HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 19 ruj 2017, 20:32. Pogledaj neodgovorene postove
Neokatekumeni
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
El Pepe

Spol: muško
PostanoPostano: ned 09 pro 2007, 20:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Koliko mi je poznato neokatekumenskom putu je zadano što mora promijeniti kao uvjet za priznaje statuta.

Čemu ponavljanje, to nitko nije osporio. No stanje u Crkvi je takvo da se ne smije smetnuti s uma da je to što su neokatekumeni zatražoli odobrenje svog statuta i posebne liturgije plus njima. Ako nešto treba mijenjeti valjda će i promijeniti. Samo što s onim pokretima koji djeluju a niti ne pomišljaju statut dati na provjeru?
Što se tiče knjige stvarno se teško može naći toliko zlobe prema jednom Crkvanom pokretu, i to takvi argumenti da oni nisu dobri jer pjevaju noću Bogu i čitaju Sveto Pismo? Shocked

Tak si ja to mislim
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
DANA

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 18 pro 2007, 17:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

O kojoj je to knjizi riječ ha?

Živa je Riječ,kada život govori. - Sv.Antun Padovanski
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Giovi

PostanoPostano: pet 04 sij 2008, 23:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Priznanje neokatekumenskog puta u više je navrata (još od 1990) pogrešno shvaćeno. Statut je odobren u lipnju 2002 na rok od 5 godina i u međuvremenu je došlo do nekih ispravaka koji se tek počinju provoditi.

Kako se mnoge stvari mijenjaju, tako se smanjuje elitizam u odnosu na Crkvu i potcjenjivanje svih ostalih zajednica unutar Crkve. Tako se sve češće u zahvaljivanju umjesto "zajednica" čuje "Crkva", a nadam se da je i sve manje onih koji su uvjereni da je to jedini pravi put k Bogu i spasenju.

Često neokatekumeni ne idu na nedjeljnu misu, jer je ne doživljavaju jakom kao njihovu zasebnu euharistiju subotom navečer. I to je shvatljivo, jer su se upravo na taj način prvi put jače susreli s Bogom. Ipak, nedjelja je Dan Gospodnji i papa je neokatekumenima nedavno dao obavezu da barem jednu nedjelju mjesečno trebaju sudjelovati u svetoj misi župne zajednice. Nadam se da će to sudjelovanje biti sve češće.

U vezi sjedećeg primanja sv. Pričesti, upravo je istekao period da se prijeđe na način primanja svete Pričesti koji je redovit za cijelu Crkvu. Uz određene kompromise, pričest će se od sada primati stojeći. Također, Neokatekumenski put treba u slavljenju euharistije koristiti odobrene liturgijske knjige.

Što se tiče poticanja sklapanja brakova unutar zajednice, vidi se veće povjerenje prema drugim kršćanima u Crkvi. A crkveni nauk o odgovornom roditeljstvu i korištenju plodnih i neplodnih dana je napokon pročitan u cijelosti, ali mi se čini da kod većine još uvijek nije shvaćen.

Uglavnom, još će trebati vremena da sve to zaživi, pa je potrebno strpljenje i povjerenje u Crkvu. I sam sam se u problemima na koje sam naišao dao voditi od Crkve, pa ako je netko zabrinut u vezi toga mogu mu dati svoj primjer i uputiti na Crkveno vodstvo.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sub 05 sij 2008, 12:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

giovi napisa:

Često neokatekumeni ne idu na nedjeljnu misu, jer je ne doživljavaju jakom kao njihovu zasebnu euharistiju subotom navečer. I to je shvatljivo, jer su se upravo na taj način prvi put jače susreli s Bogom. Ipak, nedjelja je Dan Gospodnji i papa je neokatekumenima nedavno dao obavezu da barem jednu nedjelju mjesečno trebaju sudjelovati u svetoj misi župne zajednice.

ovo me baš iznenadilo. Znam da je subotom uveče misa jednaka nedjeljnoj. Koliko sam čuo ta misa je predviđena za one koji ne mogu nedjeljom na misu... npr (lovci)
Pa mi baš zanimljivo kako im je papa rekao da moraju jednom mjesečno na nedjeljnu. Vjerojatno papa ne želi odma po kratkom postupku da ih sasječe pa ide postepeno. Bar se meni tako čini.

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
DANA

PostanoPostano: sub 05 sij 2008, 14:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Subotnja Misa mjenja nedjeljnu? ha?

Živa je Riječ,kada život govori. - Sv.Antun Padovanski
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sub 05 sij 2008, 15:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni ne mjenja al subotom naveče se čita nedjeljno evanđelje.

M-o-S

PostanoPostano: sub 05 sij 2008, 18:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

DANA napisa:

ja neznam dal mijenja il nemjenja, al znam za situacije, uglavnom po malim selima, gdje jedna župa ima više manjih crkava, filijala.. pa zbog nemogućnosti župnika da u svim mjestima održi misu nedjeljom, neka sela imaju misu subotom.. (redovito se mijenja raspored) ...

Htio je ostaviti trag svoj u tebi !!!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
lucija

Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraća u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: sub 05 sij 2008, 23:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

DANA napisa:

Ako misa u subotu navečer ima čitanja od nedjelje, onda ta misa "važi" kao i nedjeljna.
Tako neokatekumenske zajednice slave u subotu navečer misu od nedjelje. Ali papa potiče neokatekumene da idu i nedjeljom na misu; mislim najviše zato da se ne izazove sablazan drugih vjernika i da se izbjegne elitizam (jer svaka neokatekumenska zajednica je unutar neke župe, i trebala bi svjedočiti vjeru u župi).

A šta se tiče nekih promjena, još se neke promjene koje papa traži trebaju izvršiti, izvršit će se; a slažem se sa sv. Franjom legendom da papa ne izinstira sve odjednom, jer podržava neokatekumenski put (preočito je koliko dobrih plodova neokatekumenski put ima).

Nemojmo zaboraviti: ispunjajući Volju Božju prolazi se iznad poteškoća... ili ispod njih... ili sa strane. Ali se... prolazi! (Escriva)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Luka7

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 8:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Imam jedno pitanje za neokatekumene. Jeli istina da vas potiču da tražite bolju polovicu među neokatekumenima? Znam da je to praktično, ali nismo mi 'obični' katolici valjda toliko loši?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
lucija

Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraća u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 22:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Luka7 napisa:
Imam jedno pitanje za neokatekumene. Jeli istina da vas potiču da tražite bolju polovicu među neokatekumenima? Znam da je to praktično, ali nismo mi 'obični' katolici valjda toliko loši?

Ja sam još malo nova u svemu tome;) , pa ako ima netko upućeniji nek me ispravi...
Ugl, mislim da nije bit u tome da su ostali katolici loši, nego se preporuča da zaručnici/ bračni par budu skupa u zajednici. Znači, ne mora on bit iz zajednice, ali bi bilo dobro da krene u zajednicu (pogotovo ako planiraju ozbiljnije), jer je glupo da bračni par bude razdvojen po tom pitanju. Npr. žena ide u zajednicu, a muž stoji doma; teže se razumiju u smislu duhovnosti, ako nisu na istom putu.
Ali, naravno, nije uvjet; niti itko (bar koliko ja znam Wink ) ne prisiljava momka/zaručnika/muža da ide u neokatekumensku zajednicu.

Nemojmo zaboraviti: ispunjajući Volju Božju prolazi se iznad poteškoća... ili ispod njih... ili sa strane. Ali se... prolazi! (Escriva)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Giovi

PostanoPostano: sri 16 sij 2008, 11:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

lucija napisa:

Ugl, mislim da nije bit u tome da su ostali katolici loši, nego se preporuča da zaručnici/ bračni par budu skupa u zajednici. Znači, ne mora on bit iz zajednice, ali bi bilo dobro da krene u zajednicu (pogotovo ako planiraju ozbiljnije), jer je glupo da bračni par bude razdvojen po tom pitanju. Npr. žena ide u zajednicu, a muž stoji doma; teže se razumiju u smislu duhovnosti, ako nisu na istom putu.
Ali, naravno, nije uvjet; niti itko (bar koliko ja znam Wink ) ne prisiljava momka/zaručnika/muža da ide u neokatekumensku zajednicu.

Do nedavno je bilo velikih pritisaka da oboje budu u zajednici.
No, trebalo bi gledati na to drugačije, ne tako jednostrano. Preduvjet je da druga strana bude stvarno u Crkvi!
Znam za par koji je išao u samostan na razgovor, i djevojci koja se našla pred tim problemom, rečeno je
je li ona ikad razmislila da iz istih razloga ona pokaže svoju ljubav i prestane ići u zajednicu,
ako je to smetnja njihovom zajedništvu?
Naravno ostala je paf, jer to nikada nije čula niti uopće pomislila!
Ipak donijela je takvu odluku i sada su u kršćanskom braku.

Primjer je to za razmišljanje svim neokatekumenima, ne u smislu da i oni baš tako naprave,
već da ako ljube drugu osobu, ne traže odricanje samo u svoju korist.
little_angel

PostanoPostano: sri 16 sij 2008, 22:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, ne postoji kod neokatekumena neka prisila, već se to jednostavno nameće iz samog načina života neokatekumena (npr. veliki broj djece, misa subotom...). Tako da se jako često dogodi da dvoje neokatekumena uđe u brak. Ali prisile naravno nema.

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Giovi

PostanoPostano: čet 17 sij 2008, 11:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:
Da, ne postoji kod neokatekumena neka prisila, već se to jednostavno nameće iz samog načina života neokatekumena (npr. veliki broj djece, misa subotom...). Tako da se jako često dogodi da dvoje neokatekumena uđe u brak. Ali prisile naravno nema.

Volio bih da je tako. No može druga strana biti kršćanin, željeti veliki broj djece, i otići na euharistiju subotom (za to ne treba biti u zajednici), ali se svejedno nameće ulazak u zajednicu.
Svi bi trebali biti jedna Crkva, ulazak u takav brak ne može biti pod sugestijom ulaska u neokatekumensku zajednicu, i to se sada u praksi polako mijenja.
neos

Spol: neodređen
PostanoPostano: uto 05 vel 2008, 15:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

STATUTI NEOKATEKUMENSKOG PUTA JUČER SU ODOBRENI OD SVETE STOLICE!
Anđeo

PostanoPostano: uto 05 vel 2008, 20:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Giovi napisa:

Citat:
i otići na euharistiju subotom

Jesi li ti katolik??? Nedjelja je dan Gospodnji! Subotu slave Židovi! Nedjelja treba biti vrhunac našeg tjednog življenja. Što radiš nedjeljom, kopaš vinograd?????? U nedjelju slavimo Uskrsnuće Gospodinovo, a ne u subotu!

Bog te blagoslovo!

Da nema Boga, ne bi bilo ni ateista.
Giovi

PostanoPostano: uto 05 vel 2008, 21:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Anđeo napisa:
Giovi napisa:

Citat:
i otići na euharistiju subotom

Jesi li ti katolik??? Nedjelja je dan Gospodnji! Subotu slave Židovi! Nedjelja treba biti vrhunac našeg tjednog življenja. Što radiš nedjeljom, kopaš vinograd?????? U nedjelju slavimo Uskrsnuće Gospodinovo, a ne u subotu!

Bog te blagoslovo!

Ne znam jesi li pozorno čitao postove, ali upravo na to sam i podsjetio, pa ne znam zašto to meni pišeš?
Naime upravo zato je papa neokatekumenima podcrtao slijedeće:

"Nedjelja je 'Dies Domini', kako je želio zorno prikazati Sluga Božji, papa Ivan Pavao II u Apostolskom pismu o danu Gospodnjem. Zato Neokatekumenski put treba ući u dijalog s dijacezanskim biskupom kako bi bilo vidljivo i u kontekstu liturgijskih slavlja svjedočanstvo uključivanja u župe zajednica Neokatekumenskog puta. Barem jednu nedjelju mjesečno zajednice Neokatekumenskog puta trebaju zato sudjelovati u svetoj misi župne zajednice." (iz pisma neokatekumenima, prosinac 2005)

Ja sam uvijek iako subotnja večernja misa može biti pravovaljana kao nedjeljna otišao i nedjeljom na euharistiju, jer nedjelja je Dan Gospodnji!
Giovi

PostanoPostano: uto 05 vel 2008, 21:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

neos napisa:
STATUTI NEOKATEKUMENSKOG PUTA JUČER SU ODOBRENI OD SVETE STOLICE!

Čestitam tebi i svim ostalim "neosima" Very Happy !
Ni pojedinci ni zajednice ne mogu biti na pravome putu bez Crkve
i zato molim za to da nas Krist kroz svoju Crkvu sve više ujedinjava!
sike

PostanoPostano: sri 06 vel 2008, 15:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Eto,Bogu hvala,i to smo dobili u Crkvi!
Znači,pravila se sad znaju,nadam se da sad više neće biti dvojbi oko eklezijalnosti neokatekumena,tj.njihovog uključivanja u život župe i biskupije kao i svi ostali katolici

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
El Pepe

PostanoPostano: čet 07 vel 2008, 6:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ah sad će oni koji su protiv morati naći drugu stvar za svoje egzibicije. Laughing Laughing

Tak si ja to mislim
Giovi

PostanoPostano: pet 08 vel 2008, 7:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
Ah sad će oni koji su protiv morati naći drugu stvar za svoje egzibicije. Laughing Laughing

Nema to veze, svrha odobrenja statuta nije da bi se međusobno nešto dokazivalo, nego da se odobri ono što je dobro, a što je loše da se ispravi.

Jer, u smislu kojeg ti navodiš, neokatekumeni već dugo govore da ih je papa priznao.
Razlike tu neće biti, niti će biskupi i župnici biti obavezni prihvatiti taj put
u svojim župama, tako da to neće puno utjecati na povjerenje prema neokatekumenima.

Jedino što će utjecati na to povjerenje je prihvaćanje papinih zahtjeva i ispravaka statuta, čime postajemo sve više jedna Crkva,
pa neće biti potrebe za "egzibicije" ni s jedne ni s druge strane.
igor

PostanoPostano: pet 08 vel 2008, 11:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nema razlike izmedju subotnje vecernje mise i nedjeljne mise. NIKAKVE.

Tim vise sto po zidovskom racunjanju vremena, "nedjelja" odnosno "prvi dan u tjednu" (kad se Uskrs dogodio) pocinje tu vecer, dakle NE od ponoci vec OD ZALASKA SUNCA. Sto bi u nasem vremenu znacilo da subota vecer je u crkvenom kalendaru vec NEDJELJA.

A sto se tice neosa, oni imaju dosta drugih stvari po kojima su posebni, i sve vise mi se cini da postaju sekta. Previse izdvajanja nije dobro...
Giovi

PostanoPostano: pet 08 vel 2008, 14:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

igor napisa:
Nema razlike izmedju subotnje vecernje mise i nedjeljne mise. NIKAKVE.

Tim vise sto po zidovskom racunjanju vremena, "nedjelja" odnosno "prvi dan u tjednu" (kad se Uskrs dogodio) pocinje tu vecer, dakle NE od ponoci vec OD ZALASKA SUNCA. Sto bi u nasem vremenu znacilo da subota vecer je u crkvenom kalendaru vec NEDJELJA.

A sto se tice neosa, oni imaju dosta drugih stvari po kojima su posebni, i sve vise mi se cini da postaju sekta. Previse izdvajanja nije dobro...

Valjanost subotnje večernje mise kao nedjeljne nije vezano uz računanje vremena (inače bi nedjeljom navečer bila čitanja od ponedjeljka). Nedjelja se danas računa od ponoći do ponoći, no po novom zakoniku kanonskog prava, misa subotom navečer je valjana kao nedjeljna misa. Ipak subota navečer ne može postati pravilo koje bi u potpunosti zamijenilo misu u nedjelju, te papa zato intervenira protiv takvog tumačenja.

Ne slažem se u vezi neosa, oni ne postaju sekta, nego naprotiv polako izlaze iz svoje zatvorenosti i ulaze u Crkvu, što dokazuju i nedavna odobrenja statuta.
mala_ive21

PostanoPostano: pet 08 vel 2008, 14:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja samo znam da kad sam pitala jednog svećenika jel sv.Misa subotom navečer "vrijedi"kao nedjeljna ,da je rekao da vrijedi ali SAMO AKO smo u nedjelju spriječeni opravdano,recimo da idemo na neki put,pa nema šanse da odemo....ili nešto slično pa nećemo bit u mogućnosti ić na Misu u nedjelju ali da u suštini NIŠTA ne može zamjeniti nedjeljnu sv.Misu.Jer je to dan Gospodnji i u zapovjedi piše sjeti se da svetkuješ dan Gospodnji,...čemu ga mjenjat onda sa subotom nije mi jasno????
A o neokatekumenima nemam mišljenje jer uopće nepoznajem njihov program,znam samo neke općenite stvari da imaju Euharistiju subotom,konvencije,i susrete,...
nekako se oko neosa diže previše buke,neznam zašto....svatko ima svoj put,oni svoj neokatekumenski,ja sv.Franje,neko drugi svoj....bitno je da svi ti naši putevi idu u istom smjeru ...valjda

.. kako bismo mogli uživati u nekoj stvari, ako je ne bismo ljubili? Ljubav prethodi i nadi. Jer nadamo se samo onome što ljubimo. Ljubav prethodi i mržnji. Jer mi mrzimo zlo samo za volju ljubavi koju gajimo prema dobru. (Franjo Saleški, Teotim)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
neos

Spol: neodređen
PostanoPostano: pet 08 vel 2008, 16:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pitajte svećenika što moli u subotu navečer u redu časoslova. U skoro svim zemljama evrope osim kod nas i još kojoj zemlji našeg djela evrope, idite u subotu na večernju misu i čuti čete čitanje nedjelje, pitajte tog svećenika što to radi i reći će vam da radi NEDJELJNU MISU, a vjerojatno neće biti u neokatekumenskoj zajednici. I kod nas mnogi gosti koji dođu u subotu na misu u katedralu, pitaju da li je to nedjeljna. Ja u nedjelju predajem svojoj djeci vjeru, činimo pohvale (molimo časoslov), navečer idemo na misu ili kad stignemo i ujutro.
Na službenoj stranici neokatekumenskog puta je statut, pročitajte ga u cijelosti, pa onda pročitajte tj. pogledajte Rimski misal (to vam je ona crvena knjiga iz koje svećenik moli redove mise), onda katekizam katoličke crkve i ako imate vremena i volje idite na stranice gdje se govori o kako i kada i gjde se može slaviti sveta misa nedjeljna. Kad sve to pročitate onda počnite napadati neokatekumenski put, ako ima nešto što činimo kao sekta. Pogledajte na you tube snimak od susreta obitelji u madridu 30.12.2007. i vidjet čete da osim neosa bili su tamo i fokolarini, karizmatici, opus dei, svi pokreti i udruge katoličke crkve, sa svim biskupima španjolske i sam Papa se uključio u program! SVI KAO JEDNA CRKVA, svaki sa svojim naćinom "rada" ali isti cilj, ISUS KRIST, ŽIVOT VJEĆNI!
I kao što kaže sveti Pavao: "Tko će nas rastaviti od ljubavi Božje koja se objavila u Isusu kristu?" Ja ču slobodno reći NITKO!!!!
MIR S VAMA!
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 08 vel 2008, 17:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne postoji nikakva potreba da odlazak subotom na misu zamjeni nedeljno osim spriječenosti nedeljom... Logički mi je zaključak da su neosi inzistirali na tom subotnjem odlasku da bi lakše animirali svoje članove jer subotom naveče malo tko ide na večernju misu... po meni je zaista to nema smisla ako mijenja nedeljnu misu... btw nemam nikakvu zamjerku ako se ide na obje mise...
Igore i meni se kao i Gioviu čini da to polako ide na bolje i da će se vremenom sve uskladit. I jako mi je drago da je vatikan priznao njihov statut.
Dali netko zna gdje se može pročitati statut na hrvatskom??? Mislim na internet...

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.