladih naÅ”e župe "Trinitas" i susrete mladih koje naÅ”a župa ima svake subote. To me ispunjava i "punim baterije" za dalje...
Ljuti me Å”to mnogi mladi ljudi koji Ʀe primiti Duha Svetoga krizmu shvaƦaju kao neku ceremoniju. Oni to "obavljaju". I Å”to nakon krizme se viÅ”e ne pojavljuju ni u crkvi, ni na susretima mladih koje imamo. Neznam, valjda su tako odgojeni. Nadam se da neƦe skrenuti na krivi put.
Zahvaljujem svima koji mole za nas krizmanike.

Sva moja nada si Ti...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailYIM [Vrh]
Mara

PostanoPostano: pet 20 lip 2008, 11:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Antonija, evo ti si osvježenje za nas vjerouĆØitelje i poticaj za rad. Hvala ti na tome.

Brat Luka

PostanoPostano: ned 22 lip 2008, 15:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Danas sam u emisiji "Mir i dobro" pogledao reportažu o novom direktoriju za sakramente koje je izdala HBK. Sveta Potvrda je takoĆ°er spomenuta. Moje miÅ”ljenje je da danaÅ”nji krizmanici olako shvaƦaju Potvrdu, koja se danas jako materijalizirala. Za neke se joÅ” uvijek ne zna da li sa istinom u srcu izgovaraju "Vjerujem!". Iz mog osobnog iskustva kao prijaÅ”njeg krizmanika, mogu reƦi kako se na osjeĆØkom Jugu II. potvrda vrijeĆ°ala, ismijavala, pravile su se neugodne atmosfere s biskupom, koji uvijek rado doĆ°e u naÅ”u župu. Najgore Å”to su ikada uĆØinili jest kada su biskupu podmetnuli nogu, te je on jadan pao sa oltara. Katastrofa. Za vrijeme drugog incidenta, kada je uĆØenik bacio opuÅ”ak u crkvu, naÅ” ga je sveƦenik uhvatio za ovratnik i istjerao iz okruga crkve.

Hvaljen budi, Gospodine moj,
po onima koji praŔtaju iz ljubavi Tvoje
i podnose rado bijede života.
Blaženi koji sve podnose s mirom,
jer ƦeÅ” ih vjeĆØnom okruniti krunom.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Bubica

PostanoPostano: ned 22 lip 2008, 17:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ajme, neke stvari su zaista nerazumljive i neprihvatljive...
cesto u zadnje vrijeme na krizmama bilo moje brace i sestara, bratica, rodbine, prijatelja... dozivim nekak neugodnost. Neki cudan osjecaj, al kao da me obuzme neka ljutnja, bijes, ono, kao Isus u hramu prema trgovcima...
Ni u kojoj drugoj prilici se u crkvi tako ne mogu osjecati...
I onda, poslije razmisljam...koja bi to silina trebala biti na svakoj krizmi...brda bi se trebala premjestati silom Duha Presvetoga, bez imalo pretjerivanja...nerijetko se dogadja podjela sakramenta za vise od 100tinjak krizmanika, pa to bi trebale biti oluje darova!!!
A, cesto sve prodje nekako totalno obezduhovljeno...i to me tako zalosti...

Nisam vjeroucitelj, ali se osjecam pomalo odgovorno za takvu situaciju...nemam pojma kako doprijeti do tih "mudrih" glavica!
al cinjenica je da niti ja nisam bila bas spremna primiti tada na se odgovornost zrelog Isusova ucenika. Pripreme za krizmu u zupi bile su toliko "mlake", da jednostavno ne bih uopce imala priliku osjetiti sto to zaista znaci za mene osobno, da nije bilo roditelja koji su me usmjeravali...hvala im na tome!

Cini mi se da se naglasak u pripremi stavlja na onu "teoriju", nekakvo znanje iz predmeta vjeronauk, verglanje molitava, sakramenata, glavnih grijeha, zapovijedi...a vjera se na to ne moze svesti! A sve im to klincima dodatno predstavlja opterecenje i pobudjuje strah (hoce li poloziti ispit kako bi se mogli krizmati?!), puno premalo se radi na tome da se djeci zaista priblizi osoba Krista! naravno da treba poznavati svoju vjeru, ali mislim da je puno vaznije u toj pripremi omoguciti potencijalnim "krizmanicima" osobni susret s Kristom!

"Neka te blagoslovi Gospodin i neka te ĆØuva!
Neka te Gospodin licem svojim obasja, milostiv neka ti bude! Neka pogled svoj Gospodin svrati na te i mir ti donese!" (Br 6, 24-26)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.