HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 17 stu 2019, 6:12. Pogledaj neodgovorene postove
Neokatekumeni
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
neos

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 18:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ekskluzivizam..dostojini..da li vi uopƦe znate Å”to piÅ”ete? tko je dostojan zvati se katolikom ili krÅ”ĆØaninom, koja je ekskluziva biti neokatekumen, o ĆØemu vi to?
nitko nije dostojan zvati se krÅ”ĆØaninom i nitko nije ekskluziva u crkvi, u crkvi smo svi greÅ”nici, ali to ne znaƦi da sada treba tugovati ili neznam Å”ta, jer otkupljeni smo jaganjĆØevom krvlju, tko smo mi da djelimo ljude unutar crkve, zar je crkva "naÅ”a", proĆØitajte DOBRO život sv.pavla, sv.petra, sv.franje i drugih svetaca i muĆØenika, pa mi recite gdje spominju "druge krÅ”ĆØane" dostojnima ili ne, ekskluzivcima i sl.
i joÅ” samo to: u neokatekumenskim zajednicama vrlo bitna je posluÅ”nost župniku, biskupu, nadbiskupu, kardinalu i samom papi, nas ne prate samo oni župnici koji su ZA neose nego i oni koji su protiv, tako da biskupi nas pozaju i da se ne držimo odredaba iz vatikana veƦ odavno bi zatvorili neokatekumenski put.
da li sjediti ili ne za vrijeme priĆØesti, kleĆØati ili ne, obje prilike priĆØesti ili ne, uzmite RIMSKI MISAL po kojem svi sveƦenici drže mise i dobro ga proĆØitajte i prouĆØite i vidjet ĆØete da ne radimo niÅ”ta izvan toga, samo Å”to se danas radi praktiƦnosti misa drži na možda "kraƦi" naƦin, ali stvar je ista.
Mir s vama! Very Happy

Zadnja promjena: neos; pon 10 ruj 2007, 18:51; ukupno mijenjano 1 put.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 18:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hej, filozofiraÅ”! A Å”to je drugo nego ekskluziva imanje "vlastitih" misa ili konvencija (kakva ĆØudna rijeĆØ) u hotelu u vrijeme Uskrsa. Ima i onih (popriliĆØno) koji ne dolaze uopƦe na nedjeljnu misu, nego samo subotom na tu posebnu, odvojenu od ostalih.
Apropos apostola, o znali su oni i te kako prigovoriti - sjeti se samo Pavla koji oŔtro govori onima koji na agapama se dijele pa jedi svoje obilato, siromasima ostavljaju njihovo jadno.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
neos

PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 18:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

konvivencija (suživot) a ne konvencija. ja nemam svoju misu, ĆØak niti posebnu, a to Å”to je subotom naveƦer ti kao teolog bi trebala znati zaÅ”to. i za uskrs niti jedna zajednica ne može imati konvivenciju osim ako im to ne dopusti župnik, a o tome bi znao i biskup.
sv.Franjo legenda

Spol: muško
PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 19:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Znao sam za dosta nekih drukĆØijih ponaÅ”anja...
Ali za neke stvari nisam ni znao... npr sjedenje za vrijeme priĆØesti....
ima jedna francuska poslovica:
"Ŕto se stvari viŔe mjenjaju sve viŔe ostaju iste"
ne kužim zaÅ”to toliko nekih mjenjanja... to nema nikakvu svrhu veƦ samo unosi pomutnju pardon

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
Mara

PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 19:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

neos napisa:
konvivencija (suživot) a ne konvencija. ja nemam svoju misu, ĆØak niti posebnu, a to Å”to je subotom naveƦer ti kao teolog bi trebala znati zaÅ”to. i za uskrs niti jedna zajednica ne može imati konvivenciju osim ako im to ne dopusti župnik, a o tome bi znao i biskup.

Hm, znam neke koji su u subotu naveĆØer bili udaljeni s vratiju crkve jer su neokatekumeni imali misu. A i znam neke koji su tu konvivenciju (ma da mi je znati Å”to bi to trebalo biti) imali u hotelu. Kakve tu veze ima župnik i to koji?

neos

PostanoPostano: uto 11 ruj 2007, 19:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma gledajte, pisao sam samo zbog toga jer vi kažete svoje i to je to. sada kad sam ja napisao neke stvari odmah se voda zapjeni, tako da ne želim vas viÅ”e uznemiravati i tražim oproÅ”tenje ako sam vas na bilo koji naƦin uvrijedio i uznemirio, jer barem ja mislim da smo u istoj crkvi, zato nema potrebe da se meĆ°usobno nadmudrujemo, ja znam da moj život bi doslovce bio gotov da nisam uÅ”ao u zajednicu, a sada sam u braku, sa petero djece, i u crkvi smo, bolje od toga neznam Å”to bi mi trebalo.
Mir s vama! cvjetic
Mara

PostanoPostano: uto 11 ruj 2007, 19:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

neos napisa:
ma gledajte, pisao sam samo zbog toga jer vi kažete svoje i to je to. sada kad sam ja napisao neke stvari odmah se voda zapjeni, tako da ne želim vas viÅ”e uznemiravati i tražim oproÅ”tenje ako sam vas na bilo koji naƦin uvrijedio i uznemirio, jer barem ja mislim da smo u istoj crkvi, zato nema potrebe da se meĆ°usobno nadmudrujemo, ja znam da moj život bi doslovce bio gotov da nisam uÅ”ao u zajednicu, a sada sam u braku, sa petero djece, i u crkvi smo, bolje od toga neznam Å”to bi mi trebalo.
Mir s vama! cvjetic

A ĆØemu takva reakcija? O neĆØemu raspravljamo, a ti odustajeÅ”. Hvala Bogu da neÅ”to puÅ”e, a ne da budemo ustajala voda. Ja ne negiram da svi ti pokreti mogu imati i negdje i imaju ogromne koristi. No, i te kako treba biti svjestan kamo to može odvesti.

neos

PostanoPostano: sri 12 ruj 2007, 18:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma ja ti ne odustajem, nego tako možemo se natezati u nedogled, a ĆØemu, da bi ja ili ti bili u pravu?! ja ti inaƦe ne sudjelujem u forumima, ali sam mislio da bi u ovom moglo biti mjesta za osobna ili druga iskustva bez obzira gdje se nalazili, jer to bi trebao biti bit ovakvih foruma da se meĆ°usobno oshrabrujemo, ispravljamo, pomažemo, a ne da ako netko spomene neokatekumene ili nekog drugoga, odmah se piÅ”e: ovi su odvojeni, posebni, ludi, ĆØudaci itd. jer mislim da nitko ne može govoriti o nijednom pokretu, udruzi ili putu, ako prije nije barem imao nekoliko godina iskustvo o tom. jer forum koji se bazire na rekla kazala postavlja samo jedno pitanje: ĆØemu sve to? zato mislim da bi svatko trebao razmisliti Å”to Ʀe napisati i o kome, a ne da se kasnije (kao Å”to sam na jednom mjestu u ovom forumu proĆØitao) netko izvlaƦi na naƦin da je to samo tako ĆØuo.
Hrabro! idemo dalje!
bodul

PostanoPostano: sub 15 ruj 2007, 19:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neokatekumeni su sekta unutar katoliĆØke crkve židovsko-arijevsko-protestantskog karaktera. Svima preporuĆØujem knjigu Enrica Zoffolia "OSVRT NA NEOKATEKUMENSKI PUT" u izdanju UPT-a cijena 30kn. a može se nabaviti u svakoj Verbum knjižari osim u onoj u Zadru jer je tamo zabranjena prodavati

A isto ƦeÅ” umriti!
elninjo7

PostanoPostano: ned 16 ruj 2007, 13:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
a može se nabaviti u svakoj Verbum knjižari osim u onoj u Zadru jer je tamo zabranjena prodavati

ZaŔto?

"Ne boj se, Jakove, crviƦu, Izraele, liĆØinko ja sam pomoƦ tvoja-rijeĆØ je Jahvina-
Svetac Izraelov tvoj je otkupitelj"
Iz 41,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
Natty

PostanoPostano: uto 18 ruj 2007, 10:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nama je u župu kao kapelan doÅ”ao neokatekumen. (hehe, ono kao neka rijetka vrsta). Moram priznati da me njegova otvorenost i njegovo služenje mise jednostavno oduÅ”evilo i napunilo. Svaka ĆØast!

P.S. - iako mislim da je to vezano i za samu osobu, ne toliko za put jako sretan

Držim se one iz psalma: Samo prepusti Gospodinu i On Ʀe te voditi pravim putem. Pa bio on i neokatekumenski. Tko zna? jako sretan

Otvorena sam Njemu, a zatvorena ljudskim predrasudama. Wink

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sike

PostanoPostano: čet 20 ruj 2007, 13:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bodul napisa:
Neokatekumeni su sekta unutar katoliĆØke crkve židovsko-arijevsko-protestantskog karaktera. Svima preporuĆØujem knjigu Enrica Zoffolia "OSVRT NA NEOKATEKUMENSKI PUT" u izdanju UPT-a cijena 30kn. a može se nabaviti u svakoj Verbum knjižari osim u onoj u Zadru jer je tamo zabranjena prodavati

A Zoffoli je veƦi od pape,pokojnog i sadaÅ”njeg,koji su svesrdno podržali neokatekumenski put?

I pazimo malo na rjeĆØnik kad neĆØim baratamo,jer sekta i za mene koji nemam veze s neosima,zvuĆØi skroz uvredljivo,a kako neƦe za one koji pripadaju putu koji daje itekako puno sveƦeniĆØkih zvanja

Natty je puno toga o svemu tome u kratkom postu rekla

Ajmo ljudi veƦ jednom poĆØet gledat na silno bogatstvo koje imamo u Crkvi a ne je ruÅ”iti iznutra!

ma,ne trebaju nam ni ekstremni islamisti ni novi Hitler,jer sami je uruŔavamo!
Primjer je i ova tema

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

PostanoPostano: čet 20 ruj 2007, 15:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sike, ne mogu se složiti s tvojim rijeĆØima. Zar treba se svemu diviti i sve prihvaƦati? Ta sve treba provjeravati, a ako se ovdje iznose i negativna iskustva, znaĆØi da ih ima.

bodul

PostanoPostano: pet 21 ruj 2007, 19:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

elninjo7 napisa:
Citat:
a može se nabaviti u svakoj Verbum knjižari osim u onoj u Zadru jer je tamo zabranjena prodavati

ZaŔto?

Zato jer ju je nadbiskup zadarski Ivan PrenĆ°a zabranio jer su ga poĆØeli ucjenjivati neokatekumeni koji imaju visok položaj u državnim institucijama!

A isto ƦeÅ” umriti!
dundo

PostanoPostano: sub 22 ruj 2007, 22:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bodul napisa:
elninjo7 napisa:
Citat:

ZaŔto?

Zato jer ju je nadbiskup zadarski Ivan PrenĆ°a zabranio jer su ga poĆØeli ucjenjivati neokatekumeni koji imaju visok položaj u državnim institucijama!

Svima koji su ĆØitali ili namjeravaju ĆØitati Zoffolia preporuĆØam da proĆØitaju Osvrt na "Osvrt na neokatekumenski put" kojeg možete pronaƦi na adresi
http://www.palotinci.hr/index2.php?subaction=showfull&id=1172076304&archive=&start_from=&ucat=11&

A da i ne spominjem kako je Zoffoli napisao knjigu "Hereze Pavla VI"...

Možda u ovakvim ĆØinjenicama leže razlozi zabrane, a ne u "strahu" nadbiskupa koji se boji ne znam koga...halo?!

Mir i dobro!
krojaĆØica

PostanoPostano: pet 28 ruj 2007, 8:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dragi moji, ĆØini mi se da cijelo ovo lamentiranje baÅ” nema puno smisla buduƦi da se neosima preporuĆØa (ili kako bi oni koji su im manje blagonakloni htjeli ĆØuti - zabranjuje)da o NKP piÅ”u na internetu. S obzirom na to, oni koji se doista toga pridržavaju,tj koji su stvarno unutra i o putu znaju viÅ”e, ovdje nisu istupili.Mjerodavno je jedino miÅ”ljenje eventualnih bivÅ”ih neosa dok su ostalo sve sama nagaĆ°anja.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 28 ruj 2007, 14:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

e, ovo mi je sad u najmanju ruku neobiĆØno! Zar nije papa Ivan Pavao drugi rekao da inrternet otvara vrata novom naĆØinu evanĆ°elizacije...
Sama preporuka ako je istina Å”to je krojaĆØica napisala je vrlo ĆØudna ... LogiĆØan zakljuĆØak ovoga je da se njima preporuĆØa da idu u izolaciju... ako je istina ovo Å”to krojaĆØica napisa....
Onaj tko ima istinu nema se ĆØega bojati jer Isus je istina....

igor

PostanoPostano: pet 28 ruj 2007, 14:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma oni su oduvijek bili u izolaciji, a takvi ce i ostati - barem vecina njih, "oni koji se svega toga doista pridrzavaju".

umjesto da zatvaramo nase zajednice i izoliramo se, moramo se otvoriti prema svijetu, jer je to nase poslanje. a sve ljude koje ja znam da su neokatekumeni su dosta distancirani i ne bas jako druzeljubivi s ostalim smrtnicima...
Sarah

PostanoPostano: ned 30 ruj 2007, 13:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To u vezi interneta ima svoj smisao. TeÅ”ko ga je protumaĆØiti, a da se ne ode previÅ”e u Å”irinu. Ali nikako nije izoliranje. Da se neosi planiraju izolirati ne bi evangelizirali po ulicama.

Neokatekumena ima svakakvih i nije na temelju njih dobro govoriti o karizmi Puta. To bi bilo kao da na temelju ĆØinjenice Å”to ima jako puno loÅ”ih katolika, ukljuĆØujuƦi i loÅ”e sveƦenike, zakljuĆØili da je KatoliĆØka Crkva neÅ”to po sebi loÅ”e. Možda primjer djeluje malo drastiĆØno, ali vjerujem da pogaĆ°a bit.

ƈini mi se da je ova tema pomalo iscrpljena. Mislim da je prejasno da Crkva podržava neokatekumene. Papa ih priznaje. I pretproÅ”li i proÅ”li i sadaÅ”nji. Ne bi li svakom katoliku to trebalo biti sasvim dovoljno?!

Ne znam zaŔto želimo biti "papskiji od pape" kako narod dobro kaže.

Ne shvaƦamo ih? U redu. Ima ih puno loÅ”ih, umiÅ”ljenih ekskluzivista? U redu? Ne sviĆ°a nam se njihov naĆØin? U redu.

Ali nakon svega ostaje ĆØinjenica da ih papa prihvaƦa kao valjani put krÅ”Ć¦anske formacije. I nakon toga bi trebala biti toĆØka.

JoÅ” neÅ”to. Ne zaboravite na plodove Puta: obitelji ostaju skupa bez obzira na ono Å”to prolaze, otvorenost životu, puuuno zvanja. I to je realno. a Krist je jasno rekao: Po plodovima Ʀete ih njihovima prepoznati. Mislim da gore navedeni plodovi mogu biti jedino od Duha Svetoga.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: ned 30 ruj 2007, 14:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se, doista ima pozitivnih plodova i to je dobro... A oni dolaze samo od Boga! U pravu si. Wink

Ovdje ljudi uglavnom sugeriraju na neke stvari koje treba promijeniti i koje nisu u redu. to je relativno nov nazovimo pokret i trebati Ʀe vremena da se neke stvari srede... Nadam se da ƦeÅ” ovo shvatiti u pravom smislu...
Znakovito je da svi ljudi koji su se susreli s njima govore o nekoj izolaciji... to bi ipak trebalo uzeti u obzir i mjenjati, jer mislim da svaki pravi katolik na HBK forumu želi samo da stvari idu na bolje i govori u najboljoj namjeri Wink

Luka7

PostanoPostano: pon 01 lis 2007, 7:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo na wikipediji ima zanimljiv clanak o njima, sa nekim konkretnim podatcima o broju zajednica u pojedinim zemljama. Tako piÅ”e da u hrv ima 250 zajednica. JoÅ” jedan zanimljiv podatak....na susretu sa papom u loretu proÅ”li mjesec 3200 mladih se odluĆØilo na posveƦeni život!
Sarah

PostanoPostano: uto 02 lis 2007, 11:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
neos napisa:

Hm, znam neke koji su u subotu naveĆØer bili udaljeni s vratiju crkve jer su neokatekumeni imali misu. A i znam neke koji su tu konvivenciju (ma da mi je znati Å”to bi to trebalo biti) imali u hotelu. Kakve tu veze ima župnik i to koji?

Samo da pojasnim izraz. Konvivencija je zapravo latinska rijeĆØ potekla od gl convivo-živjeti zajedno. RijeĆØ se ĆØesto upotrebljava kod raznih katoliĆØkih vjerskih zajednica kada se želi oznaĆØiti da (obiĆØno) vikend na koji zajednica ide nije iskljuĆØivo duhovnog karaktera (kao recimo duhovne obnove ili vježbe) veƦ se važnost daje upoznavanju unutar zajednice i druženju. Naravno da su prisutni i duhovni sadržaji.

Neke vjerske zajednice idu u kuƦe duhovnih vježbi ili neÅ”to sliĆØno pa zajdno i kuhaju, a neke idu u hotele, privatne kuƦe. Opcija je milijun, sve ovisi o tome Å”to tko smatra boljim rjeÅ”enjem. Hotel recimo rastereƦuje od kuhanja i pospremanja i sl. stvari pa se ima daleko viÅ”e vremena za druge sadržaje.

Ovo je bilo opƦenito o konvivenciji jer mi se uĆØinilo da ti je rijeĆØ zbog nepoznavanja djelovala zbunjujuƦe.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
bodul

PostanoPostano: ned 07 lis 2007, 19:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Luka7 napisa:
Evo na wikipediji ima zanimljiv clanak o njima, sa nekim konkretnim podatcima o broju zajednica u pojedinim zemljama. Tako piÅ”e da u hrv ima 250 zajednica. JoÅ” jedan zanimljiv podatak....na susretu sa papom u loretu proÅ”li mjesec 3200 mladih se odluĆØilo na posveƦeni život!

uuuuuuuuuuuuu kad bi to tako bilo.... imala bi svaka župa župnika pa i cijela Bukovica

A isto ƦeÅ” umriti!
Luka7

PostanoPostano: čet 11 lis 2007, 17:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bodule, krivo si shvatio. Ako uzmeÅ” u obzir da u svijetu ima oko 450 000 katoliĆØkih sveƦenika (slobodno me ispravite jer nisam 100% siguran u ovu brojku), onda ovih 3200 i ne igra neku ulogu na globalnoj razini, ali mislim da ipak neÅ”to govori o neosima i njihovom pokretu, jer tih 3200 se taj teren za to odluĆØilo.
lujo2

PostanoPostano: pon 15 lis 2007, 6:43
PostNaslov : Ćˆlanci i rasprave na temu nekatekumenskog puta
Citiraj i odgovori

ProÅ”le godine objavljena prva knjiga na hrvatskom jeziku koja kritiĆØki pristupa Neokatekumenskom putu: Enrico Zoffoli Ā«Osvrt na Neokatekumenski put. Izbor iz djelaĀ» UPT Ɛakovo 2006.

Knjiga je podijeljena u dva dijela. U prvom dijelu knjige autor radi usporedbu uĆØenja pape i osnivaĆØa Neokatekumesnkog puta Kika. Autor istiĆØe neslaganja Kikove teologije s crkvenim uĆØiteljstvom. A u drugom dijelu donosi dokumente, pisma i svjedoĆØanstva ljudi koji su imali traumatiĆØna iskustva s Putom.

http://www.palotinci.hr/zp_neokatekumeni.php
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.