HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 11:57. Pogledaj neodgovorene postove
Neokatekumeni
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
nata

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 21 vel 2005, 19:21
PostNaslov : Neokatekumeni
Citiraj i odgovori

Što mislite i kakva su vaša iskustva s neokatekumenskim pokretom/putem u župama?

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Coje

Spol: muško
PostanoPostano: pon 21 vel 2005, 21:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Draga Nato! Pokrenula si vrlo bolnu temu. Ipak, zahvaljujem ti - iako neću osobno aktivno u njoj sudjelovati (osim iznimno Laughing ) - jer me zanima kako se osjećaju oni koji u svojim župama imaju neokatekumenske zajednice.

Znam da ih po Zadru ima jako puno. U moje vrijeme ih skoro i nije bilo - ali danas ih ima kao gljiva poslije kiše. Možda i više nego u Splitu - ako uzmemo postotak u obzir.
Ti si sa župe Bokanjac - SZ predgrađe Zadra. Ima li ih kod tebe? Što se tebi čini? jako sretan

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: uto 22 vel 2005, 15:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jel može odgovor za nas (il sam to samo ja?) neupućene u temu: što su to uopće neokatekumeni? Često čujem da ih ljudi spominju, al nisam dosad čuo uopće kaj oni rade. Jel može objašnjenje, ne treba dugačko...

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
frajer
isključen

Spol: neodređen
PostanoPostano: uto 22 vel 2005, 18:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čovjek kaže da je to bolna tema i onda odšuti ko riba. Zbilja frajerski. Ili možda misliš da je pošteno trošiti vrijeme dobronamjernih ljudi koji bi htjeli čuti neko iskustvo ili provjerenu činjenicu koja nešto govori, a ne čak i neporovjereni STATISTIČKI PODATAK.

Mislim Coje dragi, daj konkretno prozbori, a ne ko baba, puno riječi, a malo toga rečeno.

I sad će mi netko reći da sam grub?!
A to što sam iskren nitko neće primijetiti. Mad
nata

PostanoPostano: uto 22 vel 2005, 20:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, u Zadru već godinama se osnivaju nove neokatekumenske zajednice (mislim već oko 8 godina) u nekoliko župa. Nova zajednica se formira nakon 2 mjeseca slušanja kateheza koje se održavaju jednom godišnje. Koliko znam odobrene su od strane pape (da nisu ne bi se održavale u župama).
Čini mi se da ima priličan broj protivnika među tradicionalnim vjernicima; možda griješim, ali mislim da su to oni koji su navikli da je slavljenje i slušanje božje riječi namjenjeno isključivo za nedjeljnu ili neku drugu misu. Ponavljam, možda griješim, te takvi možda imaju i bolje argumente.

Razlika je u tome što se grupa redovno sastaje, čita božju riječ i razgovara o njoj. Mislim da su ljudi na misama uglavnom pasivni slušači (ja prva) dok se ovdje aktivno uključuješ i povlačiš nekakve paralele u vlastitom životu. Razgovor te tjera da promišljaš malo više o tome gdje se nalaziš.
Prijašnjih godina kateheze su u našoj župi bile puno posjećenije. Jedne godine slušalo je oko 80 ljudi, da bi s vremenom ta grupa ostala na 15-ak stalnih članova zajednice.
Mislim da je ljudima problem preuzeti nekakve obveze koje se tu nameću.

Kako bilo, zanima me vaše mišljenje, argumenti za i protiv.

Coje

PostanoPostano: uto 22 vel 2005, 23:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Frajer - ako te nitko ne pohvali ja hoću! Dobro si primjetio moje zaobilaženje davanja vlastitog mišljenja o neokatekumenima općenito! Imam za to dobrih razloga i radije ostajem kod toga da ne izražavam svoja stajališta - barem ona negativna zbog kojeg je to za mene "bolna tema".
Reći ću vam da su mi fascinantni jer se jako oslanjaju na Sv. Pismo i daju mu pravu vrijednost u svome životu; te su općenito otvoreni životu i javnijem prakticiranju vjere (svjedočenju),... Dakle, iznio sam ono pozitivno što mislim o njima - a tog pozitivnog ima još mnogo. O negativnom ću šutiti.

Mene jako zanima - kao i Natu - kako ih doživljavate vi koji ih imate u svojim župama???
Osobno, nisam živio u župi u kojoj su neosi postojali, niti u župi u kojoj trenutno živim ima neosa. Stoga moram reći da nemam iskustva o kojem je Nata otvorila temu. Ostavljam si pravo da budem jako znatiželjan glede vaših mišljenja... Laughing jako sretan

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: pet 25 vel 2005, 20:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje ne svidja mi se tvoj odgovor. Prvo mnogi malo znaju o neokatekumenima, drugo ako si vec nesto poceo, reci do kraja. Sad cu ja stat kao ti i necu reci nesto negativno o takvom nacinu govora.

Opcenito moje je misljenje da ako je Papa priznao ih kao i mnoge laicke zajednice imaju moju punu podrsku. Mislim da je jako pozitivno da se laici dublje posvecuju vjeri. Neki govore da je to neki oblik sektastva sto je teska nebuloza, jel ako je nesto sluzbeno priznato od samog vrha KC onda to nesto i vrijedi a mnogi koji su mlaki, mlitavi, lijeni i jalni nalaze mane u takvim i slicnim skupinama kako bi sebe i svoju vjersku anemicnost opravdali. Ja nisam clan niti jedne ali nepada mi na pamet traziti mane ljudima koji vjeri daju nesto vise.

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
Coje

PostanoPostano: pet 25 vel 2005, 23:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bravo Merkat! Slobodno reci sve što misliš. Pogriješio sam što sam išta napisao - to imaš pravo. Tema me zanima - ali mogao sam pristojno čitati - kao što to mnogi i čine. Skrušeno priznajem svoju big mistake (ogromnu pogrešku) i molim vas za oprost.

Zanimljiv mi je tvoj način razmišljanja, Merkat. Kad bi bar sve bilo tako jednostavno - pa da se sve te novosti prihvaćaju bez imalo kočnica i problema,...

glede duhovne animičnosti - slažem se s tobom. Ali, ne treba podcijeniti ni sebe,... jako sretan

merkat

PostanoPostano: pet 25 vel 2005, 23:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Confused Ironija ? Ponudi materijala da bude ta ironija opravdana, ovako je prica nedorecena. Jasno je da sve novo nemora biti ok, no ako je Vatikan priznao tu zajednicu meni je to i vise nego dovoljno. Ne bi se stavljao iznad toga jel vjerujem da crkvu vodi Duh Sveti kako si i sam rekao. Ako se stavim iznad boljim se da cu postati izgubljena ovca ili kao odmetnuti andjeo.Sumnje ? Ima onih koji se hrane time, ti svakako to nisi.

nata

PostanoPostano: sub 26 vel 2005, 22:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne se gristi.
do boga je jedan put (isus krist) ali različito po njemu hodimo. moj put ne mora biti jednak tvome, i obrnuto.
tako i neokatekumenski put - ne mora svakome odgovarati, zašto i bi?
bitno da znaš koji je cilj.

klara

PostanoPostano: sub 26 vel 2005, 22:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nato, a jel možeš ti malo pobliže objasnit što je ustvari neokatekumenski put i tko su neokatekumeni (ja sam od onih koji u tom području nisu baš "doma")... Mislim, ono općenito objašnjenje da se sastaju na molitvu i razmatranje Božje riječi - pa to se radi i u okviru molitvenih zajednica koje nisu neokatekumenske. Daklem - što je to po čemu su neokatekumeni "drugačiji" od nas "običnih" katolika?

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
merkat

PostanoPostano: sub 26 vel 2005, 22:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nata napisa:
ne se gristi.
do boga je jedan put (isus krist) ali različito po njemu hodimo. moj put ne mora biti jednak tvome, i obrnuto.
tako i neokatekumenski put - ne mora svakome odgovarati, zašto i bi?
bitno da znaš koji je cilj.

Ma ko se grize, meni je Coje bas ok.
Naravno da imam mnogo puteva, i svaki koji vodi k Kristu postujem !

nata

PostanoPostano: sub 26 vel 2005, 22:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa, klara, ne znam baš. to je nešto o čemu i ja razmišljam, zato me i zanimaju mišljenja. mislim da se i ne razlikuje puno od drugih zajednica, samo se zove drukčije. Rolling Eyes

Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: ned 27 vel 2005, 9:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mi još uvijek nismo dobili pošten odgovor...

Di je fra Josip?

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: ned 27 vel 2005, 12:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I dok čekamo fra Josipa, evo što uspjeh pronaći o neokatekumenima:

Neokatekumeni

"Priznajem Neokatekumenski put kao itinerarij katoličke formacije, valjane za društvo i za današnja vremena. Stoga žarko želim da braća u episkopatu vrednuju i pomažu - zajedno sa svojim prezbiterima - ovo djelo nove evangelizacije, kako bi se ono ostvarilo prema smjernicama predloženim od njegovih inicijatora, u duhu služenja mjesnom ordinariju i zajedništva s njime te u kontekstu jedinstva mjesne Crkve sa sveopćom Crkvom", napisao je 30. kolovoza 1990. u svome pismu "Ogniqualvolta" papa Ivan Pavao II. To znači da je Neokatekumenski put prihvaćen kao djelo nove evangelizacije, kojemu se, kao i ostalima, na srce i dušu stavlja da djeluje, prema svojoj karizmi, u zajedništvu s mjesnom Crkvom područja na kojemu se nalazi.
U službenome priopćenju ili pismu Papinskoga vijeća za laike, koje je 26. lipnja o tom događaju objavio Tiskovni ured Svete Stolice, pisalo je da je riječ o "događaju od znatne crkvene važnosti, jer se Neokatekumenski put, koji se pojavio u Španjolskoj 1964., sad već proširio u više od sto zemalja svijeta, od kojih su neke na misijskim područjima. Na tragu obnove, potaknute II. vatikanskim koncilom, Put se stavlja u službu dijecezanskim biskupima i župnicima kao način ponovnoga otkrivanja sakramenta krštenja i trajnoga odgoja u vjeri, koji se predlaže vjernicima koji žele u svojem životu oživjeti bogatstvo kršćanske inicijacije, prolazeći taj itinerarij kateheze i obraćenja. Neokatekumenski put je, osim toga, sredstvo kršćanske inicijacije odraslih koji se pripremaju primiti krštenje. No, uz Neokatekumenski put vežu se i neki problemi. Tako je papa Ivan Pavao II. u svom pismu kardinalu Staffordu od 5. travnja istaknuo da unatoč "dragocjenim plodovima" koji su vidljivi iz tridesetogodišnjega postojanja i djelovanja Neokatekumenskoga puta, samo postojanje toga novoga crkvenog pokreta ovisi o "nekim neizbježnim ispunjavanjima"("L'Osservatore romano" u dvobroju od 17.-18. travnja).
Papa zahtjeva duboko razlučivanje volje Božje i mora ga pratiti stalna molitva, kako bi se srca poslušno otvorila glasu Duha u crkvenom zajedništvu. Vrhunac toga procesa je službeni čin priznanja i potvrde statuta kao jasnoga i sigurnoga životnog pravila, trenutak kojega crkvene stvarnosti kojih se on tiče uvijek žive velikom radošću i živom zahvalnošću prema Bogu i prema Crkvi." U vatikanskom priopćenju od petka 28. lipnja 2003. ističe se da Neokatekumenski put "nije odobren kao udruženje ili pokret ili redovnička kongregacija, već kao itinerarij kršćanske formacije u ponovnom otkrivanju našega krštenja, poštujući i utvrđujući namjeru onih koji su ga započeli." Do toga rješenja trebalo je proći dugo vrijeme, nastavlja se nadalje u priopćenju, jer crkveno pravo poznaje jedino pravnu formu udruženja ili utemeljenja reda. Statut je podijeljen u 35 članka. U prvome članku opisuje se narav i duhovna dobra koja čine Put. U drugome članku iznosi se način provođenja: "pod upravom biskupa" i "u skladu sa smjernicama predloženima od njegovih začetnika. Subjekt koji promiče kršćansku inicijaciju - pojašnjava tekst - redovito je biskup. Djelujući tako - u uskoj suradnji sa župnikom i biskupom u njihovome redovitom pastoralnom radu - mogli bi se izbjeći i ovakvi nesporazumi i predrasude da je Neokatekumenski put "paralelna struktura" ili pak "sekta" u Katoličkoj Crkvi, s kojima ste se i Vi suočili. Tomu biste mogli i Vi pridonijeti ako bi i Vaša rodbina i prijatelji uočili da je Vaša vjera u neokatekumenskoj zajednici ojačala i kada biste im pomogli - svojim životom i svjedočenjem, odlaskom na župna okupljanja, župne molitve i misu zajedno s njima - nadići njihovu predrasudu da neokatekumeni pripadaju nekoj "izdvojenoj skupini" u samoj župi. Ako biste sudjelovali samo na okupljanjima vezanima isključivo uz članove Neokatekumenskoga puta, teško biste svojoj vjerničkoj okolini mogli prenijeti tu novu snagu svoje vjere, a uvjereni smo da uopće ne biste mogli pobiti niti njihove predrasude."

Ak je kome kaj sad jasnije... Confused

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Gost

PostanoPostano: ned 27 vel 2005, 13:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ako ovo nije detaljno, ne znam što je... ne moram ništa objašnjavati

Služba Riječi neokatekumenskih zajednica, kao i Euharistija svake subote navečer, jest nešto što treba vidjeti i doživjeti. Prolazak Krista živoga.

Nato, nitko ti ne može dočarati ono što sama trebaš iskusiti. Nije svim ljudima isto iskustvo jednako doživljeno.
Temeljne činjenice o neokatekumenskom putu rekla ti je klara, sve ostalo trebalo bi doživjeti i vidjeti isključivo svojim srcem.

Voljela bih jako kada bi se coje izjasnio. Neće nikom kruna s glave pasti jel... Mr. Green

Svakako bih još istaknula prekrasnu glazbu i pjesme na slavljima neokatekumena.
[Vrh]
Zlatousta

PostanoPostano: ned 27 vel 2005, 13:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ej to sam ja gore . Zaboravih se logirati, sorry Embarassed

Put do raja, o zar je uzvodno do kraja?
nata

PostanoPostano: ned 13 ožu 2005, 18:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo i mene, vratila se sa ulazne konvivencije za novu neokatekumensku zajednicu.
Što reći a da ne idem u detalje? Tri dana kateheza, molitve i zajedništva, euharistija te pričest 'pod obje prilike' (kruh i vino).

'Put' je nešto čije će plodove vrijeme donijeti, ali ono što se kod mene
promijenilo ovih dana je odnos prema euharistiji koju sam do sada smatrala formalnošću, kao i samu misu.
Također, osjetila sam možda prvi put onu 'kad se dvojica nađu u moje ime...' jer je zaista Isus bio ovdje prisutan. Ne kažem da na drugim mjestima nije, već da je ovo za mene bio jedan impuls, poticaj za ustrajnost na Kristovom putu zajedno sa braćom u zajednici.

logica

PostanoPostano: ned 13 ožu 2005, 19:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I ja sam nekad bila na katehezama i isla sam na konvivenciju. Naime, na konvivenciji se osniva zajednica, tj. izjasnjavas se sto ti se svidjelo i da li zelis nastaviti u tom smjeru. Ja nisam nasla ono sto sam trazila i znam da su me ljudi cudno gledali i mislili su da sam sad nigdje...

Medju svim tim ljudima su bili i moji prijatelji. Oni su odlucili ostati. Nakon nekog vremena ljudi su vidjeli da to zahtjeva puno vremena. Neki su odustali. Jednom u tjednu imas Sluzbu rijeci, a subotom navecer euharistiju. A citanja i uvode u citanja sprema grupa iz zajednice i svi trebaju doci na red.

Moze to sve biti dobro. Kod mene u obitelji se vise pocela citati Biblija. Medjutim, kako to sve zahtjeva vrijeme, clanovi zajednice se dosta posvete zajednici, a za zupu onda nemaju vremena. Tako se desilo to da ti moji prijatelji vise nisu dolazili na nedjeljnu misu za mlade. I tako ih vise nisam sretala u crkvi. Cast izuzetcima!

Ti me rukom svojom nosiš, o Bože moj.
Gledam, ime moje piše na dlanu tvom.
nata

PostanoPostano: ned 13 ožu 2005, 19:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mislim da su subotom navečer ista čitanja kao u nedjelju ujutro. možda zato tvoji prijatelji nisu dolazili i nedjeljom.

zole

PostanoPostano: ned 13 ožu 2005, 20:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

uh, al ako neko zamjeni misu nedjeljom, za nesto drugo (pa makar i dnevnu misu), onda se pitam koliko je to zapravo katolicki!!!

E samo bi se malo vratio na onu 'raspravicu' o papi i neokatekumenima... dakle, ako je papa nesto potvrdio, i za mene je potvrdjeno!!! Bez daljne diskusije!! No, znamo li da se zajednica potvrdjena od pape (a on ju potvrdjuje po njihovom statutu/pravilniku i sl); znamo li da se pridrzavaju toga?? npr. ne vjerujem da ako negdje pise da se nedjeljna misa moze zamjeniti dnevnom, ne vjerujem da bi to papa potvrdio! eto, to je samo primjer...

O neokatekumenima ne znam puno, znam samo ono sto mi je jedan svecenik (zupnik) pricao sto je bilo kad su dosli kod njega u zupu... prvo je bio neki zajednicki susret (pa onda jos nesto cega se ne sjecam), no u jednom trenutku (ne znam nakon koliko dana) je bio jedan susret zatvoren samo za buduce clanove, a na tom susretu nije smio biti ni zupnik!!! E to je meni totalno lose! Zupnik (kroz hijerarhiju) predstavlja pastira tj na samom koncu predstavnika Kristovog u svojoj zupi! Ako pastir ne smije znati sto ovce 'pricaju'... zele li onda te ovce imati tog pastira? ili nekog drugog? a ako imaju dva pastira, kojeg ce slusati?

mislim da je ovaj problem sa pastirima utjecao na to da se uz neokatekumene veze pojam sekte...

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
nata

PostanoPostano: ned 13 ožu 2005, 21:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zole, to je bila neka zabuna. Župnik je uvijek prisutan i ne samo prisutan, nego i sudjeluje! Na zadnjoj katehezi (prije konvivencije) dolazi i nadbiskup (ili netko drugi ako je on zauzet), a kasnije, na susretima također je župnik prisutan.

A ljudi su skloni svašta izmisliti. Tako je nekima čudno što se kršćani u zajednici zovu braćom (???).

A ovo što se tiče subote, mislim da ima veze sa židovskom pashom i kršćanskom pracrkvom, ali nisam nažalost zapamtila detalje, zato pozivam Siketa (iako bi mi u Dalmaciji rekli Siku) ili naravno nekog drugog koji zna da objasni, a ako ne, ja ću već saznati što je to sa subotom.
A na kraju, nitko ne kaže da ne možeš doći i na nedjeljnu misu. Stvar je u tome da se subotom sastaju na zajedničkoj euharistiji sve zajednice iz župe.

merkat

PostanoPostano: ned 13 ožu 2005, 22:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svim laickim zajednicama priznatim od Vatikana je svecenstvo na vrhu i to tako funkcionira.
A sad ima svakojakih pricica, uglavnom zlonamjernih, eto na iskonu pricaju vrlo lose o Majki terezi, u Jutranjem poznati katolikofob Jurica Pavicic ismijava srkvu nazivajuci ju kicerajem i licemjernom ustanovom koja prodaje vjeru parafrazirajuci pjesmu sa dore o Nazateru, Pasiju, prodavanje katolickih suvenira....
u vecernjem pljuju po teenstaru i velicaju memoaids govoreci kako bi memoaids trebali uvesti UMJESTO VJERONAUKA JEL OD VJERONAUKA NIKAKVE KORISTI ALI OD SPOLNOGA ODGOJA DA...

netreba na mnoge price nasjedati i podlijegati provokacijama...
i ne vjerujem da neokatekumeni neidu na nedeljnu misu, jel ljudi koji dublje zarone u vjeru nisu toliko mutavi da zaboravljaju na osnovno ...

zole

PostanoPostano: ned 13 ožu 2005, 23:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nisam rekao da ne idu na misu...

samo sam citirao jednog zupnika (nije iz osijeka, cak nije ni iz HR), dakle bio je prvo nekakav susret gdje je bio zupnik i onda opet neki gdje nije smio biti! Eto, tako mi je covjek rekao, to je dozivio, nije lagao! On rekao, ja prenio...

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Zlatousta

PostanoPostano: pon 14 ožu 2005, 7:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Iz prve ruke... Nije istina da župnik ne smije sudjelovati na bilo kojem susretu neokatekumena.
Nije istina da neokatekumeni ne idu na nedjeljne mise.
Nije istina da subotnja Euharistija nije punovrijedna jednako kao i nedjeljna misa.

Put do raja, o zar je uzvodno do kraja?
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.