HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 5:39. Pogledaj neodgovorene postove
Neokatekumeni
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Sarah

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 14 lip 2008, 7:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo linkovi na agenciju Zenit koja javlja o konačnom priznavanju statuta Neokatekumanskog puta.

Članci su na engleskom...

http://www.zenit.org/article-22886?l=english

http://www.zenit.org/article-22897?l=english

Smile

"Gospodin je moja snaga i moja pjesma."
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Sarah

PostanoPostano: sub 14 lip 2008, 19:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo jedan link za vijest na hrvatskom:

http://www.katolici.org/dogadjanja.php?action=c_vidi&id=13529

El Pepe

Spol: muško
PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 6:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima li što novije?

Tak si ja to mislim
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 9:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

http://www.vecernji.hr/home/kolumne/suljic/3106196/index.do;jsessionid=80D93FB822F338301AF25B9DC8EFCD1B.2

nisam našao ništa na talijanskom al ovo se može uzeti kao vjerodostojno jer je napisao svećenik... neki dan...

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
El Pepe

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 9:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
http://www.vecernji.hr/home/kolumne/suljic/3106196/index.do;jsessionid=80D93FB822F338301AF25B9DC8EFCD1B.2

nisam našao ništa na talijanskom al ovo se može uzeti kao vjerodostojno jer je napisao svećenik... neki dan...

Zanimljivo da ti je to sad mjerodavno jer je napisao svećenik. Da li bi bilo mjerodavno da je napisao neki biskup npr Perić?

Tak si ja to mislim
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 11:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moj El pepe Sad su i neokatakumeni krivi za Međugorje....

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
El Pepe

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 11:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
Moj El pepe Sad su i neokatakumeni krivi za Međugorje....

kaj ti misliš da oni podržavlaju Međugorje, pak su ti oni preposlušni za nekaj takvega.

Tak si ja to mislim
davorseljan

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 14:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Drago mi je da su neokatekumeni priznati i od strane pape i crkvenih vlasti.
Sada samo da se prizna i Međugorje sreči nebi bilo kraja. Smile .

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
neos

Spol: neodređen
PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 16:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nemojte mješati neokatekumene i međugorje, to su dvije različite stvari i treba se pristupati na različite naćine. i neokatekumeni idu u međugorje, djevica marija je i naša zaštitnica, ona je nadahnula neokatekumenski put i mi rado idemo na sva svetišta djevice marije lourdes, loreto, međugorje, fatima, čestohova itd. zašto crkva još ne priznaje to svetište, to neznam, ali koliko znam niti jedan papa nije rekao ništa protiv. neokatekumenski put postoji više od 40 godina i tek sada je priznat od strane crkve, nadam se da će međugorje prije.
davorseljan

PostanoPostano: sri 18 lip 2008, 9:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da je sve povezano.
Samo se sada ćeka da se prizna i Međugorje.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Sarah

PostanoPostano: sri 18 lip 2008, 10:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

http://www.katolici.org/dogadjanja.php?action=c_vidi&id=13548

El Pepe kako misliš novije? Ovo je najnovije i krajnje službeno. Oni linkovi na Zenit su vijesti od kraja prošlog tjedna. Ovaj gore link je intervju objavljen na KNI.

Fleki

PostanoPostano: sri 18 lip 2008, 10:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:

kaj ti misliš da oni podržavlaju Međugorje, pak su ti oni preposlušni za nekaj takvega.

Uh, ne bi se slozila s ovim izrazom "preposlusni"...mislim da kada si nesto zacrtaju idu do kraja, biskupe postuju, ali ih "maltretiraju" (kao i sve ostale) dok ne dobiju sto hoce.

Jel to krivo ne znam...vrijeme ce pokazati!

Ako danas prelomim granu, ne dopusti da uvene drvo...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Sarah

PostanoPostano: sri 18 lip 2008, 11:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:

Zanimljivo da ti je to sad mjerodavno jer je napisao svećenik. Da li bi bilo mjerodavno da je napisao neki biskup npr Perić?

E na ovo moram reagirati. Šta ti nije dovoljno da je Papinsko vijeće za laike izdalo dekret kojim se Put priznaje i statut sa manjim izmjenama prihvaćen za stalno?

Je l bi neki biskup trebao sad reć bilo što nakon toga?

Čovjek ti samo daje vijest, nije bitno mišljenje svećenika ni biskupa nego pape. Bar što se tiče priznanja Puta. A Put nikada nije došao nigdje gdje nije bio pozvan... dakle, biskup se respektira prije svega, jer na lokalnoj razini predstavlja vlast Crkve.

Sarah

PostanoPostano: sri 18 lip 2008, 11:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fleki napisa:

Uh, ne bi se slozila s ovim izrazom "preposlusni"...mislim da kada si nesto zacrtaju idu do kraja, biskupe postuju, ali ih "maltretiraju" (kao i sve ostale) dok ne dobiju sto hoce.

Jel to krivo ne znam...vrijeme ce pokazati!

Je l se ovo odnosilo na neose il sam krivo skužila?

Kako se to maltretira biskupe? Stvarno me zanima, jer ne mogu vjerovati da bi bilo tko maltretirao biskupa. Bar ne nitko iz Crkve

E sad, što bi trebalo značiti: vrijeme će pokazati... Šta bi Crkva za pet godina trebala reći: ups, falili smo, sad nam se više ne čini da je Put karizma od Duha Svetoga pa eto, ukinit ćemo ga.

Mislim da nitko ništa nije na prečac odlučio. Crkva nikad ne odlučuje na prečac.

Zato ne znam zašto je tako čudno što Međugorje nije priznato. Ako je u redu, pokazat će se i Crkva će to prepoznati, ako nije i to će se pokazati. Nije zabranjeno. I to nešto znači.

neos

Spol: neodređen
PostanoPostano: čet 19 lip 2008, 16:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Interview sa Kikom Arguellom na Radio Vatikanu

Duboku zahvalnost i ogromnu radost zbog konačnog potvrđivanja Statuta Neokatekumenskog puta izrazili su Kiko Arguello i Carmen Hernandez, inicijatori i, zajedno sa don Mariom Pezzijem, međunarodno odgovorni za Put, na jučerašnjoj poslijepodnevnoj tiskovnu konferenciju u Rimu, održanoj nakon predaje Dekreta. U odnosu prema eksperimentalnom Dekretu iz 2002. godine, konačno izdanje Statuta priznaje da su Mise na Putu uklopljene unutar nedjeljnog župng liturgijskog pastorala; da će se pričest primati na nogama na mjestu, bez prethodno predviđene obveze odlaženja u procesiji do predsjedatelja, te da su potvrđene sve druge ‘povlastice’: dvije euharistijske prilike, uvodi u Riječ, odjeci prije homilije i obred mira prije prinosa darova.

Na tiskovnoj konferenciji bila je za nas prisutna Debora Donnini:

Na temeljima formacije egzistencijalističke filozofije, Kiko se pita o trpljenju nevinih i shvaća da se pred dotičnim pojedinac ili postaje revolucionarem, ili se stavlja do nogu Kristovih. Ali, stavljajući se do nogu, otkriva da ljubav postoji. Nalazimo se u ranim šezdesetim godinama, kada Kiko, na tragu Charlesa de Foucaulta, odlazi živjeti u barake Palomeras Altasa u Madrid; započinje zatim katekumenat u župama glavnog grada Španjolske; te u punom jeku ’68. godine odlazi u Rim. Na tiskovnoj konferenciji Kiko i Carmen prisjetili su se početaka Puta, tog iskustva kršćanske formacije na službu biskupima. Put se, kao kršćanska inicijacija, rađa na Drugom vatikanskom koncilu – pojasnila je Carmen – u ponovnom otkrivanju Pashalnog bdijenja sa korjenima u židovskoj Pashi: prijelaz iz ropstva u slobodu, te stoga iz smrti u uskrsnuće. Među novostima ove redakcije Statuta naspram onoga iz 2002. godine, nalazi se podjeljivanje svojstva javnopravne osobnosti zajedništvu duhovnih dobara Puta, te priznavanje euharistijskih slavlja neokatekumenskih zajednica subotom navečer kao dijela župnog liturgijskog pastorala uz otvorenost i za druge vjernike. Temeljna je za Put nova evangelizacija sa 600 obitelji poslanih u svijet radi propovijedanja evanđelja. No, koje je značenje za Put ovog potvrđivanja? Upitali smo o tome Kika Arguella:

Arguello: Potvrđivanje je od ogromne važnosti zbog činjenice da smo jedan dar Duha Svetoga i jedna pomoć Crkvi za novu evangelizaciju. Nakon 40 godina i mnogih trpljenja, Crkva je vidjela – tijekom ovih 40 godina – plodove; konzultirala je mnoge biskupe, župe i obitelji u poslanju; vidjela je sjemeništa i, naposlijetku – danas – prepoznati smo kao crkvena stvarnost.

Donnini: Koja su poboljšanja u ovom Statutu?

Arguello: Poboljšanje je bilo nadasve u prepoznavanju da je liturgijska praksa Puta jedna crkvena praksa, da nije, naravno, neki izum, jer je za nas na Putu liturgija vrlo važna; naime, Euharistija može biti korisna nadasve mladima kako bi ih spasila od droge, kako bi ih učinila duboko kršćanima. Crkva je bila strpljiva, te je na kraju prepoznala je da je ova stvarnost koju Put sačinjava crkvena.

Donnini: Važnost je također da se radi o javnopravnoj osobi…

Arguello: Ne želimo napraviti od Puta neko snažno društvo, budući da kršćansko oživotvorenje ovisi o biskupu: mi smo na službu biskupu. Ali Crkva je shvatila da moramo osnažiti našu stvarnost kako bi dobila veću crkvenost, te nas je stoga prepoznala kao javnopravnu osobu: to znači da je naše djelovanje u ime Crkve, međutim, kao što sve javne zaklade upravljaju materijalnim dobrima, nama je priznato da posjedujemo duhovna dobra. Duhovno dobro je, primjerice, sav izričaj neokatekumenata, način na koji se daje kateheza, kreativnost. To je dobro koje stavljamo na službu biskupije, no Put sam po sebi nema niti blagajnu, niti javne fondove: sve pripada biskupiji. Put je samo jedna služba biskupiji.

Donnini: Prije više od 40 godina, otišli ste živjeti u barake Palomeras Altasa, među siromahe. Naravno, niste niti zamišljali današnju stvarnost sa 20 000 zajednica u 107 zemalja svijeta. Kakve osjećaje imate danas sa ovom potvrdom?

Arguello: Zahvalnost prema Djevici Mariji, Bogu, Njegovom Sinu Isusu Kristu i potom Petru. Čini mi se genijalnim ono što je rekao Krist: “Ti si Petar i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju”. Bez Petra ne bismo bili postojali. Bilo je providonosno kao su nas, bilo Pavao VI., bilo Ivan Pavao II., bilo ovaj papa, znali pomagati i uvidjeti djelovanje Duha Svetoga. Zbog toga izražavam zahvalnost, imajući Crkvu kao majku.

Donnini: A što se tiče nove evangelizacije?

Arguello: Kada je papa Ivan Pavao II. govorio o “novoj evangelizaciji”, izumljujući te dvije nove riječi, nitko nije potpuno shvaćao što bi to trebalo sadržavati. Danas, zahvaljujći novim crkvenim stvarnostima, moguće je započeti shvaćati kako postoji potreba “nove evangelizacije”. Ivan Pavao II. je rekao: “Nove metode, novi sadržaji, nova kreativnost, nova evangelizacija koja bi bila nova u svojim metodama i u svojim sadržajima, u svojem izražavanju i u svojem ostvarenju”. Mislimo da sada, baš zbog osnaženja od ovoga, od Statuta i potvrđivanja, možemo ponovno pokretati obitelji u poslanju, itinerante, mlade i pozive. To uvijek činimo kao pomoć biskupima. Mi smo stvarnost rođena upravo zbog pomaganja župama.
[/img]
davorseljan

PostanoPostano: pon 11 svi 2009, 7:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Danas bi trebao ući u neokatekumensku zajednicu na Jordanovcu pa me zanima što mogu očekivat?
Idem prvi puta, nikoga ne poznajem tako da me je malo frka.

U radu je spas.
Magali
mod team

PostanoPostano: pon 11 svi 2009, 10:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nemoj se bojati, sve će bit ok...

E vezano baš za ovo...znam da su neokatakumeni iz Dubrovnika ovaj tjedan/vikend u Izraelu zajedno papom...Vjerujem da će im ovo biti super iskustvo budući da je ova zajednica priznata...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
lucija

Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraća u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: pon 11 svi 2009, 21:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

samo da te nadopunim, magali Wink ... nisu samo neokatekumeni iz dubrovnika, nego iz cijeloga svijeta s papom u izraelu...

Nemojmo zaboraviti: ispunjajući Volju Božju prolazi se iznad poteškoća... ili ispod njih... ili sa strane. Ali se... prolazi! (Escriva)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: pon 11 svi 2009, 22:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo prvih dojmova.
Bilo je dobro i jedva čekam četvrtak nastavak.
Ovo je za mene otkriće, mada me je bilo strah kako ćeme prihvatit knjihov župnik s kojim baš nisam u dobrim odnosima ali susret s njim je prošao u njegovom oduševljenju što me vidi.
Mislim da će se moj odnos sa Isusovcima popravit jer je to ipak Isusovačka župa.

U radu je spas.
Pancho

PostanoPostano: uto 12 svi 2009, 15:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

davorseljan napisa:
Evo prvih dojmova.
Ovo je za mene otkriće, mada me je bilo strah kako ćeme prihvatit knjihov župnik s kojim baš nisam u dobrim odnosima ali susret s njim je prošao u njegovom oduševljenju što me vidi.
Mislim da će se moj odnos sa Isusovcima popravit jer je to ipak Isusovačka župa.

možeš li malo opisati kako izgledaju ti susreti? zanima me to...

When someone ignores you, sing louder.
davorseljan

PostanoPostano: sri 13 svi 2009, 10:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pancho napisa:
davorseljan napisa:
Evo prvih dojmova.

možeš li malo opisati kako izgledaju ti susreti? zanima me to...

Ovako.
S obzirom da su glavni u Svetoj zemlji sa Papom vodio je kako sam na kraju svatio jedan od voditelja zajednice. Bilo ih je troje. Od njih dvoje (bračni par je vodio susret).
Počeli smo sa molitvom, nakon toga pjesnom.
Nakon toga je obrađena tema gdje smo susreli Boga u svojim životima. Nakon toga se govorilo o Abrahamu. Na kraju molitva.
I to je to.
Nikakva posebna upoznavanja jer nas je bilo nekoliko novih.
Puno sam očekivao a dobio sam srednje.
Vidjet ću što će biti sutra.

U radu je spas.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Pancho
nata

PostanoPostano: sri 20 svi 2009, 21:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Davore, nemoj očekivati "puno" jer naša ljudska očekivanja su kao i ljudski osjećaji - varljiva i subjektivna. Hodaj pomalo u zajednici, ne očekuj da ćeš doživjeti promjene preko noći. Put je dug ali donosi plodove, u to ćeš se uvjeriti sigurna sam. Nema tu naglih obraćenja i sličnih stvari. Tu je formula: polako ali sigurno, i trajno. Pusti Gospodinu da sve vodi, a ti budi ustrajan. Wink

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: lucija, davorseljan, vjernik, sv.Franjo legenda
Sarah

PostanoPostano: pet 06 stu 2009, 17:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo jedna novost koja je već i stara obzirom na datum, al ja sam tek saznala a nigdje u našim medijima nisam naišla na to. Možda će nekoga zainteresirati.

Dakle, Papinski institut Ivan Pavao II. za proučavanje braka i obitelji koji je osbnovan pri Papinskom Lateranskom Sveučilištu u svibnju ove godine dodijelio je doktorat honoris causa (počasni) iz teologije inicijatoru Neokatekumenskog Puta Franciscu Kiku Arguellu. Doktorat se podjeljuje u ime samog Pape jer on ima odobriti svako ovakvo imenovanje na nekom Papinskom Sveučilištu.

U dokumentu se navodi da se doktorat podjeljuje zbog "plodnosti itinerarija kršćanske formacije nakon krštenja za cjelovito vrednovanje obitelji kao crkvenog i društvenog subjekta, u punom suglasju s mišlju Ivana Pavla II.

Kao što rekoh nisam nigdje u našim medijima naišla na pokrivanje ove vijesti ali je zato ima ovdje:

http://www.istitutogp2.it/dblog/articolo.asp?articolo=67

i ovdje:

http://www.h2onews.org/index.php?option=com_content&view=article&id=18203:h2onews&catid=2:notizie-dal-mondo&Itemid=55

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: sv.Franjo legenda, lucija
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.