HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 19 ruj 2017, 20:31. Pogledaj neodgovorene postove
Neokatekumeni
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
neos

Spol: neodređen
PostanoPostano: sub 09 vel 2008, 12:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

www.camminoneocatecumenale.it/hr
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
zvrk

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 11 vel 2008, 21:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisam bas upucena u program i djelovanje neokatekumenih, znam samo neke opcenite stvari,al smatram to potpuno pozitivnim pokretom ili zajednicom koja samo obogacuje nasu vjeru i nacine slavljenja Krista. Osobno sam jednom sudjelovala na njihovoj misi i bilo mi je lijepo, bez ikakve zamjerke sam.
Smatram da crkveno vodstvo itekako prati njihovo djelovanje i dok oni to dopustaju, kao nasi ucitelji vjere tko smo mi daim sudimo!???!!!
Inace, jedna od mojih najboljih prijateljica je vec dvije godine u neosima i to samo pozitivno utjece na nju, stoga neosi samo naprijed Smile

p.s.cula sam razna misljenja o njima, i to ne bas lijepa od strane "poboznih, uzornih" mladih vjernika i to smatram zabrinjavajucim tuzan
sv.Franjo legenda

Spol: muško
PostanoPostano: pon 11 vel 2008, 22:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čuo sam i ja raznolika mišljenja. Čak sam imao i loše iskustvo al čitajući na ovom forumu pisanja onih koji ih podržavaju slika se jako promjenila. Moje mišljenje je uglavnom pozitivno. Naravno postoje stvari koje treba riješiti, možda i promijeniti al zato je tu naučiteljstvo crkve da se pozabavi time. Ako se kritike daju dobronamjerno i shvate dobronamjerno onda će to sve ići na Božiju slavu!
Pozdrav svim Neosima ma gdje bili! Wink

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Anđeo

PostanoPostano: uto 12 vel 2008, 18:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Giovi napisa:
Anđeo napisa:
Giovi napisa:

Citat:
i otići na euharistiju subotom

Jesi li ti katolik??? Nedjelja je dan Gospodnji! Subotu slave Židovi! Nedjelja treba biti vrhunac našeg tjednog življenja. Što radiš nedjeljom, kopaš vinograd?????? U nedjelju slavimo Uskrsnuće Gospodinovo, a ne u subotu!

Bog te blagoslovo!

Ne znam jesi li pozorno čitao postove, ali upravo na to sam i podsjetio, pa ne znam zašto to meni pišeš?
Naime upravo zato je papa neokatekumenima podcrtao slijedeće:

"Nedjelja je 'Dies Domini', kako je želio zorno prikazati Sluga Božji, papa Ivan Pavao II u Apostolskom pismu o danu Gospodnjem. Zato Neokatekumenski put treba ući u dijalog s dijacezanskim biskupom kako bi bilo vidljivo i u kontekstu liturgijskih slavlja svjedočanstvo uključivanja u župe zajednica Neokatekumenskog puta. Barem jednu nedjelju mjesečno zajednice Neokatekumenskog puta trebaju zato sudjelovati u svetoj misi župne zajednice." (iz pisma neokatekumenima, prosinac 2005)

Ja se ispričavam, nisam čitao postove prije. Oprosti!

Citat:
Ja sam uvijek iako subotnja večernja misa može biti pravovaljana kao nedjeljna otišao i nedjeljom na euharistiju, jer nedjelja je Dan Gospodnji!

Može biti pravovaljana ako se slavi Misa od nedjelje, sa čitanjima i ostalim, inače je subotnja Misa.

Da nema Boga, ne bi bilo ni ateista.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
murmur

PostanoPostano: sub 16 vel 2008, 0:50
PostNaslov : ISTINA NA POTEZU
Citiraj i odgovori

hm,hm,hm,....pratim već odavno ove komentare o neokatekumenima jer sam i sam kako kažete ''neos'' jako jako dugo...Ono što me najviše žalosti je neznanje tj.nepoznavanje osnovnih stvari unutar same katoličke Crkve.Da ne nabrajam mnoge stvari koje se neosima stavljaju na teret,osvrnut ću se samo na posljednje komentare.I tako:prigovara se neosima da su ''čudaci''jer slave euharistiju subotom a ne poštuju nedjelju koja je dan Gospodnji a ne zna se da je učenje katoličke Crkve da se prva večernja euhar.slavi kao početak nedjelje i sa svim istim čitanjima koja će se ''sutra''čitati na svim ostalim misama.MA BRAĆO MOJA OVO NISU IZMISLILI NEOSI OVO JE UČENJE NAŠE KATOLIČKE CRKVE!!!OVO JE NASTALO PRIJE NEGO NEOKATEKUMENSKI PUT!
I sada ono što me najviše pogađa je to: da ima osoba koje i nakon što pročitaju ovo što sam podebljao i dalje ne prihvaćaju da je to ok nego i dalje tjeraju po svome;''svaka čast suboti navečer al nedjelja je nedjelja''!!! .....Narod tvrde šije!
Kažu da smo zatvoreni kao zajednica!!To nije istina!!!U točno određene dane u godini vi možete postati neokatekumeni i saznati sve što je ''unutra''(ovo mi je posebno smiješno jer mnogi postanu neosi na neko vrijeme želeći otkriti ''mračne tajne koje neosi kriju''ha ha ha i onda kada shvate da je tu molitva, čitanje biblije i sve ostalo što se prakticira u crkvi pobjegnu razočarani jer u stvari traže senzaciju a ne Boga).

Zaključit ću onim što smatram da je važno istaknuti:
Neokatekumeni nisu molitvena zajednica,nisu pokret nego ITINERARIJ KATOLIČKE FORMACIJE UNUTAR SAME CRKVE,kako nas je oslovio papa Ivan Pavao II koji je toliko volio neose jer je znao da neosi svoju liturgiju i sve obrede vrše kao prvotna crkva koja je bila u progonu i koja je bila zajednica braće koji se poznaju i ljube unutar manjih zajednica,takva je bila prvotna crkva,bez puno glamura raskoši i sjaja sa mnogo gorljivosti i evangelizacije koja joj je primarna zadaća.Bogu hvala da je i službeni Vatikan shvatio da je potrebno vratiti se na početke kršćanstva kada su svi bili okupljeni oko stola kao jedan i jeli Tijelo i pili Predragocijenu Krv Kristovu i jedni druge zvali braćom.Neokatekumeni samo za tim idu a sve drugo su bajke nastale zbog bujne mašte pojedinaca koji nemaju odgovore na neka pitanja,pa umjesto da se malo informiraju,oni izmišljaju laži kojima zapravo hule na Duha Svetoga koji vodi svoju crkvu koja je prije nekoliko dana i službeno priznala Neokatekumenski Put.....al' opet su neki,izgleda pametniji od pape.....

Bog Vas Blagoslovio i dao Vam obilje darova svoga Svetoga Duha za izgradnju jedine nam Crkve,mističnog Tijela Kristovog!
SINDJO87

PostanoPostano: sub 16 vel 2008, 18:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja poštujem svakoga ko se odluči da krene neokatekumenskim putem, ako on misli da je to ispravan način za slavljenje Boga i ako je to na olakšanje njegove duše ok je. Ja sebe ne vidim tamo, jednostavno mi se ne sviđa taj način slavljenja Boga, ali opet ponavljam poštujem sve koji su tamo, i naravno ne protivim se da takav put , takva zajednica postoji u RKC.
Eto toliko od mene!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
Giovi

PostanoPostano: sub 16 vel 2008, 23:22
PostNaslov : Re: ISTINA NA POTEZU
Citiraj i odgovori

murmur napisa:
MA BRAĆO MOJA OVO NISU IZMISLILI NEOSI OVO JE UČENJE NAŠE KATOLIČKE CRKVE!!!OVO JE NASTALO PRIJE NEGO NEOKATEKUMENSKI PUT!
I sada ono što me najviše pogađa je to: da ima osoba koje i nakon što pročitaju ovo što sam podebljao i dalje ne prihvaćaju da je to ok nego i dalje tjeraju po svome;''svaka čast suboti navečer al nedjelja je nedjelja''!!! .....Narod tvrde šije!

Trebaš biti svjestan da Crkva želi dobro neokatekumenima i tebi osobno. Nemoj gledati da uvijek Vatikan treba nešto shvatiti, nego gledaj na što tebe Crkva u svojoj odgojiteljskoj ljubavi upućuje kako bi bio bliže Bogu.
Imaš vjerojatno pismo pape neokatekumenima koje sam citirao i pročitaj na što papa ukazuje. Nije upitno da subotnja večernja misa može vrijediti kao nedjeljna, ali ne smije se nedjeljna misa zanemariti i na to jasno papa upozorava neokatekumene, znači konkretno i tebe, na tvoje dobro.

Još nešto u vezi tog pisma je na linku:
http://www.vaticanradio.org/cro/Articolo.asp?c=66509

I taj link pokazuje isto, da papa želi svojim odgojiteljskim pismo dobro:
"Upravo kako bi se poduprlo Neokatekumenski put, i učinilo djelotvornijom vlastitu evangelizatorsku akciju u zajedništvu s cijelim Božjim narodom, nedavno vam je Zbor za bogoštovlje i sakramentalnu stegu, u moje ime dao neke norme koje se odnose na slavljenje Euharistije."

I očekuje da se za dobro svih izvršavaju njegove upute:
"Nakon probnoga razdoblja koje je dopustio sluga Božji Ivan Pavao II., siguran sam da ćete te norme, koje sadrže što je predviđeno u liturgijskim knjigama odobrenim od Crkve, pozorno izvršavati."

A prvo što se treba izvršavati (ima više toga):
"Prvo, o slavlju u subotu navečer: nedjelja je dan Gospodnji. Sveti je Otac odlučio za Neokatekumenski put, bar jednu nedjelju na mjesec, da njihove zajednice trebaju sudjelovati na Svetoj Misi župne zajednice. Za druge nedjelje, Neokatekumenski put svake biskupije treba se dogovoriti s dijecezanskim biskupom."

Dakle, nadam se da i ti tu obavezu u poslušnosti i poniznosti izvršavaš i da želiš shvatiti smisao te obaveze.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
murmur

PostanoPostano: uto 19 vel 2008, 20:54
Citiraj i odgovori

Giovi napisa:
murmur napisa:
MA BRAĆO MOJA OVO NISU IZMISLILI NEOSI OVO JE UČENJE NAŠE KATOLIČKE CRKVE!!!OVO JE NASTALO PRIJE NEGO NEOKATEKUMENSKI PUT!

Trebaš biti svjestan da Crkva želi dobro neokatekumenima i tebi osobno. Nemoj gledati da uvijek Vatikan treba nešto shvatiti, nego gledaj na što tebe Crkva u svojoj odgojiteljskoj ljubavi upućuje kako bi bio bliže Bogu.
Imaš vjerojatno pismo pape neokatekumenima koje sam citirao i pročitaj na što papa ukazuje. Nije upitno da subotnja večernja misa može vrijediti kao nedjeljna, ali ne smije se nedjeljna misa zanemariti i na to jasno papa upozorava neokatekumene, znači konkretno i tebe, na tvoje dobro.

Još nešto u vezi tog pisma je na linku:
http://www.vaticanradio.org/cro/Articolo.asp?c=66509

I taj link pokazuje isto, da papa želi svojim odgojiteljskim pismo dobro:
"Upravo kako bi se poduprlo Neokatekumenski put, i učinilo djelotvornijom vlastitu evangelizatorsku akciju u zajedništvu s cijelim Božjim narodom, nedavno vam je Zbor za bogoštovlje i sakramentalnu stegu, u moje ime dao neke norme koje se odnose na slavljenje Euharistije."

I očekuje da se za dobro svih izvršavaju njegove upute:
"Nakon probnoga razdoblja koje je dopustio sluga Božji Ivan Pavao II., siguran sam da ćete te norme, koje sadrže što je predviđeno u liturgijskim knjigama odobrenim od Crkve, pozorno izvršavati."

A prvo što se treba izvršavati (ima više toga):
"Prvo, o slavlju u subotu navečer: nedjelja je dan Gospodnji. Sveti je Otac odlučio za Neokatekumenski put, bar jednu nedjelju na mjesec, da njihove zajednice trebaju sudjelovati na Svetoj Misi župne zajednice. Za druge nedjelje, Neokatekumenski put svake biskupije treba se dogovoriti s dijecezanskim biskupom."

Dakle, nadam se da i ti tu obavezu u poslušnosti i poniznosti izvršavaš i da želiš shvatiti smisao te obaveze.

Ma normalno da to izvršavam,ma ne samo ja nego 95 % neosa a onih 5% je tada vjerojatno spriječeno, i pitam se samo tko je izmislio tu neistinu da mi ne idemo nedjeljom na misu!?
Razlog zbog čega sam se uopće i uključio u ovu raspravu je to što sam otkrio gomilu NEISTINA o Neokatekumenskom Putu a s kojima se ljudi služe na način da kada pročitaju neku neprovjerenu i nedokazanu informaciju jednostavno je prihvate kao činjeničnu ( '' čuo sam na forumu da ti neosi ne idu na misu,da se ispovijedaju jedni drugima,da sve moraju reći naglas-sve svoje grijehe,da ne dozvoljavaju župniku pristup,da žrtvuju malu djecu,da su masoni,itd,itd,..'')i onda je proslijede dalje i onda bla bla od uha do uha i eto na kraju svi sve znaju o neosima i to bolje od njih samih-TO JE TRAGIČNO!!!
Dragi/a GIOVI,osjećam da si pozitivna osoba i apsolutno se slažem sa tobom i u pravu si kada pitaš da li i ja kao neos izvršavam ono što od mene zahtijeva papa i Crkva ,i rekoh ti da jesam i jamčim ti da i ostali neosi to sve izvršavaju jer obožavaju Isusa i jedva čekaju da se sa njim sjedine u euharistiji,jer obožavaju papu i na SVAKOM njegovom putovanju su najbrojniji hodočasnici,ali isto to pitanje i ja postavljam svim ostalim katolicima koji nisu neokatekumeni-slušaju li papu i da li oni bar jednom mjesečno idu na euharistiju pa makar i subotom?
Zaključio bih sa još jednim podatkom o neosima koji nitko nije spomenuo a vrlo je važan da se shvati poslušnost prema crkvi:
Znate li da Neokatekumenski put priznaje samo ono što je službena crkva priznala i da ne donosi niti jedan svoj sud ili slijedi bilo kakvu pobožnost koja nije i službeno odobrena od crkve tj. slijedi se najvažnije pravilo a to je POSLUŠNOST!
Odvažno ću reći slijedeće:tko huli na Neokatekumenski put huli na Duha Svetoga koji vodi taj put......budite oprezni i ne sudite olako jer:
PO PLODOVIMA ĆETE IH PREPOZNATI!!!
A plodovi?
Pa evo:-vjerni brakovi sa mnogo,mnogo djece
-mnogo,mnogo mladića za svećeništvo,
-mnogo,mnogo djevojaka za samostane,
-raspoloživost i poslanja za evangelizaciju po cijelome svijetu
-cijele obitelji u poslanju i evangelizaciji do na kraj zemlje:kina,japan,tajvan,afrika,j.amerika.....

P.S.-Giovi nemoj ništa shvatiti osobno, Bog te blagoslovio i sve vas....
Giovi

PostanoPostano: uto 19 vel 2008, 23:41
Citiraj i odgovori

murmur napisa:
Ma normalno da to izvršavam,ma ne samo ja nego 95 % neosa a onih 5% je tada vjerojatno spriječeno, i pitam se samo tko je izmislio tu neistinu da mi ne idemo nedjeljom na misu!?

Papa je zato i dao ovu obavezu da neosi bar jednu nedjelju na mjesec trebaju prisustvovati na Svetoj Misi.
Meni se čini da je nakon toga sve više neosa na nedjeljnoj misi iako su bili i subotom.
U prošlom postu si krivo napisao da su takvi koji kažu "svaka čast suboti navečer al nedjelja je nedjelja" narod tvrde šije. Ne možeš istovremeno pisati takvo nešto i s druge strane biti poslušan papinom zahtjevu.

murmur napisa:
ali isto to pitanje i ja postavljam svim ostalim katolicima koji nisu neokatekumeni-slušaju li papu i da li oni bar jednom mjesečno idu na euharistiju pa makar i subotom?

Vjerojatno se nisi dobro izrazio, jer katolici moraju ići svaku nedjelju na misu (ili eventualno subotu navečer). No u bitnom si u pravu, mnogi to ne drže, ali to i nisu katolici osim na papiru. Takvima je potrebno uključivanje u Crkvu preko neokatekumenata, karizmatske obnove ili nekog drugog načina, ali je jako važno da sve te zajednice budu potpuno ispravne i poslušne Crkvi.

murmur napisa:
Odvažno ću reći slijedeće:tko huli na Neokatekumenski put huli na Duha Svetoga koji vodi taj put......budite oprezni i ne sudite olako jer: PO PLODOVIMA ĆETE IH PREPOZNATI!!!

Razlika je između hule i bratske opomene kakvu daje i Crkva. Kritiku je uvijek teško prihvatiti, no ipak, velik je onaj tko se može poniziti i priznati ako je u nečemu pogriješio. A ako je netko na forumu možda iz neznanja lansirao sumnjivu informaciju, treba ga ispraviti i objasniti što je istina.

Nasuprot toga evo ti jedan link na drugi forum da vidiš što je namjerna hula na Neokatekumenski put (tamo sam već reagirao na napisane neistine i laži):
http://izaija95.lolbb.com/arhiva-f21/neokatekumeni-opasna-sekta-t1076.htm
Neokatekumen

PostanoPostano: sri 20 vel 2008, 22:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

He he he....

Odobren statut neokatekumenskog puta!!!

svira

ZAUVIJEK!!!

thank you Benedict!!!

a ne ne prirodna religioznosti!!!

alelujaa alelujaa alelujaa SLAVA TEBI KRISTE!!!
Neokatekumen

PostanoPostano: sri 20 vel 2008, 23:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zašto se mi katoloci brinemo toliko oko neoaktekumenskog puta?
Zar smo jedni drugima neprijatelji.
Vidim da ste vi ovdje na forumu svi u Crkvi i da to gledate iz svoga dobro uređenog kuta.
Ali ja iako katolik od rođenja, ostavih Crkvu u svojoj mladosti i krenuh mnogim krivim putevima...
Do te mjere da sam mrzio i Crkvu i svećenike....
i da slučajno ne dođoh na te stvarno čudne kateheze i još čudnije riječi koje sam čuo od tih ljudi...
jer nikad nitko nije govorio kao taj čovjek... ne bi započeo moj put.

Put obraćenja....

I ne samo to,
Gospodin mi dade predivnu ljubav za Njegovu Presvetu Crkvu
i predragu braću moju i svete svećenike Njegove.

To je braćo nešto predivno!!!

Zato ne budite sumnjičavi jer ja svjedočim da me je Neokatekumenski put doveo u Crkvu i dao mi posebnu ljubav za nju...
A ti je sigurno djelo Duha Božjeg, jer sotoni sigurno nije drago što sam u srcu moga Spasitelja.

A ako se već ne možete pomiriti sa ovim "čudnim" zajednicama budite mudri i ugledajte se na Gamaliela koji reče:

"Izraelci, dobro promislite što ćete s tim ljudima. Ta prije nekog vremena podiže se Teuda tvrdeći da je netko,
i uza nj prista oko četiri stotine ljudi. Bi smaknut i sve mu se pristaše razbjegoše i netragom ih nesta.
Nakon toga se u dane popisa podiže Juda Galilejac i odvuče narod za sobom.
I on propade i sve mu se pristaše raspršiše. I sad evo kanite se, velim vam, tih ljudi i otpustite ih.
Jer ako je taj naum ili to djelo od ljudi, propast će;
ako li je pak od Boga, nećete ga moći uništiti - da se i s Bogom u ratu ne nađete."
neos

PostanoPostano: uto 26 vel 2008, 18:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo jedan vic o neokatekumenima, da se malo smijemo.

Došle nove duše u raj, sv. Petar ih vodi rajem i pokazuje im sav sjaj raja. Kaže im: ovo vam je velika poljana, ovde su sva stabla koja je stvorio Bog... nato jedan upita sv. Petra: a što je ovaj zid ovdje!?
Ma tu preko su ti neokatekumeni, oni su uvijek posebni! odgovori sv. Petar. hehe hehe hehe hehe hehe
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 26 vel 2008, 18:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

dobar! Wink

Evo jedan o Hercegovcima Wink

Zamolio(!!) Hercegovac Zagrepcanina da mu posudi 10 DM da moze otici kuci. Ovaj mu kaze:"Evo ti 100 pa povedi jos devetoricu"
jako sretan jako sretan jako sretan jako sretan jako sretan

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
El Pepe

PostanoPostano: sri 27 vel 2008, 6:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
dobar! Wink

Evo jedan o Hercegovcima Wink

Zamolio(!!) Hercegovac Zagrepcanina da mu posudi 10 DM da moze otici kuci. Ovaj mu kaze:"Evo ti 100 pa povedi jos devetoricu"
jako sretan jako sretan jako sretan jako sretan jako sretan

Sram bile tog Zagrebčanina, pa oće da Zagreb ostane prazen tuzan

Tak si ja to mislim
neos

PostanoPostano: uto 20 svi 2008, 19:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

STATUTI NEOKATEKUMENSKOG PUTA ODOBRENI SU OD SVIH KONGREGACIJA O KOJIMA SU OVISILI I PROŠLI VIKEND SAM PAPA BENEDIKT XVI ODOBRIO IH JE TRAJNO, TAKVI KAKVI SU SA TEKSTOM KAKVI SU, SA PRAKSOM NA PUTU KAKVI SU I DODAO: EUHARISTIJA SUBOTOM UVEČER JE DIO PASTORALA NEDJELJE TO ZNAĆI DA JE VAŽEČA KAO NEDJELJNA MISA. U KRATKOM VREMENU BITI ĆE U VATIKANU I PROSLAVA ODOBRENJA STATUTA, SA SVIM KONGREGACIJAMA, INICIJATORIMA PUTA, SVAKOLIKIM PUKOM I SAMIM PAPOM (AKO GA NEŠTO DRUGO NE SPRIJEĆI). "ZAHVALJUJMO GOSPODINU JER JE DOBAR, JER JE VJEĆNA LJUBAV NJEGOVA."

veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo veseo molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva

Pokreti i nove zajednice veliki su dar za Crkvu. Neka novost njihovih karizmi bude prihvaćena s puno ljubavi i bez predrasuda – naglasio je papa Benedikt XVI. primivši 17. svibnja u audijenciju skupinu biskupa sa svih kontinenata, koji ovih dana sudjeluju na seminaru koji je organiziralo Papinsko vijeće za laike. Biskupi iz cijeloga svijeta dužni su s puno ljubavi te bez površnih i ograničavajućih sudova prihvatiti mnogostruku živost crkvenih pokreta i novih zajednica. Oni se pak, sa svoje strane, trebaju rado podvrći rasuđivanju crkvenih vlasti, kako bi se utvrdila vjerodostojnost njihovih karizmi i postojanost njihova zajedništva s Crkvom.
Djelotvorni putovi kršćanske formacije, svjedočanstvo vjernosti i poslušnosti Crkvi, oživljavanje snažnoga misionarskog poleta i osjetljivosti za potrebe siromašnih, te bogatstvo zvanjâ – brojni su darovi kojima su crkveni pokreti i nove zajednice obogatili Crkvu, posebice nakon Drugoga vatikanskog sabora. Sveti ih je Otac istaknuo dok se u mislima i u srcu vratio na susret s članovima više od 100 laičkih udruga, održan 3. lipnja 2006. godine na Trgu svetoga Petra, i kada je blagoslovio nazočno mnoštvo potičući ih da budu škole zajedništva, i udruge u hodu u kojima se uči živjeti u istini i ljubavi prema Kristu. I danas je Papa u više navrata istaknuo važnost njihove uloge, te govorio o tome kako se biskupi, a s njima i svećenici, trebaju povezati s tim stvarnostima koje su sada već raširene u cijeloj Crkvi.
Ako idemo u susret pokretima i novim zajednicama s puno ljubavi, to nas potiče da dobro upoznamo njihovu stvarnost, bez površnih dojmova ili ograničavajućih sudova – kazao je nadalje Sveti Otac. Pomaže nam također shvatiti da crkveni pokreti i nove zajednice nisu neki problem ili još jedna opasnost koja se nadovezuje na naše već teške zadaće. Ne, one su dar Gospodinov, i dragocjeno sredstvo za obogaćivanje, njihovim karizmama, cijele kršćanske zajednice. Zbog toga ih treba prihvatiti s pouzdanjem, kako bi dobili svoj prostor i kako bi bio vrjednovan njihov doprinos u životu lokalnih Crkvi – napomenuo je Papa.
Zbog toga teškoće i nerazumijevanje u posebnim pitanjima ne opravdavaju zatvorenost – naglasio je potom Sveti Otac te dodao kako su posljednja desetljeća doprinijela nadvladavanju nemalog broja predrasuda, otpora i napetosti. Ono što još valja izvršiti jest važna zadaća promicanja zrelijega zajedništva svih crkvenih sastavnica, kako bi sve karizme, u okviru svojih specifičnosti, mogle potpuno i slobodno doprinijeti izgradnji jednoga Kristova Tijela – istaknuo je Papa, te vrlo jasno rekao kako to treba učiniti uz malo razboritosti i strpljenja, te djelujući s puno ljubavi tamo gdje je potrebno nešto ispraviti. Jednom riječju, slijedeći stil dijaloga i suradnje s tim novim crkvenim stvarnostima, koje su u prošlosti pokrenuli Pavao VI., i još više Ivan Pavao II..
svira svira svira svira svira svira svira svira svira svira miiir miiir miiir miiir miiir miiir miiir thank you thank you thank you thank you thank you thank you thank you thank you thank you
Giovi

PostanoPostano: uto 20 svi 2008, 20:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa još 05.02.2008 si napisao:
neos napisa:
STATUTI NEOKATEKUMENSKOG PUTA JUČER SU ODOBRENI OD SVETE STOLICE!

Očito sam nasjeo tada (nisam provjeravao tu informaciju), no još jednom čestitam na zajedništvu s Crkvom (nadam se da je sad ziher?)
El Pepe

PostanoPostano: sri 21 svi 2008, 7:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neos jer može neki link na ovu vijest da je to službeno?

Tak si ja to mislim
neos

PostanoPostano: sri 21 svi 2008, 16:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prije su bili odobreni, ali čekalo se još kongregaciju koja je odgovorna za liturgiju i sada je sve u vezi euharistije odobreno, tako da je sam Papa dao svoj "pečat".
Uskoro bi moglo sve pisati na službenoj stranici N.P.
mir s Vama!
El Pepe

PostanoPostano: pon 26 svi 2008, 12:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Još ništa službeno?

Tak si ja to mislim
neos

PostanoPostano: pon 26 svi 2008, 15:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovako to ide: Papa je dao potpis na sve dokumente, kakve su kongregacije napisale, sada inicijatori puta trebaju vidjeti da li će to isto prihvatiti, naravno oni su rekli da prihvaćaju. Sada se treba sastaviti službeni STATUT i taj isti papa mora potpisati, što je rekao da hoće. Tako da to je sve komplicirano ali tako treba ići, i bolje da tako ide, da se nebi našao neki koji bi rekao da smo sve to dobili "preko veze". Koliko znam ovih dana Kiko dogovara kada će biti službeno slavlje primanja statuta. U zajednicama smo već malo proslavili sve to. Nagađa se da bi slavlje moglo biti 29.06 (sv. Petar i Pavao), na dan kada su prije 6 godina ugledali svijetlo statuti na probni rok.

Zagrebački nadbiskup Josip Bozanić na seminaru za biskupe o crkvenim pokretima u Rimu sudjeluje kao član Papinskog vijeća za laike koje organizira seminar. S radom završavaju danas!
U petak je u Rimu održan drugi dan studijskog seminara za biskupe o crkvenim pokretima, na kojemu sudjeluje i zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić kao član Papinskog vijeća za laike, koje je i organizator seminara, izvjestio je Ured za odnose s javnošću Zagrebačke nadbiskupije.
Drugoga dana seminara crkvene pokrete i nove zajednice Luis Fernando Figari predstavio je kao školu kršćanske formacije, Dominique Vermersch kao misionarske zajednice, mons. Massimo Camisasca kao izvor novih zvanja za svećeništvo i oblike posvećenoga života, a mons. Claudiano Strazzari kao okruženje za trajnu formaciju svećenika.
Predavanje o crkvenim pokretima i petrovskoj službi održao je mons. Josef Clemen, nakon čega je uslijedio rad po skupinama. I na kraju drugoga dana seminara sudionici su se susreli s utemeljiteljima i voditeljima crkvenih pokreta i novih zajednica, a ujutro su susret započeli misnim slavljem koje je predvodio prefekt Kongregacije za nauk vjere kardinal William Joseph Levada.
Pod geslom, koje navodi riječi pape Benedikta XVI., 'Tražim da idete ususret pokretima s mnogo ljubavi', biskupi iz različitih dijelova svijeta na seminaru promišljaju o ulozi crkvenih pokreta i zajednica. Seminar završava danas.
HKR/KNI
[/img]
El Pepe

PostanoPostano: uto 27 svi 2008, 9:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čuj Neos javi ti nama kad bude službeno, ovako ispada da od silnog, sad će sada će, ne bude ništa. Pričalo se svašta da će papa i Međugorje priznati pa nije. Jedno su priča a drugo stvarna potvrda.

Tak si ja to mislim
lucija

Spol: žensko
Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraća u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: sri 28 svi 2008, 12:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
Čuj Neos javi ti nama kad bude službeno, ovako ispada da od silnog, sad će sada će, ne bude ništa. Pričalo se svašta da će papa i Međugorje priznati pa nije. Jedno su priča a drugo stvarna potvrda.

Slažem se s tobon u vezi toga da vijest triba objavit kad bude službena;al usporedba s Međugorjem i nije baš dobra. Al, to je ipak neka druga tema Wink .

Nemojmo zaboraviti: ispunjajući Volju Božju prolazi se iznad poteškoća... ili ispod njih... ili sa strane. Ali se... prolazi! (Escriva)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
neos

PostanoPostano: čet 12 lip 2008, 19:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Il cardinale Stanislao Rylko, presidente del Pontificio Consiglio per i laici, consegnerà, domani, il Decreto di approvazione definitiva degli Statuti del Cammino neocatecumenale, insieme con il testo finale degli Statuti, a Kiko Arguello e Carmen Hernandez, iniziatori del Cammino neocatecumenale, i quali, insieme con padre Mario Pezzi, formano l’Equipe internazionale responsabile per il Cammino neocatecumenale. La consegna si svolgerà nel corso di una cerimonia nell’Aula magna del Pontificio Consiglio per i laici, alle ore 11. Kiko Arguello, Carmen Hernandez e padre Mario Pezzi terranno una conferenza stampa per presentare il decreto e i testi degli Statuti. L’incontro con i giornalisti si svolgerà sempre domani, nella sede del Centro neocatecumenale diocesano di Roma, in via del Mascherino 52, alle ore 16. Il Cammino neocatecumenale, un'esperienza ecclesiale di inziazione cristiana, è nata nelle baracche di Madrid agli inizi degli anni '60. Oggi in 107 Paesi del mondo conta circa 20 mila comunità, presenti in 5700 parrocchie di 1200 diocesi. 70 i seminari missionari diocesani Redemptoris Mater che raccolgono le vocazioni del Cammino, che hanno dato alla Chiesa 1260 presbiteri. Altra realtà in espansione: le oltre 600 famiglie in missione, chiamate ad evangelizzare nelle zone più scristianizzate della Terra. (R.P.)

Nisam stigao prevesti na hrvatski, ovaj tekst sam skinuo sa radio vaticana, a govori o tome da sutra će biti predan dekret o priznavanju statuta neokatekumenskog puta. Sutra će vjerojatno ova vijesti biti i na hrvatskom jeziku.
El Pepe

PostanoPostano: pet 13 lip 2008, 7:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa stavi ti link iako je na talijanskom ima nas poligota.

Tak si ja to mislim
neos

PostanoPostano: pet 13 lip 2008, 19:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

www.radiovaticana.org i www.catechumenium.it
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu